m «Zilveren» Opstandingskerk te Aalst Nagedachtenis aan Dom Modest van Assche te Erembodegem Welkom op de Erembodegemse Topdag Danny, Jaffa en Zenitha mei glamour en glitter in «Brasil Folies» Scoutsgroep Akabe Aalst zoekt medewerkers 9i Vijfde Travestiespektakel van Prinsenkamer L\ 'II <211564> De Voorpost - 25.9.1987 - 3 Met een feestelyke dankdienst met dominee doctorandus Sam Simons als voorganger vrezen wel eens door hun ;n Geraard Couvreur als gastpredikant gevolgd door een receptie en gemeenschappe- protestantse overtuiging ijke maaltijd en een feestnamiddag opgeluisterd door de zangkoren uit Frameries en hun werk te kunnen kwijt- "^"jtEre zij God» uit Denderleeuw en een dia-montage vierde de Protestantse Gemeen- spelen. En al kan een vol- ftorifchap Aalst als onderdeel van de Verenigde Protestantse Kerk België het feit dat 25 ledige verbroedering tus- jaar terug de «Opstandingskerk» in de Goffaertstraat in gebruik werd genomen, sen priesters en dominees ^Eerder beperkte zich de eredienst tot de lokalen «Evangeliehuis» aan de Geraards- nog niet in het vooruitzicht ^Pjjergsestraat. Irtfoladat in de kelderruimte oor je protestantse aanwezig- id in Aalst de visu werd ingetoond volgt op zon- duaag 4 oktober een optre- ':n van een zangkoor uit 'eenendaal, «Sola Fide» imen met een filmpje «de rk op rolletjes». In de :eds vermelde voormali- lokatie die naast ge- ouw voor de eredienst ok de woning was voor dominee stonden alle leubels inderdaad «op illetjes» om de woon- limte in een mum van ijd te kunnen omschake- :n in ruimte voor de ere- ienst. Leeds snel drong de Re- irmatie te Aalst door. Zo vas de calvinistische pre- iikant «herder en leraar» - Vndries Bertheloot er eeds aktief. Niet voor Sftlang echter want nog dat- ^Kelfde jaar werd hij door Hfce Inquisitie opgeknoopt. jDver wat er verder op dat ylak te Aalst al dan niet gebeurde, tast men in het comlage. De stadsarchieven tstrajrengen er alleszins geen Tlflpoemenswaardige détails pver. 1892 dt 1st •xdit tot f van start in 1892 met per manente werking in een zaal aan de Houtmarkt. Volgden dan de metho- «gemeenten» in de onmid dellijke nabijheid als Den derleeuw, Ninove, Lede Geraardsbergen wat disch geïnspireerde straat- met zich meebrengt dat er predikaties door het Leger minder onderlinge samen- des Heils te Aalst met offi cier Vader Pichal. Na de eerste wereldoorlog opende Jan Bruggeman het «Evangeliehuis», aan de Geraardsbergsestraat en de Opstandingskerk zelf kwam tot stond onder doctorandus Couvreur. Dominee Simons hang is tussen de protes tantse gelovigen. «Het gaat er voor ons niet om de mensen te «beke ren». Wel hen de weg te tonen naar God. En dat in vrijheid wat wel een moei lijke doch de enig aan vaardbare weg is» zegt de dominee. Het is juist die vrijheid die maakt dat De dominee was 25 jaar dan °°k verschillen- evangelist in het Hageland evangelische gemeen- feitelijk ging stads- en Jandsevangelisatie slechts en tegelijkertijd predikant te Antweipen. Een tijd lang was hij werkzaam als godsdienstleraar voor kin deren van de Belgische Strijdkrachten in Duits land en daarna te Gent in een protestantse ge meente. Op eigen vraag kwam hij naar de kleinere «protes tantse gemeente» Aalst om zich beter te kunnen wijden aan melaatsen- werking. Een aktie die hem duidelijk nauw aan het hart ligt. Maar ook nu nog is hij protestants les gever te Gent. «Momenteel heerst er een zekere versplintering» zegt de dominee. Er zijn nu schappen telt.. De Verenigde Protestant se Kerk van België telt zowat 20.000 gelovigen. Maar juist zoals bij de ka- tolieken zijn het allemaal ontvangen in het kultureel geen kerkgangers. Toch is centrum. Tijdens de predi- worden gesteld, van kon- kurrentie is er alleszins geen sprake. «Mensen Onderweg» Dominéé Simons is doen de aan een doorlichting van zijn gemeente. Eens daarmee klaar wil hij trachten de Opstandings kerk meer in het openbaar te brengen. O.m. met «Mensen Onderweg». Een trefpunt waar mensen van allerhande overtuigingen elkaar kunnen ontmoeten en van gedachten wisselen over allerhande aktuele kwesties. Elke week is er in de Op standingskerk een zon dagsdienst te 10 u. Het begin van de dienst wordt ook door de kinderen bij gewoond en worden daar na in de «Kinderkerk» in een aantal protestantse landen de betrokkenheid van de leden bij de wer king van de Kerk nog ge ringer dan hier. De oecu menische geest die reeds jaren waait heeft gemaakt dat katolieken en prote- king lezen ze in de bijbel, bidden, zingen en beleven er prettige animatie. Een soort zondagsschool. Voor iedereen is er na de zondagsdienst de koffieta fel in het kultureel cen trum waarbij op informele stanten lang niet vijandig wijze wordt nagekaart gezind tegenover elkaar over de prediking, staan al kan bezwaarlijk Het is de «gemeente» zelf worden gesteld dat er geen die dit alles bepaalt. Niet onderling wantrouwen de dominee is er de baas. meer zou heersen. Wel de gemeente zelf. De Sommige geloofsgenoten dominee is enkel de bege leider, de verkozen leraar. Een katoliek pastoor wordt door het bisdom be noemd. Een dominee wordt daarentegen door zijn eigen gemeente ver kozen. Protestanten heb ben inderdaad geen hië rarchische strukturen zoals de Rooms-Katholieke Kerk. Wanneer een gemeente nood heeft aan een predi kant, kijkt een comitée uit naar wie haalbaar is. Dat kan binnen, maar ook bui ten de gemeente. Een proefpreek houden, een soort interview doorstaan en gesprekken voeren en leiden met leden van de gemeente behoren tot «de eksamenstof». Waarna de gemeente dan gewoon tus sen de verschillende kan didaten haar keuze maakt. Ook de protestantse kerk kan niet buiten een kerk fabriek voor de materiële beslommeringen. Er dient grond te worden aange kocht. Men moet bouwen en dan ook het gebouw onderhouden. En dat kost geld, dat eventueel zwaar kan wegen op de werking. De Opstandingskerk staat- wel op grond van de ge meente, doch de kerk is niet haar eigendom. On langs werd nu wel beslist ook de kerk aan te kopen. Ondertussen werd de ver warming vernieuwd en kreeg het kultureel cen trum een opfrisbeurt. LH U. G r Dom Modest (geboortenaam Alfons) werd geboren te Erembodegem op 18 mei 1891 en ^""fot abt van de Sint-Pietersabdij van Steenbrugge gewijd op 5 mei 1932. Hy koos als kuze: «In viam pacis» (langs de weg van de vrede). Pp 20 september 1944 werd hy geïnterneerd. Op 30 oktober 1945 is hy gestorven. Enkele dagen tevoren was hy stervend uit de gevangenis naar het Sint-Janshospitaal te Brugge overgebracht. Zyn testament: «Ik ben onschuldig, ik heb vreselyk geleden, ik hergeef alles en allen». ui 1961 werd hem postuum door gans Vlaanderen en ook van buiten onze grenzen te Erembodegem, zijn geboortedorp, een eerherstellende hulde gebracht op initiatief van liet plaatselijk Dom Modest van Assche-komitee. Sindsdien wordt er ieder jaar, omtrent de overlijdensdatum, een plechtige jaarmis ppgedragen, opgeluisterd door het Erembodegems Sint-Amanduskoor. Dit jaar heeft de Heilige Misviering plaats op zondag 27 september te 11 uur in de pint-Amanduskerk, Dom Van Asschelaan te Erembodegem. jaarmis opgedragen in de Sint-Amanduskerk, opge luisterd door het zangkoor van St. Amandus, waarna een krans aan het herden kingsmonument «Het Of fer», piëteitsvol neerge legd wordt. Dit jaar wordt de jaarmis er opgedragen op zondag 27 september te 11 uur. D.B. aan de St. Pietersabdij te Steenbrugge op 30 okto ber 1965. Verleden jaar verscheen een herden kingsboek «Dom Modest van Assche, Kersten en Vlaming» en werd een ten toonstelling aan zijn leven en werk gewijd, in het Pa rochiehuis te Erembo degem. Sinds 1961 wordt ieder jaar, omtrent de overlij densdatum, een plechtige hoofdredakteur abt zou zijn eigen mede- broeders verklikt hebben aan de Duitse overheid». (aldus Dr. Arnoldus Smits o.s.b. monnik in de St. Pietersabdij, auteur van het boek «Dom Modest van Assche, Kersten en Vlaming» dat verleden Binnen de scoutsbeweging zet verwacht om deze jon- jaar werd uitgegeven) JMfons Van Assche werd was hij ie Erembodegem geboren van het «Liturgisch Paro- |)p 18 mei 1891. Na de chieblad». Op 15 februari lagere school te Erembo- 1932 werd hij tot abt van pegem volgde hij vanaf de Sint-Pietersabdij geko- 41903 humaniora aan de ab- zen en op 5 mei gewijd. «lijschool van de Sint-Pie- Hij koos als leuze «In viam Tersabdij van Steenbrugge, pacis». Als abt nam hij waar hij in 1906 intrad. Na deel aan belangrijke lijn filosofische en teologi- Vlaamse gebeurtenissen. - iche studies aldaar werd In Vlaanderen stond hij fcij op 21 december 1913 symbool voor een manne- Jpriester gewijd. Geduren- lijke vroomheid, gedragen s de eerste wereldoorlog door de stijl van de liturgie Nerd hij na een kort ver- zoals hij die in zijn abdij plijf in Engeland brankar- wilde beleven. Tevens pier. In 1917 werd hij aal- ging hij de dienstbaarheid «noezenier en maakte de aan de Vlaamse gemeen- pllende mee van de front- schap niet uit de weg. Zijn joldaten. Deze ervaring ijver om dit volk «Kersten u hem blijvend tekenen, en Vlaams» te houden ledemobiliseerd in 1919, tegenover het opkomende i terug in de abdij van expansieve nazisme, t Steenbrugge, onderwees maakte hem tot raadgever Dom Modest van Assche ihij er kerkelijk recht en van vele vooraanstaanden monument onthuld op het liturgie. In 1924 werd hij in ons land. De solidariteit Novicemeester en in 1931 met zijn volk werd door de jonder-prior. gevestigde machthebbers pij was een van de promo- met een kwaad oog beke- jors van de Liturgische Be- ken. In de chaos van de weging en bezieler van de bevrijding zou men de Nederlandse Liturgische kans zien hem ten diepste Hij overleed op 30 okto ber 1945 in het Sint-Jans hospitaal te Brugge. Enke le dagen tevoren was hij stervend uit de gevangenis naar dit hospitaal overge bracht... In april 1960 werd in Erembodegem de laan van de Bergstraat naar Ten Bos (tot de beek) naar Dom Modest van As sche genoemd. Op 23 juli 1961 werd er het 18.00 en 19.30 uur). JM Heyman dorpsplein. Later werd het aan de St. Amanduskerk geplaats, waar het nu nog staat. Ook aan de gevel van zijn geboortehuis werd een gedenkplaat ge plaatst. Een gedenkplaat Weken: Van 1920 tot 1932 te vernederen: de integere werd eveneens onthuld cap te aanvaarden en zich ook binnen de maatschap pij geïntegreerd te voelen. Dat gebeurt in de jeugd- groepering door middel van aangepaste, speelse, De Duitse vm kreatieve en sportieve ak- „„derdelen Magara is begon- tiviteiten. Akabe Aalst telt nen met de produktie en afle- momenteel 40 leden en er vering van hydraulisch be- wordt in vier leeftijdsgroe- diende velgremmen voor fiet- pen gewerkt. Van de lei- sen. Het remcylinder is geïnte- ding wordt een enorme in- 8reerd binnen de remhandel. Aalst. De braderie Molendries, Hoveniersstraat en Varkensmarkt profiteerde van het uitzonderlijke mooie weer (a) De Dekenij Dorp van Erembodegem heeft de jaarlijkse Plessch Kerre- schappelijke noemer: «Erembodegemse topdag». De feestelijkheden starten cuit op echte mini-race- met pepersaus of Oostend- motoren. VKSJ richt van- se visschotel met frieten: af 14 uur een grote spelna- 275 fr. (kindermenu 175 mis in een nieuw kleedje middag in in de verkeers- fr.). Per maaltijd wordt 50 gestoken. Deze wordt in- vrije straten. fr. afgestaan aan Juliana gericht in samenwerking Vanaf 17 uur speelt de Staels, in Haïta. Kaarten met de diensten cultuur en «Apple M»-Braasband op zijn te bekomen bij de middenstand van de stad het podium in de Stations- K.W.B.-wijkmeesters of Aalst onder de gemeen- straat, waarna de Jazz- aan de ingang van de zaal. kroegentocht kan aan- 's Zaterdags, vanaf 17 uur, vangen. 's zondags en 's maandags Maandag 28/9 wordt door vanaf 12 uur, kunnen de het Aalsterse Stadsbestuur kermisvierders ook terecht reeds op zaterdag 26/9 met de jaarmarkt ingericht en op het vijfde groot eetfes- de 3-daagse autotentoon- kan men terug voor pan- tijn van de J.S. en ZCC stelling van het Garagis- nekoeken terecht bij Forum, in de zaal Forum tenverbond op de koer van VKSJ in de Crypte. Aan inde Keppestraat 12. Me de gemeentescchhool. Om het BAC-kantoor voert to- nuprijs: 180 fr. En zatrdag 17 uur start de playback- neelgroep «KWB-Tijl en 26 september wordt in zaal wedstrijd naar 15.000 fr. Nele» het middeleeuwse De Volkskring, Dorps- prijzen op een podium in wagenspel «Drie daegen straat 11, een grote keV- de Stationsstraat. Inschrij- heere» op. Het tijdstip van mis-belotting georgani- vingen worden ingestuurd optreden zal medegedeeld zeerd. Aanvang: 19 uur. naar café Rembrandt, worden tijdens de jaar- 3.000 fr. vooruit en 50 fr. Vanaf 20 uur kan men in markt. inleg. Alle deelnemers de Crypte terecht voor Tijdens deze 3-daagse zijn worden er verrast met een pannekoeken bij VKSJ. er natuurlijk allerhande gratis tombola! Op zondag 27/9 is er vanaf speciale voorwaarden bij Een uurtje later start in 13 uur eetgelegenheid in de handelaars van het sporthal Dnderda} een dorp en de autohande- T.D. met D.J. Mark Van laars. der Steen. Inkom 49,80 fr. Maandag 28 september (in voorverkoop: 39,80 houdt KWB-Erembode- fr.). Een organisatie van gem ook nob zijn zesde ZVC De Kluizen, eetfestijn in het Parochie- Beslist een TOP-program- huis. De deuren gaan open ma voor een Erembode- te 11.30 u. Er is eetgele- gemse TOPDAG genheid tot 20 uur. Op het D.B. menu: kalkoenmedaillon de Stationsstraat en vanaf 10.30 u. reeds pannekoe- kenslag in de Crypte. Om 14 uur wordt een antiek en prondelmarkt gehou den in de straten van het centrum. Traditioneel wordt ook de jeugd niet vergeten. Zij kunnen gra tis rijden op een veilig cir- bekleedt Akabe uit Aalst gens en meisjes degelijk te een aparte plaats. De begeleiden. Wie zich met jeugdbeweging zet zich anderen aktief wil inzetten immers in voor licht en op zondagnamiddag gedu- ernstig mentaal gehandi- rende ongeveer 3 uur en capte kinderen en jong- minstens 17 jaar oud is, volwassenen uit de regio kan met Akabe meewer- Aalst. Socialisatie en inte- ken. Verdere informatie gratie zijn bij Akabe geen kan men bekomen bij Carl ijdele woorden, getracht Gheyssens, Erembode- wordt de minder-valide er- gemstraat 31 te Aalst (053/ toe te brengen zijn handi- 21.84.21 toestel 122 tussen De Prinselycke Carnavalcaemere der aloude Kaiserlycke Stede tot Aelst presenteert in de vernieuwde zaal 't Kapelleke, Meuleschettestraat te Aalst haar reeds vijfde travestieshow. Een spektakel dat ieder jaar furore maakt en zalen doet vollopen. Dat was het geval met o.m. Paris Folies en Paradis Folies en wordt dat alleszins ook met «Brasil Folies» want weken vóór de opvoerin gen zyn zalen reeds quasi uitverkocht. Het wordt trouwens een van prinsen Baloe, Jempi, wervelende show vol gla- Loeken Tatjen, Jean-Paul, mour en glitter, kostumes Stefaan, Louis, Goebby, en pluimen en met traves- Karei, Johny en deken van ties, de Frangais(es) Dan- de prinsenkamer, Simon ny Boa en Zénitha en Jaf- D'Hondt himself, far Gwen, die eerstdaags Het wordt een ludiek, Singapore naar Ajuinstad komt. Uiteraard doet ook Prinsenkamer haar duit in backformule wordt veria- het zakje met optredens ten en live gezonden. Dat mist. Kosi organizeerde zijn jaarlijkse antiekmarkt (a) reeds ten overvloede heb ben bewezen en de nieuw komer, Zenitha, won on langs nog een prachtige prijs. Ook de leden van de Prinsenkamer zelf streven naar voortdurende ver nieuwing en presenteren nu een gloednieuw pro gramma. Prins Johnny zorgt voor de presentatie, de belichting is in handen van Karei Van Heddeghem, de affi che is andermaal van de hand van Urbain Schreyen die verder met zijn gezin 't Kapelleken omtovert tot een Braziliaans fiëstalo- kaal en de attributen wor- doen alleszins Antoine en den verzorgd door Bert de spetterend, ogenverblin- dend spektakel waarbij zo de veel mogelijk ook de play- Michel con brio. Uiteraard is ook de regerende prins Popoll, de «Koning van de play-back», van de partij. Betere akkomodatie Uit de zaal 't Kapelleke zijn de pilaren weggeno men zodat het zicht niet meer wordt belemmerd en de ruimte groter wordt. Bovenop heeft men het aantal ingangskaarten, al- Muylaert. Voor de kostumering zet ten zich in, de dames van Jempi, Goebby, Stefaan en Loeken Tatjen. Parkeergelegenheid voor zien op de speelplaats van de jongensschool in de Meuleschettestraat achter de zaal. Het programma duurt drie uur. Er wordt gespeeld op vrijdag 2.10, vrijdag 9.10, zaterdag len genummerd, beperkt J0.10, vrijdag 16.10 en za- tot 210 zodat u het spekta- terdag 17.10 telkens te 21 Aalst. Het zonnige weer had een massa toeschouwers naar de braderie van de Molendries, Hoveniersstraat en Varkensmarkt gelokt (a) kei zal kunnen volgen in meer comfortabele om standigheden dan jaar. Hoog niveau Het peil van de travesties is dermate dat kwaliteit gewaarborgd is. Danny Boa en Jaffar Gwen zijn inderdaad vaste waarden diè hun deugdelijkheid Ook op zondag 11.10 maar dan wel te 15 u. vorig Kaarten aar. de prijs van 300 fr. zijn te bekomen bij J. Cooman, Poststraat 35 (Listroo), 053/77.40.46, bij A. Marcoen, Kool straat 42 (tel. 21.41.13) en bij deken Simon D'Hondt; Wijngaardveld 6

De Voorpost | 1987 | | pagina 3