AAR GELEDEN VESTIGDE OMER VAN M0LL IRDI 3VER DE 1.000 KILOMETER li 1\ u O IC rs.fp ONDANKS VLIEGENDE TANDPIJN J0HAN DE LATHOUWER MET LICHTE VOORSPRONG Recordpoging door O MER VAN MOLLE 26 - 27 - 28 September 1947 1000 Km. afgelegd in 49 uur 2 min. 04 sec. 2/10 zorgen! jen atc op h agel n te, orm Rocerdpoglnq 32 - 2.10.1987 - De Voorpost - I Ea AVJU WIELRENNEN Krek veertig jaar geleden, om precies te zijn op 26 september om 16 uur nam beroepsrenner Omer Van Molle de start van een rekordpoging over 1.000 km. tegen het uurwerk. De plaats van het gebeuren was Anderlecht en hij moest 25 ronden rijden door de gemeenten Anderlecht, Asse, Ternat, Dilbeek en dan terug naar Anderlecht. Tijdens die onmenselijke rit werd hij bevoorraad in het café Cambrinus in Schepdaal. Hij legde de 1.000 km af in 49 uur, 2 minuten en 4 sekonden 2/10. Zijn ogen waren verbrand en hij was vier kilo vermagerd, maar nog steeds denkt hij met plezier en een zeker ontzag aan deze prestatie, die niemand hem totnogtoe kon verbeteren, eenvoudigweg omdat de omstandighe den nu totaal verschillend zijn. Omer reed toen immers op een fiets die enkele kilo's zwaarder was dan de huidige, moest zijn "tuben" nog zelf meenemen en martelde zijn lichaam op de duizend kilometer kasseien, waarmee de Belgische wegen toen bezaaid waren. Een rekord dat dus nooit meer kan achterhaald worden. Het evene- ment in die tijd. De re- K f| kordpoging werd aange- kondigd op enorme affi- chen en het exploot werd ondermeer gesteund door Het Nieuwsblad-Sportwe- j F reld onder leiding van Ka- ÊÊËÈmÊïl^K rel Van Wynendaele, de 1lf 8 grote brouwerij Leopold en het Nederlandse mJÊL jJflHfF - Philips. Omer Van Molle was toen al 37 jaar en dus ze- JmÊB ker geen jonge renner meer. Het waren eigenlijk de sportjournalisten die - hem tijdens een toevallige - ontmoeting in een herberg aanspoorden om te l "Ge de enige "iJfmXk zegden ze JSÊÊ^ÊL Omer toen al ver over zijn beste tijd I was echter JÊH en nam Het parcours Omer Van Molle leek I wel een voorloper van het "gordelen". Hij vertrok JÈËjHÊêAB immers Anderlecht, kreeg een eerste helling te verteren naar Koekelberg. I bereikte zo Sint-Agatha- Berchem en reed langs de I Zellikberg naar Zellik. Verder peddelde hij naar Asse-Walfergem en pas- Wielrennen. Omer Van Molle als rekordman over de seerde een kontrolepost in 1.000 km Asse-centrum, daar keer de hij opnieuw richting Broeck schreef: "Van fietsen, maar ook van bij- Brussel en bereikte langs Molle is een verbeten wie- voorbeeld hun koerspetjes een nieuwe helling Ternat. lerenthousiast. Hij heeft of de fietslampen aan te In Eyseringen was de zijn leven vespand aan het prijzen, tweede kontrolepost, rijwiel; hij wil absoluut waarna hij opnieuw berg- een daad stellen die zal op moest naar Godveerde- bewaard worden voor het gem, zo belandde hij in nageslacht. Dat is de on- Schepdaal voor bevoorra- dergrond van zijn onuit- _v„ ding en kontrole. Langs puttelijke energie. Wat startte op de wijk Scheut Itterbeek, Dilbeek en Mo- het materiaal betreft waar- in Anderlecht. Hij moest lenbeek bereikte hij zijn op hij zijn rekordpoging 25 ronden van 40 km afleg- punt van vertrek. doet, het zijn de rijwielen gen over de reeds ver- n p A.D.S. die hem het nodi- noemde gemeenten. De ge hebben ter hand ge- uren die hij eventueel zou Iedereen schreef over steld. En dat zegt genoeg! slapen werden niet afge- deze stoutmoedige daad Het rekord der 1.000 km is trokken, als een bijzonder grootse iets... dat niet bestaat! In Van in het begin reed gebeurtenis. Vrijwel alle Engeland en Australië be- hij tegen een gemiddelde kranten kondigden -ook staan er rekords over de tussen de 25 en 30 km./u., in het Waalse landsgedeel- 1.000 mijlen, maar ook die maar zodra het donker te - de rekordpoging aan, afstandsritten zijn ook werd zakte dat tot 15 maar nadien waren de lof- minder snelheidsexhibities 20 km./u. Hij was vertrok- betuigingen des te groter, en meer demonstraties die ken om 16.00 uur en om Achiel Van den Broeck de degelijkheid van het ge- 02.00 uur in de morgen en Willy Van den Wijn- bruikte materiaal moeten nam hij een uurtje rust om gaerd, twee sterreporters aantonen." nadien naarstig verder te uit die periode, waren ten Inderdaad, als we de peddelen. Het begon toen zeerste verwonderd dat kranten van die tijd bekij- stilaan dag te worden en Omer Van Molle, eigen- ken, dan gebruikten heel- tijdens de daguren voferde lijk een liefhebber en niet- wat firma's de prestatie hij zijn snelheid opnieuw beschermde renner, deze van Omer om de degelijk- op tot 25 en soms 30 km./ prestatie leverde. Van den heid van niet alleen hun u. - -- Met veel moed pakte hij de tweede nacht aan. Het zat Omer echter niet mee. Rond elf uur kreeg hij vliegende tandpijn en was verplicht om voortdurend af te stappen. Het werd zelfs zo erg dat hij rond 03.00 uur afstapte en een dokter wekte om het ver wenste ding eruit te sleu ren. De dokter weigerde, maar gaf hem een pijnstil lend en kalmerend middel, waardoor de pijn enige mi nuten later verdween. Na de vermoeienis en deze pijnstillers nam O- mer twee uren verdiende rust. Om hem terug wak ker te krijgen moesten er emmers water aan te pas komen. De derde en laatste dag hing in de lucht en Omer herstelde langzaam. Hij hield mooi stand en kreeg langs de weg voortdurend aanmoedigingen van kij- Wielrennen. Omer, direkt na de aankomst. Zijn ogen kers en supporters. Op waren verbrand en hij was drie kilo vermagerd. We zien sommige momenten fiet- hem samen met zijn echtgenote en dochtertje ste hij tot 40 km./u., waar- De rit zelf Er was zeer veel belang stelling toen Omer Van Molle voor zijn 1.000 km door hij de achterstand kon goedmaken die hij op gelopen had door de tand pijn. Stilaan naderde het einde van de dag en ook van de 1.000 km. die Van Molle aflegde tegen een gemiddelde van iets meer dan 21 km./u. Omer bleek na de aan komst nog vrij fris. Bewijs hiervan is dat hij nog tot middernacht op de dans vloer stond (met een goed stuk in zijn kraag). De dag nadien moest de nijdige tand er dan toch aan ge loven... Een carrière Hoewel Omer Van Mol le niet beschikte over de uitzonderlijke gaven van bijvoorbeeld Kint, Impa- nis of Schotte, toch was hij bekend om zijn ongeloof lijke moed en uithoudings vermogen. Geboren in 1910, werd hij op 16-jarige leeftijd be ginneling, wat hij bleef tot halfweg 1929. Hij verover de in die periode 21 pal men en stapte dan over naar de juniores. Zijn mooiste zege in die reeks behaalde hij in september 1929 in Sint-Katharina- Lombeek, waar hij met vijf minuten voorsprong arriveerde, voor Buyl, Co- queriaux, Demesmaecker, Deberlanger, Herkenraet, enzomeer. Hij bleef in 1930 en '31 bij de juniores, kaapte er vele bloemen weg en stapte dan over naar de onafhankelijken. Hij won ondertussen het kampioenschap van het Pajottenland voor ju niores. In 1932 debuteerde hij bij de beroepsrenners met een 25ste plaats in de Ron de van Vlaanderen. Dat jaar volgden nog Luik-Ba stenaken-Luik (21e), Zot- tegem (8e), Lier (9e), Dendermonde (12e), Schaarbeek (6e), Brussel (3e) enz. Hij behaalde geen over winningen meer en daar het hem toch niet om het geld te doen was, werd hij terug liefhebber. Hij be haalde verschillende mooie overwinningen, ook in het veldrijden en stapte terug over naar de profs, waarmee hij vooral op de piste ging rijden. Op 33- jarige leeftijd stapte hij over naar de veteranen. Hier kende hij zijn beste periode. In 1943 verover de hij niet minder dan 25 palmen. Het jaar nadien kwamen er nog veertien bij. Rusteloze geest als hij Wielrennen. Omer Van Molle tijdens de bevoorrading en de kontrole te Schepdaal. Hij had toen al 600 km. af gel Sev0 was, werd hij opnieuw be- Dorpsgenoot Theo Beeck- roepsrenner. Hij behaalde man reed immers mee in nog merkwaardige uitsla- de Ronde van Frankrijk, gen, maar zijn mooiste De Pamelse boeren had prestatie was toch het re kord van de 1.000 km. r» zwoegen op het veld. De mens Van Molle Maar de kleine Omer liet Nog steeds rijdt Omer zich niet uit zijn lood bij de veteranen, hoewel slaan. Toen er in Ninove hij nu 77 wordt. Elke week een koers gereden werd opnieuw is hij in de uitsla- voor jongens van minder gen terug te vinden en dan vijftien, smokkelde hij zelfs de renners van jonge- vaders fiets uit de stal, liet re kategorieën kijken naar het rechte stuur vervangen Omer op met ontzag. Hij door een krom en draaide blaakt van gezondheid en het zadel achterstevoor, doet geregeld de trip Brus- Al de rest bleef erop en sel-Dendermonde per eraan. Het liep mis bij de fiets, want voor de pers start want zijn maats duw- heeft Omer een boon den hem zo hard dat hij apart. Daarom vertelt hij viel. Toch werd hij nog ook zo gemakkelijk, speelt zesde. Thuis bleken ze ze- soms haasje-over met zijn ker niet opgetogen, in- eigen leven, maar dat tegendeel, maar Omer zelf heeft geen belang. Alles was in de wolken. Van dan heeft hij netjes bewaard in af had Omer de mikrobe dikke plakboeken, waar- te pakken. Training kreeg mee hij zijn luisteraars om hij genoeg. Als dakwerker de oren slaat. "Het staat ging hij elke dag met de hier allemaal zwart op fiets van Pamel naar Brus- wit", zegt hij dan en lacht sel en terug. Roken en fijntjes. drinken deed hij niet en Hij is eigenlijk geboren hij verzorgde zijn voeding, in Pamel nabij Ninove, als In de zomer van 1932 zoon van een zadelmaker, werd hij beroeps, maar hij die ook wat boer was. was zeker geen vedette. Reeds als knaap was het al Dan moest hij nog soldaat sport wat de klok sloeg: worden en nadien trouwde zelf veel voetbal want dat hij, waarna hij voor was goedkoopst, maar vrouwlief moest zorgen, toch ook wielrennen. De wielrennerij kwam dus op de tweede plaats. De rest van het verhaal kennen we uit "de carriè re". Vroeger reeds be den het niet zo voor die schreven we de exploten renners, die moesten niet gewe van Omer in België. We zijn er i °.ntw van dat er nog veel i n'sc'1 vertellen vallen. Daai!en zal Omer wel rnroent t&di dooi OMER van MOU.E 26 27 28 Se^'ambtit 1.947 JOOO Km- otqoltqd in 49 .ut 2 min. 34 jof. 2/It Wielrennen. Omer Van Molle tijdens zijn l.l rekordpoging in 1947 j Beroepsrenners in Buggenhout Op zo'n vijf kilometer van het einde ging Johan De Lathou wer te Buggenhout in de aan val. Hij realiseerde prompt een voorsprong van 20 sekon den, maar moest op het laatst nog tot het uiterste gaan om overeind te blijven. Aan de streep hield hij nog zo'n der tig meter over op Peter Pie- ters die de spurt won voor de tweede plaats. Voor Johan De Lathouwer werd het met een de eerste zege van het seizoen. «Mits wat meeval had ik min stens een overwinning meer behaald, hoewel ik toch niet geheel ontevreden ben over de nu bijna voorbije kompeti tie. Het lijkt waarschijnlijk dat ik in de komende dagen bij dezelfde ploeg een nieuwe verbintenis onderschrijf. Hier in Buggenhout voelde ik mij op het laatst nog mans genoeg om intiatieven te nemen. Met snelle mannen als een Stefan Van Leeuwe en een Peter Pieters in het gezelschap durf de ik het risiko niet nemen om een spurt af te wachten, hoe wel ik daarin ook behoorlijk uit de slag kan trekken», al dus de winnaar. De Grote Prijs Burgemeester De Landtsheer te Buggen hout kreeg wel 98 renners aan de start maar bood ternau wernood spektakel. Voor de toeschouwers werd het zelfs een komplete ontgoocheling. Dat blijkt uit het summiere verhaal over wat in feite meer weg had van een toeristen- tocht. Na zowat tien kilometer gin gen vijftien renners in de spits rijden. Met zo'n vroege aan val zag het er allemaal veelbe lovend uit. De voorsprong van de leiders groeide snel. Wie hoopte op een tegenaktie om nog wat spektakel te bele ven kwam bedrogen uit. In het peloton nam men de zaak al te lichtzinnig op. Halfweg bedroeg de achterstand overi gens al meer dan vijf minuten. De plaatselijke politie werd er zenuwachtig door. Door de diepe kloof ontstond er voor het verkeer in het centrum van Buggenhout al een even- grote wachtfilc en kwamen er verkeersmoeilijkheden van. Met het spitsuur in zicht kon het zo niet langer. Op een ogenblik dat de achterstand naar de zeven minuten begon te lopen, oordeelden de BWB-afgevaardigden het stil aan welletjes. De ganse groep mocht bij het ingaan van de derdelaatste ronde, op zo'n 40 kilometer van het einde, spurten voor hun plaats. Er bleven meteen nog vijftien renners in wed strijd. Ook zij brachten er uiteinde lijk niet veel meer van te recht. Stefan Van Leeuwe, onbetwist een van de kans hebbers, kwam op het laatst, samen met de Nederlander Oosterbosch nog ten val. Laatstgenoemde werd overi gens vrij ernstig gewond Van Leeuwe, die ook al in Parijs- Brussel ten val was gekomen, ekens poogden de aanval nog zijn ploegmaat kon nog aansluiten, maar op te counteren, maar lukten uit- schermen, dat ogenblik maakte Johan eindelijk niet in hun opzet. De Lathouwer zich uit de voe- Ook al omdat Hendrik Re ten. De Nederlanders dant alle moeite van de we- Dooms, Dorgelo en Schal- reld deed, om de vlucht van keer in Benam Wielrennen. Guy Temmens uit Lede won voor de derde l achttiende keer dit seizoen (jj) Bij onze O.V.W.B.- veteranen Ninove. Deze wedstrijd was voorbehouden aan de kategorieën B en C. Onder een matige belangstelling gingen de renners per kategoric van start in de industriezone. In de B- kategoric werd het een spurt, waarin Willy De Bruyn zijn spurterstalenten toonde. In de C-reeks liet Omer Van Molle zijn leeftijdsgenoten tijdens de voorlaatste ronde in de steek en won met 20 sekonden voorsprong. Uitslagen B-reeks" 1Willy De Bruyn 45 km in lul8', 2. Luc C René Ricour. 4. Donnay, 5. Julicn Logj C-recks: 1. Omer Van 40 km in lulO', 2. Jozef 1 Hcrremans,S. Vandcvej 4. René Serneels, 5.1 Bosman.

De Voorpost | 1987 | | pagina 32