rerbouwd Netwerk >iedt meer mogelijkheden ,De Sint- Jobshapel te Aalst fDocumap j Tentoonstelling «Openbare Werken» te Aalst De Voorpost - 25.9.1987 - 7 Een forum voor alle verenigingen |987 is voor Netwerk Aalst een uiterst belangrijk tar. Niet alleen omwille van de persprijs die dan >cli een blijk van waardering betekende maar >oral door de strukturering van de ruimtes aardoor de mogelijkheden werden aangezwen geld maar tevens door het streven naar professio nalisering en het inschakelen van eigentijdse apparatuur. een naar de jeugd ge richt optreden met Means to an End, Vio lent Mosquitos en The Heart Explodes Surpri se Act. En zondag 27 is de eerste "film op zon dag", "Monthy Python's Life of Brian" te 20.30 tend: boekenbeurs) 28 december 1987 tot 12 januari 1988: Graffi ti in Parijs (tentoonstel ling gerealiseerd door Netwerk medewerkers) 14 januari tot 15 janua ri 1988: Zeichnungen und Aquarelle der Deutschen Romantik. woensdag zullen plaats vinden in de foyer- ruimte. Het foyer Vrijdag 25 september is de opening van het vernieuwde Netwerk- centrum gepland. Een centrale plaats daarin - de draaischijf als het ware - vormt het nieu we foyer. Behalve op dinsdag zal deze alle da- feem nou de muur... het uitbouwen van sa- Via "de muur", die menwerkingsverban- mogelijk werd den. Over de oprichting >r de opbrengst van van het Openbaar Leer- :n zeer geslaagd eten- huis (Parklaan 151, je in juni beschikt Net- 9300 Aalst) is ondertus- trk naast de zaal nu 8011 heel wat versche- lok over een galerij- nen. Naar toneel, dans, ?rfemimte geschikt voor beurzen en tentoonstel- en toonstellingen kur- lingen toe staat deze 0 lussen, infogebeurens werkwijze ook dit sei- gen open zijn vanaf 19 in vergaderingen. De zoen centraal. Het blijft uur (op woensdagen byerruimte is nu'dui- onze mening dat in sa- lelijk afgescheiden van menwerkingsverban- le ingang en van de den zinniger en beter Jaal waardoor deze elke werk kan geleverd 5r® vond opengesteld kan worden. orden voor het pu- x-, In&iek, dinsdag dan wel muur De vooraan de straat a.iip. gelegen ruimte - een ïaal rooien met een kleine rij woning Film Van dit hei ld{jtadstoelage van 4.500 wordt gebruikt als per jaar, een toelage doorgang naar de zaal. 2*an de provincie die er he in veelvoud van is en Deze ruimte wordt doormidden gedeeld door een nieuw ontwor pen wand. Deze wand loopt door in de zaal. Hierdoor ontstaat aan de linkerzijde, zowel in 114 van het loon van een AC-er. Jere uimere rtgahogelijkheden dpe Door deze verbou- de ruimte vooraan als ingswerken heeft de bi de zaal, een gang die vore rogrammatieploeg zaal, café en sanitair ten juimere mogelijkheden verbindt. Deze gang is >anr ekregen. In de galerij- tevens hall en tentoon- zichjuimte zijn vanaf de stellingsruimte. De kei pening een reeks ten- wand geeft het Ne- lonstellingen gepland, twerk-geheel een nieu- n vAaarnaast zijn voor dit we ruimtelijke struk- erk iizoen een reeks kur- tuur en staat architek- ïssen gepland en start turaal autonoom in het aginje serie "film op zon- interieur: vormelijk fr. lag", i.s.m. filmklub wordt niet de minste po- ntrakt. Ook in de ging gedaan de nieuwe jyer-ruimte zijn een constructie te "integre- lantal video-voorstel- ren" of de bestaande te üngen vastgelegd en dit decoreren. De vormge- Jp woensdagavond. Op ving van de nieuwe ogenblik is de eerste wand die door haar rorkshop voor jonge- stroomlijning zich richt m op woensdagnamid- t°t het nieuwe in de ar- ftg" reeds achter de rug chitektuur, gebruikt k wordt druk gewerkt het bestaande interieur In de "Doewatdag". De 818 een poëtisch kader, tewone" eigen pro- De nieuwe wand heeft rammatie en de zaal- aldus een regenerende irhuur blijven ui ter- functie. gird behouden maar et (er dit allee straks Offloiele opening Nou ja, "officieel". Vandaag vrijdag 25 september gaat Net werk in elk geval om 20 van de belang- uur open. Morgen za- jjkste facetten van de terdag 26 september is Hstwerking is en blijft er eveneens te 20 uur vanaf 11.30 u.). Elke woensdag is er een video-avond ge pland. Zo krijgt de be- zoek(st)er meer infor matie over geplande activiteiten en kan hij/ zij er kennismaken met verschillende vormen van videokunst of opna mes van theater-, dans en muziekgroepen be- kjken. De toegang is ook die avond volledig gratis. Reeds vastgelegd: 30 september om 21 uur: Einstürzende Neubau- ten; 7 oktober om 21 uur: Videodróme en 14 oktober om 21 uur: Paarse Regen. Tentoonstellingen start Netwerk met een eigen filmprogramma- tie op zondagavond, dit in samenwerking met de Aalsterse filmklub Antrakt. De filmverto ningen zullen plaats vinden om de drie a vier weken in de grote zaal. Er zal getracht worden de betere film van een paar jaar terug of de oude klassieker te bren- Jocema Het enige "officieel erkende" werkingsluik van Netwerk, namelijk dat als JOCEMA (Jon geren Centrum voor Maatschappij vernieu wing), kreeg vanuit de af basis, de jongeren zelf, vorig seizoen een steeds rijkere en zinvollere inhoud. Er waren punkfesti vals, niet enkel muziek- gebeurens, maar tel kens gekombineerd met info- en aktiestands (rond thema's als amti- militarisme, racis me,...), dit seizoen o.a. verder uitgewerkt in de "Doewatdag". Er was Aalst. Frans De Koninck expozeerde zijn werk tijdens de Sint-Jozefsparochiefeesten sche middelen en vooral heel wat mensen met frisse ideeën, durf en de motivatie om naar an deren hun ideeën teitsvolle produktie voor te stellen aan het Netwerkpubliek. Eigen aanbod gen. Het programma het onderdak en steun fantasieën te luisteren. 24 oktober: De Slui- tot half januari ziet er bieden aan een groep Dus, ervaring is zeker pende Armoede "De sol- Groot-Brittannië/Ne- derland, 1985) 10 januari 1988: Cani- che (Bigas Luna, Span- Een eerste reeks ten- je, 1979). toonstellingen werd In samenwerking reeds definitief gepro- met De Andere Film grammeerd. De klem- (Antwerpen) biedt Net- toon werd gelegd op va- werk de filmliefhebber als volgt uit: 27 september: Monthy Python's Life of Brian (Terry Jones, Groot- Brittannië, 1979) 18 oktober 1987: Lolita (Stanley Kubrick, USA, 1961) 8 november 1987: Höhenfeuer (Fredi M. Murer, Zwitserland, 1985) 6 december 1987: ZOO - A Zed and Two Noughts jekten. (Peter Greenaway, Netwerk eist niet per- jongeren die wou expe rimenteren met theater, wat resulteerde in de voorstelling "En mor gen de hele wereld...", een 'cabaret' rond te- ma's die zijzelf belang rijk vonden. Gevolg: de niet nodig. Zelfs als je 't niet direkt ziet zitten om verbaal iets te doen, kan je toch nog altijd meewerken aan klank, belichting, muziek, de corbouw, affiche, kos tuums, opzoekings- geregeld een reeks van films rond een bepaald thema aan, al dan niet verspreid over verschei dene avonden. De eerste reeks zal plaatsvinden op 10 november 1987 riatie binnen het thema. 25 september tot 8 okto ber 1987: Poolse filmaf fiches 10 oktober tot 27 okto ber 1987: Daniël Vrij- dagh: "Fireworks over Berlin" (textielen en en omvat documental- king, is er nu nog geen kartons). res over steden in de uitgebreide jaarplan- 30 oktober tot 8 novem- twintiger en dertiger - - ber: Affiches Klaus jaren: Staeck (politieke gra- 20u30: A propos de Ni- fiek uit de BRD) ce (Jean Vigo, Frank- 10 november tot 19 no- rijk, 1930) 21u00: Rien que les heures (Parijs - Albert Calvalcanti, Frankrijk, 1926) reeds gestarte "work- werk., shop" op woensdagna middag, die in het voor jaar kan eindigen in interesse kan de work- één of meer nieuwe pro- shop zich opsplitsen in meer dan één werk groep. Trouwens, de sé de hoofdrol in de so- eerste twee maanden ciale akties en infoge- za-l er heel los gewerkt beurens van de streek, worden, komt alles aan maar de voortdurende bod en kan er veel ge beuren. De Workshops voor Jongeren vinden plaats iedere woensdag namiddag van 13.30 tot 17 u. (vanaf 16 septem ber). De toegang is gratis. stelling "Onuitgegeven kinderboeken". De pre cieze gegevens in ver band hiermee zullen la ter meegedeeld worden. Netwerk, een forum voor alle verenigingen Uiteraard blijft het centrum open voor an dere verenigingen en groeperingen, die van de aangeboden infra- struktuur gebruik wil len maken. Zo hebben wij o.a bereidheid tot werken en het aanbie den van steun, onder dak en medewerking maakt ook dat dit sei zoen "noch genoegen, noch ongenoegen" on gemerkt zal voorbij gaan in Aalst. Gezien de manier van werken en het aktuele karakter van dergelijke menwerkings- Jrbanden vember: Persfotografie (de actualiteit vastge legd) 20 november tot 3 de cember: Tejater '80 (theaterfotografie en - affiches) 9 december tot 16 de cember: Project( Onuit gegeven kinderboeken (in de galerij ruimte en de grote zaal, aanslui- ning. Er wordt echter reeds volop gewerkt aan o.a.: De verdeling van affi ches en info rond de be toging tegen racisme en fascisme van zater dag 26 september te Antwerpen. laar 22u00: Berlin, Sympho- Een benefiet voor nie einer GroBstadt 11.11.11 met (onder (Walter Ruttmann, voorbehoud) The Soul- Duitsland, 1927). sisters en The Skyblas- Verder kunnen film- ters Lefhebbers ook aan hun Een reeks kursussen trekken komen op de (vanaf eind oktober), video-avonden die op met thema's als vegeta risch koken, stijldan sen, grime, stervensbe geleiding, kalligrafie, lodii Kapellen zijn steeds uiting geweest van een getuigenis genfan gelovig zijn van een volk, een wijk. De Sint- 8 Jobskapel gebouwd in 1429 is daarvan een goed den 'oorbeeld. De kapel werd immers gebouwd enkele iree aren nadat te Aalst een eerste pestepidemie uitbrak. Aanvankelijk kreeg ze de naam van Kapel van iegelsbrugghe, naar de familie die aldaar een heer- ijkheid bewoonde. De naam «Sint-Job» vinden we ,as ln 1475 terug. Sint-Job werd reeds in de dertiende eeuw aanroepen tegen etterende zweren, puisten, Jl 'tiidziekten en om de geduldigheid in het lijden. aarlijks, vanaf 10 mei zijn feestdag, wordt er nog e en. noveen gehouden. Uit een geschrift van 1742 /rij ^at wie Sturende de noveen elke dag kwam J ndden voor «d'uyroeyinghe der ketterijen» een vol- alft 'n aflaat" kreeg. kapel kende een enorme bloei in de 17' eeuw. De lieuwe pestepidemie van 1648 en 1663 deed de kapel k groeien tot een waar bedevaartsoord. In die perio- "tfo 'e men de kapel ook verfraaien. In 1657 werd oss ee^houwer Sebastiaan Ducam aangesteld om een ommuniebank te beeldhouwen. Uit die tijd dateert nhi een 8ro,e klok, het tabernakel, twee zilveren tt 'npullen, vijfduizend zilveren erepenningen, ge- *aakt door William Van Wambeek. In 1658 werd de apel gedeeltelijk verwoest door het Franse leger. elukkig kon men de meest waardevolle stukken van e Sint-Jobskapel in veiligheid brengen. 11663 wordt ze naar het westen toe uitgebreid. Dat lartal staat vermeld in de kartouche boven het litsboogvenster van de westgevel. Twee schilderijen an een onbekend kunstenaar stellen de bruiloft voor eian Kanaan. Ze werden in 1690 aangekocht. Zeven ilan'flr ^a!er werd het interieur van de kapel verfraaid Jeu,et een schilderij van «De drie koningen». In 1710 £\p0rdt klokkengieter Jordaan Smets aangeschreven htii j" een klokje te gieten dat tot op heden behouden dei eef- k*e beeldjes van Onze Lieve Vrouw en van u.,vee engelen werden in 1725 afgekocht van de zusters nnonciaden. Je oude kunstwerken zijn nu niet meer in de kapel te wonderen. Het enige kunstwerk dat momenteel in kapel nog wordt aangetroffen, is een werk van enedictus de Noose uit 1760 en het stelt Sint-Job lor. Het huidig altaar werd voor 350 gulden 'rnieuwd door Cornelius de Schaepdrijver en werd verguld door Jozef Hor ion. Jan Coopmans begon in 1761 aan de huidige kom- muniebank. De ciborie en zes zilveren kandelaars werden in 1769-1771 door Willick geleverd. De marmeren ballustrade komende uit de kapel van Sint-Anna nn de Sint-Martinuskerk, werd in 1772 afgestaan door de Broederschap van de Heilige Moeder Anna. Tijdens het Frans bewind deed de kapel dienst als sluikkapel. De wijkbewoners kwa men er 's nachts samen en lieten er door onbeëdigde Aalsterse priesters de mis opdragen. Na een inval door de fransen op 14 mei 1793 werd de kapel aan een zekere G.H. Leunckens verkocht onder de uitdrukkelijke voorwaarde deze af te breken. Geluk kig kwam het nooit zover, want na het konkordaat met Napoleon in 1802 kon de kerk vrijer ademen en werden de diensten langzaam hervat. Op 24 februari 1808 kreeg G.H. Leunckens de toelating van de bisschop van Gent om opnieuw dagelijks een mis te laten opdragen en de relikwieën door de pastoor te laten gebruiken tijdens de noveen. Later kwam de kapel in bezit van de familie van Graaf du Monceau van Brussel. In 1909 toen de kerk van de Kapucijnen werd gebouwd, werd het altaar van Sint-Job afgebroken ■en naar de Kapucijnenkerk overgebracht. Het was een zware slag voor de kapel en begin van het verval. Dankzij een tussenkomst van Louis Schouppe en Romain Moeyersoon zou de Aalsterse deken en latere bisschop van Gent, Mgr. Coppieters de kapel als eigendom van het kerkfabriek van Sint-Martinus doen erkennen. In de oorlogsjaren waren het de families Bosteels, Buckens, Wellekens, De Schrijver en De Loose die er voor zorgden dar in 1944 de kalvarie en de kapel werden opgeknapt. In 1952 startte e.h. Houtman met de Confrérie van Sint-Job. Een 900-tal personen, zowel van binnen als van buiten de stad, lieten zich hiervoor inschrijven. In de periode 1969 ontstond de vzw «De Vrienden van Sint-Job», die mede door de stedelijke, provinciale als nationale subsidies de kapel kon restaureren. Zo bleef een brokje volksde votie, een unieke kapel, voor het nageslacht be houden. JM Heyman daat-facteur en Rachel" (Anne Sierens). 13 november: Nationaal Fonds (Nederland) "Jo- lie Madame" December 1987: een 'li terair' theaterproject (titel nog niet gekend). Januari 1988: "Ana, the Man and his Story", een De Persbond: Okkosje- Naar gelang van de jonge produktie, gerea- merten i liseerd met steun van BGJG-Aalst: Netwerk. 19 september: Kinder namiddag met poppen theater Pallieter 10 oktober: Tweede- handsbeurs: kinderkle ding en speelgoed 7 november: Sint-Maar tensfeest. Jeugd en Muziek (waar mee wij meer dan goede betrekkingen onder houden): 12 oktober "Concerti" als ope- iiingskoncert voor hun seizoen. Verder zjn school- koncerten en een lente- kontakt in Netwerk ge pland. Daarnaast heb ben wij natuurlijk het A.K.V.T., Tejater '80, de Smurfpunx en ande ren. Maar deze werden reeds in een ander ver band vermeld. Vanaf dit seizoen kunnen verenigingen ook gratis gebruik ma- ken van de beschikbare let blijkbaar een vlotte bruari 1988. vergaderruimten aflossing van de wacht De boekenbeurs Daarop zijn Jeugd en in het huidig teaterwe-, wordt als vast gegeven Muziek Aalst de reldje). Het blijft de be- dit seizoen uitgebreid Smurfpunx en het doeling om minimum tot 4 dagen en voorafge- A.S.O. reeds ingegaan maandelijks een kwali- gaan door de tentoon- (L.H.J Teater Netwerk wil de lijn van vorig jaar - jonge, vernieuwende, verras sende produkties - voortzetten, alhoewel dat dit jaar niet zo een voudig lijkt. Immers, ondanks een uitgebrei de prospektie is het pro gramma op dit ogenblik niet echt omvangrijk (Het krisisfenomeen be- Ander aanbod 3 oktober 1987 (Kat- tekermis): A.K.V.T., Wagenspelenfestival 21 en 22 november, 27, 28, 29 en 30 november: Tejater '80 "Trappen" (Alan Ayckbourn) 16-17 april en 22, 23, 24 en 25 april: Tejater '80 "The Birthday par ty" (Harold Pinter). De vaste programmatie Het kwistornooi dat op 18 september 1987 wordt afgesloten, zal ook dit seizoen een ver volg krijgen onder de deskundige leiding van Kamiel De Blander. Karnaval blijft in Net werk hoogtij vieren en dit van zaterdag 13 tot en met maandag 25 fe- Een aktiedag rond ra cisme en fascisme Van zaterdag 3 oktober tot en met maandag 12 En uiteraard de Doe- oktober 1987 loopt in het Administratief Centrum watdag, de workshops te Aalst de rondreizende tentoonstelling «150 jaar en de boekenbeurs. Ministerie van Openbare Werken... meer dan u denkt»». Muziek Op zaterdag 31 okto- Deze tentoonstelling is zijn van de bewoners ber 1987 wordt er in S^n opsomming van van het land. Netwerk een Doewat- activiteiten van het Mi- Aan de hand van foto's, dag georganiseerd. Dit nisterie van Openbare plans, schetsen, ma- moet een gebeuren wor- Werken maar veeleer quettes en authentieke den waar allerlei krea- een belichting van de stukken worden de ver- tieve, rebelse jongeren wijze waarop Openbare wezenlij kingen van aan bod kunnen ko- Werken in alle facetten diensten zoals Water- men. Naast optredens is van bet dagelijks leven wegen, Wegen, Elektri- er ook plaats voor film, doordringt, zowel eko- citeit en Elektromecha- nomisch, sociaal,, kul- nika, Regie der Gebou- tureel als rekreatief. wen, Groenplan en Van bij zijn oprichting Bruggenbureau voor- immers staat het Minis- gesteld, terie van Openbare Werken ten dienste van Naast enkele grote rea- de bevolking. De be- lisaties, worden ook de langrijkste opdracht minder bekende aspek- bestaat erin te zorgen ten van het departe- voor het algemeen wel- ment getoond, waarbij poëzie, kabaret, perfor mances... Daarnaast is er ook ruimte voorzien voor allerlei info- stands: Het Aalsters Scholierenkomitee, De Nar, A.F.F., Wereld winkel, KNAL, enz. Naast deze Doewat dag wofdt om de zes weken een muziekop- treden gepland. Daar deze scène heel vlug verandert en Netwerk wil inspelen op de steeds wijzigende ten densen, kan U het best via het Netwerk-tijd schrift het volledige programma blijven volgen. Workshops Netwerk zoekt jonge mensen die wat willen doen met of rond teater, die iets te vertellen heb ben of gewoon nieuws gierig zijn. We beschikken over een ruimte die telkens weer tot wat anders kan omgevormd worden. Er zijn de nodige techni- o.m. ruim aandacht wordt besteed aan nieu we hoogtechnologische technieken. Naar gelang de stad of streek waarin de ten toonstelling plaats heeft wordt de inhoud daarenboven voor een belangrijk deel aange past, zodat telkens plaatselijke projekten worden belicht en ook praktische informatie ten behoeve van de be volking wordt ver strekt. De tentoonstelling is el ke dag vrij toegankelijk van 10.30 u tot 18 u. De vernissage heeft plaats op 2 oktober ek. om 19.30 u. Aalst. Naar jaarlijkse gewoonte werd ook nu aan de Sint-Rochuskapel een eucharis tieviering opgedragen (a)

De Voorpost | 1987 | | pagina 7