Jeugd en Muziek Aalst brengt meer muziek met minder geld jiArmand Preud'homme: invergetelijk» Bulgaars kinderkoor te Baardegem Muziekkapel van de Rijkswacht koncerteert te Aalst Balinese kunst in Mere dinsdag 20 oktober in Keizershallen Aalst De Voorpost - 9.10.1987 - 7 jorzitter Jeugd en Muziek Aalst, Fran<jois ihollaert, stelde in Netwerk, De Ridderstraat, et programma voor het komend seizoen voor. [aderend dan in het zestigtal avondkoncerten, las- en schoolkoncerten en initiaties, lat "Vlaanderen leeft" heeft Jeugd en Muziek &eds ten overvloede bewezen. Het is inderdaad de foots te organisator van muziekkoncerten van fe hele provincie. Waarom Jeugd en Muziek dan j»k geen subsidiëring geniet blijft een open vraag por de algemene voorzitter Staf Dooms die deze [aag eerder formuleerde. Alle Vlaamse afdelin- en van Jeugd en Muziek brengen inderdaad (der zowat 2.500 muzikale prestaties. lijst Ijftig jaar In 1990 bestaat Jeugd Muziek een halve eze federatie ird immers opgericht 1940 en groeide uit een internationale isatie present in jf kontinenten in 39 iden. Aan de viering het Half-Eeuwfeest »rdt nu reeds druk rerkt. [oogdag wordt 18 'ember 1990 voor jt-Vlaanderen te it met de uitvoering een polyfone mis >r het Aalsterse Can- Domino en In Dulce lilo. Er is tevens een srokoncert, een kin- 'happening en een loncert met de uit- .g van de "Jeugd- luziekcantate". krij ga Aalst leugd en Muziek it biedt een rijke va riatie met groepen uit de nationale toernees doch ook met het eigen grote orkest, met mo derne en klassieke mu ziek, met grote en kleine ensembles, met vokaal en instrumen taal werk. Uiteraard zijn de koncerten naar de jeugd toe gericht doch moeten door hun kwaliteit alle meloma- nen kunnen aan spreken. Voor het komend sei zoen brengt Jeugd en Muziek Aalst plaatselij ke koncerten, koncer ten naar de jeugd toe in scholen, klassen en op vakantiespeelpleinen en twee happenings. Plaatselijke koncerten Maandag 12 oktober om 20 uur. Centrum Netwerk: Akkordeon- kwartet "Concerti": Naast vier akkordeons spelen deze artiesten (allen eerste prijzen konservatorium) ook piano, gitaar, klarinet en saxofoon. Him re pertoire loopt van de ze stiende tot de twintigste eeuw en wordt op boeiende wijze voorge steld. Zondag 15 november om 15 uur, feestzaal stadhuis: gezamenlijk koncert door het Ka merorkest van J. en M. Aalst, o.l.v. Frans Schollaert en het koor Cantate Domino o.l.v. e.h. Ghijs. De bedoeling is een speciaal pro gramma te brengen dat afgestemd is op een jong publiek (10-15 jaar). Vandaar o.a. een muzikaal sprookje met recitante Conny De Roo, de bekende kinder symfonie van Hay dn, het A.B.C. van Mozart maar ook twee Vlaamse koorwerken, waarvan een van stadsgenoot Kristiaan Van Ingel- gem. Woensdag 13 januari om 20 uur, feestzaal Stadhuis: het Baroken- semble "Le Salon de Ma dame Victoire" met ver fijnde, originele "bou- doir"muziek op muset te, clavecimbel, blok fluit en hobo. Woensdag 24 februa ri om 20 uur, Generale Bank: Kamerorkest van Jeugd en Muziek-Aalst met werken van Cima- rosa, Vivaldi, Rossini, Stamitz en de "klop symfonie van Hay dn. De solisten (twee violen en klarinet) zijn leden van het orkest. 21 maart om 20 uur, Centrum Netwerk: speels lentekoncert met harp en dwarsfluit. Het duo kende een uitge sproken sukses bij de schoolkoncerten van vorig jaar. Woensdag 4 mei om 20 uur: Cultureel Cen trum: Symfonisch Jeugdorkest uit Douai (Frankrijk) met een tachtigtal uitvoerders, in samenwerking met jeugdhuis "De Klup". In dit bekende orkest wor den konservatorium- studenten gevormd tot beroepsmusici. Ze tre den vaak op voor radio en TV, ook in het bui tenland en behaalden met een plaatopname de prijs van de Académie du Disque Francais. Het programma is vol ledig gewijd aan Gersh win, de grondlegger van de symfonische jazz. Woensdag 25 mei om 20 uur, Jezuïetenkerk: ons eigen orkest brengt (in een aangepast kade- r!) een barokprogram- ma met als hoogtepun ten "De Lente" uit "De vier seizoenen" van Vi valdi en het "Vijfde Brandenburgs Concer to" van Bach met eigen solisten voor viool, dwarsfluit en clave cimbel. Naar de scholen toe Schoolkoncerten met kleine ensembles. Eer ste reeks (eerste trimes ter): het trio Strawins- ky met recitante in "De geschiedenis van de sol daat" van Igor Stra- winsky. Tweede reeks (derde trimester): het duo Kon- trabone met initiatie in contrabas en trombone. Klaskoncerten: initia tie in instrument: saxofoon (eerste trimes ter), blokfluit (tweede trimester) en synthesi zer (derde trimester). Vakantiespeelpleinen Volgens leeftijds groepen. Een experi ment dat vooral in Aalst-stad sukses ken de en volgend jaar zal hernomen worden. En twee happenings Zondag 18 oktober in het Kasteel van Laarne: tweede festival van Jeugd en Muziek Oost- Vlaanderen met doorlo pend muziek van 11 tot 19.30 u. simultaan in drie zalen door een twintigtal ensembles (o.a. een trio uit Aalst). Zondag 24 april in Knokke-Heist: dag van de Orkesten van Jeugd en Muzièk Vlaanderen met in de voormiddag optreden van kleine groepen op verschillen de plaatsen. Na de mid dag koncert door alle jeugdorkesten. Getracht wordt afwis seling in de program ma's te brengen, eigen tijdse kompo nisten aan bod te laten komen en het eigen orkest steeds hoger op te drijven. De samenwerking met de scholen is zeer positief. Momenteel ne men reeds 11 scholen deel aan de aktiviteiten van Jeugd en Muziek. Dat minister Dewael de subsidiëring met 900.000 fr, afzwakte wordt als quasi onbe grijpelijk ervaren. Vlaanderen leeft toch. Praktisch Lidkaarten zijn te verkrijgen op het sekre- tariaat of via de scho len. Wie lid is heeft recht op gratis toegang tot de aktiviteiten van de afdeling. Voor leer lingen van Lager en Middelbaar Onderwijs bedraagt de prijs slechts 150 fr., voor 30- minners 400 fr. en voor 30-plussers 600 fr. Steunende en bescher mende leden betalen resp. 1.500 fr. en 2.000 fr. Sponsors blijen wel kom. Zonder hun steun zou onze werking on mogelijk zijn. (l.h.) loop Luc E(, iheii 33.89 Oostvlaamse uitvoering van «Armand Preud- le Onvergetelijk» heeft plaats in de ver- iwde Keizershallen aan het Keizerlijk Plein op 20 oktober te 20 u en is een organisatie Marnixring Iwein van Aalst. Een produktie In elke Vlaamse provincie slechts één keer tarindt. Aalst wil er dan ook iets grandioos maken, de toondichter met de Frans aandoen- mè\vJ Mam, doch de diepe Vlaamse overtuiging, Op Zinand Preud'homme waardig. ngP°^sgeliefde muziek 1974 verleende Geel >r Po Preud'homme hem het ereburger- uit irerleden jaar overle- schap wat zijn geboor- 1 geliefde komponist tedorp Peer reeds in elt Id &eb°ren in het 1958 had gedaan. In r>> yjiburgs stadje Peer 1981 kreeg hij een het d 21 februari 1904. De standbeeld te Hasselt, roept nand Preud'homme- Hij werd lid van de Mar en héhting heeft naast de nixring en senator van ipellejks huldekoncerten Europa I. andere pijlen op boog. Geijverd "Onvergetelijk» dt om van het ge- De door de Marnixring ntehuis van Preud- Iwein van Aalst ge- nme, het oud brachte Preud'homme- oolhuis van Peer, avond wil een hulde zijn museum te maken, aan de simpathieke en ar tevens wordt ge- Vlaams-volkse toon- ht aan het instellen dichter wiens liederen een Prijs voor Kom- alom succes blijven heb- itie en hoopt men in ben. Het is een produk- >1 bij de vijfde ver- tie van de Armand "dag van zijn afster- Preud'homme-Stich- een speciale postze- ting waarvoor in de re- een dubbelelpee en gio Aalst alle scholen, ielermaal een hulde- zangkoren, kulturele jtcert te kunnen verenigingen, jeugdor ganisaties worden aan- ekst: Band Preud'homme geschreven. De toe rde aan de colle- gangsprijs, 300 fr. in- te Peer en te Maas- dividueel en 250 fr. en werd regent ta- voor verenigingen is in- Zijn muzikale oplei- derdaad niet gering. De g genoot hij te Me- kosten zijn dat echter 0(len aan het Lem- evenmin en de organi- ïsinstituut. Gehuwd satoren hebben enkel Eveline Verhulst als bedoeling er een hij orgelist te Geel nul-operatie van te ma- infoi [e Sint Amanduspa- ken. Was het projekt aktivi he van 1928 tot «kwartetspel» een gooi 1. Hij werd in 1930 naar financiële midde- ;ent van de Harmo- len, deze opvoering is van de Katolieke zulks allerminst. Blijft Telffag. in 1935 van de er toch een batig saldo imse Wacht en werd dan is dat graag meege- 943 benoemd tot di- nomen en komt ten goe- eur van de muziek- de aan een projekt voor flemie van Mortsel de jeugd. 944 werd hij getrof- De première had plaats Eu door de repressie en op zondag 15 maart te >t ht va 22) e igen r zal n twfl e 15C nheidi neuw speeld. ;1 wal Miek opv< kunnci 1 op hc 1960 werd hij Peer, geboorteplaats Armand-Preud- ïank ntoon iekleraar te Has- van in wat hij ook ge- 'homme, in het nokvol 'nsIel it was te Geel. kultureel centrum «'t fa°d Preud'homme Poorthuis». Op 21 een buitengewoon maart kwam Antwer- luktief komponist pen aan de beurt: uit werken en werkjes voering in de Arenberg- 1 Vlaamse volks- schouwburg, volledig beroerden. Hij uitverkocht, zoals «'t icr wfeef liefst een 500- Poorthuis» komposities: mis- Op 10 april lokte dit operettes, zangspe- koncert weerom een en kerstliederen, bomvolle zaal in het pa- ho0j chieters blijven de rochiaal centrum te 'oips aktuele liederen Hoevenen, de purperen hei» en Volgen nog koncerten ontroerend kerst- de provincies Bra- «Susa-Nina». In bant en West-Vlaande- Op zondagavond 25 okto ber treedt te 20.30 u in de Sint-Margaretakerk Baar- degem het Bulgaars radio- en tv-koor van Bulgarije op. Een organisatie van VTB-VAB Aalst i.s.m. Azy- muth en met de VTB-afde- lingen Burst, Dender leeuw, Erembodegem. Er- pe. Haal ter t, Lede, Liede- kerke, Mere, Oordegem en Wetteren. Het wordt een groots ge beuren dat echter niet mo gelijk zou zijn geweest zonder de medewerking van Autolabo Nissan, bak kerij De Clerck, Dirk Mar tens Sport, fotocenter Spector enVTB Rijschool en Reiskantoor. Toegangskaarten kosten in voorverkoop 200 fr en kunnen verkregen worden in het VTB kantoor in de Kerkstraat en bij de lokale vertegenwoordigers Vooraf worden de Bulga ren in de trouwzaal door ren. Dat deze prachtige uitvoeringen zo een massa belangstellenden trekt is niet alleen te wijten aan de enig mooie vokale en instru mentale muziek van Preud'homme, maar ook aan de meesterlijke vertolkers. Het groot Saxofoonorkest van Zwijndrecht, een unie ke formatie, ruim 50 uitvoerders, zorgt voor een perfekte, meesle pende begeleiding: een fantastische «sound» die men zelden hoort. Het is dan ook niet te verwonderen dat dit en semble al herhaaldelijk werd gelauwerd. Als solisten treden op: Vera Versieck, vokalis- te verbonden aan de Vlaamse Kameropera of Luce Mamphuys, tenor Sylvain Adriaensen, Will Ferdy, Mare Preud'homme - kleinzoon van de toondichter - en bari ton Gust Teugels, die eveneens de samenzang leidt. Voor de presentatie zorgt Jef Burm die op tekst van Hector Van Oevelen, het leven en werk van Preud'homme zal belichten. Het groot Aalsters Gemengd Koor «Laat Blijde Weergal men», onder leiding van Karei Van Daele, zal op stijlvolle wijze de koorzang verzorgen. Op het programma o.m. 0 mijn Kempen, Naar wat de dennen fluiste ren, Kempenland, Ohe Kameraad, De heide bloeit en uiteraard Op de purperen Hei. Een programma van twee maal vijftig minuten gebracht door eminente vertolkers en waarbij ook u uw stembanden kan laten meetrillen. Dit koncert werd alleen mogelijk dank zij de fi nanciële steun van tien tallen besqhermkomi- teeleden dankzij da Ar mand Preud'homme- stichting, de ALSK Ant werpen, de Generale Bank Antwerpen en Aalst, Amylum en Wim Van Cauter. Voor nadere info: Mi chael Van Lierde, De Visscherestraat 12 te 9300 Aalst, tel. 053/ 21.75.97. LH Aalst. Het Bulgaars radio- en televisie kinderkoor was in Baardegem te gast (Ih) het stadsmagistraat ont vangen. Kinderkoor o.l.v. H. Ne- dyalkov Het kinderkoor van de Bulgaarse radio en televi sie werd in 1960 opge richt. Hristo Nedyalkov, stichter en dirigent van het koor, weet zijn hoge artistieke kwaliteiten perfekt te kombineren met zijn peda gogische opleiding. Met een origineel repertoi re, een kombinatie van Bulgaarse werken en klas sieke muziek, oogst het koor overal veel sukses. Het werkt ook regelmatig mee aan uitvoeringen van orkestrale werken waar onder de Achtste Symfonie van Mahler, de Carmina Burana van Carl Orff en enkele van de Ceremony of Carols van Benjamin Brit ten. Tussen 1967 en 1985 was het koor acht maal in Japan te gast. Daarnaast zong het koor voor de Ja panse kroonprins en zijn echtgenote tijdens het offi ciële bezoek van de hoge gasten aan Bulgarije. Het koor koncerteerde in de af gelopen 27 jaar in heel Oost- en West-Europa, Cu ba, USA en trad o.a. op voor de presidenten van Frankrijk. Duitsland, Mexico en Ierland. Naar aanleiding van de 100e verjaardag van de bevrij ding van Bulgarije van de Turkse overheersing, werd het koor uitgenodigd om in Wenen een officieel koncert voor de Oosten rijkse president te zingen. Op het palmares van het koor staan o.a. prijzen van internationale koorwed strijden, waaronder Neer- pelt (België), Cork (Ier land), Llangolen (Groot- Brittannië) en Varna (Bul garije). Hristo Nedyalkov werd in 1932 te Dryanovo, in de buurt van Tznovo (Noord- Bulgarije) in een muzikale familie geboren. Hij kreeg zijn muzikale opleiding aan het s taatsconservato rium te Sofia In 1960 richtte hij het Kin derkoor van de Bulgaarse Radio en Televisie op, dat onder zijn leiding al snel één van de belangrijkste Bulgaarse koren werd. Door het streven naar per- fektie, het originele reper toire en de regelmatige op tredens van het koor voor de Bulgaarse televisie werd Hristo Nedyalkov al snel één van de populairste musici in Bulgarije. Repertoire Op het repertoire werken van o.m. Mozart, Bardos, Kodaly Rubin, Kobajaschi, Tekeliev, Christov, Spas- sov en van dirigent Ne dyalkov himself. LH De Willemsfondsafdeling Aalst brengt op vrijdag 27 november de Muziekkapel van de Rijkswacht naar de Dirk Martensstad. Ze treedt er te 20 uur op in de lokalen van de G-bank, Nicuwstraat 20. Momenteel bestaat ze uit liefst 84 leden en treedt op bij militaire plechtigheden en op culturele manifestaties. Een dubbele traditie De huidige muziekka pel van de Rijkswacht is de erfgenaam van een dubbele traditie, waar van de oorsprong te vinden is, enerzijds bij de Rijkswacht zelf en anders bij het leger. Inderdaad tot in 1969, bestonden in de schoot van de Rijkswacht ver scheidene amateursfor maties en dit sinds 1907, wanneer in het Opleidingseskadron te Ter vuren een «Société de Musique de la Gen darmerie» werd opge richt onder het voorzit terschap van onderlui tenant Kettelle en de muzikale leiding van opperwachtmeester Bi- loque. Deze fanfare gaf regelmatig koncerten in het park van Tervu ren en begeleidde het Eskadron te paard. In 1929 werd te Brussel een fanfare «Granaat en Vederbos» samenge steld met rijkswachters van het Mobiel Legioen en de school. Na de oor log kreeg deze fanfare de benaming: «Muziek korps van het Mobiel Legioen». In 1953 werd het Mu ziekkorps van het Mo biel Legioen door de Mi nister van Landsverde diging officieel erkend. Het nam deel aan offi ciële plechtigheden en luisterde de rijkswacht- carrousel op en verleen de zijn medewerking aan talrijke taptoes. In 1969 werd besloten de Rijkswacht een offi ciële muziekkapel toe te wijzen. De vroegere rijkswachtfanfare werd vervangen door het voormalige muziek korps van de 16de Pant serdivisie. Deze kapel vindt haar oorsprong in Brugge, waar na de be vrijding de muziekka pel van de 1"® Brigade in het leven geroepen werd met muzikanten afkomstig van het 3d* en 4"® Linieregement. In 1946 verhuisde deze formatie naar Duits land, tot zij in 1960 naar Antwerpen terug keerde en in 1969 aan de Rijkswacht werd toe gewezen. Kapelmeester uit Asse De eerste kapelmeester was uiteraard de kapel meester van de 16de Pantserdivisie; zijn naam was kapitein- kommandant Karei Fri- son. Hij werd opge volgd door kapitein commendant Roland Cardon, die een grote bekendheid verwierf als komponist van populai re muziek. Hij schreef enkele officiële mar sen voor het leger, o.m. «Mars van de Infante- rieschool», «Mars van de Koninklijke Escorte» en modern getinte mar sen, zoals «Time is over», «The way in» e.a... Hij werd opge volgd door hoofdonder- kapelmeester Jacques Watesse die deze functie waarnam tot 31 mei 1983. De huidige kapelmees ter Adjudant-chef Fran cois de Ridder is af komstig uit Asse. Hij studeerde aan de mu ziekconservatoria van Gent en Brussel. Hij werd klarinet-solo bij de muziekkapel van de Belgische Luchtmacht, en slaagde in het exa men van hoofd-onder- kapelmeester. Op 1 juni 1983 neemt Adjudant chef Francois De Ridder het bevel over van Adju dant-chef Watesse. Met zijn 33 jaar heeft hij nog een beloftevolle car rière voor de boeg. LH Aan aktiviteiten heeft men in Erpe-Mere geen nood. De tentoonstellingen vormen er een belang rijk deel van. Gedurende ruim een week zal men in het Patronaat te Mere de Balinese kunst expo seren die tot stand kwam dank zij de samenwer king tussen de plaatselijke VTB-afdeling en de Basketclub Erpe-Mere. Typische, soms wel ge heimzinnige voorwerpen en beelden uit het sprookjeseiland Bali zullen er gratis kunnen aan schouwd worden en men wordt zelfs in de gele genheid gesteld om via een prijsvraag in het bezit te komen van een ebbenhouten beeld ter waarde van 15.000 fr. Misschien een wat eige naardige kombinatie VTB- Basketbalclub, maar aan gezien het belang van de opzet was het noodzakelijk om een dergelijke onder neming in een nauwe sa menwerking te organise ren. De reden ligt mis schien in het feit dat beide groeperingen in een soort jubileumjaar vertoeven, de VTB bestaat thans 15 jaar en de Basketbalclub 20 jaar, en op die manier ui ting willen geven aan hun bestaansreden. In ieder ge val zal de expo over au thentieke houtsnijwerken, batiks, zilverwerken en schilderijen een unieke kans bieden om wat meer te leren kennen over dit gebied in de paradijselijke Indonesische archipel. De organisatoren beogen een tentoonstelling met een daaraan gekoppelde uitzonderlijke verkoop van autentieke houtsnijwer ken uit het harde ebben hout en beelden in suar en panggalbuayahout. Het zijn hoofdzakelijk illustra ties uit de ramayana en de maharabatha, twee hin doeïstische heldendichten. Enkele van de werken ten toongesteld van 31 oktober tot en met 8 november a.s. zijn kopieën van autentie ke werken die zich in Bali nese tempels bevinden, ter wijl de andere meestal hun inspiratiebron ontleend hebben aan de hindoekui tuur en de dito godsdienst beleving. De meeste uit beeldingen verwijzen naar Rama en Sita, de hoofdfi guren uit de legenden. Ze werden alle met groot vak manschap gebeeldhouwd en voor sommige beeldjes was meer dan zes maand nodig om ze tot stand te brengen. Naast de beelden zijn er de talrijke prachtige Javaan se batikschilderijen die een breekpunt vormen voor de bezoeker. Ze zijn gemaakt naar de eeuwenoude «was techniek» en zijn geïnspi reerd op onderwerpen van de onuitputtelijke rijkdom van de Hindoe-mythologie. Het zal echter meer zijn dan louter een tentoonstel ling vermits men ook ge zorgd heeft voor een kun stenaar uit het land van herkomst, Ida Bagus Su- martha, houtsnijbewer- ker, die op verschillende tijdstippen zijn kunstvaar digheid en artistieke be gaafdheid zal tentoon spreiden. Met deze tentoonstelling zal men eveneens kunnen genieten van Balinese dan sen De tentoonstelling is open op weekdagen van 18 tot 21 u., op zaterdag, zondag evenals op maandag 2 no vember van 14 tot 21 uur. JV

De Voorpost | 1987 | | pagina 7