«Veilig Wonen» met twee laureaten in ArchltektuurprIJs Sex-kollega, ex-kollega Karnavalkriebels Radio Katanga, een Aalsterse zender Eerste hulp - weet wat je doet Beperkt storten in Voorde en Vlierzele mag, maar... De Voorpost - 4.9.1987 - 3 De co-operatieve vennootschap «Veilig Wonen» kaapte bij de allereerste editie van de de geraamde uitvoerings- Architektuurprijs liefst 2 prijzen mede. Een te Aalst in de O.L.V.-straat in het prijs. stadscentrum en een te Gcraardsbergen, meer bepaald te Goeferdinge. Voor het Op het einde van de wed- arrondissement in een periode van beperking van de kredieten alleszins een aanwinst van strijd kan minister Akker een tiental woningen en voor de jonge architekten die er aan deelnamen een ware stimulans. Architektuurprijs wordt van de deelnemers naar afbraak van het be- Ieder gezin heeft recht op verwacht dat ze in hun staande woningpatrimo- een goede woning. Ook fi- voorgestelde koncept een nium, daarom zijn in de nancieel minder begoeden, nieuwe inhoud geven aan projekten een aantal geval- invaliden het begrip «sociale len ingebouwd waar sane- bejaarden of moeten in de mogelijkheid woning», gesteld worden een aan Ze zijn zelf vrij het mini- hun noden aangepaste wo- mum uitrustingsniveau te mans een speciale prijs van 250.000 fr. toekennen aan het projekt dat best aan het doel van de wedstrijd beantwoordt. Weerhouden projekten De wedstrijd wordt inge- ning te betrekken. bepalen dat het best beant- Reeds enige jaren is het woordt aan de huidige ring volledig aan bod kan richt in de 4 Vlaamse pro- komen of waar sanering vincies en in de arrondisse- van het bestaande patrimo- menten Halle-Vilvoorde en nium gecombineerd met Leuven, nieuwbouw een perfect Voor de provincie Oost- duidelijk geworden dat de nood, rekening houdend woonkader kan bieden. Vlaanderen kwamen vol- vroegere idee om grote met de bescheiden in- Saneren van ons patrimo- gende drie projekten in huisvestingsprojekten te komens. nium is een opdracht voor aanmerking: realiseren buiten stads- of Voor de uitvoering zal dan de toekomst, de wijze gemeente Aalst: Pro dorpskernen, niet langer ook de voorkeur gegeven waarop is een bijzondere jekt O.L. Vrouwstraat; een bevredigend antwoord worden aan het project met opdracht vervat in deze ar- gemeente Eine (Oude kan geven op de huidige de meest gunstige prijs/ chitectuurwedstrijd. Het is naarde): Projekt Serpent- vraag naar meer woonkwa- kwaliteit verhouding. nuttig hierover meer denk- straat; liteit. Het betreft in eerste instan- werk en kreativiteit aan de gemeente Geraardsber- In gebieden waar de demo- tie een ideeënwedstrijd met dag te leggen. gen (Goeferdinge). grafische groei zeer klein is ontwerpen die uitgewerkt gaat de realisatie van een worden als schetsontwerp, Prijs Twee prijzen uitbreidingsprojekt ten na- waarna de weerhouden De jury kan per projekt 3 «Veilig Wonen» won 2 prij- dele van de inbreiding in de ontwerpen in samenwer- ontwerpen weerhouden, zen. Te Aalst met een ont- stad. Nochtans bieden king met de aannemers De indieners van weerhou- werp voor 4 woningen van stads- en dorpscentra de worden uitgewerkt als dos- den ontwerpen ontvangen architekt Jaspar en te Goe- meeste mogelijkheden sier aanbesteding. een vergoeding van 50.000 ferdinge de renovatie van De deelname aan de fr- een oud kloosterpand, ge- ideeënwedstrijd is beperkt Ontwerpen die in de 2' trap deeltelijk betrokken door tot die architekten of archi- van de wedstrijd op basis een dominé met zeer tekten-stagiairs die werken van het aanbestedingsdos- kroostrijk gezin. Het niet _r rrals zelfstandig architekt of s'er worden weerhouden authentiek gedeelte wordt deze centra gaat in tegen die gemachtigd zijn op te bekomen elk een kontrakt weggebroken en er komen elke sociaal ruimtelijke treden als zelfstandig archi- voor uitvoering van het be- woningen voor 5, later voor compartimentering en de tekt en die ingeschreven kroond ontwerp met forfai- 6 gezihnen. De aanbeste- voortvloeiende zijn op de tabel van archi- tair ereloon berekend op ding is gepland voor 25 sep- tekten of op de lijst van stagiairs van de Nederlandstalige Raden van de Orde van Archi- gQJQ AfllSt 65 voor het creëren van een aantrekkelijk woonmilieu. Het bouwen en saneren van kleine groepen wonin gen op verspreide plaatsen tember e.k. en na kontrole door de Technische Dienst kan de bouw nog starten vóór Nieuwjaar. Voor Aalst werden liefst 8 ontwerpen ingestuurd, voor Goeferdinge 4. «Vei lig Wonen» selekteerde zelf en stuurde het uitverkoren projekt door. Met sukses zoals achteraf is gebleken. De prijzen zullen in het ministerie te Brussel door riiinister Akkermans wor den uitgereikt in de maand oktober. «Veilig Wonen» Deze co-operatieve ven nootschap verhuurt 1100 huizen in het arrondisse ment. Ook in de Aalsterse deelgemeenten doch niet in Aalst-stad zelf. Ze verkocht ook een 1.000- tal zelfgebouwdè wonin gen. Ze was destijds ook kandidaat bij het De Bioley-projekt. Momenteel is ze doende aan sociale verkavelingen vermits er weinig krediet is voor bouwen van sociale woningen. Voor deze ver kavelingen komen alleen personen in aanmerking die recht hebben op een bouwpremie en de percelen mogen maximaal 6 a groot zijn. LH daaruit ghettovorming. Ideeënwedstrijd Dit wedstrijdinitiatief wil een initiatief zijn om ook vanuit de sociale woning- bouwsektor aan deze alge mene trend mee te werken. Daarom werd gekozen voor bescheiden projekten 10 woningen), verspreid over verschillende stads- en dorpskernen in het Vlaam se land. Hoewel de keuze van de woningtypes per projekt af hankelijk is van de plaatse lijke vraag, is het duidelijk dat de grote vraag naar kleine woningen of flats ten behoeve van bejaarden, al leenstaanden en minderva- liden in veschillende projekten aan bod zal komen. Sociaal bouwen betekent ook betaalbaar bouwen. Voor de ideeënwedstrijd tekten. Sociale huisvesting Op initiatief van de heer BGJG Gewest Aalst die 16.000 leden telt viert zijn 65-jarig Paul Akkermans, Gemeen- bestaan luisterrijk. Op zaterdag 17 oktober is er een schapsminister van Huisve- akademische zitting in het Aalsters stadhuis en de volgen- sting, wordt de «architek- de dag, zondag 18, volgt een gezinshappening in de tuurwedstrijd '87» inge- Keizershalleii. Bovenop wordt een geden- en Alfons Van Rossen sa- Deze wedstrijd kadert in kboek uitgegeven dat eind men met Achiel Haers. Het het beleid inzake sociale oktober 1987 verschijnt en gedenkboek wordt rijkelijk huisvesting dat gericht is op waarvoor u nog kan voor- geïllustreerd met talrijke het zo ekonomisch moge- intekenen tot 10 septem- archieffoto's en verschijnt lijk verwezenlijken van wo- ber. Bij BGJG gewest op formaat 27,5 bij 21,5 ningen met een zo hoog Aalst. Kleine Lage 9 te cm. mogelijke kwaliteit en 9^20 Zottegem. De prijs In het boek wordt de inzet duurzaamheid. Dit beleid bedraagt 600 fr. voor gewo- van het Aalsters Trio L. is er tevens op gericht de ne ie(jen en j qoo fr. voor Van Cleemput, t. Talloen inbreiding in steden en ge- beschermleden. Ereleden en F. Palstermans beklem- meenten te steunen ten krijgen een luxe-uitgave en toond dat samen met E. voordele van gezinnen die betalen 5.000 fr. Voor re- Van Accoleyen (Lede) het m aanmerking komen voor daktie en samenstelling gewest gestalte gaven. Ver een sociale woning. Er zorgen Cyriel Van Landuvt der volgt een historiek met dient met steeds gegrepen ontstaan en evolutie van de 88 BGJG-afdelingen van het Gewest. Dankzij het werk van ge westelijke sekretarissen C. Talloen (Aalst), P. Roos- ens (Meerbeke), R. Van Den Berghe (Appelterre) en M. De Geyler (Zotte gem) beschikte de redak- tieploeg over voldoende materiaal voor een boeiend boek. Het Gewest stond achtereenvolgens onder de leiding van P. Roosens (Meerbeke), C. Van Lan- duyt (Haaltert) en Staf Scheerlinck (Nederhas- selt). LH De Aalsterse Gilles Tijdens de jaarbeurs stonden de Gilles in voor een prima verzorgd gelegenheidsres taurant. Naast allerlei snacks werd er ook buitengewoon lekkere ijskreem geserveerd. De Gilles zo vernamen we zijn op zoek naar nieuwe leden. De Gilles zijn een folklore- en karnavalvereniging die ruim 120 leden telt. Ingedeeld in vijf groepen: de Gilles zelf, de muzikanten, de ceremoniemeester, de appelsiendragers en de niet gekostumeerde medewerker. Wie meer informatie wenst over deze groep kan terecht bij Rony De Bruyn, Parklaan 141 bus 2, 9300 Aalst (053177.52.11) AKV Drasj AKV Drasj organiseert op zaterdag 19 september van 18 tot 22 uur en op zondag 20 september van 11.30 tot 15 uur zijn groot steakfestijn in de Sint-Martinuskring in de Korte Zoutstraat te Aalst. AKV De Berkes van Sint-Anna De Berkes van Sint-Anna nodigen iedereen uit op hun groot steakfestijn dat plaats heeft op zaterdag 3 oktober van 18 tot 22 uur en op zondag 4 oktober van 11.30 tot 17 uur in de bovenzaal van 't Apostelken. AKV De Voortkapoenen Zij organiseren op 6 september in het schooltje van Park De Bleek een volleybaltornooi voor AKV groepen. Parapliekesstoet Op 13 september gaat in de Koolstraat de Parapliekesstoet uit. Breng zelf uw\erief mee tegen deze hemelse vochtigheid, zo staat in de Koolstraat te lezen. AKV Graaleken Dest AKV Graaleken Dest nodigt uit voor een tweede elf kamp die zal plaatsvinden op 19 september om 15 uur in het lokaal café Den Bol aan de Geraardsbergsestraat 84 te Aalst. De 11-kamp omvat volgende nummers: pitjesbak, bakschieten. vogelpik zaklopen, ringwerpen, lepellopen, potten werpen, vissen, nagels in balk kloppen, gerrebolling en hoefijzer werpen. Het inschrijvingsgeld bedraagt 200 fr. per groep die uit ten minste 5 spelers moet bestaan? Inschrijven kan tot 14 september bij Graaleken Dest, Bodo Meevis, Driesstraat 2 te Aalst. Op dezelfde dag heeft in café Den Bol ook een breughelfestijn plaats. AKV Ken Het maandblad van de Aalsterse karnavalist kan nu bekomen worden aan de prijs van 250 fr. bij Herman Schelfhout, Groendal 71 te 9420 Mere. AKV De Lodderoeigen De Lodderoeigen zetten hun 18" karnavaljuur in met een reuze barbecue die plaats heeft op zaterdag 5 september vanaf 17 uur en zondag 6 september van 11.30 uur tot 21.30 uur in café De Corner Leo de Bethunelaan 1 te Aalst. Play-back met keizer Kamiel Het ACV-CM bestuur afdeling Sint-Antonius en Sint-Jozef organiseren zaterdag 12 september in 't Kappelleken in de Meuleschettestraat te Aalst een playbackwed- strijd. De presentatie is er in handen van keizer Kamiel. Er zijn voor 25.000fr. aan prijzen te winnen. Toegang 50 fr. en voor inschrijvingen en verdere informatie kan men terecht bij Dirk De Troch, Arbeidsstraat 70 te Aalst Orde der Ajuinprinsen Voor de achtste maal organiseert de orde der Ajuinprinsen de verkiezing van de Aalsterse Ajuinprins tijdens het derde weekend van de maand januari in de Keizershallen. Er wordt ook een Ajuinprinses (jonger dan 25 jaar) en een Ajuinkoning (ouder dan 26 jaar) verkozen. Inlichtingen en inschrijvingen bij Roger Bergman, Gentsesteenweg 107 te Aalst (053/70.17.02). AKV De Foefeleers Zij organiseren in samenwerking met de Rembrandhrienden een driedaagse die plaats heeft van 25 tot en met 27 september. Op vrijdag 25 september wordt om 20 uur begonnen met een belotwedstrijd en zaterdag 26 september is er van 14 uur tot 19 uur het bekende hoger-lager-spel. Om 20 uur volgt de verkiezing van Mister en Miss Rembrandt en er is ook een gastoptreden van Frank Van Rijmenant, kandidaat prins van Aalst. Zondag 27 september om 11.30 uur een barbecue, om 15 uur een playback wedstrijd en inlichtingen over dit alles kan men bekomen bij Pub Rembrandt, De Coninckstraat 2A te Aalst of bij Paul Boelpaep (053/ 21.07.73). JM Heyman De Aalsterse Radio Katan ga zendt uit op maan-, woens- en vrijdag van 13 tot 24 u. en op zaterdag en zondag van 10 tot 24 u. Radio Katanga dat op 107,8 Mhz FM 30 gespecia liseerde programma's uit zendt is een kulturele orga nisatie v.z.w., erkend door het ministerie van kuituur. Tot op ongeveer 8 km van het stadscentrum gaan de programma's door de Aal sterse ether. 35 medewerkers stellen zonder gezwollen volzin nen en zonder Noordne derlands gehijg niet-kom- merciële, degelijke muziek voor: van punk en hard rock tot jazz en blues. Vooral de hedendaagse be tere platen komen er aan bod. Aan «De derde persoon meervoud» werken meer dan 10 verenigingen mede aan de informatie en in «M'n iëneg Oiljst» wordt lokale achtergrondinforma tie gegeven, uiteraard «in het Aalsters». De programma's worden niet onnodig gerekt door inlassen van (storende) reklame. Vanaf 22 september 1987 organiseert de afdeling Aalst van het Belgische Rode Kruis opnieuw een kursus «Hel per». In 20 lessen van 2 uur, op zaterdagvoormiddag en dinsdagavond, worden de basisbegrippen van de eerste hulp aangeleerd. De minimumleeftijd is 16 jaar. Inschrijving is mogelijk, «Het Helpertje» voor kin- hetzij vooraf, bij Mevr. R. deren van 10 tot 12 jaar. In Van Mulders, Brusselbaan deze aangename en speels 231, 9440 Erembodegem, opgevatte reeks van 10 les- tel. 053/21.91.31, hetzij bij sen van 2 uur leren de kin- de eerste les, op dinsdag 22 deren een aantal elemen- september 1987, om 20 taire principes die ze moe uur, in het Auditorium van ten weten wanneer er in het Stedelijk Ziekenhuis, hun omgeving een ongeval- Gasthuisstraat 40, Aalst. letje gebeurt. Ook de jongeren worden Inschrijving kan gebeuren, niet vergeten: op 26 sep- hetzij vooraf, bij dhr. tember 1987 begint de af- Geert De Rick, Moorsel- deling Aalst van het Jeugd baan 25, 9300 Aalst, tel. Rode Kruis met de kursus 053/21.07.81hetzij bij de eerste les, op zaterdag 26 september 1987, om 9.30 u., in het Jeugdhuis «De Klup», Zonnestraat 20, Aalst. In een nabije toekomst zal alle ziekenwagenpersoneel een aangepaste opleiding moeten gevolgd hebben. In dat verband zal de afdeling Aalst van het Belgische Rode Kruis in januari 1988 starten met een cursus «Ziekenwagenpersoneel». Verdere inlichtingen hier over zullen ten gepasten tij de worden medegedeeld. In oktober van dit jaar richt Jean Pierre Van der Snickt, psycholoog-sexuoloog, in samenwerking met het C.G.S.O.-Aalst, een werkgroep in voor mensen die op hun werk sexueel en anders lastig gevallen worden. Zoals in vorige editie gemeld zijn er moeilijkheden gerezen omdat OVAM, de Openbare Vlaamse Afvalmaatschappij de stortplaatsen Voorde en Vlierzele had gesloten voor andere stortingen dan die uitgaande van gemeentediensten. Dit omdat de stortkapaciteit zienderogen verminderde wegens trager ontzavelen wat zelf een oorzaak vindt in minder grote werken waardoor minder zavel nodig is. Vernomen werd ook reeds dat de belanghebben den, de Interkommunale Land van Aalst, die de deponieën Voorde en Vlierzeke beheerst, de OVAM en de belangengroep «Verenigde Contai nerdiensten» aan tafel zouden gaan zitten en geza menlijk naar een oplossing zoeken. Wat kwam uit.de bus? Gemeentediensten storten gewoon verder. Voor industrieel afval voorlopig geen oplossing Contai nerdiensten mogen terug storten te Vlierzele en Voorde maar beter gekontroleerd en meer beperkt. Er wordt meldingsplicht ingevoerd. Bij elke storting dient de storter de identiteit op te geven en aard, gewicht en volume van het afval melden. Gestipu leerd wordt dat nog alleen aan huishoudelijk afval gelijkgestelde stoffen mogen worden gedeponeerd. Wie zich aan deze regels niet houdt zal automatisch verder stortverbod worden opgelegd. Men wil echter in de Interkommunale het probleem meer fundamenteel aanpakken want wat nu uitge dokterd werd is uiteraard slechts voorlopig. Men spreekt van meer doorgedreven recyclage, van ..verbranden van afvalstoffen en van het inrichten Aalst. De eigenaars van de contatnerbedrijven zien zich voor nieuwe problemen gesteld. van ecn k,asse l stort v00r industriec, afval maar Want weten ze nu waar naartoe met hun afval, nu moet het allemaal gesorteerd worden. óan we, ifiek e„ uilsiuitend voor he, eige„ Een onbegonnen werk? la) arrondissement Aalst. LH De ernst van dit probleem kwam duidelijk tot uiting in de enquête die onlangs door het staatssekretariaat voor maatschappelijke emancipatie werd gevoerd. Eén op de drie vrouwen en één op de tien mannen zijn ooit al eens lastig gevallen op het werk. Al even erg is de taboesfeer die errond hangt: wie lastig gevallen wordt, durft nauwelijks erover praten; schuld, schaamte en angst over heersen. Een gepaste reak- tie wordt daardoor vaak onmogelijk. Men geraakt in een impasse, met gevol gen op het vlak van de werkomstandigheden maar ook op lichamelijk en psychologisch vlak. Tot nog toe konden de slachtof fers van dergelijke gedra gingen geen doeltreffende hulp krijgen. De groep wordt opgericht om aan deze behoefte tege moet te komen. Uitgangs punt Is dat men om effi ciënt te reageren, moet we ten wat er aan de hand is, men bekwaam om te reage ren moet zijn en men moet weten wat te doen. De doelstelling is middelen te vinden en aan te wenden waardoor men ongewenste seksuele intimiteiten kan vermijden of men er zich tegen te weer kan stellen. Het is slechts door aktief greep te krijgen op de si tuatie dat men haar ook kan veranderen. Drie topics Om deze doelstelling te be reiken, zal de groep zich koncentreren rond drie topics: bewustwording van machtsverhoudingen. Men kan maar reageren wanneer men zicht heeft op de situatie. Wat er juist gebeurt, wordt maar duide lijk wanneer men het ge paste referentiekader han teert. Ongewenste seksuele intimiteiten worden het scherpst in hun essentie ge vat wanneer men ze be schouwt in het kader van de machtsverhoudingen. Het onderzoek van het be grip macht en de machts verhoudingen in het alge meen is dus belangrijk wil men een goede basis heb ben. In het bijzonder sprin gen hier twee soorten ver houdingen in het oog, nl. de machtsverhoudingen op het werk, en deze tussen man en vrouw. Deze be wustwording gebeurt via het onderzoek van konkre- te situaties die de groepsle den aanbrengen. Ze be helst twee belangrijke as- pekten: waarin ligt de macht van de ander en daarnaast: hoe maak ik me zelf onmachtig, zwak, weerloos. Het is vooral dit laatste punt waar men doorgaans te weinig besef van heeft. bevrijding van emoties en gevoelens Wanneer men ziet wat er aan de hand is, kan men gaan reageren. Reageren houdt aktie in. Aktie en beweging zijn maar moge lijk wanneer de eigen ge voelens en emoties niet te veel aandacht opeisen. Dit is zo wanneer meivze niet kan uiten. Dan wil men wel wat doen, maar slaagt men er niet in. Ongewenste sek suele intimiteiten brengen enorm veel en verwarrende gevoelens mee; in zoverre men onmachtig is om te reageren en men er met niemand ernstig kan mee spreken, blijft men ermee zitten. Ze dringen zich op de voorgrond, waardoor men steeds minder vlot rea geert en de problemen slechts vergroten. Het uit drukken van deze gevoe lens en emoties in een veili ge en begrijpende omge ving is een voorwaarde om te kunnen reageren. verhogen van de weer baarheid Het volstaat niet óm de situatie juist in te schatten, noch om zich klaar te stel len om te reageren, wan neer men niet weet wèt men juist kan en moet doen, wat haalbaar is en wat niet. Het gaat er dus om, om zoveel mogelijk macht te verwerven en te gebruiken. Een machtsver houding keert slechts wan neer de onmachtige meer macht krijgt. De ontwikke ling en het leren gebruiken van de gepaste strategieën en taktieken is dus het sluitstuk. Konkreet resul teert dit in het versterken van het zelf-waarde gevoel, het verlaten van de afwach tende rol en het aanleren van assertief gedrag. Het gebruik van andere midde len, bv. een beroep doen op het syndikaat, sluit hier op een logische wijze bij aan. Als middelen om deze doelstellingen te bereiken gelden in principe het groepsgesprek, rollenspe len, studie van teksten en dgl. meer. De natuurlijke evolutie van de groep is echter bepalend voor de aanwending ervan. De groep zal plaatshebben in het C.G.S.O.. Cumont- straat 2 te Aalst, gedurende 10 zaterdagvoormiddagen en begint op 10 oktober. Deelnameprijs bedraagt 200 fr.voor de hele reeks. LH

De Voorpost | 1987 | | pagina 3