De grote I en de kleine k «In 't Witte Paard» verdiende TV-opname Tentoonstelling kunstkring Kallipègè Moedoka de kleinste fotoclub van ons land vierde twintigjarig bestaan Akwarellen van Luc Maes TENTOONSTELLING INDONESISCHE KUNST IN DENDERMONDE Incar in Joegoslavië Sweet Travesty in Sint-Niklaas Tentoonstelling Euro-Kartoenale te Baasrode De Voorpost - 11.9.1987- 13 Hamme. De fotoclub Moedoka uit Moerzeke stelde haar werken tentoon in de feestzaal van het klooster (vh). Tentoonstelling «Schilderen naar de natuur», van 13 september t.e.m. 4 oktober, telkens op zondag van 11 u. tot 17 u. Inleiding en opening op zondag 13 september om 12 u. door kunstschilder-grafikus André Roelant. Frans Masereelhuis, Truweelstraat 123, Sint-Ni- klaas. Toevallig dinsdag de TV-uitzending over de Brugse Reiefeesten gezien? Het betrof een opname van de feesten van vorig jaar. Wie dat vergeleek met wat getoond werd te Overmere met 'Frere Pachters' en aan het Donkmeer met 'In 't Witte Paard', vraagt zich zeker af waarom het Donkgebied niet dezelfde mogelijkheden kreeg op televisie. Wat hier gepresteerd werd, moest zeker niet onderdoen, integendeel, sommige taferelen leken zo uit het Boerenkrijgspel over genomen. Maar wellicht komt dat nog wel. Aan het Donkmeer blijft men immers niet by de pakken zitten; er komen nog openluchtopvoe ringen. 'Schrijf mij maar al op voor het volgende' Na de laatste voorstelling heerste er achter de scher men een uitgelaten stem ming. Iedereen was tevre den met wat werd bereikt. Akteurs, figuranten, de technische ploegen, ieder een viel elkaar in de armen. Sommigen zaten wat stille tjes in een hoek na te ge nieten van wat ze de voor bije weken mochten mee maken. De mensen die al les in goede banen hadden geleid kregen een enorm applaus toen ze de schminktent betraden. Vele figuranten verkondig den er bij een volgende initiatief terug bij te willen zijn. En er wordt al gedacht aan volgende opvoeringen. Zo wel de gemeente, de VVV als mensen uit het produk- tieteam, dat het 'Paard' realiseerde, lieten zich al in die zin uit. Er wordt zelfs al aan een vaste infrastruk- V.Z.W. Floresvrienden richt, naar aanleiding van het verlof van de ontwikkelingshelper- landbouwingenieur Paul Boon en zijn gezin, een' tentoonstelling in van antieke en recente kunstvoorwerpen uit het land waar hij werk zaam is. Er zal tevens een info-standje zijn, met dia's en video. De opbrengst van deze voorwerpen gaat inte graal naar onze ontwikkelingsprojekten in Indonesië. Plaats: Parochiezaal wijk Lutterzele, Sint-Gil- lis-Dendermonde Data: zaterdag 3 oktober 17-21 u. en zondag 4 oktober 10-19 u. Inrichters: v.z.w. Flores vrienden, Keizer Ka- relstraat 211, 9000 Gent. Voor alle inlichtin gen: 091/23.32.51. tuur gedacht. Schepenen Pensaert en Moerman had den het over een vast po dium en zittribune, die dan ook voor andere manifesta ties zouden kunnen ge bruikt worden. Voor de openluchtspelen zou men om de 2 jaar willen herbe-, ginnen. «Eerst dachten we aan 5 jaar, maar dat zou toch een te lange tussen pauze zijn», zei Moerman, tevens VVV-sekretaris. Of dit echter steeds door vrij willigers in hun vrije tijd zal kunnen georganiseerd wor den, valt te betwijfelen. Het gepresteerde werk is niet te onderschatten. Bij de verantwoordelijken ziet men zeker sporen van ver moeidheid. De inspannin gen leidden echter tot een prachtig resultaat. Johan Lateir, algemeen technisch koördinator, zal er alicht ook opnieuw bij zijn. «Maar enkel als met dezelfde medewerkerskern kan gewerkt worden als bij de 2 vorige initiatieven. Die mensen kennen elkaar nu en kunnen bijna blinde lings op elkaar vertrouwen. Die groep moeten we kun nen samenhouden». Enorme promotie Met of zonder TV-uitzen- ding, het «Paard» was een enorme promotie voor het Donkgebied. De voorstel lingen werden bekeken door mensen van over het hele land. In de kranten, ook Franstalige, werd het initiatief besproken. Vele mensen uit de politieke, kulturele en bedrijfswereld kwamen er op af en leerden zo de streek kennen. In de VIP-tent, waar de hoofd sponsors gasten konden ontvangen, werden heel wat kontakten gelegd die voor latere initiatieven van belang kunnen zijn. De plaatselijke bevolking gaf heel wat medewerking aan dit initiatief. Er werd misschien minder intens meegeleefd met het ver haal, verhaal dan bij 'Frere Pachters', waar men zich in Overmere historisch mee verbonden voelde. Daar tegenover staat dan dat nu ook in de andere deelge meenten meer medewer kers gevonden werden. We schreven het al: door dit initiatief was er meer kon- takt tussen de bewoners van de fusiegemeente, dan bij gelijk welke andere dit tot nu werd genomen. Dat alleen al maakte het de moeite waard. NK Cipierage in Sint-Niklaas Hoewel volgens het bestuur van Kallipègè reeds in maart van dit jaar precieze afspraken gemaakt werden met het stadsbestuur van Sint- Niklaas over data en gebruik van de Cipierageza- len, bleek men uiteindelijk geen rekening te heb ben gehouden met de Vredesfeesten op 5 en 6 september j.l. met de daarbij horende speciale festi viteiten. Resultaat: slechts twee za len beschikbaar (de «witte» en de «rode») met de daaruit voortvloeiende beperking van kunsténaars en kunst werken. De (vervroegde) vernissage op 3 september bleek al evenzeer in mineur te verlopen: géén uitnodi gingen (zelfs de pers was niet verwittigd) want die waren tegen een andere da tum besteld; vervroegd ope ningsuur; nog geen ge drukte katalogus; weinig belangstellenden Allerlei toestanden dus die de gerenommeerde kunst kring Kallipègè en de deel nemende kunstenaars yast niet verdienen, integen deel. De 46 tentoongestelde wer ken van negen kunstenaars zijn verdeeld over twee za len. Hubert De Volder, Vera Neels, Harold Van de Perre, Frieda Duverger, Louis Van Gorp, Karei Mechiels, Albert Tersago, Marijke Pijl en Georges Staes heb ben er dan ook het beste van gemaakt. De startmoeilijkheden zul len de bezoekers een zorg zijn en dat is maar goed ook. Wat uiteindelijk telt zijn de mooie werken die Kallipègè op de voorgrond brengt, een weerzien met kunstenaars van wie we stijl en techniek al lang kennen en waarderen. De tentoonstelling van Kal lipègè is nog te bekijken tot 20 september, in de Cipiera ge, Grote* Markt te Sint-Ni klaas. Openingsuren: weekdagen van 14 tot 17 uur; zaterdagen van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur; zondagen van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur. Jozef Smet Sint-Niklaas. Vorige donderdag werd de tentoonstelling van kunstkring Kallipègè geopend in de Cipierage (dw) Te Moerzeke vierde tijdens het voorbije weekend fotoclub Moedoka haar twintigjarig bestaan met een regionaal fotosalon. Deze club is eigenlijk de kleinste van ons land en is aangesloten bij de Oostvlaamse Foto-unie. Ze telt negen leden: voorzit- ;ter Werner Laget, Denise Blommaert, Freya Col man, Julien Colman, Louis Coppens, Robert De Graef, Frans Eggermont, Hector Geeraert en Willy Welvis. Deze groep zijn niet alleen de leden. Ze zijn ook het bestuur van de club. Eens waren ze met 13 leden. Een groter aantal hebben ze nooit bereikt. Voorzitter Laget zei daaromtrent zijn woord je bij de openstelling van de tentoonstelling. Moerzeke en Moerzeke- Kastel met zijn 4.500 in woners zijn een klein winningsgebied voor een fotoclub. Twintig jaar geleden werd in de Jeugd- en Ge zinsraad van Moerzeke beslist aan de verschil lende bestaande hobby clubs nog een nieuwe af deling toe te voegen: een fotoclub. Van al die hob byclubs is alleen de foto club nog overgebleven. De anderen zijn ver dwenen. Een zestal mensen vormden de eerste leden die eigenlijk van foto grafie niet veel kaas hadden gegeten. Jan Van Bogaert, die bij Imaho Hamme was aan gesloten, zou de leden begeleiden bij de eerste passen in de fotografie. De pionierstijd van de club was begonnen. In het Tolhuis werd een klein kamertje voorbe houden. In de winter was er het net iets min der koud dan buiten. Met primitieve middelen hielp de club zich ver der Vaak werd de ont wikkelaar thuis ge maakt omdat die in het Tolhuis bevroor. En soms was dan de afstand zo erroot dat alles bevro- zen in Tolhuis aankwam. Stilaan maar zeker is men gegroeid tot een waardige fotoclub. Al leen het ledenaantal werd nooit groot. Eens bereikte men het rekord van dertien leden. Maar ondanks het klein aantal was Moedoka een van de meest aktieve groepen van het ver bond. Men ging naar ge- spreks- en demonstra tieavonden. Men heeft zelfs eens meegemaakt, dat was in 1976 in Loke ren, dat Moedoka tweeëntwintig werken kon voorstellen en daar de grootste inzending vertegenwoordigde Twintig jaar lang heb ben de leden hun hobby intens beoefend. Een ge deelte van de foto's en dia's die men nam, zijn een bijdrage voor de club. Maar de meeste van de produkten blij ven nog altijd voor her inneringen of de familie voorbehouden. Maar het is duidelijk als men een vergelijking maakt met vroeger, dan hebben de foto's ongetwijfeld aan kwaliteit bij gewonnen. Dank zij de besprekin gen die men vaak onder elkaar organiseert om de eigen werken te beoordelen. De voorzitter las dan nog een schrijven voor van een van de meest getrouwe en oudste le den Julien Colman. Hij vertelde op zijn beurt hoe alles begon en haal de nog heel wat gekke voorvallen aan die eigen waren aan de beginpe riode van deze club. Willy Stoop van de Oost vlaamse Unie wenste de jubilerende groep van harte proficiat voor het geleverde werk. Deze tentoonstelling werd' niet opgevat als een kompetitie, maar wel om de bezoekers te laten zien wat fotografie in de ze tijd is en wat men er allemaal kan mee doen. De fotoliefhebbers zullen de wereld niet verande ren. Maar toch wil men met deze werken aan ie dereen laten zien wat de wereld is: zijn goede en zijn minder goede kan ten. En daaruit kunnen de kijkers dan him be sluiten trekken. De fotokringen hebben de taak hun leden bij te staan om hun werken zo vakkundig en zo tech nisch mogelijk af te wer ken. En daarin is deze club ongetwijfeld ge slaagd. Éénentwintig jaar is het volwassen tijdstip in een mensenleven. Ook voor een fotoclub zei schepen André De Ruysscher. Maar momenteel zijn de mensen al veel jonger volwassen en zo is dat ook met Moedoka. U bent als club al lang vol wassen geworden. U bent jvellicht een zeer kleine club, maar vast en zeker een zeer vitale club. Het ledenaantal speelt niet altijd een gro te rol. Het zijn de aktivi- teiten die het doen. Dank aan die velen die Hamme. De leden van de jubilerende fotoclub Moedoka (vh). gedurende twintig jaar de club hebben uitge maakt. Dank voor hun moed. Want er zijn mo menteel veel mogelijk heden voor de mensen om aan een hobby te doen. De verscheiden heid is groot. Precies daarom hebben clubs het moeilijk om stand te houden». Tijdens de receptie kon den de aanwezigen een bezoek brengen aan deze regionale tentoonstel ling die honderdzesen twintig werken bevatte van de volgende clubs: De Lens Buggenhout, Fotografische Kring Dendermonde, Imago Hamme, Fotoclub Loke ren, Foto en diaclub Waasmunster, Fodiaz Zele en van de jubileren de club Moedoka Moer zeke. Tussendoor was er nog een dia-projektie van eigen leden. HVC Naar jaarlijkse gewoonte trok de Lebbeekse kunstgroep 'Incar' tijdens de vakantie naar het buitenland. Van 20 juli tot 5 augustus verbleef de groep in het Joegoslavische Kastel Stari, in de omgeving van Split. Incar verzorgde er twee optredens. Ook hier oogstte de groep veel sukses. Naast deze twee formidabele optredens kon Incar ook genieten van de Joegoslavische zon en natuur. Vele bekende plaatsen werden dan ook bezocht: Trogir, Split, Hvar, Sibenik, de Krka-water vallen enz. De boog moet immers niet altijd gespannen staan. En of de leden ervan geno ten hebben! Na hun thuiskomst uit Joegoslavië bleef er weinig tijd over om nog wat uit te blazen, want op 9 augustus stond er al een minivoetbal tor nooi geprogrammeerd, voorbehouden aan de leden en op 22 augustus vond het traditionele ouderfeest plaats. De hoofdaktiviteiten van Incar blijven echter de optredens: het programma 'Odyssee' wordt tijdens de komende weken gebracht in Lub beek (12 september), Evergem (19 september), Damme (27 september) en Dendermonde (pri vé - 3 oktober). Daarnaast staat bovendien een speciale aktivi- teit geprogrammeerd. Ter gelegenheid van Lebbeke-kermis organiseert de kunstgroep open-deur-dagen. Dit op zondag 13 september en op jaarmarktdinsdag 15 september. Zon dag, vanaf 17 uur en dinsdag vanaf 10 u., kan iedereen terecht in de lokalen van Incar, langs de Poststraat 19B te Lebbeke. Er zijn ook werken te bekijken van meerdere kunste naars. (pvr) In navolging van de vorig jaar met veel sukses opge voerde komische operette «Wiener Blut», brengt Het Antwerps Traverette Gezel schap» ditmaal een zelfge schreven muzikale komedie Sweet Travesty». Het ver haal speelt zich af in de toekomst, waar in een van buitenaf gezien normaal gezin, de vreemdste en meest komische situaties zich voordoen. En sullige vader, een moeder die altijd «high» is, him zoon met zijn verborgen gehouden vriend, een grootmoeder die vroeger een florisant bordeel uitbaatte, een stel letje preutse buren die kom- mentaar leveren op alles en nog wat, en een ensemble «balletmeisjes» bezorgen het publiek een onderhou dende en grandioze avond. De muzikale achtergrond van Sweet Travesty» werd gekozen uit het nederlands- talige repertoire met o.m. de zangstemmen van Con- ny Stuart, Jasperina de Jong, de Zangeres Zonder Naam, Jenny Arean bij de dames. Voor dfe mannen stemmen houdt men het bij Willem Nijholt, Leen Jon- gewaart, Robert Long en Frans Halsema. Als pikant tintje hetgeen de titel natuurlijk al doet ver moeden, dient nog te wor den vermeld, dat ook alle vrouwenrollen door man nen worden gespeeld. Het belooft dus een dolle avond te worden. Voorstelling op vrijdag 2 oktober te 20.15 u. in de Stadsschouwburg te Sint- Niklaas tel.: 03/776.83.06. Prijzen: alle plaatsen 300 fr., C.J.P. en 60+: 250 fr. Lokatie: kassa stads schouwburg Sint-Niklaas, tel. 03/776.83.06. Aalsters Alkuone te Appels Op het volksdanstornooi dat plaatsheeft in de ste delijke sporthal te Ap pels - Dendermonde op zondag 20 september vanaf 14.30 uur zorgt de Aalsterse Kunstgroep Alkuone onder leiding van Achiel Van Malde- ren voor een koreogra- fisch optreden. Aan het tornooi zelf nemen deel volkskunstgroepen Kludde uit Wichelen en Reynout uit Dender monde en volkskunst kring De Bosuilen uit Buggenhout. Op zater dag 26 september, maar dan te Eksaarde - Loke ren treden te 14.30 u. in de stedelijke sporthal volkskunstgroepen Boerke Naas uit Sint-Ni klaas en Heintje Vos uit Kemzeke op. Hier wor den de omkadering ver zorgd door kunstgroep Nele uit Grembergen. LH Het Willemsfonds van Baasrode organiseert ter gelegenheid van de plaatselijke kermis van zaterdag 19 tot en met dinsdag 22 september een tentoonstelling van de beste kartoens, geko zen uit de Eurokartoe- nale die voor de zesde keer in Kruishoutem door het Willemsfonds werd georganiseerd. «Het weer» werd dit jaar als tema vooropgesteld. 306 tekenaars uit 24 landen zorgden voor 1275 inzendingen. Ver uit de meeste tekenin gen waren afkomstig uit de Oostbloklanden. De eerste prijs ging naar Fedor Kritovac (Joego slavië), de tweede naar Alex Segeev (USSR) en de derde naar Finn Graff (Noorwegen). Eervolle vermeldingen gingen naar Robert Scecivka (Polen), Vaclav Ostatek (Tsjechoslowakije) en Ernest Metz (België). De beste Belgische inzen ding kwam van Jos Ge- boes. Niet alleen het aan tal, maar ook de kwali teit van de inzendingen neemt van jaar tot jaar toe. Met eenvoudige lij nen, zonder gebruik te maken van kleur of woorden bezitten deze cartoens in ieder geval een grote zeggings kracht. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de raadszaal van het Ge meentehuis te Baasrode en wordt officieel geopend op zaterdag 19 september om 10.30 u. door Armand Pien. De tentoonstelling is tij dens de kermisdagen vrij toegankelijk. E.G.

De Voorpost | 1987 | | pagina 13