De Dodentocht grootste ter wereld Voor hart, strand en zee... wandel mee! De opkomst en het verval van de Wase klompennijverheid De Dodentocht in cijfers Rode Kruis Temse organiseert bloedinzameling De Voorpost - 21.8.1987 - 9 Voor wanneer klompenmuseum? Klompenmakers in het Waasland: ooit een vrij belangrijke bezigheid, nu tot ambacht 'verworden' (archieffoto) Elke rechtgeaarde Wazenaar, ieder die enige gehechtheid aan het Wase erfgoed tentoonspreidt, heeft weet van het ooit grote sociaalekonomische belang dat de klompenma kerijen in dit gewest hadden. Het Land van Waas was eind vorige eeuw het belangrijkste blokmakerscentrum van het land, want toen werden door pakweg vierduizend werkne mers in wel zevenhonderd ateliers blokken geproduceerd. Na de jaren dertig-veertig van deze eeuw deemsterde deze industrietak weg tot ambachtelijke charme, tot een brok nostalgie. In Vrasene b.v. werd de klompenmakerij rond 1760 geïntroduceerd en meer dan twee eeuwen later herinnert een heuse reus, Birken Blok, aan die teloorgegane nijver heidstak. In De Klinge waren er in 1920 wel 56 bedrijven, zodat de helft van de bevolking van dat grensdorp van de klompen leefde. Het aantal klompenmakers evolueerde in Sint-Niklaas van 24 in 1824 tot 92 bedrijven met 373 werknemers in 1896; en Beveren, Nieuwkerken en Temse. kunnen gelijkaardige getallen voorleggen. De klompen werden vooral geëxporteerd, naar Nederland en Duitsland met name. Een kommunautair toemaatje. Een Wase klompenmaker van rond 1910 verdiende zo'n 2,5 frank per dag, en terzelfdertijd haalde een Waalse klompenmaker 3 tot 4 frank daags binnen. De onderhand op internationale leest geschoeide wandel tochten die in 't voorjaar vanuit Nieuwkerken de streek veroveren werden Klompentochten genoemd. In Sint- Niklaas werd de Verniersdreef tot Blokmakersstraat om gedoopt. In De Klinge reilt en zeilt een folkloregroep die De Klomp heet... En het is precies de groep De Klomp van De Klinge die weet te melden dat alleen nog de klompenmakerij van de gebroeders Luyckx in Sint-Gillis het Wase blokmakers vaandel hooghoudt. Het verval van deze industrietak voltrok zich snel. Men heeft zich te laat gemachinizeerd in deze regio. Al waren er voorlopers, zoals Piet Cal in Beveren en Laureys in De Klinge. Men liet zich door Nederland de loef afste ken inzake kommerciële organisatie en promotie. Veel Wase hardnekkigheid, zeg maar koppigheid, was in de dertiger jaren niet opgewassen tegen de tijdsomstandig heden. Het begin van het einde... «Bucht» In tal van retroboeken, zoals het overzichtelijke «Kijk op het Waasland», werd min of meer uitvoerig ingegaan op de impakt van de Wase klompennijverheid. Vorig jaar, 1986, bracht Paul Hesters van Wachtebeke een interessan te publikatie over de blokmatersstiel tot stand. De uitgave waarmee de vzw folkloregroep De Klomp van De Klinge nu op de proppen is gekomen bevat dan ook niet veel onthullende gegevens. Maar dat betekent niet dat dit essay geen boeiend dokument zou zijn geworden, integendeel. In «Hard knokken voor Wase blokken» schetst auteur Eric De Keyzer een beeld van het opstaan en vallen van deze nijverheidstak. Hij legt cijfers en statistieken voor. analy- zeert en kommentarieert. En Elly Rottier zorgde voor zeer degelijke illustraties van de diverse bewerkingen die met het aanmaken van de klompen gepaard gaan, van het alaam, van een aantal modellen ook. De klomp was een kompromis, zo heet het: licht van gewicht (voor de droge zandgronden) en waterdicht (voor de vochtige polders). Het wilgehout bleek heel geschikt. En toch. Limburgers en Westvlamingen hadden het niet op onze klompen begrepen, ze vonden ze maar 'bucht', zij waren te duur en van te veel hout voorzien. Het zijn ondermeer deze gegevens die in dit essay worden voorge legd. Ook wordt b.v. aangestipt hoe omvangrijk het Wase bomenstand wel was, in de eerste helft van vorige eeuw. Wanneer klompenmuseum? Her en der, zoals in het museum van Sint-Niklaas, mag dan al wat klompenmakersalaam bewaard worden, een écht klompenmuseum bestaat vooralsnog niet in Vlaande ren. De inspanningen die vzw De Klomp zich getroost om niet alleen een boekje als dit uit te geven, maar ook een verzameling aan te leggen van al dat klompenmakerstuig zouden ertoe kunnen bijdragen dat ooit een authentiek museum voor de blokmakerij tot stand komt, in De Klinge natuurlijk. Het smokkelaarsdorp is zowaar een openlucht- spoorwegmuseum rijk, waarom zou een klompenmuseum dan niet kunnen? Want zoals men vroeger hard moest knokken voor de Wase blokken, zo vecht men er in De Klinge als het ware voor dat niks wezenlijks van de blokmakerij van weleer zou verloren gaan voor het nageslacht. Het is een heel deugdzame, tegelijk heemgebonden en edukatief geïnspi reerde opdracht Bie men zichzelf, spontaan, heeft toebe deeld. Wouter VLOEBERGH Vrijdagavond is de 18de Internationale Do dentocht van Kadee met méér dan 4.500 wandelaars van start gegaan. Of met 600 méér dan vorig jaar en een stukje beter dan de 3.912 deelnemers die in het mondaine vakan tiestadje Biel in Zwitserland meestapten. En het zijn de buitenlanders die het verschil gemaakt hebben! Er namen ook wel 3.829 Belgen deel tegenover 3.423 vorig jaar, maar vooral de Denen en de Amerikanen maakten het verschil. j Ook vele duizenden toeschouwers bezochten vrijdagavond Bornem-centrum. De officieuze cijfers schommelen tussen de 20.000 en de 25.000 koppen. De plaatselijke omloop die via Weert ging en pas vorig jaar in voege kwam, zorgde er ook nu voor dat het deelnemers veld één lange sliert werd. Het publiek kreeg hiermee een drie uur durende parade te zien van in alle mogelijke kleuren uitgedoste wandelaars. Dan begon de uittocht doorheen de drie aangrenzende provincies. 4,444, een symbolisch cijfer en een voorlopige balans in feite, maar met dat aantal werd onder het luiden van de klokken de start gegeven van deze internationale wandel- reus. Door de micro werden herhaaldelijk nieuwe cijfers omgeroepen tot uiteindelijk de slotsom 4.518 wandelaars was. Of daarin ook de registratie van die wandelaars mag gerekend worden die pas om kwart over middernacht besloten nog vlug deel te nemen, hebben we niet kunnen achterhalen, maar dat zal niemand nog een zorg zijn... Traditie De Dodentocht is in feite een feestelijke happening waar niet meer naast kan gekeken worden. Nog steeds ziet men op de omloop mensen die met drinks en emmers water de wandelaars zitten op te wachten. Sommigen reeds uren op voorhand en dat tot haast de laatste deelnemer gepas seerd is. Even traditioneel zijn de reakties op deze «mode- I lorganisatie». Het sukses van Kadee's Dodentocht zit hem in de geheimpjes Zelfs na 18 jaar weet Kadee wat in petto I i te houden, vernieuwing aan te brengen en de Dodentocht i steeds weer anders dan anders te maken. Service en onthaal zijn enkele van die tot de verbeelding sprekende I aspekten waar Kadee elk jaar extra aandacht aan bes- j teedt. Ideale weersomstandigheden ook dit jaar die zorgden voor een schilderachtig dekor voor de heroische strijd van de deelnemers tegen zichzelf. Internationaal Met de jaren lijkt de Dodentocht nog meer internationale weerklank te krijgen. Dit jaar waren er liefst 21 verschillen de nationaliteiten vertegenwoordigd. Opvallend veel Ame rikanen (239 tegenover 120 vorig jaar). Liep het aantal per land zowat evenredig met 86, dan was vooral de inbreng van bijna 50 méér Denen opvallend. Het legioen dat dit jaar achter het Carlsberg-karretje stapte was aanzienlijk gegroeid. Ren Kadee-delegatie was de voorbije maanden op prospektietocht getrokken naar Denemarken en dat werd in een .nog bredere respons van de Skandinaven omgezet. De nieuwe nationaliteiten die in het internatio naal gezelschap vertoefden waren een Jamaicaan, een Joegoslaaf, een Turk en een Pool. Portugal en Puerto-Rico waren ook vertegenwoordigd. Het aantal Britten liep echter iets terug. Volgende landen kwamen aan de start: België 3.360, USA 239, Nederland 127, Duitsland 104, Groot-Brittannië 93, Denemarken 77, Frankrijk 15, Luxemburg 9, Zweden 5, Canada 5, Noorwegen 2, Portu gal 2, Puerto-Rico 2, Zwitserland 2 en Armenië, Italië, Jamaica, Joegoslavië, Oostenrijk, Polen en Turkije elk 1. Triomfbogen Net na het middaguur was Bornem en voornamelijk de Boomstraat en het Cardijnpleln net een mierennest. Achttien triomfbogen vormden het symbool van de over winning van de persoonlijke krachttoeren der deelnemers enerzijds en anders vormen ze het zinnebeeld van elk van de 18 kalvarietochten. De uitdrukking van pijn en miserie op het gelaat van velen sprak boekdelen... het waren de laatste pijnlijke schreden richting eindmeet. Ontroerende momenten ook wanneer uitgeputte stappers eindelijk verlost zijn van hun lijden en als beloning een bloementuil in ontvangst mogen nemen vanwege familieleden. Applaus ook van de vele duizenden die achter de nadarafsluiting hebben postgevat. De tunnel van triomfbogen... het is mooi maar lang en de verschroeiende hitte van het asfalt onder de striemende zon maakten er een ware hel van.zwaarder dan deze van Wolvertem... Klubs met 10 of méér deeln^ners Kleitrappers Terhagen 83, Maled Food 56, Fenzle Fonlon Towle USA 41, Wanderer Walkers Club 37, Kadee 35, Team Carlsberg 34, Nacht van Vlaanderen Torhout 33, Kwik Bornem 33, WSV Willebroek 32, WSV Wetteren 30, Stroboeren Mcrksem 26, RAF Police Laarbruch 26, AWSV Turnhout 24, Ibis Puurs 22, Poef Nederland 22, The Firewalkers 21, Omloop van Kluisbergen 21, De Lachende Klomp Nieuwkerken-Waas 21, WSV Baasrode 21, Pajot- ten Hekelgem 20, Brouckentrotters 20, WSV Merksem 20, WSV Beebakkers Beerse 19, Kwartels Assenede 18, Jazaki Puurs 18, Ranstuilen 18, WK Koekelare 18, Singelwande laars Strombeek 18, Drevetrotters 17, Godelievestappers 16, De Ernstige Wandelaars 15, De Vossen Buggenhout 15, Flamingo Puurs 15, 't Hoeksken Hamme 14, Cracks Wolvertem 14, WSV Schelle 13, Globetrotters Kessel-Lo 12, Zere Voetekes 12, St. Michielsstappers 12, Vaartland- stappers Willebroek 12, Première Regiment de Guides 11 Les Infatigables de Jumet 11Postwandelclub Gent 11 Chiro Hamond 11De Smokkelaars Stekene 11Worms Wanderers Club 11, Morgenstond 10, RWK Waasmunster 10, Survival 10, Vier Op Een Rij 10, Vlam Ronse 10, WSV Beernem 10. Bevoorrading 1000 warme maaltijden, 3900 stukken rijsttaart, 230 broden, 6400 broodjes, 240 liter melk, 950 eieren, 15.000 stuks chocomelk en yoghurt, 300 haringfilets, 55 kilo paardevlees, 110 kg kaas, 50 kg koffie, 400 builtjes thee, 700 tomaten, 100 kroppen sla, 2000 citroenen, 7500 perzikken, 14000 stuks gevulde koeken (evergreen), 160 kilo broodsuiker, 150 potten roomrijst, 20 kg mayonaise, 2500 schijven ananas, 40 kilo boter, 400 worstjes, 4000 choco-as biscuits, 8500 ml. mengeling erwten/wortelen, «4250 ml. witte bonen, 4200 repen mars, 105 pakken peperkoek, 6000 repen kauwgom, 8000 stuks speculoos. Superwandelcup Voor de derde maal kwom er een samenwerking tot stand tussen de 3 wandelmastodonten in Vlaanderen: te weten «De omloop van Kluisbergen» (50 km), de «Nacht van Vlaanderen» Torhout (100 km kompetitie) en de «Doden tocht» (100 km). Wandelaars die deze 250 km afleggen krijgen een speciaal aandenken. In Kluisbergen waren er voor de 50 km 2750 deelnemers, in Turnhout voor de 100 km 2116 deelnemers (=1986) en nu de «Dodentocht» met zijn 4518 deelnemers. In totaal komen 1000 mensen in aanmerking voor de Supercuptrofee. Aankomsten De eerste wandelaars arriveerden aan de tent te 6.48 u zaterdagochtend Luc Ost (Hamme), Louis Defraine (Deume), Francis Moortgat (St. Amands-Lippelo) en Dirk Vercruyssen (Bornem) waren de fiere deelnemers. Ze namen respektievelijk voor de 11e, 10e, 6e en 3e keer deel. De eerste dame kwam als vijfde binnen te 6.56 u. Het betreft Angela Mertens uit Merchten die Europees kam pioene is over de 24 uur wandelen (meer dan 214 km!). Het was haar eerste deelname! Siegfried Rehse (80 j.) arriveerde te 21.15 u. De aankomsten in de tent om het uur waargenomen waren: 7 u: 5, 8 u: 13, 9 u: 35, 10 u: 65, 11 u: 104, 12 u: 183, 14 u: 416, 15 u: 610, 16 u: 898, 17 u: 1202, 18 u: 1523, 19 u: 1925, 20 u: 2303, 21 u: 2597. Nog een kleine 200 deelnemers bevonden zich onderweg tussen de laatste kontrolepost te Branst en de tent. Opgevers Uit volgende gegevens kan opgemaakt worden dat in de slotfase nog heel wat wandelaars sneuvelden. Te 15.30 u werd de post te Buggenhout gesloten (70,3 km) met 3090 gepasseerde wandelaars. In Lippelo (km. 80,9) passeerden nog 2937 wandelaars. Te Oppuurs (km 85,7) kwamen te 18.30 u nog 2900 wandelaars door en te St. Amands werd te 20.25 u afgesloten met 2867 wandelaars. In Branst (94,5 km) stuurde men nog 2787 wandelaars richting tent uiterlijk te 21 u. Alle vermelde posten bleven één tot soms 2 uur langer open dan het opgegeven schema! Maar goed, anders haalden heel wat deelnemers hun doel niet! (Pirre) Tydens de jaarlijkse Sleutelbraderie op 12 september a.s. organizeert de Belgische Rode Kruis afdeling van Temse een massale bloedinzameling. Deze zal doorgaan van 11 uur af doorlopend tot 19.30 u. Plaats van het gebeuren is de Guido Gezelleplaats. waar voor gelegenheid een tenten kamp wordt opgericht. Deze aktie gaat door in samen- voelt die waarschijnlijk niet werking met de bloedtransfu- eens. siedienst van St.-Niklaas, de Vanaf 11 u zal aan de ingang gewestelijke hulpdienst en de van het tentenkamp ook regel- plaatselijke middenstand. Het matig een demonstratie plaats ligt uiteraard in de bedoeling vinden over de reanimatietech- om de mensen aan te sporen nieken (c.p.r.). Ook de onge- om de eerste stap te zetten en valsimulanten zullen er aan het ze vertrouwd te maken met de werk zijn. Wie voor zichzelf werking van de bloedinzame^ zorgt, zorgt voor een goede lingen. Vooral tijdens en vlak vriend. Maar hebt u vrienden na de zomervakanties onstaat die ook voor u zorgen? er vaak gebrek aan bloed. Ver- Wie over dit alles meer wel geten wij niet dat 70 op 100 vernemen kan alvast terecht mensen eens in hun leven voor een dia- en informatie- bloed nodig hebben, maar dat avond in het Rode Kruis lokaal slechts 5 op 100 bloed geven, te Temse op donderdag 27 au- Vanaf 18 jaar mag men bloed gustus te 19.30 u, in de Kas- geven tot de ouderdom van 65. teelstraat 76. Velen hebben nog steeds M.R. schrik voor de prik. Maar men Stranddag '87 Stranddag '87 is dé wandelhappening van Vakantiegenoe- Vanuit Blankenberge-station gens. is «Duinse Polders» eenvoudig Het is een unieke kans om eens lekker uit te waaien aan bereikbaar met de tram. zee, om je eens lekker te ontspannen. Ook kan je er heel Voor dit deelnamebedrag wat opsteken over de vele gevaren en wat je er aan kan °ntvan8 je-„ doen die ons milieu en het strand, de zee en de duinen in het bijzonder, bedreigen. Op zondag 13 september vindt de manifestatie plaats in Blankenberge en De Maas. een informatiebrochuurtje u v j met een beschrijving van het OP ,zon?a8 13 september lraject cn konkrete jnformatie over de animatie aktiviteiten een tramticket om terug te keren naar je vertrekplaats gratis deelname aan de ani- matieaktiviteiten een zonneklep een herinnering aan Strand dag '87 een verzekering lichamelij ke ongevallen per persoon; 375 fr. per per soon gezinstarief inbegrepen: autocarver- voer, btw, drinkgeld chauf feur, reisbegeleiding, verzeke ring, deelnamebedrag strand dag, informatiebrochuurtje, herinnering. Gezinstarief: gezin met vier personen of meer, t.t.z. ouders en inwonende ongehuwde kin deren. Met de bus kan ook gezellig zijn Vakantiegenoegens Sint-Ni klaas organiseert vervoer naar Volgende Wase opstapplaatsen zijn reeds voorzien: Sint-Niklaas, Gildenhuis, H. Heymanplein 7. Lokeren, Poststraat 2, in schrijven b(j Michel Ptaetinck, Poststraat 2, tel. 091/48.39.02. Bazel, Kerkplein, inschrij ven b(j Camilla De Kimpe, Daalstraat 91, tel. 03/ 774.44.81; Temse, Het Volk, Oever straat 9, inschrijven bij Frank Verschaffelt, tel. 03/771.12.00 Melsele. Kerkplein, in schrijven bij Gino Goossens, tel. 03/775.75.72 Nieuwkerken, Kerkplein, inschrijven by Hubert De Rij- bel, tel. 03/776.80.42. Tussen 10 uur en 14 uur kan je 9.09 87) doorlopend je strandwande- Vakantiegenoegensgezin: 100 ling beginnen in De Haan aan fr. individueel tarief 350 fr. vakantiecentrum Sparrenduin gezinstarief of in Blankenberge aan vakan- BAC-rekeninghouders: 100 fr. tiecentrum Duinse Polders. individueel tarief 350 fr. ge- Met Stranddag '87 in het teken zinstarief te stellen van het Europese Anderen: 125 fr. individueel jaar van het leefmilie en wil tarief 450 fr. gezinstarief. Vakantiegenoegens daartoe ter plaatse een bijdrage leveren. Vakantiegenoegensgezin: 125 De slogan «Stranddag '87: fr. individueel tarief 450 fr. voor hart, strand en zee... gezinstarief wandel mee!» is dus niet enkel BAC-rekeninghouders: 125 fr. een verwijzing naar de gezon- individueel tarief 450 fr. ge- de kust door middel van auto- de rekreatievorm die wandelen zinstarief cars. De verschillende opstap- is, maar eveneens een onder- Anderen: 150 fr. individueel plaatsen worden bepaald naar- steuning van het thema. tarief 550 fr. gezinstarief. gelang het aantal inschrij- Konkreet zal het thema vorm Reis je per trein... vraag vingen, krijgen in tal van animatieakti- dan in je station een toeristisch kostprijs: als Vakantiege- viteiten en in een aantal ten- weekendbiljet naar de kust. Je noegensgezin: toonstellingen, een bezoekje geniet dan van 50% korting 350 fr. per persoon; 300 fr. per meer dan waard, die ter gele- (kinderen tot 12 j.75% kor- persoon gezinstarief genheid van Stranddag '87 ting) op het normale tarief, als niet-aangeslotene: 400 fr. georganizeerd worden in de vakantiecentra Sparrenduin en Duinse Polders. Bovendien kan je tijdens 3 Stranddag '87 kennis maken met de werking van Vlaamse milieuverenigingen. ijM Het trajekt De Haan - Blan- kenberge is 13,5 km lang. Je ?3 hoeft echter die afstand niet Hf per se af te leggen. Onderweg wBÈÊBk heb je immers meermaals de kans om met de tram (gratis) Ms jdÊÊÊ terug te keren naar je vertrek- H^KvËf I' plaats. Het wandeltempo be- paal je zelf. Eventueel kan je het trajekt verlengen tot in Zeebrugge. gK Daar heb je vanop de westelij- ke havendam een uitstekende kijk op de havenwerken en op dBRÈL het windmolenpark. yggSggL Zowel op en rond het strand SgjÊM als in de vakantiecentra Spar- renduin en Duinse Polders valt tijdens Stranddag '87 heel SSÈÊgBÊm wat te beleven: v TajBjljBf een tochtje op zee met de amfibieboot bezoek aan het Belsele-Puivelde. De Puiveldenaar van Boxelaer trok er met de fiets op uit naar Rome, Aquarama; een rondje maken helemaal alléén. Hij woont in de Kruisstraat (dw) met een gekke' fiets op het velodroom van Blankenberge; -- voor de kinderen een grootse Snuffeltocht, rondneuzen op een echte vissersboot; een par tijtje minigolf; bijwonen van een demonstratie garnaal- kruien. Bovendien is er in de namid dag in Duinse Polders een op treden van Cirque du Troittoir en verovert klown Klutske er elk kinderhart met zijn dolle fratsen. En in Sparrenduin? Daar is BRT 2 te gast met een recht streekse uitzending van het ra dioprogramma Fiestag. Honger? Dan kan je piknikken in de vakantiecentra. Maar je kan er eveneens een warme maaltijd of snack gebruiken. Uiteraard kan je ook onder weg een hapje eten. Deelnamebedragen Met de wagen of de trein? Drieskes Kerremes in Sint-Gillis. Joegoslavische charme tijdens het volksdansgebeuren bij voorinschrijving (tot (lv)

De Voorpost | 1987 | | pagina 9