I J> C «Valstrikken», nieuwe dichtbundel van Gerda Berckmoes Ponopiaat: 'Open je ogen voor aids ze sluit' Lokeren Europalia dichtbundel in raadszaal van Zeelse gemeentehuis voorgesteld De Voorpost - 25.9.1987 - 11 luzen indag 27 september nemen de Kovekens bezit van de Ijrmestad. Om 15 u. is het reuzenstoet. jesde fiets-mee-dag J zaterdag 3 oktober richt de Stedelijke sportraad van de lad Lokeren de zesde Fiets-mee-dag in. pt vertrek heeft plaats om 14 uur aan de Stedelijke Sporthal, fcortlaan te Lokeren. J wegwijzer is als volgt: ikeren: 10 km: Sportlaan, Grote Kaai, P. Thysbaertlaan, jophandelstraat, Nijverheidstraat, Oude Heirweg, Pijlstraat, ipsenstraat, Sinaaistraat. naai: 4,8 km: Hulstbaan, Leestraat, Heirstraat. iknam: 8,5 km: Eikelstraat, Heirlandstraat, Pontweg, sntdam. tsaarde: 13,5 km: Vijverstraat, Hemelse Schoot, Veldeken, torslaardorp, Doorndonkeindeken, Calaigne, Rechtstraat, enen Brug. achtebeke: 22 km: Provinciaal Domein, Kalve, Peene oerbeke: 26,8 km: Prijckestraat, Terwesttragel, Etbosdreef. csaarde: 31 km: Etbosdreef, Kruisdam, Rechtstraat, Dorp, t fiets- en wandelpad, iknam. Fiets- en Wandelpad ikeren: 40 km: Nijverheidsstraat, over voetgangersbrug. Ie deelnemers zijn verzekerd door BLOSO, eze Fiets-mee-dag .wordt u aangeboden door de Stedelijke >ortraad van de Stad Lokeren, met medewerking van de jkerse Wielerclubs Sint-Niklaas lekedoeleken ip 26 en 30 september, op 3, 7 en 10 oktober, telkens van 14 tot zowat 15.30 u. brengt poppentheater Oekedoeleken in et exlibriscentrum te Sint-Niklaas een stuk in verband met iet leefmilieu, uiteraard voor kinderen. Noteer het adres: jgentiestraat 63 in Sint-Niklaas. tlose-Up )ver de galavoorstelling van foto- en diaklub Close-Up, faterdag 26 september in de schouwburg, staat op een idere plaats in dit blad meer nieuws te lezen. Recital Zeger Vander Steene n de schouwburg biedt kunstkring Kallipege op 28 september om 20.15 u. een koncert met Schubertliederen aan. De vertolkers zijn Zeger Vander Steene en de Hongaar Levente Kende. Toneel Het Toneelgezelschap Ivonne Lex brengt dinsdag 29 septem ber om 20 u. in de schouwburg het stuk «De Blijde gebeurte nis». Maar.wie is er nu eigenlijk in verwachting? Verwarring alom... Ballet van Vlaanderen Woensdag 30 september in de Sint-Niklase sporthal is het Ballet van Vlaanderen te gast. Meer gegevens op onze kuituurbladzijden. Mare Huys vertelt De Sint-Niklase schepen van verkeer vertelt over kinderen in het verkeer voor jongelui van 8 tot 12 jaar. Dinsdag 29 september om 14 u. in de stadsbibliotheek, Heymanplein. Kunst uit Sinaai Op 26, 27 en 28 september is kuituur troef in het Sinaaise buurthuis aan de Vleeshouwerstraat. Plastische kunst, mu ziek, poëzie en proza worden aangeboden (zie ook DVP van vorige week). Herfstkoncert in Antigone Vrijdag 25 september om 19.30 u. in zaal Antigone van de OLVrouw Presentatie in de Plezantstraat een koncert aange boden door enerzijds harmonie De Kunstvrienden en ander zijds het koor De Wase Lijsters. Meer gegevens op onze kultuurbladzijden. Autozoektocht 't Zonneken Zaterdag 26 september vindt in Sint-Niklaas een autozoek tocht (een zuiver toeristische rally) plaats, met vertrek vanaf 13 u. aan het medisch pedagogisch instituut Zonneken. Inschrijvingen kosten 350 frank bij het vertrek en slechts 300 frank tijdens de kantooruren of als je telefonisch reserveert via nr. 776.50.18. Prijsuitreiking om 20 u. in het restaurant van de rijksschool voor buitengewoon sekundair onderwijs. De Morgen Over het heden en de toekomst van de krant De Morgen wordt vrijdag 25 september een debat gehouden in het Masereel- huis, Truweelstraat 123, om 20 u. Edi Clysters en Jon Goubin antwoorden op uw vragen en moderator is Marc Van Hecke. Premier Martens Wilfried Martens voert het woord op de provinciale openings zitting van het werkjaar '87-"88 van het VKW, Verbond van Kristelijke Werkgevers, woensdag 30 september om 20 u. in het Sint-Niklase stadhuis. «De politikus als manager» is het thema. Arbeid als medicijn Hoe belangrijk of gevaarlijk voor onze gezondheid is arbeid? Daarover wordt door de Kristelijke Mutualiteit een debat georganizeerd in studio Renova aan het Heymanplein, woensdag 30 september om 19.30 u. Arbeid voor mindervaliden De Bezigheidswerking van Ziekenzorg CM in 't Land van Waas bestaat twintig jaar. In dat verbond wordt van 26 september tot en met 1 oktober in de Renovazaal aan het Heymanplein een manifestatie gehouden, Renovae '87. De elf bezigheidsklubs stellen ambachten tentoon. Er zijn infostands rond arbeid. Ook op de binnenkoer van het Gildenhuis wordt een en ander gedemonstreerd. Zondag 27 september van 18 tot 22 u. is er een gezellig samenzijn. Woensdag 30 septem ber wordt gedebatteerd over arbeid. Reis naar Gent Culturele Centrale De Brug reist op 1 oktober naar het volkskundemuseum in Gent. Info via tel. 771.19.21 of 771.25.89. Zele Oktoberkermis Programma Donderdag 1 oktober Vanaf 18 uur: Kijk uit: etalagewedstrijd ingericht door N.C.M.V. in samenwerking met Feeërie Kouter Vrijdag 2 oktober Van 10 u.: 3d8 officieel Gaaibolders kampioenschap van Zele in café Domino tot 20 uur. 19.30 u.: 3d" kampioenschap van Zele - Darts voor Heren en Dames - Juniores (individueel). 19.30 u.: Grote Kermiskaarting Wiezen: in jeugdcentrum Juvenes. 20.00 u.: Vooropening Jaarlijkse Groepstentoonstelling. Zaterdag 3 oktober Europees 'drank' en 'eet'-festijn in Europees decor, in het jeugdcentrum Juvenes. Van 1 tot 20 u.: 3d0 officieel Gaaibolders Kampioenschap van Zele in café Domino. Vanaf 10 u.: 2* Kaatstornooi Likeuren Rubbens voor niet- aangesloten spelers op terrein aan café «De Handbal». 15.00 u.: 3d* Open Kampioenschap van Zele - Darts: Heren A, Heren B, Dames en Juniores in sporthal «De Zeven». 19.00 u.: Opening 34"* vogeltentoonstelling ingericht door «De Goudvink» in «Ons Huis» 20.00 u.: Grote Kaarting in zaal «Gildenhuis», Kloosterstraat. Zondag 4 oktober Europees 'drank' en 'eet'-festijn Europees decor in jeugdcen trum Juvenes. Ruil- en verkoopdag van vogels door de «Goudvink» in zaal «Ons Huis». Van 10 tot 17 u.: 3d8 officieel Gaaibolderskampioenschap van Zele in café Domino. 11.00 u.: Aperitiefconcert door Kon. Harmonie St.-Cecilia - Zele in zaal «Gildenhuis». 11.15 u.: Basketbal - Dames: 3d8 Nat. A - B.B.C. Zele - Bredene in sporthal VH-VD 14.00 u.: Kickerwedstrijd Dubbel in Jeugdcentrum Juvenes 15.00 u.: Voetbal - 3d8 Nat. afd. A - KFC Eendracht Zele - H.O. Merchtem op het gemeentelijk sportstadion. 18.00 u.: Basketbal: Cibo Zele - Bazel in sporthal VH-VD Maandag 5 oktober 10.00 u.: H. Mis voor de afgestorven parochianen in de St.- Ludgeruskerk. Vanaf 10 u.: Grote Mikbolling aan café «De Handbal». 14.30 u.: Wielerwedstrijd voor liefhebbers Vertrek 14.30 u. - Durmen 33, aankomst: ±17.30 u. - Durmen 113. 20.00 u.: Toneelopvoering «Maak plaats, Mevrouw» door Nieuw Gildenhuis Toneel in zaal «Gildenhuis» 20.30 u.: Filmgebeuren: ingericht door Jeugdcentrum Juvenes Dinsdag 6 oktober - jaarmarkt Vanaf 9 u.: Jaarmarkt op het Zandbergplein en aanpalende straten. Vanaf 10 u.: Opendeur in Jeugdcentrum Juvenes. Van 11 tot 15 u.: Jaarmarktrestaurant in zaal «Gildenhuis» 19.00 u.: Jaarmarktinstuif in Jeugdcentrum Juvenes Woensdag 7 oktober 13.15 u.: 38B8 Grote K.A.J. - K.W.B.-prijs voor Beroepsren ners. Vertrek: 13.15 uur - Kloosterstraat - «De Lantaarn». Aankomst ±17.15 uur - Bookmolenstraat 23. 20.00 u.: vuurwerk op het Zandbergplein. Vrijdag 9 oktober 20.00 u.: Toneelopvoering «Maak plaats, Mevrouw» door Nieuw Gildenhuis Toneel in zaal «Gildenhuis». 20.00 u.: jeugdkwis in jeugdcentrum Juvenes. Zaterdag 10 oktober 1987 19.00 u.: Bodega met attraktie in Jeugdcentrum Juvenes. Van 19 tot 22 u.: 508 Groot Mosselfeest ingericht door Kon. Harmonie St.-Cecilia Zele in gasthof «Het Anker». 20.00 u.: Toneelopvoering «Maak plaats, Mevrouw» door Nieuw Gildenhuis Toneel in Zaal Gildenhuis. Zondag 11 oktober Vanaf 10 u. Opendeur in jeugdcentrum Juvenes Van 11 u.: 5* Groot Mosselfeest ingericht door Kon. Harmonie St.-Cecilia Zele in gasthof «Het Anker» 11.15 u.: Basketbal - Dames 3d8 Nat. A BBC Zele - Wevelgem in sporthal VH-VD 14.00 u.: Kickertornooi - enkelspel: in café «Mayflower». 19.00 u.: Einde Kermis-fuif in jeugdcentrum Juvenes. chriji t* Point, een samenvoeging van Poëzie en Internationaal, is een nog jonge uitgeverij die sedert haar oprichting in 1984 door Germain Droogenbroodt haar sporen heeft verdiend in de poëzie wereld. De idee die achter Point schuilgaat is het harmonieus samengaan van de beeldende kunst met de poëzie. Voor elke dichtbundel die nauwkeurig wordt uitgezocht, wordt een beeldende kunstenaar met naam en faam aangesproken om deze poëzie te illusteren. Point brengt dan ook elk jaar een opmerkelijk mooie reeks bundels op de markt die bovendien aan een zeer lage prijs te koop zijn. Point werkt in twee ton van Wilderode zal streek uitstijgt, richtingen: aan de ene deze dichtbundel inlei- I kant wil men buiten- den terwijl de stem van Een nieuwe dicht- j landse kunstenaars «Coda» Johan Van Cau- bundel naar Vlaanderen bren- wenberghe uit deze Gerda Berckmoes, lera- I gen door hun kunstui- bundel die de titel «Val- res van beroep, is niet ting kenbaar te maken strikken» meekreeg, wat men kan zeggen I en anderzijds wil men zal voordragen. een veelschrijfster. Se- de Vlaamse kunste- Daarnaast wordt in het dert haar debuut in naars een springplank kader van Europalia 1965 en het verschijnen I naar het buitenland toe Oostenrijk het speciaal van «Valstrikken» pu- j aanbieden. aan deze manifestatie bliceerde ze maar een Op vrijdag 16 oktober gewijde nummer aan viertal dichtbundels. I krijgt men de raadszaal het grote publiek voor- Christina Guirlande die van het gemeentehuis gesteld. Professor toch vertrouwd is met van Zele een uitsteken- Vyncke zal de Europa- de wereld van de litera- de idee van wat Point is. ha bundel «De schreden tuur en met de dicht- Dan wordt immers de van de nacht in het kunst zegt daarover nieuwste dichtbundel gras» voorstellen. «Haar dichtbundels zijn van de Zeelse dichteres Een belangrijke mani- van zodanige kwaliteit Gerda Berckmoes offi- festatie dus die ver bo- dat elke publikatie van Zele. Gerda Berckmoes zo te zien goede maatjes met de cieel voorgesteld. Nie- ven het eigen karakter haar hand een boeiende hond Toila. mand minder dan An- van de gemeente en de belevenis wordt». Dat Zowat in het verlengde van de door het Ministerie van Volksgezondheid gevoerde actie 'Open je ogen voor aids ze sluit', werd deze week een fonoplaat uitgebracht onder dezelfde titel. De plaat werd ingezongen door diverse bekende Vlaamse artiesten: Bobby Prins, Will Ferdy, Erik Marijsse, Juul Kabas, Eddy Govert, Benny Scott, ^ylviane, Marc Dex, Dave Ellen, Benny Michiels, Tony Lenders, Roy Payne, Rudolf Stevens, "^ze ploeg kreeg versterking van de 'Muziekfee m Vlaanderen' Kathleen De Pover, die eveneens neezingt op de plaat. Dendermonde. De realizator van de Aidsplaat die donderdag aan minister De Meester werd overhandigd, Hendrik Deschuyteneer. Het idee voor deze plaat kwam van de vereni ging 'Vlaamse Arties ten Promotie' een orga nisatie die onder lei ding van Johan De Broek tot doel heeft het promoten van eigen ta lent. De V.A.P. is geves tigd te Brugge. De platenfirma Scor pion uit Dendermonde, sinds een paar jaar de belangrijkste firma in het produceren van fo- noplaten met talent van eigen bodem, leek het meest geschikt dit pro- jekt te realiseren. Hen drik Deschuyteneer, in showbiss ook gekend als Henri Spider, en te vens ook platenbaas van Scorpion was on middellijk bereid het nodige te doen. Eddy Govert, huiskom- ponist van Scorpion, kreeg de opdracht een nummer te kompone- ren en van tekst te voor zien. Een delikate taak gezien het gevoelig on derwerp. Dirk Renders zorgde voor de arrangemeii- ten, en de opnametech niek in Studio Surprise te Geraardsbergen. De opnamen verliepen in verscheidene fasen, gezien de praktische moeilijkheid om een dergelijk aantal arties ten op hetzelfde mo ment vrij te maken. De winst voortvloeiend uit de platenverkoop gaat volledig nar de 'STAG' (Stichting Aids Gezondheidszorg) gevestigd in de Natio- nalestraat 155 te Ant werpen, een organisatie ondermeer ook verant woordelijk voor de 'Aids-telefoon' (Ads tele foon: 03/216.44.00). Naast het feit dat men met de plaat een finan cieel 'steentje' wil bij dragen vond reali8ator Hendrik Deschuyte neer, dat er daarnaast ook moest getracht worden, om met dit pro- jekt in het verlenerde te werken van de door het Ministerie van Volksge zondheid gevoerde ak- tie. Hij vroeg en kreeg toestemming van Staatssekretaris Me vrouw Wivina De Mees ter om de slogan 'Open je ogen voor aids ze sluit' te mogen ge bruiken. Via deze plaat is het dus eveneens de bedoeling de man in de straat de door het Ministerie ge voerde actie in herinne ring te brengen op een alternatieve wijze. Vandaar dat er getracht werd een nummer te realiseren dat een zo breed mogelijke laag van onze bevolking moet aanspreken. Zo werd de plaat kwa tekst verstaanbaar gehouden voor de man in de straat, en langs de an dere kant werd er voor gezorgd dat via het ei gentijdse arrangement en de kwaliteit van de opname ook de meer kritische luisteraar aan zijn trekken komt. Daarenboven was het wenselijk boven ver noemde ingrediënten in een commerciële melo die te verwerken. Kom- mercieel, ten eerste om dat de plaat in de ver koop zou slagen, en ten tweede omdat een kom- merciële, gemakkelijk te onthouden melodie, sneller in het geheugen van het luisterpubliek zal geprent worden, en het probleem Aids aldus bij herhaling, het grote publiek gevoeliger kan maken. zegt genoeg over de kwaliteit van het werk van Gerda Berckmoes die in de Kloosterbos straat te Zele samen met haar man de twee kin deren en de mooie hond Toila een zichtbaar ge lukkig leven leidt. Haar spontaniëteit en openheid vindt men ook terug in haar werk dat uitmunt door de grote muzikaliteit van de taal. Over het schrijven van gedichten heeft Gerda Berckmoes haar eigen idee; «Technolo gie en wetenschappen hebben onze wereld op een ingrijpende en vaak verbluffende wijze ver anderd, maar tegenover de werkelijk belangrij ke dingen van ons be staan: liefde, dood, tijd en eindigheid, staat de mens nog altijd alleen met zijn onmacht. De werkelijk belangrijke dingen blijven mysterie en dat intrigeert mij om het woord obsede ren niet te gebruiken. Schrijven is voor mij be zig zijn met het myste rie, er een klein beetje macht over krijgen, het magische bezweren. Schrijven is voor mij nog altijd een sakrale bezigheid al weet ik dat ik nogal alleen sta met die opvatting, de huidi ge trend is anders. Veel uitgaven moeten het hebben van seks en sen satie, dat verkoopt lek ker goed. Ik moet zeker niet meer overtuigd worden van het belang van het ero tische, maar wanneer het als koopwaar wordt aangeboden dan ver liest het toch alle aan trekkingskracht. De dichter heeft zeker een andere taak ook al schrijft hij of zij soms voor erg weinig men sen. Het werk van de dichter wordt niet al leen hier en nu beoor deeld, soms vindt het eeuwen later de weer klank die het behoort te vinden en dat is goed zo, de tijd is immers de beste kriticus. In vaste waarden, daar geloof ik in». De eerste bundel van Gerda Berckmoes ver scheen in 1965 en droeg als titel «Schier Eiland». Vier jaar later verscheen «Idee Fixe» en in 1976 volgde «Mijn tweede huis». In 1984 kwam de vierde bundel op de markt met als titel «Noodtoestand». Al de ze bundels werden zeer goed onthaald. Van daar dat men ook van «Valstrikken» biezon- der veel verwacht. Om de lezer een idee te geven van de gedichten van Gerda Berckmoes nemen we uit «Valstrik ken» het gedicht «In dien wij met ogen» Indien wij met ogen en handen van toen elkaar nog eens tegen kwamen in een andere wereld in andere eeuwen hoe zouden wij dat doen wat heette dan leven en wat zou ons behalve liefde voortbe wegen Uit dit gedicht komt de gevoelsgeladenheid van de dichteres sterk naar voor die met een een voudige taal probeert haar eigenheid kenbaar te maken en meteen ook de klemtonen legt die elk menselijk levend wezen vasthouden: de liefde die maakt dat mensen met elkaar en voor elkaar kunnen le ven, elkaar kunnen» be grijpen en aanvaarden, elkaar ook kunnen ver warmen, ook geestelijk. Op vrijdag 2 oktober om 20 uur heeft in de gemeentelijke feestzaal in de Schooldreef te Wetteren het jaarlijks koncert plaats in het kader van het Festival van Vlaanderen. Dit jaar heeft men het Telemann Consort en de sopraan Greta De Reyghere uitgenodigd om muziek te brengen uit de 18e eeuw. De toegang bedraagt 250 fr. Voor fietsen is er nu ook een abs-anti-blokkeer-systeem ontworpen dat voorkomt dat het voorwiel niet meer draait zolang het achterwiel nog wel draait. De bedoeling is slip pen en over de kop slaan te voorkomen. Zele. Gerda Berckmoes met dochter en zoon.

De Voorpost | 1987 | | pagina 11