Oilsjerse Oaved weinig denderend Van Mossevelde en «Feestelijkheden» Guus Snijckers spreekt over recente ontwapeningsonderhandelingen in het Vredeshuis Afbouw van bedden in «hospitaal»? 25 jaar op de Jaarbeurs Eerdegem «krijgt» tien meter brede weg 4 - 4.9.1987 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 konden worden uitgereikt. De kwis was inderdaad een maat voor niets. Van alles wat Van de vele reeds vroeger gebrachte nummers bleek «'k Drink zo geiren Safir» door Jean-Paul en Loeken Tatjen het nog steeds te doen wat niet kan gezegd worden van een aantal an dere déjè-vu-nummers. Met «Les soeurs sourire» bracht Jeugdclub Ypsilon een raak nummer waarbij religieuze meditaties afwis selden met gewaagde dans pasjes. De «politieke mo de-show» van het AKV was wel een geslaagd nummer. Op volgende Topdag in mei 1988 zou m.m.v. alle stadsdiensten op «de Kas- tonjevésten» een (politie ke) modeshow worden georganiseerd kaderend in het verkiezingsjaar. La maison José en Jean-Marie demonstreren er tricolore attributen en onder het epi- teet «Dit is Oilsjters» wor den olifantenbroeken ge showd. Het huis Amedé toont lange regenjassen met openstaande brede zakken om uit de lucht val lende cadeautjes op te van gen en «les créations Hoog- huys» tonen de jongste Sherlock Holmes mode-ar tikelen met ingebouwde loupes om ook de kleine lettertjes van het wetboek te kunnen ontcijferen. La maison Lievens-Borms was nog op zoek voor haar karnavalartikelen naar een degelijke show-room en les tissus Mare Galle bracht schemerjurken gepresen teerd door Anny, Dolores en Gracienne. Tenslotte presenteerde de firma Wi- vina De Meester rubber ar tikelen in macro-formaat' en de firma Van Vaeren- bergh buikbanden om steun te verlenen bij het heffen van bier(bakken) Limerickjes Het kwartet Marc-Johnny- Hendrik-Freddy debiteer de een aantal gevatte lime rickjes en de jonge gebroe ders Marcoen Geert en Bart staan duidelijk klaar voor de aflossing. Met Hu- pa Hule Hule brachten ze éen qua identieke akrobati- sche kopij van het de aan dacht trekkende Eurosong nummer. Prins Michel bracht een geslaagd Mi- chelleken op het podium als «jongste deelnemer» en Antoine kommentarieerde in «Wevina» de aktualiteit en het AKV presenteerde «Rondeborstkapriolen» waarna Paco Milo met «De Snottebellen» op congé trok. «Dancing on the sailing» werd een dinamisch visueel nummer met Pascal Van Cauwenbergh als akroba- tisch vokalist waarbij veler aandacht dan wel eerder werd toegespitst op de bij horende go-go-girls. De nummers van Popoll waren reeds dermate ge kend dat ze bezwaarlijk nog enthousiasme konden verwekken doch bij een lied over politieke vluchte lingen kwam er uit de zaal enig avoertgeroep. Kathy Corthals verving Li- liane Saint-Pierre met haar «Soldiers of Love» valabel geassisteerd door de Mar coen jongeren en in de plaats van de verstek ge vende Johny Logan was Hendrik Daelman een ge droomd vervanger die het bovendien live bracht. Beëindigd werd na de vele volksdansgroepen die reeds op de Jaarbeurs verschenen de Tiroles «Billenklasjers» die het daarenboven lang niet slecht deden. Verdienstelijk entertain ment doch een avond om «U» tegen te zeggen kan hij bezwaarlijk genoemd worden. LH Aalst. Het ging er biezonder blij aan toe, zo te zien (a) Aalst. Prins Karnaval Popoll in groot ornaat (a) Zondag 6 september om 11 uur zet het Vredeshuis zijn tweede werkingsjaar in. Eigenlijk is het nog maar tien maanden oud en als je even overkijkt wat er al is doorgegaan dan sta je versteld. Een tiental zondagmiddagpraatapero's, stuk voor stuk boeiende gesprekken over interessante onderwerpen, verschillende vieringen, talrijke bijeenkomsten van talrijke andere verenigingen. In het Vredeshuis Aalst kan je vergaderingen plannen, het volstaat lid te zijn en af te spreken wanneer je je vergadering of bijeenkomst wenst te plannen. We ontvingen er delegaties van Noord-Amerika (U.S.A.), Midden-Amerika, Russen, Chinezen en Bulgaren. En we waren de hele week open voor wie eens binnen springen wou. Maar kom één «spannadrakken» maakt de jaarbeurs niet stuk. Het zijn de exposanten die het moeten doen. Maar alvorens deze brave zielen allen goed en wel hun plaats toegewezen kregen werd er meer dan één oorlogje gevoerd waarbij het duidelijk was dat onderlinge relaties het gehaald hebben op zeg maar 25 jaar trouwe deelname. In andere steden krijgt men bij zulke gelegenheid een aandenken, in Aalst krijgt men... ge weet wel en een plaats in de tent als dank. Maar ja jubileumjaren worden in het Feestkomiteit nog al eens gemakkelijk vergeten voor de rest, lotj ze maar los. Hebt IJ ook gehoord van het speciaal Jaarbeurste- ma. Een gastland dat ging niet meer, één brief naar de ambassades maakte dit na tuurlijk overduidelijk maar men verzekerde ons dat een tweede brief ook niets zou uitgehaald hebben. Men zou echter een zgn. sportbeurs inrichten dat uiteindelijk door het reuze sukses herleid werd tot het fameuse wintervakantiesa- lon. Prachtig gemaneu- vreerd, maar ingegeven door andere motieven dan het algemeen belang. Een komplete flop werd het, slechts zes deelnemers jam- jammer, en dan moest de stad zelf nog-de gaten vul len. Hoe is het toch moge lijk dat men een V.Z.W. uitspeelt tegenover be roepsmensen, zelfstandi gen die er moeten van leven. De tent Dit alles was te vinden in de veelbesproken tent. Na dat wij jaren de tentoon stellingsperikelen «binnen in» de jaarbeurs kenden was er dit jaar de grote tentenvaudeville. Da kan alliën in Oilsjt. En toch de tent kwam er, weliswaar iets breder dan de parking kon dragen zo dat geen doorgang meer mogelijk was naar de in gang toe. Geen probleem we laten de ingang vooraan en de parking laten wij ook waar hij is, dat is logisch. Men heeft er echter drie dagen over gedaan dat deze logische redenering niet zo logisch was. Drie dagen liet men misnoegde bezoekers heen en weer lopen alvo rens een heldere geest vond dat er aan de parking ook een ingang voor bezoekers kon aangebracht worden. Tot grote opluchting van een drie dagen moegeterg- de en uitgescholden par kingbewaker. Tussen haakjes: aan iedere ingang is ook een uitgang en in de tent was dat ook zo aangeduid want op een plaatje was duidelijk lees baar «Sortie» et pour les flamands la même chose. VU-raadslid Willy Van Mossevelde spaarde tijdens zijn interpellatie tijdens de gemeenteraadszitting zijn kritiek op «Feestelijkhe den» niet waarbij hij vooral de recente Guldensporen- viering en de jaarbeurs in haar 40* editie op de korrel nam. 11 juliviering De jongste 11 juli-viering was opnieuw geen voor beeld van organisatie en in ventiviteit. Alles had weg van een vlug in mekaar ge stoken onderonsje in alle verscholenheid op het «achterkoerken van het stadhuis». Dit zgn. officiële gedeelte waarbij de gast spreker Geens tijdens zijn «luister naar mijn woorden en kijk niet naar mijn da- denspeech» regelmatig be geleid werd door Belfort klokkenspel en trompet- tengeschetter van de fanfa re op de Grote Markt, kon den de 74 of waren er 77 toehoorders van deze ge- luidskakafonie genieten dan moesten er nog velen dit nog rechtstaans doen want stoelen had men on voldoende voorzien. Met het ten tonele voeren, op een zeer ongelukkig op gesteld podium, van Wim De Craene op de Grote Markt had Vlaanderen in Aalst opnieuw zijn hoog dag gekend. Tot volgend jaar. Tussen haakjes kan het echt niet anders dat een persoon die van zichzelf zegt de laatste Belg te zijn de bindteksten bij dit Vlaams Nationaal feest moet uitspreken. De Jaarbeurs Een andere belangrijke ge beurtenis tijdens de vakan tiemaanden is de Jaar beurs. Ondertussen de nieuwe Aalst Kermis ge noemd en spijtig genoeg op verschillende punten inder daad afgegleden naar een ordinaire Kermis, meer en meer voorbij schietend aan het uiteindelijke doel nl. promotie voor het handels- gebeuren om en rond de keizerlijke stede. Vandaag helt men meer en meer over naar een quasi verkapt voedingssalon of eerder drinksalon. Voor het huidig niveau wérd reeds de toon aange geven bij wat voor een ope ningsceremonie moest doorgaan. Een alles behal ve feestelijke receptie waar improvisatie hoogtij vierde en die door de behuizing in de Trouwzaal zichzelf reeds degradeerde. Een middel matigheid die nog geaksen- tueerd werd door het glaas je pils dat als recep tiedrankje werd aangebo den. Van «grandeur» ge sproken. Zonder glans begonnen, zonder glans deed men verder. Voor het knippen van het lint was een gastspreker om toch enige uitstraling te be komen niet aanwezig. Had men er wel een uitgenodigd dan had hij zich hoogst waarschijnlijk ongemakke lijk gevoeld onder het vooroorlogse wel komstbord. Een gedrocht echt symbolisch voor de dag, waarnaast de letters, die kaligrafisch van zo'n waarde waren dat een let terschilder met enig res- pekt zijn penselen in zijn verfpot zou verzuipen. Ook nog een gaatje met bewon derenswaardige deskundig heid met een «spannadrak ken» werd gekamoefleerd. De spektakelavonden Want wij hebben nog de spektakelavonden. Wij hebben nog Will, Rob en Johnny. Dit alles aange kondigd in een goede bro chure met de Ier Logan als slogan op de frontpagina. Iedere bus werd van zo'n eksemplaar voorzien, men kan niet zeggen dat men het hier niet goed gedaan had. Ware het niet dat het een lachertje werd wanneer wij bij pagina 9 konden lezen-" «Net voor het ter perse gaan heeft J. Logan afgeboekt.» Kan men echt niet beter? Welke politicus zei terug: «Gouverner c'est prevoir» ook voor de kleinste politieker zijn dit wijze woorden. Maar voor dit geval vergat men te voorzien. Men had, wan neer de persoon in kwestie het Eurosongfestival won, reeds dan met het theater bureau een vervangings programma moeten afspre ken zodat de Bulgaarse en Poolse gasten niet voor een bijna lege zaal moesten op treden. Maar voor een Johnny meer of minder is de ker mis niet mislukt. Wij heb ben nog Rob en Will, enz. Bij het optreden van De Nijs kon men vaststellen dat de veiligheid van de bezoekers niet gewaar borgd is bij een massale opkomst zoals voor dat Hollandse idool. Ieder jaar wijzen wij hierop... Albert Cornand geen Aalst. Een klein meningsverschil? De zanger trekt zich a van aan (a) Bij de vorming van de hui dige koalitie werd te weinig aandacht besteed aan het beleid van sommige depar tementen. Feestelijkheden en Middenstand behoren daartoe, een grove vergis sing was het scheiden van beide departementen. Men heeft, met een oplos sing op zijn Belgisch, nl. door twee afgevaardigden van de Middenstandsraad als waarnemende adviseurs bij het Feestkomiteit op te nemen, iéts proberen te r m elk geval weinig of niets forceren dat eigenlijk op voorhand gedoemd was te mislukken, wat dan ook ge beurde. 5 jaar terug had men te weinig oog voor het mense lijk, sociaal, kultureel en ekonomisch aspekt dat ook dit departement moet dra gen. Vele Aalsterse mede burgers komen in hun dag- daglijkse aktiviteiten in kontakt met de manifesta ties van Feestelijkheden. Oh wij weten het Karnaval, Jaarbeurs enz... klinken niet zo kultureel dan het Festival van Vlaanderen. Men kan dit spijtig vinden, daar kan minister De Wael ook over meespreken, maar de realiteit is nu een maal daar. Feestelijkheden heeft dan ook een belang rijke taak en verantwoor delijkheid. Gezien de evo lutie begrijpen wij vandaag maar al te goed het ontslag van de ondervoorzitter feestleider. Hij heeft het deb&cle zien aankomen, heeft oplossingen gezocht en voorgesteld maar vond niet de nodige steun. Een kamikaze was hij niet en vandaag blijkt hoe groot zijn gelijk wel was en is. Spijtig genoeg heeft men het nogmaals nodig geacht de man, die men maar niet wil vervangen, letterlijk te rug in een uitstalraam te plaatsen. Kan men een man, die er niet meer bij betrokken is niet met rust laten. Wie is hiermee gediend? Willy Van Mossevelde be sloot zijn betoog met te stellen dat het wel een de tailopsomming lijkt doch dat details alleszins wijzen op een niet zo denderende aanpak. Schepen Juliaan Vinck «Een hele paternoster van alles wat zou misgelopen zijn» zegt de schepen. Op alles zo maar antwoorden gaat uiteraard niet. Hij wil zich dan ook tot het essen tiële beperken. Volgens hem was de 11- juliviering wél geslaagd en dat dan toch 52.914 bezoe kers naar de Jaarbeurs kwamen is wel een bewijs van haar degelijkheid. Er waren uiteraard zoals steeds perikelen. Met een kontrakt dat niet gehono reerd werd, een kwis die falikant uitliep maar er stonden toch 160 exposan ten, de brandveiligheid was optimaal verzekerd, alle nooduitgangen waren be reikbaar en enquêtes wij zen uit dat met «een the ma» moet worden verder gegaan ook al was winter- vakantie geen topper. Alle opmerkingen die nu gemaakt worden werden dat ook reeds verleden jaar maar zonder resultaat, zeg de Gracienne Van Nieu- wenborgh. Onze openingsuren zijn tij delijk door omstandighe den gewijzigd. Voorlopig zijn we dinsdag, woensdag en donderdag open van 12 tot 15 uur, vrijdag van 12 tot 24 uur, zaterdag van 12 tot 24 uur en zondag van 11 tot 16 uur. 's Maandags zijn we gesloten. Omdat zondagvoormiddag niet voor iedereen past, zullen we de zondagapero's laten afwisselen met zater dag postero's, volgens het zelfde schema: een inleider geeft een uiteenzetting over het aangekondigde onderwerp en nadien is er een ruime tijd voor bespre king. Niet iedereen stelt vragen, niet iedereen wenst te spreken op deze praata- pero's. Je kan er rustig luis teren, alles eens bekijken, een pilsje drinken, of ge woon een hapje eten. Spa ghetti, lasagne, pizza en kroks kosten maar 100 fr. Men begint dit seizoen met een zondagmiddagpraata- pero, ingeleid door Guus Snijcker. Snijckers is een dominikaan en docent filo sofie in de sociale school te Kortrijk. Hij is tevens ver antwoordelijk voor de stu dentenparochie van de R.U. Gent. Hij is alom gekend voor zijn openheid en belangstelling voor alle humane problemen waar onder de vredesproblema- tiek. Hij spreekt over de huidige ontwikkelingen in de inter nationale politiek. Zijn er nu echt wezenlijke veran deringen bezig? De openin gen die we nu zien ont staan, gaan die verder? Is er hoop voor de toekomst? Komt de vrede dichterbij? Een buitengewoon boeiend onderwerp, waarop onge twijfeld een boeiend ge sprek zal volgen. We ver wachten u in het Vredes huis, zondag 6 september om 11 uur. Als lid, als gast of gewoon zo, kan je er tussenin iets gebruiken. Iedereen is van harte welkom! Eddy Dierickx, SP-fraktielelder bij het Aalsters OCMW noemt het in het stedelijk ziekenhuis gevoerd beleid gepolitiseerd en op financieel vlak catastrofaal. Hij vreest zelfs dat wegens de opgelegde afbouw van bedden één verpleging zou kunnen gesloten worden nog voor zé in gebruik is genomen. Openbare ziekenhuizen met een tekort op hun be- heersrekeningen moeten dit tekort tegen einde 1988 volledig wegwerken. Zo men in gebreke blijft kan de minister een kommissa- ris gelasten met het opma ken van een saneringsplan. Wat kan insluiten wijzigin gen in bezoldigingen, ar beidsvoorwaarden en wed- deschalen. Te kleine of ver lieslatende instellingen moeten in '87 2000 en vol gend jaar 4000 bedden af bouwen. Dit dan door min der uitbetalen van ligdagen met als norm dat 365 ligda gen één ziekenhuisbed per jaar betekent. Voor Aalst betekent zulks dat men in de plaats van 104.000 ligdagen (380 bed den met een gemiddelde bezetting van 75%) men er nog slechts 93.000 vergoed krijgt. Zo het stedelijk zie kenhuis in Aalst tegen ein de 1987 nog werkt met ver lies komt Aalst dan ook in aanmerking voor afbouw binnen de tweede schijf van 4000 ziekenhuisbedden. Aalst zit echter niettegen staande waarschuwingen van directie en in de Raad nog opgescheept met een tekort van circa 40 miljoen. Toch werden nog een aan tal verpleegkundigen vast benoemd. Dit dan in tegen strijd met de ministeriële onderrichtingen. Eddy Dierickx noemt de personeelspolitiek kata- strofaal. Dokters brengen wegens meer-prestaties wel 40 miljoen inkomsten meer binnen doch het bestuur spendeert 41 miljoen meer op de post personeel. Er werd via het Interdeparte- menteel Fonds te weinig verpleegkundig personeel aangeworven maar te veel administratief en wcrklie- denpersoneel. Ondertussen heeft men nog geen oplossing voor het probleem «wasserij». Zo werden twee wasvrouwen over geplaatst naar de OCMW-dienst onderhoud bij bejaarden ten huize ter wijl men enkele dagen later vaststelt dat de wasserij niet meer kan draaien. Er werden dan maar twee metselaars in de plaats gezet. Over buurtweg 4, de Baar- degemse «Eerdeweg- straat», die voorbij het vroegere station naar Wie- ze en Moorsel leidt, was reeds veel te doen. Met het schrikbeeld van een drei gende verhaalbelasting voor zich deden de bewo ners hun best om de straat niet bredér te maken om de belasting op de zate te ontgaan. Aanvankelijk was geop teerd voor een 12 m. brede baan. 8 m. rijbaan en twee voetpaden van telkens 2 m. Er kwamen inspraakverga deringen en er volgden tij dens het openbaar onder zoek bezwaren. Eén ervan was een petitie met 40 bij lagen. Op de jongste gemeen teraadszitting verleden dinsdag stelde het stadsbe stuur nu voor de breedte van de weg van 12 naar 10 meter terug te brengen ge zien het hier toch gaat om een weg met geringe ver- keersdensiteit. Maar nu bleek dat te Baar- degem geopteerd wordt in de Eerdegemstraat voor een verdere inkrimping tot 9 meter. Negen meter Danny Denayer (VU) stel de voor een weg te realise ren met een rijbaan van 6 m. breed en langs weerszij den een voetpad van 1,5 m. breed. «In anderhalve me ter kan alles in» zegde hij waarmede hij de leidingen van de nutsmaatschappijen en de riolering op het oog had. Maar daar hij tot de over tuiging kwam het wellicht niet te zullen halen stelde hij voor het punt te verda gen voor verder onder zoek. «Met 1,5 m. voetpad kan alles en is de bevolking tevreden» argumenteerde hij nogmaals. Doch bij de stemming voor verdaging steunden hem enkel de ei gen VU plus Baïta. Hij vroeg dan een tweede, eveneens hoofdelijke stern- beurt over zijn amende ment om de breedte tot 6 m. te beperken. Ook hier haalde hij het niet want alleen de VU steunde hem en SP en Baïta onthielden zich. Ook Oscar Redant deed zulks doch dan om te kunnen zeggen dat duide lijk de elektorale toer werd opgegaan door in te spelen op de gekoesterde vrees voor een eventuele verhaalbelasting op de ver brede weg. Over het punt zelf werd door de meerder heid ja gestemd, de VU hield het bij neen en SP en Baïta opteerden voor ont houding. «Een weg van tien meter breed over de lengte van de Eerdegem straat is gewoon niet reali seerbaar» zegde SP-raads- lid Louis Saerens.

De Voorpost | 1987 | | pagina 4