Dienst kijk- en luistergeld voor heel Vlaanderen nu te Aalst Geld en geldingsdrang leiden naar geweld Lucien Van Impe won zijn laatste wielerwedstrijd voor eigen deur Voor wie iets beter 'zoekt J WD UmBeRGgn Bvilvl Schakel bedrijfsconsulent in voor extern advies en maandelijks cadeau van 3000 fr.»... Veertiendaagse tegen geweld op het veld, tegen haat op straat 40* JAARGANG NR. 39 - 40 F Hoogstraat 28 Aalat Tal. 053/21.23.22 Huwelljkslijsten Porselein ft geschenken Meubelen en decoratie KMO's uit het arondissement Aalst en Oudenaarde kunnen voor het uitvoeren van een managementstu- die of voor het op gang brengen van een innovatie- of diversificatieproject een zeer belangrijke finan ciële tegemoetkoming bekomen via het Mentor programma dat door het EFRO (Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling) gefinancierd wordt. Voorwaarde is wel dat hiervoor een externe be drijfsconsulent wordt ingeschakeld. De financiële tegemoetkoming via mentor bedraagt 30% of 55% of zelfs 70% van de kosten voor de inschakeling van een externe consulent. Alle informatie over het Mentor-programma is te verkrijgen op de Gomov die dit programma heeft geconcipieerd en ook uitvoert. Telefoneer daarom onmiddellijk voor een afspraak (tel. 091/21.55.11 én vraag naar Mar£ De Geyter of Dirk Meulemans). iwezigheid van een 200-tal genodigden onder wie politici van diverse strekkin* kabinetsleden, leden van het stadsbestuur, ambtenaren en personeelsleden, le staatssekretaris voor P.T.T. Paula D'Hondt - Van Opdenbosch verleden iagvoormiddag de nieuwe, voorlopige vestiging van de Dienst Kijk- en Luister- te Aalst in «La Couverture», een vroegere textielfabriek die reeds diende als •ijn, als garage en als autostandplaats. Een akelige aandoende voorgevel - lede de P.T.T. echter niets te maken heeft - verbergt een eigentijdse grote toorruimte van 75 by 25 m. waarvan iedereen by het binnenkomen die deze ite vroeger reeds had gezien verstomd staat wat er met moderne middelen van ikt werd. eigentijdse kantoorruimte met eigentydse apparatuur uitgerust en voorzien van itair, nieuwe verwarming, funktioncle verlichting, verwerking van verse lucht van mJ per uur, een cafétaria waar koffie, soep en sandwiches zijn te bekomen en maar op. 'rmtt loeling is dit gebouw Wijngaardveld een kom- uiteraard de lokalen in de urende vijf jaar te be- pleks zal worden opgericht De Ridderstraat en de Vagel :ken in afwachting op voor alle RTT-vestigingen telefoonwinkel in het hart ioede terreinen van de vroe- van Aalst wat dan wel een van de stad in de Albert schte Lion d'Or op het 500 wordt. Uitgezonderd Liénartstraat. Druk van gedachten wisselen over de nieuwe ruimte waar de dienst Kijk- en tergeld een onderkomen heeft gevonden (a) Gesuggereerd werd dat de eigenaar van het gebouw de voorgevel een mens waardiger aspekt zou be zorgen want de vlag die nu de lading dekt, is weinig appetijtelijk. Dat er bij kunstlicht moet worden gewerkt is in de gegeven omstandigheden onoverkomelijk. De staatssekretaris heeft wel troostwoorden: in Kamer en Senaat en in heel wat lokalen van ministeries is nog nooit ofte nimmer enig zonnestraaltje bin- nengepiept. Dat er geen parkeerruimte is, is even eens niet te verhelpen. Die was er bij de aanvankelij ke vestiging te Brussel evenmin. En dat er geen refter is kan bezwaarlijk als een euvel worden aan gezien. Die is er inderdaad in de onmiddellijke nabij heid in de Vrijheidstraat. En om kritikasters het gras van voor de voeten weg te maaien heeft ze de afstand laten uitmeten: 275 meter. 410 stappen langs het Vre deplein en 390 langs de Nestor de Tièrestraat. Liefst 350 personeelsleden vroegen hun overplaatsing naar Aalst van wie echter slechts zowat de helft kon worden ingewilligd. Dat een paar ongemakken die er overal wel zijn niet kun nen opwegen tegen het ge mak van tewerkgesteld te zijn in eigen stad (eigen regio) kwam duidelijk tot uiting. Een koppel waar van man en vrouw te Aalst V kan je geen mooier afscheid dromen. Lucien Van Impe, winnaar van de Ronde van Frankrijk, Belgisch ampioen, meerdere malen winnaar van het bergklassement in de tour, de minzaamheid zelf, nam afscheid aktieve wielersport. In zijn eigen gemeente mocht hij met medeweten van zijn collega's die Lucien altijd e"ben weten te waarderen, zijn afscheidskoers winnen. Al werd het toch nog hard knokken om de voorsprong ft- stellen. Onze fotograaf en reporter waren erbij. Hun wedervaren lees je op de sportbladzijden. werken, zegde elke maand niet alleen wegens het niet meer moeten betalen van een abonnement naar Brussel een cadeau van zo wat 3000 fr. te krijgen, maar daarenboven elke werkdag een uur langer mogen slapen en een uur vroeger terug thuis te zijn. Sinds 1920 Direkteur-generaal Kom- ptabiliteit en Financiën Jo ris Clerebout schetste de historiek van het innen van het luister- en later ook het kijkgeld. In 1920 werd voor het eerst een taks ingevoerd voor het houden van een radiotoestel. De inning ge beurde toen door het Mi nisterie van P.T.T. en men noteerde 26 houders van radiotoestellen. De taks hiervoor bedroeg 20 fr. per toestel en per jaar. Bij de oprichting van de Regie van T.T. in 1930, werd het innen van de ra- diokosten aan de Directie Radioverkeer toever trouwd. Op het einde van dat jaar telde men onge veer 77.000 vergunningen. De jaartaks die 60 fr. per radiotoestel bedroeg werd éénmaal per jaar geïnd. De forme aangroei van het aantal vergunningen (eind 1950 meer dan anderhalf miljoen) noopte tot auto matisering en in de loop van 1951 werd gestart met de klassieke mechanogra- fie die via ponskaarten be talingsuitnodigingen en al lerlei overzichtslijsten drukte. Uit de statistieken blijkt dat er in 1958 taks werd geïnd voor iets meer dan 2.400.000 radiotoestellen en reeds voor 223.000 tele visies. Een paar jaar later Aalst. Luisteren naar de officiële toespraken bij de ingebruikname van het nieuwe centrum (a) hadden reeds 618.000 hou ders van een televisietoe stel een vergunning. Zo werd bgin 1962 een studie aangevat om een systeem in te voeren met automati sche informatieverwerking dat in 1965 operationeel werd en dat in de loop van de jaren uitgebreid werd tot wat het nu is. Ten gevolge van de her- strukturering van de Regie van T.T. in 1970, werd de Dienst Kijk- en Luister geld bij het Departement Komptabiliteit en Finan ciën gevoegd onder de be naming CF/RT. Op 1 januari 1987 waren we aan iets meer dan 7.226.000 vergunningen toe voor het ganse land. En zo komt het dat het Centrum van Aalst, dat vandaag ingewijd wordt, instaat voor het bijhouden van een bestand dat thans 2.137.587 houders of 4.322.096 inschrijvingen voor radio- en televisietoe stellen gehouden in Vlaan deren betreft. In de huidige stand van de wetgeving die het innen van kijk- en luistergeld re gelt tot op het einde van het jaar vereist het bijhou den van zulk omvangrijk bestand o.m.' het verwer ken van gemiddeld 500.000 brieven per jaar en van omstreeks 100.000 manuele betalingen. Jaar lijks worden ook ongeveer 6 miljoen betalingsuitnodi gingen naar de houders in Vlaanderen gestuurd. De 195 personeelsleden die hier te Aalst zullen tewerkgesteld zijn zullen dus ruimschoots de han den vol hebben. Dit aantal van 195 beamb ten en al hetgeen u hier kunt zien zullen u wel een tamelijk goed idee geven van de inspanningen die nodig geweest is om deze dienst van Brussel naar Aalst over te brengen. Pluspunten voor Aalst De oprichting van CF/RT Aalst vertoont een aantal plus-punten die het beste laten verhopen voor de toekomst. En hier moeten wij in de eerste plaats denken aan degenen die op de dienst beroep doen, met name de houders. Welnu, de perso nen die zich tot de dienst wenden zullen voortaan weten dat ze hier te woord zullen gestaan worden door beambten en ambte naren van dezelfde taalge meenschap en dus van de zelfde gevoeligheid. Dit zal zeker b. vorderlijk Vervolg op blz. 4 In de Keizershallen te Aalst werd verleden vrijdagavond voor heel wat belangstellen den de Veertiendaagse tegen Geweld geopend met een speciaal aan geweld op het veld gericht gebeuren waarby ook tal van sportvedetten zouden worden betrokken. Het was echter zo dat men zich noodgedwongen tevreden moest stellen met de plaatselijke internationale voetbalsterren Maurice De Schryver en Maurice Martens, twee sporters die geweld op he veld tot hun schade hebben moeten ondergaan en er sporen van meedragen. Had Ingrid Berghmans slechts onder voorbehoud de uitnodiging om deel te nemen aan een panelgesprek aanvaard, Jan Ceulemansn gekend fair- playspeler en Carla Galle, zwemkampioene, stuurden gewoon tot veler ontgoocheling hun kat. Veertiendaagse Na het gebeuren van ver leden vrijdagavond waar na in Vredeshuis, Esplana destraat 8 nog duchtig werd nagekaart, had gis terenavond in de feestzaal van het stadhuis een aka- demische zitting plaats. Ondertussen loopt er in Vredeshuis een tentoon stelling met gekommenta- rieerde foto's en is er een diavoorstelling die ook toegankelijk is voor scho len tijdens de lesuren. En in de crypte van het belfort loopt tot 9 oktober een permanente tentoon stelling met momentopna men van geweld in de sport. Vandaag 2 oktober en a.s. woensdag 7 oktober kan U bovendien in Ciné Palace, Schoolstraat, vertoningen bijwonen van de film «West Side Story» gekom- mentarieerd door Willy Verbestel, voorzitter van de Katholieke Filmliga. Volwassenen betalen 80 fr., kinderen 20 fr. Verder worden in scholen aktiviteiten in verband met geweld georganiseerd met o.m. voordrachten, een teken- en een opstel wedstrijd met mooie prij zen. Tenslotte is er een videocassette beschikbaar met markante fair-play- overtredingen te bekomen in Vredeshuis, tel. 053/ 21.33.00. Geweld eigen aan de mens Het is duidelijk, het ge weld zit in de mens inge bakken. Uiteindelijk heb ben we allen iets van Kaïn, iets van de hooligans. Ge weld? Je kan er niet naast kijken. Je wordt er dage lijks via de beeldbuis mee gekonfronteerd. Je komt het tegen op straat, op het voetbalveld. En toch, zegt dr. Jef De Loof, voorzitter van «Art sen tegen atoomwapens», kan het anders mits een ander inzicht, mits een an dere opstelling en mits an dere techniek. Ook de Vereniging Vlaamse Leerkrachten die samen met het stadsbe stuur meewerkt aan deze Veertiendaagse, wil dat er werk wordt gemaakt van opvoeding tegen geweld, opvoeding tot verdraag zaamheid. tot fair-play die helpt opgroeien mét men sen en niet tégen mensen. Geweld alom Geweld, men wordt er dagelijks met de neus op gedrukt. Geweld door werk met de ellebogen. Geweld door politieke druk. Geweld door ekono- mische dreiging. Maar ook geweld in kleinere pietluttigheden. Geweld dat de organisato ren van deze avond het publiek aandoen door een half uur te laat te beginnen zodat wie wél op tijd was er voor spek en bonen bij zat. Geweld dat niet-opge- komen genodigden de an deren door hun afwezig heid aandoen. Geweld dat een journalist de andere minder spraakbegaafde panelleden aandoet door de antwoorden te mono poliseren. En noem maar op. We zoeken geweld Dr. Jef De Loof stelt dat .geweld niet- alleen aan vaard wordt doch dat het vaak gezocht wordt, ge woon om ervan te genie ten. Geweld onder elkaar maar ook geweld in oorlo gen, burgertwisten en noem maar op. Namens de Vereniging Vlaamse Leerkrachten zegt Herman Gevaert dat de vereniging streeft naar een totaalverbetering in de opvoeding. Ze is reeds de cennia aktief en wil de Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1987 | | pagina 1