I Dertig jaar jeugdwerking bil Chiro Faidoli Mere Kulturele raad van Erpe-Mere reikt prijzen uit Aalst heeft Codep-filiaal ei Acht Aalstenaars te Dendermonde op het bankje? f Volksdans te Ai -S 2 - 2.10.1987 - De Voorpost Waar de jeugd in vroeger jaren op zichzelf aangewezen was om zijn vrije tyd door te brengen, kan dit sinds een paar decennia via een jeugdbeweging. Alle ideologieën zijn vertegenwoordigd zodat een ruim aanbod de keuze vergemakkelijkt. De jongens kunnen thans terecht in een gemeenschap waar zij een toevluchtsoord vinden om, vooral op zondagnamiddag, hun vrije tijd op een zinvolle manier te beleven. De Chiro-afdeling van Mere is een van die opvangcentra die reeds dertig jaar jeugdwerk op haar actief heeft en toegankelijk is voor iedereen, ook al zij duidelijk kriste- lijk gericht. Het is altijd de bedoeling, bij elke jeugdgroep, om aan karaktervorming te doen en doorgaans legt men de nadruk op een ze kere graad van gehoor zaamheid, aanvaarde tucht, stiptheid en de zorg voor het materiële. Opdat het geen «verplichting» zou worden, heeft men het spel als voornaamste akti- viteit gekozen. Dit is trou wens een vorm van tijd verdrijf die de jeugd het meest aanspreekt. Was dit oorspronkelijk bedoeld als een soort bijscholing tot eerlijkheid, zelfbeheersing en kameraadschap, dan is de doelstelling van dertig jaar terug toch enigszins in enige mate veranderd. De ideologie speelt in ieder geval een mindere rol en de aktiviteiten worden meestal beperkt tot spe len, al dan niet georgani seerd. Knutselen, vertel len, opvoeren van toneel tjes en andere ontspan- ningsvormen zijn nog mi niem en het programma wordt meestal gevuld met kamp- en groepsspelen, waarbij vaardigheid en sportiviteit vaak uitgetest worden. Vroeger werd de ontspan ning bij de Chiro ook bij andere jeugdbroepen beschouwd als een fak- tor of een metode tot godsdienstige karaktervor ming. Ook deze techniek heeft aan waarde ingeboet alhoewel de kristelijke grondslag toch nog altijd een aanzienlijke rol speelt bij de ontspanning van de ze jeugdgroepering. Het is trouwens niet bedoeld als een loitfer godsdienstige opvoeding want de geest reikt verder dan dat en men spreekt zelfs van een «ontspaning waarvan een veredelende invloed uit gaat». Met dit soort jeugd werk beoogt men bijge volg meer dan het louter «weghalen van de straat» en moet de jeugd zelf ge tuigen van vindingrijk heid, onderlinge genegen heid en vooral kameraad schap. Dertig jaar Chiro Faidoli Van de Chiro-Mere kan men haast zeggen dat deze jeugdgroep gesticht werd «op de fiets». Vier studen ten aan het VTI te Aalst: Roger Maesschalck, Em. Van Hauwermeiren en W, De Clippeleer, korte tijd nadien aangevuld door Roger Droessaert, bespra ken de situatie van het jeugdwerk te Mere in 1957 toen ze dagelijks heen en weer naar Aalst fietsten. Ze waren wel lid van het Jong-Davidsfonds dat op dit ogenblik enorme bijval kende. De KSA bestond nog amper op papier en de KAJ had in feite andere doelstellingen en werkme thoden. Zonder konkurrentiebe- doelingen hebben deze vier mensen de voorberei dende kontakten gelegd met gewestproost van de Chiro E.H. De Mulder. In samenspraak met E.H. Decubber, beziele van het Jong-Davidsfonds maar vatbaar voor alle katoliek jeugdwerk, wordt de stich ting een feit en op Pasen 1957 kon men de eerste Chirojongens van Mere begroeten in de gemeen telijke jongensschool en er -officieel» inschrijven. Gedurende enkele zonda gen krijgen zij daar een onderkomen maar een groep jongens in actie tij dens sport en spel... in de buurt van ruiten is als een verplichting om brokken te maken, ook al gebeurt dit onopzettelijk. Het toenmalig gemeentebe stuur weigert daarop toe gang tot de lokalen en de leiders moeten ander on derdak zoeken voor hun vijftig leden. Gelukkig kunnen ze terecht in het altijd even gastvrije kloos ter, een instelling die al meerdere verenigingen onderdak verleend heeft en dus ook van de verdwij ning gere. Trouwens de Chiroleiders gingen er ook naar de Pvolksdans» van' het Jong-Davidsfonds en kenden dus de geplogen heden van het huis. In de zomer was er weinig kans om «ravage» aan te richten want men organiseerde trektochten naar «Steen berg» of het Blauwbos en andere natuurgebieden waar dergelijke jeugd zich spontaan kan uitleven zon der veel onheil te stichten. Ondanks een enorme inzet en geestdrift van de eerste lei(ij)ders moesten zij toch de talrijke aangeslotenen tijdens de winterperiode naar huis sturen omwille dat zij over geen lokaal beschikten. Zij gingen hun nood kla gen bij pastoor Dambre en bezorgd als hij was om de jeugd, duurde het niet lang of zij kregen opnieuw een klas ter beschikking in de gemeenteschool. Naast hun zondagse activiteiten troffen zij er voorbereidin gen voor hun eerste bivak naar Louise-Marie in au gustus (1958. Tot hun uitru sting behoorde op dat ogenblik enkele plas- tiekballen, wimpels, een paar klaroenen en een landsknechttrom. Het lag in de bedoeling zelfs om een mziekkapel op te rich ten maar daarvan is maar weinig in huis gekomen. Daarna beginnen opnieuw de moeilijkheden met het gemeentebestuur en men ziet zich verplicht een tweede maal zkjn heil te zoeken in het klooster waar de speelplaats een voorlopige oplossing biedt. Toch laat men de moed niet zakken en zoekt men naar mogelijkheden om aan financiën te gera ken. Daarom organiseert men o.a. op 4 januari 1959 een ouderavond met een toneelvoorstelling die voor het nodige sukses zorgt. In die periode begint men ook met een eigen tijd schrift dat men «De Ba nier» noemt. Met dit blad wil de leiding nog meer kontakt leggen met het steeds groeiendledenaan tal en het zijn geen leugens als men schrijft in een van de eerste nummers: «Thans kunnen we ons verheugen over een flinke groep die bruist van leven digheid, en een leider schap voor wie idealisme een daad is geworden». Dit wordt onderstreept door het versterken van de rangen met twee goede elementen als R. Van Im- pe en H. Wijns, die samen het tweede bivak voorbe reiden dat in Sint-Kruis- Winkel plaats had. Dit jeugdkamp was andermaal geslaagd en kenmerkte zich door een waar brood festijn en talrijke zwem partijen in de toen nog zuivere Moervaart, waar op men ook een boottocht maakte. Het nachtelijk zoekspel, noch het kamp vuur ontbraken op het programma. Terug thuis voor het ker- misgebeuren organiseert men op Halfoogst een zo merfeest dat door de over vloedige regen niet de ge wenste belangstelling ken de en bijgevolg financieel gezien, geenszins een suk ses was. Maar met jeugdi ge overmoed liet men zich hierdoor niet ontmoeti- gen, zelfs al moest men in «open lucht» vergaderen. Ondanks de moeilijke werkomstandigheden kon men toch het tweede num mer van De Banierwacht laten verschijnen, maar dan in samenwerking met de «meisjeschiro». Het konstante buitenleven bleek hen alleszins niet erg te schaden want de leiding werd zelfs versterkt met A. Van Impe en M. De Schutter en zij helpen met een het volgende bivak or ganiseren dat in Bonhei den zou plaats vinden en waarvoor pater Pauwels zijn geestelijke leiding toe gezegd had. Daarna blijft de onzekere toestand van huisvesting voortdurend maar toch vindt men de jeugdige kracht om de muziekkapel uit te breiden, terwijl Chi- roproost M. Decubber tot pastoor benoemd wordt in Iddergem. De financiële kant van de zaak tracht men in evenwicht te hou den door papierslag en wa- felenbak en in december 1961 voert men een to neelstuk op «Het geheim van Ghuntingsend». Na een «staking» komt de oplossing voor een onder komen en de Chiro mag vergaderen en samenko men in de toen leegstaan de fabriek van De Saede- leer-Van Wilder. Dat er voortdurend verande ringen optreden is logisch. Zo werd E.H. Paelinck de nieuwe proost en leiders van het eerste uur vervan gen door o.a. P. Illiano, P. Van Cauter, P. Van Den Eeckhout, en W. Van Wil der. Dit was in zekere zin al na weinig jaren een nieuwe start voor de Chirojongens van Mere. Elke zondag komen er een 70-tal jongens opdagen om deel te nemen aan de akti viteiten die nogal uiteenlo pend waren en vaak afhin gen van «het weer» Daar bij komt nog dat '*e leiders deelnemen aan de gewes telijke Meivaart te Zotte- gem, dat ze spelnamidda- gen verzorgen in het wees huis van SintrMaria-Latem en ontspanningsweekends inrichten voor de kolonie kinderen in Sint-Maria- Lierde. Dan komt het bi vak in 1962 opnieuw in Louise-Marie en het groepsleoderschap werd waargenomen door mede stichter Roger Droessaert. Elk jaar trok men «op kamp», een gebeurtenis die tot de jaarlijkse hoog tepunten van de Chirower- king behoorde. Intussen had men wel beslomme ringen maar toch was er genoeg enthousiasme aan wezig om de problemen telkens te overwinnen. Men kocht dan een drietal krotwoningen aan de Gentse haven en met me dewerking van vele ouders timmerde men hieruit twee huisjes op een weide in de wijk daal. Om dit verder te bekostigen on dernam men meerdere ak- ties en op 12 september 1965 werd het «houten heem ingevierd». In 1967 werd onderpastoor Claeys proost van Chiro Faidoli en nog tien jaar later zou men, dankzij het ouderkomite, een nieuw «stenen heem» plechtig mogen inhuldigen. Meer dan drie jaar lang hebben talrijke ouders en sympatisanten zich ingezet om dit heem te verwezen lijken. Het was een grote noodzaak want om de ha verklap moest men van lo kaal verhuizen. Het was in ieder geval een hele pres tatie en nu nog blikt men met fierheid terug op het gepresteerde werk dat een «heem met eigen handen opgetrokken» geworden is. Sindsdien beschikt Faidoli over een ruime zaal voor gezamenlijke aktiviteiten maar daarnaast zijn er ook kleinere ruimten voorzien die gebruikt worden door verschillende leeftijds groepen. Elke vereniging kan trouwens, mits beta ling van een klein bedrag, gebruik maken van de lo kalen. Tien jaar na de in gebruikneming is het Chi- roheem nog steeds het trefpunt waar de Meerse jeugd thuis is en onder degelijke begeleiding elke zondag van een ontspan nende bijeenkomst kan genieten. Dat er regelmatig veran deringen optreden in de leiding is uiteraard begrij pelijk. Dit is een gewoon en natuurlijk verschijnsel in alle jeugdgroeperingen. ir di In: vooral als gevolg van dies enerzijds en het ken naar andere «w zaamheden» anden Toch sgaan er bij Fa altijd jongens klaar oi wacht af te lossen en met het dertigjarig bes moet dit opnieuw ge ren: leider R. De Grof hoofdleider P. Van Eeckhout treden na jaren bewezen dienste het bestuur en heel nenkort zal men hoofdleider kiezen, voor is er keuze gei 'n ent: de i 12 om 1 it e - hJei want Faidoli wordt te fcba woordig geleid door tjj]j Torrekens, F. Vermasj H. en P. Troch. Chr. Sadeleer, G. De Schu K. Lauwerijs, G. en Neckebroeck, P. Van pe, J. Lambrecht, Burms en Fr. Van Steen. en :hik Wat de toekomst be zal men de jeugdwei zo intens mogelijk vo en het vorige stramien gen omdat er in feite nig dient te verant vermits het dr Een uitschieter dient alvast te onthouden naast de traditioneelg de «Os aan 't spit» zal volgende zomer «Stuifmeel 2» organise een tótaalspektakel da de weide rond het zal doorgaan. Beschuldigd van een lange reeks diefstallen drie jaar terug tijdens de zomer maanden gepleegd, zou den een achttal jonge Aal stenaars te Dendermonde voor de boetstraffelijke rechtbank verschijnen. Onder hen ook twee uni versiteitsstudenten. Luxe artikelen, ringen, foto- en filmmateriaal, fietsen- en bromfietsmateriaal, waren hun meest begeerde buit. En dit voor enkele hon derdduizenden franken. Verdedigers vroegen het dossier in de raadkamer te willen laten afhancnstg omwille van het niet ii 'st v gedrang brengen va; karrière van jonge me die hun leven vóór hebben. Voorzitster Van den Heuvel zal deze vraag een ooi vellen op 20 oktobej lien k d :die pski oen LC. lie roed Èirciel Tijdens de laatste algemene vergadering van de kulture le raad werden de kultuurprijzen voor 1986 uitgereikt. Voor een persoon ging de prijs dit jaar naar de enige kandidaat Marcel Van Delsen, voorzitter van de KWB- Burst en voor de verenigingen was de raad akkoord om de prijs toe te kennen aan Kristelijke Bond van Gepen sioneerden van Mere. Beide laureaten werden door het GKR-bestuur en het gemeentebestuur bedacht met een herinneringsgeschenk en een boekenbon. Laureaat M. Van Delsen de omgeving. is thans voorzitter van de KWB-Burst maar als me destichter was hij voordien achtereenvolgens ook pen ningmeester en daarna se- kretaris van de afdeling. Sinds zijn achtjarig voor- Waar is de brief? Met goedkeuring van de' algemene vergadering had het bestuur van de GKR een brief gestuurd naar het gemeentebestuur met een zitterschap heeft hij ook ™°rste' om een "fgevaar- nog de zorg voor het op- d,8de °P te nemen ,n h?' - - - beheersorgaan van de openbare bibliotheek, maar de verantwoordelij ke schepen beweerde geen brief ontvangen te heb ben. Volgens art. 14 van het huishoudelijk regle ment heeft men er recht op maar de schepen stelde dat de POB beheerd wordt door elf raadsleden met daarnaast een kommissie van advies die echter een werking heeft op een laag pitje want de laatste verga dering was er slechts een persoon aanwezig... Nu wil men deze maand nog een vaste commissie van advies samenstellen en een maken en het verspreiden van de tijdschriften «Rei- naert» van de wandelclub en van «Kort Weg Burst», het driemaandelijks leden blad van de lokale afde ling. Hij is tevens mede organisator van allerhande aktiviteiten zoals o.a. de jaarlijkse meifeesten, de Lourdesbedevaarten, een- dagsreizen, kaartavonden en meerdere manifestaties in het kader van de wer king van de plaatselijke KWB Wat de laureaat-vereni ging betreft is de KBG van de afdeling Mere reeds een dertigtal jaren aktief en vooral de laatste jaren °ProeP om tot Ie missie toe te treden wordt aan of mocht men dergelij ke vraag niet herhalen om dat toen de schepen al aanwezig was? Nog meer grieven? Alle grieven werden zowat geformuleerd vooraleer de schepen aanwezig was, zoals o.a. dat het advies in verband met het vuurwerk genegeerd werd door het gemeentebestuur, dat de GKR niet gekontakteerd wordt bij eventuele veran deringen in de POB en dat de GKR alles via de kran ten moet vernemen en in feite geen advies mag geven. Wat het ter beschikking stellen van gemeentelijk materiaal betreft stelt het GKR-bestuur voor een prioriteitenlijst op te ma ken en deze aan de vereni gingen voor te leggen; er is tevens vraag naar een po dium en tentoonstellings panelen. Hierop kan de intussen aangekomen schepen Van Den Steen antwoorden dat er geen panelen zullen aangekocht worden maar dat er toch een uitgebreide dienstverlening zal georga niseerd worden die onmid dellijk zal van start gaan na de volgende gemeen teraadszitting, d.w.z. na de verandering van een enkel woord uit een vorig agendapunt. Hij belooft verder dat men met «kleinere» dingen zal star ten en doet een voorstel om een verlanglijst op te stellen waarmee in eerste instantie zal rekening ge houden worden, m.a.w. dat men thans wel met het advies van de GKR zal rekening houden. Bij dit punt merkt E. Flo bert op dat men misschien het best materiaal zou aan kopen die een vereniging wel weinig nodig heeft maar vrij duur uitvallen en dus altijd een probleem vormen bij een eventuele activiteit. Activiteitsverslagen Volgens sekretaris De Lange zijn er enorm veel aktiviteiten in de fusiege meente maar sommige verenigingen maken een ware puzzel van het invul- formulier. Hierbij heeft hij het over een gebrek aan samenspraak in de verenigingen zelf, maar toch geeft hij toe dat het stelsel nog voor verbete ring vatbaar is, zoals de onderverdeling van de ver enigingen die niet altijd in de juiste deelgroep thuis horen. Schepen Van Den Steen begrijpt best dat talrijke verenigingen moeilijkhe den hebben om hun for mulier in te vullen maar men kan zich altijd wen den tot de sekretaris van de GKR of tot zijn dien sten. Net zoals met de be lastingsformulieren zal ook de GKR overgaan tot een vereenvoudigd stelsel en wie weer stelt men niet een zitdag vast waar de verenigingen terecht kun nen met hun formulieren. De volgende algemene vergadering zal doorgaan in het ontmoetingscen trum te Aaigem, op don derdag 17 december... op nieuw een donderdag als de schepen zich moeilijk kan vrijmaken... en dan maar zeggen dat er nie mand aanwezig is van het gemeentebestuur. JV Volksdansgroep l spieghel komt elke dagavond van 20 tot 2 samen in de Klup, i Zonnestraat te Aalst, der leiding van de dai gever Jos De Sloover den er regelmatig nil dansen aangeleerd ei kende dansen ingeoe Tussendoor en act ï1 wordt er gezellig g< veld met pot en pint. staat eens een uitsta het programma, groep op fietstocht rtan lebt legt ai leP! reno tl* "W.u.wv... weekend. Zelfs een lifan bou\ hoort erbij. Ben je geïnteresseer :e nieuwe vrienden te"^"l ken, ga dan eens 1*^° Meer inlichtingen bi De Sloover, Alfons de Maelestraat 60, I In9; bodegem, tel. *11'v 78.65.79. wordt er duidelijk werk van gemaakt. Ongeveer n'et bepaald op entoesias- dertig bestuursleden zor- H16 begroet. Bovendien gen regelmatig voor afwis selende aktiviteiten waar bij iedereen kan betrok- komen de leden van de advieskommissie nooit naar een vergadering maar ken worden en elk lid iets 8"en geen ontslag zodat interessants wordt. Dat hun aktie geboden er in feite niemand kan vervangen worden en men dus ook op geen vernieu- deerd wordt is duidelijk w'në ^an rekenen zolang merkbaar aan het aantal m,en van d,t systeem met leden dat de kaap van 500 a»staPt- overschreden heeft. On- In verband met dit punt en der voorzitterschap van een ander punt over verlo- Edgard Flobert, bijge- ren gegane brieven stelde staan door sekretaris M. bestuurslid F. Boterberg Van Den Eeckhout en tal- een paar vragen maar rijke andere bereidwillige werd kordaat het zwijgen bestuursleden (zowel - da- opgelegd door sekretaris mes als heren) is deze «ou- De Lange «dat dit moest derenvereniging» zinvol in een bestuursvergade- uitgebouwd en kan als een ring besproken worden», voorbeeld fungeren voor Nochtans belangde dit de alle dergelijke bonden uit hele algemene vergadering Volksvertegenwoordiger Mare Galle opende verleden vrijdagavond een nieuwe filiale van Codep wat staat voor Coöperatieve voor Deposito's. Dit in aanwezigheid van senator Van der Niepen, volksvertegenwoordier Herman De loor en verantwoordelijken van regionale en lokale organisaties. De oprichting var. deze fi- dep alleszins ten spoedig- liale is voor Aalst een uit- ste kwijt, daging. Voor Mare Galle is Codep Codep beschikt echter een valabele tak aan de reeds over een net van een socialistische boom. «De 25-tal agentschappen en SP is wel tegen pensioen- zit daarenboven duidelijk sparen omdat dit het in de lift. Zijn groepper- rechtmatig verworden centage stijgt ruim uit bo- pensioen zou kunnen ver ven het nationaal gemid- dringen. Maar als u wat delde. meer centen heeft, nu is er In de schoot van het «Huis ook te Aalst Codep...». der Socialisten» bestond er Waarvan Patrick De inderdaad een leemte. Die Smedt dan de bankier wordt nu opgevuld in een wordt, «een socialistisch door Codep van de vzw bankier», aangekocht gedeelte van Zoals Joannes Nepomuce- het Volkshuis aan de nus wiens standbeeld Houtmarkt. Een aankoop tegenover Codep staat en voorafgegaan door een die gedood werd omdat hij lange reeks onderhande- het biechtgeheim niet wil lingen. de prijsgeven is ook Pa- Met zijn reeds sterke ver- trick De Smedt nu aan het overde positie wordt Co- bankgeheim gebonden, dep quasi vanzelfsprekend Codep-agentschap te Aalst als valabel konkurrent ge- Di, flliaa, ecn aanvullin viseerd door bestaande in- he, 3J ,a| stellingen. Zijn imago van iu klein broertje van de So- scnaPPen' ciale Verzekering (Pré- Het agentschap te Aalst is voyance Sociale) wil Co- gevestigd in het onlangs "IV Ma Vree winr »lan van Vree in ee Aalst. Even uiteenzetten welke de doelstellingen van Codep zijn, voor zover nog nodig natuurlijk (a) volledig vernieuwde «Huis der Socialisten». Meteen een duidelijke wenk aan de leden van de verschil lende socialistische organi saties met wie CODEP nu eenmaal nauwe banden heeft. Het dagelijks beheer werd toevertrouwd aan Patrick De Smedt. Als agent ge niet hij te Aalst reeds ver scheidene jaren het ver trouwen van heel wat spaarders, terwijl hij ook reeds een ruime beroeps ervaring opdeed in het CODEP-kantoor te Gent- Koornmarkt. Bij de inrichting van het agentschap werd er duide lijk naar gestreefd om het onthaal van de cliënteel niet alleen veilig maar ook zo aangenaam mogelijk te laten verlopen. Zo werd het kantoor naast de klas- opg< ever Is h sieke staanbalies, ool9oei gerust met zitbalies ei wat komfortabel zithoekji Codep, volwj Spaarbank Dankzij haar permai groei behoort CO na< reeds jaren tot de gro stra< 10 spaarbanken van heef land. Haar balanstfwink bedraagt momenteel 30 miljard frank. Bi] miljard frank eigen len zorgen voor een ge financiële basis. belangrijk te veri dat dit op eigen krs werd bereikt. Thans werken mei 250 personeelsled! vast dienstverband.] dienstenpakket is ei gebreid, zodat C( haar cliënten nu een dige bankservice kanj bieden. De Codep-filiaal As gevestigd Houtmarkt] 9300 Aalst, heeft ah foonnummer 053/77] en is toegankelijk] maandag tot en met derdag van 9 tot 13] Op vrijdag van 9 tot u. en van 16 tot 19

De Voorpost | 1987 | | pagina 2