^Heemkundige Kring belicht Faluintjesverleden Stadseigendom Hoge Vesten wordt verkocht Bevolking Aalst blijft dalen Uit de Gemeenteraad Meldertse «Nautilus» primeur voor Europa Jeugdhuis Terlinden bijna volwassen? Sportkwis in Keizershallen De Voorpost- 11.9.1987-5 De Heemkundige Kring «De Faluintjes» bracht in de parochiale zaal Herdersem, ter tails» tonen inderdaad aan en éénheid van de streek gelegenheid van september kermis, een merkwaardige tentoonstelling. Opvolger van dat het bijna een vechten heter aksentueert. Igi «Morceile» dat zich tot Moorsel beperkte bestrijkt het gebied van de nieuwe vereniging tegen de bierkaai wordt. xema's waren: Fossielen en ill de vier Faluintjesgemeenten Baardegem, Herdersem, Meldcrt en Moorsel. volksdevotie, gebruiks- Hl «De Faluintjes ging verleden jaar van start met het uitgeven van een bedevaartsvaantje Centraliserende tendenzen voorwerpen en huisraad, lyl bij de Gudulaverering. Waarmede dan een hulde werd gebracht aan de Schutsvrouwe zijn hierbij inderdaad dui- verenigingsleven en land- van de Faluintjes ons door de hoofdstad afgesnoept waar ze «Sainte Gudle» werd. deliik merkbaar. bouw en nijverheid, onder- jJjSj Resultaat van heel wat op- Rouck weerhouden wegens l?N( zoekwerk gekoördineerd andere bezigheden veront- Idoor Fons Dierickx en Her- schuldigen. De vele bruik- wig Van der Borght, de leengevers kregen een bie- motoren van de vereniging, zonder eresaluut en het groeide deze manifestatie stadsbestuur werd bedankt uit tot een gebeuren dat de voor de logistiek steun, grenzen van de regio over- Zonder de vele glazen kas- stijgt. Dat kuituurschepen ten en tafels en de oude Chris Borms suggereerde meubelen ware het effekt deze expo eens over te van het tentoongestelde doen in de stad «de lang niet zo indrukwek- boeren» in de stad in kend geweest. Een speciaal museum Oud-Hospitaal of woord dan ook voor Mar in het prestigieus Belfort cel Vervoenen die valabel spreekt boekdelen over de bijdroeg wat betreft «fos- inhoudelijkewaarde van sielen». Hij toonde er te- deze manifestatie. Veel be- vens, blikvanger van de ex- langstelling dan ook voor po, zijn «Nautilus» te Mel de vernissage op vrijdag- <jert gevonden in de «zavel- avond waar, om het geheel putten». Een primeur voor nog beter uit de verf te Europa, doen komen, een valabel deskundig gastspreker die zou handelen over een of E|gen'ie|d trachten te ander aktueel heemkundig bewaren probleem, niet zou hebben Kuituurschepen' Chris Ier- misstaan. Borms stelde dat waar de Aalst. Een merkwaardige tentoonstelling over de Faluintjes in Herdersem (a). op V.V.V. De Faluintjes- pa. Primeur voor Europa streek voor dit gebied een het Voorzitter Gaston Permen- pioniersrol speelde de staan ze paraat om te trach- van tier, ijverig leden werven. Heemkundige Kring de ten de specifieke eigenheid ats- had woorden van dank streek ontdekt vanuit een van de Faluintjes te doen Jen voor alle medewerkers andere invalshoek waarbij eerbiedigen en te bewaren las- doch moest burgemeester beide verenigingen elkaar in zoverre zulks nog haal baar is. Een aantal «dé- T oekomst per spek tie ven Publikatie van dorpsmono grafieën en eerlang het uit geven van een eigen drie- wijs, gebeurtenissen en fi guren, oude kaarten, plans en prenten. Uiteraard drong een selektie zich hier 240 De Kerpel en Pastoor De kunnen bevruchten. Samen net. rde me ;en; maandelijks tijdschrift dat °P- komen trouwens in de bussen van de leden noS tentoonstellingen, zal vallen (lidmaatschap kost 200 fr) helpen mede de gekompliceerde puzzle die de historie van de Faluin- O.L.V.-beeld In een nis van de O.L.V- Bijstand-kapel aan de tjesgemeente biedt enigs- Broekstraat vond het buurtkomitee een terra cot- ta madonna, rechtstaand (670 mm hoog) met Jezus- jur Aalst. Oude affiches, vergeelde foto's en dokutnenten, de hele Faluintjes lag er te kijk (a). en.' iok zins te ontwarren. Per tema Binnen Groot-Aalst blijven kind op linkerarm. De sok- de Faluintjes niet alleen de kei vertoonde reeds bar- groene long maar tevens sten en het beeld was aan ccn krachtige levenskern, afschilfering toe. Samen Het verleden van de vier met buurtkomitee, stadsbe- gemeenten die hun zelf- stuur en deskundigen wil- standigheid werden ontno- len de organisatoren onder men belichten via voorwer- zoeken of restauratie hier- pen, dokumenten en foto's haalbaar en lonend kan was dan ook de bedoeling zijn- 1° afwachting wordt van deze manifestatie die het, ten voorlopigen titel het lokaal kermisgebeuren maar in België is voolopig duidelijk transcendeert, nogal eens synoniem met Niet geografisch werd de definitief, in het museum opstelling. Wel per tema Oud-Hospitaal, wat de overzichtelijkheid LH Statistisch verslag eerste semester 1987 Zopas verscheen het statistisch verslag over de evolutie van de Aalsterse bevolking tijdens het eerste semester van 1987. Bevolking stad Aalst Er is terug een duidelijke daling van het bevolkingscijfer merkbaar voor de eerste semester van 1987. Deze regressie bedraagt op 1.1.1987 265 eenheden. De oorzaak van deze daling is een groter aantal uitwijkelingen, nl. 1214 tegenover 955 inschrijvingen. Voor de eerste semester van 1987 zijn de basisdocumenten van de nieuwe Europese identiteitskaarten ter ondertekening voorgelegd aan de personen geboren tussen 1961 en april 1954. De uitreiking -van de identiteitskaart geschiedt ongeveer 1 maand na de ondertekening. De verrichtingen aangaande de Sociale Zekerheidskaarten zijn beperkt tot de nieuwe bouwvakkers, omdat behalve de bouwsektor nog geen andere bedrijfssektoren werden aangeduid tot het houden van de Sociale Zekerheidskaart. Regelmatig wordt het "Berichtenverkeer" gebruikt om werkopdrachten bij CEVI aan te vragen. De werkopdrachten worden uitgedrukt via een printer bij de dienst Informatica. Rijksregister Aangaande het wegnemen en het transplanteren van organen zijn tussen 1.1.1987 en 30.6.1987 417 verklaringen van verzet tot het wegnemen van organen, ontvangen. Drie personen hebben een verklaring van uitdrukkelijke toestemming ingediend. Deze verklaringen worden geregistreerd in de computer van het Rijksregister. Het ontvangstbewijs van de verklaring wordt aan de betrokkene toegestuurd. CEVI heeft een programma uitgewerkt waarbij de inhoud van een Sociale Zekerheidskaart via een scherm kan opgevraagd worden. Zodoende kan op ieder ogenblik worden nagegaan of een kaart is aangevraagd of een basisdokument is opgestuurd of de kaart is afgeleverd. Inwonerssituatie op 1.1.1987 enerzijds en op 1.7.1987 anderzijds geslacht 1.1.87 1.7.87 national. 1.1.87 1.7.87 mannen vrouwen 37.831 39.282 37.658 Belgen 39.190 vreemdel. 75.974 1.139 75.701 1.147 totaal 77.113 76.848 totaal 77.113 76.848 Migratiebeweging 1986 1.7.87 .m. vr. tot. m. vr. tot. inwijkingen uitwijkingen 1.027 1.088 1.045 2.072 1.089 2.177 500 650 455 564 955 1.214 saldo of -) - 61 - 44 - 105 - 150 - 109 - 259 Aalst telt ongeveer 25.000 gezinnen, 251 geneesheren, 19 dierenartsen, 57 tandartsen, 114 apothekers en 23 vroedvrouwen. Vreemdelingen Op 1 juli 11. verbleven te Aalst 1.147 vreemdelingen waarvan 701 mannen en 446 vrouwen. Talrijkst zijn daarbij de Turken (319), vóór de Marokkanen (184), de Fransen (143), de Nederlanders (140), de Britten (85) en de Grieken (64). Er waren verder één of verschillende onderdanen van een dertigtal landen uit alle werelddelen en ook twee vaderlandslozen. (l.h.) Wellicht herinnert U zich nog dat er een vergissing van bijna één miljoen - om juist te z(jn 930.000 fr. - sloop in de prijsberekening van de verkoop van stadsgronden aan de Hoge Vesten, het vroeger stadsmagaz(jn, "den hof'. Dit in het kader van stadsherwaardering "Hoge Vesten". Danny Denayer ontdekte de materiële misstap. Zoniet had de stadskas 930.000 fr. minder geinkasseerd van de S.M. Goedkope Woningen. De verkoop voor 7.260.000 fr. werd reeds door de gemeenteraad ein de juni goedgekeurd. Wel licht in vakantiestemming. Op 5 augustus kreeg het stadsbestuur echter een herziening van het schat- tingsverslag waarbij met de fout rekening werd gehou den. De verkoopprijs be nt 8.190.000 fr. waarmede de S.M. Goed kope Woningen akkoord gaat. Schepen Doorns "De eerste berekening was inderdaad onjuist. In de tweede berekening ba seerde men zich op een lagere eenheidsprijs per m2. De betrokken ambte naar gaf toe dat hij bij de tweede rekening enigszins had gemanipuleerd om aan het gewenst bedrag te ko men. André Doorns dankt uitdrukkelijk Danny De nayer die de fout ont dekte." Danny Denayer Nadat eerst werd be weerd dat er géén fout in de berekening zat, schreef Denayer voor de allereer ste keer in vijf jaar naar de gouverneur. Als antwoord kreeg hij dat "door het aan koopcomité een nieuwe schatting werd gemaakt als gevolg van zijn schrijven". "Men heeft zich duidelijk op mijn cijfers gebaseerd", zegt hij niet zonder begrij pelijke fierheid. Tegen deze verkoop De financiëh perikelen - die nu van de baan zijn - terzijde gelaten is Denayer tegen deze verkoop gekant. De stad kan immers deze grond momenteel niet mis sen, in de gebouwen liggen immers materialen, gerief van de politie en meubelen van uitgedrevénen opgesta peld en hij vraagt zich af waar men er mee heen zal moeten. Anderzijds vindt hij de inplanting van een sociale Verhuur van stadseigendom Een gedeelte van het stedelijk rekreatiecentrum Beukenhof wordt voor 'de periode van 1.7.'87 tot 31.12.'87 verder verhuurd aan de Mijlbeekse To- neelgilde «Hoger Op». Raadslid Gracienne Van Nieuwenborgh vindt dat goed, doch vraagt dat andere toneelverenigingen die dergelijke faciliteiten niet kunnen krijgen, op een andere wijze, bvb. via logistieke steun of gebruik van zalen, een zelfde tegemoetkoming zouden mogen ontvangen. Danny Denayer vindt dat hier een stelsel van twee maten en twee gewichten wordt gehanteerd en vraagt of geen stelsel kan uitgekiend worden met kredietpunten op een of andere wijze te honoreren. «Enige richtlijn is alleszins noodzakelijk om wille keur te vermijden». Baita vindt het een goed kontrakt, doch onthoudt zich omdat ze reeds lang aandringt op een algemeen reglement en geen afzonderlijke gevallen meer kan goedkeuren. Aanplakken op openbaar domein Dit punt geeft aanleiding tot de traditioneel gewor den opmerkingen. Danny Denayer zegt dat het om het verlengen van het kontrakt gaat doch dat het kontrakt zelf in het dossier niet te vinden is. Aan de Gentsesteenweg komen er maar steeds publiciteits- borden bij. «Meer borden dan bomen». Dit alhoe wel eerder gezegd werd dat ze zouden worden weggenomen. Hij vindt bovendien dat «de vrouw» door heel wat publiciteit duidelijk gedegradeerd wordt. Edgard Hooghuys beaamt dat er inderdaad illegale borden staan, doch hoopt dat in de naderen de verkiezingsperiode mannen die nu hoog van de toren blazen, ook met geen onsierende borden zullen komen opdagen. Brandhout Er wordt 11 m3 naaldhout, 67 m3 loofhout en vellen van 30 m3 zieke essen door de dienst groenbeheer openbaar verkocht. In dat verband wijst Jan Cau- dron er op dat netels en distels in het Osbroek op bepaalde plaatsen welig tieren en dat het stadsbe stuur het voorbeeld zou moeten geven bij het verdelgen van distels. Wippen te Meldert Danny Denayer interpelleerde over «twee metalen misbaksels» die te Meldert in de omgeving van het Dorp werden geplaatst. Hij vraagt of er daartoe toelating werd gegeven en, in subsidiaire orde, of die wippen niet kunnen worden voorzien van een kantelmechanisme, zodanig dat ze kunnen neerge legd worden bij niet-gebruik. Schepen De Maght zegt dat er inderdaad geen bouwtoelating gegeven werd. Momenteel wordt de zaak nog onderzocht. Het dossier is niet gesloten. Maar ze voegt er bij dat bij de eeuwwisseling reeds een wip op het Dorp stond daarbij verwijzend naar een oud schilderij dat in de pastorie hangt. Voetpaden la Corbusier Denayer vroeg tenslotte wie de plannen heeft ontworpen voor de ingewikkelde stoepen en aflo- penkombinatie aan het Astridpark. Konstrukties verbluffend door hun ingewikkeldheid. Pogingen om water naar omhoog te doen lopen. Hij verwijst daarbij naar «Voorstudies van waterval» uit «De Toverspiegel van M.C. Escher» door Bruno Ernst, waar water inderdaad omhoog Joopt, maar toch omlaag geraakt. woonwijk op die plaats on gelukkig zowel voor de be woners als voor het bedrijf in de nabijheid. Er is inder daad konstante milieuhin der: verbrande rook, geu ren en een veel te hoog vochtigheidsgehalte die reeds de woningen in de Walstraat onbewoonbaar maakte en momenteel mensen verplicht ook in de zomer "te stoken". Derde argument van De nayer is het eventueel ver dwijnen van het kaarthuis- je voor senioren en anders validen waarvan de herop bouw wel eens een pro bleem zou kunnen worden. Tenslotte zouden de ter reinen van de Hoge Vesten via aankoop van een klein perceel grond kunnen ver bonden worden met die van dé stad (Friac) zodat men voor vele decennia over voldoende oppervlak te zou kunnen beschikken. Er niet op terugkomen Burgemeester De Kerpel die de raadsleden vlot aan het woord laat komen kant zich alleszins begrijpelijk tegen het steeds terugko men op genomen beslissin gen. Hij vraagt dan ook dat Denayer zich bij dit punt zou houden want inhoude lijk werd alles reeds uitge- diskuteerd en werd een be slissing genomen. Derwijze zou men tot meer doelma tigheid van de raad kunnen komen en vermijdt men nachtzittingen. De kostprijs is voor De nayer aan de lage kant. Voor Baita rijst de vraag waarheen met de materia len na de verkoop. En voor Eddie Monsieur blijft het een puzzel hoe men bij de berekening tot de kwes tieuze som geraakte. En de intensies van de S.M. Goedkope Woningen worden gerelativeerd wan neer Monsieur stelt dat uit een brief van de voorzitter van de S.M. blijkt dat men Op zaterdag 12 september worden in jeugdhuis Ter linden de festiviteiten ter gelegenheid van haar twin tigste verjaardag ingezet. Om 18 u. wordt gestart met een eucharistieviering in de Sint Annakerk, waarna om 19 u. een glas geklonken wordt op de receptie in het jeugdhuis zelf. Hierbij wordt tevens de dia- en fototentoonstelling «Ter linden 1967-1987» geopend. Velen zullen hier wellicht zichzelf herkennen in een ver of dicht verle den, want jeugdhuis Terlin den was gedurende die 20 jaar jeugdwerk een thuis voor naar schatting 800 tot 1.000 Aalsterse jongeren. Wie hier graag nog eens herinneringen over op haalt, is van harte welkom. Misschien kan de lijvige brochure over 20 jaar Ter linden, die ook op zaterdag 12 september aan het pu bliek wordt voorgesteld, een geheugensteuntje zijn... Hierbij wenst de vzw Jeugdhuis Terlinden ieder een uit te nodigen tot het mee delen in de viering. Wie ooit over de vloer kwam, zal beslist nieuws gierig zijn naar de huidige stand van zaken, en ook naar het weerzien van ou-' we getrouwen van akkoord gaat met de nieu- we prijs maar dat de kondi- tie er bij is dat de Vlaamse Exekutieve over de brug komt met de toelage. "Geen probleem wat be treft het stockeren van de materialen", zegt A. Doorns. Wanneer de ver koop tot stand komt heb ben we nog een jaar tijd om te ontruimen. Wellicht kan er een hangar gebouwd worden aan de Friac? OVAM, de Openbare Vlaamse Afvalmaatschap- pij laat immers een reliëf wijziging aan de Friac toe om de terreinen bouwrijp te maken. De verkoop wordt uiteindelijk goedge keurd door CVP, PW en Dierick. SP en Baita ont houden zich en de VU stemt neen. (l.h.) «toen»... Zondag 13 september heeft het feest plaats, maar dan iets «aktiever». Van 12.30 u. tot 14.30 u. kan je aan het jeugdhuis (gelegen aan de Sylvain Vandergucht- laan, nabij het kasteel Ter linden) inschrijven en star ten in de «Walk of life»- wandelzoektocht. Je stapt er voor 50 fr. op naar een waardevolle prijs en vanaf 18 u. kan je er ook terecht voor een spetterende bar becue (demokratische prijzen). Te noteren valt alvast zeker ook het groots opgezette Terlindenvriendenfestijn, onder de vorm van een Terli(vrie)nden-fuif in de Sint-Annazaal op zaterdag 31 oktober! Zoals je ziet: de Terlindenboom staat nog steeds volop in bloei! LH Elke sportploeg van Groot- Aalst die zich inschrijft voor 21 september kan op zondag 27 september vanaf 19 uur deelnemen in de Keizershallen aan een sportkwis met een prijzen- pot van liefst 25.000 fr. Eventueel komen er eerst préselekties. Elke ingeschreven ploeg duidt een verantwoordelij ke aan met vermelding van naam, adres en telefoon. Aan deze persoon zullen alle verdere mededelingen gericht worden. Elke ploeg bestaat uit 6 personen: zo wel dames-, heren-, als ge mengde ploegen komen in aanmerking. De kwis omvat zowel theo retische vragen als prakti sche proeven. Indien de jury vast stelt dat het antwoord op een vraag uit het publiek komt, wordt die vraag geannuleerd en een reservevraag gesteld. De jury beslist over het al dan niet toekennen van de punten. Spellingsfouten worden aanvaard in zover re ze geen verwarring stich ten. Behalve indien bij de vraagstelling de korrekte schrijfwijze wordt ge vraagd. De vragen worden letter lijk voorgelezen. Op verzoek kan de jury de vraag ons een letterlijk doen herhalen (terwijl de antwoordtijd loopt- tenzij andersluidende vermel ding. Kommentaar op de vraag is verboden tenzij een toelichting onmisbaar zou zijn voor het begrijpen van de vraag. Na startsein is de bedenktijd dertig se- konden. Bij het stopsein wordt er niets meer genoteerd en wordt het antwoord onmid dellijk getoond. Alle vra gen worden gesteld onder multiple choice-vorm. De rangschikking wordt opgemaakt door optelling van de punten behaald in de vragenreeksen. Bij een exaequo in de alge mene rangschikking gaat de voorkeur naar de ploeg die het best heeft gepres teerd in de praktische proeven. De inhoud van de prakti sche proeven zal aan alle deelnemende ploegen mee gedeeld worden en dit tij dens de schiftingen dd. 25 september. Alle geschillen zullen be slist worden door de wed strijdjury. De beslissing van deze jury is onherroe pelijk, zelfs indien later zou blijken dat er een vergis sing in het spel was. Bij een groot aantal in schrijvingen zal er een pré- selektie van theoretische aard ingeschakeld worden op vrijdag 25.9.1987 om 20 uur. Aan de schiftingen mogen slechts 3 personen per ploeg deelnemen. Alle deelnemende ploegen ontvangen voor De schiftingen een vrijge leide onder briefvorm De finale 6 2 vrijkaarten De finale van de sportkwis gaat door op zondag 27.9.1987 om 20 uur, even eens in de Keizershallen, Keizerlijk Plein, Aalst. LH

De Voorpost | 1987 | | pagina 5