Professor Kruithof en kleuterleider Versteylen stalen de show Nieuw waterzuiveringsstation hij Amylum üc Vice-voorzitter Waltniel: Royal Astrid met boodschap» Aalst krijgt meer hotelakkomodatie Veertiendaagse tegen geweid te Aalst Weeë Amylumgeur blijft waarneembaar la 4 - 9.10.1987 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Professor Jaap Kruithof Deze professor wijsbe geerte aan de RU Gent toonde zich niet alleen een begenadigd spreker die de diepste menselijke roerse len haarfijn analyseert, doch gaf tevens blijk van recht voor de raap te spre ken zonder enige schijn van om het even wie bloempjes te willen wer pen. Als hij die dan toch gooit is het meestal met de bloempot er nog bij. Als filosoof zegt hij dat «geweld» een compleks fe nomeen is dat in zijn tota liteit moet worden bena derd en waarvan de oorza ken moeten worden opge zocht. Geweld moet bo vendien zeer kritisch wor den bekeken. In essentie is geweld de inwerking op een levend wezen die de evolutie ervan afremt. Gewild of onge wild. 'Opzettelijk of onop zettelijk, het is geweld. Geweld kan komen uit de kan noodzakelijk zijn om natuur. Maar ook uit U te ontkomen aan een in- zelf, uit een medemens, stantie die op U geweld uit een groep of uit een pleegt. In sommige landen macro-struktuur. is het geweld van de over heid dermate doorslagge- Vormen van geweld vend dat gebruik van Er is duidelijk manifest ge- tegengeweld quasi onont- weld, doch ook latent weid. Denk maar aan «ge weld» dat zowat alle ou ders hun kinderen toch aandoen. Er is niet-struktureel ge weld doch er is tevens ge weld dat voortkomt uit strukturen, bv. uit de school. Er is formeel geweld maar bovendien is er geweld van de overheid. De overheid die hoe langer hoe meer geweld gebruikt. Geweld niet altyd verkeerd Jaap Kruihof vreest de avond tegen geweld te zul len bederven als hij stelt dat geweld ook gemoti veerd kan zijn. Geweld koombaar wordt. Standpunten Professor Kruithof stelt dat vaak geweld wordt be naderd in zijn kleine feno menen, in micro-formaat. Ook het meso- en vooral het macro-geweld moet aan banden worden ge legd. Terrorisme is uiteraard verkeerd. We moeten ech ter leren inzien dat terro risme vaak spruit uit frus traties, uit wantoestanden in de maatschappij. Een uitlaatklep van mensen die geen andere vorm vinden om hun situatie aan te kla gen en trachten er aan te verhelpen op termijn. «Maar ga nu niet naar huis en zeg dat die professor voor geweld is», waar schuwde Kruithof. «Ik ben vanzelfsprekend tegen geweld». Geweld in de sport Kruithof beperkt zich tot drie standpunten. Financies en kommerciali- satie van de sport leiden naar geweld. De media overdrijven en moeten aan banden worden gelegd. Voor maatschappelijke paria's wordt geweld een uitlaatklep. Verander dus die situaties. Dan ver dringt U evenzeer het geweld. Geweldloze weerbaarheid Namens de verhinderde professor Walter Leirman (sociale pedagogie KU Leuven) spreekt Frans La- vens over de pijlers waar op geweldloze weerbaar heid stoelt. Hij gooit de situatie dus over een heel andere boeg dan vorige spreker. Basisgroepen geweldloze weerbaarheid steunen eerst en vooral op kommu- ste van de lange rij spre kers ook nog eens een lang verhaal te vertellen. Hij houdt het liever bij enkele konkrete gevallen uit de eigen ervaring. En ervaring die heeft hij in ruime mate. Als grondleg ger van «Anders Gaan Le ven» en oprichter van de «Groene Fietsers» was hij r in heel wat middens. In het onderwijs doorliep hij als lesgever alle trappen. Maar dan wel in omge keerde richting. Van uni versiteit «promoveerde» hij naar het secundair on derwijs. Later naar de la gere school en momenteel is hij in funktie in... de kleuterschool te Massen- hovè. Uit een aantal authentieke kleine gebeurtenissen kan duidelijk worden afgeleid dat ageren tegen geweld niet haalbaar is zonder het bieden van een valabel, positief alternatief. Aalst. Professor Jaap Kruithof aan het woord tijdens het debat over geweld op en op het veld (a) De avond werd omlijst niet door Jeugd en Muziek zoals nochtans aangekon digd, doch door clavecim- belspel van Lode van der le zaal haar lippen te <k t doe Paal en door deklamatie bengelen, van een 14-jarige die er duidelijk in slaagde de he- Vervolg van blz. 1 de b Met 850 man uit maïs en sinds enkele jaren ook uit tarwe een 150-tal produkten halen, met een omzet van 12 miljard en die aan de man brengen nikatie met eindeloos ge- aan een 400-tal klanten duld en overredings- (slechts 15% Belgische, kracht. Anderzijds is er de meest in EEG-landen), is zelfbevestiging. Men moet een opdracht die Amylum zich niet langs zijn zwakke bezielt, kanten demonstreren om Wat impliceert van voort tot een valabele identiteit durend bij de pinken te te komen die er toch nodig zijn, permanent inspelen is als uitgangspositie bij op nieuwe behoeften - ze het zoeken naar een oplos- liefst zelfs vóór zijn een konfliktsi- tuatie. Anders gaan leven Pater Luc Versteylen, een Jezuïet die nog studie- nieuwe technologieën op timaal aanwenden. Dit dan met zo weinig moge lijk hinder voor de buurt. Konkurrentiestryd Aalst. Een gedeelte van het panel dat deelnam aan het tema tegen geweld op het veldwe|d aandoen met als laat- (a) meester is geweest te Aalst Amylum dat ook vestigin- in het «groot college» wil gen heeft in Soedan, in het de vergadering geen ge- Verre Oosten en momen- gevoerd, verwerkt en weg gevoerd. Eigen vrachtwa gens heeft Amylum niet meer. Men was ermede in derdaad niet meer kompe- titief, omdat de vigerende wetgeving de typische transporteurs meer facili teiten bood dan aan be drijven als Amylum. De (vele) kamions waarop «Amylum» prijkt, zijn dan ook eigendom van privé- firma's die op kontrakt op jaarbasis, van een bepaald aantal kilometer, zorgen voor het transport. Maïs komt aan per spoor maar moet dan wel gehaald wor den naar de silo's. Tarwe wordt meestal per kamion aangevoerd omdat die ter plekke op minder belang rijke koncentratiepunten wordt opgehaald. Amy lum verwerkt zowat 1/3 van de Belgische tar weoogst. He 'milie eoV. Met de 14 kamers die hotel-restaurant Royal Astrid nen. In bistro «De Waran- biedt telt Aalst er nu 81. Zowel wie meer wil dan de» worden lunch, snacks, ééndagstoerisme als zakenlui vinden er nu beslist hun grillades en vieruurtjes ge- gading en zulks in alle prijsklassen. serveerd. «De Warande» heeft een kapaciteit van 80 destijds zit- personen. teel een fabriek bouwt in Egypte en dat technologie verkoopt aan Comecon- landen moet uiteraard op de wereldmarkt afrekenen met konkurrentie. Met 1/3 Belgisch, 1/3 Brits en 1/3 Amerikaans kapitaal - de beslissingsmacht blijft steeds in België - moet worden opgetornd tegen o.m.'CPC (Corn Produc- mogelijk werd door totale tjon Company), tegen het maar ook voor platen, pa- inzet, bestudeerd manage- pranse Rocquette, het pier en zelfs boorspoelin- ment en verfijnde smaak. Amerikaans Cargyll en AVB. Amylum schom- Een vestiging die voor melt op de wereldranglijst van Aalst ten goede komt. Een realisatie die alleen Hoofdprodukten Naast een zeer groot aan tal bijprodukten zijn zet- melen en suikers de hoofd produkten. Zetmeel met maïsbloem, tarwezetmeel, gemodificeerde zetmelen in tal van voedingsstoffen, De opening van Royal de» met Astrid werd verleden vrij- banken. dagavond een evenement Toen Keizer Napoleon in in een aparte bar met sa- waarvoor heel Aalst en ve- 1810 Aalst bezocht werd ion worden borrels, long- boodschap inhoudt want plaats naargelang de in- len uit de regio op de been deze plaats herdoopt in drinks e.d.m. geschonken. naast het jmago «karnaval- valshoek waren gekomen en die an- «Place Impériale» wat la- stad» heeft de Keizerlijke dere aktiviteiten van vrij- ter «Keizerlijke Plaats» en Het hotel beschikt verder stede zich dat van «beurs- dagavond in de verdruk- nog later «Keizerlijk Qver een vergader- en stad» en «kongresstad» king brachten. Plein» werd. banketzaal voor 60 perso- opgebouwd. De nieuwe vestiging be- De naam Astrid haalt het nen. Het biedt alle mate- vindt zich op het Keizelijk hotel van het er tegenover nële en culinaire facilitei- Plein, vlak bij de ingang staand standbeeld van on- ten voor feestelijke bijeen- van de Keizershallen en ze koningin, werk van de komsten, recepties, ban- dan ook in de onmiddellij- Dendermondse beeldhou- ketten, bruiloften, party's enz. Aalst duidelijk een nieuwe op de tweede tot de derde Investeringen blijven dan ook een absolute must waarbij die met forse sto ten voorwaarts gaan ter wijl het stijgen van de markt geleidelijk gaat en grenzen heeft. «We kun nen wel vier keer per gen. Suikers met glucose, dextrose (druivensuiker) en fructose (vruchten suiker). Norbert De Ganck, voor heen (nu nog) uitbater van Atlanta aan het Stations- Zuiveringsstation Voortdurende verhoging van de kapaciteit van de fabriek noopte Amylum tot het realiseren van een nieuw zuiveringsstation. Een traditioneel zuive- het nieuw station was ver- Zonder er wettelijk te leden week reeds één toe verplicht, vroeg stroom operationeel en lum een MER aan, begin deze week werd met milieueffektenrapport, het operationeel worden waarvoor het studiebi van de tweede stroom kernenergie Mol 2 gestart. voor een slordige 5 Van een opslagtank van joen. Het rapport laat gas zoals gevreesd werd in ter op zich wachten, het Begijnhof waar men werd een jaar geleden reeds sprak van «een bom gevraagd en er zijn aan de achterdeur», is reeds gedeeltelijke i geen sprake. klusies. Amylum wil i ter de resultaten van Milieuhinder onderzoek bekendma Amylum spant zich in om nadat het MER volle de milieuhinder tot het mi- zal zijn afgewerkt, nimum te beperken. Daar- Dergelijk rapport be om werden ook reeds hui- een tiental punten. I zen weggekocht die nor- bedrijf en de processen 01 maliter in de «bedreigde in worden beschreven. UI zone» liggen. Direkteur le aspekten van ruimte Schoonacker wijst erop ke ordening en plami dat van de noodsituatie ze- worden nagegaan! ker geen gebruik werd ge- wordt een inventaris maakt om een kleine prijs maakt van de vergun te bedingen. «Die huizen gen. De direktie mi werden gekocht voor een zich sterk dat er bij behoorlijke prijs». Men- lum geen enkele vei sen in kwestie die het kun- ning te weinig is. Er nen weten bevestigden ons den er integendeel te dat het inderdaad zo is. zijn. Op basis van hel En van uitbreiding buiten ploitatiekontrakt zoi «Chipka» is geen sprake een aantal toelati) wat betreft de produktie. vanzelfsprekend zijn. De Freedress is er trou- erin vermeld wordt wens allerminst voor ge- Amylum zijn water schikt en ook in de buurt zuiveren, besluit de dij van het goederenstation tie daaruit dat voorj heeft Amylum geen derge- bouwen van een lijke plannen. ringsstation dan geen lating meer noodzak' Milieueffektentransport ZQU zjjn Die ZQU erü Amylum heeft zijn «Plan grepen zijn vólgens d 2000». De beschikbare gica. Toch vroeg Amj ruimte zal optimaal ge- «we willen inderdaa? bruikt worden doch van tolieker zijn dan verdere uitbreiding buiten paus» - ook daartoe de voorziene grens is geen gunningen aan in de! sprake. Dat er archeolo- tenschap dat snel gisch waardevolle gebou- Vice-voorzitter van de Vlaamse Exékutieve Louis Waltniel loofde de inspan- ke nabijheid van de par- wer Emiel Van Winckel. kings Beekstraat en Boter-2 markt Voorheen heette Akkomodatie dit majestatisch Aalsters Het hotel bevat 14 luxe- plein «Den Peirdecouter» kamers met royaal kom- omdat Keizerin Maria- fort. In elke kamer is een ntngen van eigenaar de fa- Theresia de toelating had afzonderlijke badkamer, milie Norbert De Ganck verleend er tweemaal 's een kleurentelevisie met die een prestigieus huis iaars een paardenmarkt te afstandsbediening en een van destijds wist om te houden, In de volksmond rechtstreekse buiten-tele- toveren tot een eerste heet het nu «De Kastanje- foonlijn. klasse restaurant en -ho- vesten» naar de oorspron- Het exclusief gastrono- tel. Een vestiging die sere- keliike beplanting tussen misch restaurant «Den niteit en grootsheid uit- de rijvakken met tussen de Peirdecouter» heeft een straalt en het kultureel en bovenrijen in «De Waran- kapaciteit van 50 perso- ekonomisch-zakelijk facet plein had dankwoorden «en maar vaker wordt voor al wie enigermate bij- moeilijk; zegt Jan Schoon- droeg tot het totstandko men van dit kompleks ge realiseerd in familiaal ver band. Waarna burgemees ter Maurice De Kerpel, samen met de felicitaties van het stadsbestuur, voor een overtalrijk publiek dat zich vermeide bij delika- tesses allerhande Royal- Astrid voor geopend ver klaarde. LH acker. Op het vlak van tarwebewerking is Amy lum echter absolute pri mus inter pares. Produktie w kunnen worden ge f ringsstation had Amylum wen zouden staan, wordt geerd en dat bekomen reeds lang op basis van de door de direktie weggela- vergunningen wel exploitatievergunning. chen. «Ga liever eens een kan aanslepen. On kijkje nemen vooraleer u zocht wordt ook de Een installatie met beluch- daarvan spreekt», werd op bezoedeling en de «i ting en bezinksel van slib. de perskonferentie verontreiniging. Te Nu komt er echter een gesteld. geluidshinder. besfT station met anaërobe wer- ming van afvalstoffen, king, met «allemaal beest- Van herlokahsatte is even- volgen voor grondt»! jes». Waarbij dan wel me- min sprake. Amylum is er verontreiniging en el Onder de raad van beheer taangas komt, dat voorlo- zich terdege van bewust ten op het eco-systeem is er een direktiekomitee pig gewoon via een «fak- dat de ligging in het een- bvb. Park en Osbroek met de direkteurs van de kei» wordt verbrand. Een trum van de stad verre van De geurhinder die doo verschillende afdelingen installatie met supplemen- ideaal is. Herlokaliseren schrubbers voor 3/4 is die zijn verkoop, ontwik- tair veiligheidsstelsel. Met kan echter niet. Tenware minderd kan echter keling (labo's), admini- Intercom zijn onderhande- iemand 12 miljard aan- verder meer gereduö stratie en technische afde- lingen aan gang om het reikte. Maar dan zou de worden. Dat is techni ling verantwoordelijk voor afvalslib waarin nog heel herlokahsering niet in ons met de beste wil van Wat koolstof dat nu nog land plaatsvinden. Het wereld, niet haalbaar. wordt vervoerd naar zwaartepunt van de kliën- geur is echter niet gi Voorde of Vlierzele, te ge- teel van Amylum bevindt Wel waarneembaar bruiken als brandstof. Van zich inderdaad elders. de produktie. Per dag wordt 1.300 ton maïs en 850 ton tarwe aan- Tl be |5 e D Si op: 'n-F itob uit. sTI nie daa tari tbet tis dii In zijn streven om meer te worden dan plaats voor eendagstoerisme krijgt Aalst er een hotel-restaurant bij. «Royal Astrid» werdt als hotel-restaurant officieel geopend. Aalst. Massale belangstelling voor de opening van het nieuwe hotel (a) Royal Astrid Dat de nieuwe toeristische aanwinst de naam van on ze overleden koningin draagt, is niet verwonder lijk. Het staat inderdaad vlak tegenover het ge denkteken van de konin gin op het Keizerlijk Plein. Het huidig Keizerlijk Plein was in de 18c eeuw gekend als «Den Peirdencouter». Later kreeg het in de volksmond de naam «Kas- tanjevesten» wegens de promenade wilde kastan jebomen. zelfs «Warande» genoemd. Het was keize rin Maria-Theresia die aan Aalst de toelating verleen de om jaarlijks twee paar denmarkten te organise ren wat de oorspronkelij ke naam verklaart. Naar aanleiding van een bezoek van keizer Napo leon in 1810 werd de plaats echter herdoopt in «Place Impériale» wat dan later eerst «Keizerlijke Plaats» en later «Keizerlijk Plein» werd. Het standbeeld van konin gin Astrid is een werk van beeldhouwer Emiel Van de Winckel en het werd gerealiseerd op initiatief van de vaderlandslievende verenigingen van Aalst. Vroegere bewoners van dit magnifiek pand waren de adellijke familie Pau- welaert, industrieel E. Moens de Hase, tandarts E. Roelandt en pediater J. Lorré. Hotelakkomodatie te Aalst Met het Royal Astrid erbij beschikt Aalst momenteel over 81 hotelkamers. Uiteraard zijn het vooral zakenlui die ervan gebruik maken, vooral in het niet- toeristisch seizoen. Cen trum van de hotels is zoals elders de wijk rond het station. Het «Hotel de la Gare» heeft 18 kamers, «De Lange Muur» en «At lanta» elk tien, «Hotel des Arcades» negen en Graaf van VlaandE zes. In de Albert Lién straat is er sinds een jaar het «Stationsht «yj dat acht kamers biedt jon (n het stadscentrum De Borse van Am* dam» op de Grote M met zes kamers en «Royal Astrid» aan Keizerlijk Plein met e> rek eens zes kamers. Irk et 2 ilite :n e iet wi 'ge in

De Voorpost | 1987 | | pagina 4