s 50.000 anwytrt?1* SOPHES Jeugdwerken in de kijker te Hamme En de handjes gaan van klap klap klap... waardebons TV-EKSPRES, DE DIKSTE VRIEND UW TV Michel De Naeyer te Lebbeke Tekenschool Sint-Gillis-Waas stelt tentoon Urbain Marin in galerie Esprit Omtrent Tineke van Heule Vanaf deze week loopt er weer een nieuwe wedstrijd in uw TV-Ekspres. Volledig GRATIS ding je mee naar één van de 20 prijzen uit de totale prijzenpot van 150.000 frank. We geven één prijs van 50.000 frank cash weg en dan nog 19 waardebons, ter waarde van de ronde som van 100.000 frank. Deze wedstrijd loopt in samenwerking met de primus uit de breiwereld. Laat u dank zij TV-Ekspres GRATIS verleiden door de kwaliteitswol van 14 - 4.9.1987 - De Voorpost Kunstkring Pogen heeft tijdens het voorbije week end een tentoonstelling georganiseerd van de jeugdateliers van de akademie voor beeldende kunst in de feestzaal van het gemeentehuis. Deze jeugdateliers zijn gevestigd in het centrum (Schoolstraat de Zilverberk (Broekstraat) Hamme- Zogge en Moerzeke. Via een uitgebreide enquete bij het publiek had kunstkring Pogen getracht te peilen naar de belangstelling van het publiek voor wat betreft de plastische kunsten, muziek en voor dracht. Voor Pogen was het besluit dat de reeds eerder ingeslagen weg verder moest bewandeld worden: een polyvalente werking. En hoe kon men dat beter realiseren van het plaatselijk jeugdig talent dat er schuil ging in de Hamse akademie voor Beeldende Kunsten en de muziekakademie aan een breed publiek voor te stellen. Voorzitter Walter van den Berghe betreurde in zijn inleiding de geringe belangstelling die er de ze keer te bespeuren was. Maar dat mag de initiatiefnemers niet on- moedigen. Bij het bin nenkomen van de zaal stelde hij vast dat er een grote stenen muur staat. Het is een dubbel symbool. Het heeft iets mystiek, iets sacraal. Maar langs de andere kant is het een soort muur, een klaagmuur zoals in Jeruzalem. Het eerste doelt op het feit dat we hier zijn in de tempel van de kunst. Dit is een plaats waar vele kunstenaars van allerlei pluimage hun werken komen voorstellen aan het publiek en de klaag muur, duidt op het feit dat de belangstelling voor dit alles aan de lage kant ligt, maar ook dat bezuinigheidsmaatrege- len van hoger hand heel wat kunstuitingen min der kansen zullen geven. Deze keer heeft men doelbewust gekozen voor deze tentoonstel- Hamme. De leerlingen van de akademie exposeerden hun werken (vh) ling van de kunst van het kind. Het kind die zijn eerste stappen waagt op dit broze ter rein. En het kind legt in zijn werken de eenvoud, het tekent of boetseert hoe hij of zij de wereld ervaart. Het drukt alles spontaan uit. De werken die hier worden voorge steld zijn werken van Hamse leerlingen van de Akademie die samen met andere Akademies deelnamen aan een ge meenschappelijke ten toonstelling eind mei, begin juni te Sint-Ni- klaas. De kunst van het kind spreekt een eigen taal, de taal van het kind zei De Smedt, direkteur van de Hamse Akademie. De kinderen stellen zich zelf voor in bloemen en in al hun uitdrukkin gen. Dank aan kunst kring Pogen die het idee lanceerde deze keer de jeugd aén bod te laten komen. De Hamse wer ken hebben te Sint-Ni- klaas een bijzondere in druk nagelaten. De goe de begeleiding van de le raars is zeker daaraan niet vreemd. Met onze 189 leerlingen en 83 in de lagere graad is wel licht een bewijs dat onze Akademie gewild is. Animatie werd gebracht door Marjan Saey en So fte Sonck die op een lu dieke manier de kunst uit de doeken deden. De ene speelde de rol van Jean-Jacques Rousseau en de andere Frederick Freubel, de Duitse peda goog. Ze vertolkten hun visie over de kunst over de verschillende perio den die het kind door loopt op gebied van teke nen; de krabbelperiode (1-3 jaar) de eerste po gingen om met lijnen te werken, enz. Achteraf kwam er een geschenkje voor beide jonge meisjes en bloe men voor Leen Vermei- ren die alles had voorbe reid. Burgemeester Baert ver telde dat zelden op zulke indringende en ludieke manier deze tentoonstel ling over kunst werd in geleid. Bij de opening van een tentoonstelling zoekt men vaak naar nieuwe ideeën omdat er vaak te weinig belang stelling is voor de ver nissage van tentoonstel lingen. Deze poging om het op een ludieke ma nier te laten gebeuren is geweldig meegevallen. Wanneer men door deze tentoonstelling loopt wordt men getroffen door die ongebreidelde verbeeldingskracht van deze kinderen. Alles ge beurt hier spontaan, ze ontdekken alles met hun eigen ogen en tekenen en boetseren hoe ze alles ervaren. We mogen fier zijn op een kunstakade- mie die tracht aan velen een stukje kuituur mee te geven. Dank aan kunstkring Pogen het initiatief nam de jeugd te betrekken in haar ak- tie. We moeten de moed blijven opbrengen om ons in te zetten voor kunst en zo de wereld beter en mooier te ma ken. Het loont echt de moeite. Als we alles zo eens bekijken mogen we echt fier zijn en moeten we ongetwijfeld niet on derdoen tegen de grote steden rondom ons. We hopen dat het publiek in de komende dagen de weg naar deze tentoon stelling zal inslaan. Zondag was er in dat zelfde kader nog een aperitiefkoncert in de feestzaal van het Gito. Daar was er immers het muzikaal optreden en de voorstelling in woord kunst gebracht door de leerkrachten en de leer lingen van de gemeen telijke muziekschool. De tentoonstelling in de feestzaal van het ge meentehuis is nog gra tis bezoekbaar op zater dag 5 september en zon dag 6 september telkens van 10 tot 12 en van 15 tot 18 uur. HVC Lebbeke. Ean fragment van de Onze Lieve Vrouwkerk, werk van Michel De Naeyer Tijdens de kermisdagen stelt oud-Lebbekenaar, Michel De Naeyer, zoon van wijlen Maurice De Naeyer (oud-kommandant van de Lebbeekse brandweer) zijn pentekeningen tentoon in Huis Blanquaert, met toegang langs de Grote Plaats en de Laurierstraat. Michel De Naeyers werk is klassiek van vorm en uitvoering. Er gaat een ontegensprekelijke aantrek kingskracht van uit. In zwart-wit weet hij stem mingsbeelden op te roepen die oneindig meer uitstralen dan met deze beperkte middelen vermoed kan worden. Het is alsof hij weet te minimaliseren wat minder belangrijk is en te beklemtonen wat aandacht verdient, waardoor zijn tekeningen geen fotografische afdrukken worden maar verdroomde weergaven. Met zijn oeuvre behaalde De Naeyer overigens reeds diverse prijzen en medailles. De tentoonstelling is toegankelijk op zaterdag 12 (van 18 tot 21 u), op zondag 13 september (van 10 tot 12u30 en van 16 tot 20 u), op maandag 14 september (van 18 tot 20 u) en op dinsdag 15 september, doorlopend van 10 tot 20 u. Kennismaken met het werk van deze kunstenaar houdt een verrijking in. (pvr) De ondertussen 15 jaar jon- heeft tijdens de voorbije va ge gemeentelijke teken- kantie niet stilgezeten. Di- school van Sint-Gillis-Waas verse tentoonstellingen Lebbeke werden en worden nog georganiseerd. In taverne De Molensteen werden af wisselend werken van de leerlingen van de lagere se- kundaire cyclus en van leerkrachten Mariene Wolfs, Raymond Schrijvers en Jeanine Van Leugen- haeghe getoond. Sinds 20 augustus zijn er werken te zien van oudstudenten van de gemeentelijke teken- school die in het dagonder wijs het kunstonderwijs verderzetten. Als eerste in de reeks weiden werken van Linda Beck opgehan gen. De komende maanden zullen werken van andere oudleerlingen te zien zijn. Ook tijdens de kermisweek zullen in Sint-Gillis krea- ties van de gemeentelijke tekenschool te bekijken zijn in de raadszaal van het vre degerecht. Daar stellen de leerlingen van het lager se- kundair (ouder dan 12 jaar) hun werk tentoon. De ope ning van de tentoonstelling heeft plaats op zaterdag 5 september te 19.30 u. met een inleiding van direkteur Raymond Schrijvers en openingswoord door burge meester De Mey. In de loop van dit schooljaar zal de tekenschool weer haar me dewerking verlenen aan een aantal initiatieven bin nen Sint-Gillis-Waas, onder andere Schrijverskennis in oktober. De leerlingen wor den weer verwacht vanaf zaterdag 12 september in de diverse wijkklassen maar ook in de hoofd school, Blokstraat 103, waar elke voormiddag in lichtingen kunnen wordor ingewonnen omtrent het te-| kenonderwijs. De school is' ook telefonisch bereikbaar op het nummer 770.67.11. MJP Hamme. De leerlingen van de akademie voerden bij de tentoonstelling allerlei nummertjes op (vh) Expo De publieke belangstelling voor de Lebbeekse gemeen teraadszittingen loopt nooit de spuigaten uit. De interesse van de Lebbeekse Jan (en Mie) met de pet voor de esbattementen van hun gemeentevaderen ligt bedroevend laag. Enkel wanneer hun persoonlijk komfort gevaar loopt aangetast te worden of hun dagdagelijkse lijdzaam heid dreigt gestoord te worden, zakken ze, in groepsver band dan, naar de raadszaal af. Net over de Nederlandse grens, in Clinge, vind je kunst galerie Esprit aan de Gravenstraat 99. Hier stelt van 6 september tot 4 oktober Urbain Marin uit Sint-Gillis-Waas interieurafbeeldingen tentoon. Op de foto ziet u trouwens zo'n interieur, dat van Het Biezelken in Sint-Niklaas. Over het werk van Marin zegt Armand Van Assche, die de tentoonstelling inleidt: «Dit leven in kaders en kooien, in spiegels en vensters wordt in gedempte, grijsblauwe en bruine kleurvariaties getoond Rust en eenzaamheid, rechtlijnig dekor en onderdrukte verwarring. De kijker treedt binnen in een grote ruimte, maar komt uiteindelijk bij zichzelf terecht. Het zijn scènes uit het ons vertrouwde reële leven dat ons zo vervreemdt». De openingstoespraak wordt gehouden door burgemees ter Omer De Mey en Joël Lybeert speelt pianomuziek van George Gershwin. U kimt in galerie Esprit gaan kijken van woensdag tot en met zondag van 13 30 tot 17.30 uur en ook op afspraak. Bel naar nr. 01140-10939. (wv) Ook tijdens de jongste ge meenteraadszitting van vo rige week donderdagavond bleven de stoelen voorbe stemd voor het publiek kwasi onbezet. Enkel de- puté Alfons De Mol volgde enige tijd de zitting, even later ward hij afgelost door VU-voorzitter Gomaar De Wit. Was Gomaars intrede onopvallend, zijn uittocht was des te opvallender. Die werd als volgt veroor zaakt... Tijdens de bespreking van OCMW - begrotingswijzi gingen vroeg Gomaars par tijgenoot Leo Callaert het woord. Kreeg dat ook. Een jaar geleden, begon het VU-raadslid zijn interpella tie, is een som van 43.100 fr, toebehorend aan bejaar den die in het OCMW ver blijven, verdwenen. Deze gelden werden beheerd door een OCMW-perso- neelslid... - Stop! onderbrak burge meester Moeyersoon inter- pellant. Je behandelt 'per soonlijke zaken' en die moeten tijdens de geheime zitting behandeld worden. Doe je dat niet, dan schors ik de zitting. - Dat bedrag, ging Leo Callaert echter onverstoord verder, krijgt nu via een begrotingswijziging die ons ter goedkeuring wordt voorgelegd, een andere be stemming. Laat me er nog aan toevoegen dat het ver dwenen geldbedrag ge bruikt werd om kleine uit gaven, o.a. dokters- en apothekerskosten, te beta len. Het betrokken perso neelslid was verplicht klacht bij de rijkswacht te formuleren... - Ge zwijgt of ik schors de zitting! dreigde de burger vader nogmaals. Leo Callaert gebaart echter van krommenaas. Burge meester Moeyersoon geeft lik op stuk: Ik schors de zitting! Vanop zijn stoel zet Go- maar De Wit een langdurig applaus in, wordt voor zijn opvallend auditieve appre ciatie door de burgemees ter met een scheef oog be keken en verlaat daarna de raadszaal, midderwijl de rethorische woorden for mulerend: «Dat is demo- kratie op z'n Lébbeeks!». Toen de burgemeester de zitting schorste wees de klok vijf voor half tien aan; om tien voor tien werd ze opnieuw geopend. Men had blijkbaar een kompro- mis gevonden. - Punt tien, zei burgemees ter Moeyersoon, wordt be handeld in geheime zitting. De stemming erover zal na de geheime, in openbare zitting gebeuren. Of Gomaar De Wit terug gekeerd is om deze stem ming bij te wonen, weten we niet... Pierre Van Rossem Sint-Niklaas René De Clercq was de toon dichter van het bekende «Tine ke van Heule», van «Moeder- ke alleen», enz. Over deze volksdichter en toondichter handelt een «avond van de diskotheek», op donderdag 10 september om 20 uur in de Sint-Niklase stadsbibliotheek. Pieter Vis, Nederlander, zang pedagoog en koncertzanger, neemt de luisteraars mee naar het begin van de twintigste eeuw en neemt met name het werk van autodidakt René De Clercq onder de loep. De toe gang is gratis.

De Voorpost | 1987 | | pagina 14