Sint-Niklase schilders in De Casteleyn-Hingene Spetterende klucht «Rijen en Vrijen» door Fakkelteater in Stadsschouwburg: te Sint-Niklaas Artificia: bezig zijn met kunst Derde Wienerkoncer in Stekene Een nieuw geluid in Lebbeke: Paraf Tentoonstelling acht Tsjechoslo waakse grafici Zaterc Raf Coorevits bij ASLK-Gent De kunstenaars Elias en Wauman kozen de ten toonstellingsruimte van het domein dUrsel voor de expositie van hun werken. Dit prachtige do mein ligt niet ver van de Scheldeboorden, zodat een bezoek aan de tentoonstelling gemakkelijk kan gekombineerd worden met een wandeling door dit aantrekkelijk natuurgebied. Beiden vinden dat een vor ming noodzakelijk is om verantwoord kreatief werk te maken. Daarom volgden ze aan de stedelijke akade- mie voor schone kunsten te Sint-Niklaas gedurende een tiental jaren verschil lende disciplines zoals te kenen, schilderen en beeldhouwen. Wat ont staan is als liefhebberij is bij hen uitgegroeid tot een volwaardig scheppend kunnen. Ze laten de mate rie nog voor zichzelf spre ken in herkenbare vormen en gebruiken daarvoor de van oudsher gebruikte ma terialen voor het scheppen van him artistieke krea- Een bepaald thema is niet terug te vinden in de wer ken. Alle onderwerpen le nen zich tot kreatief werk: landschappen, stillevens, bloemstukken en figuren, die de bezoeker zowel gees telijk als visueel in ver voering zal brengen. Verbergt de benaming kunstkring Feniks, die beiden bedachten, speciale artistieke ambities? Feniks is de wondervogel uit de Egyptische sagen die zich om de vijf eeuwen het ver branden, om dan weer ver jongd op te staan. Elias en Wauman proberen terug een frisse sfeer te schep pen in hun kunstuiting die de geïnteresseerde minder geïsoleerd laat staan. Kunstenaars die zich uiten door expressiemiddelen die zijzelf alleen verstaan, laten de kunstminnaar in de kou staan. Wetmatighe den waaruit de mens zelf is opgebouwd moeten terug te vinden zijn in hun werk. Uit elke maatschappij vorm kan het 'schonere' en 'ho gere' gedestilleerd worden. Van Elias onthouden we het werk «Zomer fan tas ie» die zittende en staande vrouwelijk schoon voor stelt temidden van een bloemenpracht. Talrijke kleinere werken geven reisherinneringen weer. De vermaarde Sint-Niklase etser Raf Coorevits a zeert van 24 oktober tot 11 november in de geboi van de ASLK in de Zonnestraat 2 te Gent. De vernissage vindt plaats op vrijdag 23 oktober oi u. Voor de verwelkoming staat direkteur Weyers in inleiding wordt verzorgd door licentiaat Paul officiële opening wordt gedaan door schepen Bracki U kunt gaan kijken van maandagen tot dondei van 9 tot 16 u., op vrijdagen van 9 tot 18 u zaterdag' van 9 tot 12 en van 14 tot 17 u. en op zondagen vai tot 13 u. Op maandag 2 november is de expos gesloten. „.00 Nieu lu|rielrennen educo - istraa 9.00 Nieu - lfl.s Wmo «we tpanor mvera .40 Stud Sint-Niklaas-Hingene. Raymond Elias en Romain Wauma, tot 15 november in De Casteleyn expozeren van 30 oktober De gemeente Lebbeke be schikt sinds enige tijd over een kunstgalerij. Vooraan de Dendermondsesteen- weg, in het nummer zes de vroegere zaalPedro huist immers «Paraf», een vzw die de kuituur wil pro pageren en dat o.a. doet via het organiseren van tentoonstellingen, van to neelvoorstellingen en de uitgave van een tijdschrift. Vorig weekend werd «Pa raf» officieel geopend. Met een tentoonstelling van werken van André Calle- baut, een Lebbekenaar die al geruime tijd de techniek van de air-brush(verf spuit) beoefent en in deze techniek zelfs internatio nale lauweren oogstte. De tentoonstelling loopt nog tot het eind van deze maand. Zij is toegankelijk elke vrijdag, van 20 tot 23 u., op zaterdag van 19 tot 24 u. en op zondag van 15 tot 22 u. Eind oktober, op 30 okto ber om precies te zijn, komt het BKT (Brussels Kamertoneel) op bezoek in «Paraf» met een voorstel ling van «One for the road» Lebbeke. Ann Sirou luisterde de opening van Paraf op en «Katastrofe». Een veel- met enke[e fiarden poëzie foto G. Breckx) belovende start. Hij zoekt vooral thema's die tijdloze mooiheid evo- keert en die hij in zijn wer ken vastlégt, soms met krachtige penseelstreken en in zijn akwarellen met fijne schilderachtige toetsen. Onze tweede kunstenaar is Romain Wauman. Geboren en getogen in Sint-Niklaas is hij een nieuw fris talent in ons dierbaar Waasland. Ook akwarelschetsen van duin- en strandzichten van Wenduine zijn te bezichti gen. Een niet onbelangrijk onderdeel zijn de figuren De vrouw als model is een uniek gegeven en een nooit uitputtelijke bron om door middel van lijn en kleur, het moment en de gevoelens door beide, vast te leggen. Sinds 1977 volg de Romain Wauman het kunstonderwijs te Sint-Ni klaas. Vooral door het wer ken met fijne materialen bereikt hij licht-donker te keningen waarvoor hij ge bruik maakt van potlood, negro en oostindische inkt. De verschillende toe gepaste kleurtechnieken kunt u bewonderen in zijn akwarellen, gouaches en oliewerken op doek. Het sfeervolle, romantische koloriet is terug te vinden in de werken van deze jon ge kunstenaar, die door volharding ons in de toe komst nog tal van mooie indrukken kan laten ge nieten. De kunstcriticus R. Geerts verwacht veel goeds van deze expositie die per hoofd een vijftien twintig werken zal bevatten. Deze interessante tentoon stelling is toegankelijk el ke zaterdag, zondag en feestdag (ook op woensdag 11 november) van 14.00 uur tot 18.00 uur en op aanvraag: tel. 03- 776.80.35 en 03-777.25 42 vanaf zaterdag 31 oktober 1987 tot en met zondag 15 november 1987. 8.15 Nou' English ir nis spotkf 13.00 Tril le-13.30 Portrait 14.35 Mu nis sou\ Op zaterdag 24 oktober or- Kaarten voor deze mui tot 16.2 ganiseert het Stekense le happening in de Stel quin Ruysscheveldekoor voor se sporthal kunnen b *8" de derde keer een Wiener- men worden aan de Ej™!? koncert. Aan dit derde van 200 fr. bij: Y. Rue! Wienerkoncert - dat door- Molenbergstraat 73 te gaat in de gemeentelijke kene. tel 03/779.89.05 Krnws. sporthal aan de Stekense Dhondt, Dorpsstraat 8 Nieuwstraat met begin om Stekene, tel. 03/779.78 20 u - zullen naast het de koorleden van plaatselijke en inrichtende Ruysscheveldekoor. volwassenenkoor verder Kinderen beneden 1: nog volgende koren hun krijgen gratis toeganJ medewerking verlenen: Na het koncert is er r het Jeugdkoor van Steke- gelegenheid om na Ufa, ne, Non Charivari uit Eek- lo, Chorverein uit Wenen én het groot Vlaams Sym fonisch Orkest onder lei ding van J. Oohms. Tijdens dit koncert zullen werken worden gebracht van Lehar, Strauss, Stolz enz. Wie vorige jaren één of meerdere Wiener koncer- ten te Stekene heeft bijge woond, weet dat dit kon cert elk jaar een hoog staande muzikale happe ning is voor Stekene en omstreken. ten m de sporthal B.00 A 9.25 S{ Sint-Niklaas. Dit is de 18.30 ploitant van de niet kunstgalerie in de Aposi straat (dw) Lachen van het begin tot het einde. Een verade ming in deze tijd van doemdenken en inleveren, dat is de produktie «Run for your wife of «Rijen en Vrijen» van Ray Cooney door het Antwerps Fakkelteater. Het gezelschap uit de Hoogstraat aan de Antwerpse Grote Markt is met deze klucht te gast in de Stadsschouwburg te Sint-Niklaas op maandag 26 oktober om 20 uur. Een aanrader dus! Lebbeke. Andre Callebaut expozeert bij Paraf (foto G. Breckx) «Rijen en Vrijen» John Desmet is een gewo ne taxichauffeur maar geen gewone echtgenoot. Hij heeft namelijk twee vrouwen, is met beiden ge trouwd en woont met de ene in Berchem, met de andere in Wilrijk. Beiden weten van eikaars bestaan niets af. Dankzij zijn be roep met onregedlmati- ge uren weet John het zo te regelen dat hij per- fekt aan de wensen van zijn beide schatjes kan voldoen. Tot op het ogenblik dat hij bij een straattoneeltje be trokken wordt en van een oude dame een dreun op ^ijn hoofd krijgt met haar tas... Vanaf dan is hij elke notie van tijd kwijt en wordt het aartsmoeilijk de draad weer op te pakken. Meer vertellen we u lekker niet over de plot van deze dolkomische klucht. Auteur Ray Cooney Ray Cooney Londen 1932) is een van Enge- lands belendste en suk- sesrijkste toneelschrij vers. Hij stond als jongen voor het eerst op de plan ken in «Song of Norway» in 1946. Na zijn leger dienst speelde hij in ver schillende repertoiregezel schappen en begon een schrijverscarrière. Van zijn hand zijn: «One for the Pot» (1961) samen met Tony Hilton, «Chase me, Comrade» (1964), «Charlie Girl» (1965) sa men met Hugh en Marga ret Williams, «Stand by your Bedouin» (1966) sa men met Tony Hilton, «Not now, darling» (1967), «My giddy Aunt» (1968), «Move over, Mrs Markham» (1969), de laatste drie sa men met John Chapman, «Why not stay for Break fast» (1970) samen met Ge ne Stone, «There goes the Bride» (1974) samen met John Chapman, «Run for your Wife» (1962) en «Two into One» (1983). Het zijn alle zeer vakkun dig gebouwde blijspelen en kluchten, die in tal van schouwburgen in de hele wereld op het repertoire staanIn verschillende van deze en andere stukken speelde hij mee of voerde er de regie van. Hij schreef ook een aantal film- en T.V.-scenario's. In 1976 richtte hij met Laurie Marsh de Cooney- Marshgroep op, een groep die eigenaar is van drie testers: Astoria en Shaftes bury in Londen en Trafal- far Theatre in New York. Fakkelproduktie Walter Groener, direkteur van het Fakkelgezelschap vertaalde «Run for your Wife» in «Rijen en Vrijen». Bob Van der Veken voert de regie, zorgt voor een daverend ritme, voor de gekste kombinaties, zon der te vervallen in plat- broekerij of trivialiteiten. Johny Voners speelt op on vergelijkelijke wijze de taxichauffeur, Lut Tomsin en Denise Daems de twee aantrekkelijke vrouwtjes, Bob Stijen de steeds ver keerd bemiddelende buur man, Harry De Peuter en Jos Van Gorp de elkaar bekonkurrerende politie- inspekteurs en Georges Ledez de verwarrende en verwarde bovenbuurman. Spetterende dialogen, aktiesnelheid als van TGV ofte SST. De pa charges büjven binnen perken van het welvoeg! ke. Wie houdt van een pa heerlijk genieten en goeie, gulle lach, magda heerlijke klucht zeker ni et lou] missen Reserveren kan Stadsschowburg, Richa Van Britsom8traat, Sil Niklaas, telefonisch op 03/776.35.75. Johny Voners en Bob Stijnen in Rijen en Vrijen» van Ray Cooney 14 - 16.10.1987 - De Voorpost op door hun kleurenkom- positie, alleen de afwer king komt hier nogal slor dig over. De modestudies van P. Wilssens zijn knap pe uitwerkingen van eigen ideeën, zwierig en kleur rijk, met zin voor het detail. De tentoonstelling van Artifi- De zeer originele opstel ling en uitwerking vullen de gitzwarte achtergrond met spetterend licht. Het ontwerp voor een bas reliëf en de figuurstudie in gouache zijn de parade- paardjes van H. Somers. Ook de zeefdrukken vallen Tot eind oktober loopt er in de salons van h Coiffures, Plezantstraat 156 in Sint-Niklaas, een toonstelling met werken van acht Tsjechoslowa grafici. Met het tentoonstellen van acht vooraanstaande choslowaakse kunstenaars scheert Lenart Coiffun 1.30 Televos hoogste artistieke toppen. De Tsjechoslowaakse gr 1 Ronde van bekleedt immers een specifieke en kwalitatief h nokkelaars 1.00 De ieuws Sint-Niklaas. De heer Degraeve aan hel woord tijdens de opening van de Artificiaten toonstelling (Iv) cia is een realisatie van de Vriendenkring Oud-Athe neumstudenten van Sint-Ni- klaas. Zij is nog toegankelijk tot 25 oktober 1987 in de Ci- pierage, Grote Markt, 2700 Sint-Niklaas. Openingsuren: alle werkdagen van 14 tol 17 uur; zon- en feestdagen van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur. Jozef Smet staande plaats in het Europees grafisch gebeuren. kunstexpressievorm heeft een zeer sterke traditie. meerdere eeuwen heeft Praag bindingen met de kis '^0 yefde ke grafiek, maar tevens met de hedendaagse stro ^ps - 22 gen in de kunstwereld van het westen. Karei Demel, Albin Brunovsky, Vladimir Gazovic, dimir Suchanek, Oldrich Kulhanek, Jan Krejci, Anderle en James Janicek behoren tot de vooraan® de groep kunstenaars op grafisch gebied niet enk hun land, maar met hun vele tentoonstellingen 0.1 Washington, Chicago en Tokio, van gans de wereld 30-13.00 I1 Dat deze werken in Sint-Niklaas tentoongesteld wc^ns - 15.4 werken die normaal gepresenteerd worden in de gi ethlehem - ste musea ter wereld, heeft men te danken aan kui 16 30 Ho. naar Walter Brems en diens vriend Luc Sanders, die [^u intens kon takt onderhoudt met de tentoongestelde °"™c stenaars. ieuws -18.C 18.10 Speel rtje Vlaand< ieuws - 17. zoek naa Mier - 1 9.25 Mijn 0 28 Wie k jaar zeg je: Cipierage in Sint-Niklaas Zelden of nooit krijgen jonge kunstenaars, of jon ge mensen die met plasti sche kunst, fotografie of mode-ontwerpen bezig zijn, de gelegenheid hun werk aan het grote publiek te tonen. Gelukkig bestaat het feno meen «Kunstkring» Ge lukkig bestaan er ook ver enigingen die jonge kun stenaars een kans willen geven, hen leren selekte- ren, hen de konfrontatie met de kunstliefhebber of zoeken' naar schoonheid bewust leren ondergaan. Vooral ook scheppen zij de materiële omstandigheden om te kunnen tentoon stel len en zo het pubhek te bereiken dat kunst-geïnte resseerd is. Uiteindelijk brengen zij een wissel werking tot stand tussen, enerzijds, de jonge kunste naars en het pubhek en anderzijds tussen de kun stenaars onderling. De jaarlijkse tentoonstel ling van Artificia is daar om zo interessant, zo kunst-verf rissend, zo teke nend voor wat leeft onder jonge mensen die met kunst bezig- en begaan zijn. Artificia groepeert oud- leerlingen van de huma niora plastische kunsten van het koninklijk athe neum in Sint-Niklaas. Zij zijn voor het eerst te gast in de Cipierage. De deelnemers: T Bogaert, A. dHanis, D. Lobe, C. Malfhet, J. Moerloos, H. Somers en P. Wilssens. De grote kleurvlakken van T. Bogaert symboliseren «beweging» en «oer kracht». Vrij onbestemde vormen schragen onein digheid. De assemblages van weg- werpmaterialen, die A. D'Hanis toont, hjken in een donkerte gevangen. Alleen de herkenbare mu- ziekassemblage straalt hcht en melodieuze gevoe ligheid uit. De kleurenfoto's van D. Lo be vormen een rustpunt, de zwartwit foto's een sterk staaltje van scherp opmerkingsvermogen en vakmanschap, de portret- tekening een teder beeld. Van C. Malfhet is de schil derij «Moeder van smar ten» een gedurfde, met fo to's in verwerkte, kompo sitie bestaande uit veel zwart en wit. Ook zwart overheerst in de fotoreportage van de eigen modekollektie, het aanwe zige rood maakt het werk origineel. Bij jMoerloos is het opval lendste van het grafisch werk de htho's van de

De Voorpost | 1987 | | pagina 14