De grote en de kleine k Geert D'hollander wint Koningin Fabiola-wedstrijd voor Beiaard Ratschenitza met fris en sprankelend avondvullend programma Toeternitoe uit Zele brengt zijn derde revue «Kunst uit eigen streek Stekene Hf m De Vieze Gasten in Sint-Gillis-Waas 12 - 4.9.1987 - De Voorpost «Schitterend, subliem, fantastisch». Dit was de kommentaar die de jury kwijt wou na de proklama- tie van de internationale beiaard wedstrijd die gedu rende vier dagen plaats greep te Mechelen in het kader van het Festival van Vlaanderen en waarvan de eerste laureaat de 22-jarige musikus koorleider en beiaardier Geert D'hollander werd, stadsbeiaar- dier van Sint-Niklaas, Antwerpen en adjunkt- stadsbeiaardier van Gent. Deze spektakulaire beiaardwedstrijd werd gepatroneerd door konin gin Fabiola en kreeg de naam «Internationale Beiaard wedstrijd Koningin-Fabiola». Ze bevestigt Mechelen als internationale hoofdstad van de beiaardkunst. Milford Myhre, president World Carillon Federation (USA). Leen 't Hart, eredi- rekteur Nederlandse Beiaardschool. Piet Van den Broek, eredirekteur Koninklijke Beiaardschool Mechelen en Vic Nees, di- rekteur Omroepkoor BRT De internationale jury be stond uit: Peter Cabus, di- rekteur van het muziek- konservatorium te Meche len, Jo Haazen, direkteur van de Koninklijke Beiaardschool, Jacques Lannoy, directeur Ecole de Carillon Douai (Frankrijk), De heer Torfs was sekreta- ris van de jury, en de heer Van Craen was afgevaar digde van het koninklijk hof. Alle kandidaten dienden negen oorspronkelijke beiaardwerken voor te leg gen, waaronder drie barok- werken, drie romantische composities en drie heden daagse werken, alles van een hoog virtuositeitsni veau. Slechts zes kandida ten werden volgens regle ment toegelaten voor de fi nale. De schiftingsproef greep plaats op 28 augus tus en bestond uit de vertol king van een verplicht ba- rokwerk: het derde Prelu dium van Mathias van den Gheyn en twee door de jury aangeduide repertoirestuk ken. Het feit dat de kandi daat die recent met grote onderscheiding werd gedi plomeerd en reeds drager was van de Eerste Prijs op een Internationaal Beiaard concours als zevende ge rangschikte uit de boot viel, wijst reeds op het bijzonder hoog niveau van de wed strijd. Het programma van de eindwedstrijd, gespreid over drie dagen (29, 30 en 31 augustus) bestond uit: een driedelig verplicht werk in Sonatevorm, ge- komponeerd in opdracht van het Artistiek Komité van de wedstrijd door Jos Van Looy, direkteur van de stedelijke muziekakademie van Lier en professor aan het Koninklijk Vlaams Mu- ziekkonservatorium Ant werpen een romantisch werk, aangeduid door de jury. Als romantisch werk diende Geert D'hollander het grote meesterwerk van Staf Nees te spelen: «Toccata, lied, en Fuga» op «Daer staet een clooster in Oostenrijck» Dit was een keuze van Vic Nees, zoon van de kompo- nist en zelf ook komponist van talloze koorwerken die een internationale versprei ding kennen; een impressionistisch of (en) modem werk waarvoor de kandidaat Geert D'hol lander de twee volgende werken naar eigen keuze vertolkte: het impressionis tische Diptiek «Maannacht» en «Zondagmorgen» van Arthur Meulemans, en Fantasia over «Ite Missa De amusementsgToep Toeternitoe presenteert zijn derde gloednieuwe revue, op de zaterdagen 5 en 12 september telkens om 20 u. in de feestzaal van het Pius X Instituut, Kapellestraat te Zele. Traditiegetrouw zal het publiek kunnen genieten van een reeks uitgewerkte sketches en muzikale nummer 8. Toeternitoe werd op 2 juli 1982 opgericht tijdens een bijeenkomst van vrienden, die in him respek- tievelijke familiekringen als ludieke clowns door het leven gaan. was Arthur Van Praet met zijn orkest The Mu sicals, die de show kwa litatief de hoogte induw de. De gastvedette was «Miel» Christiaens, die zijn laatste optreden suksesvol deed. Toeternietoe drong bin nen in de kulturele tak van de gemeente en was te gast te Overmere, De Klinge, Zele-Durmen en trad op bij verschillende plaatselijke vereni gingen. De derde editie anno 1987, heeft de komende twee zaterdagen plaats en dit met een nieuwe installatie, een kersvers lid Danny De Clerck. De technische ploeg is uit gebreid met André De Greef. De derde Toeternitoe re vue wil de kijklustigen kwalitatief optimaal ver wennen en uiteraard de lachspieren soepel houden. BENO Albert Degryse, de bezie ler en stichter wist met Leo Christiaens, Alös Van Der Strieckt, Etien- ne Janssens en Robert Laenens, een groep te vormen die gezonde ont spanning wenste te brengen, onder de vorm van sketches, kabaret- en kleinkunstnummers. Op professioneel niveau werd door An Kesteleyn, piano, Arthur Van Praet, gitaar en Vincent De Wilde, dwarsfluit, een muzikale begelei ding en omkadering met de passende semi-klas- sieke uitvoeringen, een variant programma voorgesteld. Georges Janssens trad éénmaal op als gastvedette bij de groep, maar zijn kapaci- teiten als dichter, tekst schrijver en presentator werden ingekalku^eerd en zijn nu een vaste waarde bij de optredens, zodat alle eindjes kun dig aan mekaar worden geknoopt. Op 20 januari 1984 had de première plaats van de eerste revue. Het was een sukses met 800 en thousiaste kijkers. Het positief resultaat was al leen maar mogelijk me de dank zij de inzet van de technische ploeg: An nette Philips, Julia De Paepe, Rita Van Der Stricht, Irène De Paepe, Willy Meirsman, Eddy De Bonte, Willy De Meirsman en Gerard Pi- cqueur. Na meer dan één jaar intense voorbereiding kwam de tweede editie in september 1985 voor het voetlicht. Ondertus sen waren er enkele per sonage-wijzigingen doorgevoerd. Die waren hoofdzakelijk te wijten aan het te drukke be roepsleven van sommige mensen. Paul De Brau- wer was de nieuwkomer ter vervanging van Alois Van Der Strickt. Patrick Coppejans nam volledig het muzikale gedeelte over van Vin cent De Wilde en An Ke steleyn, die evenwel het uitschrijven van de mu ziek voor haar rekening nam. De nieuwigheid est» van Piet Van den Broek. Er waren speciale tribunes voorzien voor het stadhuis op de Grote Markt waar voor een negental TV-ka- mera's waren geplaatst die de kandidaten op het scherm brachten tijdens de wedstrijd. Intussen nam BRT III de wedstrijd inte graal op, samen met de tv van de BRT. De uitvoering der speelstukken werd om- L lijst met balletopvoeringen f door de Koninklijke Ballet school De Jeugd en door de dansgroep Shaila. De belangstelling van het publiek was enorm en naar het einde van deze vier daagse wedstrijd werd het duidelijk dat hét pleit zou beslecht worden tussen de Amerikaase beiaardier en beroepsmusikus die in de USA heel wat concours had gewonnen en verschillende keren zelf als jurylid in der gelijke wedstrijden had ge zeteld: John Gouwens uit Indiana, de Amsterdams beiaardier, beroepspianist en koorleider Boudewijn Zwart die in Nederland reeds verschillende keren als winnaar van internatio nale beiaardconcours uit de bus was gekomen, en de Vlaamse beiaardier Geert D'hollander die hier te lan de sedert 1982 onklopbaar is. De spanning was dan ook te snijden bij de prokla- matie van de wedstrijd. Onder het motto van boven staande titel brengt de Cul- turele-Centrale van Stekene een tentoonstelling die dit jaar toe is aan haar tiende uitgave. Deze kunsttentoonstelling gaat zoals steeds door in de feestzaal van Bond Moyson, Dorpstraat 71 te Stekene, en is toegankelijk op zater dag 12 september van 10 tot 20 uur, zondag 13 sep tember van 10 tot 20 uur en maandag 14 september van 10 tot 18 urn- De officiële opening heeft plaats op vrijdag 11 sep tember te 20 uur. De inlei ding zal verzorgd worden door H. Schoeters, studie- prefekt van het atheneum te Sint-Niklaas. Weer zijn er 28 deelnemers ingeschreven voor deze kunsttentoonstelling: Frank Rooms, Frans Heir- baut, Frans Wuytack, Paul Kettermans (allen beeld houwers), Marcel Vervaet, Frank Piessens, Jos Verbe- ke, Jo Heirwegh, William De Mol, Tshibanda Bondo, Wally Van De Velde, Her man Stockman - Dick, Gil bert Vande Vijvere, Ria Hendrix, Ludo Mariman, Roger Casteleyn, Blom- maert Dirk, Jean Van Riet, Eric De Rijcke, Pierre Van der Straeten, Albert Lenta- cker, Gerard Van Vosselen, Guido Mariman, Monique Grossen, Yolande De Bock, Christel Verhelst, Willy Van Landeghem en Karei Meul. Deze lijst deelnemers toont duidelijk aan dat er een kol- lektie van werken kan ver wacht worden die aan va riatie zeker in niets zal te kort schieten. Van penteke ning tot olieverfschilderij en, van stilleven tot land schap, akwarellen, etsen, gravuren, glasramen, beeldhouwwerken en kunstjuwelen, de ver scheidenheid is werkelijk te groot om in detail te treden. Niet alleen de belangstel ling van de vorige jaren in overweging nemend, doch eveneens de kwaliteit en kwantiteit indachtig, ziet het er naar uit dat een be zoek meer dan de moeite zal lonen. Om er de spanning in te houden riep de voorzitter van de jury de uitslag af in omgekeerde volgorde van rangschikking Zesde lau reaat was de Nederlander Bob Van Wely uit Hilvaren- beek. Vijfde laureaat: Eddy Marien uit Mechelen. Vier de laureaat: Koen Van As- sche uit Mortsel. Derde lau reaat: John Gouwens uit Culver - Indiana (USA); Tweede laureaat: Boude wijn Zwart uit Amsterdam (Nederland), zilveren me daille. Eerste laueaat en Geert D'hollander uit Temse, gouden me daille. De winnaar ontving tevens een schilderij van de stad Mechelen, een bronzen klokje op naam, diploma van de wedstrijd, een reeks aanbiedingen voor 1988 en 125.000 fr als prijs. Na elf wedstrijden die Geert D'hollander heeft meege daan en die allemaal be kroond zag als winnaar zet hij een punt achter de inter pretatie-concours voor bei aard, ook al is hij pas 22 jaar oud. Twee dagen vóór de Koningin Fabiola-wed- strijd won hij ook nog de Internationale Improvisa tie-wedstrijd te Hasselt. Eerder op dit jaar werd hij met zijn vrij recent opge richt koor De Averulle in eredivisie geklasseerd op de provinciale wedstrijd, koor waarmee hij in het najaar optreedt in het Paleis van Schone Kunsten te Brussel en in het voorjaar 1988 en kele koncerten geeft te We nen in het kader van Euro- palia. Ook in het Waasland worden enkele koorconcer ten gegeven onder zijn lei ding al dan niet i.s.m. een Weens koor. Wie echter reeds eerder wilt genieten van zijn beiaar dierstalent kan dat op don derdag 8 oktober Dan geeft Geert D'hollander een beiaardrecital op de 17" eeuwse Roelandbeiaard van het Gentse belfort in het kader van het Festival van Vlaanderen Hij speelt er zeven Preludia van Mathias van den Gheyn in aanslui ting op het barokkoncert in de Sint-Baafskathedraal door La Petite Bande en het Nederlands Kamerkoor. Wie een musikus van hoog niveau wil horen en zien mag zoiets niet missen. Dat hebben de vele honderaen luisteraars ervaren op de Koningin Fabiola-wedstrijd te Mechelen. Muziek en dans uit Bulgarije in Dendermonde ÏWs VVKB Reynout voorzitter Erik Verresen had het donderdagavond bij het rechte eind toen hij ver kleed als pastoor op de Hellewagen tijdens de ommegang met gulle hand het kille al dan niet gewijde water over de kijkers kwispelde en zei «De laatste regenachtige avond van de vakantie. Mor gen schijnt de zon». En de zon scheen inderdaad en zelfs 's avonds was het een zacht temperatuurtje zodat het openluchtspektakel dat WKB Reynout nu al enkele jaartjes na elkaar in het VTI aan een grote schare aan belangstellenden aanbiedt, op nieuw kon uitgroeien tot een echt feestelijk ge beuren. Dendermonde. Veel belangstelling voor het optreden van de Bulgaarse volksdansgroep (foto Piet Hermans) Dendermonde. Het volledig gezelschap van de Bulgaarse groep Ratschenitza danste zijn blijdschap uit (foto Piet Hermans) Kwamen in het verleden als groepen uit de Elzas en Israël aan de beurt, dit keer werd een beroep gedaan op een van de meest vermaarde volks dansgroepen uit Bulga rije. Ratschenitza uit Plovodiv liet dat trou wens al van bij de eerste dans merken. Dit gezel schap bestaande uit een kleine dertig personen zorgde voor een meer dan geslaagd optreden dat door het talrijk op gekomen publiek naar waarde werd geschat. Ratschenitza danste de voorbije dagen net als Reynout in Mechelen waar voor de vijftiende maal een wereldfestival «Dansemuze» werd georganizeerd. Van festivalkomitee- voorzitter, een mondvol, Fred Scholliers verna men we dat deze Bul gaarse groep in 1949 werd opgericht en dus bijna even oud is als Reynout dat volgend jaar zijn veertigste ver jaardag met de passende luister zal vieren. Rat schenitza trad in de loop van de voorbije jaren op in meerdere Europese landen en heeft op zijn repertoire de oudste Bul gaarse dansen staan. Men brengt niet alleen dansen uit de streek van Plovidiv, maar uit heel Bulgarije. Vaak is in die dansen heel wat verwe ven uit de ambachten die er zijn, de industrie en natuurlijk ook de liefde. In de loop van het pro gramma zouden we daarvan een uitgebreid bewijs krijgen. Van de veelzijdigheid van dan sen bedoelen we dan. Zoals gezegd is Ratsche nitza een van de beste Bulgaarse groepen. Het zijn vooral rij- en kring dansen die worden ge bracht en uitgevoerd worden aan een hels tempo, waarbij lenig heid en sierlijkheid cen traal staan. Maar op de gezichten van de dan sers is nooit enige trek van felle inspanning merkbaarIntegendeel steeds wordt er glimla chend naar het publiek gekeken dat dan ook vol bewondering naar de prestatie van de dansers opkijkt. Alleen is de mu ziek van de begeleidende band nogal moeilijk on der te brengen in een bepaald genre. Het doet wat oosters aan, heeft ook de invloed van de Russische muziek on dergaan. Men gaat in geen geval de moeilijk heden uit de weg in de dansen waarbij soms in gewikkelde figuren en passen worden uitge voerd. Ook de koreogra- fie kreeg de nodige aan dacht. En dan zijn er nog steeds de kostumes van de dansers, waarbij zowel jongens als meis jes geregeld een ander pak aantrokken. Veel applaus kreeg de dans van de maaier waarin een heel verhaal schit terend werd uitgebeeld. Naar de veertig De uitnodiging die Rey nout richtte tot een groep uit de Elzas, uit Israël en uit Bulgarije, is in feite een aanloop tot het internationaal Volkskunstfestival dat door VVKB Reynout wordt georganizeerd in 1988. Dan mag men volkskunstgroepen uit Spanje, Finland, Zwit serland en uit het eigen Vlaanderen verwachten. Van 1 tot 8 augustus 1988 zullen die in Den dermonde voor een schitterend programma zorgen, programma dat de apoteose moet zijn van veertig jaar Reynout. Nog andere aktiviteiten kaderen in dat jubeljaar. Onder meer de meiboom planting die traditioneel plaats heeft op het twee de weekend van de mei maand en nu aan haar tiende editie toe is. Dan komt de Franse volks kunstgroep L'Echo d'Al- sac op bezoek. Reynout werd op 24 ok tober 1948 officieel op gericht, want toen wer den de statuten door het eerste bestuur goedge keurd. Heette de groep in het begin Gudrun, la ter werd ze omgedoopt tot Reynout naar een van de vier Aymonds- kinderen, In 1949 werd al begonnen met vendel- zwaaien. In 1966 werd overgegaan tot de op richting van een vendel en trommelkorps en op 27 mei 1976 volgde nog een uitbreiding met de oprichting van het Den- Dendermonde. Ook deze vreemde figuren kwamen voor in het repertoire van de Bulgaarse volksdansgroep (foto Piet Hermans) dermonds Marionetten- teater. Reynout is uitgegroeid tot een volwaardige volkskunstgroep. De ve le binnen- en buiten landse optredens getui gen daarvan. Reynout nam deel aan festivals of maakte toernees in Frankrijk, Duitsland, Spanje, Nederland, Oos tenrijk, Finland, Zuid- Afrika, Polen, Italië, Ier land, Tsjechoslovakije. Sardinië enz. En overal genoot men zeer veel bijval. Ter gelegenheid van zijn zesjarig bestaan nodigt jeugdhuis Den Biel theatergroep De Vieze Gasten uit naar Sint-Gillis-Waas. Op zondag 20 september e.k. te 15u brengen deze mensen het kinderprogramma «Ratten en muizen», dat bestemd is voor kinderen vanaf 7 jaar. Vanaf 20 u brengen zij het avondprogramma «Sche- merstad»; een verhaal dat handelt over vluchtelin gen die nergens terecht kunnen en overal botsen op onverschilligheid, onbegrip en administratieve rompslomp. Voor het kinderprogramma bedraagt de inkom 60 fr. in voorverkoop en 80 fr. aan de kassa; voor het avondprogramma 100 fr. in voorverkoop en 120 fr aan de kassa. Kaarten in voorverkoop zijn te verkrijgen op de volgende adressen: Jeugdhuis Den Biel, koer Katholieke Kring, 2780 Sint-Gillis-Waas, tel. (03) 770.73.00; Jan Van Kem- seke, Nieuwstraat 26. 2780 Sint-Gillis-Waas. tel. (03) 770.62.74

De Voorpost | 1987 | | pagina 12