i De legende van de Vier Aymonskinderen en hun Ros Beiaard in bloemenpracht Lebbekenaar Johan De Maeyer: een Trekker-Trek fanaat Schuifbakken steekt opnieuw de kop op Hamse tienkamp 8 - 21.8.1987 - De Voorpost 37e Bloemencorso te Sint-Gillis-Dendermonde Vorig jaar, toen na de 36' Bloemencorso de prijsuitreiking plaats had in het voormalig gemeentehuis van Sint-Gillis, werd al bepaald dat de uitgave van 1987 in het teken zou staan van de Vier Aymonskinderen. Voorstel dat volgens de voorzitter van het Komitee voor Sport en Ontspanning van Sint-Gillis, Petrus Verhelst, de goedkeuring kreeg van alle bestuursleden. Men zou deze alom bekende en vermaarde legende die Dendermonde zo nauw aan het hart ligt, uitbeelden met bloemenwagens. De verschillende gebuurteko- mitees van Sint-Gillis wisten een jaar geleden al in welke richting ze moesten werken. Twaalf maanden later is straat, Weggevoerden- derde wagen in de stoet, men zover: op zondag 6 straat, Sint-Gillislaan, Ot- hebben hun kreatie zelf ge- sefstember gaat voor de 37- terstraat. Burgemeester tekend. Zij geven een maa' df °e,5encHorso u" Potiaulaan. Vijfde Januari- beeld van de grote verras- m Sint-Gillis-Dendermon- straat. Koning Albertstraat sing waarmee bedoeld a J"?' 'T mCer e" Smt"Gll,lslaan> waa' aaa wordt dat Graaf Aymon na sedert lang zonder bloe- het vroegere gemeentehuis zjjn terugkeer van een menpnnses. Is dat spijtig, de apoteose van de bloe- veldtocht, verneemt dat hij De Formule 1 in landbouwerskringen In de States, waar het in 1929 allemaal begonnen is, heet minium, weegt 450 kg en deze sport - je kan ze ook als een hobby beschouwen - loopt op een mengsel van 'Tractor Pulling'; by ons wordt ze 'Trekker-Trek' ge- benzine en kerosine: 4/5 noemd. Heel breed is de belangstelling van de media voor benzine, 1/5 kerosine. Het het 'Trekker-Trek' niet, hoewel in ons land, hoofdzakelijk maksimum toerental tij- in Vlaanderen dan, toch jaarlijks zowat vijftien wedstrij- dens de wedstrijd bedraagt den betwist worden. Voor een sport die pas vyf jaar 3.000 Johan is echter van geleden in België ingang vond, lang geen onaardig aantal, plan de motor op te t u drijven. Lebbeke telt onder haar m- mogelijke grip te beschik- woners twee beoefenaars ken - deugen overigens De Lebbekenaar is trou- van Trekker-Trek': Paul niet, want die werpen te- wens de enige in ons land Moens en Johan De veel aarde voor de sleep- die met een vliegtuigmotor Maeyer, beiden uit de Lan- wagen. trekt en aan wedstrijden ge Breestraat. Met laatst- De deelnemende traktoren mag deelnemen. Hij is lid genoemde die een traktor worden verdeeld in twee van de BKTV, de Belgi- bestuurt, uitgerust met een klassen: de 'standards' en sche Krachttraktorenvere- heuse vliegtuigmotor, had- de 'specials' die nog eens niging. Aan de hand van de den we een verhelderend onderverdeeld worden in uitslagen in de zowat vijf- gesprek. Johan De Maeyer gewichtsklassen. tien wedstrijden die jaar- is trouwens geen onbeken- Bij de 'standards', doodge.- lijks georganiseerd wor de in de 'Trekker-Trek' we- wone landbouw- of den, wordt de titel van Bel- reld: vorig jaar demon- fabriekstraktoren, zijn de gisch kampioen toegekend, streerde hij zelfs zijn kun- gewichtsklassen 2,4; 3.4; Vorig jaar eindigde de Leb- nen voor de RTL-televisie. 4,4; 5 en 7,5 ton. De 'spe- bekenaar hierin zevende. Trekker-Trek k°mbi" Ik heb toen heel wat pech naties van motoren, trans- Het basisprincipe van een missies cn eindaandrijvin- K'aSn M Trekker-Trek'-race is een een toeeelaten ziin wor- aüe wedstnjden kon deel- lading, waarvan de weer- den verdeeld in drie ge- "„Tden d? teste'drie'ReT stand progressief vergroot, wichtsklassen: 2,4; 3,4; en worden de beste dne Bel" met behulp van een traktor 4^4 ton. verder te brengen dan de konkurrentie. De proef Dumbo vindt plaats op pistes van Johan De Maeyer is aan ongeveer 100 m lengte. zijn derde seizoen 'Trek- Het belangrijkste onder- ker-Trek' bezig. Met de deel van de 'Trekker- sport kwam hij in aanra- r_ Trek', afgezien van de trak- king via Wiezenaar Albien !J na?r Scandinavië wordt tor, is ongetwijfeld de aan- De Pauw, die uitsluitend Ult§ Vonge zondag hangwagen. Dit onderdeel standaardtraktoren trekt, tijdens de wedstrijd in wordt op de baan getrok- Dat 'Trekker-Trek' lag Denderbelle eindigde hij ken en is uiteindelijk datge- trouwens in de lijn van zijn eveneens vierde; buurman ne wat hen stopt. Het be- beroep en van zijn vroege- Paul Moens werd zesde, staat uit een soort oplegger re hobby's: hij is mecani- Wellicht zullen De met slede waarop een sta- cien en was tevoren aktief Maeyers uitslagen er nog len kubus ligt. Het tegenge- in de autorodeo en de mo- °P vooruitgaan wanneer hij wicht - tot 27, 28 ton - torcross, bevindt zich in het begin achteraan op de wagen en schuift naar voren naarge lang de traktor vooruitgaat. Hoe meer het gewicht op gen afgevaardigd naar de Europese kampioenschap pen die in Denemarken worden betwist. Johan De Maeyer staat momenteel vierde gerangschikt; de kans zit er dus nog in dat Zijn huidige traktor - 'Dumbo' is de naam - is reeds de derde 'special' die hij gemonteerd heeft, over de gepaste- banden kan beschikken. Kontakten daartoe werden gelegd met de firma Kléber. Een dure hobby? Inder- de wagen vooruitschuift, Z. hoe meer hij op de slede n Dumbo behoort tot de 3,4 daad, geeft de Lebbeke- gewichtsklasse, is uit- naar toe. Alleen de brand- vlieg- stof al - en dat is een van de reeds ™,kdeieJ„n„riir,m!,,k0roS; tuffmotorèen 19 cilindir kleinste kosten - is dp incnannino Hip opipvprd Continental (Whirlwind), duur. Voor een liter k moet worden om vooruit te d,a8" P£ standaard ont- ne betaal je immers 92 F. wikkelt. De totale inhoud Wanneer de motor statio- bedraagt 19,06 liter. nair draait verbruikt hij zo- Deze motor dateert uit wat tien liter brandstof per 1935. Hij werd gereviseerd minuut. Reken daarbij het in Italië, waar de Lebbeke- transport van je traktor. naar hem ook ging aanko- Neen, aan 'Trekker-Trek' teem dat' hct tegengewidtt Pen' Vier maanden lang, hoef je niet te doen om je verhindert door te schuiven da6 nacht heeft hij njk te maken. Je knjgt wel en dat de remmen in wer- eraan g™erkt. Hr, zat rm- een startgeld, maar wan king stelt, zodat de traktor ™rs Problemen aan neer je bvb 5de eindigt de achterbrug: alle snelhe- krijg je bovenop de start- Wanneer de traktor is los- den "aren achteruit, met premie vari 2.000 F nog gekoppeld laat men het Rechts één kon hij vooruit, amper 500 F uitbetaald... tegengewicht naar achteren Dm™;,monteerde hij een terugglijden: men trekt dan komen, groter en groter wordt. Indien de bestuur der het tegengewicht tegen de rails kan laten vooruit schuiven en ondanks alles nog doorgaat, is er een sys- Dendermonde. Met veel bravoure werden vorig jaar de sprookjes van koningin Fabiola uitgebeeld, dit jaar staat het Ros Beiaard centraal (archief) feit is dat de Bloemencorso anno 1987 niet mag onder doen voor de voorgaande edities, wat niet het geval zal zijn, want de verschil lende wagenbouwers heb ben naar we konden verne men, weer voor prachtige ontwerpen gezorgd, zodat een uitstapje naar Sint-Gil lis de moeite waard zal lo nen. Het verhaal van de Vier Aymonskinderen en het Ros Beiaard vertellen lijkt ons overbodig. Trou wens, wie het echt niet moest kennen, die doet er best aan om op 6 septem ber naar de Bloemencorso te komen kijken. Hij krijgt het daar dan uitgebreid voorgesteld, veel mooier en kleurrijker dan wij het hier kunnen beschrijven. Zoals steeds is deze bloe mencorso een aaneenscha keling van bloemenwagens, muziekmaatschappijen en bindgroepen die samen een groot geheel vormen dat past in een welomschreven tema. Naast de Jeugdfanfare KSA Sint-Amout, die een patent heeft op het openen van stoeten en ommegan gen, komt er een publici- teitskaravaan, waarna de Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia uit Zeveneken de komst aankondigt van de eerste wagen. Dat is het startsein van een ongeloof lijk schitterende stoet die meer dan drie uur lang door de straten van Sint- Gillis-Dendermonde trekt. van deze wagen die de burcht op de hoge rots toont. Het Franse leger voor de Mechelse poort te Dendermonde is de volgen de bloemenwagen. Die werd ontworpen door Hec tor Colman en de Gebroe ders Colman en Vrienden kring zorgden voor de uit voering. De Vriendenkring van de Haagstraat maakte de wagen «Het droeve ein de van een trouw en moe dig dier». Piet Beckers ont wierp deze wagen die in feite het einde van het Ros Beiaard betekent. Maar dat is nog lang niet het einde van de corso. Want de sage gaat verder. Zo nemen de Bloemen vrienden uit de Moerstraat het verhaal van de terdood veroordeelde Lieven Van- de Velde voor hun reke ning. Pierre Van Holen te kende die wagen uit. En dan is er nog «Het beleg van de Ros Beiaardstede» gebracht door KSA Sint- Amout, die hun wagen lie ten ontwerpen door Dirk De Wolf. De tiende en laatste wagen is deze van de Blockvrienden die Den dermonde voorstellen als de Ros Beiaardstad. Zij vertrouwden het ontwerp van hun wagen toe aan Mare Ryckaert. Dendermonde. Vorig jaar kon men onder meer deze mooie wagen bewonderen. Een sterk staaltje van bouwkunst (archief) het geheel naar de startlijn voor de volgende proef. Die kan beginnen wanneer het terrein genivelleerd werd. Slaagt een rijder erin de gehele lengte van het ter rein af te leggen, dan is hij erin geslaagd een 'full pull' te realiseren. Vaak gebeurt dat echter niet. Winnaar wordt hij die de langste afstand heeft afgelegd. In se komt het er dus op aan, zet Johan De Maeyer uiteen, met de motor zo veel mogelijk PK's te ont wikkelen en die over te brengen naar de achter- brug. Veel hangt dan ook af van de keuze van de- juiste versnelling, versnel ling die je moet aanpassen aan de staat van het ter rein. De staat van de ban den is ook belangrijk: spik splinternieuwe banden - de wielen zijn vooraan klein, achteraan groot, om ach- 'keerboite', afkomstig van een schip. De achterbrug zelf is een onderdeel van een Sherman-tank. De motor, volledig in alu- Vorming en omloop De corso wordt traditioneel gevormd in de Emmanuel Hielstraat waar om 14.00 uur stipt wordt vertrokken, richting Van Langenhove- straat, Frans Van Schoor- straat, Sint-Gillislaan, Bur gemeester Potiaulaan, Pas toor Claeysstraat, Koning Albertstraat, Heirbaan. Berkenlaan, Oudstrijders- laan, H. Vandemeulebrou- ckeplein, B. De Cockplein, C. Marchantplein, Binnen- mencorso plaats vindt. On- vader is geworden van vier dertussen zal men al twee kloeke zonen. Die vier kin uur verder zijn want de deren werden later tot rid- apoteose begint rond 16.00 der geslagen. Een van die uur en die duurt een klein kinderen, Reynout, had uurtje. een biezonder sterk paard. Het dier was zo sterk dat Tien wagens het gemakkelijk de vier zo- De 37' Bloemencorso nen tegelijk kon dragen, brengt tien mooi uitge- Dat paard was het Ros werkte bloemenwagens die Beiaard, allen een onderdeel van de bekende sage zullen uit- Het spreekt vanzelf dat het beelden. De Bloemen- leven van de vier ridders vrienden zullen de grote niet altijd even rooskleurig verzoening tussen Karei de is geweest. Ook dat is in de Grote en Graaf Aymon van corso te zien. Een kroning Dordoen brengen. Deze met noodlottige afloop is wagen is getekend door P. daar een voorbeeld van. David. Aan jeugdhuis Ze- De Gilvocvrienden bouw- nith werd gevraagd om de den daar naar een idee van terugkeer uit het Verre Raoul Kerremans, een wa- Oosten uit te beelden. Ze- gen rond. De Centrum- nith deed voor het ontwer- vrienden nemen «De pen van de wagen een be- burcht Montalbaen» voor roep op M. Vercauteren. hun rekening. A. Baert De Gilden vrienden, de zorgde voor het ontwerp De Drie Dendermondse Gildereuzen Er zal niet alleen de legen de van het Ros Beiaard zijn, ook de Dendermond se reuzen Mars, Goliath en Indiaan zullen mee opstap pen en dansen in de bloe mencorso. Dat is uitzon derlijk, want de Dender mondse reuzen gaan niet zo vaak buiten de grenzen van het centrum. Het feit dat deze drie reuzen mee op stappen, houdt ook in dat het Paard van den Halt zich zal moeten tevreden stellen met een plaatsje naast de tribune. Want de reuzen van Dendermonde horen bij het Ros Beiaard en kun nen niet gekoppeld worden aan om het even welk an der paard, hoe groot, sterk en trouw dat ook moge wezen. Naast de tien bloemenwa gens en de drie gildereu zen, zijn er nog de vele muziekkorpsen die de cor so meer uitstraling geven. De Kon. Harmonie Sint- Cecilia uit Zeveneken heb ben we al vernoemd, net als de jeugdfanfare KSA Sint-Amout. Verder stap pen mee op de jeugdfanfa re Chiro Boemerang, de Koninklijke Katolieke Harmonie Vredekring uit Zelzate, de Koninklijke Schutterij Sint-Joris uit Kaulille, de Lowland Pi- pers en de harmonie Sint- Cecilia uit Appels. Voorname gasten op deze bloemencorso zijn onder meer de Lord Mayer Poly- door De Keyser, een Den- dermondenaar die het in Londen tot de hoogste poli tieke post bracht, eind van de vorige eeuw. Heden zaterdag 22 augus tus organiseert de Hamse Sportraad zijn vijfde tien kamp om en rond het ge meentelijk speelplein en sporthal Meulenbroek. De deelnemende ploegen zijn samengesteld uit 15 at leten en drie reserven. On derverdeeld als volgt: 8 mannen, van wie twee bo ven de 40 jaar en één van hen moet minstens 45 jaar zijn; 5 vrouwen van wie twee boven de dertig jaar en twee kinderen maxi mum 12 jaar oud. Er wordt gestart vanaf 10 uur met de volgende proe ven: kaatsen: met vijf spe lers wordt er gespeeld naar vijf spelen. Pieren: 8 spe lers naar keuze die elk drie pogingen mogen onderne men. Baseball: iedereen van de ploeg neemt daar aan deel. Iedereen mag driemaal slagen. Handbal circuit: 4 mannen, 2 vrou wen en twee kinderen. De oefening wordt gedurende 10 minuten uitgevoerd in estafette. Gaaibolling: vijf vrouwen, twee kinderen. Vijf bollen per persoon. In de namiddag start men met indiaca (sporthal Meu lenbroek). Er wordt één set gespeeld van 15 punten. De wedstrijden worden uitge loot. Rugby strafschop: 4 mannen en één vrouw. Darts: iedereen van de ploeg neemt daaraan deel. Iedereen mag éénmaal werpen. Koordtrekken: twee ploegen tegenover el kaar: éénmaal de dames te gen elkaar, dan de heren en tenslotte de kinderen. De tienkamp wordt afgerond met de aflossing. Iedereen loopt 100 meter. De initiatiefnemers ver wachten net als de vorige jaren een forse belangstel ling. HVC Pierre Van Rossem Lebbeke. Zo ziet de traktor ten voete er uit. Een massa pk's die bij de start in Denderbelle teraan over een zo groot wel wegzonk in de modder (foto C. Breckx) Er bestaat nu ook een Den- derverbond Schuifbak en daarmee wordt een oude sport in ere hersteld. Op meerdere plaatsen bestaan er clubs en een kompetitie komt langzaam maar zeker van de grond. In 1985 werd eerder een schuchtere start genomen, maar nu bloeit de sport als nooit voorheen. Begonnen met 8 ploegen, heeft men nu al een kompetitie met heel wat meer ploegen. In Aalst is een van de ploe gen die in deze kompetitie uitkomt, de Golfbrekers. Een misschien wat eigen aardige naam voor een schuifbakploeg. Maar de naam is een toevalligheid en kreeg men tijdens een kermiswedstrijd Het leuke van het spel is dat iedereen er kan aan deelnemen. Enige speciale vaardigheid of keiharde training, fysieke inspannin gen, zijn er niet bij nodig. Al moet je natuurlijk wel over enig inzicht beschik ken. Een schuifbak is een rechthoekige bak waarin enkele gaatjes zijn aange bracht. De bedoeling is de acht stuivers die elke deel nemer om beurt krijgt toe gewezen, vanop een af stand van 2,5 meter in een van die gaten te werpen. Een goede werper slaagt erin om die stuivers plat op de bak te werpen, waarna de stuivers voortschuiven, hopelijk in een van de ga ten. Want de stuivers die in de gaten terecht komen le veren punten op. Niet alle openingen hebben eenzelf de puntenwaarde. Drie ga ten krijgen een punt, twee zijn vijf punten waard om dat ze al een stuk moeilij ker te bereiken zijn en de twee gleuven helemaal ach teraan leveren elk 10 pun ten op. Wie erin slaagt om alle stuivers in de gleuven te werpen, krijgt nog een bonus van 20 punten. Maar dat gebeurt niet elke dag. In de kompetitie is er ie mand in geslaagd om eens 62 punten te skoren. Een voorlopig rekord. Mocht iemand er in slagen om zijn stuivers allemaal in een van de laatste gaten te werpen, dan krijgt die een bonus van 50 punten. Maar voor lopig is dat alleen maar een droom. De kompetitieploe- gen treden aan met ieder vier spelers en bestaan zo wel uit mannen als uit vrou wen, al is dat geen verplich ting. Wie meer belangstel ling heeft voor deze sport kan steeds terecht bij Den- derverbond Schuifbak, Sint-Annalaan 80 te 9300 Aalst, 053/21.44.25 of 21.93.86. Aalst. Enkele beoefenaars van deze oude sport, de Golfbrekers na een wedstrijd (a)

De Voorpost | 1987 | | pagina 8