Festivalkoncerten in onze streek Sint-Niklaas' Belcantogezelschap met Weense operette Maandag 5 oktober: Lokeren: Nationaal Orkest van België o.l.v. Kurt Wöss Woensdag 7 oktober: Aalst: Nieuw Belgisch Kamerorkest o.l.v. Jan Caeyers Woensdag 7 oktober: Sint-Niklaas: pianorecital Stefan Vladar zaterdag 10 oktober: Aalst - pianorecital Stefan Vladar zondag 11 oktober: Bornem - mezzo G. Lombaerts, gitarist Yves Storms en organist Jan Van Landeghem 14 - 2.10.1987 - De Voorpost Het Belcantogezelschap van Sint-Niklaas presen teert in de Stadsschouwburg te Sint-Niklaas op 17, 18 en 24 oktober 1987, telkens om 20 uur, en op 25 oktober 1987, om 15 uur, de perette Venus In Seide, die in 1932 werd gecomponeerd door de Weense operettekoning Robert Stolz. Deze operette, waarvan de titel misschien min der gekend is, bevat al leszins zeer gekende melodieën in de typi sche Weense stijl, eigen aan Robert Stolz. Zo worden de Hongaarse Zigeuneresardas Spiel auf deiner Geige das Lied von Leid und Lust», het mooie lied «Eine wie du, war im mer mein Traum», de foxtrot «Fraulein, ach Fraulein», en «Spielmit mir auf der kleinen gold'nen Mandoline», de Engelse wals «Au- gen, ihr ratselhaften Sint-Niklaas. Het Belcantokoor met links vooraan regis seur Jacky Petersen en rechts Rudi De Meulenaere. Augen» en «Nur für Dich, nur für Dich, schlagt mein Herz al- lein», de marsch «So lang' es Frauen gibt, so lang gibt's Liebe» en de tango «O mia bella Na- poli», naast talrijke minder gekende, maar toch typische Stolz-me- lodieën ten gehore ge bracht. Inhoud Vorst Palotay heeft het kasteel te Szegedvar aan zijn weduwe Jadja gelegateerd. Dat kas teel behoort echter toe aan vorst Stephan Tele- ky, die het gerechtelijk opeist. Daar Jadja wei gert op het proces aan wezig te zijn, laat Tele- ky het schilderij, waar op Jadja als «Venus in zijde» voorgesteld is, naar de gerechtszaal overbrengen, wat Jadja hem zeer kwalijk neemt. Op de vooravond van de bruiloft van Jadja met Józsi, de zoon van ba ron Oroszy, zitten Oros- Sint-Niklaas. Herman Nauts en Mariene Bauwens in een duet zy en de pastoor te wachten op de komst van Józsi. Daar deze wegblijft, zijn ze onge rust, omdat de bende van Rozsa Sandor de streek onveilig maakt. Luitenant Ladislaus heeft de geheime op dracht, Rozsa Sandor gevangen te nemen. Hij ontmoet op het kasteel zijn geliefde Mizzi, de pupil van OProszy. Plots komt er een vreemdeling aan, die beweert dat Józsi ge vangen genomen is door rovers. Hij wil zich slechts te middernacht bekend maken. Jadja en de vreemdeling voelen zich tot elkaar aange trokken, zelfs al denkt Jadja net zoals de ande ren dat hij Rozsa San dor is. Uit een gesprek van de vreemdeling met de pastoor büjkt dat de ze weet dat hij vorst Teleky is. De vreemde ling vraagt hem echter om dit geheim te hou den. Hij wil met Jadja trouwen en heeft daar om Józsi in een kasteel gevangen gezet om zo diens huwelijk met Jad ja te verhinderen. De vreemdeling laat Jadja veronderstellen dat hij De muziekliefhebbers uit onze streek krijgen de volgende dagen een rijke verscheidenheid aange boden op koncertgebied. In het kader van het Festival van Vlaanderen staan gedurende de vol gende twee weken niet minder dan vijf koncerten geprogrammeerd: religieuze vokale muziek van de renaissance tot heden, simfonieèn van Prokof - jew en Haydn samen met twee hits van Rodrigo, Weens walsen en polka's, werk van Beethoven, Elgar en Verbesselt en een pianorecital. Voor elck wat wils! Maandag 5 oktober - Loke ren: Weense walsen en polka's Het stadsbestuur Lokeren, i.s.m. de Kulturele Raad en de Raad van Bestuur van het Kultureel Centrum programmeert op maan dag 5 oktober om 20 uur in de Stadsfeestzaal van het Kultureel Centrum het Na tionaal Orkest van België uit met Weense walsen en polka's; een koncert dat gesponsord wordt door de firma Janssens Cleaning. Dit koncert sluit kwa te- matiek duidelijk aan op het Europalia-gebeuren dat Oostenrijk dit jaar cen traal stelt. De atsmosfeer van de Weense wals is diep gewor teld in dat tijdvak uit het Oostenrijkse Keizerrijk, om precies te zijn: tussen het Weense Kongres (1814) en de aanslag te Se- rajevo (1914), dat onmis kenbaar als het herfsttij van een machtig imperium mag gelden, waarin de kuituur tegelijk tot verval gedoemd was en simbool stond voor elegant hedo nisme. Temidden van de keizerlijke beproevingen (moord en zelfmoord) bleef het hof glimlachen, waar toe het niet in de laatste plaats aangespoord werd door een koning op een ander, weliswaar kleinschaliger maar uit eindelijk duurzamer ge bied: Johann Strauss Jr. die een van de geniaalste geesten van de «lichte mu ziek» kan worden ge noemd en voortbouwde op de verworvenheden van zijn vader om de wals op te tillen uit zijn folkloristi sche beperktheid en trivia le harmonisatie en haar een internationale faam te zowel Teleky als Rozsa Sandor zou kunnen zijn, waarop Jadja ver klaart dat ze nog liever zou trouwen met de ro verhoofdman. Ondertussen meldt een andere vreemdeling zich aan als vorst Tele ky. Het is echter Rozsa Sandor, die toevallig in brak in het kasteel waar Józsi opgesloten zat, die van hem het verhaal hoorde van Teleky en die dacht ook hier een slag te kunnen slaan. De twee vreemdelingen ontdekken eikaars identiteit en beloven mekaar geheimhou ding en hulp. Te mid dernacht onthult Tele ky zijn ware identiteit en vraagt Jadja ten hu welijk. Als deze wei gert, zegt hij dat het maar een grapje was en dat hij eigenlijk Rozsa Sandor is. Hij dwingt de pastoor het huwelijk tussen hem en Jadja te voltrekken. In de pustaherberg, het rovershol van Rozsa Sandor, wil Teleky Jad ja een afschuw laten krijgen van het rovers leven, maar Jadja voelt zich hier in haar schik. Als Oroszy met Rozsa Sèndor, die hij voor Teleky houdt, in de her berg komt, geeft hij zijn Sint-Niklaas. Mietje Meyers neemt haar rol door geld in bewaring «aan zijn goede vriend Tele ky», vooraleer de ver meende roverhoofdman gevangen te nemen. Als ook Ladislaus aankomt en Teleky gevangen neemt, bekent Jadja dat ze al lang wist dat hij Rozsa Sandor niet is. Ze wil nu echter toch met hem getrouwd blijven, daar ze zijn ware aard eeft leren kennen. De echte Rozsa Sèndor komt terug met een be genadigingsbevel van de keizer die, op aanra den van Teleky, hem heeft ingelijfd in het li ger. Hij heeft Józsi t vrijd en brengt hem b zijn vader terug. Jó: die heel de nacht opri sloten gezeten heeft n gravin Piroska, is bereid om daarmee t trouwen. Zo zijn er c het einde drie gelu ge paren. We zien Mietje Weyeij in de rol van Jadja e Herman Nauts als Tel£ ky. Rozsa Sèndor wonf gespeeld door Will{ Van den Henden. Rue De Meulenaere en 1 lene Bauwens vorm het koppel Ladislaus ej Mizzi. Willy Geley£ speelt de rol van de f toor en baron Oroszjï wordt vertolkt Raymond Schrijvers. De solisten, het koor het orkest van het Be— cantogezelschap onder de muzikale Ie?7 11 ding van Koen DejongJ he. Het ballet der Kemj pen verleent zijn mee werking onder leidi van Filip Vervoort. Regie: Jack Petersen, j Genummerde kaart (290F en 240F) zijn tl verkrijgen bij Herm Nauts, Zamanstraat 4^ te Sint-Niklaas, tel. 776.07.53 en bvij de lc den van het Belcanto# zeischap. Lokeren. Het Nationaal Orkest van België vertolkt Weense walsen en polka's te Lokeren. Het Nationaal Orkest van België werd in 1931 opge richt en kreeg zijn huidige benaming in 1936. Vaste dirigenten waren André Cluytens, Michael Gielen, André Vandernoot en Georges Octors en sinds 1 september 1983 Mendi Ro- dan. Het orkest, dat een belangrijke plaats verover de in het muziekleven van ons land, heeft een reper toire met de voornaamste werken van meer dan 300 komponisten, waaronder talrijke Belgische werken. Wereldberoemde dirigen ten en solisten traden op met het N.O.B., dat kon- certeerde in verschillende Europese landen. In Lokeren wordt het Na tionaal Orkest van België geleid door de Oostenrijk se dirigent Kurt Wóss (°1914 Linz). Na muziek wetenschappen gestu deerd te hebben en muziek lessen gevolgd te hebben, wordt hij eerst leraar aan de Weense muziekakade- mie maar begint later toch een dirigentenloopbaan. Deze carrière voert hem over de hele wereld als di rigent van beroemde fa- lanksen, waarmee hij be faamde solisten bege leidde. Toegangskaarten aan 300 Sint-Niklaas. Stefan Vladar verzorgt in Sint-Niklaas een pianorecital op 7 oktober. fr. zijn te bekomen bij de Kulturele Dienst, Toren straat 1telefonisch op nr. 091/48.28.05. Woensdag 7 oktober - Aalst: L. van Beethoven, Edw. Elgar en Aug. Ver besselt In de Keizers hallen te Aalst is op woensdag 7 ok tober om 20 uur het Nieuw Belgisch Kamerorkest 0.1.v. Jan Caeyers te gast; dit op uitnodiging van het Dirk Martenscomité en 1.s.m. het Stadsbestuur van Aalst én met finan ciële steun van de Gene rale Bank zetel Aalst. Op het programma staan «Egmontouverturc» en de vijfde simfonie van Beethoven, de «Serenade voor strijkers in e» van Ed ward Elgar en de komposi tie «Pax, voor kameror kest» van August Verbe sselt. De «Egmontouverture» be hoort tot de verzameling teatermuziek die Beetho ven op bestelling kompo- neerde om de gelijknamige tragedie van Goethe te be geleiden. Hoewel muziek op bestelling, is zij toch ruim deze beperking te bo ven gekomen: een onder werp dat de strijd voor de vrijheid verheerlijkt, moest Beethoven in die pe riode van zijn leven nood zakelijkerwijze bekoren. Op 22 december 1808 werd Beethovens vijfde simfonie in het Weense Theater an der Wien aan het publiek voorgesteld. 25e blijft onge twijfeld de populairste van de negen: het aantal uit voeringen sinds haar krea- tie is onoverzienlijk. Wel licht heeft deze ruime aan dacht van uitvoerders en publiek te maken met het vitale karakter en de tema- tische en architektonische doorzichtigheid ervan. Ze wordt niet ten onrechte een hoogtepunt van de klassieke simfonische kunst genoemd! De Engelse komponist Ed ward Elgar (1857-1934) was een der eersten die op het einde van de 19* eeuw de renaissance van een ti- pisch Engelse muziek in luidde. De «Serenade voor strijkers in e opus 20», is cyclisch van vorm, nobel en gedistingeerd van ka rakter De toon van het werk is het rustige, kom merloze geluk van de Ed- wardiaanse tijd, onberis pelijk, smetteloos zonder eksentriciteit. August Verbesselt (°1919) komponeerde het werk «Pax» in opdracht van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. Hij voltooi de het op 1 maart 1986. Het is een ééndelige kom positie in reeksen opge bouwd, een werk waarin de stille gedeelten over heersen, die als het ware de zuchten zijn van hunke- prijzen. Van 1981 tot 1984 specialiseerde hij zich te Wenen aan de Hochschule für Musik in de direktie en interpretatie van de IS11* en 19"' eeuwse opera- en or kestmuziek. Sinds 1985 leidt hij het Nieuw Belgi sche Kamerorkest, waar mee hij reeds optrad in de belangrijkste Belgische steden en waarmee hij een aantal radio- en televi sieopnamen realiseerde. Naast zijn direktieaktivi- Gerda Lombaerts op 11 oktober te gast in de abdijkerk van Bornem. ring naar vrede (pax). Het Nieuw Belgisch Kame rorkest, opgericht in 1985, kende meteen een grqot sukse8. Voor de sa menstelling ervan werd uitgegaan van laat 18"* eeuwse en vroeg 19d* eeuw- se orkesten, waarbij de ge reduceerde strijkersgroep het belangrijkste kenmerk vormt. Het orkest legt zich dus in eerste instantie toe op de interpretatie van Haydn, Mozart, Beetho ven, Schubert en him tijd genoten. Daarnaast wordt wel de nodige aandacht besteed aan het romanti sche en moderne repertoi re voor kamerorkest. Dirigent Jan Caeyers stu deerde muziekweten schappen maar behaalde ook een hele resem eerste teiten is Jan Caeyers sinds 1985 ook professor aan de Leuvense universiteit, waar hij muziekanalyse doceert. Toegangskaarten kosten 300 fr. en zijn te verkrij gen bij de Kulturele Dienst, Kattestraat 33, 9300 Aalst, telefonisch op nr. 053/77.11.11. Woensdag 7 oktober - Sint- Niklaas: pianorecital Ste fan Vladar Het stadsbestuur van Sint- Niklaas organiseert op woensdag 7 oktober om 20 uur in de Stadsschouw burg in het kader van het Festival een pianorecital met Stefan Vladar, die op 10 oktober in Aalst te gast is. Hij vertolkt werk van Schönberg, Beethoven en Schumann. Stefan Vladar werd gebo ren op 2 oktober 1965. Hij is afgestudeerd »an het muziekgymnasium te We nen. Reeds op zesjarige leeftijd had hij zijn eerste piano-onderricht gekre gen; sinds 1973 studeerde hij bij Renate Kramer- Preisenhammer, Hans Pe- termandl en Rudolf Scholz. In 1982 behaaldde hij de eerste prijs op het Rudolf Heydner-Klavier- wettbewerb van de Musi- khoch8chule te Wenen en in 1985 was hij eerste lau reaat van de Internationale Beethoven Wedstrijd. Het recital opent met «Drei Klavierstückeopus 11 van Arnold Schönberg (1874-1951), leerling van Zemlinsky en leraar van Berg. Zijn opus 11 dateert uit 1909 en hiermee begon een nieuwe stijl, die men atonaal noemde omdat men meende dat deze stuk ken niet op de gebruikelij ke toonaarden berustten. In dit werk vermijdt hij elk tonaal centrum; het orde nend beginsel is er nog steeds een motief maar dit heeft dan geen tonale kon- sekwenties meer. Het klankbeeld geeft een niet aflatende indruk van hoogspanning, zelfs van oververhitting Van Ludwig van Beetho ven (1770-1827) vertolkt Vladar de «Sonate voor piano in C, opus 2 nr. 3», een bij pianovirtuozen ge liefd werd, omwille van het briljante vertoon dat zich uit in veelvuldig passage- werk met o.m. arpeggio's en gebroken akkoorden. Het koncert besluit met de «Etudes Symphoniques, opus 13» van Robert Schu mann (1810-1856). Het komponeren van een bun del met twaalf studies voor klavier was in 1834 zeker geen nieuw idee, maar de kombinatie met het varia tieprincipe was wel bijzon der origineel. Het resul taat, de «Etudes Sympho niques opus 13» is een unieke bijdrage tot de pia noliteratuur, zowel op mu zikaal als óp technisch vlak. Toegangskaarten kosten 200 fr. en zijn te verkrij gen aan de balie van de Stadsschouwburg, Ri chard Van Britsomstraat 19. 2700 Sint-Niklaas, telefonisch 03/776.35.75. Voor het pianorecital door Stefan Vladar in het stad huis te Aalst, verwijzen we naar onze bijdrage over zijn recital te Sint-Niklaas. Hij vertolkt er eveneens «Drei Klavierstücke, opus 11» van Arnold Schönberg, de «Pianosonate in C, opus 2 nr. 3» van Ludwig van Beethoven en de «Etudes Symphoniques, opus 13" van Robert Schumann. Voor toegangskaarten: zie hoger. Zondag 11 oktober - Bor nem: Bach, Fl. Peeters, N. Rosseau, V. Nees en J. Van Landeghem Het tweede festivalkoncert te Bornem is opnieuw een organisatie van de Ge meentelijke Muziekakade- mie en het Kultureel Cen trum Ter Dilft. Het brengt drie jonge Vlaamse musici voor het voetlicht, die een gevarieerd programma zullen vertolken. Gerda Lombaerts werd ge boren te Wilrijk in 1950. Ze behaalde de aggregatie muziekopvoeding aan het Lemmensinstituut te Leu ven en een eerste prijs zang aan het Koninklijk Muziekkonservatorium te Gent. Zij studeerde verder o.l.v. Lucie Frateur te Ant werpen, volgde mees- terkur8U88en bij Peter Pears en bekwaamde zich verder bij Gérard Souzay en Dalton Baldwin te Génève. In september 1981 debu teerde ze te Londen met een liedrecital in de Wig more Hall. Samen met Paule Van Parys onder nam zij in december 1981 een koncertreis in de Sta tes en Canada. Gerda Lom baerts trad geregeld op in het kader van het Festival van Vlaanderen, voor de BRT en de RTBF Ze kreëerde tal van heden daagse werken o.a. van Vic Nees, Norbert Rosseau en Jan Van Landeghem. Zij is momenteel docente zang aan het Lemmensin stituut. Yves Storms Begon zijn muziekstudies onder leiding van Victor Van Puyenbroeck aan het Koninklijk Vlaams Mu ziekkonservatorium van Antwerpen, waar hij nu zelf doceert. Hij vervol maakte zijn studies bij grote gitaarvirtuozen, als ook aan de Academia Mu- sicale Chigiana te Siena, waar hem de grootste on derscheiding werd uitge reikt. Yves Storms werd eerste laureaat van het Concur so International de guitarra Oscar Espla te Alicante (1978) en van het Concur- so Internacional de guitar ra Andrès Segovia te Pal- ma de Mallorca (1979). Tal van Belgische kompo nisten, o.w. Jef Maes, Vic Mees, Renier Van der Vel den, Mark Verhaegen en Jan Van Landeghem droe gen werken aan hem op. Jan Van Landeghem stu deerde koordirektie, klave cimbel, orgel en fuga aan het Koninklijk Muziek konservatorium te Brus sel. Hij vervolmaakte z aan het konservatoriuj van Maastricht waar 1 het solistendiploma orgi behaalde. Jan Van Landeghem d ceert momenteel aan h Koninklijk Muziekkon*!— vatorium te Brussel. HjjV. ook direkteur van de g mei meentelijke muziekakad at mie van Bornem. min Geselekteerd als «Fi i oï bright Schoolar» voor B< >-0C gië ter gelegenheid van h 11118 Bachjaar, doceerde en koi ort certeerde hij aan versch^. lende Amerikaanse ui iero versiteiten en aan de Ui uell versiteit van Krakau. /lieu' organist trad hj op in Europese landen en maa te opnamen voor radio televisie. Naast zijn ped gogische funkties en ko h°° certaktiviteiten legt 1 zich ook toe op komp e d, neren. mz Programma Het eerste deel van dit ko )rm eert is volledig gewijd aiU u Johann Sebastian Bad lous het draagt de toepasselijl m titel «Florilegio in Mui111111' ca». Het omvat volgen jjj8 instrumentale en voki8 werken: «Fuga voor org en gitaar in G, BWV 577 drie aria/s uit het twee «Notenbuch der Am 45 Magdalena Bach» («Bistd i.oo bei mir, BWV 508" - «Soo 12,ex ich meine Tobacks-Pfeil k* e BWV 515 - «Willst du detfre* Herz mir schenken, BW y 1! 518»), de «Chaconne vol 6* gitaar in d, BWV 1004) 7 j. de koraal «Zion jört d|port «Wachter singen» uit 1 19. kantate «Wachtet auf ru deu\ uns die Stimme, BW ?v°j: 140». J Na de pauze volgt een mengd programma ra komposities van hede daagse toondichters vff—- Flor Peeters (1903-198 0 0c de <1 Toccata voor orgel» u fepo «Intieme Stonden» vi 2 ie Norbert Rosseau 190 'ersc 1975 twee liederen («Mat 4 X natz» uit «Stornello Roro no, opus 16» en «Nuit opi 75 nr. 1); van Vic Ne 8oc (°1936) twee liederen vi 19 Guido Gezelle in Engel der vertaling van Christi ku\ D'haen («Lips of the ros |ub en «Oh you fat...»); en te slotte van Jan Van La 35 deghem zelf (°1954) "Aöfc— gio a tre» op drie van I mooiste gedichten uit I Timmermans' «Adagio», f" Dit koncert heeft plaats zondag 11 oktober om I uur in de Abdijkerk te B nem. Kaarten kunnen t( steld worden in de 1 meentelijke Muziekal mie, Sint-Amand8este weg 41-43 te nem; telefonisch op nr. too

De Voorpost | 1987 | | pagina 14