s V olkskunst groepen presenteerden zich in sporthal te Appels Fotoclub Imago met kiekjes uit de Benelux AFFICHES UIT DE POPPENWERELD TE GREMBERGEN T oneelgezelschap Ivonne Lex meldt Sint- Niklaas «De blijde gebeurtenis» Herfstkoncert De Kunstvrienden - De Wase lijsters in Sint- Niklaas Muziekparade te Rupelmonde werd kulturele toppei 26ste tekenprijskamp «Ereprijs Jos Hoste in Temse T entoons telling- te Vlassenbroek Vrede en Kernbewapening 14 - 25.9.1987 - De Voorpost Dansen is onze regel wel De bedoeling-, zo staat in de programmabrochure te lezen, is dat het provinciebestuur door deze tornooien de beoefening van de volkskunst pro motioneel wil ondersteunen. Optreden voor een zo ruim mogelijk publiek is belangrijker dan het element kompetitie. Zaterdag in de stedelijke sporthal van Eksaarde kwamen de volkskunst- groepen Boerke Naas uit Sint-Niklaas en Remtje Vos uit Stekene zich voor een deskundige jury presenteren, zondag waren in de sporthal te Appels de groepen Kludde uit Wichelen, Reynout uit Dendermonde en de Bosuilen uit Buggenhout te gast om voor eenzelfde jury hun non-stop programma te brengen. Bij dit volksdanstor- nooi zijn er toch wel wat vragen. Waarom bie- voorbeeld kon dit ge zien het goede weer niet in open lucht verlopen? Waarom bie voorbeeld geen gebruik gemaakt van het grote podium dat tot zondagvoormid dag in de zaal was ge plaatst? En dan een an dere vraag: de publieke belangstelling op een dergelijk tornooi is ge woon ondermaats. Cij fert men de deelnemers zelf weg, die het optre den van de andere groe pen gadeslaan, dan rest op enkele schaarse toe schouwers na, die dan' allicht nog naaste fami lieleden zijn, alleen de jury. Zelfs het optreden in Appels van een groep naam en faam die we helaas v veel te weinig aan het werk zien in onze kontreien en we hebben het dan over Al- kuone uit Aalst kon daar weinig aan verhel pen. Het provinciebe stuur zou de formule dus eens moeten her zien. Al blijft de vraag bestaan of er een andere en betere formule bestaat. Het programma in de sporthal van Appels werd ingezet door de Wichelse volksdans groep Kludde die in een donker uitgevallen Breughelliaanse kledij zich presenteerde. Als begeleiding een strijkje en een akkordeon maakte het mogelijk dat Kludde de dans rond de schout, een le vendige Klapscottisch, een lansierskadril, een trawantel, de kegelaar van Diest en een Kadril van Putte danste. Tus sendoor luisterden we naar de kommentaar waarbij verteld werd hoe deze dansen waren ontstaan en in welke pe riode. Kludde leek naar ons gevoelen wel last te hebben van de zenu wen. Geen lachende, blije gezichten zoals we die wel zagen bij Rey nout en de Bosuilen, maar eerder verkramp te gelaatsuitdrukkin gen die de uitvoering natuurlijk niet ten goe de kwamen. Tweede in de rij met een meer gevarieerd pro gramma presenteerde VVKB Reynout uit Grembergen zich. Met een vlot programma dat aardig in elkaar vloei de. Inleider Fred Schol- liers vertelde hoe de dansen een heel verhaal vormden. Te beginnen Dendermonde. De Buggenhoutse Bosuilen totaal ontspannen vlak voor hun optreden (foto Piet Hermans) met Mie katoen en de bezemdans die er moets voor zorgen dat een bruidegom werd gevon den voor het meisje. Daarna kon de boeren kermis beginnen en werd er rond de schout gedanst. Tussendoor verloor een van de dan seresjes wel een schoentje (bet leek wel of Assepoester in het spel betrokken was) maar dat deerde hele maal niet. Reynout dan ste met eenzelfde groot entoesiasme verder. Ook het vendelnummer was een hoogtepunt in het dertig minuten du rend programma dat besloten werd met een mooie bruiloftsfeest. Reynout het zich hier langs zijn beste zijde zien. Daarop nam de volkskunstkring «De Bosuilen» uit Buggen hout over voor een half uurtje van degelijke volksdans. Ook hier weer een tweetal ka- drils op het program ma. Meteen vergelij kingspunt met Kludde, want beide groepen hadden de Lansierska dril opgenomen. De Bosuilen zorgden met een voor een opgetogen en doorleefde presenta tie van deze dans. Zoals ook de rozenwals naar onze opvatting uitste kend te noemen was. Op het Bosuilenpro gramma stonden ook een jojo, de kadril van Diest, de dans rond de Schout die we ook bij Reynout hadden ge zien, de kadril van Boortmeerbeek en een dans boer en boerinne- ke die voldoende ex- pressiemogelij kheden aan de dansers bood. Het zal nog wel een maandje duren eer we weten in welke reeks de groepen door de jury werden geklasseerd. Vermelden we ook dat de kunstgroep Alkuno- ne uit Aalst demon streerde hoe rijk Vlaan deren wel is wanneer het om de koreografi- sche uitbeeldingsvorm gaat. Hun optreden was eens te meer «af». Vrijdag 25 september wordt om 19.30 u. in zaal Antiet ne van de OLVrouw-Presentatie in Sint-Niklaas ee" koncert aangeboden door harmonie De Kunstvriend3 uit Smt-Niklaas, o.l.v. Peter Snellinckx, en het meiski koor De Wase Lijsters o.l.v. zuster Rita. De harmonie vertolkt werk van Jacob de Haan, Werne j van Cleemput, Jos. Moerenhout, FL. Frank, Paul Gili son, H. Blankenburg, e.a. Het koor brengt oud-Vlaams1 minneliederen van Hubertus Waelrant, werk van C1 Lassus, G Gasctoldi. R. Rossini, Mendelssohn, Pureed Kabelewshi en J. Brahms. Afgelopen zondag (20 sep tember) had te Rupelmonde de jaarlijkse «muziekparade» plaats met deelname van vier muziekkorpsen uit groot- Kruibeke. Na een stratenop- tocht verzamelden deze vier korpsen op het Mercator plein, waar elk der maat schappijen een stukje muzika le show ten beste gaven. De fanfare Sint-Cecilia uit de deelgemeente Kruibeke beet de spits af, en ook het kleuri ge majorettenkorps van deze fanfare trad mee op. Daarna kwamen achtereenvolgens nog de socialistische harmo nie Arbeid en Kunst (deelge meente Kruibeke), de harmo nie Al Vloeiende Groeidende (deelgemeente Bazel) en de fanfare Sint-Jozef (deelge meente Rupelmonde) aan de beurt. Ter afsluiting van deze muzi kale namiddag vertolkten de vier maatschappijen samen weei Indi Ray Niev twee prachtige nummers on der leiding van ere-kapel meester Jozef Wauters, diri gent van de fanfare Sint-Jo^ zef. De publieke belangstel ling voor dit muzikaal spekta kel was niet zo bijster groot maar toch waren enkele hon derden toeschouwers getuigt van deze kulturele topper, dit werd georganizeerd door de .17 fanfare Sint-Jozef, in samen- 18.2 werking met het gemeentebe- stra stuur van Kruibeke en het 19 c muziekverbond van België. De afwezigen hadden voor de zoveelste maal ongelijk, want er is heel wat inzet nodig van de fanfare-muzikanten om de gelijke muziek ten gehore ic! brengen. L Burgemeester Denert van' Kruibeke was één der aanwe zigen en dankte de muzikan ten voor hun inspanningen. Carlos Nieu fami feeti Het schijnt een traditie te worden dat Kalleke Step en VolkskunstgToep Reynout, jaarlijks bij de Grembergse kermis een tentoonstelling houden in het Kalleke Stepteater. Met de tekst op de kermisaffiche begrepen wij eigenlijk niet wat er zou tentoongesteld worden dit jaar. We waren dan ooi? zeer verwonderd bij het bin nenkomen. Een massa publiciteit affiches over en van het manonettenleven in Europa. Ze waren zo maar niet gewoon opgehangen tegen de muren, neen het geheel gaf een mooie en verzorgde indruk. De meeste affiches, en er waren er 122 uit 12 verschillende landen waren op panelen be vestigd die dan zigzag of in driehoek waren opgesteld. Daarbij kwa men 12 heel mooie van het Marionettenfestival 1987 uit Chrudim in Tsjechoslowakije die op 3 palen waren opgehan gen. Kalleke Step was op dit festival vertegen woordigd. De Kalleke Stepaffi- ches, per twee opgehan gen als een gedrapeerde gordijn waaronder men doorliep gaven een overzicht van hun re pertorium van hun 10 jaar bestaan. Reynout had slechts één paneel gevuld dat beelden weergaf van hun festivals, hun ei gen jaarlijks groeps leest en van een paar optredens. De mooiste affiches wa ren wel de reeds ge noemde van Chrudim maar ook 2 aquarelle platen van het Grotes- kateater uit Krakow in Polen. «Sneeuwwitje en Alice in wonderland». Rusland was vertegen woordigd met 6 eksem- plaren waarvan 2 in Russiche folklorestijl waarvan we de naam niet konden ontcijfe ren, maar wel deze van «De gelaarsde kat» en «De Goddelijke kome die» door de tekening en ook een beetje aan de tekst. Onze aandacht werd ge vestigd op een zeer groot zwart-geel affi che; «Katastrofe». Dit is een dokument vertelde men ons. Het kondigt een poppenspel aan in Praag door het teater Speibel en Urvineg (2 wereldbekende poppet jes van Porf. Skuppa) tegen de Russische be ren. Dit was bij de bezet ting van Tsjechoslowa kije door Russische sol daten. Een prachtige te kening. Waren Tsje choslowakije met 5 tes ters en Vlaanderen met 15 testers het best ver tegenwoordigd dan za gen wij ook eksempla- ren uit Corsica, Japan, Zwitserland, Oosten rijk, Portugal, enz. Deze tentoonstelling was in feite de verzame ling van Gust Dierickx, aangevuld met een 10- tal eksemplaren van Jan Martin oud voorzit ter van het Vlaams Ver bond voor Poppenspel uit Antwerpen. De meeste poppentea- ters had Gust reeds be zocht of er toch kontakt mee genomen geduren de festivals of op «Het Wereldfestival voor poppenspelers te Char- leville Mezière in Frankrijk. Achteraan in de zaal, op het podium en zijpo dium stonden een reeks dierenmarionetten op gesteld in nog niet afge- werkte dekors. Dit was als een voor proefje op het eerstko mende stuk «Van dén Vos Reynaerde» dat ze hopen eind oktober of begin november te bren gen voor volwassenen. We lazen «Aan het Hof van Koning Nobel», en op het zijpodium «Mal- pertuis het hol van Rey- naert». Prachtige ma rionetten van de leeuw, de haan en vooral Rey- naert. Deze merkwaardige tentoonstelling, want er lagen ook nog wat inkijkboekjes over de grootste en bijzonderste marionettenteaters van Europa, verdiende alle lof en zeker wat meer belangstelling. Buiten enkele klassen der scholen op maandag- voormiddag gedurende de kinderjaarmarkt was de belangstelling der volwassenen zeer flauw. De Hamse fotokring Imago organizeerde zijn jaarlijks fotosalon in de feestzaal van het gemeentehuis. En dat al voor de tweeëntwin tigste keer. Dat er daar voor een ruime belang stelling is was duidelijk bij de opening van dit salon. Het zijn de beste foto- en dialiefhebbers van uit de Benelux die hier hun werken ko men tonen. Fotokring Imago is een zeer aktie- ve kring dié tracht zijn leden iets meer mee te geven dan louter foto's of dia's nemen. Uiteindelijk werden de verschillende plaketten en ere-metalen uitge reikt. Voor zijn zwart wit foto's ging de Ima go-schotel naar Peter Vialle. Een gouden plakket werd uitgereikt aan Ludo Van Dijck uit Grobbendonck, Etienne Van den Buleke uit Nij- len, Klaus Strehlke uit Westland (Nederland). Zilver gring naar Eduard Carpet uit La Coudee, Jos Rinaldi uit Esch sur Sure uit Luxemburg en Jan Mi- chiels. Brons was er voor Luc De Pestel uit Moeskroen, Jos Hen- drickx uit Zoersel en Leo Hassenbroeck uit Zolder. De prijs voor het beste landschap ging naar Emiel Gits. Het plakket voorbehouden aan de beste foto over «De mens» werd uitgereikt aan Willy Coolen. Voor de beste reeks foto's ging het plakket van de Nederlandse Ambassa de naar Flor Huyers. De Imago-schotel werd nog uitgereikt aan Jo zef Aerts uit Beringen. Een gouden plakket was voor Eddy Maes van Medium Diaclub. Zilver voor Johnny Maesen uit Lanaken en brons voor Willy Re- mans. Verder was er nog een Imago-plakket voorbehouden aan Jean Bollen uit Ranst. Ima go-diploma's'voor Paul Ackermans, Henri van Herle en Marcel Uvyn. Kregen nog een aan denken aan deze ten toonstelling voor him bekroonde kleurfoto's Rene Gillain, Pierre Van Pebourgh, Ro brecht Verwerft, Jacky Hutting, Jos Hendrickx en Jozef Goffaert. Voor de beste totale in zending ging de prijs naar Eddy Maes van de Medium diaclub. Hij mocht daarvoor de prijs van voorzitter Albert Mariman in ontvangst nemen. De schotel van het Hamse gemeentebe stuur voor de beste in zending werd gewon nen door Medium dia club. Verder werden nog vereremerkt foto club Abedina uit Land graaf (Nederland) en aan fotoclub Esch uit Groot-Hertogdom Luxemburg. HVC Voor de 26ste keer organiseert de oudleerlingenbond van de Academie en vaktekenschool in Temse de geken- te tekenprijskamp «Ereprijs Jos Hoste» Dit jaar gaat de tekenprijskamp door op zaterdag 26 september om 13.30 u. in de lokalen van de akademie en vaktekenschool, Schoolstraat 17 te Temse. Er zijn drie onderwerpen. De eerste reeks is voor kinderen van 6 tot en met 8 jaar. Hun onderwerp moet gaan over «mijn vader». De tweede reeks is bestemd voor kinderen van 9 tot en met 11 jaar en zij mogen over «de robotten wereld» tekenen. De derde en laatste reeks is voor kinderen van 12 tot en met 15 jaar. Hun onderwerp handelt over «de betoging». Het tekenpapier wordt gratis door de organisatoren ter beschikking gesteld. Teken-, kleur- en verfmaterieel wordt door de deelnemers zelf meegebracht. Wie meer inlichtingen wenst kan steeds terecht op de akademie en vaktekenschool, Schoolstraat 17 te Temse, telefoon 03/ 771.10.03. M.R. Wie houdt van «een schitterende moderne kome die met sprankelende dialogen, humor en quipro- quo's, geserveerd aan een zeer hoog tempo» (zo staat het althans in de brochure met het Til- seizoenoverzicht), moet op dinsdag 29 september om 20 u. naar de stadsschouwburg te Sint-Ni klaas. Daar speelt het Toneelgezelschap Ivonne Lex immers «De blijde gebeurtenis», een stuk uit 1984 van Richard Everett. Het stuk An is «onverwacht» in verwachting. Ze is er wel blij om, maar vreest dat haar man woedend zal zijn omdat door deze «blijde gebeurtenis» de geplande overplaatsing naar het buitenland wel eens in het gevaar zou kunnen komen. Een promotie die heel aan lokkelijk is. Daarom maakt An haar verhaal zo ingewikkeld dat haar man uiteindelijk denkt dat de vrouw van hun beste vriend in ver wachting is. Wanneer dit koppel dan op be zoek komt, is de ver warring kompleet. Er daagt ook nog een eksentrieke buurvrouw op, ook al zwanger, wiens man woedend is over het onverwachte nieuws en haar met het avondmaal bekogelt, van de soep tot en met het dessert. Een reden temeer natuurlijk voor An om niets aan haar man te vertellen. Wan neer diens belangrijke Griekse zakenrelatie dan onverwacht op duikt met de bedoeling een gezellig avondje te organiseren, stijgt de verwarring ten top. Tot zo ver de inhoud van het stuk, zoals het aangekondigd wordt. De produktie Ivonne Lex tekende voor de regie van het stuk, dat door David Cohn werd vertaald. Ze zorgde af en toe voor inventiviteit maar kon dit zeker niet de hele tijd volhouden. Geen gemakkelijke opgave trouwens, want «De blijde gebeurtenis» barst van de voorspel baarheden en clichés. Men zal bij T.I.L. toch andere stukken moeten uitzoeken om de belofte van Ivonne Lex in het programma-overzicht waar te maken: «Een venster op de wereld openen zoals alleen theater dat kan: échter dan de realiteit» C.S.C. Baasrode organi seert ter gelegenheid van de plaatselijke ker mis van vrijdag 2 okto ber tot zondag 4 okto ber een tentoonstelling van aquarellen en acryl. Dit jaar wordt Yann uit genodigd. Hij stelde reeds tentoon te Bug genhout en te St.- Amand8. In zijn subtiele kleur schakeringen herken je de innerlijke onrust van een gepassioneerd iemand. Iedere compo sitie die Yann op papier zet heeft reeds lang vorm gekregen in zijn gedachten. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de galerij van Huize Geer trui te Vlassenbroek en wordt officieel geopend op vrijdag 2 oktober om 20 u. De inleiding ge beurt door Norbert De Batselier, Volksverte genwoordiger. De tentoonstelling is vrij toegankelijk vrij dag 2 oktober van 21 u. tot 22 u. en zaterdag 2 en zondag 3 oktober van 14 tot 21 u. - IC Hio De vredesbetoging van 25 oktober nadert pijlsnel. Als ABVV-Jongeren wen sen wij onze deelname aan deze betoging inhoudelijk en ludiek de nodige kracht bij te zetten. Dit doen wij met een vormingsdag op zaterdag 26 september. In de voor middag gaan wij diskussië- ren aan de hand van vi deofragmenten en ander materiaal. In de namiddag bespreken wij wat wij op de betoging zelf kunnen doen. Ben je geïnteresseerd in deze explosieve cocktail van ernst en kreativiteit, neem dan kontakt op met het sekretariaat van de ABW-Jongeren in de Dijkstraat 59 of op het nr 052/22.53.63. Toch valt er wel te la chen met deze «Blijde gebeurtenis»: er zitten humoristische momen ten in, maar deze zijn meer te danken aan vi suele vondsten dan aan een echt spirituele dialoog. Aan de akteurs kan niets verweten worden: allen trachten er wat van te maken! Een niet zo denderende produktie dus met toch wel goede momenten! L.

De Voorpost | 1987 | | pagina 14