Laat het leefmilieu de Aalstenaar onverschillig? Vrije tijd als kans naar gelukkigere samenleving K.S.A.-Amandusbond- Erembodegem elj start nieuwe werkjaar Aalsterse dansclub Kalliope Pastoor Mussche wordt morgen ten grave gedragen zette nieuw seizoen in Oktober wordt mllieumaand Tiende week voor Vrijetijdsbesteding Aalst Aalsterse zusjes Goffa verongelukt in West-Turkije Jean-Pol «Kramikske» op bezoek in vrijetijdsbeurs p«. 4 - 25.9.1987 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 waaraan kon deelgenomen worden in 6 kategorieën: gevelversiering, voortuin, school, handelszaak, hoe ve of erf en straat. Nu is de milieumaand op komst, waarna de EJL-ak- tie wordt voortgezet met een deelname aan de door de BRT georganiseerde opstel-, poëzie- en verhan delingswedstrijd voor de scholen. Het hoogtepunt zal de boomplantaktie zijn, die in maart 1988 zal plaats hebben in het aan te leg gen park aan het nieuw zwembad en die zal opge nomen worden door de BRT. In hoeverre is de Aalstenaar milieubewust? In de EJL-folder van de Europese Gemeenschap wordt de doelstelling van het EJL heel precies om schreven: het aan vaardbaar maken van noodzakelijke maatrege len over de grenzen heen en het sensibiliseren van alle EG'ers om zelf milieu bewust te leven en de han den uit de mouwen te steken. Uitgaand van die doelstel ling, was de dienst leefmi lieu van oordeel dat het niet alleen de overheid is die terzake een opdracht heeft en dat het Aalsters milieubewustzijn moet ge peild en aangewend wor den om het doel te reali seren. 200 verenigingen werden aangezocht om in de mi lieumaand een speciale milieuaktiviteit op het ge touw te zetten. Ze werden daartoe gestimuleerd door er een wedstrijd aan te koppelen. Slechts 11 ver enigingen gingen daar op in. Opvallend is het ont breken, op een paar na, van de specifieke milieu verenigingen die kennelijk kampen met enige ver moeidheid. Die gegevens geven een betrouwbaar beeld van het Aalsters ak- tief milieubewustzijn, al dient benadrukt dat de deelnemende verenigin gen samen zorgen voor een aktiviteitenkalender die beslist de moeite waard is. Met die mensen alleen al zal Aalst gonzen van de bedrijvigheid, een enkele keer zelfs met een onverwachte, misschien wel schokkende diepgang. Aktiviteiten van verenigingen Vrijdag 2 oktober 1987 om 19.30 uur: De Groene Fietsers - Aalst, perskon- ferentie en informatiea vond. Vrijdag 2 oktober 1987 om 20 uur: Wereld Natuur Fonds (W.W.F.), bene fietavond. Zaterdag 3 oktober 1987, tijdens de zaterdagmarkt: Liberale Jongeren Raad, pamflet- en afficheaktie. Zondag 4 oktober 1987 om 14.30 uur: CMBV Hofsta- de, kruidenwandeling. Van maandag 5 oktober tot zaterdag 10 oktober 1987: Bond Gepensioneer den Club «SAF», tentoon stelling i.v.m. vrijetijdsbe stedingen. Donderdag 8 oktober 1987 om 14 uur: Kristelijke Bond van Gepensioneer den Erembodegem-Cen- trum, natuurwandeling. Zaterdag 10 oktober 1987 tijdens de zaterdagmarkt: Liberale Jongeren Raad, alternatieve vuilnisdozen- aktie. Zondag 18 oktober 1987 om 14 uur: VTB-VAB na tuurwandeling. Dinsdag 20 oktober 1987 om 20 uur: CMBV Mijl beek, voodracht. Zaterdag 24 oktober 1987 van 8.30 tot 19.30 uur: Yoga Vedanta Aalst vzw, studiedag. Van 7 tot 28 oktober 1987, elke woensdag en vrijdag tussen 19 en 20 uur: Radio Katanga, 107.8 FM, inter views. Gedurende gans de maand oktober 1987: Oxfam We reldwinkel vzw, etalage gewijd aan de ecologische problemen van de ontwik kelingslanden. Inbreng van de bedrijven Een 40-tal grote bedrijven werden aangeschreven met het verzoek een open deurdag te organiseren om belangstellende Aalste- naars te laten meekijken naar de op het vlak van het leefmilieu gedane inspan ningen. Maar van de veer tig gaven er slechts twee antwoord... Het stadsbestuur dacht er te moeten uit afleiden dat het hen meer om public relations te doen was dan om het milieu en zag dan ook van opendeurdagen af. Maar het stadsbestuur blijft niet achter! Bij elk van de hieronder vermelde aktiviteiten wordt de nadruk gelegd op de milieuproblematiek die er in een klaar daglicht wordt gesteld. Wellicht het meest afdoend middel om de bevolking te sensi biliseren. Zondag 11 oktober 1987 om 14.30 uur: wandeling in het stadspark. Zaterdag 17 oktober 1987 om 15 uur: bezoek aan het waterzuiveringsstation te Hofstade. Zaterdag 24 oktober 1987 van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 u: meten van ge luidsniveau voortgebracht door motor- of brom fietsen. Van maandag 26 oktober t.e.m. vrijdag 30 oktober 1987, telkens om 20 u: anti-rookcampagne. Vrijdag 30 oktober 1987 om 19.30 u: sluitingscere monie met overzicht van de EJL-activiteiten en de prijsuitreiking. Vanaf 7 september tot 24 november 1987, wekelijks van 19.30 tot 22 u: infor matieavonden betreffende gezonde voeding. Vervolg van blz. 1 Een vertechniseerde, com putergestuurde wereld be volkt met mensen die wer ken, rusten en genieten als robotten volgens gepro grammeerde schema's. Met bovenop afbouw van morele waarden en ethi sche begrippen zou de mens aan vrijheid in boeten. Anderen brengen wel meer optimistische voor uitzichten. Ze gaan er van uit dat de mens zich zal onthechten aan materiële beslommeringen die slechts als een dekor zou den dienen waarbinnen ie der zijn persoonlijke ta lenten en zijn bezorgdheid voor anderen tot optimale ontplooiing zou kunnen brengen. Komt er nog ooit volledige tewerkstelling? Komt er een steeds groeiende ver vreemding? Feit blijft dat de kreatieve mens zich ter dege zal moeten inzetten om in de samenleving zelf als mens gelukkig te kun nen leven en bezorgd te zijn om het geluk van anderen. De ekonomische krisis konfronteert ons bruusk met de grenzen van eko nomische groei maar te vens met de waarheden van de welvaartmaat schappij. Eruit blijkt alles zins dat we kwaliteit op kwantiteit moeten laten primeren. Vrije tijd is uiteindelijk de kans om de nodige relati viteit te ontwikkelen en mee te werken aan de op dracht om een meer geluk kige samenleving- op te bouwen. LH duikersklub ook present vrijetijdsbeurs Heel wat leden, oud-leden en simpatizanten van K.S.APg. l Sint-Amandusbond-Erembodegem, hebben steeds goeèdt c herinneringen aan de jubileumviering: K.S.A.-EremWhng degem 40 jaar jong. Op zaterdag 20 september 19®do vierde jong en oud het 8e lustrum van deze verenigiiaier met o.a. een fototentoonstelling over 40 jaar K.S.A&. Erembodegem en een klank- en diamontage over t geschiedenis en de werking. e Zondag 20 september jl. was de startdag voor het werkjaar, met o.a. inschrijving van nieuwe leden. Aalst. De motorbootjes die bij de jongeren veel aantrok hadden (a) Verleden maandagmorgen luidden te Herdersem de doodsklokken. In de nacht van zondag op maandag was inderdaad rond 0.45 u Pastoor Armand Mussche in het ziekenhuis te Aalst overleden. Niettegenstaande de ge zondheidstoestand van de dorpsherder niet schitterend was de jongste tyd, kwam zijn afsterven toch onver wacht. Echter niet onvoorbereid. Op de vrijetijdsbeurs die in de Aalsterse Keizershal- len loopt is zowat alles te zien wat van ver en dicht bij te maken heeft met de vrijetijdsbesteding. Naast allerlei hobby's, zijn er verschillende ontspan- ningsvormen te zien. Een ervan is de Aalsterse dans club Kalliope. Deze start in de loop van de maand september haar nieuw werkjaar. Op de beurs demonstreerde kal liope wat dansen eigenlijk inhoudt, welke dansen er allemaal worden aange leerd en vooral, dansen is er voor elke leeftijd. Een danskursus bij Kallio pe wordt in twee reeksen opgedeeld. De eerste reeks is ondertussen al be gonnen met oefenen, de tweede reeks begint in de loop van de maand januari aan het werk. De kursus loopt over 12 lessen van telkens een uur en de hele kursus kost amper 800 fr. Op het dansprogramma staan de beginprincipes van de cha-cha-cha, En gelse Wals, quickstep, tan go, jive en disco-rock. Voor de gevorderden ko men daar bij de samba, rumba, Weense Wals en de slow foxtrot en wie echt het neusje van de zalm wil hebben die kan inschrijven voor de speciale kursussen die disco en rock and roll omhelsen. Je kan natuurlijk niet zo maar aan de kursus deel nemen. Een eerste voor waarde is dat je lid bent van Kalliope en lid dat kun je worden voor een scha mele 300 fr. per seizoen. Twee Aalsterse zusjes, Inge (24) en Ilse Goffa (21) vonden de dood op een autotocht in Turkije. Op een reis georganiseerd door de KU Leuven hadden ze in de Turkse stad een wagen gehuurd om er een veertiendaagse tocht doorheen West-Turkije mee te maken. In de nabijheid van Burse aan de Zee van Marmora, kwamen ze echter in botsing met een vrachtwagen die op hun wagen kantelde. Zondag middag werd voor hen tragisch. Inge Goffa, laatste jaarsstudente Ziekenhuiswetenschappen liet er ter plekke het leven bij. Zuster Ilse, studeerde burger lijk ingenieur aan de RUG, werd in kritieke toe stand overgebracht naar een ziekenhuis, waar ze echter maandagavond overleed. Hun reisgezel, Mark Herpelinck (24) uit Maldegem, kwam er met een paar schrammen van af. Via het ministerie van Buitenlandse Zaken werden de verslagen ouders, Botermelkstraat 58, verwittigd door de rijkswacht. LH In dat lidmaatschap zit een verzekering, een abonne ment op het tweemaande lijks informatieboekje «Strikt Tempo» dat wordt uitgegeven door de Dans- liga Sportfederatie vzw Lid worden van Kalliope wil nog niet zeggen dat je verplicht bent een kursus te volgen. Het feit dat je lid bent geeft je het recht om naar de wekelijkse oe feningen te komen (toe gang 70 fr.) en om te ko men trainen, leder naar godsvrucht en vermogen natuurlijk. De oefenavon den hebben telkens op vrijdag plaats vanaf 21 uur. De aktiviteiten van Kalliope hebben plaats in het danslokaal, gelegen in de Sint-Jorisstraai 26 te 9300 Aalst. Voor meer informatie kan men terecht bij Jan Sonck ophet nummer 053/ 21.60.65 of bij Frans Dau- we (053-21.66.60). Voor de leden is er op 8 januari een nieuwjaarsre ceptie en wordt er op vrij dag 6 mei een clubfeest georganieeerd dat gepaard gaat met een koud buffet. Kalliope werd in 1980 op gericht en telde na het af sluiten van het voorbije seizoen 250 leden. Bij de start van het huidige sei zoen schreven er al 150 in. In de loop van de komen de weken en maanden ko men daar telkens nieuwe leden bij. Dat telkens wanneer er een lessen reeks wordt gegeven. Kalliope vond het een uit stekend idee om op de beurs een dansavond te or- ganizeren, waarop ener zijds het aanwezige pu bliek zou uitgenodigd wor den om mee te dansen en anderzijds demonstraties door de leden zouden wor den gegeven. Als voor- In de pastorie vond men inderdaad de wilsbeschik kingen van de afgestor vene waarbij hij er de na druk op legde dat het alle maal eenvoudig moest ge beuren. Eenvoudig zoals hij geleefd had. Een een voud die deze man, die met alle parochianen op even vriendschappelijke voet leefde steeds is ge weest. Een eenvoud die hem siert. Bij de begrafe nisplechtigheden van een nauwe verwante in het Eeklose had de pastoor, tegen de adviezen van de artsen in, toch geassisteerd en was meegetrokken naar de begraafplaats waar een tergende regenbui hem met een fleurus opzadel de. Ademmoeilijkheden hebben hem dan ook fi naal geveld. Armand Mussche was 65 jaar geleden geboren te Kaprijke. Eens priester was hij le raar aan het college te Ou denaarde en daarna vele jaren medepastoor te Aalst op Sint-Jozef. Jeugdhuis Ypsilon kwam inderdaad onder zijn im puls tot stand. Toen te Herdersem moeilijkheden waren gerezen in de paro chie die duidelijk onover komelijk bleken, stuurde de bisschop Armand Mus sche, de man met het so ciale gevoel, naar Herder sem om de knoop te ont warren wat hem boven dien dan nog lukte ook. Het parochiaal leven bloeide terug op en het geleden leed was voorbij. Onder zijn pastoorschap kreeg de kerk een nieuwe schilderbeurt en een nieu we klok. En het parochiaal centrum breidde steeds verder uit. Persoonlijk was de paro chieherder die zich steeds buiten de politiek opstelde en eerbied koesterde voor eenieders overtuiging, ie ders vriend. Naast een geestelijke vader was hij op vele vlakken een des kundig raadgever en hel pende hand. De begrafenisplechtighe den hebben morgen te 10.30 u plaats in de Her- dersemse parochiekerk waar gans de parochie, en ook de hele regio, hem een ultieme hulde wil brengen. LH Inderdaad, deze bloeiende dc groep. Iedere jongt studentenbond bestaat vindt er dus zowat zi reeds sinds 1946 te Erem- gading, bodegem. Generaties stu denten kwamen en gingen Zo bloeit ook vandaag intussen, hun trefplaats of ze studentenbond imi lokaal veranderde (het bo- verder: de jongeren venzaaltje van het Gilden- 6 a 7 jaar zorgen steej huis, het klooster, de kei- voor nieuw bloed, de der onder de O.L.Vr. He- dere leden blijven gebot., melvaartkerk, het domein door alles wat de jeugdb Verbrugghen op de Boek- weging te bieden heeft, houtberg en tenslotte het td jeugdheem «Erembout» in De vergaderingen hebtg J de Bredestraat) maar de plaats om de veertien d begeestering en de studen- gen, 's zondags van 14 t tikoze kameraadschap \i Uur. Zondag 20 septei bleef. Het blijft zeker één ber, te 14 uur, was van de grote verdiensten startdag voor het nieuv van K.S.A.-Sint-Aman- werkjaar met o.m. )rie rkin pen letin oligi edes icht Temmerman tel. 51.04.63 09P E doe De figuur van het kleine dappere baasje Kramikske heeft in de wereld van de stripverhalen op korte tijd een vaste plaats weten te verwerven. De maker van Kramikske is Jean-Pol die zowat zijn waarde stelde men wel dat er geen oede dansvloer aanwezig moest zijn. En die er in de Keizershallen, zodat niets de uitwerking van de idee in de weg stond. Er was trouwens ook nog het feit dat de opening van de jaarbeurs net enkele dagen na de opendeur-manifestatie van Kalliope viel. De Kalliope leden wilen hun vrijetijd op een aange name en kreatieve manier gebruiken. De dans is daartoe een uitstekend middel. Dansen betekent ook aan muziek-literatuur doen. eigen kijk op zijn vak heeft. Tekenen is voor hem iets kreatiefs neerzet ten met potlood of pen op een wit blad papier. ,Er komt natuurlijk veel fanta sie bij kijken. Jean-Pol is eigenlijk van kindsbeen af met tekenen bezig geweest. Het is een soort van gave, beweert hij. De inspiratie die ligt in het dagelijks leven. De mensen goed gadeslaan en sommige anekdotes wat aandikken, de fantasie een beetje la ten werken. Opmerkelijk is dat zelfs de volwassenen in de krant van elke dag vaak eerst naar het stripverhaal grij pen en pas dan bijvoor beeld het politieke reilen en zeilen gaan lezen. Het tekenverhaal is een stuk ontspanning geworden. Misschien spreekt het jo viale, het naieve van het stripverhaal hen het sterkst aan. Vroeger is er wel eens een periode ge weest dat het minder goedgesteld was met de teksten in de zogenaamde tekstballonnetjes. Maar ondertussen is daar veel veranderd. Bij de meeste striptekenaars wordt een haast vlekkeloze taal ge hanteerd. Stripverhalen vormen eigenlijk een vera deming in deze stresseren- de tijd. Ofschoon ons land tot een van de pioniers behoort van het tekenver haal, toch wordt er nu wei nig vanuit de overheid ge daan om het stripverhaal te stimuleren. Misschien komt er wel een gunstige kentering wanneer het stripcentrum tot stand zal gekomen zijn. In Aalst is men nu al zover Jat er een «Club Kramiks ke» bestaat. Ze werd vier jaar geleden opgericht door enkele fervente aan hanger van het kleine ventje dai zovele verhalen meemaakt. Jean-Pol is er de ere-voorzitter van ge worden. dusbond, dat hij, naast, of schrijving van nieuwe f?£js beter langs de godsdiensti- den tijdens een onthai "f ge, kulturele, sportieve en ronde. Verder zijn er voi^'J ludieke vorming van de het eerste trimester n< fees studerende jeugd, ook bij aktiviteiten voorzien ü'"ëe al die studentengeneraties zondag 4 en 18 oktober,ldei in Erembodegem echte en 22 november en 6 d ëe vriendschapsbanden heeft cember, telkens van 14 tfr.tl gesmeed, vriendschap, het 17 Uur. l"'1 schoonste sierraad, het ei- gen kenmerk van de jeug. Wie echter graag wat mei1 ht Vriendschap, gegroeid ge- informatie over de bond de durende de vele ronden en werking wenst, kan hie re'd tochten, vooral op de on- voor ook terecht bij: vergetelijke bivaks en i'ern kampen, gedurende de 41 de bondsproost: E.I in(E voorbije werkjaren. Op het «eigen» heem «Erembout», Bredestraat 37, kan de Erembodegem- se bondsleiding bonds proost E.H. Frans Tem merman, bondsleider Pe ter Verleysen, bondsse- kretaris Hendrik Verheg- ge en elf ban- of hulplei ders thans (en reeds vanaf 1966) in ruime, stemmige lokalen, met daarachter een grote boomgaard en voetbal plein (het voorouderlijk erf van de proost), aan de .jongens allerlei vormende en ontspannende aktivitei ten aanbieden, aangepast aan de respektievelijke leeftijden. Bij de jongeren zijn dit vooral kreatieve bezigheden, binnen- en buitenspelen, sport en zang, bij de ouderen ko men daar ook tochten en meer vormende gespreks ronden bij. Ook voor de allerkleinsten van het eer ste, tweede en derde leer jaar hebben zij reeds ver scheidene jaren een spe ciale en afzonderlijke wer- de bondsleider: Pet de, Verleysen, Brusselbal plic 204. ekir erna de bondssekretari san- Hendrik Verhegge, Brdstr destraat 31 Mie; 1 op of bij een van de vo 1 en gende ban- of hulpleider edz; Wim Goetvinck, Pati sen Rasschaertlaan 2; Steve jonc Palsterman, Hogeweg 3 arm Peter De Backer, Hyaciirden tenstraat 59, Aalst; BaiOm Nuël, Brusselbaan 26 s Iwan Barrez, Dom Mode bie< Van Asschelaan 25c; Jaig, 0 Stoffelen, Koebrug 1 di Moorsel; Jo Meert, Well i weg 24; Bart Dierick :der Vrijheidsstraat 97; Tord 1 Jacobs, Vrijheidsstraat 61 icht Hendrik Van Dammi 1 Leuvestraat 81A; Johaar Roggeman, Kapellestra icht 35. itiel K.S.A.-Sint-Amandus- bond kijkt hoopvol en vei1 trouwvol de toekomst te[$ gemoet. In en lanj [0f K.S.A.-Erembodegem w king, aangepast a'an hun het bondsbestuur°de k< leeftijd en ingeschakeld in mende generaties hun e J hun eipen kinHerwprplH non i^n Qa" hun eigen kinderwereld. Met vele andere vriendjes van hun leeftijd gaan ook zij als «Leeuwkens» flink pret maken en zich vlug helemaal thuis voelen in gen identiteit leren vil den: Evangelisch e Vlaams, jong en durven) )ra_| onder de eigen Ieuzi„ Erembout-stout! J-

De Voorpost | 1987 | | pagina 4