Wilhelm Mechnig in Kultureel Centrum Affligem Gaston De Meyer in Kultureel Centrum Affligem Buggenhoutenaar Jo Cleymans in Affligem Gemengd Parochiaal Zangkoor Herdersem «Koninklijk» Hedendaagse Kunst «In Delen» Liniaal Nieu werker ken exposeert Paul Van den Abeele krijgt prijs voor kunstenaarsloopbaan De Voorpost - 4.9.1987 - 7 Zaterdag 28 augustus had de opening plaats van de retrospektieve tentoonstelling Wilhelm Mechnig in het Kultu reel Centrum te Af fligem. Mechnig is iemand die de tradtie van de schil ders met groot talent verder zet geschraagd door een zoekende geest. Hij begon als figuratief kunstenaar met stille vens en portretten, later kreëerde hij een geab straheerd universum in hoofdzakelijk bruin en grijs vervloeiende tinten die de intense kleuren van zijn eerste periode deden vergeten. Hij heeft zich gehouden aan de wegvluchtende scha- duwfiguraties en om hullende abstraktiers. Aalst. Wilhelm Mechnig Mechnig is niet onder te brengen in een of andere kunststroming, hij gaat zijn eigen weg, een zaam, zonder steun, wars van elke groeps vorming. Zijn inspira tiebron is de werke lijkheid rondom hem. De natuur en de stad zijn de vertrekpunten. In de natuur gaat zijn aandacht naar de dieren en de planten in de stad zijn het de gebouwen, bruggen en huizenblok ken die hem aantrek ken. Mechnig herschept deze realiteit door zijn innerlijke visie tot een strijd van het licht en het donker tot een strijd van goed en kwaad leven tegen dood. Maar opval lend is dat het leven steeds de bovenhand weet te halen. Op de tentoonstelling maakt men ook kennis met de etser Mechnig. Weinigen weten dat Mechnig een begena digd etser is. Tussen zijn schilderijen en et sen is de afstand zeer klein. Hun inspiratie bron is identiek. Ook in zijn etsen gaat hij een krachtmeting aan met het licht. Hij levert als het ware een subtiel ge vecht met ücht en don ker. Droom en fantasie krijgen in zijn etsen een vrije loop en leiden steeds tot paralleltjes van poëtische zeggings kracht. Mechnig zou je kunnen bestempelen als een dichter met de droge naald. Zijn grote vriendschap met de dichter Marcel Wauters leidde in okto ber 1984 tot de publika- tie van een map «Hape ringen». Daar bleef het niet bij, Mechnig illus treerde verder ook ge dichten van Ben Cami, Albert Bontridder, Her man De Co nine k, Roger De Neef, Dirk Chri- stiaan, Hugo Claus, Ed dy Van Vliet, Roland Jo ris, Willy Verhegghe, die een bevestiging brachten van zijn mees terschap. De tentoonstelling met werk van Mechnig is nog te bekijken tot 13 september in het Kultu reel Centrum van Affli gem telkens op zaterdag van 14.30 u. tot 20 u en op zondag 11 u. tot 13 u. en van 14.30 u. tot 20 u. JM Heyman Aalst. Een werk van Mechnig Vrijdag 25 september opent Nand Van Kempen om 20 uur de tentoonstelling met werk van keramie- ker-beeldhopwer Jo Cleymans. Keramieker-beeldhou- potten en borden te leren wer Jo Cleymans werd draaien, om ze achteraf in Buggenhout geboren te beschilderen. Het vol op 6 december 1939 en deed hem niet, want de kwam als kind reeds in klei bracht voor hem een nauw kontakt met de ex- bijzondere uitdaging, pressiemogelijkheid van die hem tot ruimtelijke de beeldende kunst: vormgeving aanspoor- grootvader was immers de. Zijn kreaties worden een begaafd akwarellist. niet in klei geboetseerd. Reeds als kind was Jo maar ontstaan in de begaan met tekenen en ruimte, als expressies schilderen, en het is die van de menselijke fi- (zelfonderwezen) kunst guur. Het worden kleine die hem naar de kera- figuurtjes, vol leven, of miek dreef. vrijwel allegorisch uit- Toen hij, vier jaar gele- gebeelde torso's. Vooral den, in Aalst de Kunsta- de handen die hij maakt kademie opzocht, was zijn sprankelend van dat met de bedoeling er leven. Het Herdersems Gemengd Parochiaal Zangkoor kreeg de onderscheiding, «Koninklijk». Een erenaam die het niet zonder slag of stoot in de schoot werd geworpen doch die het koor dubbel en dik verdiend heeft. Het heeft er zich inderdaad niet toe beperkt de goddelijke diensten op te luisteren maar zette er zich steeds optimaal voor in om dat steeds beter en mooier te doen. Met steeds maar weer nieuwe missen en nieuwe gezangen die hen zelfs tot in Lourdes brachten waar ze in 1976 een week lang voor de massa's bedevaarders met hun gezangen optraden. Zaterdag 5 september om 14.30 uur wordt de tentoonstelling geopend met het werk van Gaston De Meyer. In het oeuvre van deze Gentse kunstenaar treft men nergens zwaarwichtige aksenten aan noch worden de beelden en gestalten met een dramatische waas overtrokken. Gaston De Meyer beschikt primordiaal over een grote habiliteit, over een volwassen techniek welke het hem mogelijk maken juist die elementen te releveren welke elk onderwerp in gans zijn oprechtheid weergeeft. Het komt ons voor dat in de akwarellen van deze kunstenaar de volle eigenheid van de toegepaste discipline geëerbiedigd wordt, nl. de vlotheid en ook de direktheid waarmede kleurtoets op het papier wordt aangebracht en waarbij uitermate een dunne en vloeibare kleur haar juiste en geëigende plaats in de voorstelling vindt en krijgt. In het oeuvre van Gaston De Meyer vindt men zowel zijn grote liefde voor de schilderachtige hoekjes van Gent weerspiegeld, als zijn belangstelling voor de natuur en zeker voor de mens, in casu het kind en het meisje, die hij graag opneemt in een weemoedige poëtische sfeer, en deze tot een symbolische vertaling van liefde en leven opvoert. De tentoonstelling loopt van 5 september tot 20 september en is toegankelijk zaterdag van 14.30 u. tot 20 u. Zondag van 11 u. tot 13 u. en van 14.30 u. tot 20 u. J.H. Deze artiest, die in zijn werk de vier oer-elemen- ten (aarde, water, vuur en lucht) samenbrengt, heeft reeds een aantal succesvolle tentoonstel lingen gehouden in Sint-Genesius-Rode Brussel, Geraardsber- gen, en is nu voor het eerst te zien in de streek van Aalst, waar hij se dert enkele jaren woont en werkt. De tentoonstelling loopt van 25 september tot en met 11 oktober en is open voor publiek zater dag van 14.30 u. tot 20 u. Zondag van 11 u. tot 13 u. en van 14 u. tot 20 u. J.H. Van zondag 6 tot en met 27 september kan U elke dag op vrijdag even wel gesloten van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. terecht in de Kapel van het Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt voor een ten toonstelling georgani seerd door de Vrienden kring van de Academie voor Schone Kruisten Aalst i.s.m. het stadsbe stuur en het Museum voor Hedendaagse Kunst Gent. Ook in de belfortcrypte op de Gro te Markt. Deelnemende kunste naars zijn: Bernd en Hil- la Becher, Alain Buscar- let, Alan Charlton, Wou ter Coolens, Werner Cu- velier, Tony Cragg, Den mark, Jan Dibbets, Ado Hamelrijck, Filip Huy- ghe, Enk De Kramer, Damien De Lepeleire, Berd Lohaus, Mark Luy- ten Peter Morrens, Jean- Marc Navez, Giulio Pao- lini, Roger Raveel, Urich Rckriem, Narcisse Tordoir, Marthe Wéry. Vooropening op zater dag 5 september te 20.30 u. in de Kapel van- het Oud-Hospitaal met als sprekers cultuur- schepen Chris Borms en conservator van het Mu seum Hedendaagse Kunst Antwerpen Flor Bex. Jonge kunstenaars «In Delen» toont onbe kend werk van vrij jon ge kunstenaars naast werk dat internationale erkenning geniet. Een 20-tal kunstenaars, af komstig uit het Vlaamse en Franse landsgedeel te, Duitsland, Nederland en Engeland werden voor deze tentoonstel ling geselekteerd omwil le van het min of meer fragmentair karakter van hun werk (voor de meesten vormt het een konstante in hun oeu vre). Zowat de helft van de deelnemers hebben naar aanleiding van de ze tentoonstelling werk gekreëerd en hun inter pretaties van het tema zijn verrassend en ei genzinnig. Even verscheiden als de interpretaties, zijn de gebruikte technieken, er zijn zowel schilderijen, tekeningen en grafiek als beeldhouwwerken en installaties. Vrij artistiek handelen Het fragmentair karak ter van veel werken is één aspekt van de onbe perkte vrijdom waarvan de hedendaagse kunst geniet. Men hoeft zich niet langer te beperken tot een klassieke mate riaalkeuze: konsumptie- goederen, industriële produkten, video, afval, gebouwen, de natuurlij ke omgeving, kunnen de artistieke kreativiteit ten dienste staan. Even min is de hedendaagse kunst nog gebonden aan kader of sokkel. Het «beeld» kan geïntegreerd worden in de ruimte, de ruimte ingebouwd in het «beeld», dat een verza meling wordt van losse, verspreide elementen. Het is de bedoeling van deze tentoonstelling om te laten zien dat ook deze vrijheid van artistiek handelen boeiende re sultaten oplevert. Een «muzikale erva ring»! Om dergelijke werken te observeren heeft de toe schouwer aan één stand punt (oogpunt) meestal niet genoeg (adekwate fotografische weergave wordt daardoor moeilijk of zelfs onmogelijk). De kijker dient zich dus te verplaatsen in de ruim te, registreren «in de tijd» zodat het bekijken van sommige werken als het ware eexl muzikale ervaring is, Als muzikale achter grond werd gekozen voor «Vexations» van Erik Satie. Het is een bevreemdend stukje met een fragmentair karak ter als geen ander. «Vexations» bestaat uit 2 (driestemmige) deel tjes: het motief wordt af wisselend alleen ge speeld en begeleid door 2 stemmen in een vreemde harmonie (mysterieus klinkend, haast hypno tiserend). Bovendien is het tweede gedeelte de (muzikale) omkering van het eerste zodat het motief optreedt als een spiegelende as. «Vexations» is de muzi kale versie van een sym metrisch opgebouwd drieluik! Ook ontspanning Het koor ging ook de lichte toer op en organi seerde heel wat ontspan ningsavonden voor se nioren, zieken, anders validen en kansarmen. De uitstraling van der gelijke vokale festijnen overschreed daarbij vaak de grenzen van de parochie. Een reeks op tredens die culmineer den in een zeer ge smaakt «Avondje uit» in 1980. Het tornooi! Het zangkoor wilde ech ter beter. Het zou zich aandienen in het Provin ciaal Koorzangtornooi. Zoals het een beginne ling past meldde het zich bescheiden aan in derde divisie. De jury oordeelde het gepres teerde echter zo goed dat dadelijk promotie naar tweede chvisie hen te beurt viel. In 1981 be vestigden ze zich die promotie waard te zijn geweest en 4 jaar later lukten ze een superieure prestatie in eigen mid den die hen naar eerste divisie bracht. Een hele prestatie voor een dan toch landelijk dorp. «Zaalzangers» Het allereerste begin van dit merkwaardig koor zou min of meer samenvallen met de ge boorte van de harmonie. Het waren inderdaad twee eeuwen terug reeds muzikanten-zaalzan- gers» die de kerkelijke diensten opluisterden. Dat moest zo gebeuren omdat er in de kerk nog geen orgel was. Stilaan gingen de muzi kanten meer de burger lijke festiviteiten opluis- boeken, teren en beperkten «zaalzangers» zich tot het zingen op het dok saal in de kerk. Oudstgekende zaalzangers Rond de eeuwwisseling waren dat Petrus Bou- lonne, Arthur Van Den Brande, Hector Muy- laert, Arthur Coens, Alois De Boeck, Jozef en Emiel Vinck en Frans De Cock. Toen in 1921 Leon Dumongh koster werd groeide het aantal zangers voortdurend aan er werd gerepeteerd ten huize van de koster zelf. Him stamlokaal hadden de zangers bij Frans De Cock en later bij Camiel De Vlieger. In de zestiger jaren werd het zangkoor een paro chiale beweging en werd dirigent Remi Moens voorzitter. Adolf Van Nuffel was sekretaris en Herman De Brucker penningmeester. Bij de ze laatste kwam dan ook het stamlokaal. Ook de dames Nadat onderpastoor De Ro het parochiaal Zang koor niet meer in de kerk doch wel in het klooster had opgetreden kwamen in 1972 dames in het koor de mannen vervoegen. Het koor werd gemengden het Parochiaal Centrum werd er de zetel van. Aanwenden van koor muziek als faktor van volksontwikkeling werd één van de doelstellin gen van het koor. Met als dirigent-organist Jo zef Coppens zou het koor verder openbloeien en op vele vlakken succes «Levende bewijzen» «Dokumenten die het kunnen staven dat ons koor een halve eeuw jong is hebben we niet. Maar we hebben wel le vende bewijzen dat het inderdaad zo is» stelde voorzitter Achiel Hutse- baut op de receptie na de mis. Waarmede hij doel de op de aanwezige ere voorzitter Remi Moens reeds 65 jaar zaalzanger met August Michiels en Frans Van Driessche: Mensen die zich nog steeds thuisvoelen in de grote familie die de ge neraties koorleden vor men. Dat in de kerk de «Missa Quarta» van Moortgat gezongen werd was omdat vele oud-koorleden er de al lerbeste herinneringen aan overhouden en wel licht in de kerk zullen hebben meegeneuried. «Wilde Vespers» Herinneren zullen velen zich wel de Allerheili genviering waarbij het hele koor boven zijn theewater geraakte zo dat de «Lange Vespers» met veel lawaai en in spoedtempo afgeram meld ontaardden in «Wilde Vespers» waar van de kerkgangers niet konden onderscheiden of de teksten in het La tijn, het Engels of het Frans werden ge zongen. Herinneren zullen ze zich nog de toespraak van burgemeester An- toine Muylaert toen Al- bert Perdaens tot ker kbaljuw werd aange steld met een jaarlijkse wedde van 753 fr. Tijdens de kermisdagen zal de kulturele groepe ring Liniaal een ten toonstelling organise ren met werk van Hilde De Landsheer en Maur. Eeckhout. De schilder M. Eeckhout is een auto didact in het vak, zoals zovelen in zijn genre maar ondanks zijn on geschoolde kunstbeoefe ning heeft hij toch al heel wat naam gemaakt in de streek. Reeds vroe ger stelde hij tentoon onder impuls van Li niaal, maar ook in het Kultureel Centrum Ab dij Affligem en in Terjo den was hij reeds te gast. Met rijk koloriet heeft deze ex-metser wel iets te zeggen die nu het paletmes vervangen heeft door de fijne borstel. Met deze schilderijen zal men ook werk tentoon stellen van de Meerse Hilde De Landsheer, maar dan in een gans ander genre: beeldhouw werk en keramiek. Zij nam reeds deel aan ver schillende groepsten toonstellingen en thans stelt zij voorwerpen ten toon als potten, theeser vies, juwelen, sculp- tuurwerk en beeldjes. Deze tentoonstelling is te bezichtigen in de oude kapel van het klooster op zaterdag 19 septem ber van 16 tot 21 u. en op zondag 20 september van 10 tot 12 en van 15 tot 21 u.; ook op maan dag is het nog geopend van 16 tot 21 uur en de vernissage wordt inge leid door L. De Sutter op vrijdag 18 september om 20 uur. JV «Koninklijk» «Koninklijk» betiteld worden brengt verplich tingen, zegde de spre ker. «We moeten nu be wijzen die eerbetuiging waardig te zijn». Hij doet dan ook een warme oproep tot mensen met tijd, stem en gehoor het koor te komen verster ken. Onder meer om ple zier te doen aan «de va der van het koor bij wie we onze eerste noten zongen Remi Moens die woensdag 85 jaar is ge worden». Ook als dank aan dirigent Jozef Cop pens die het koor omto verde tot een gerepu teerde formatie zowel binnen als buiten de kerk. Dank verder aan pastoor Mussche, aan zondagsonderpastoor Paul Van Looy s.j. en aan de zusters voor de gastvrijheid die ze het koor bij de recepties bieden. In de eucharistieviering verleden zondag met Pastoor Mussche als voorganger zette het koor andermaal zijn bes te beentje voor. In de ho milie loofde de parochie herder de inzet en de re sultaten van het zang koor dat in een grootse apotheose afrondde met het «Halleluia» van Haendel waarna in het Parochiecentrum voor zitter Achiel Hutsebaut de historiek van het koor belichtte en de vele genodigden ogen te kort hadden om honderden foto's, programma's, af fiches en andere docu menten eens van nabij te bekijken. Met pastoor Mussche kunnen we alleen maar zeggen: «'t Is goed. Doe zo verder!» L.H. Aalst. Het gemengd parochiaal zangkoor op een uitvoering (Ih) Gemeenschapsminister voor kuituur Patric Dewael heeft de prijs voor een kunstenaars loopbaan toegekend aan de Aalsterse foto graaf Paul Van den Abeele. De laureaat werd geboren te Aalst in 1929 en woont momenteel op de Esplanade, waar zijn vrouw een kinder- en jeugdboetiek uitbaat. Paul is al sedert 1947 verbonden als fotograaf en verslaggever aan de krantengroep «De Standaard». Zijn eerste akademische scholing kreeg hij aan de Aalsterse akademie. In Ant werpen leerde hij schilderen, beeldhouwen en etsen. Hij was een tijdlang verbonden aan het vrij atelier te Sint-Lambrechts-Woluwe waar hij onder meer samenwerkte met Oscar Jes- pers en Edgar Tijdgat. Als fotograaf verzorg de bij bibliofiele uitgaven van Louis Paul Boon, Gerry Helderênberg en Bert de Corte om die maar te noemen. Hij was bij grote gelegenhe den steeds paraat als persfotograaf en in die funktie was hij onder meer erbij toen in 1958 de wereldtentoonstelling in Brussel plaats vond, toen de koning huwde, enz. Hij maakte ontelbaar veel aktualiteitsfoto's en leverde baanbrekend werk op het gebied van de fotore portage en de portretfotografie. JM Heyman

De Voorpost | 1987 | | pagina 7