mrrrYYTTrrYYYTYYX 50*000 frank cash of 10 dagen GRATIS naar de zon cxxxxxDotxxxxxxxxxxrxxxxxDDoooocx:! Bewegingsarmoede in de hedendaagse maatschappij AL De dikste vriend van uw tv. «KtjjOUfl Liberaal Overlegcentrum voor Sport organizeerde studiedag TV-EKSPRES I' TV-EKSPRES Kursus archiefbeheer voor gemeentepersoneel De Voorpost Ivwi Ifra 16 - 16.10.1987 - De Voorpost Zijn wy inderdaad stijve harken geworden wiens botten kraken bij elke beweging? Doe de proef op de som en buig twintigmaal door de knieën. Wie niet op zijn adem heeft getrapt, mag gerust zijn, hij of zij heeft nog voldoende reserves in huis. Een grapje natuurlijk, maar zeg nu zelf zyn wij allemaal niet een beetje lui of bewegingsmoe geworden in de loop der tyden? En wie dacht dat deze bewegingsar moede alleen voorkomt bij overjaarse dames en heren heeft het verkeerd voor, ook de jongelui van wie de gevestigde waarden beweren dat zij de wissel op de toekomst zijn, ook die jonge mensen bewegen veel te weinig. Een en ander werd soms uitvoerig, soms bondig, uit de doeken gedaan op een studiedag die door het Liberaal Overlegcentrum voor Sport (Los) in de zaal Roxy te Dendermonde werd georganizeerd onder voorzitterschap van senator Van Den Broeck. Nadat volksvertegenwoor- Men heeft onder meer de «De opvoedingsfacetten diger Verberckmoes de schoolsportdag herleid tot afwentelen op sportclubs talrijke aanwezigen had een halve dag en men en fitness-centra is moreel verwelkomd, werd in een maakt er zich in vele ge- niet aanvaardbaar en eerste toespraak de bewe- vallen vanaf met de uit- houdt een sociale diskrimi- gingsarmoede in het on- spraak «men heeft vol- natie in», zo rondde ze derwijs besproken. Daar- doende sportmogelijkhe- haar toespraak met een al- voor werd een beroep ge- den na de school». Daarop gemene konklusie dat «Li- daan op mevrouw Botte- overliep ze even het aantal chamelijke opvoeding quin, rijksinspectrice Li- lesuren dat in de verschil- blijkbaar de bevoorrechte chamelijke Opvoeding in lende onderwijsniveau's inleveraar» is. het secundair en niet uni versitair hoger onderwijs. Van haar vernamen, we dat minimaal vier uur per week bewegingsopvoeding noodzakelijk is voor de optimale ontwikkeling van de fysieke basiseigen schappen van het kind met name spierkracht, snel heid, lenigheid en uithou ding. Uit het bekijken van de lessenroosters blijkt dat dit lang niet altijd zo is. Volgens haar heeft de school als taak aan alle kinderen een volwaardige bewegingsopvoeding te geven. Die bewegingsop voeding moet bijdragen tot het verwerven van af- fektieve eigenschappen als daar zijn zelfvertrouwen, zelfstandigheid, hulpvaar- keuringen staat astma (24,1%) en vervolgens aandoeningen van de on derste ledematen (9,7%), aandoeningen van de wer velzuil (8,5%) en overtol lig lichaamsgewicht (7,8%). Opmerkelijk is volgens kolonel Vanmeer beek de grote terugval van de medische kategorie A van 66 naar 42% terwijl het percentage van de C kategorie rond de 3% blijft schommelen. De middenmoot is dus groter geworden in de belangrijk ste groep. Opvallend is evenzeer dat «onze jon gens» steeds zwaarder worden. De laatste tien jaar is het gemiddeld ge- Dendermonde. Het panel op de Los studiedag: mevrouw Bottequin, voorzitter senator Octaaf Van den Broeck, gespreksleider De Boever, Los voorzitter Van Strijthem, digheid, zin voor verant- kolonel Vanmeerbeek en professor Mussen (foto Piet Hermans) woordelijkheid, fair-play en zin voor samenwerking woqdt gegeven en hoeveel om maar de voornaamsten uren lichamelijke opvoe- te noemen. ding daar bij hoort. In het Het onderwijs krijgt even- lager onderwijs zou dat wel niet de kans om aan twee uur per week moeten die vorm van bewegings- zijn, maar de praktijk leert opvoeding te voldoen, dat het eigenlijk ook wel Mevrouw Bottequin wierp een nul uur is. In het se- hier de steen naar onder- cundair onderwijs varieert wijsminister Coens die dat van 2 tot 3 u. per week blijkbaar van oordeel is maar daar is er weer een dat onderwijs alleen ken nisoverdracht betekent. LEES deze week in Wat u nog wou weten over bekertampioen KV Mechelen. Alles over vrouwen en verschil naargelang het net en de leeftijd. In het hoger onderwijs is er geen spra ke van lichamelijke opvoe ding, enkele afdelingen niet te na gesproken. Het onderwijs, zo besloot me vrouw Bottequin, schiet dus schromelijk te kort aan zijn taak die de ge zondheidsopvoeding is. In het leger? Daar is het volgens kolo nel sbh Vanmeerbeek al geen haar beter. Onze sol daten blijken geen voor beelden te zijn binnen het groter Natoverband. Een militair kan zijn taak al leen naar behoren vervul len wanneer hij over een uitstekende lichamelijke konditie beschikt. Kolonel Vanmeerbeeck haalde de statistische gegevens bo ven. Van alle kandidaat miliciens worden er ge middeld 10% na de medi sche kontrole ongeschikt gevonden voor de dienst. Onder hen meer Frans- dan Nederlandstaligen. Veruit op kop van de af- wicht van de milicien toe genomen met 2,5 kilo gram. Het aantal zwaarge wichten (jongens van meer dan 100 kg.) steeg van 197 naar 544. De gemiddelde lengte bedraagt 1,77 meter met de Vlamingen iets groter dan de Walen. Ook het aantal dubbele meters in Vlaanderen is groter dan in Wallonië (25 tegen over 9). Uit een verder onderzoek is ook gebleken dat steeds meer jongeren geen lid meer zijn van een sportclub en dat wie wel aangesloten is, meestal deel uitmaakt van een voetbalploeg. Toch heb ben de ploegsporten veel moeten inboeten. Volley bal een terugloop met 55%, basketbal met 50 en overbal met 40%. De indi viduele sporten als tennis nemen een geweldige toe loop. Verheugend is ook dat 86,8% van de Neder landstalige miliciens ver klaart ten minste 50 meter te kunnen zwemmen. Dus ook de zwemsport gaat erop vooruit. Het aantal rokers neemt af. Uiteraard worden de miliciens meer dan eens getest en het slaagpercentage op deze testen is hoog te noemen. Dat komt omdat er nieuwe tests zijn ingevoerd. Een robotfoto Kolonel Vanmeerbeek had aan de hand van zijn statische gegevens ook een robotfoto gemaakt van de Nederlandstalige jonge man anno 1986. Zijn leef tijd is 20 jaar en 5 maand. Hij heeft een diploma van hogere studies en is ge schikt voor militaire dienst. Hij resorteert on der de kategorie B en weegt 70,5 kilogram voor een lengte van lm77. Hij zou lid van een sportclub kunnen zijn en wanneer dat zo is speelt die waar schijnlijk voetbal. Hij kan wel 50 meter zwemmen en zal slagen in zijn tests voor lichamelijke geschiktheid. Algemene vaststellingen is dat het uithoudingsvermo gen bij de jongeren enorm is afgenomen. Bij het be gin van de militaire dienst valt dat sterk op. Maar daar treedt snel verbete ring in op, meent de kolo nel die verwijst naar de strijdende eenheden waar bijna dagelijks in groep wordt gelopen. De zin voor de inspanning wordt opgewekt. Maar een zwak punt blijven de arm spieren. En de volwassenen? Aan professor Mussen van de Gentse Rijksuniversi teit - de grijze man die steeds het veld oprent wanneer onze nationale voetbalploeg speelt - werd gevraagd om de bewe gingsarmoede bij de vol wassenen toe te lichten. Men kan er volgens hem niet aan onderuit dat het Dendermonde. De Lebbeekse sportraad was goed vertegenwoordigd: v.l.n.r.: oni voorzitter Arthur Semal, Albert Ringoot, Jean Van Strijthem. sportfunktionLiscc Alfons Abbeloos die ook afgevaardigde is van het Olympisch Komitee arrondissement Dendermonde en sekretaris Rik Moortgat (foto Piet Hermans) nemen». Professor Mus- inspanningen kan levi* sen raadde vooral het wanneer daar geen fi s zwemmen aan als de idea- ciële voordelen aan le bewegingsvorm. hangen. Er bestaat Na een dankwoord door' gens de senator ook Jean Van Strijthem voor- iets als vriendschap zitter van het LOS, vatte vreugde, dingen die i senator Van Den Broeck kan beleven en meemalu' de studiedag samen. Het is wanneer men samen voor hem duidelijk dat bewegen in de ruimsti men inspanningen zal van het woord. «We moeten leveren. «Als-fiet- gen niet moe worden 1 ser zou ik bijvoorbeeld niet meer moe te worde mn,e met die andere fietser van was een van zijn doon een andere politieke fami- kertjes om deze studie 0 lie op weg kunnen gaan, af te ronden. Maar vc een weg die ons naar Lim- aleer het zover was k burg zou kunnen «voe- digde hij nog aan ouder worden zijn invloed heeft op het bewegingssys teem. In beweging blijven is van kapitaal belang al is bewezen dat dit ook risi- kofaktoren inhoudt voor de oudere personen. Pro fessor Mussen had het in dringender over de bewe gingsarmoede bij gehandi capten en stelde dat die zonder meer moeten be wegen. «Lichamelijk ge handicapten, de konditie- gehandicapten, de long en hartlijders, de zintuig lijk gehandicapten, zowel de visueel als de auditief gestoorden, de mentaal en psychisch gehandicapten, ze moeten meer beweging xikercn een sp ttel Sint- or de pal van be en bei ren», aldus de senator die Oost-Vlaanderen de sj stelde dat men zich eens tieve provincie 1 moet afvragen of men nog zijn. VAN I» 0NBE l M'jjI subs 1 ttferm, brede fielder kbeh Zele. Kamiel Fierens uit Nieuwkerken was goed voor de nationale titel (bvw) hun problemen en wat er aan te doen is. 72 blz. over wat radio en TV te bieden hebben. 150000 frank cash of een waardebon voor 10 dagen GRATIS Spanje WrakklW ran Dra4«r- Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54 64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur S. Dewachter Sportredaktie: M! De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40 60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1 040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekenin 442-( Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 Enkele jaren geleden werd door het provincie bestuur van Oost-Vlaan- deren een kursus archief beheer voor gemeenteper soneel georganiseerd. Men had namelijk via een onderzoek vastgesteld dat het met de gemeentear chieven zorgwekkend ge steld was. Toch zijn de gemeentebesturen ver plicht voor hun archieven te zorgen. De kursus wilde daarop een antwoord ge ven. De kursus kende met een een grote belangstel ling zodat er besloten werd een tweede sessie te orga nize ren. Aan de 45 regelmatige kursisten die uit 31 ge meenten afkomstig waren, werd tijdens een korte plechtigheid een getuig schrift overhandigd. Het getuigschrift is een blijk van waardering voor de kursisten persoonlijk en een stimulans voor de ge meentebesturen die reeds inspanningen deden voor hun archief. Bij de kursisten van de eerste sessie vinden we de naam van Marleen Van Damme uit Sint-Niklaas terug en in de tweede ses sie kregen Gaston Bul- tinckx uit Sint-Gillis- Waas, Jenny De Lat uit Erpe-Mere, René Ketels uit Hamme, Katrien Van der Gucht uit Sint-Niklaas en Raphael Van Malderen uit Waasmunster het ge tuigschrift. GROTE HERFST OPENDEURDAGEN nAGRI HOBBY CULTURE 41, Rue de la Bourse, 7060 STREPY-BRACQUEGNIES Tel. 064-66.35.93 van vrijdag 9 tot 19 oktober Bij deze gelegenheid bieden wij u aan; Motoculteurs (5 tot 18 PK) benzine of diesel; tuinbouwtractoren en hydraulische houtklievers aan onklopbare fabrieksprijzen. Alle toestellen zijn op de Belgische markt bekend om hun hoge kwaliteit en voordelige prijzen. Voorbeelden: Motoculteur 5 PK met frees 19.800 F Motoculteur 6 PK met frees 23.800 F Motoculteur 10 PK met frees 46.600 F Motoculteur 13 PK met ploeg 97.800 F Motoculteur 13 PK diesel met ploeg 112.700 F Motoculteur 18 PK (diesel met ploeg 153.200 F Tractor met geledingen 18 PK diesel 290.000 F Hydraulische houtkliever (7 tot 30 ton duwkracht) vanaf 34.300 F Duizenden referenties in België en dienst na verkoop. Volledige waarborg. Overname van oude machines. ALLEN HARTELIJK WELKOM. i de grootste scheepslift, Ströpy- 42/0142-GS Het loont DEZE WEEK weer echt de moeite om TV-Ekspres te kopen. Waarom Neem nu die spotgemakkelijke wekelijks terugkerende wedstrijd in TV-Ekspres. U krijgt van ons GRATIS een persoonlijk geluksgetal waarmee heel wat fraaie prijzen te winnen vallen. Deze week is GRATIS naar de Spaanse Costa Het kan nu met Costa Tours en TV-Eskpres. 10 dagen vol pen sion, voor de ronde prijs van 0 frank dat een hoofdprijs van 50.000 frank cash en een pak waardebons van 12,500 frank, waarmee u 10 dagen GRATIS met vakantie kan naar de Spaanse Costa van uw dromen. Waag uw kans, snel naar uw dagbladhandelaar om uw TV-Ekspres te halen en speel mee met het geluksgetallenspel Maar TV-Ekspres kopen loont ALTIJD de moeite overzichtelijke radio- en TV- programma's, boeiende reportages, interes sante achtergrond informatie en pak kende series voor het hele gezin. De hoofdprijs is eigen lijk uw TV-Ekspres zelf! |Df Vii een <i opZi enkel te ga: Uur Raett

De Voorpost | 1987 | | pagina 16