De grote en de kleine k am festival Vlaanbeim De Averulle Sint-Niklaas verwelkomt Weens Kamerkoor ^estivalkoncerten in mze streek Uitstekend kerkkoncert in Lokeren-Heirbrug Aperitief- koncerten te Hamme Europalia Oostvlaamse prijs voor letterkunde voor Greta Seghers en Guido van Heulendonk Sint-Cecilia Hamme miste titel De Voorpost - 16.10.1987 - 13 X 71 AUJLLVUl tan Zaterdag 17 oktober: Erpe-Mere - pianoduo Crommelynck Zaterdag 17 oktober: Lokeren - orgelrecital Jo Van Eetvelde iterdag 17 oktober: Erpe- >re: Ravel, Satie, Bizet, chubert en Brahms het Gemeentelijk Admi- iistratief Centrum «Steen- 'oiokh iTg» speelt op zaterdag 7 oktober om 20 uur het anoduo Crommelynck- erhandige pianokompo- ties van Maurice Ravel, rik Satie, Georges Bizet, ranz Schubert en Johan- Brahms. Een buiten- ansje voor wie houdt van oede pianomuziek itrick Crommelynck stu- eerde te Brussel bij Stefan rer skenase, te Moskou aan et Tshaikowski Konser- mdaz 5torium en tenslotten aan i Akademie te Wenen bij wko^Kuwata studeerde Lokeren- Na het Concert het Nationaal Orkest van België werd door het Tokio en te Wenen even- slac^^esluur een receptie aangeboden en werd hulde gebracht dan de pvba Janssens bij Weber, in wiens Cleaning voor hun medewerking aan dit initiatief (dw) zij kennismaakte met itrick Crommelynck. In voor piano vierhanden in 174 haalden beiden hun g, opus 54, D 818» werd Idiploma en zij besloten door Franz Schubert duo te vormen. Door (1797-1828) gekompo- m gezien als dé specia- neerd in de herfst van :n voor het uitvoeren 1824, gedurende zijn twee- vierhandige pianomu- de verblijf op het kasteel c (met opvallend de van graaf Esterhazy. iwelijke helft aan de Toegangskaarten kosten mt), omvat hun re- 200 frank en zijn te beko- zonder reden onderneemt lire een dertigtal pro- men bij de dienst kuituur vader Bach in 1705 te voet im's bestaande uit ori- van het Gemeentebestuur, de legendarische trip van e werken, gekompo- Oudenaardsesteenweg voor deze vorm van 458, 9420 Erpe-Mere, tel. lermuziek. Daarnaast op nr. 053/62.71.11. ilen zij ook de originele irsies voor piano vierhan- Zaterdag 17 oktober: Loke- lig van grote simfonische ren: werk van Dietrich reiken, zoals de simfonieën Buxtehude irmgi hann Sebastian Bach. Hij leidt het genre van de Duit se kerkkantate naar de verdere ontwikkeling van de laat-Barok. Zijn orgel kunst dwong de bewonder ing af van vele gerenom meerde meesters uit de Duitse laat-Barok. Niet ran Brahms. Arnstadt naar Lübeck (ca. 300 km) om er Buxtehude als komponist en organist (omwille Van zijn groot im provisatietalent werd die de «Magiër des Nordans» genoemd!) te beluisteren. orgel in G», «Wie schön leuchtet der Morgenstern voor orgel», «Canzonet ta voor orgel in d», de kan- tate voor alt, blokfluit, gamba en orgel «Singet dem Herrn», «Toccata voor orgel in G', Fuga voor or gel in C», «Auf meinen lie- ben Gott - voor orgel», de kantate voor alt, blokfluit, gamba en orgel «Jubilate Domino omnis terra», «Num lob mein Seel' den Herren - voor orgel» en «Preludium en fuga voor orgel in g». Niet minder dan een tien- Ook Haendel, Telemann Mattheson behoorden Op het programma van het koncert in de Onze-Lieve- Vrouwekerk te Lokeren - Uitvoerders zijn organist Jo Van Eetvelde, alt Rachel Fabry, blokfluitist Patrick Laureys en gambist Frank Liègeois. Toegangskaarten voor dit koncert kosten 150 fr. Ze zijn te bekomen bij de kul- turele dienst, Torenstraat 1, 9100 Lokeren, telefo nisch op nr. 091/48.28.05 (van 8 tot 12 en van 13.30 tot 17.30 uur). L. Iet duo is zo fantastisch tal koncerten zijn dit jaar ip elkaar ingespeeld dat in het Festival van Vlaan- tot de grote schare bewon- re mogen spreken van één deren voorbehouden aan deraars van dit Lübecks ged&chte, één interpreta- het werk van Dietrich Bux- muziekfenomeen, tie, isn handeling, hoewel tehude. Deze Duitse kom- tww mensen met vier han- ponist werd immers 350 den de vleugel bespelen. jaar geleden (1637) gebo- F programma begint ren. Buxtehude, die eens F nst het vijfdelige «Ma mè- Noord-Duitsland tot een J'oye», door Maurice Ra- hooggeprezen muzikaal Daknam van zaterdag 17 d geschreven voor twee gebied verhief, trekt in oktober om 20 uur prijken nge vrienden, een kom- zijn oeuvre de lijn door van volgende komposities: eitie waarmee we op Heinrich Schütz naar Jo- «Preludium en fuga voor inderbare wijze ver- itst worden in de mis- iuze kinderwereld. Erik Satie (1866- 15) wordt «Trois mor- iux en forme de poire >eeld. Dit werk voor io vierhanden, gekom- leerd in 1903, situeert in het leven van de iponist op een ogenblik irop hij praktisch niet t komponeerde, af ge- enkele werkjes voor ret. Georges Biezt 838-1875) komponeerde Ün «Jeux d'enfants», opus 2 in 1871. De suite be- taat uit twaalf stukjes en i meer een suite over kin eren dan voor kinderen a benadert aldus de «Kin- erezenen» van Schu- ïann. Op dit koncert wor- "-ader van het Festival van Vlaanderen trad te Lokeren het Nationaal Orkest van en acht van de twaalf °liegë voor het voetlicht (ds) tukjes vertolkt. «Divertis- r ement a la hongroise, >p zondag 4 oktober werd het twaalfde Lokerse erkkoncert op de Heirbrug ingericht door het int-Annakoor van Lokeren-Heirbrug, en het »erd een sukses. Burgemeester Liebaut van Lo- 'en> de direkteur der stedelijke muziekacade- Jo Van Eetvelde, de voorzitter van het Sint- innakoor en heel wat prominenten uit de mu- iekwereld waren komen opdagen voor dit geva ceerd evenement. fwin Van Bogaert, orga- ren list van de O.L. Vrouwpa- zowel in virtuositeit als in achieve Sint-Niklaas zette klankexpressie en muzi- De luisteraars waren ech- i.Qp Aerta gChe beleving. fit koncert D CastrelorgelDit orgel 8 in feite te hard geïnto- leerd terwijl het wel een 811 tal mooie registers be- In het kader van Europalia - Oostenrijk '87 zullen gedurende tweemaal een week 1000 jongeren uit de verschillende Belgische provincies en Oosten rijkse Lander elkaar ontmoeten. De provincie Oost-Vlaanderen wordt vertegen woordigd door het gemengd kamerkoor De Ave rulle uit Sint-Niklaas. De Averulle zal van 28 oktober tot 4 november gastheer zijn voor het uitstekende kamerkoor van het Weens Muziekgymnasium o.l.v. prof. F. Les- sky. Een dertigtal gastfamilies uit Sint-Niklaas en omstreken zullen bewijzen dat Wase gastvrij heid geen grenzen kent. Naast de officiële recep- cert met De Averulle op het ties en plechtigheden heeft stadhuis van Oudenaarde. De Averulle een veelzijdig Na het bezoek van Det reisprogramma opgesteld Danske Drengekoor uit met kulturele, culinaire en Kopenhagen vorig jaar jg muzikale ingrediënten. Di- het reeds de tweede maal verse bezoeken aan o.a. in haar tweejarig bestaan Gent, Oudenaarde, Ant- dat De Averulle mee- werpen, Brugge en de kust springt in de dans der kul- zijn gepland Bovenal turele uitwisselingen, wordt het echter een ont- Van 4 tot 11 april 1988 moeting van jonge mensen immers zal het jongste uit verschillende tradities, koor van Sint-Niklaas een een verrijking in tal van week verblijven in Wenen, opzichten. en er enkele koncerten Het hoogtepunt te Sint- aanbieden. Mede-organisa- Niklaas is het koncert door toren van deze uitwisse- beide koren in de akoes- ling zijn: de v.z.w. Europa- tisch onvolprezen barokke lia, het provinciebestuur kollegekerk op donderdag van Oost-Vlaanderen, de 29 oktober te 20 uur (toe- stad Sint-Niklaas, supe- gang gratis). Aansluitend rior D. De Smet en het zal burgemeester P. De V.F.J.K. Vidts de receptie inleiden en ook de dirigent Geert De Averulle D'hollander (stadsbeiaar- De Averulle, dat zijn dier van Sint-Niklaas en naam ontleent aan een ge- Antwerpen) huldigen voor dicht van G. GezeUe nl. zijn onlangs behaalde Eer- "De Averulle en de Blom- ste Prijs op de Internatio- me", werd op 5 januari nale Beiaardwedstrijd Ko- 1985 opgericht door de ningin Fabiola te Meche- stadsbeiaardier van Sint- len. De koningin zelf is Niklaas (intussen ook van alvast uitgenodigd. Antwerpen) Geert D'hol- De dagen nadien worden lander. De Averulle en het Weense kamerkoor ontvangen Dit koor wil aan jonge door gouverneur Baltha- mensen de kans geven, zar van Oost-Vlaanderen zich in hun vrije tijd te (30 oktober). Zaterdag verrijken met zeer degelij- 31 oktober vindt het gala- ke koorpraktijk, en dit in koncert "1000 jongeren" een sfeer van verfijnde ont- plaats, gewijd aan de Oos- spanning en nauwe tenrijkse muziek, in het vriendschapsbanden. De Paleis voor Schone Kun- hoogst mogelijke kwaliteit sten te Brussel (16 u.). wordt nagestreefd. Op 1 november verzorgt Als jong koor wil het het Weense koor de hoog- zijn ontluikende kracht mis in de Sint-Baafskathe- ook bevestigen in zijn draal te Gent en op 3 no- kreativiteit: naast de ver- vember is er weer een kon- tolking van barokmuziek, Op vrijdag 16 oktober Prijs voor het Beste Lite- om 20 uur wordt in het rair Debuut en dc Yang- kasteel Cortewalle te Beve- Prijs. Nadien verscheen de ren de Provinciale Prijs roman "Omtrent de man voor Letterkunde 1987 uit- die wederkwam" en een gereikt aan Greta Seghers verhalenbundel die als titel en Guido van Heulen- "Het blauwe meisje en de donck. andere kleuren van de ver- Greta Seghers uit Vrase- schrikking" en het essay ne kreeg de prijs voor haar "Wat ge leest en schrijft roman "Ontregeling en dat zijt ge zelf", misverstand" die in 1983 Een premie ten bedrage verscheen. Zij is lerares van 15.000 fr. werd door geschiedenis en debuteer- de jury toegekend aan Gui de in 1977 met een roman do van Heulendonk uit "Afkeer van Faulkner". Adegem voor zijn roman Die werd bekroond met de "Hoogtevrees". klassiek en romantisch re pertoire, gaat de aandacht in niet geringe mate naar de muziek van de 20ste eeuw. Zowel religieuze als profane werken komen aan bod, en de rijke Vlaam se muziek wordt niet ver geten. De inzet, het enthousias me en het dynamisme van zowel dirigent, koorleden als koorbes tuur, hebben het mogelijk gemaakt dat De Averulle nu reeds kan terugblikken op een hele reeks hooggewaardeerde optredens. In februari 1987 nam De Averulle voor de eerste keer deel aan de provincia le Koorwedstrijd en pro moveerde op slag in de hoogste ere-afdeling. Mede als gevolg hiervan werd het koor door het provin ciebestuur uitverkoren als afgevaardigde van de pro vincie Oost-Vlaanderen om enkele koncerten te geven in Wenen (april '88), dit in het kader van Europalia- Oostenrijk. De Averulle blikt dus ook vol verwach ting naar de toekomst! Mensen die verdere in lichtingen wensen over de werking van en/of toetre ding tot het koor kunnen zich steeds wenden tot Frank Goossens (voorzit ter), Baverikstraat 56, 9170 Waasmunster, tel.: 03/772.38.21. Kammerchor des Musikgymnasiums Wien Het Kammerchor des Musikgymnasiums Wien werd in 1968 opgericht en bestaat uit 48 jonge zange ressen en zangers. Reeds tijdens zijn eerste be staansjaar won het koor de Oostenrijkse jeugdkoren- wedstrijd in Linz. Het jaar nadien oogstte het interna tionale suksessen en dit tot op de dag van vandaag. De talrijke koncertrei- zen in Europa vonden de kroon op het werk met een koncerttoumee door de Verenigde Staten. In New York werd het koor ont vangen door de toenmalige UNO-sekretaris-generaal Kurt Waldheim. Ook bij het pausbezoek aan Wenen in 1983 luisterde het diver se plechtigheden op. Het repertoire bevat a ca- pella-werken uit ongeveer alle muziek periodes, zowel religieuze als profane mu ziek. Uiteraard gaat de be langstelling mede naar het werk van Franz Schubert en Johann Strauss. Oos tenrijkse en andere volks muziek ontbreken even min. Optredens voor radio en televisie en diverse plaat opnamen hebben de natio nale en internationale er kenning en uitstraling mede bewerkstelligd. Het koor staat onder de kundige leiding van Pro fessor Friedrich Lessky, die naast direkteur van het Weens Muziekgymnasium ook dirigent is van ver scheidene Weense kerkko ren, organist, professor aan de Wiener Musikhoch- schule, veelgevraagd jury lid bij internationale koor wedstrijden en publicist. De voorbije zomervakan tie maakte het Kammer chor des Mnsikgymna- siums Wien weer een kon- certtoernee door alle grote steden van de Verenigde Staten en kreeg er staande ovaties van zalen van 7000 mensen, alsook een uitste kende pers. 29 oktober Op donderdag 29 okto ber om 20 u worden in de Sint-Niklase kollegekerk werken vertolkt van Raf V ahdermeulenJacobus Gallus, Heinrich Schütz, Cl. Monteverdi, A. Scarlat ti, W.A. Mozart, Flor Pee- ters, Jules Van Nuffel, Jef Van Hoof, Jos D'hollander, Vic Nees, Willem Kersters, Jozef Haydn, A. Bruckner, J.K. David, H. Haselböck en G. Deak-Bardes. De orga nist is Raf Vandermeulen niveau: sprankelend toon- zuiver, zeer expressieve voordracht, een koor met rijke bovenstemmen, en een dirigent die met sobere gestiek zijn koor tot pro fessionele hoogten voert. De romantische muziek als Bruckner en Mendelssohn ligt dit koor bijzonder aan elkaar gewaagd goed. ter ook aangenaam verrast Het Contento voor piano door onze hedendaagse van Jo Van Eetvelde, te- Vlaamse koorliteratuur, vens koorleider van het zoals de Madrigalen van Gemengd Koor Fiori Musi- Vic Nees die op een boeien- De zeer bedrijvige Hamse harmonie «Sint-Cecilia» heeft het goed gedaan in het nationaal kampioensohap. Ze traden op in de reeks uitmuntendheid. Dit is eigenlijk de hoogste reeks voor harmonieën. Jozef Wauters van Sint-Cecilia dirigeerde de Music For Band een kompositie van Waignien en «Rapsodische Overture» van F. Vergauwen. De Hamse maatschappij kreeg daarvoor van de jury 85 th. van de punten. Wat zeer goed is. De harmonie van Peer haalde precies één puntje meer. Zodat Hamme eigenlijk met één puntje de nationale titel miste. In elk geval met een tweede plaats in de reeks uitmuntendheid was Sint-Cecilia best tevreden. HVC - Oiui> luuoi- y li; ncco uic UJJ Wil UUC1BI1- ^■^f!"ïle„ziin..5r0te m» klank-spektacu- organist liet deze laatste kompositorische gaven fich verrassen door de chte toetsaanslag van het voor klarinet laire wijze werden ge- Het Adagio uit de Sonate bracht. Geert D'hollander ritrument. en piano van en zijn Sint-Niklase ka le qrmo»*"" t /-.v. r 2? ®ent8e toondichter Jan merkoor De Averulle lach »Van C,hrl8tof Douhez heeft reminicen- brachten te Lokeren de zo- "Ca komt o.i. veel meer ties met Ghershwin en Ra- zijn recht op klavecim- vel, waarbij de klarinet W dan op orgel. In de mu- monodisch behandeld lentie. Na"de"Nii "StvS- 1 ,J, lammens wordt. Het Trio van L. Van „„g hoorden we uit de SL f f' van Beethoven vormde onge- mond van de instrumenta- rgelist pas tot^ zijn volle twyfeld het absolute hoog tepunt van het instrumen taal gedeelte van dit koncert. ficht: meesterlijk! let West-Vlaams Brahms- uit L. nano, p. Van Egghen. cel- De derde partner in dit bij- en G. Staelen8. klarinet, zondere koncert was het fcd de luisteraars reeds Sint-Niklase Kamerkoor «iaf de eerste inzet volle- De Averulle o.l.v. Geert in zijn ban. De drie D'hollander. Ook dit koor begaafde musici wa- bevestigde zijn zeer hoge le solisten: «Een koorvoor- dracht als deze hebben we zelden meegemaakt». Het langdurige applaus van het vrij talrijk publiek be vestigde tenvolle deze bou tade Dit was ook onze overtuiging. A.A. Nieuwkerken. In het zaaltje van De Vlasbloem werd zondagmorgen een kulturele cocktail aangeboden. Een akkordeonist en een violist traden voor het voetlicht (Iv) Door de Gemeentelijke Mu ziekschool wordt een ape ritief koncert georgani seerd op zondag 18 okto ber te 10.30 uur. Er is daar ondermeer een optreden van het klarinet kwartet «Clavicula» met Kathleen De Praftere (Jan Goethals en Paul Lecocq (klarinetten) en Herman Lecocq (basklarinet). Ze voeren op uit het werk van Willem F. Strietman «Mu- siquettes» de volgende stukken «Parade», «Chan son» en «Syncopation». Lily Weyers, solozang zingt uit «Der Favorit» van Robert Stoltz «Du solist der Kaiser maine Seele sein» en «Vilja lied» uit de Die Lustige Weduwen van Franz Lehar. De Hamse Leen Vermeire draagt een collage van poësie voor over kinderen onder de ti tel «Zeer kleine Speel doos». Verder speelt Herman Cnop op cello «De Zwaen» van Camille Saint-Saens en «Puerta de Tierra» van Isaac Albeniz. Lili Weybers, solozang zingt Chant Indien» uit Rose Marie van Rudolf Friml. En verder nog Hore ich zigeunergeiegen uit Grafin Mariza van Rudolf Friml. Het klarinetkwartet Clavi cula besluit het optreden. Ze brengen eerst drie wal sen van Frans Schubert, bewerkt door Whitney Tustin: Intrade, Chorea en veros». Daarna stellen ze Liza voor van Georges Gershwin. Voor de pianobegeleiding zorgt Robert Hellemond, direkteur van de gemeen telijke muziekschool. Gezien de zeer geslaagde reeks aperitiefkoncerten van vorig seizoen waren dc verschillende Hamse ko ren enthoesiast om een nieuwe cyclus van zes kon certen samen te stellen. Dat er zowel bij de koren als bij het publiek een groeiende belangstelling bestaat was goed te mer ken aan het feit dat twee koren gevraagd hebben de ze groep te mogen vervoe gen. Dat waren het Fami- lia-koor en het gemeen telijk seniorenkoor. Daar de groep het aantal optredens wou beperken tot zes, worden twee kon certen verzorgd door tel kens twee koren. Ook de plaatselijke muziekakade- mie verleend volop haar gewaardeerde medewer king enerzijds instrumen taal door steeds het mid dengedeelte op zich te ne men en anderzijds door zelf een aperitiefconcert te brengen als aanloop van de cyclus van de koren. Dit aperitiefkoncert zal uit zonderlijk plaats grijpen in de vroegere kapel van het gemeen telijk jeugd centrum in de Nieuw- straat. Al de andere heb ben plaats te 10.30 u. in de feestzaal van het Gito «Burgemeester Van Dries- sche Instituut». School straat. De toegangsprijs is een vrijwillige bijdrage. Het eéfste aperitief is gratis. Het volgend programma is vastgelegd: 15 november: Familiakoor en Gemeen telijk seniorenkoor 13 de cember: Sint-Lutgardis- koor 24 januari: Sint Mar- tinuskoor 28 -februari: Sint-Renildekoor en Gau- dette 20 maart: Sint Pie- terskantory 24 april het Mariakoor en de Zilver- klokjes. H.V.C.

De Voorpost | 1987 | | pagina 13