'rofessor Kruithof en kleuterleider Fersteylen stalen de show lieuw waterzuiveringsstation lij Amylum Aalst schaft verhaalbelastmg af unruly Moeilijkheden rond de zaterdagmarkt Basisschool Sint-Maarteninstituut Aalst brengt primeur ^Veertiendaagse tegen geweld te Aalst Veeë Amylumgeur blijft waarneembaar ■M Bill VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 40' JAARGANG NR. 40 - 40 F SS SS Jhet panelgesprek met sportvedetten in de Keizershal- jjen samen met de fototentoonstelling in Vredeshuis, lanade 8 en de momentopnamen van geweld in de Drtkrypte werd hoogtepunt van de Veertiendaagse B-Geweldaktie de akademische zitting in de stads- jtzaal verleden donderdagavond voor een ruim kliek |Jef Deloof van «Artsen n Atoomwapens» stel- lat geweld overval toe- mt doch dat we er min- gevoelig aan worden, worden «verwend» geweld. Voor velen is onJzelfs een lustobjekt. er j ontwikkeling van de ee[ j nische middelen speelt □aa, en belangrijke rol in. radio, de pers over men ons dagelijks met lp eld allerhande en ver- Hl menen wordt dan ook sidelijk. reld wordt momenteel fd als ontspanning in hororfilms. De maat- Ippij wordt gemanipu- d door allerlei vormen geweld. Daarom deze jrtiendaagse. Vredes- s wil niet alleen ageren 'n atoomwapens maar op het micro-vlak. in agelijks leven zich af- n tegen geweld in al rormen. niging mse Leerkrachten ilogan «Geen geweld et veld, geen haat op - t» werd door de VVL iceerd. Om tot een ssing te komen wordt gehamerd op sociale recht vaardigheid en op respekt voor eenieder. In 1986 was er reeds de fair-playaktie. Iedereen is een hooligan in potentie. Er dient een halt te worden toegeroepen aan fysisch geweld maar evenzeer aan verbale agressie. Schepen Chris Borms zegt dat het geweld de cijfers van de officiële statistie ken ver overstijgt. Niet al les wordt aangeklaagd. Niet alles wordt vervolgd. En zeker niet alles wordt bestraft. Maar zelfs de gekontro- leerde kriminaliteit blijft stijgen. Voor de opvoering van de jeugd is o.m. TV-gedrag een belangrijke faktor. Detektieve- en politiefilms tonen vaak hoe het niet Aalst. Veel publieke belangstelling voor het debat over geweld op straat en het veld (a) lum berokkent de buurt geluids- en geurhinder f bezorgt anderzijds werk aan 850 mensen en is veel met uw dagelijks leven verbonden dan u wel denkt, alleen uw dieren eten van wat van Amylum komt, >p uw tafel is Amylum present in sausen, zuivelpro- en, brood en pastt'igebak, fris- en andere dranken. |f papier en karton, pleister- en andere platen tien produkten van Amylum. Veel meer dan u zou en vermoeden. familiaal bedryfje gmg heeft haar roots in het l8'8a"t klein maïsverwerkend be- juidige Amylumvesti- drijfje van Prosper Calle- baut rond 1870 op de hoek van de Van Wambekekaai en de Iweinstraat. Een be scheiden bedrijf, «'t Sa- roopfabriek», dat echter uitgroeide en in 1920 fu sioneerde met een gelijk aardig Brussels bedrijf, wat aanleiding gaf tot de naam «Glucoseries réu- nies». De firma groeide gestadig, doch in mei 1940 werd de fabriek totaal "De zaterdagmarkt te Aalst heeft een goede reputa tie. Het is een geordende markt. De artikelen staan er gegroepeerd. Uiteraard dan wel dermate dat konkurrenten met hetzelfde artikel elkaar niet een ganse voormiddag in de ogen moeten kijken. De plaatsen zijn nauwkeurig afgebakend, genummerd en hebben een vaste bestemming qua artikel. Als daaraan wordt veranderd, wordt het te Aalst een janboel van belang. Daartegen verzetten we ons", aldus het bestuur van de Aalsterse Marktkooplie- denbond die de markt reeds 60 jaar runt. "Tot een publieke protestaktie wil de Bond het, althans voorlopig, niet laten komen. Gehoopt wordt inderdaad dat aan de gerezen moeilijkheden een mouw kan worden gepast. Maar dan wel een passende mouw zonder diskriminatie van om het even wie. Volgens de Bond is er maneuvreerruimte genoeg doch de goede wil schijnt in mindere mate aanwezig te zijn. Van burgemeester Uyttersprot en schepen De Pauw hadden ze zeker een gunstige respons gekregen. Destijds met waarnemend burge meester De Maght en met de huidige burgemeester De Kerpel draait de zaak nog niet rond. Een textielkaart Aan de basis van de te Aalst gerezen moeilijkheden ligt het vrijgeven van de leurkaarten. Een leurkaart krijgen werd een makkie. Een textielkaart bemach tigen duurde echter minstens drie jaar. Veranderen van artikel eens een kaart in handen leek een makkelijke oplossing. Men heeft bijv. een leurkaart O o I voor fonoplaten doch komt na enige zaterdagen opzetten met textiel. Op dezelfde plaats. De Marktkoopliedenbond heeft er niets tegen dat er textielkramen bijkomen maar het moet dan wel volgens de regels gebeuren. En vermits 46% van de kramers er reeds met textiel staan, werd twee jaar terug reeds besloten dat er geen textielkramen meer mochten bijkomen tenware er een textielplaats vrijkomt. Maar vermits er ieder jaar 10 tot 15 vrijkomen wegens natuurlijke afvloeiing is er inder daad maneuvreerruimte genoeg. Dat drie kramers dan tegen alle reglementering in veranderden van artikel doch niet van plaats, neemt de Marktkoopliedenbond niet. Verwittigingen na identifikatie en dreigen met intrekken van het plaatsrecht hadden op één van hen geen effekt. Hij was veranderd van artikel doch bleef op dezelfde plaats. Wellicht met politieke steun. Besprekingen met het stadsbestuur leidden voorlo pig tot geen oplossing. "De bladzijde omdraaien en op een nieuwe kerf beginnen" wil de Bond niet. Er wordt dan ook gewacht op wind die uit een andere hoek waait. In afwachting willen de kramers op de jaarlijkse Sint-Maarten jaarmarkt het geld dat an ders aan een receptie voor het stadsbestuur werd gespendeerd nu besteden aan een verruiming van de prijzen voor de kinderen. Tenware er finaal toch een oplossing uit de bus komt. (l.h.) moet gebeuren en mensen hebben niet steeds het dui delijk onderscheid tussen fiktie en realiteit. Men krijgt vaak een verte kend wereldbeeld door en kel de uitwassen van het wereldgebeuren te absor beren. Dat geweld «er uit eindelijk toch bij hoort» is een vaak gehoorde dood doener die aantoont dat velen zich bij de situatie passief neerleggen. Vervolg op blz. 4 Met amper één persoonlijke aanmerking van SP-fraktieleider Edgard Hooghuys schatte de gemeenteraad van Aalst verleden dinsdag met eenparigheid van stemmen de als onrechtvaardig ervaren verhaalbelaasting af. In schrille tegenstelling dan met de buurgemeente Affligem die vooral in deelgemeente Essene stormen van protest doet ryzen met die gewraakte belasting. Straten staan er volgekalkt met agressieve slogans en op volksvergaderingen zyn dreigementen niet uit de lucht. Reeds in december 1986 stond het afschaffen van de verhaalbelasting te Aalst op de agenda. Toen werd het punt verdaagd omdat men de financiële reperkussies van dergelijke ingreep nog niet kende. I platgebombardeerd. Na WO II kende ze echter een enorme expansie en kreeg participaties van Groot- Brittannië en de USA. Sa men met België elk één derde. Bestuurders bleven wel de Vlamingen te Aalst. «Ze schenken ons vertrouwen omdat ze we ten dat we onze stiel ken nen», zegde afgevaardigd- bestuurder, direkteur van de technische dienst - ver antwoordelijk voor de produktie, Jan Schoona- cker. Van een familiaal bedrijf groeide het latere «Amy lum» uit tot de tot voor kort grootste privé-werk- gever van Aalst. Amylum telt inderdaad naast 500 arbeiders ook 350 kaderle den en bedienden, er wordt in een vijfploegen- stelsel kontinu gewerkt, 24 uur op-24, alle dagen (en kele hoogdagen en een va kantieperiode niet te na gesproken). Dus ook op zaterdag en zondag. Ver leden jaar zelfs met kar naval. De firma bestrijkt op het «eiland Chipka» (tussen de vroegere denderarm en de gekanaliseerde Den der) een oppervlakte van 6 ha., heeft een omzetcijfer van 12 miljard en speelt op wereldvlak een leidende rol vooral in de tarwever- werking. Vervolg op blz. 4 Na bestuderen van deze neveneffekten bleek nu al leszins dat afschaffen, niet langer laten voortbestaan van deze onrechtvaardige belasting, mogelijk werd. Schepen Ghisleen Willems kreeg dan ook de lonende opdracht het afschaffen aan de Vroede gemeen tevaderen voor te stellen. Het gaat om de verhaalbe lasting in haar diverse fa cetten. Niet alleen de «za te» (de bedding waarop niet moest betaald worden bij herbestrating met om het even welk materiaal doch enkel bij verbreding) over de riolering, óver de wegeninfrastruktuur en over trottoirs en opritten. Voor al deze zaken moe ten aangelanden aan nieu we straten dus niet meer betalen. Modaliteiten Wie in schijven betaalde zal de schijven vanaf 1 ja nuari 1987 niet meer moe ten betalen. Wie éénmalig betaalde zal in verhouding van de nog lopende jaren proportioneel worden te rugbetaald. Terugbetalin gen van wat voor 1.1.'87 gestort werd is niet haal baar. De terugbetalingen zou den 36 miljoen belopen. Terugbetalingen van wat nog moest komen voor kontante betalers wordt gespreid over de jaren 88 en 89. Een zucht van verlichting (van hun gemoed doch vooral van hun portefeuil le) zal in vele gezinnen geslaakt worden. Voor ve len was die verhaalbelas ting inderdaad een droef verhaal dat hen bekfoop als een nachtmerrie. De dreiging van de ver haalbelasting deed sommi ge, slecht ingelichte buur ten opteren voor kassei al hoewel de aard van de be strating geen rol speelt. Andere heraan te leggen straten zouden als de wens van de aangelanden ver vuld werd eerder smal worden gehouden omwille van niet te moeten betalen voor verbreding van de zate... Weer marathonzitting Aalsterse gemeenteraad De gemeenteraadszitting van verleden dinsdag werd ander maal een marathonzitting. Niet te verwonderen met 112 punten aan de agenda waar rond verschillende interpella ties. En finaal kwamen er dan nog vier interpellaties bij. Het werd dan ook ruim na half- twee als de openbare zitting eindigde en de besloten ver gadering kon starten. Het werd een turbulente zit ting met heel wat gebekvecht en nodeloos lange diskussies die duidelijk weinig aarde aan de dijk brachten. Ook inter pellaties tot in de kleinste dé tails uitgespannen zodanig dat de aandacht zienderogen ver slapte. De meerderheid liet er zich trouwens op betrappen niet in aantal te zijn geweest moest de minderheid de zaal hebben verlaten. Zo ver kwam het echter niet. Het duurde zo reeds voldoende lang. Sereen verliep wel het afschaffen van de verhaalbelasting waarover elders in dit blad wordt bericht. Nieuw raadslid André Vermassen uit Nieuw- kerken, gemeenteraadslid van de PVV-fraktie - zoals zijn dorpsgenoot «de man met de pijp» - verhuist naar Lebbeke. Hij dient dan ook ontslag in als gemeenteraadslid. Hij wordt opgevolgd door Luc Latoir, handelaar in de infor- maticabranche te Gijzegem. Bij de gemeenteraadsverkie zingen in 1982 was hij tweede lijstduwer en behaalde 705 naamstemmen. Hij was kan didaat van de PVV-jongeren maar hoort daar momenteel wegens de leeftijd van 35 te zijn gepasseerd niet meer bij. Het nieuwe raadslid is onder voorzitter van de PW-Groot- Aalst. lid' van de Midden- standsraad en opnieuw PVV- kandidaat bij de komende verkiezingen. Eerste opvolger is nu Johan Stijlemans, voor zitter van de Liberale Jonge- renraad en sekretaris van de PW-Groot-Aalst Konkurrentie voor 11.11.11 Jan Caudron beklaagt er zich bijzonder over dat de Stuur groep voor de Derde Wereld achter het net viste want er werd vastgesteld bij huisbe zoek dat andere groepen hen voor waren geweest. «We hebben reeds gegeven» werd hen vaak geantwoord. En Oscar Redant beklaagt er zich over dat te Moorsel de jeugd verenigingen weinig interesse hebben om mee te werken aan de 11.11.11 .-aktie. Als Caudron vraagt maatre gelen te treffen om wildgroei te voorkomen, oppert Edgard Hoqghuys bezwaren. «Kan men groepen verplichten mee te werken en in hoeverre kan men het andere akties verbie den?» Wanneer gealuudeerd wordt op het feit dat jeugd verenigingen toch betoelaagd worden mag dat voor Eddy Monsieur geen verplichting inhouden om aan iets opge legd mee te werken. «Andere betoelaagde verenigingen dan jeugdverenigingen worden ook betoelaagd en werken evenmin mede» werd gerepli ceerd. werd te Hofstade aan de Zijp straat aangekocht voor zowat 200.000 fr met de bedoeling er een woonwagenpark van te maken. Een opzet waarover te Aalst reeds veel te doen is geweest en dat nu duidelijk op instemming wordt ont haald. Het zit hem uiteraard ook hier in de uitvoering. Voor Danny Denayer moet er bevoorrading van water en stroom mogelijk zijn, moeten er afvoermogelijkheden en sanitaire installaties zijn, moet een bestemming kunnen worden gegeven aan huisvuil en is groenbeplanting noodza kelijk. Hij vraagt dat dit alles in de kortste keren zou wor den uitgevoerd. Daarmede is Aalst een heet hangijzer kwijt. Fraktieleider CVP Herman Goossens is tevreden met dit initiatief. Als Hofstadenaar weet hij dat de bewoners er door de buurt duidelijk «aan vaard» zijn. Hij heeft echter als enige reserve dat geen werken die aan het terrein een definitieve bestemming zouden geven worden uitge voerd vooraleer er een dege lijk reglement hieromtrent bestaat. «We moeten een been hebben om op te staan» zegt hij. «Het mag geen wild groei worden». Willy Van Mossevelde van zijn kant waarschuwt voor het niet denkbeeldig risico dat het woonwagenterrein zou ont aarden in een verkapt han delscentrum. Dat mag uiter aard niet. Hij vraagt boven dien dat in een ietwat analoog geval er meer politietoezicht zou worden uitgeoefend in de Eendrachtstraat. «Zodat we toelating krijgen van AROL - Administratie voor Ruimtelijke Ordening en Leefmilieu - wordt aan de inrichting van het woonwa genpark begonnen, belooft schepen André Doorns. Van zelfsprekend moet het zich beperken tot een standplaats waar dan wel per wagen 100 nr grond voorzien wordt. «Met de geformuleerde op merkingen zal hij graag reke ning houden». LH Woonwagenpark? Een terrein groot ruim 26 are Configuratie met aaneengekoppelde computers In de loop van het voorbije schooljaar werd door de leerkrachten en het ouderkomitee van de basis school van het Sint-Maarteninstituut te Aalst de idee ontwikkeld om de leerlingen van het eerste tot het zesde leerjaar kennis te laten maken met het fenomeen «computer». In samenwerking met de bedrijfswereld NV Philips Professional Systems uit Brussel, ASLK Brussel, Symea uit Alleur, Royale Beige Gent, Qwerty Antwerpen en P. Ysewijn uit Lovendegem werd een projekt ontwikkeld dat thans resulteert in een ingericht lokaal met een konfiguratie van 12 aaneengekoppelde computers. Een netwerk dus Het systeem biedt uitzonderlijk veel mogelijkheden tot een optimaal edukatief gebruik. De program ma's die voor dit projekt speciaal, zijn ontwikkeld, helpen de leerlingen op een aangename soms speel se wijze om te gaan met de computer. Specifiek ontworpen lespaketten, laten toe individueel een bepaalde leerstof op een eigen ritme te verwerken. Dit projekt in zijn opzet, doel en omvang is een unieke realizatie in de streek en zelfs een primeur voor de lagere schoolgemeenschap in het Vlaamse landsgedeelte. Vrijdag 16 oktober om 18 uur wordt het projekt voorgesteld in de schoollokalen zelf.

De Voorpost | 1987 | | pagina 1