Festivalkoncerten in Baardegem en Herzele HONKY TONK VITALER DAN OOIT... Negentiende Orgelcyclus te Melsele Grembergse dansgroep Nele in Frankrijk ft Koorkoncert Dendermonde: muziek voor iedereen De Voorpost - 4.9.1987 -13 Het koneertlcven in onze streek wordt de volgende weken sterk beheerst door het aanbod van het Festival van Vlaanderen, voornamelijk dan de «Histori sche Steden» in het luik Gent en Historische Steden. Een rijk versoheiden aanbod van kwalitatief hoogstaande muzikale avonden biedt de muzieklief hebber, tegen een zeer lage toegangsprijs, de mogelijkheid te genieten van schitterende muziek. Onder de titel «Festivalkoncerten in onze streek» brengen we u van week tot week een overzicht van wat deze koncerten bieden aan werken en uitvoerders. Onder de titel «Koncertkaleidoskoop» krijgt u een korte bespreking geserveerd van de voorbije koncerten in en buiten onze regio. De eerste koncerten brengen gezellige jazz te Herzele en oude muziek met werk van Haendel en Puroell te Baardegem-Aalst. Vrijdag 11.9: Herzele J azzkroegentocht Een van de vele belangstel- lingspunten van de kultu- rele vereniging Gamma v.z.w. uit Herzele is het jazzgebeuren. Naast een aantal kleinere jazzkoncer- ten organiseert Gamma op vrijdag 11 september nu al voor de vierde maal een j azzkroegentocht met ne gen kroegen, negen orkes ten en een massa belang stellenden. In de vertrouwde kroeg sfeer en voor een lage prijs (250 F en in voorverkoop slechts 200 F) krijgt de jazzliefhebber de kans dit jazzfeest te beleven. Herzele beperkt zich geens zins tot de oude-stijljazz: het is de bedoeling alle stij len uit de jazzgeschiedenis aan bod te laten komen. Naast de meer traditionele New Orleans-, dixieland- en bigbandstijl kan men in Herzele ook proeven van be bop, funk, rockjazz, salza e.a.; dus: jazz voor jong en oud, voor kenner en leek, voor beginneling en ancien, voor Jan en alleman. Onge veer 60 muzikanten uit bin nen- en buitenland zullen op vrijdag 11 september tot diep in de nacht jazz blazen over Herzele. Een jazzkroe gentocht van formaat, in de betekenis van kwaliteit en gezelligheid. Er zijn er gro tere, er zijn er duurdere maar kwa gezelligheid spant Herzele de kroon! .Wie en waar? In «De Groenlaan» de Karen Lo we's Club Combination; in «De Konkurrentie» het Phil Abraham Quartet; in het «Hof ter Hallen» The Gol den River City Jazzband; in het «Hof van Weenen» The Crazy Spacey Macey Show uit Canada; in de «Freeway Corner» Salchicha uit Chili; in het «Torenhof» Ali Ryer- son The Vanha New Look Trio uit de States (wie er op het Dendermondse Jazzfes tival bij waa, zal Ali graag terugzien en -horen!!); in «De Postiljon» The New Or leans Train Jazzband) in «De Mergelhoek Willy Van- dewalle New Dixieland Band en in het «Judolo kaal» de A.S.L.K. -Brass band met o.m. Theo Mer- tens, Eddy House e.a. Voor deze, door de A.S.L.K. en door Top Bronnen ge sponsorde, j azzkroegen tocht is er gratis busver voer van kroeg tot kroeg. Er wordt gespeeld van 21 uur tot 02 uur op zaterdag morgen. Vrijdag 18/9: Baardegem - Aalst Psalmen van Haendel Een van de grote temata van het Festival '87 is Magnificantu8het Euro pees Feest van de Sakrale Muziek, waarin alle kon certen met religieuze mu ziek ondergebracht zijn. Is men vorige zaterdag opnieuw met de oefeningen gestart, toch blijft de dansgroep Nele uit Grember- gen boordevol entoesiasme over de mooie reis die tijdens de vakantiemaanden in Frankrijk werd gemaakt. Om en bij de 50 «Nelekes» trokken immers naar het zuiden van Frankrijk waar een zestal opvoeringen werden gegeven van hun jaar programma «Variaties». Optredens werden ver- in een rijke verscheiden- zorgd in St.-Rome-de- heid aan kostumes, Dolau, waar de groep gaande van veelkleurige haar intrek had geno- maillots tot avondkle- men in la Malène en ding in zwarte kant. waar eigenlijk het eerste De danseressen kregen officiële optreden was een oorverdovend ap- voorzien, maar ook in plaus en werden her- Mende, Les Vignes en in haaldelijk op het po- Palavas. Overal kreeg dium teruggeroepen, men heel wat applaus en wat onderstreept dat het op bepaalde plaatsen publiek hun optreden kwam de plaatselijke sterk waardeerde. Voor- burgemeester zelfs aan- al de versie van de Ar- zetten met gelukwensen gentijnse tango viel bij j in het openbaar. In La het talrijke publiek in de Canourge werd de groep smaak. Dat schreef een zelfs gevraagd om vol- krant die het optreden gend jaar opnieuw te ko- in La Canourge had men optreden. meegemaakt. In een Franse krant Niet alleen 50 danseres- werd een vrij uitgebreid jes van alle leeftijden artikel gewijd aan de maakten de trip mee, ze «Groupe Flam and Nele». werden zoals dat gebrui- Men heeft het er over de kelijk is, vergezeld door 40 elegante danseresjes mevrouw Gaby Govaert die de groep leidt. Els Van Hoof stond borg voor de choreografie en vormde samen met Jan De Wieuw het balletduo. Nele had ook een eigen kookploeg mee die be stond uit Lutgart en Ri ta Van Overloop, Lena en Pieter Van Puyvelde. Wie kennis wenst te ma ken met Nele of zich bij de groep wil aansluiten, kan steeds terecht in de nieuwe jongensschool aan de Rootjensweg te Grembergen, waar de groep op zaterdagna middag vanaf 13.30 uur oefent. Nieuwe leden kunnen zich melden bij Gaby Govaert, Dr. Haek- straat 19 te 9150 Grem bergen (052/21.19.77). Let wel op: de groep be staat alleen uit meisjes. Maar er is ook een les senreeks jazz en bewe gingsleer voor volwasse nen die een keer per week gedurende een uurtje samenkomen. Dit jaar wordt speciale aan dacht besteed aan de «Psal men van David». Het eerste koncert dat door Aalst, ooit de eerste «Histo rische Stad» in het Festival, georganiseerd wordt op vrijdag 18 september in de St.-Margarethakerk van Baardegem, programmeert psalmen van Georg Frie- drich Haendel. Uitvoerders zijn het koor Cantabile uit Gent, het NEU-ERöffhete Orchestre en de solisten Margriet Heyerick (so praan), Marijke Pyck (alt), Jan Caals (tenor) en Luc Callens (hobo). Op het programma: «Let thy hand be strengtened» (een coronation anthem voor vierstemmig koor, ho bo, strijkers en basso conti nuo), «Süsser Blumen» (voor sopraan, viool en bas so continuo; uit «Deutsche Arien» 1729); «I will magni fy thee» (voor alt, hobo, strijkers en basso continuo) en «Righteousness and equity» (voor alt, hobo, strijkers en basso continuo) uit de Chapel Anthem «I will magnify thee»; «O prai se the Lord» (voor alt, koor, hobo, strijkers en basso continuo) en «As pants the heart» (chandos anthem voor sopraan, tenor, drie stemmig koor, hobo, strij kers en basso continuo) uit de anthem «O praise the Lord; de anthem «The Lord is my light» (voor sopraan, tenor, vijfstemmig koor, hobo, fluiten, strijkers en basso continuo). Als afwis seling tussen al deze psal men wordt de «Sonate voor hobo en basso continuo» in F" gespeeld. Het woord «anthem» is een oud engelse vervorming van «anti-hymne» of van het Angelsaksische «ante fen» antifoon) en duidt zoals de antifoon oorspron kelijk op een wisselzang voor koor, nl. tussen hoge stemmen (knapen en false- tisten) en lage mannen stemmen of ook wel tussen samenzang en alleenzang, In Haendels religieuze mu ziek (oratoria en anthems) kan men de prestigieuze opgang van de opera en de groeiende populariteit van de orkestrale muziek in de 18de eeuw duidelijk voelen. Jos Van den Borre leidt dit koncert. Hij is dirigent van Cantabile, leraar aan het Koninklijk Muziekconser vatorium te Gent en rijksin- spekteur artistieke vakken. Naast een bekwaam koordi rigent en -pedagoog is hij ook aktief als juryjid van koorwedstrijden, als leider van koorweekends en als atelier leider. Het Gentse koor Cantabile, in 1960 opgericht door Jos Van den Borre, telt ca. 30 leden en is gerangschikt in do eredivisie van de Oost- vlaamse koorzangtomooi- en. Hun repertoire omvat werk van de renaissance tot heden met zowel a-capella- koormuziek als werken met instrumentale begeleiding. Het koor trad op voor de B.R.T. en maakte koncert- toemees naar Zwitserland, Nederland, Zweden, Israël, Zuid-Afrika, Japan en Noord-Amerika. Samen met Pandora realiseerde het een L.P. met muziek van Gentse renaissance- komponisten en o.l.v. Louis Devos verleende het zijn medewerking aan opnamen voor Erato met werk van M.A. Charpentier. Das NEU-ERöffnete or chestre ontstond in 1984 en wil in zijn uitvoeringen de rijke historische autentici- teit van de muziek laten •dialogeren met de eigen tijdse kreativiteit. Het en semble beoefent vooral het repertoire van de 16de, 17de en 18de eeuw. Het treedt op in bezettingen die variëren van kwartet tot klein kamerorkest. Sopraan Margriet Heye rick, die studeerde te Gent en reeds optrad als soliste in binnen- en buitenland, specialiseert zich in de in terpretatie van de barok- kantate. Ze doceert aan het Lemmensinstituut te Leuven. Alt Marijke Pyck studeerde te Gent bij Lucienne Van Deyck en bereidt zich mo menteel voor op het hoger diploma bij Zeeger Vander- steene. Ze is zanglerares in het sekundair muziekon derwijs. Tenor Jan Caals behaalde het hoger diploma zang na studies te Leuven en te Brussel. Hij trad op voor het Festival van Vlaande ren, de Opera voor Vlaande ren, de Nationale Opera en met het Nederlands Dans- teater; koncertreizen brach ten hem naar Frankrijk en de Filippijnen. Hij werkte mee aan verscheidene Era- to-opnamen. Als leraar is hij aktief te Hamme en te Alsemberg en als assistent van Louis Devos is hij ver bonden aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Brussel. Toegangskaarten voor deze koncerten zijn te verkrij gen in: Herzele: Gemeentekrediet, Kerkstraat 7, tel. 053/ 62.39.20 Aalst: Kulturele Dienst, Kattestraat 33, tel. 053/ 77.11.11, toestel 288 (300 F). Sint-Niklaas. Sint-Niklazenaar Gilbert De Boeck expo- zeerde ook op de Dilft-tentoonstelling in zaal Bokkenhof (lv) NAJAARSPROGRAMMA MAG ER ZIJN Vrij vroeg in september organiseert Honky Tonk zijn eerste koncert, wat erop wijst dat de jazzklub, ondanks de lichte tegenslag van het voorbije festival, er opnieuw vrolijk tegenaan wil gaan. We zien deze keer geen jazzboot meer op het programma, maar wel een goed gestoffeerd seizoenbegin met op 5 september reeds The Beale Street Jazzband uit Polen. Op zaterdag 20 september volgt Didier Geers International New Orleans Band met de zwar te jazzzangeres Jan Harrington en H«n komt het hoogtepunt van dit beginnend seizoen: de viering van 25 jaar Jeggpap N.O. Jazzband. Het Melseler Orgelkomitee is aan zijn negentiende organizatiejaar toe en brengt ook nu weer een reeks van vier schitterende orgelkoncerten. Deze koncerten vangen aan op vrijdag 4 september en dan telkens om de veertien dagen op een vrijdaga vond, telkens om 20.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 150 fr. per koncert en na afloop worden de aanwezigen uitgenodigd op een receptie waarop men beter met elkaar en met de uitvoerders kan kennismaken. Begonnen wordt dus op 4 september in de kapel van Gaverland te Melse le waar op het voor ons land uniek Spaans orgel een Spaans koncert wordt gegeven door de Zwitser Guy Bovet. Hij brengt werk van enkele anoniemen uit de 17* en 18* eeuw en verder stuk ken van Gabazon, Cor- rea de Arauxo, Hilarion Esclava en van zichzelf. Bovet is een wereld vermaard koncertvir- tuoos die al meerdere platen heeft gemaakt en in opdracht van de rege ringen van Mexiko en Brazilië werk aan een katalogus van de aldaar bewaarde historische or gels. In Europa is hij een veel gevraagd gastdo cent en befaamd klaveci- nist en komponist. Hij is een specialist inzake Spaanse orgelmuziek. Op, vrij dag 18 september is de Nederlander Theo Jellema aan de beurt. Hij koncerteert in de Onze Lieve Vrouwkerk van Melsele en brengt werk van Bach, Krebs, Kittel, Cherubini, Böllmann, Widor en Vieme. Jellema is de organist van de Martinikerk van Franeker en doceert or gel aan het conservato rium van Leeuwarden en muziekteorie aan het conservatorium van Groningen. In 1981 won hij het Paul Hofhaimer- concours in Innsbruck. Hij gaf een grammo foonplaat uit met orgel werken uit de Franse barok. Vrijdag 2 oktober be speelt Mechelaar Peter Pieters het orgel van de zelfde Onze Lieve Vrouwkerk van Melsele. Hij koos werken van Bruhns, Buxtehude, Bach, C. Ph. E. Bach, Hindemith en Flor Pee- ters. Pieters is sedert 1986 organist titularis van de Sint-Rombouts- katedraal te Mechelen en doceert orgel, prakti sche harmonie en bege leiding aan het Lem- mens Instituut te Leu ven. Hij heeft heel wat onderscheidingen en prijzen gewonnen en koncerteerde in binnen- en buitenland met veel sukses. Tenslotte is er op vrijdag 16 oktober een koncert in de Onze Lieve Vrouw kerk van Melse waar het orgel zal worden be speeld door Stanislas Deriemaekerk uit Ant werpen die werken brengt van Vierne, Mer kel en Rüppe. Dan treedt ook het jubilerende Sint- Martinuskoor van Be ve ren op. Bulgaars Kinderkoor te gast in Baardegem Op zondag 25 oktober treedt om 20.30 uur het Kinderkoor van de Bul gaarse radio en televisie op in de Romaanse Sint- Margarethakerk van Baardegem. Het kinder koor maakt een koncert- tournee doorheen Vlaanderen. The Beale Street Band Op zaterdag 5 september komen deze Polen naar de bunker. Voor wie het jazzgebeuren zo'n beetje in de gaten houdt, is het geen geheim dat ook in het Oostblok verscheide ne uitstekende tot schit terende jazzformaties bedrijvig zijn. In het aanbod zijn zowat alle stijlen van het genre vertegenwoordigd De Poolse formatie Beale Street Band werd na af loop van het Dixieland- festival van Dresden in 1984 algemeen getipt als dé grote verrassing en revelatie. De groep werkt met de bekende New Orlean8-bezetting: trompet, trombone, kla rinet en in de tweede lijn: banjo, piano, bass en drums. Voor het sa menstellen van het re pertoire put deze band uit de schier bodemloze schat aan traditionele en klassieke songs, terwijl ook nummers uit de re centere swingperiode op de lijst staan. De Beale Street Band kan je om schrijven als een verfris sende wandeling tussen Fats Waller en Duke El lington. Didier Geers International New Orleans Band Jan Harrington Didier Geers wordt mo menteel gerekend tot de meest bedreven New Or leans-drummers in Eu ropa. Hij komt op 26 september naar de bun ker met een gelegen heidsformatie met als gasten de Amerikaanse negerzangeres Jan Har rington, «Boss Qué- raud», die trompet, alt sax en klarinet speelt, John Marks aan de pia no en Steen Vig, een Deen op de tenor-sax. Dit wordt alvast een uit bundige avond, want niet alleen de steengoeie muzikanten zullen voor sfeer zorgen, Jan Har- rington is een dame met wereldklasse, wiens naam mag toegevoegd worden aan de toch niet al té lange lijst van gere puteerde jazz-zangeres- sen. 25 Jaar Jeggpap N.O. Uiteraard kan deze vie ring niet zomaar voor bijgaan. Honky Tonk wil het huisorkest nog eens in de traditionele bloemetjes zetten. Opdat gans Dendermonde daarvan zou kunnen meegenieten, heeft er op vrijdag 2 oktober om 19.00 u een streetparade plaats op de Grote Markt in Dendermonde. Om 20.00 u worden het or kest en de sympathisan ten ontvangen op het stadhuis en om 21.00 u begint in datzelfde stad huis een koncert met... natuurlijk, The Jeggpap. Daarmee is het nog niet gedaan, want op zater dag 3 oktober wordt de •avond begonnen met een jazzmis in de abdijkerk, verzorgd door Jeggpap. Om 19.15 u is er een optocht met brassband naar de Grote Markt en om 20.00 u is er een jubileumkoncert op het stadhuis met Jeggpap en The Dave Brennan Jubilee Band. Over deze laatste twee evenemen ten volgt later meer in formatie. U kan allicht deze data nu reeds vrij houden. De vzw Nierpatiënten Dendermonde organizeert een een uniek aanbod wordt koorconcert. Met het oog op kuituur, wordt een gedaan aan alle muziek- ontspannende avond georganiseerd, dank zij de liefhebbers en belang- belangloze inzet van vele muziekliefhebbers. stellenden staat buiten kijf. Wij zijn er echter Gereputeerde koren uit Goossens. evenzeer van overtuigd de eigen streek samen- Deze koren brengen een ciat °°k voor diegenen brengen voor een koor- programma met zeer ge- noS h»31 kennis concert: je moet het aan- varieerd aanbod; zowel- maakten met een koor- HHftlr - lgm .y k.Jgfii fy? "MM. ...JIM, jWII durven. Toch is dit het klassieke liederen, koncert, dit een boeien- S yi| fB'fl ambitieuze opzet van een volksliederen als ever- de en verrijkende bele- S I y patiëntenzei- greens zullen gebracht venis zal worden. mt? I fit jg fhulpgroep. Dankzij worden uit de vier wind- Praktisch: Mft *.i lm 'HMMpyflRr i hun ijver werd een keu- streken. Voor elk ftat Wanneer: Vrijdagavond V 1 P I jM>-.SBBl 4 J* van koren samenge- wils dus, maar in elk 11 september te 20 uur ft - I Jp I I I ift Hl IBlii 1-4 bracht geval van een goede Waar: H. Maagdcollege, v 4 ft t£"Y Vfl 1 m L lsP$B i P n dit koorkoncert ne- kwaliteit' Kerkstraat 60 Dender- 1 jr7 PIL >V W l 1 ft J w:;ï»';Y V men namelijk deel: het Deze veelbelovende ont- monde J r V *i V J g- st- Gregoriuskoor uit spanningsavond wordt Inkom: 150 fr. Dendermonde o.l.v. de georganiseerd ten voor- Verantwoordelijke orga- --^*7 heer Defleur. het St. dele van de vzw Nierpa- nisatie en inlichtingen: mg WÊk ibiWMWÉ MRf- Lutgardiskoor en Ge- tiënten, die de meerwaar- Annie De Smet, tel. 052/ mimÊ mengd koor Cantecleer de aanwendt om aktivi- 21.44.76. Hamme. Jean-Pierre De Bruyn verschaft uitleg over de tentoongestelde kunstvoorwerpen Sint-Niklaas. Etienne De Coster uit Sint-Niklaas toonde "J" de heer Van Over- teiten met haar patiënten (vh) dit werk op de Drift-expositie in zaal Bokkenhof (lv) straeten en het St. Jo- te organiseren. zefskoor o.l.v. de heer Dat met dit Koorkoncert Hamme. Kunstkring Pogen organizeerde een groepstentoonstelling (vh)

De Voorpost | 1987 | | pagina 13