Jean-Pierre Gits: Aalstenaar, schilder, levensgenieter Tien jaar Poppentheater KLAK Munten en penningen van Aalst van 1100 tot op heden Gitaarbouwkursus in Aalst 6 - 9.10.1987 - De Voorpost t begrijpen! hier gekoa plaats te anderen 053/77.83.89 Jean-Pierre Gits ontwerpt geen kunst met een heel grote K voor een elitair publiek. «Wat ik penseel moet betaalbaar blijven voor iedereen», meent hij. Gits kreeërt of interpreteert een natuurbeeld naar eigen persoonlijkheid. Een passie voor kleuren blijft evenwel een konstante in z'n werk. Hij is een echte «ajoin» (dus) een vlot prater. Hij zuigt een weinig inspiratie uit z'n sigaret en, nog zichtbaar nagenietend, haalt herinneringen op uit de akademie-j aren De gouden tijd mooi beeld te verkrijgen. haert de eerste was die een «Na zowat alle scholen te In de zomer gingen we na- werk van me kocht. En ik hebben afgelopen», steekt Jean-Pierre Gits van wal, «belandde ik tenslotte in de Aalster se akademie. We schrijven 1964 en ik was toen amper 14 jaar. Tot in de jaren '70 heb ik er dag onderwijs gevolgd. De be doeling was eigenlijk dat ik naar de architeektuur- school in Gent zou gaan, doch financieel bleek dat niet haalbaar. Toen ben ik maar bouwkunde aan de akademie gaan studeren. Overdag, wel te verstaan, want 's avonds volgde ik er de lessen etalage, schilde ren, letterzetten en nog veel meer. Eigenlijk alles volgden we toen, ook om thuis buiten te zijn», grin nikt hij. «Het waren toen de gouden jarairaan de akademie. Je voelde er de vernieuwing. We bezochten tentoonstel lingen in Amsterdam en Parijs, waar we trouwens de mei revolutie meemaak ten. In die steden viel veel te beleven en we genoten er met volle teugen van. Maar ook op <ischool» was alles toen anders: Er bestonden geen vaste uurroosters#, geen yaste lessen. Soms waren de leraars er niet, andere keren waren wij er niet. Die toestand kon wel niet blijven duren, maar we namen het zoals het kwam. Wijlen Fons Singelijn was toen onze leraar binnen huiskunst en vormgeving. Hij stimuleerde ons voort durend om deel te nemen aan tentoonstellingen, om een beetje gekend te raken. Ondertussen hadden we ook een karnavalgroep ge sticht in de akademie: de Facadeklasjers. We zagen ons genoodzaakt ook de lessen beeldhouwen te vol gen, we dienden immers «koppen» te kunnen ma ken om op de karnavalwa- gens te zetten. In de akade mie zagen ze ons niet veel meer, omdat we steevast aan onze wagen werkten in de feesthalle in de Schoolstraat. Het kwam zelfs zover dat Singelijn, die ook voorzitter van het Feestkomitee was, punten kwam geven op die wa gens. Het was ook onder impuls van deze Singelijn dat we meededen aan een wedstrijd uitgeschreven door de ambassade van Ja pan. Hij stimuleerde ons ook tot andere wedstrij den, zoals het ontwerpen van logo's of van meubels. Zo heb ik ooit een prijs gewonnen met het ontwer pen van een stoel. Die is later zelfs in produktie ge nomen. Geld verdien je met zulke dingen niet, want na een jaar verandert die firma iets aan die stoel en je bent het patent kwijt. Hoofdzaak was natuurlijk dat we meededen aan die wedstrijden, en ook le raars als Le Maitre en Van den Cynden spoorden ons daartoe aan. Ondertussen was ik ook beginnen schilderen. Het gebeurde dat we met ons schetsboek naar de Sint- Martinuskerk trokken om er de Gotische en de Re naissancestijl eigen te ma ken. Ik herinner me dat de deken dikwijls «vlammend kolerig» was omdat we kandelaars en zo aan het verzetten waren om een tuurlijk liever op een ter rasje zitten, onder andere met ons schetsboek». Lessen in architektuur Na z'n legerdienst begon Jean-Pierre Gits bij archi tect Walter Van Herrewe- ghe te werken. Van Herre- weghe is ook de man die de plannen voor het Aalsterse kultureel centrum tekende. «Het was voor mij een enorme kans om bij Van Herreweghe aan de slag te kunnen», bekent Jean- Pierre Gits. «Bij vele archi- tekten mag je als beginne ling alleen in inkt zetten wat zij getekend hebben, terwijl ik bij Van Herre weghe de kans kreeg om zelf ontwerpen te maken. Tot 1974, voor de crisis in de bouwsektor zich liet voelen, waren er tot acht mensen tegelijk bij Van Herreweghe tewerkge steld. Een architekt kon ons immers gebruiken, want wij kenden iets. Wanneer je nu architek- tuurtekenen wil doen ben je beter af met een techni sche school dan met eep akademie. Waar wij vroe ger elke namiddag bouw kundig tekenen kregen, is dit lessenpakket nu nog goed voor een viertal uur per week. Het wettelijk di ploma dat je toen verkreeg na 5 jaar, heb je nu na amper 3 jaar. Naast de stimulans tot ten toonstellen werd ons ook uitgelegd hoe je die ten toonstellingen diende te organiseren, hoe je je pu bliciteit diende te ver zorgen. Trouwens, we leerden zelf reklametekenen, het ont- werpenen van affiches, het fier natuurlijk, dat schil ders die al meer «naam» hadden dan ik naar mijn tentoonstelling kwamen kijken. Toen Walter Van «Ik herken mij dan ook een beetje in het werk van de Nederlandse schilder Piet Mondriaan», gaat Gits ver der. «Bij deze schilder wordt een onderwerp on derverdeeld in kleurvak- ken. Mijn kleurvlakken liggen echter in gebogen kleurlijnen, in tegenstel ling met Mondriaan die rechte, zwarte lijnen in brengt. Ik probeer alles zonder, aangenamer te maken. Het strakke van vroeger is verdwenen. niet van honger omgeko- het met de sociale bijdra- men. Nu betwijfel ik of ik gen? het nu nog zou redden. Ik zie het nu zo: wanneer Wanneer ik nu mensen be- ik een werk kan verkopen zoek die in Parijs wonen en wordt m'n naam meer be er schilderen voor de toe- kend en met het geld kan risten, is m'n auto steeds ik weer doek, papier en volgeladen met etenswa- verf kopen, ren. In een slecht seizoen Wanneer je de verkoopprij- is het daar armoe troef. zen de hoogte injaagt Aan de andere kant is het wordt het moeilijker om fijn om ginder te vertoe- iets te verkopen. Ik zie er ven. Je maakt er kennis trouwens toch de nood- met zoveel andere kunste- zaak niet van in om iets naars, je wordt er in die duur te verkopen. Ik zou kringen aanvaard. Maar je het spijtig vinden als ie mand die m'n werk mooi vindt, het niet zou kunnen kopen. Zo was ik aange schreven door de inrich ters van de Biënnale van Gent, doch nadat ik een paar werken opgestuurd had kreeg ik een telefoon tje dat de prijzen voor hun kliënteel niet lager dan 20.000 fr. mochten üggen. Dan hoeft het voor mij niet De Werf De eerste ontwerpen voor het kultureel centrum da teren reeds van 1958 en werden, zoals hoger ver meld, getekend door Wal ter Van Herreweghe, vroe gere leermeester van Jean- Pierre Gits. In maart 1988 Aalst. Je moet ergens een keuze maken. Aalst. De kleuren zie je niet, wel het vloeiende in de werken van J.P. Gits Herreweghe ons in 1974 niet meer kan tewerkstel len, ben ik van de vrijwilli ge brandweer, waar ik al een tijd vertoefde overge stapt naar het beroeps- korps. Na enkele jaren voor de brandveiligheid in gestaan te hebben, ben ik nu overgestapt naar het hulpcentrum 900. Aange zien dat vooral nachtwerk betekent ben ik overdag vrij om te schilderen en me voor te bereiden op ten toonstellingen. Aan wed strijden doe ik ook nog mee als hobby». Gits hiervan? «Het heeft inderdaad lang geduurd», geeft Gits toe, «maar dat is meestal het geval met openbare gebou wen. Het werk wordt uit gegeven, zoals dat heet. De Zo probeer ik nu ook meer moet een keuze maken. Ik stukadoor heeft bijvoor- en meer buiten te schilde- heb de keuze gemaakt om beeld een jaar de tijd om te trouwen en dan wil ik iets af te werken, loodgie- ook dat mijn vrouw en m'n ters hebben ook een jaar en kinderen iets te eten heb- ga zo maar door Dan gaat ontwerp niet veel meer overblijft. De prachtige in- terieurs zullen met de cri- opent het kultureel oen- sis wel wat magerder ult- trum z'n deuren Wat vindt vaJien Niettegenstaande ren. Aan zee maak ik veel voorontwerpen voor schil derijen. En de kombinatie van Japans papier en olie verf leent zich uitstekend voor dat doel. De laatste jaren word ik steeds meer aangetrokken door de werken van Van Gogh. Het zijn alweer de kleuren die mij boeien, maar ook de techniek, de manier van schilderen. Die invloed is wel in enkele van mijn schilderijen te merken. Omdat de sfeer in dat zal het nog een gebouw van deze tijd zijn, net of het nog niet zolang gele den ontworpen werd. Van Herreweghe heeft nog knappe projekten op touw gezet. We hoeven misschien geen schrik te hebben wat be treft de architektuur, maar misschien wel voor het beheer van het kultu- ben. Nu heb ik een job en er een bedrijf failliet, of reel centrum, wanneer ik niets verkoop wordt iemand ziek en het TT_i is dat nog geen ramp. Er werk schuift weer op. Het bestaat ook weinig zelf- is wel een spijtige zaak dat standige of niet? Hoe zit er van het oorspronkelijke Het gaat misschien dezelf de weg op als de situatie die ik soms met tentoon stellingen meemaak. Als je hier een wordt je op de plaatst «omdat ook menden van buitei een kans moeten Wanneer je vraagt toon te stellen in tureel centrum van dere stad is het daar: «onze men voor je, moet dit centrum is met het geld mensen». Zal het zo zijn dat di mensen worden om ken voor meer geld? Ik hoe niet. Sirou meer te vergelijken is met dat waarmee we ooit ge start zijn. Tot nu toe zijn er ook vol- geopend tot en metuJ nai dag 25 te 15 u. Op tfnan dag 24 bovendien pon theatervoorstelling spelen» te pakken hebben. Zodoende kan men het tea- brugge dat «Jan bracht. Inkom 100 ter verder uitbouwen en la- zondag 25 speelt Het Aalsters poppenthea- te zijn. Op de zolder van de ter KLAK viert zijn tienja- proost stond een poppen- rig bestaan. Poppenthea- theater kompleet met de- ter KLAK is ontstaan in kors en poppen, anno mei 1977 als hobby-atelier 1934! Een betere start kon doende jonge mensen die volwassenen door in het Jeugdhuis Ypsilon men ons niet dromen. Met de smaak van «poppenkast theater «Festival» uit te Aalst. In de jeugdhuis- vereende kracht werd de sfeer van die dagen was poppenkast opgeknapt en het niet ongewoon dat ie- weer speeklaar gemaakt, mand met een totaal nieuw Datum van de allereerste idee naar voren kwam om première: 4 december als hobby te gaan beoefe- 1977. Al gauw bleek dat nen in het jeugdhuis. Met modernisering van het een 4-tal mensen werden materiaal noodzakelijk onmiddellijk de eerste was. Nieuwe stukken plannen gemaakt. Door moesten gemaakt, licht- en een gelukkig toeval was klankinstallatie verder ook E.H. Limpens, toen- uitgebouwd. Kortom, het malig proost van Chiro teatertje was in evolutie. Maeva, op de hoogte van de Nu, 10 jaar later, beschikt plannen. Bij nader inzien KLAK over een modern bleek dit een gelukstreffer poppentheater dat in niets ten voortgroeien om pro- dukties te brengen die ge nietbaar zijn voor jong en oud. Viering Op vrijdag 23 oktober ope ning van de tentoonstel ling «Poppentheater te Aalst» te 20 uur met ope ningswoord door burge meester De Kerpel. Deze tentoonstelling blijft Theater «Sloeber» rlare «Circus in het Inkom 40 fr. fr. De festiviteiten plaats in «'t Meuleschettestraat Nadere info bij Luc se, 11, tel.: Aalst. J.P. Gits: zullen de eigen mensen weggerangeerd worden? De Numismatische in de lokettenzaal van de Op zondag 18.10.1987 te zijnde "1/2 Groot me verzorgen van uitnodigin gen en dergelijke» De eerste tentoonstelling Ook de familie van Gits spoorde hem aan toch maar eens tentoon te stel len met z'n schilderijen. In 1983 hingen de werken van Jean-Pierre Gits dan ook te kijk in de Belfort- crypte op de Grote Markt te Aalst. «Ik was enorm blij», vertelt Gits, «dat die tentoonstelling een groot sukses werd. Ik herinner me nog goed dat de Aal sterse schilder René Be- Jean Pierre Gits ontving reeds meerdere prijzen en eervolle vermeldingen. Hij bemachtigde ondermeer de «Prix de Peinture, André Toetenel» en de «Grote Prijs van de stad Lokeren» Hij was ook reeds «kandi daat grote prijs van Rome voor schilderkunst» en nam deel aan de «Belgica 150» wedstrijd voor jonge kunstenaars Mondriaan - Van Gogh Kleuren zijn altijd belang rijk geweest in de werken van Jean-Pierre Gits. Kring Aalst, afdeling van Kredietbank, Grote Markt het Europese Genootschap te Aalst, voor Munt- en Penning- Een brok 1987 haar staan wordt te Aalst op een fees telijke wijze herdacht. Zo heeft er van 9 tot en met 18 oktober e.k. een numisma tische tentoonstelling "Nu- Aalst. Het was een enorme kans om bij Van Herreweghe te kunnen werken. z'n werken mij ook aan spreekt, ga ik volgend jaar naar Arles. Ik ben er trou wens aangesloten, samen met andere buitenlandse schilders, bij de vereni ging Vincent Van Gogh. Ook Kadinsky is een favo riet van mij. Waar ik vroe ger slechts kleurvlakken en lijnen verwerkte, begin ik nu meer en meer naar de werkelijkheid te schil deren of te tekenen Het blijft natuurlijk altijd zoe ken naar een'eigen weg». Beroeps - Of toch niet? Voor Jean-Pierre Gits is schilderen nog altijd een hobby, een passie. Het is (nog) geen beroep. «Soms twijfel ik wel eens», verzucht Gits, «of ik het schilderen als een hobby ga houden of dat ik er m'n beroep ga aan wijden. Het is moeilijk om die keuze te maken. Wanneer je «zelf standig» bent is het nood zakelijk om een duidelijk programma voor jezelf op te stellen. Je mag het niet zo gemakkelijk voor je ma ken om tot 's middag in je bed te liggen en dan enkele uurtjes te schilderen, of om alleen te schilderen wanneer je in geldnood zit. Het is nu noodzakelijk ge worden dat je alles op voor- hand uitstippelt en ik denk nieuwe publikatie_die de dat de situatie vroeger ders lag, misschien ge- de makkelijker. Wijzelf hebben ook nog een maand in Parijs gewoond, zonder geld. en we zijn kultureel centrum «De 9u30 wordt in de stads- ter" van Robrecht va t feestzaal de jaarlijkse alge- thune (1305-1322) engei mene vergadering van het de keerzijde de tekst: Jham w Aalsterse kunde (E.G.M.P.), viert tij- muntgeschiedenis zal er te E.G.M.P. gehouden met mene dens de maand oktober bezichtigen zijn in acht als orgelpunt de voorstel- E.G.M.P Aalst 18 tienjarig be- toonkasten, welke meer ling van de E.G.M.P.-pen- ber 1987 gebeurtenis dan 250 verschillende ning 1987. Deze penning zal stukken bevatten. Deze penning is dit jaar krijgbaar zijn in twe De katalogu8, die gratis voor het eerst in de ge- voeringen, ter beschikking is tijdens schiedenis van het - zilver, oplage deze tentoonstelling mag E.G.M P. gewijd aan Aalst. 650 fr./stuk zeker beschouwd worden Op de voorzijde van de pen- - brons, oplage 15( mismatiek van Aalst" - als een unieke studie van ning zal men een repro- 150 fr./stuk. Munten en penningen van- de numismatiek van het af 1180 tot heden - plaats Land van Aalst. duktie vinden van een munt geslagen te Aalst, te 1 en Ziji e g< „ien I8in E hij voor de Belforthappening 053/77!33.11 In het kader van de vierde Internationale Belfort Happening het gitaar en luitfestival organizeert vzw Gitaarkrant voor de eerste maal een internatio nale praktische gitaar bouwkursus. De kursus wordt geleid door Jose Ro- manillo8 die een van 's we relds meest toonaangeven de gitaarbouwers is. Spanjaard van geboorte woont hij nu in het Engel se Dorset Romanillos was een van de voorname gas ten op de derde Belfort Happening te Aalst. Hij publiceerde een boek «An tonio Torres his life and toonstelling door heden- work» en werkt aan een Werf» te Aalst. Het in- schrijvingsgeld bedraagt van volgend jaar. Op don- 12.000 fr. (zonder logies) derdag 10 maart heeft de en er worden maximum 15 kursisten toegelaten. Het niveau van de kursus richt zich tot professionele bouwers en goede ama teurs. De uiterste inschrij vingsdatum bedraagt 15 december opening plaats van de ten toonstelling en is er een optreden voorzien van het trio Achttien en het duo Pegasus. Op vrijdag 11 maart staat een recital door I. Rodes en zaterdag 12 maart volgt er een fla- daagse bouwers. Die expo sitie loopt van 10 tot 13 titel «Evolutie en bouw van maart in het kultureel cen- Spaanse gitaar 1916» zal dragen. De kursus vindt plaats van 27 februari tot 12 maart in Voor alle verdere informa- mencokoncert met dans, tie kan men terecht bij de muziek en poëzie. Zondag vzw Gitaarkrant, Boude- 13 maart is er in de namid- wijnlaan 62 te 9300 Aalst dag een gitaarorkest en (053/77.20.52). een optreden van Roland Naast deze internationale Dyens en zijn perkussie- kursus gitaarbouwen is er ensemble en van het strijk- ook een internationale ten- kwartet Enesco Van vrijdag 11 tot en met zondags 13 maart is er een flamencokursus onder lei ding van Marquito Velez Alle verdere infor le g omtrent de aktivi ye van Numismatica zijn steeds verkrijgbf Johnny Bosman, Spaarzaamheid! 9300 Aalst. Telfg. ams 943 eur - iem 944 In het kader van Eu doo: organizeert de Bank I 19 Lambert een tentoonjieki «Natuur en Jacht in rijk». De tentoonstel w voor het publiek tocgJ van 16 oktober tot vember. trum De Werf Belforthappening Men heeft ook al een voor lopig programma klaar Vanaf 22 oktober KVS Brussel opnieuw 4 en God» gespeeldj boeiende parabel Aalsterse aktrice Miek| en een improvisatiekursus Vc een van de hot onder leiding van Roland speelt Er zijn 15 opvod Dyens voor. Kaarten kunnende f serveerd worden op h mer 02/217.69.37. 1 onl

De Voorpost | 1987 | | pagina 6