4 BIEDT RIJKE KEUZE AAN BLOEMEN EN PLANTEN eslaagde Kunstavond door Teledienst Aalst Deeltijds leren duidelijk in de lift Met Decamusa Erpe-Mere naar de film e Een «fleurissante» bloemenzaak in de Kattestraat te Aalst T Ze, De Voorpost - 2.10.1987 - 3 de door Teledienst ten bate van zijn werking georganiseerde kunstavond liep de Inniszaal van de G-bank in de Nieuwstraat te Aalst met ruim 200 belangstellen- quasi vol. zijn werking te financieren moet Teledienst-Aalst jaarlijks zowat 400.000 fr. lenbrengen. De tussenkomst van Gezondheids- en Welzijnszorg van het ministerie de Vlaamse Gemeenschap bedraagt inderdaad slechts 2/3 van de personeelskosten 120.000 fr. Voor de rest moet Teledienst zelf zorgen. im initiatieven zoals de kunstavond van verleden vrijdag. Daarom ook wordt oep gedaan op de vrijgevigheid van mensen en bedrijven uit de regio, op dualiteiten en op (vooral kerkelijke) organisaties. nste%( ïeel 8«n it te door rma; Chr. ichu ejj Van cht, I b< dwei k mien Feite ram i willigers en oepskrachten :dienst is een vrijwilli- organisatie waar de ivraag wordt onder- it en, bij goedvinden, rgegeven aan een be- kbare vrijwilliger. De willigers zijn het hart onze organisatie. Hun waamheid, menselijke :n en tijd stellen ze ter :hikking van de hulp- >er. Ze vormen het rm menselijk draag- van Teledienst. Zij lienen onze waarde- voor hun vrijwilligers- c dat van onze streek geïnspireerde samenle- maakt met oog voor kleine maar soms zo erkende en pijnlijke "1 iselijke noden, dr :dienst is ook de be- jskrachten die hetzij oemd. hetzij via een t.C. of een ander sta- met hun bekwaam- I en inspiratie mede de basis liggen van de wikkeling ervan, ïdienst is ook de raad bestuur en enkele imissies, mensen uit al- ïorizonten en gezinten Teledienst is immers ralistisch die waken r de uitvoering van de uten en die de oriënta- aangeven voor de toe- Oorspronkelijk 'maakten enkel jongens deel uit van de groep. Sedert 1970 is Alkuone gemengd, wat uiteraard meer mogelijk heden biedt in de samen stelling van de produkties. Onder leiding van ver schillende beroepskoreo- grafen wordt wekelijks ge traind. Deze training om vat zowel klassieke als mo derne vorming. De groep beschikt over een gevarieerd program ma maar treedt daarnaast ook op in stoeten en mas saspelen, afwisselend met grote en kleine vlaggen. De vlag is funktioneel, in open lucht en op grote podiums versterkt zij het gevoel van ruimte. De kostumering, klank en licht leggen de aksenten duidelijker. Het traditio neel vendelzwaaien be hoort evenwel ook nog tot het vaste programma. Naast een flexibel podium programma werkt de groep ook nog in opdracht (bijvoorbeeld thematische produkties). Kris Yserbijt Werd geboren in de Gul- densporenstad waar zij Grieks-Latijnse Humanio ra volgde. Behaalde een 1ste prijs Toneelspeelkunst en het Hoger diploma Voor drachtkunst aan het Ko ninklijk Muziekkonserva- torium te Gent. Als aktrice speelde zij in diverse toneelgezelschap pen (Antigone, Kortrijk- Arca, Arena, Vertikaal, J eugdtheater-Gent Beursschouwburg Brussel). Als voordrachtkunstena res trad zij op met diverse poëzie-programma's voor tal van kulturele vereni gingen in het Vlaamse land en ook in het buiten land (Duitsland, Neder land, Oostenrijk, Mexico, Indonesië, Zuid-Afrika). Werkt(e) mee als presen tatrice aan talrijke Vlaam se manifestaties (o.a. 11- juli-vieringen, Ijzerbede vaart en Nationaal Zang feest). Trio Achttien Trio Achttien debuteerde in septembef 1984 en trad sindsdien op in verschil lende kulturele centra. Het repertorium omvat originele muziek voor 3 gitaren en bewerkingen van diverse muziekstijlen gaande van renaissance tot hedendaagse muziek. MM Aalst. Teledienst mocht zich voor zijn kunstavond in een flinke belangstelling verheugen (a) uone id nstgroep Alkuone uit 1st werd in 1957 opge- rjj it door Oscar Van Mal- licentiaat lichamelijke roeding en danser aan balletschool van Elza irciel. De verlenging van de leer plicht tot 18 jaar, geleide lijk ingevoerd vanaf het schooljaar 1983/1984, was blijkbaar geen geluks- boodschap voor jongeren die plots hun vrijheidsdro men een paar jaar konden vergeten. Dat deze bijkomende wij zigingen problemen kon den scheppen bij vele jon geren, was zeker ook geen onbekende factor van on derwijs. Voor jongens en meisjes, die om verschillende rede nen geen interesse konden opbrengen voor het tradi tionele dagonderwijs, wer den alternerende onder wijsvormen uitgewerkt. Men kon aan de leerplicht voldoen door deeltijds le ren en werken. In het deeltijds onderwijs is de lesduur tot 15 u. per week beperkt; de leerling kan aanvullend 3 dagen wer ken of zelfs sporten. Voor wie is deeltijds leren toegankelijk? Voor 15-jarigen die twee jaar secundair onder wijs hebben beëindigd. Voor wie 16 jaar is. Voor alle 17 tot 18- jarigen. De leerplicht stopt op het einde van het schooljaar van het jaar waarin men 18 jaar wordt. Wat houdt deeltijds leren in? De vorm van onderwijs bestaat uit 15 lestijden die onderverdeeld zijn in: 7 lestijden algemene, sociale en persoonlijke vorming (A.S.P.V.) 8 lestijden beroepsge richte en technische vor ming (B.G.V.) De 15 lestijden kunnen ge- kombineerd worden met eendeeltijds arbeidscon tract, een deeltijds stage- kontrakt, een industrieel leerkontrakt, al dan niet met E.S.F. steun voor het bedrijf of thuis helpen. Volgende richtingen kun nen in het Rijkscentrum voor Deeltijds leren in Aalst gevolgd worden: fiets- en bromfietsherstel ler, kleding en konfektie, koken en gezinshulp, kan toor-verkoop en magazijn- beheer, onderhoudstech nieken, hout-bouw, plaat bewerking en autotech niek. Andere opties Kunnen op eventuele aanvraag nog in gericht worden. Aan de leerlingen die het onderwijs met beperkt leerplan beëindigd heb ben, wordt een attest uit gereikt waarop de verwor ven vaardigheden vermeld staan. Sociaal statuut van de deel tijds leerplichtige. De jongere leert deel tijds en is deeltijds werk loos: De leerplichtigen hebben recht op kinderbijslag tot het einde van hun leer plicht. Hiertoe dient wel een attest van regelmatige leerling ingediend te wor den. Het recht op kinder bijslag houdt op te bestaan van zodra een arbeidscon tract afgesloten wordt. Overbruggingsuitke ring: Om een overbruggingsuit kering te ontvangen, moet de jongere aan een aantal voorwaarden voldoen. Let op: kinderbijslag en overbruggingsuitkering kunnen niet gecombineerd worden. De jongere vindt deel tijds werk: Algemene voorwaarden: De arbeidsovereenkomst moet steeds deeltijds zijn. De arbeidsduur mag nooit langer zijn dan de normale arbeidsduur in de sektor verminderd met 15 uur. De normale arbeidsduur is 40 uur per week; de maximumduur is dus 25 uur per week. Voor de lestijden wordt rekening gehouden niet de wensen van de werkgever. Verplichtingen: aansluiten bij een ziekenfonds; aan gifte doen bij de R.V.A. dat men deeltijds, gaat werken om aan de werk loosheid te ontsnappen; invullen van een belas tingsaangifte (meer dan 60.000 fr.). Aanvullende overbrug gingsuitkering: indien de werknemer minder ver dient dan 9.096 fr. per maand, heeft hij recht op aanvullende overbrug gingsuitkeringen. Wie meer verdient dan 9.096 fr. per maand heeft enkel recht op zijn loon. De jongere kan werken onder verschillende ar beidscontracten: Industrieel leerkontrakt met opleiding (bedrijven met meer dan 50 werkne mers). Deeltijds arbeidskontrakt met opleiding. In beide ge vallen kan de werkgever een E.S.F. toelage van 40.500 fr. krijgen indien hij voldoet aan de oplëi- dingsvoorwaarden. Deeltijdse arbeidsover eenkomst zonder oplei- Voor het derde filmseizoen heeft Decamusa op nieuw een enige selektie gemaakt van zes films die om de maand vertoond worden in het ontmoetings centrum van het oud-gemeentehuis van Mere. Men vangt aan met de eerste vertoning op 9 oktober met Amadeus; deze zal gevolgd worden door Life Of Brian (13 nov.), Animatie Filmfestival (11 dec.). Crazy Love (8 jan.), Tootsie (5 febr.) en De Naam van de Roos (11 maart). Alle vertoningen vangen aan om 20 u. en kosten 80 fr.; een abonnement voor de zes vertoilingen kan men bekomen aan 350 fr. JV ding. Stagekontrakt zonder op leiding. Voor de bedrijven welke een deeltijds leerling te werkstellen werden vol gende tegemoetkomingen voorzien: Subsidiëring via het E.S.F. Vermindering van de bijdrage der R.S.V. Deeltijdse tewerkstel ling van een deeltijds le rende telt voor een voltijds stagiair. Bedrijven en jongeren die geïnteresseerd zijn voor deeltijds onderwijs of een deeltijdse arbeider kunnen kontakt opnemen met het Rijkscentrum Deeltijds Leren H.R.I.T.O., Wel vaartstraat 70, 9300 Aalst (Tel. 053/77.30.12 binnen post 56). LH ibei ;a; Me ooi ies ei oekje Iwaa ct 4orc en Ingried Van g, Fraeynest De Beul lebben zich de voorbije tegen jaar aan het Vre- ilein te Aalst een ge- enomeerde bloemen- en )lantenzaak weten op te louwen. Dat kon omdat zich met hart en ziel tebben ingezet om I «Dank U», want zo heet ïun bloemen en planten- zaak, echt die uitstra- ingskracht te geven die hij verdient. Na negen jaar aan het Vredeplein, waar men een vast klienteel heeft opgebouwd dat graag even langs loopt, ook al is het maar om even iljgoeiedag te zeggen of wat goede raad in te winnen over het verzor gen van bloemen en planten, is «Dank U» van het rustige vredige ii Vredeplein, verhuisd naar de drukke winkel- ro straat Kattestraat. Men heeft er een bestaande 'inkelruimte ongetoverd in een schitterend geheel is! wi waar bloemen en plan ten uitstekend tot hun recht komen. Het uitstalraam is op zichzelf al iets speciaals. Men kan gewoon een gedeelte van de bloemen en planten door het openschuivend raam naar buiten rijden. De kianten en de vele winke lende wandelaars krijgen zo een nog beter en makkelijker inzicht in het gehele aanbod. Al moet je natuurlijk zelf de win kel betreden om echt op genomen te worden in de weelde aan bloemen, planten en allerlei sier- stukken die er te kijk staan. Vriendelijk personeel ontvangt de bezoekers zoals het hoort. Perso neel dat trouwens van wanten weet. Het zijn immers jonge krachten die in de sektor van de bloemensierkunst hun strepen hebben verdiend of daar in zich een weg willen banen. En over bloemschikken en plan- tenverzorging weten Mare en Ingried alles. In gried bievoorbeeld heeft in Nederland de bloem- sierkunst gestudeerd. Daar werd vooral de na druk gelegd op de tech niek, de handvaardig heid. Die komt Ingried nu uitstekend van pas bij het opmaken van allerlei bloemstukjes. Die zijn er voor alle gelegenheden: bij geboorten, huwelij- ken, uitvaartplechtighe den, kommunies of ge woon als een attentie zonder meer. Bloemstuk jes waarbij het er vooral op aankomt een mooie kombinatie te maken. En waarbij ook rekening wordt gehouden met de verlangens van de klant, de bloemen van het ogenblik, de feestdag die wordt gevierd en waarbij de fantasie van de ma ker niet mag ontbreken. Ingried maakt daarbij gebruik van de meest uiteenlopende materia len. Zo kan je bievoor beeld als leuk sierstukje een bloemstuk gemon teerd op stoffer en blik zien, in allerlei schalen en potten. Maar telkens weer schitterend mooi en biezonder fijn afgewerkt. Dagelijks vers De grote kracht van «Dank U» ligt hem in de dagelijks verse aanvoer van bloemen en planten. Mare en Ingrid rijden dagelijks naar de vroeg- markt in Brussel waar ze loten bloemen en plan ten kopen die ze ook mee naar huis brengen. Daar begint dan het voorzichtig uitpakken en mooi etaleren van de nieuwe produkten. Ze houden er rekening mee dat hun aanbod verder moet gaan dan het tradi tionele. Men vindt er dus uitzonderlijk eksempla- ren. Zo staat er bievoor beeld nu in de winkel een bamboeplant te pron ken. Een uniek eksem- plaar. En er zijn de vele bonsai's die men in een mooie omgeving tot hun recht laat komen. Daar bij laat Ingrid opmerken dat een bonsai toch wel een aparte verzorging betreft. «Vele mensen denken dat men die dwergboompjes best in de huiskamer houdt. Maar dat is niet zo. Bon sai's horen buiten te staan», al voegt ze eraan toe dat er momen teel binnenhuis bonsai op de markt zijn. Dienstverlening Nog opmerkelijk zijn de zijden bloemen en plan ten die in «Dank U» zelf worden gemaakt. Ze zijn dermate goed dat men alleen maar het onder scheid tussen de echte plant of bloem en de zij den uitvoering kan on derscheiden door met de vingers aan het blad te voelen. Grote klasse is dat. Een moderne bloemen zaak gaat veel verder dan het louter en alleen verkopen van bloemen en planten. Voor «Dank U» is de dienstverlening van kapitaal belang. «Liever een tevreden be zoeker die de winkel ver laat, ook al heeft die niets gekocht, maar ge woon om wat goede raad kwam en die heeft gekregen», zo luidt het devies. En goede raad krijgt men mee bij elke aankoop? Hoe je een plant of bloem moet ver zorgen, waar je ze moet plaatsen, hoe vaak en hoeveel water je moet geven. Kortom alles wat je moet weten, dat krijgt men er als toemaatje bij. Ook wie gewoon de win kel binnenstapt en een probleem heeft met bloe men of planten, kan bij «Dank U» terecht. En dan zijn er de vele vormen van dienstverle ning. Men heeft bievoor beeld het «weekboeket» waarbij de klant elke week getrouw zijn boe ketje bloemen krijgt thuis bezorgd. Er zijn de be drijven en winkels die kunnen rekenen op een versiering met bloemen, voor restaurants en feestzalen zijn er de unieke tafelstukjes en er is natuurlijk de dienst Fleurop waarbij het mo gelijk is om bij «Dank U» bloemen te bestellen de gewenste dag en uur worden afgeleverd om het even waar ter wereld. Een unieke dienstverle ning dus. Er zijn de bruidsboeketjes, het dro gen van bloemen het in lijsten van boeketjes, de rije keuze aan snijbloe men, de verjaardagska lender, de getrouwheids- kaart, en nog zoveel an dere dingen meer die «Dank U» weet aan te bieden. Wie van bloemen en planten houdt, die doet er goed aan om bij «Dank U» even langs te lopen. Al vermoeden we dat «even» wel een hele poos zal kunnen worden. Men heeft er inderdaad een dermate grote keuze en rijk assortiment aan bloemen, bloemstukken, planten dat men rustig de tijd moet nemen om heerlijk te genieten van zoveel schoonheid. Die men best in huis kan ha len. Bloemen houden im mers van mensen. Steekkaart Kattes

De Voorpost | 1987 | | pagina 3