Netwerk, Edukatief Samenwerklngsverbond, Migrantenwerking Kapitein Fack nieuwe distriktskommandant KSsasas Da9 Rijkswacht te Aalst van het ^an?e'Tt;dNhseRP sr^rrt* ^-aardiee Brandweerlui met internationale aflossingsvoettocht Filosofische Kring Aalst aktief 685 Kms Ballonvaarder op woning 2 - 4.9.1987 - De Voorpost «Open Leerhuis» een absolute noodzaak Drie verenigingen die raakvlakken vertonen en reeds lang nauwe onderlinge kontakten onderhouden in een nogal parallelle werking hebben ook nood aan degelijke huisvesting voor organiseren van kursussen. De gelegenheid bood zich aan en Netwerk, ESV en Migrantenwerking sloegen de handen in elkaar en huurden een woonhuis Parklaan 151. In anderhalve maand werd het op vrijwillige basis met Johan Uvin als «werkmeester» getransformeerd tot een «Open Leerhuis» waar de drie organisaties die uiteraard elk autonoom bleven werken valabel onderdak vinden. Verleden vrijdag werd dit «Open Leerhuis» met toe spraken, virtuoos spel op de dwarsfluit en optreden van een Turkse band geopend bij een natje en een droogje. Netwerk Netwerk Het «Open Leerhuis» kwam er in ijltempo. Dr. Willy Geldhof noemde dit een bekroning van een ja renlang streven naar sa menwerking. Samenwerkingsverbanden noemt hij typisch voor ver draagzaamheid en pluralis me. Samenwerking is een konstante die versterkt en hernieuwt en die verkal king tegengaat. Uitgerekend via een der laatst georganiseerde kur sussen «Werken met vrij willigers» kwamen er be sprekingen op gang met het Edukatief Samenwer kingsverband naar het «Open Leerhuis» toe. Voorbeelden van samen werking heeft Netwerk met o.m. de jaarlijkse boeken beurs, de aperitiefkoncer- ten, de banden met Jeugd en Muziek, de samenwer king met de ervaringsge richte school De Weide, de samenwerking met Antrakt qua filmprogrammatie en verder heel wat theater- en dansprodukties in samen werking met Alkuone. Ook op het terrein van de vorming is Netwerk dezelf de basismotieven toege daan die het Edukatief Sa menwerkingsverband wil honoreren. Zo zijn er aller hande vormingsavonden, voordrachtenreeksen, kur sussen en beurzen. Het moge dan ook voor U allen duidelijk zijn dat Net werk de ideeën die aan de oorsprong van basiseduka- tie liggen onderschrijft; meer nog, vermits zowel het ESV als de Migranten- werking een brug slaan naar die mensen die in onze «geschoolde» Uatie- en welvaartsmaats tpij ach teruit zijn gestud of door allerhande faktoren achter op zijn geraakt, is het van zelfsprekend dat wij hier tenvolle ondersteunen. Bij de eerste besprekingen bleek er in beide organisa ties een huisvestingspro bleem; door té krappe bud getten was vooralsnog een ruimer pand inhuren on mogelijk; nu we de handen in elkaar sloegen, was de weg vrij om een ietwat ge schikte behuizing te zoeken en te vinden. Enthousiast werd het huis aan de Park laan 151 gehuurd vanaf be gin augustus; plannen voor inrichting werden gemaakt, de nodige aanpassings- werken uitgevoerd: samen werkende werden de eerste afspraken een soort huishoudelijk reglement geconcipieerd. Netwerk heeft een eduka- tieve opdracht ten aanzien van zijn publiek en t.a.v. de drie organisaties. De kursuslokalen in het Open Leerhuis behoren nu ook tot de cursusinfrastruk- tuur van Netwerk; het Open Leerhuis stelt deze verder ter beschikking van andere initiatieven, voor zover dit praktisch moge lijk is. Initiatieven zoals de kursus «werken met vrijwilligers» die Netwerk opzette en die grotendeels aan de behoef te tot ondersteuning van de koördinatoren ten goede kwam, zullen in de toe komst verder worden uitge bouwd. Op het vlak van permanen te vorming staan wij in feite nog maar in de kinder schoenen hier in Vlaande ren. Het aspekt vorming in de sociokulturele wereld is steeds wat stiefmoederlijk behandeld geweest. Willy Geldhof beëindigde zijn toespraak met een op roep tot steun aan «Open Leerhuis» dat het moet runnen in weinig riante om standigheden met vrijwilli gers. U kan steunen via een permanente opdracht of via giften. Vanaf giften van 1000 F wordt U een fiskaal attest bezorgd. Aldus zou dan minstens de huurprijs van de woning kunnen wor- den gerekupereerd. Perspektieven van Migrantenwerking Hilde De Turck stelde de werking van Migranten werking voor het komend jaar voor. In 1981, toen de Initiatief groep Gastarbeiders opge start werd, opteerden wij voor een kleinschalige wer king, maar niettemin kende de organisatie een zekere groei en breidde ons aan bod van aktiviteiten sterk uit, en wel in die mate dat de nood aan een nieuwe en grotere huisvesting zich stilaan opdrong. De werking heeft zich steeds gericht naar alle na tionaliteiten maar tot nu toe bereikten we via onze aktiviteiten vooral de Turk se mensen. Dit jaar zullen we extra aandacht besteden aan de andere groepen zoals de Marokkanen en de politieke vluchtelingen. 1988 moet voor ons het jaar van de doorbraak van de Turkse vrouwenwerking worden, vooral onder sti mulans van Fatma, de Turkse medewerkster. Zij is reeds een 4-tal maanden intens bezig met een onder zoek naar de noden en be hoeften van de Turkse vrouwen, zowel binnen hun gemeenschap als naar onze samenleving toe. Op lange termijn zullen ook aktiviteiten voorzien worden in samenwerking met Belgische vrouwenor ganisaties om eikaars kui tuur- en levensgewoonten beter te leren kennen en de integratie van de Turkse vrouwen in onze samenle ving te bevorderen. In het werkjaar 87-88 wordt dus prioriteit gegeven aan de uitbouw van een vrouwen werking o.l.v. Fatma. De reeds bestaande aktivi teiten zoals Nederlandse taallessen, schoolse en na schoolse begeleiding van de kinderen, ontspanningsak- tiviteiten voor kinderen en volwassenen en vormings- aktiviteiten, zowel naar mi granten als naar de Belgen toe, worden verder georga niseerd door Annemie, Christ'l en Maureen, hierin bijgestaan door een groep bezielde vrijwilligers. Momenteel liggen in die zin plannen op tafel die in sa menwerking met andere organisaties verder uitge werkt zullen worden. In het beste geval hopen wij dat er ons mensen worden ter beschikking gesteld die zich volledig kunnen wijden aan de Nederlandse taallessen voor politieke vluchte lingen. Wat betreft de ontspan- ningsaktiviteiten mag spe ciaal worden aangestipt dat in het najaar een voetbal- tornooi tussen een Belgi sche, een Marokkaanse, een Turkse ploeg en een ploeg van politieke vluchte lingen wordt georgani- zeerd. In het voorjaar van 1988 zal rond Pasen het vierde Koud Buffet plaats vinden. Dit jaar wil men er een echte kulturele manifesta tie van maken met het koud buffet als centrale ge beurtenis, aangevuld met optredens en voorstellin gen door kulturele vereni gingen. Al deze bestaande en ge plande aktiviteiten 'maak ten duidelijk dat nr. 96 aan de Moorselbaan stilletjes aan uit zijn voegen zou bar sten. Toen dan ook op de jaarplanningsdag in het be gin van juli de mensen van Kommandowissel bij de rijkswacht Vanaf verleden dinsdag 1 september is kapitein Eric Fack, een dertigjarige te Gent geboren en te Melie wonende rijkswachtofficier die tijdens zijn vrije tijd voetbalt bij Cercle Melle kommandant van het rijkswachtdistrikt Aalst dat negen brigades telt. Hij wordt daarmede de opvolger van kapitein Jean-Pierre Bergmans die vanaf 1.9.87 het kommando waarneemt in de school voor onderofficieren van de rijkswacht te Netwerk en het ESV voor stelden om samen «iets» te gaan doen, was ons ant woord «ja», maar deden wij er nog een schepje bo venop door hen voor te Aalst. De pendelparking wordt uitgebreid met meer dan 100 plaatsen. De NMBS wil stellen te gaan samenhok- voor ^eze porkeermogelijkheid een kleine vergoeding vragen, maar de stad is daar niet ken. Toen was het juli onmiddellijk mee eens (a) 1987, nu is het augustus 1987 en het «onwaarschijn lijke» is al gerealiseerd.. Basisedukatie uit marginaliteit halen Scheidend voorzitter Johan Uvin noemt basisedukatie ook voor Aalst een volk- strekte noodzaak als men weet dat 48% der volwas sen bevolking niet een di ploma lager sekundair haalde en dat 22% alleen lager onderwijs genoot. Basisedukatie moest te Aalst tot 1987 wachten vooraleer er een stedelijk overlegorgaan kwam. Overleg is verder noodza kelijk tussen basisedukatie en biezonder onderwijs en onderwijs sociale promo tie. En verder kan «De Werf» ondersteunend voor basisedukatie werken. Tegenwind wil het Open Leerhuis allesizns niet brengen Evenmin zich Aalst. Voorlopig mag men hier nog gratis parkeren. Wanneer de NMBS haar zin krijgt, subversief opstellen tenwa- word' he' een betaalparking zij het aan lage tarief (a) re zulks onontkoombaar men van een wettelijk ka der waarbinnen de voor- Door het Nationaal Syndikaat van het Rijkswachtperso- Landsverdediging; zij nam waarden worden geschapen neel werd 1987 uitgeroepen tot het «Jaar van de Rijks- deel aan de officiële plech- om valabel te kunnen wer- wachter». tigheden en begeleidde de ken. Het hoopt daarbij op Dit «Jaar van de Rijkswachter» heeft tot doe' de mens als Carrousel. Zowel in België daadwerkelijke inzet en Rijkswachter op de voorgrond te plaatsen. als in het buitenland kon zij LH organ.zeert het N.S.R P. tiviteiten op zaterdag 6 sep- Het huidi muziekkorps tember. Zijn voorganger Millecam was als kapitein en kom- mandant na 7 jaar dienst bij de rijkswacht te Aalst distriktsbevelhebber maar werd als majoor overgehe veld naar de generale staf te Brussel. Het kommando van kapitein Bergmans te Aalst duurde amper zes maanden. Ofschoon met zijn komende benoeming tot de graad van kapitein- kommandant op 26 sep tember '87 en die tot ma joor (hij slaagde reeds in het examen en is een per- fekt tweetalige) op 26 maart 1988 een mooie kar- rière hem lokt valt hem het scheiden van Aalst toch moeilijk. Hier beleefde hij inderdaad een gevulde doch mooie periode in zijn rijkswachtersloopbaan Kapitein Bergmans genoot het volste respekt zowel van zijn chefs als van zijn ondergeschikten en ver diende trouwens aller ver trouwen. Als ploegbeeld van de rijkswacht was hij een model van integriteit, objektiviteit en beginsel vastheid. Hij streefde per manent naar valabele sa menwerking tussen alle korpsen begaan met de vei- bestaat uit 79 uitvoerders Pontoise, Aalst, Erkrath: 685 km Brandweerlui van Pontoise, Val d'Oise, willen een grote voettocht met aflossing realiseren met 16 deelnemers die hen over een afstand van 685 km leidt van Pontoise naar Erkrath bij Düsseldorf. Daarbij hebben ze een dubbel objektief in het oog: kollektes organiseren ten voordele van patiënten die lijden aan hart- en vaatziekten en anderzijds de eigen fysieke conditie aanscherpen in de weten schap dat «onze conditie een waarborg is voor de eigen veiligheid». Deze trip heeft plaats van zaterdag 24 oktober met vertrek te Pontoise tot dinsdag 27 met voorziene aankomst te Erkrath bij Düsseldorf rond 17 u. Groot gezien is de wegwijzer als volgt: Pontoise, Beauvais, Amiens, Cambrai, Lille, Kortrijk, Gent, Aalst, Brussel, Leuven, Liège, Aachen, Köln, Leverkusen en Erkrath. De trip gaat van start op zaterdag 24 oktober te 14 u. te Osny-Pontoise en aan de Frans-Belgische grens zou men zijn tussen zaterdag en zondag rond 23 u. Op maandag 26 is men rond 5 u. te Gent, rond 6 u. te Oordegem en rond 7 u. te Aalst vanwaar het over Asse naar Brussel gaat. Pontoise, Aalst en Böblingen bij Stuttgart knoopten reeds vriendschapsbanden aan 60 jaar terug. Later kwam er ook Erkrath bij. Deze tocht simboliseert eveneens de vriendschappelijke betrekkingen tus sen de pompiers van Frankrijk, Belgie en de Bondsrepubliek. Kollektes zullen worden gehouden te Leru, Beau vais, Bapaume, Cambrai, Cantin, Douai en Lille. Nadere details volgen ten gepasten tijde. LH Gans de dag tentoonstel- oncjer wje ling over het Syndikaat van hoofdonderkapel- de Rijkswacht, alsmede meester een infostand voor rekrute- tamboer-majoor ring. Deze tentoonstelling harmonieorkest van gaat door in de inkomhall 61 muzikante„ - een korps trompetters van het stadhuis, Grote Markt te Aalst. Einde en tamboers van 16 muzi- voorzien te 18.00 uur. kanten 14.00 uur: Op de Hop- 0 j december i972 werd markt te Aalst zal de ver- Kapitein-Kommandant keerspiste van de Rijks- Cardon belast itfet de lei- wacht worden opgesteld. di van de muziekkapel, Onder deskundige begelei- in opvojgjng van Kapitein- ding van de Rijkswacht Kommandant Frison. kunnen de jeugdigen hun Q j januari ,982 neemt kennis inzake verkeer nog Adjudant.chef Watesse de eren' leiding van de muziekkapel 19.30 uur: Tot slot de apo- over theose van deze festivitei- pe muziekkapel treedt op ten zal er een optreden ver- ^jj talrijke gelegenheden, zorgd worden door de vol- aj bjj a||e plechtig. talkge muziekkapel van de heden bjj de Rijkswacht en rijkswacht (80 man) op de vergezelt de Carrousel tij- Grote Markt te Aalst. dens 2jjn verplaatsingen. De Muziekkapel van de 's eveneens aanwezig Rijkswacht °P .offidële. plechtigheden zoals bij feestelijkheden, het bezoek van buitenland- Het muziekkorps van de Rijkswacht werd opgericht s£ staatshoofden, militaire op 1 september 1969 en ,s schouwingen en défilés, thans te Brussel gekazer- opendeurEdagen enz... "e®r Daarnaast treedt zij ook op Tot op voormelde datum ,ijdens en festivals was de Rijkswacht de enige J Be| ië in he, buiten. van de vier krijgsmachten ,and werkt ak(irf mee geen kapel van be- aan de bJevorderi van hel de RMks muz,kale leven Bel«'é Sedert 1929 had de Rijks- door kulturele koncerten wacht echter we een fanfa- £n gaja.koncerten; zij re d,e voornamelijk samen- maaktE 0 amen en ver'_ gesteld werd uit njkswach- jaarTijks verschillende ters van het Mobiel Le- ar®iz'ocnkJonMrten gioen en de Koninklijke Rijkswachtschool. Deze Sedert 1 juni 1983 wordt de formatie werd in 1953 er- kapel geleid door hoofdon- kend door de Minister van derkapelmeester Deridder. Zondagavond rond 20.15 u. raakte ballonvaarder Philippe De Cock, zoon van de eigenaar van een Wase vleeswarenfirma, met zijn ballon naast een in opbouw zijnde woning in de Affligemdreef tegen over de Bergekouterbaan. Hij zou te kampen hebben gekregen met te kort aan gas en verplicht tot landen. Hoogspanningsleidin gen verhinderden echter het uitvoeren van een adekwaat ontwijkmaneuver zodat hij landde naast de bouwwerken in kwestie doch zink en pannen van het dak afrukte. Piloot De Cock en passagiers Luk Pissens en Dirk Van Goethem voor beiden was het hun allereer ste ballonvaart kwamen er met de schrik plus wat builen en schrammen van af. LH ligheid van de bevolking en was als sociaalvoelend man betrokken bij heel wat or ganisaties buiten het kazer neleven om. Zo o.m. de traditioneel geworden j voetbalmatch rijkswachters tegen wielervedetten. i Echtgenote Danny en zijn I drie flinke dochters moes ten hem dan ook vaak j missen. Kapitein Fack is zijn opvol ger. Hij was voorheen bij het Mobiel Legioen en la- j ter bij de lc Mobiele Groep j Gent. Te Aalst speciali- i seerde hij zich in de ver- j keersproblematiek. Toen een paar jaar terug de rijks- wacht experimenten opzet- j te qua betere organisatie van de aktiviteiten het pakket taken van de rijks- wacht weegt zwaar door was kapitein Fack één van de chefs die het experiment gestalte gaven en tot een goed einde wisten te brengen. Onder zijn bevelhebber schap komt de nieuwe ka zerne met bijhorende ge bouwen in 1989 klaar en wordt de mast voor straal verbindingen operationeel. LH Initiatiefneemster Daisy Van den Berghe belichtte in hel Vredeshuis het ontstaan en de doeleinden van de Filosofische Kring Aalst, gesproten uit die van Asse. Een kring is een bepaalde wijze waarop mensen bij elkaar zijn en zich tot elkaar verhouden: allen bij elkaar in een gemeenschap, verbonden in eenzelfde geest en gericht naar eenzelfde doel. Het is een kring die de samenspraak mogelijk maakt. Dit is een spreken dat ook een luisteren inhoudt. Wat men luisteren noemt, is niet alleen een woordelijk begrijpen van de andere, ook niet een afwegen of men al dan niet akkoord kan gaan met het gezegde, om daarna in diskussie te treden, maar wel het luisteren naar de innerlijke stem, de gestemdheid van de ander. Dit luisteren, dat intensief gebeurt, doet op zijn beurt de eigen gestemdheid meetrillen; de resonanties hiervan vormen de spraak. Dit gezamenlijke spreken en luisteren noemt men de samenspraak. Dit proces heeft als gevolg dat men de wereld en zichzelf beter kan vatten, dat de vragen die men zich stelt niet zozeer een antwoord krijgen, dan wel zichzelf verhelderen, tot ze tenslotte zich oplossen in de blauwe lucht. Samenspraak vereist een zekere gelijkgestemdheid, een gemeenschappelijkheid die de leden ervan bindt. Deze gemeenschappelijkheid heeft een sub- jektief en een objektief moment. Subjektief is er het gevoel dat het «klikt» met elkaar, dat men op hetzelfde spoor zit, dat men de dingen op eenzelfde manier benadert. Objektief is er een bekommernis orn het eigen zijn in de wereld, de wens tot zelf-bepaling, en de afwijzing van het zich-laten-leven. Dit houdt met een in dat elk samen komen een vrij samen komen 'is, dat men zelf komt, vanuit zichzelf en voor zichzelf. De tweede voorwaarde is dat de samen komsten een doel hebben, een doel dat samenhangt met de genoemde gestemdheid. Konkreet uitge drukt, het is geen praatgroep die vorm krijgt vanuit de hier-en-nu situatie, waar de aktuele beleving van de groepsleden het stramien vormt van de groepsin- teraktie. Het is wel een leergroep, waarbij een tema aangeboden en ontwikkeld wordt. Dit thema brengt ons aan het tweede deel van de naam, nl. het filosofische. Filosofie start vanuit het konkrete leven in de vragen die we ons stellen over wie en wat we zijn, over leven en dood, geluk en ongeluk. Om inzicht te krijgen is overzicht nodig; daarom is het nodig dit konkrete niveau te overstij gen in een algemene problematiek, waarin we ons allen herkennen. Dit laat juist de kommunikatie toe, waarvan de vruchtbaarheid juist is dat men erin kan terugkeren in het alledaagse leven. In de wereld van de kuituur vindt de behandeling van deze vragen best aansluiting in de filosofie. Maar alles wat wezenlijk tot de mens behoort, heeft zijn belang, zodat bv. psychologie en geneeskunde ook hun aandeel dienen te krijgen. De taal die in deze samenspraak gebruikt wordt is de alledaagse taal, met zo weinig mogelijk techni sche termen. Enige vooropleiding is dus in principe niet nodig. Nochtans wordt deze taal uit zijn alledaagsheid en zijn oppervlakkigheid verheven door aan de begrippen hun kern-achtige inhoud terug te schenken. De groep dankt dit gebruik aan Leo Herrebosch, filosoof, met wie alles jaren gele den begonnen is. Deze jonge filosoof had om zich heen een gehoor verzameld, om zijn ideeën tegenover uit te spreken. De meeste leden van de groep danken aan hem een groot deel van hun vorming. Zoals het vaker gaat, kwam met de vorming ook een eigen manier van denken, een enigszins andere doelstelling, zodat men er zich minder «thuis» voelde en de behoefte opkwam deze eigenheid niet langer meer onder de korenmaat te houden, maar wel vorm te geven en naar buiten te brengen. LH

De Voorpost | 1987 | | pagina 2