typische Munten en Penningen uit Aalsterse geschiedenis Kandidaat politiek vluchteling van Erpe-Mere uitgewezen bloemenveiling Flora laandag open Twee tiercé winnaars in Moorsel Aalsterse schaakklub Pion tegen Estlands grootmeester Tinu Yim PIPMt 01 dvuviUWSu B laar «Numismatica Alosta» si. Bij de opening van de tentoonstelling munten en penningen van Aalst werden uststa wal toesPra^en Se ouden (a) ing nu de S iokettenzaal van dc KB-filiaul op de Grote Markt liep verleden vrydag tijdens de innint rshow op de Grote Markt eivol voor de vernissage van de tentoonstelling :e ma ganiseerd door «Numismatica Alosta» aan de viering van haar ti'eiyarig bestaan monk Aw^en naast prominenten uit de numismatische wereld en medewerkers Willy Verl rrmai' Philemon Van Coningsloo, J. Bosman, J. De Luyck en A. Desmet uit Aalst amen '"het minst Benny Coppens uit Moorsel ook schepenen Chris Borms en Gilbert illc i\i don. Nationaal voorzitter De Wil situeerde deze tentoonstelling in de viering van de ei eerste decennium in het kader van het E.G.M.P., het Europees Genootschap voor t- en Penningkunde. Bij de opening van de tentoonstelling munten en penningenwas er flink wat igstelling (a) stelde dat wat hier ge- realisatie voor eigen reke- teerd werd, tien toon- n'"g nam. Biezondere hul- (ten met 250 waardevol- de aan Willy die de katalo- tukken voor ruim 8 gus gestalte gaf. oen verzekerd en de Bestuur Het bestuur dat deze ten toonstelling uit de grond stampte en zorgt voor re gelmatige werking bestaat uit volgende leden: uciian- j h Bosman, voorzit- ng. Aalst dat zijn ge- ,er pyhi|emnn 'Van Co- ledems toont in ztjn ilogus die van brochu- evolueerde naar een 2 idaardwerk het vulgari- I ind aspekt ver over rijdt en meer neigt naar 1(1 enschappelijke behan- Philemon Van Co- ningsloo, ondervoorzitter, en en penningen van- F y Gij h se; de 12c eeuw tot op he- Wat hier gerealiseerd kre,arls- Wlll>' Tammer- is geen resultaat van man penningmeester, en 5de leden: Pierre Van Der fcrT WC h Vurst, Public-relations, Mag van wetenschap- Gub s f verantwoord onder- Con|nck_ De latselijk kringvoorzitter <ic'c'cr' mny Bosman loofde de Tien jaar aktiviteit panningen van de me- op 16 oktober 1977 verga- werkers en niet in het derden enkele muntverza- 13 inst het aandeel dat con- meiaars Het Volkshuis en Nator Ignace De Vos besloten een vereniging te n het stedelijk museum stichten waar ze hun kon- Id-Hospitaal in deze den tonen, bespreken en eventueel ruilen. In de loop der jaren werd enkele malen voor een an der lokaal gekozen: - februari 1978 «De Co- ninck van Spanien», Grote Markt - mei 1981 Filateliezaal Stad Aalst, Kattestraat. Het was in december 1983 dat de kring onderdak vond in «Het Paviljoen», Grote Markt 5 te Aalst, waar de maandelijkse ruil- dag telkens op de vierde zondag van de maand plaatsvindt. Sinds 1 januari 1984 is de vereniging aangesloten bij het Europees Genoot schap voor Munt- en Pen ningkunde. De jaarlijkse bijdrage be draagt 250 fr. waarvoor de aangesloten leden volgen de voordelen worden aan geboden: - mogelijkheid tot ruilen in lokaal «Het Paviljoen» indaag vrijdag 16 oktober huldigt burgemeester Maurice De Kerpel het eerste Septande) gedeelte van het gebouwencomplex van de Coöperatieve Vereniging loemenveiling Flora in te 19 u. "at vaak werd betwijfeld heeft zich inderdaad aan de Albrechtlaan 78 Srealiseerd- A.s. maandag start New-Flora inderdaad opnieuw de verkoopaktiviteiten in e'gen lokalen Jen krijgt er alleszins een idee van de geleverde inspanningen, van de grootte en ran de afwerking van dit eigentijds gebouw. LH - maandelijks tijdschrift met bijgevoegd de numis matische agenda van het E.G.M.P. - gratis toegang tot de vergaderingen van alle E.G.M.P.-afdelingen in België - gratis prachtig jaarboek van het E.G.M.P. - uitleendienst van numis matische boeken uit onze bibliotheek Het is omdat Numismatica Alosta tien jaar bestaat het E.G.M.P. besloot het jaarlijks kongres te Aalst te laten plaatsvinden. Dat heeft plaats a.s. zondag 18 oktober te 9.30 u. in de stadsfeestzaal. Munten en penningen Uit de expo blijkt dat er in de Middeleeuwen te Aalst munten werden geslagen in latere tijden gevolgd door reeksen penningen, gelegenheidsmedailles nood- en gevangenisgeld. Via deze kleinoden die Aalst graag her leeft een deel van de histo riek van Aalst vanaf de 12' eeuw tot heden ten dage. De numismatiek fungeert inderdaad als een hulpvak voor «geschiedenis». On geacht hun grote of min der grote geldelijke waar de blijven muntstukken in de eerste plaats getuigen van het verleden. De echte numismaat onderzoekt, vergelijkt en bestudeert ze en situeert ze in de periode waarin ze zijn ontstaan. Hun boodschap ontcijfe ren is echter niet altijd makkelijk. De voldoening om het bereikt resultaat is er dan ook des te groter om. Acht toonkasten Keurig gepresenteerd in glazen toonkasten kon men aan de hand van de katalogus die elk genum merd stuk afzonderlijk be schrijft elk stuk op zijn zin en betekenis testen. In kast 1 zitten de oudste muntstukken, o.a. die ge slagen ten tijde van Mar- gareta van Constantino- pel. In kast 2 vindt U de stukken uit de tijd van Gwijde van Dampierren Jan van Namen, Robrecht van Bethune e.a.m. In kast 3 liggen de resultaten van vondsten. Keltische en Romeinse munten gevon den te Hofstade, Romein se ontdekt in het Osbroek en munten uit de tijd van Lodewijk van Crécy ge vonden bij de bouw van een huis aan de Sint-Mar- tinuskerk. In de volgende kasten lig gen gedenkpenningen, medailles en nood- en ge vangenis geld. Gedenkpenning De vereniging heeft een gedenkpenning uit te koop in brons aan 150 fr. en in zilver aan 650 fr. Op de voorzijde prijkt een repro- duktie van een munt te Aalst geslagen met Ro brecht van Bethune. De tentoonstelling blijft nog toegankelijk vandaag vrijdag van 9 tot 1? u. en van 14 tot 16.30 en morgen zaterdag van 9.15 tot 12 u. en overmorgen zondag van 9.30 tot 12 u. LH «Het Paviljoen» te Aalst had verleden maandaga vond een simultaan schaakwedstrijd plaats. 31 le den van Schaakklub Pion onder wie volksvertegen woordiger Jan Caudron namen het op tegen Tinu Yim, negende op de wereldranglijst korresponden- tieschaken en met bijna 2600 punten behorend tot de top op mundiaal vlak. Een Aalsterse Pion-lid slaagde erin de grootmeester te overwinnen, Mare Boterberg. In zes partijen liep het uit op een remise. De andere partijen waren winstpunten voor de grootmeester uit Estland. Jan Caudron hield het uit tot halftwee in de nacht getraind als hij is o.m. nachtelijke gemeenteraads zittingen tot in de kleine uurtjes. Uiteindelijk verloor hij maar dan zeer verdienstelijk. Aanvankelijk moest de Rus Vasjoekov de Aalste- naar vroeger partij geven doch ziekte belette hem de aangegane verbintenis te honoreren. In Tinu Yim had hij alleszins een uitstekend ver vanger. In de nationale schaakkompetitie neemt Pion plaats in derde afdeling en is deelnemer aan heel wat tornooien. Pion heeft uiteraard ook een eigen klubkampioenschap Op de foto staan twee nationalisten met kamerlid Jan Caudron zittend aan het bord sportief tegen over elkaar. LH In februari van dit jaar verplichtte men Erpe-Mere om vyf kandidaat politieke vluchtelingen op te nemen. Ze werden ondergebracht in een leegstaande woning De Breeckenaer te Erpe en toevertrouwd aan de zorgen van het OCMW die voor een sociaal assistent zorgde om hen te begeleiden. Deze taak werd door het personeel van de dienst zeer korrekt en op een bepaald menselijke manier uitgevoerd zodat de feiten die zich de laatste dagen voordeden niet als een gebaar van dank kunnen beschouwd worden. Integendeel, het OCMW-bestuur en de vaste medewerkers werden op vrijdag 9 oktober voor een voldongen feit gesteld zonder dat zy enige kennis hadden van het gebeuren. Om tot de kern van de zaak te komen dient men bijgevolg terug te gaan in het verleden toen de vijf Ghanezen vanuit het Klein Kasteeltje te Brussel hier afgeleverd werden, zonder dat men voor voorberei ding had kunnen treffen vermits men laattijdig ver wittigd was. Het vertrek van één ervan is praktisch op dezelfde manier ge beurd maar dan in tegen gestelde richting en met een minder menswaardig aspekt. Van het OCMW uit was de opvang perfekt ondanks de moeilijke si tuatie waarin men ge bracht werd. Ook de maanden nadien heeft men geen inspanning ge spaard om de kandidaat politieke vluchtelingen te helpen en vooral de maat schappelijke assistenten verdienen hier alle lof. Nochtans kregen zij van de hogere instanties die de vluchtelingen opgedron gen hadden, nooit de ge wenste medewerking, en dan spreken we hier op gerechtelijk gebied. Het huisvesten van vreemde lingen is al een kiese zaak op zichzelf, maar toch heeft men alles gedaan om het verloop van de onder zoekstermijn in de hand te werken. In juli was het zo ver dat twee van de vijf Ghanezen niet als politiek vluchteling erkend werden en bijge volg binnen de tien dagen het land moesten verlaten. Langs een advokaat om werd beroep hiertegen aangetekend en daarbij voegde men een verzoek schrift voor de Raad van State om de uitvoering van het bevel op te schorten. De Raad van State zou op 10 september 1.1. een be slissing nemen maar dit ge beurde blijkbaar niet ver mits een van de twee uit gewezenen, Isaac A. zich bij de dienst van de Vere nigde Naties op 21 septem ber moest aanbieden voor een interview over zijn dossier. Het kontakt met zijn advokaat werd kon- stant onderhouden en ver leden week zelfs was hij nog op konsultatie ge weest en ook toen wist de advokaat niets af van een verdere ontwikkeling van de feiten en was er be paald geen sprake van een nakende uitwijzing. Op 7 oktober 1.1. krijgt het OCMW via een poli tieagent bericht dat A. Isaac het land uit moet. Deze was toevallig bij de sociaal assistent die hem inlichtte en toen begon er een waar drama, vooral omdat alles zo vlug gegaan was en men amper enkele minuten op voorhand ver wittigd werd. De vreemde lingenpolitie kon de poli tieke vluchteling niet ko men halen maar het Minis- Vervolg op blz. 4 Aalst. De heer Van Belle overhandigt de twee cheques aan mevrouw Van Cuuter die ze later aan de winnaars zou geven (a) Onze verkoper Van Cauter uit de Molenstraat te Moorsel was wat blij toen hij het bericht ontving dat twee van zijn trouwe klanten een flinke som geld hadden gewonnen met de Tiercé. Maandag werden in zijn winkel in aanwezigheid van de Heer Van Belle van de PMU de cheques overhandigd aan de heer Van Cauter. Het gaat hem om bedragen die schommelen rond het half miljoen, gewonnen met tiercé en quarté samen. De winnaars zelf waren op deze overhandiging niet aanwezig omdat ze stonden, op een zekere anomiteit. wat we ook willen respekteren. Maar vast staat dat beiden al langere tijd hun kans wagen met dit spel. Verkoper Van Cauter zegt trouwens dat de Tiercé spelers een trouw publiek vormen dat bestendig aangroeit en bovendien niet eens zo moeilijk en ingewik keld is als men wel denkt. Nieuwe spelers kunnen rekenen óp een pak goede raad van onze verkoper en er is bovendien het informatieblad van de organizatoren dat viermaal per week verschijnt en waarin men alle gegevens vindt die nodig zijn. In dat blad onder meer een ideale rangschikking van d^, paarden, al wordt die natuurlijk niet altijd bewaarheid tijdens de koersen zelf. Er komt ook een dosis geluk bij kijken, zegt de heer Van Belle die van oordeel is dat men bij de Tiercé meer kansen maakt om bij de gelukkige winnaars te zijn dan bij om het even welk ander spel. «Misschien zijn de gewonnen bedragen niet zo groot als bij de Lotto, maar een half miljoen rijker worden is toch maar flink meegenomen». Iets waarmee we het volkomen eens zijn. Bij onze verkoper Van Cauter kan men nu al vijf jaar terecht voor het invullen van de formulieren. Het is niet de eerste maal dat er iemand winnaar werd van een flink bedrag. «Het spoort aan om verder te doen», zo zegt hij en hij voegt er nog aan toe dat allicht ook anderen nu zich geroepen zullen vóelen om hun kans te wagen. Waarom niet eigenlijk? Het geluk lacht misschien ook u toe. IDAG 16 OKTOBER 1987 40- JAARGANG NR. 41 - 40 F

De Voorpost | 1987 | | pagina 1