Leedse Kasteeldreef volop in feeststemming Het ivaterkasteel te Moorsel «Op 't feest van de Dekenij, is 't nog eens echte braderij» Dreven Waterkasteel Moorsel privé-bezit? Documap Jeugdhuis Terlinden bestaat twintig jaar Groepstherapie: Lijdt U aan depressie? uit Mcorscl 6 - 4.9.1987 - De Voorpost De oorspronkelijke bedoeling van de dekenijfeesten in de Kasteeldreef te Lede was «de verstandhouding tussen de handelaars bevorderen». Dat is ondertussen ook zo gebleven. Annie Steenhaut, die voorzitter is van de dekenij zei vorig jaar ter gelegenheid van de opening van de feesten: «ik wil graag terugkomen op het opzet van deze organizatie: met name het meer bekendheid geven aan de handelszaken uit de Kasteeldreef en het bevorderen van de verstandhouding». De dekenij Kasteeldreef is eigenlijk de voortzetting van de «Gebuurtedekenij der Dreefstraat» die in 1969 ter ziele was gegaan. Onder impuls van deken Ponnet kende die ene ge weldige bloei. In septem ber 1980 namen enkele Lede. Voorzitter Annie Steenhaut omringd door enkele van haar bestuursleden (a) Lede. Enkele leden van het Dekenijbestuur van de Kasteeldreef (a) straatbewoners de draad weer op. Ze wilden de Dreef weer «open dreef» brengen. Initiatiefnemers waren onder meer Y. De Clercq, B. Godefroit, J. Van Accoleyen en G. Grepdon die nu sekretaris is. Bij een eerste rondvraag bleek dat er nog steeds be- In Moorsel kan men kennis maken met het mooie Waterkasteel. Het renaissance waterslot werd om streeks 1520 (sommige bronnen ver melden 1521) gebouwd door kardi naal Karei van Croy, abt van Affli- gem. Enkele verbouwingen niet te na gesproken behield het gebouw grotendeels zijn oorspronkelijke staat. Aanvankelijk werd het kasteel opge richt als «sejour de plaisance» een buitenverblijf of lustoord voor de wereldlijke abt van Affligem. Die zoals de bronnen het vermelden, de volle vrijheid gaf aan wereldse driften». Het gebouw is opgetrokken in baksteen en de versieringen zijn aangebracht in harde zandsteen. De typische renaissancestijl bleef be houden. De sierlijke hoekgebouwen met vleugelkonsoles omsluiten een stemmig binnenplein. De toegangs poort is geflankeerd door twee ron de torentjes en wordt bekroond door een gevelsteen met hardsteen volu ten. Onder het bouwjaar zijn de wapenschilden aangebracht van de huidige en vroegere bezitters. Boven de kelderverdieping bevin den zich cirkelvormige nissen met borstbeelden. De versiering ligt ech ter in hoofdzaak in het kleurenspel van het gebruikte materiaal. De mooie waterpartijen die het ge heel omringen, de brede brug met vijf roodbakstenen bogen over de wal. De oranjerie met zijn in lood gevatte ruitjes scheppen met het gebouwen- kompleks een poëtische schoonheid die tevens middeleeuwse weerbaar heid in herinnering brengt. Die weerbaarheid was wel nodig en blijkt onder meer uit de talrijke ijzeren en zandstenen kanonballen die men bij de herstellingswerken in 1984 heeft aangetroffen. Tot de eigenaars behoorden onder meer: na de dood van Karei van Croy ging het landgoed naar zich nicht, de gravin van Hornes. In 1566 behoorde het toe aan Jan de Luu, heer van Moorsel bijgenaamd Jan van Nijvel, burgemeester van Aalst. In 1936 werd Don Lucas Cayro van Milaan de eigenaar van het kasteel en in 1661 werd het door de Spoaanse koning Filips IV tot baronieverheven. Ook het Me- chelse schildersgeslacht Coxie woonde in het kasteel net als de familie de la Tour Saint-Quentin en de Meer. Baron Jozef de Meer verdient een vermelding omwille van het aanvoe ren en bezielen van de boeren in hun opstand tegen de franse overheerser. Hij werd verraden en kon zo gevan gen genomen worden. Op 1 februari 1797 werd hij op hel Koninklijk Plein gefusilleerd. Later kwam het kasteel in handen van Jan Baptist van der Noot, een neef van een der leiders van de Brabantse omwente ling, van de familie Ball en de heer de Meülenaar. In 1980 kocht Willy Michiels, burgemeester van Haalterl het kasteel en begon met een grondi ge en verantwoorde restauratie van kasteel, wal, dreven en tuinen. JM Heyman langstelling was voor een dekenij. Iedereen zat zo wat uit te kijken naar een dergelijk initiatief dat de samenwerking zou bevor deren. De eerste algemene vergadering vond plaats op 26 maart 1981 in de boven zaal van de Volkskirng. Zoals dat past werd er toen ook een bestuur samenge steld. Voorzitter werd Ton- ny Van Molle en verder maakten er deel van uit Annie Steenhaut, Frieda Van Eetvelde, Hilde Triest, Petrus Vijverman, Dirk Slekens, Yvan De Clercq, Ronny Schepens, Bernard Godefroit, Jan Van Accoleyen en Geert Grepdon. Op aerdag 12 september 1981 werden de eerste de kenijfeesten geopend. Bur gemeester Grepdon knipte toen het lint door. Daarna werden de standdeelne mers met een bezoek ver eerd. Startte men met 31 deelnemers, dari zijn er dat ondertussen 36 geworden. Dat het weer niet altijd meezat, kan men afleiden uit de kommentaar die soms opduikt. Sommigen hadden immers een andere naam bedacht en spraken over «regendekenij». Dit jaar is het dan weer zover. Het bestuur wordt nu geleid door Annie Steenhaut en verder be staat het uit Roger Van den Berghe, Frieda Van Eet velde, Hilde Triest, Andre De Grauwe, Marcel De Kerpel, Jean-Louis Tim mermans, Guy De Ne, Ste ven De Neef, Machteld Van Doorselaer en Geert Grepdon. De dekenij begint op vrij dag 11 september en ein digt pas op dinsdag 15 sep tember. Tijdens de jongste gemeen teraadszitting vertolkte Willy Van Mossevelde de onrust van heel wat Moorselaars, wande laars en joggers, over het nu reeds gedeeltelijk afsluiten van de dreef aan het Waterkasteel die uitgeeft op de Opwijkse- steenweg. Interpelant vreest dat dit de voorbode zou kun nen zijn van een afsluiting in diverse fasen. Eén dreef is reeds afgesloten en aan de an dere staan niet mis te verstane «verbodsdoorgangsborden» Deze dreven worden sinds jaar en dag door vele wandelaars gebruikt maar op individuele klachten kwam alleen het ant woord dat de eigenaar gerech tigd zou zijn deze dreven af te sluiten. Van Mossevelde heeft daar echter twijfels over. Hij denkt dat deze wegen een openbaar karakter hebben ge kregen vermits ze steeds voor het publiek begaanbaar waren. Een soort publieke erfdienst baarheid. Hij is dan ook van mening dat deze wegen niet mogen afgesperd worden Van Mossevelde wenst dan ook dat het stadsbestuur met de eige naar over deze materie contact zou opnemen opm aan de si tuatie een einde te maken. Anderzijds heeft Van Mosse velde er wel begrip voor dat de eigenaar zich zorgen maakt over het toenemend gemotori seerd verkeer in de dreven. Zulks verkeer moet er inder-i daad geweigerd worden. Wel-: licht zou de stad er goed aan doen zelf de toegang voor der-I gelijke polluerende vehikels mogelijk te maken. Schepen André Doorns stelt j dat de officiële stukken geen onmiddellijke zekerheid over: de situatie sorteren. Uitgezon-| derd een voetweg (nr. 27) van anderhalve meter breed die I trouwens open is gebleven zijn er op de atlas der buurtwegen van andere openbare wegen geen sporen te vinden. En vol gens het kadaster gaat het alle- maal over privé-bezit. Slagbo- I men accentueren daarbij dat privé-bezit. Als de eigenaar kan bewijzen dat het allemaal, die éne voetweg uitgezonderd, privé-bezit is dan blijft er geen probleem. «Van enige verja ring kan hier geen sprake zijn» voegt Van Mossevelde er ech ter nog aan toe. LH De twintigste verjaardag van een jeugdhuis is geen alledaagse gebeurtenis. Meestal roept de term «jeugdhuis» bij velen enkel nog herinneringen op aan «mei 1968»- sfeertjes en makrame-clubjes. Het eigentijds mee-evolue- ren van een jeugdhuis in de jaren tachtig, wordt dikwyls als een utopie bestempeld. Nochtans kan het echt. Het zich gaan overtuigen van Aalsters jeugdhuis Terlin- wat een jeugdhuis is. Dan den is daar een levend be- heeft in de lokalen van het wijs van. Momenteel jeugdhuis om 19.00 uur de gonst Terlinden opnieuw «Twen-receptie» plaats, als een bijenkorf. Zitten de Men vindt die lokalen nabij jeugdclubs vol oude zak- de Sylvain Vandergucht- ken? Beslist niet, want de laan- B'j die gelegenheid gemiddelde leeftijd ligt in wordt ook een dia- en foto- het jeugdhuis Terlinden op tentoonstelling geopend, 20 jaar (bestuursleden in- waarin een overzicht wordt begrepen). Op zaterdag 12 gegeven van die woelige september kan men de visu twintig jaar Terlinden. In oktober van dit jaar start Jean Pierre Van der Snickt, psycholoog-sexuoloog, met een groepspsy chotherapie voor mensen met depressieve klachten. Deze therapie start vanuit een psychodynamische visie. Depressie wordt hier niet gezien als een neuro-fysiologisch gegeven, maar wel als een impas se waarin de mens zich als richtend en gericht wezen is geraakt. Het zichzelf onmogelijk maken om uit de impasse te geraken maakt het kenschetsende en tegelijk bevreemdende van de depressie uit. Doel van de therapie is de mens opnieuw aktief te laten worden en richting te laten kiezen, rekening houdend met zijn specifieke toestand. Groepsthera pie kan hiervoor een uiterst geschikt medium zijn. Een goede groep biedt immers mogelijkheden tot ruimte, begrip, steun, voorbeeld en experiment die de individuele psychotherapie niet vermag te bieden. Deze aktiviteit heeft zich ontwikkeld uit de ervarin gen met twee zelfhulpgroepen depressie die in 1985 en 1986 opgericht werden. Vanuit deze konkrete werkelijkheid werd de basis gelegd voor een theore tische visie en een psychotherapeutische bena dering. De therapie gaat door in tien wekelijkse sessies, in het Vredeshuis te Aalst, elke woensdagavond. Ze begint op 7 oktober e.k. Inlichtingen en inschrijvin gen kunnen gebeuren bij J.P. Van der Snickt, Broekveldstraat 50 te 9420 Mere. Tel. 053/78.68.44. Prijs: 3.500 fr. Aalst. De titelbladzijde van de kalender 1988 van de schoolgemeenschap Tinnehoek- Moorsel (Ivh)

De Voorpost | 1987 | | pagina 6