De groene visie van Agalev op de vuile Dender Helpt de hop de boer er nog steeds bovenop art permanent sekretariaatvoor irciaal dienstbetoon laams Kruis» zestig jaar jong Met Heilig Hartparochie naar Cardijnmusical KWB Sint-Martinus en televisie en geweid - De Voorpost - 9.10.1987 - 5 Sinds een flinke vijf jaar wordt er hard gewerkt om de vervuiling van o.a. de Dender aan te pakken. Zo werd voor de reiniging van het Vlaamse deel van het Denderbekken reeds meer dan 1,15 miljard geïnvesteerd. Opmerkelijk daarbij is dat bijzonder veel geld gaat naar dure infrastruktuurwerken. De aanleg van nieuwe rioleringen, de grotere koliektoren, pompsystemen, waterzuiveringsstations vergt zware budgetten. Maar Agalev stelt dat er naast de financiële moeilijkheden ook andere schaduwzijden wegen op de huidige aanpak van het probleem. Aan beken verandert niets De beken die in de Dender vloeien tussen Denderleeuw en Dendermonde zijn stuk voor stuk sterk vervuild. Het belang ervan mag nochtans niet worden onderschat. De lengte van alle beken samen is veel groter dan die van de Dender. Zij vormen een belangrijk ecologisch systeem voor vissen, bloemen en planten. De beken sluiten ook veel dichter aan bij de leefwereld van heel wat mensen; de bebouwing is er vaak in nauw kontakt. Met eerder kleine investeringen zou men bijv. kleine reinigende rietvelden kunnen aanleggen. Vele beken in het Aalsterse hebben op hun beloop bochten met aansluitend natte, onvruchtbare percelen grond. Zij kunnen een goede plaats hiervoor zijn, in overeenstemming met de omgevende natuur. Een aanpak van de beken lijkt een logische aanpak: men begint stroomopwaarts, en heeft snel resultaat. Dit een stuk in tegenstelling met de aanpak die nu vnl. stroomafwaarts begint (zuiveringsstation Dendermonde, Aalst, Ninove...). De vervuiling aanpakken bij de bron Voor een goed georganiseerde sanering is dit essentieel. Qua bestrijding van vervuiling zullen we steeds achterop lopen, als we er niet in slagen de bronnen aan te pakken en daar de hoeveelheid afval te beperken. Industriële bronnen: - Tot op heden hebben slechts ongeveer de helft van de bedrijven die lozen in de Dender een lozingsvergunning (tussen Geraardsbergen en Dendermonde: ongeveer 15 op 30 bedrijven). De overige bedrijven zijn door geen enkele norm gebonden. - De openbaarheid van die normen is vereist. - het opleggen van lozingsnormen heeft enkel zin, als daaropvolgend mensen en middelen zijn voorzien om die te kontroleren. - de bedrijven die vervuilen dienen tussen te komen in de kosten voor reiniging, in een reële verhouding met hun verontreiniging. - nieuwe bedrijven dienen vooraf te worden onderzocht op hun milieueffekten, ook wat betreft waterverontreiniging. Produktiewijzen met een minimum aan afvalstof fen zijn noodzakelijk. De ruimtelijke inplanting moet een snelle sanering van hel geproduceerde afval mogelijk maken. De vervuiling van Amylum Aalst kan zich vermoedelijk meten met de vervuiling van de gehele Aalsterse regio (120.000 tot 140.000 inwoners equivalenten). Over de beïnvloeding van dergelijke vervuiling is evenwel weinig te horen... Huishoudelijke bronnen Een aktie t.a.v. de bevolking om deze te bewegen naar een verminderde produktie van afvalwater is nodig. Een verhoging van het milieubewustzijn is een eerste stap tot reiniging van de huishoudelijke bronnen. We hebben hier namelijk vele individuele bronnen (120 tot 140.000 voor het Aalsterse bekken) die onmogelijk regelmatig kunnen gekontroleerd worden (in tegenstelling tot de industriële bronnen). Bij inplanting van nieuwe woonkernen via verkavelingen, dient vooraf de afvoei; van afvalwater te worden bestudeerd. Lozing van riolering in omliggende beken betekent een algehele verontreiniging (bijv. Hofstade). Vervuiling door de landbouw De landbouw is eeuwen lang de behoeder geweest van het leefmilieu. De laatste tientallen jaren, met de schaalvergroting en opstarten van monokuituren, is er veel veranderd. Grote bedrijven, eenzijdig gericht op varkens of runderen, hebben een bijna katastrofaal overschot aan drijfmest. In de regio Aalst zorgen zij voor verschillende lokale, ernstige waterverontreinigingen. De inplanting van dergelijke bedrijven dient dan ook goed te worden onderzocht. Even bedreigend, of zelfs erger nog, is de vervuiling door de resten van gebruikte pesticiden. Het algemeen gebruik (en misbruik) is ook in de Aalsterse regio ergerlijk. De anorganische meststoffen tenslotte, beïnvloeden sterk de kwaliteit van het bodemwater. Neveneffekten van waterzuiveringsstations - vestiging van de waterzuiveringsstations in de buurt van een woonwijk is gewoon misselijk. Lede is er een voorbeeld van. - wat moet er gebeuren met het slibafvall Voor het Aalsterse station voorziet men ongeveer vijftien kubieke meter slib per dag. De toxische resten die erin zijn vervat, maken het ongeschikt voor gewoon gebruik als teeltlaag. Alleen een sterk aanpakken van de bronnen kan deze slibberg in wording afremmen. Vlaanderen én Wallonië De Dender is voor Wallonië zeker geen prioriteit. Het ekonomische belang ervan is beperkt, de vervuiling minder uitgesproken dan in het Vlaamse gedeelte. Gezien ook de Waalse budgetten qua waterzuivering beperkt zijn, wordt de sanering zeker niet snel doorgevoerd. Stroomopwaarts wordt de vervuiling dus slechts matig afgeremd; men kan zich dus vragen stellen over de opportuniteit om zwaar te investeren in de reiniging van de Dender zelf stroomafwaarts. Overleg en een op dezelfde objektieven gerichte aanpak is nodig. (L/H.) natuurbescherming te pak ken kreeg. Voor hem is natuurbescherming een reële, dagelijkse uit daging. Panelgesprek Met als moderator Walter Roggeman, ornitoloog bij «De Wielewaal» kwam een geanimeerd gesprek op gang tussen de vijf na tuurbeschermers; welis waar allen met soms een uiteenlopende visie. We onthouden er alleszins uit dat - België met zijn dichte bevolking meer bedreigd is dan minder dicht be volkte landen - er is alleszins een men taliteitsverandering bezig. Wie voor 15 jaar sprak over het milieu werd bes tempeld als een halve ga re. Nu zijn er milieuvere nigingen in alle gemeenten en zelfs de politieke par tijen hebben natuurbe scherming op hun pro gramma. Wellicht na druk van onderuit. - In de Zoo aan edukatie gedaan wordt op vele vlak ken wat betreft natuurbe scherming. Ook konkreet in Planckendael, in Het Zwin, in De Zegge en noem maar op. Projekten in eigen streek. - de natuurverenigingen al te versnipperd zijn om doorslaggevend gewicht in de schaal te kunnen leggen - de steun om natuurre servaten aan te kopen en vooral te beheren na Ne derland pas nu embryo naal tot stand komt met vele jaren vertraging - uiteindelijk de droom kan werkelijkheid worden mits totaal engagement op elk niveau. Voorlopig blijft het nog in grote mate een droom. LH ■eden vrijdag liep de stadsfeestzaal eivol - vooral ge mensen - voor de Avond van het Wereldnatuur- i georganiseerd vooral door Francois Van den Jh, Lutgarde De Gendt en Jurgen Tack, Aalsterse ijers van WWF-afdeling Vlaanderen. Onder het liek ook gemeenteraadsleden Danny Denayer en v Bosteels. i André Doorns dat de bevolking ieter voor het natuur- jud moet worden ge- riliseerd. Of natuur- ierming nog een dro- of reeds werke nd zal uit het panel- rek moeten blijken, •bescherming is een die alle niveau's moet .Jien betrekken. De na- staat inderdaad per ent aan bedreiging te di t door o.m. zure re- lucht- en watervervui- het afvalprobleem, is een waarheid als koe dat de problemen ten worden aangevat de bron bij de oor- Rwanda Het Wereldnatuurfonds doet ove{ de hele wereld inspanningen om althans stukken natuur te vrijwa ren. O.m. in Rwanda waarvan Hubert Lehaen, globetrotter ons via foto grafische opnamen de schoonheid van de natuur in haar landschappen naar flora en fauna toont wat des te scherper kontra- steert met de milieuvervui ling waarmede we hier dagelijks worden gekon- fronteerd. Daartoe heeft het Wereldnatuurfonds niet alleen bekwame, toe gewijde en idealistische medewerkers nodig, doch ook geld. Terloops, deze avond te Ml Het WWF organizeerde een avond in het teken van het Europees Jaar voor het dmai 'milieu (a) t bc :n. :ssen ven. Liimle 3li 10 Van Gijseghem 65 rond n\et giften in totaal van 50.000 fr. die in de panda-beertjes werden ge deponeerd. Natuurbe scherming is immers een noodzaak die ons allen moet aanbelangen. Via de «Ark van Noach» is het mogelijk ook uw geldelijk steuntje eraan te verlenen. U kan dat ook in de WWF-winkel, Pontstraat 7, tel.: 053/21.14.97. Hoe wordt men natuurbeschermer Magda De Groeve van de edukatieve dienst van de Antwerpse Zoo werd dit door de dagelijkse kon- frontatie op de fiets bij haar trip van Lede naar de Dames te Aalst. Via het onderwijs belandde ze dan, eerder toevallig bij de Zoo. Marcel Verbruggen is con servator van natuurreser vaat «De Zegge» en mede werker aan het TV-pro- gramma «Allemaal Beest jes». Toen hij in zijn eigen Kempen heel wat waarde volle gebieden zag verlo ren gaan werd hij natuur beschermer. Tegen beter weten in zette hij zich to taal in voor revalorisatie van een partij «verloren grond» en herschiep die tot een florissant natuurre servaat van 93 ha met me dewerking van de An twerpse Zoo. Hubert Lehaen is direk- teur van WWG-Vlaande- ren en werd natuurbe schermer nadat hij op 8- jarige leeftijd een mus van de dood had gered, ze ver troetelde en nu een na tuurgebied beheert en on derhoudt met vrijwilligers. Gil Claes, TV-presentator van «Leven en laten le ven» is een stadsmus die via zijn nieuwe taak bij de BRT TV de smaak van Van Gijseghem, met pensioen maar nog druk bezet. el On le lu e wa Tei besi ffen, ndwa n el teem roei di /4 is iter edua echn I van >aar. et gi ar. :e M ior Theo Van Gijse- begint eind decetn- aen nieuw leven. Op isdag 7 oktober werd i5 en dus met pen- De Rederijkerska- Sint-Barbara stelt op 23 oktober aan tot n-Honorarius en op ttober wuift de RVA uit. Vanaf Allerheili- s Theo met pensioen niet op rust. Hij start daad een permanent tariaat voor sociaal tbetoon op Sint-Job. t is de bedoeling per die problemen heb niet administratieve diteiten wegwijs te en voor zover mo- door bemiddeling 'et permanent sekre- tariaat, voor een oplossing te zorgen. De dienstverlening is volledig gratis en brengt voor de betrokkene geen enkele verplichting mee, op welk vlak dan ook. De zitdagen zullen plaatsgrijpen in het eerste lokaal links op de koer achter 't Capucientje (in gang langs de dreef), iede re tweede woensdag van de maand van 15 tot 16 uur en iedere vierde woensdag van de maand van 18 tot 19 uur. Wanneer één van die woensdagen een feest dag is. valt de zitdag weg. Deze zitdagen zullen verzorgd worden door ie mand van de werkgroep die momenteel bestaat uit: Theo Van Gijseghem, ere- adjunkt-adviseur R.V.A., Frans De Haeck, ere-kom- mercieel-direkteur NMBS en Robert Verhulst, ere- adjunkt-adviseur Binnen landse Zaken. Anderzijds zal ook de h. Willy Clotman, sinds jaren aktief in het bestuur van de Sint-Jobsfeesten zijn medewerking verlenen. Personen die dit initiatief willen steunen kunnen een bijdrage storten voor het dekken van de administra tiekosten öp postrekening nr. 000-0496405-56 van Theo Van Gijseghem Aalst, met vermelding "Sociaal Dienstbetoon". (l.h.) Het oude gezegde heeft duidelijk aan aktualiteit inge boet. Zowel in het Poperingse als in de streek van Asse- Aalst kent de hopkultuur een neerwaartse trend. Het areaal zwakt ieder jaar af. In amper vyf jaar werd het van 56 ha verminderd tot 31 en het aantal hoptelers daalde van 18 naar 10. Op de 42ste Hopwed- strijd der stad Aalst, geor ganiseerd in samenwer king van de Hopkommis- sie met de Handelskamer Aalst en Gewest en de Aalsterse brouwerij Safir was de stemming dan ook eerder gedrukt. Slechts zes hopkwekers waren opge daagd met in totaal 38 ba len. Om voor ons onge kende redenen hadden een paar zelfs geopteerd voor de Hopwedstrijd in Asse eerstdaags. Lichtpunt was wel voor bepaalde kwekers dat voor een paar variëteiten de eenheidsprijs was gestegen alhoewel de produktie niet was om over naar huis te schrijven. Saaz staat mo menteel zowat 9.000 fr. en Hallertau 8.000 fr. geno teerd. Brewers Gold haalt er de helft van, Rekord heeft momenteel (nog) geen prijs. De oogst van. verleden jaar van deze va riëteit wordt zelfs defini tief uit de markt genomen. Steun 'to "Vlaams Kruis» is 60 jong. Reden genoeg ven op zijn aktivitei- wijzen in de 36 ver ingen van het Vlaamse 'n Aalst zelf is het is Kruis aktief sinds verschillende effekkers stamden uit irk Martensstad. Tot ct zondag 11 oktober een nationale aktie. eel Vlaanderen zijn ploegen van één van de vijf ziekenwagens present met informatie over de ei gen werking en om hulp materiaal aan de man te brengen. Op zondag 18 (fktober gaat in zaal «De Kring», Dr. De Moorstraat voor de vierde keer een eetfes tijn door met 300 fr. als eenheidsprijs voor volwas senen en 150 fr. voor kin deren. Met het boni wordt het bestaand materieel on derhouden en wordt bijge dragen tot de aankoop van een nieuwe ziekenwagen. Top van de aktie wordt op vrijdag 23 oktober de aka- demische zitting in Kasteel Terlinden met na een in leiding voor provinciaal monitor Dc Kuyper een uiteenzetting door dr. An- dries over de bebloeding van het menselijk hart, de erbij komende moeilijkhe den en de hulpmiddelen om eraan te verhelpen. Verder zal de aandacht van de bevolking gevestigd worden op het door de vereniging gegeven EH- BO-onderricht. Dergelij ke kursus start morgen 3 oktober van 9 tot 12.15 u. vooral voor werknemers in industrie en werkplaatsen. Op dinsdag 5 januari start dan een meer uitgebreide kursus in zaal Wembley op maan- en dinsdagavonden van 20 tot 22.15 uur samen 40 uren. Nadere informatie via 053/ 78.34.19 (Rozendreef 165/ 30) of 053/77.46.60 (J. De Bruyn). LH Om de hopteelt niet to taal te zien verloederen komt er EEG-steun van 15 tot 18.000 fr. per ha vol gens de variëteit. Eerste konditie opdat de boeren in het verweer zouden kunnen enig suk- ses halen is een solidair optreden. Trekken aan hetzelfde zeel maar dan wel aan dezelfde kant. Drie van de vier federa ties, de Aalsterse en de Poperingse Hopproducen- tenverenigingen en Paco- hop sloten zich samen en vormden Febelhop. De vierde vereniging, de vrije Hoptelersbelangengroep de groep Lagache uit Po- peringe. blijft, althans voorlopig, afzijdig. Negatief Brouwerijen ervaren de Belgische hop qua kwali teit als negatief. Aldus hoofdingenieur-direkteur De Clerck van het minis terie van landbouw. Over schakelen naar meer aro matische soorten is een must. Hoptelers moeten inderdaad hun aanbod richten naar de behoeften van de brouwerijen. Pr (j zen De Ereprijzen van de stad Aalst gingen naar Jo zef Van Langenhove uit Meldert voor Halletau en Northern Brewer, naar Alfons Temmerman uit Erembodegem voor Saaz en Record en naar William Vermeir uit Lede voor Brewers Gold. Dezelfde personen sleepten voor dezelfde va riëteiten ook de Prijzen van de Handelskamer •Aalst en Gewest in de wacht, uitgereikt door Paul Keymeulen. En de Prijs Safir was ook nog voor Alfons Temmerman. Santé. (L.H.) Op zaterdag 17 oktober wordt de Cardijnmusical opgevoerd in de parochie zaal «Hand in hand» te Denderhoutem. Deze mu sical brengt een roepings- spf 1 waardoor jonge men sen geroepen worden aan de huidige levenssituaties konkreet en haalbaar iets te doen. Kaarten kan men beko men bij e.h. Schoorens, (053/21.13.36) aan de prijs van 100 fr. (aan de kassa 150 fr.). Wanneer er vol doende inschrijvingen zijn, zal er een autobus worden ingelegd. JM Heyman Op vrijdag 16 oktober woont de KWB afdeling van Sint-Martinus een praatcafee bij te Zottegem waar het tema «TV en ge weld» zal zijn. Sprekers zijn onder meer Lambert Van de Sype en Jef Ver- massen. Tussen de ge sprekken door zijn er mu zikale intermezzo's voor zien. Wie deze avond wil meemaken kan dat aan de prijs van 50 fr. door in te schrijven bij B. Declerk, Sint-Jansstraat 22 te Aalst (053/77.69.19) voor 10 oktober. JM Heyman

De Voorpost | 1987 | | pagina 5