Taart van 939 m. te Alfligem Twintigste Jaarbeurs in Aalsterse Keizershallen Weekblad tai Dender - linn® - ®i Schelmstreek 160 standen en elke avond show Naar een oplossing voor afvalstorten De Voorpost De reuzendynastie van Baardegem groeit aan. Pië en Melle kregen een zoon Kamilleken. Nu komt reus Marcel er bij. De voorstelling van Marcel Faubourg gebeurde door niemand anders dan door Marcel Van Den Broeck zelf, de dynamische voorzitter van de Faubourgfeesten die toen de einde dej zeventiger jaren ouderdomsverschijnselen begonnen te vertonen, weer opkrikte- en nieuw leven inblies. Als rasecht Baardegemnaar, steeds begaan mpt de. plaatselijke bevolking, melkventer van beroep en dus door iedereen gekendren bovenop muzikant van de Kon. Harmonie Sint-Cecilia was hij de geschikte,jhan om als reus van Faubourg te worden uitgebeeld. In welk juist familieverbgcd~Mareel-sfond ten opzichte van Pië, Melle en Kamilleken was verleden vrijdjC&tmd bigae-presentatie nog niet geweten - Dat zou later blijken na de stoet ^dinsdagnamiddag wanneer schepen van burgerlijke stand Remi Van VaerenbJËtn hem via een «officiële» akte zou opnemen in de bevolkingsre gisters. MetejKrarbij zou Juliette D'Hauwer zijn en peter schepen R. De Pauw en als getuiaen zouden fungeren Alfons De Gols, oud-schepen en Louis Beton (Bosteels), Itoelleider. De reus zelf kon in de Parochiale zaal waar hij zou worden voorgesteld wegens zijn hoogte van 4,20 m. niet binnen. Er kwam dan ook maar alleen de kop aan te pas. En kop zelf van liefst anderhalve meter, als een grijnzend personage. Een werk van Mare Janssens. Voor het onderstel zorgde Roger Verhasselt en voor de Faluintjeskledij Monique Van Den Bossche- Wullaert. De voorstelling en onthulling van de nieuwe reus verliep midden Faluintjesleute met droogjes en veel natjes. Ondertussen vertoonde Alfons De Gols op video reportage van de Jaarmarktstoeten vanaf 1973, speciaal voor filmpjes overgezet op kassettes. Waardevolle dokumenten voor later alleszins. Als daarbij dan even het ouderwets Decap-orgel met alles derop en deran, een veelheid van pijpen, twee accordeons, een sax-alto en een trombone die meespeelden werd het er een landelijke gezellige bedoening waarbij de klok enkele decennia terug werd gezet. In zijn toespraak - «de eerste van zijn leven» - beklemtoonde-Marcel Van Den Broeck dat «Faubourg» (voorstad, buitenwijk) een eeuw jong is en verstrengeld met het Baardegems volksleven. Zo is de festiviteit gestart en zo is ze gedurende honderd jaar ook gebleven. Oud en gedegen maar tegelijkertijd jong en levenskrachtig. Een folkloristisch gebeuren waarvan het blazoen hoog wordt gehouden vooral door de originele Faubourg- jaarmarktstoet en de andere aanverwante festiviteiten. LH Aalst. Daar gaat het om 100 jaar Faubourgjaarmarkt. Reden om te feesten dus (a) Ten voordele van de Hekclgemse voetbalklub en van de sociale werken van het OCMW-rusthuis haalde bakker Freddy Vinck met een hele reeks medewerkers een stunt van belang uit. Een gooi naar een wereldrekord, goed voor het Guinness Book of Records. Men zou in de Oude Baan, een afhellende asfaltbaan parallel lopend met de steenweg tussen «Beer» en «Zand- tapijt». de langste taart ter wereld bakken. En het lukte dan nog ook. taart in één stuk ging, doch Tenminste als het rekord om vele in elkaar gescho- wordt gehomologeerd, ven delen. In één stuk ware want we hoorden reeds ge- trouwens met de huidige ruchten dat het niet om een bestaande apparatuur niet haalbaar. Van bij het krieken van de dag was een ganse ploeg doende aan het uitrollen van bladerdeeg. Liefst 400 kg. over een lengte van juist 939 m. De taart lag op schragen steunend op bier- bakken over een lengte van 160 m. en daarop lagen dan steeds, aan de uiteinden aan elkaar hakend, zes banen. Aalst. Er was volk tekort om de langste taart ter wereld te verorberen (a) De zon was gelukkig van de partij want dat het zou re genen was het enige dat volgens bakker Buyl zou kunnen mislopen. Van al de rest was hij zeker. Er werd een slordige 650 liter banketbakkersroom op uit gesmeerd en daarna werd de taart afgewerkt met al lerhande fruit in diverse kleuren met o.m. druiven, frambozen, krieken, schijf jes meloen, aardbeien, ker sen en noem maar op. 700 kg. fruit werd er aan ver werkt door 15 helpers. Aanvankelijk was het de bedoeling het wereldre kord van 387 m. op 500 m. te brengen, doch men had gerekend zonder uitgeverij Kosmos die het Guinness- book in onze kontreien ver tegenwoordigt. Dadelijk bleek dat het wereldrekord ondertussen op 818,74 m. was gebracht, zodat onze bakker voor alle zekerheid 900 m. als objektief stelde. En finaal werden het er dan 939 m. Veel belangstelling op zon- «Als mijn rekord nog ge- dagvoormiddag bij een broken wordt, herbegin schuchter zonnetje. Aan- ik», zegde Freddy, «maar zitten aan de lange rij tafels dan zal ik eerst de zon met stoelen ernaast om te bestellen», degusteren kon slechts na LH 14 u., wanneer Meester Van Backlé de juiste afme tingen zou hebben geno teerd en de diverse pleeg vormen zou vervuld heb ben. Even voor de middag, toen nog zowat 150 m. moest worden «afge werkt», begon het echter te regenen. In allerijl werd er plasticfolie over gespreid, opdat de fruittaart niet zou ontaarden in een water- taart. Tussen de banen van de taart door zakte het plastic door het gewicht van het water door, doch als even later de regen op hield was de schade te ver waarlozen. Vanaf 14 u. werd het dan proeven en meenemen. Honderden verbruikers aan de tafels en nog veel meer met patisse riedozen huistoe voor de koffie. Wanneer bij de dansavond die deze recordstunt af rondde, nog enig deeg overbleef, werden bakker en bakkerin gewoon in de taartdeeg ingerold. Aalst. Een mooie groep (a) Aalst. Hier ligt hij dan, mooi in stukje gesneden, de langste taart van de wereld, meer dan 900 meter en vele uren werk (a) VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1987 40' JAARGANG NR. 34 - 48 F e>jv) De protestvergadering van de belangenvereniging "Aalsterse Containerdiensten" en de errond door persartikelen geschapen sfeer leidt wellicht naar een oplossing. De Interkommunale "Land van Aalst" reageerde reeds en stelde zelf verplicht te zijn geweest aan de noodrem te trekken. Zoniet zou zelfs het storten van gewoon huisvuil in het gedrang zijn gekomen. A.s. maandag gaan de verschillende groepen aan tafel zitten en willen gezamenlijk naar een degelijke oplossing zoeken. Dat is alvast positieve respons. Deze kwam er nadat OVAM de stortplaatsen Voorde en Vlierzele had gesloten en containerver voerders die elke week een slordige 500 ton indus trieel afval transporteren met dit afval geen uitwëg meer wisten. Grond en steenslag zou wel nog i kunnen worden aangebracht doch voor afval van bedrijven zou er geen plaats meer geweest zijn. Nog tot en met maandag 31 augustus kan U te Aalst in de Keizershallen terecht voor de reeds 40ste editie van de Jaarbeurs waarop burgemeester Maurice De Kerpel 50.000 be zoekers verwacht. Het wordt een allerlaatste happening in de zieltogende vakantieperiode en, in tegenstel ling met Aalst-Kermis, is het Jaarbeursgebeuren springlevend. Een massale samenkomst waarop 160 standhouders U vergasten op een veelheid van nieuwigheden en eigentijdse middelen en diensten maar waar U elke avond ook gratis terecht kan mits vóór 21 u. in de beurs te zyn op een pleiade van shows allerhande. En uiteraard is ook de horecasektor er flink vertegenwoordigd en kan U er genieten van natjes en droogjes van allerlei aard. Stortbons werden sinas D augustus inderdaad niet meer afgeleverd. Naar verleden jaar tijdens een rondleiding met de pers de Interkommunale "Land van Aalst" stelde goed te zitten voor 30 jaar, kwam er nu plots een kink in de kabel. De nodige stortruimte bleek er niet meer te zijn omdat de zandwinning door de firma De Dijcker in Vlierzele stagneert. Wat zelf een gevolg is van strengere normen wat betreft de kwaliteit van het zand en anderzijds van het uitblij ven van grote openbare werken. Verantwoordelij- ken. van .^Land van Aalst" zeggen dat ook strenger zal worden opgetreden wat betreft het soort vuil dat door de-containerbedrijven wordt Aangevoerd. Op de vergadering van maandag zal ook een afgevaardigde van OVAM, de Openbare Vlaamse Afvalsn^atschappij, aanwezig zijn. TL (l.h.) De traditioneel geworden jaarbeursperikelen lieten ook dit jaar niet op zich wachten. Een Eurosong winnaar die zijn kat stuur de, een tentenboer die als puntje bij paaltje kwam de gevraagde tent niet kon le veren en een stand waar men betaald had als niet- verbruikersstand (700 fr mJ) maar waar toch zal ge tapt en geschonken wor den, maar dan wel gratis. Een salomonsoordeel waardig. Ondertussen ook enige moeilijkheid met de toe gang tot het gebeuren. Wie via de Beekstraat zou ko men langs de kant van de parking kan er gewoon niet binnen maar moet een om metje maken via de Sint- Job- of de Arbeidstraat. Even had men wel gedacht een «treintje» in te schake len om voetgangers deze trip te besparen, doch daar van is blijkbaar niets gekomen. Wel is het zo dat na 21. u. vanuit de spektakelzaal kan teruggekeerd worden langs achter naast de grote aan- bouwtent om uit te komen op het Keizerlijk Plein. Vanaf 21 u. zou dat moe ten mogelijk zijn omdat dan de verbindingslus tus sen gebouw en tent wordt weggenomen. De eerste avonnd was dat echter te 22 u. nog niet het geval. Te 24 u. echter wel. Maar dan wel met heel wat zoekwerk en langsheen de oude Kei zershallen via een ultra- donkere gang waarin dan nog een en ander obstakel was opgeborgen. In de inkom moest worden afgerekend met heel wat vandalisme. De grote rui ten van verschillende mJ werden dagen na elkaar ge woon vrijwillig kapotge- Aalst. Rik De Neve werd gehuldigd voor tien jaar trouwe dienst (a) Aalst. Staatssekretaris Waltniel was aanwezig op de opening van de jaarbeurs (a) stampt. Puur vandalisme. Oud en nieuw In de trouwzaal sprak sche pen voor feestelijkheden Juiiaan Vinck de aanwezi gen toe. Onder hen vice- voorzitter van de Vlaamse Exekutieve Louis Waltniel, volksvertegenwoordigers Hubert Van Wambeke en Jan Caudron, het quasi vol ledig schepencollege - bur gemeester De Kerpel was nog met vakantie -, een aantal gemeenteraads- en OCMW-raadsleden en een luttele delegatie van het Feestkomitee. Spreker memoreerde de al lereerste Jaarbeurs, toen nog «handelsfoor» ge noemd, in de Pupillen veer tig jaar terug. Vandaar ging het naar de stadsmeisjes school aan het Vredeplein en naar het Atheneum. En op de Hopmarkt beland werden er de spektakel avonden voor het eerst aan gekoppeld. Een valabele oplossing meende men te hebben gevonden in de Schoolstraat in «La Cou verture». In 1965 werd het hoogst aantal bezoekers ge boekt: 60.000. Een rekord. Toen La Couverture werd verhuurd werd uitgekeken naar een andere vestigings plaats en die vond men uit eindelijk in de Keizershal len. Nu die, althans gedeel telijk, gerestaureerd zijn en restauratie van het ander gedeelte wordt voorzien hoopt men een definitieve vestigingsplaats te hebben gevonden. Schepen Vinck betreurde dat men er niet is in ge slaagd twee jaar tereke de Eurosongwinnaar naar Aalst te krijgen. Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1987 | | pagina 1