in volks koppel bij uitstek Aalsters Dekenijverbond in het zilver !t? CM: Gespreksavonden ïp Echtgescheidenen strumviering slant en Clothilde vijftig jaar in trouw verenigd Sc wa staat voor scheidenen Ge- avonden Regio bestaat vijf jaar. In nber 1982 gingen er laad voor de eerste mensen uit de regio die in een echt- lingsfase zijn beland, lanlef1 °P weg- Verplichte rijrichting verdaagd «Bosselingen» in Hofstade De Voorpost - 16.10.1987 - 3 .aal medeleven van de hele gemeente en eerbetuigingen uitgedrukt in een van bloemen, tinnen borden, geschenken allerhande waaronder niet in het het prachtig gelijkend geschilderd portret van jubilaris Constant door tgenda childer Jean Roels, een familielid, vierden de echtelingen Constant Van den eemI k (Meldert, 4 oktober 1910) en Clothilde Creygelman (Moorsel, 31.07.1914) 'g ges en zaterdagnamiddag hun gouden huwelijksjubileum. Ze huwden inderdaad te 8evoe el op 8 oktober 1937. gaat h arde ii huwelijkspaar 1 *")en< e eucharistieviering ^waa' e pastoor André van z de lof van Clothil- e Constant voor een 5 een evulde kerk die de och niet makkelijke erkeJ agnamiddag hadden ideerd om hun erlj! ie bi< ,e dragen bi' ring van dit populair raao ;1 dat zijn stempel op ilks parochieleven in a ,sc mate heeft gedrukt. ,e a laren inderdaad bij alles dat te Meldert irde betrokken. •ndt o eelbelovende knaap met als knaap toonde IS' mo lant Stantje in de nee nond zich een be- begoi 0| jongetje zowel bij fenen usters jn de «pap- de I» als bij meester Cy- te vt [uylaert die hem leer- ezen en schrijven, ter August van' den |de voor wie hij af en iefdesbrieven smok- e en meester «Cha- If B De Saedeleer die hem wjlen Gustaaf Mer- :o mooi van «Minne- is en Baron» liet de- :ren. Reeds dan zat kleine Constant de •rechtl imstige akteur. eeft niet alleen in de joskli 1, ook op «De Kat» Er iij een haantje voor- aag g n bij heel wat katte- )ortre d was hij niet ver te ^n Bi en. Technisch be- n Bi als hij was de 1 naai ;te uit een schrijn en g( ersfamilie waarvan breké ikel Sooi» zowat alles ok el) ;t v( de Leii liep1 n hel rijke. kon repareren zelfs hor loges die nog marsjeerden als hij er na monteren een paar stukken in vergeten was maakte hij voor zijn vele kameraden «ij zer kes», de voorloper van echte schaatsen, om op Meldert-vijver te gaan «schaverdijnen», schaat senrijden. En in de kerk was hij tot zijn 14' jaar een uitgelezen misdienaar die, als zoon van herbergier Péken Viool, ook de smaak van de miswijn wist te waar deren. Op stiel Van zijn veertiende jaar reed hij elke dag per fiets naar Brussel «op stiel» bij de firma Van Parijs. Tege lijkertijd een degelijke dagelijkse training want Constant had ook koe- reursbloed in de aderen stromen en met de ploeg «Lion Rapide» en de «Ve- loklub Meldert» haalde hij menig sukses. Op stiel evolueerde hij vlug van leerjongen naar halve-gast begaafd als hij was en steeds bereid tot bijleren en zich vervolma ken. Hij zag ook zijn uur loon geleidelijk stijgen van 25 naar 50 en zelfs naar 75... centimes per dag. Ordonnans Gedienstig, beleefd, ge willig en een mondje Frans kunnen sprekend, was sol daat milicien Constant Van den Broeck bij het 9' linieregiment in het Klein Kasteeltje een gedroomd ordonnans van de kolonel. Waarbij hij me dan wel even korrigeerde want ei genlijk was hij meer de ordonnans van madame van de kolonel voor wie hij alle mogelijke bood schappen deed en karwei tjes opknapte en vooral ordonnans van «het paard van de kolonel» dat zijn volledige aandacht en toe wijding genoot. Gehuwd Maar ook de liefde was deze man, van alle mark ten thuis en specialist op vele vlakken, niet vreemd. Te Moorsel in 't Katte- straatje vond hij Clothil de. Niet die van Clovis doch die van Creygelman, van Centers. Die stond dan ook verder, 50 jaar lang en hopelijk nog veel langer, centraal in zijn le ven. Een volwaardige huisvrouw en huismoeder die hem twee kinderen schonk wat leidde naar 7 kleinkinderen en 5 achter kleinkinderen. Clothilde werd, eens te Meldert in geburgerd, de gewaar deerde waardin van het lo kaal van de Fanfare Sint- Cecilia. Een ontmoetings huis voor vele verenigin gen en waar ieder niet- Meldertenaar als bij won der «landde» en er zich thuis yoelde. Als «bazin» had ze de gave niet alleen van vriendelijkheid en ge dienstigheid, maar ook kon ze haar mond houden u tl elke groep kende lid-vi A ups en downs. Er vragen over de ndg, taak. over de wijze over de manier kerken. A blijft alleszins voor een «kans» die nieuwe impulsen lieden. vergi - umviering vijfjarig bestaan gevierd op een vor- avond in de aula van Sint-Jozefscollege, traat 7 op donderdag itober te 20 u. Ieder- er welkom. Uiter- meer speciaal die in echtscheidingssituatie eft. Om de kosten te n dragen wordt wel 'ijdrage van 120 fr. acht. Van Steenwegen, Vattlfaam a,s psychothc- /al 't en sexuoloog in het munikatiecentrum in »joel zal i.v.m. echt scheiding handelen over het zelfbeeld van de ge- scheidene, het probleem sexualiteit in de scheiding en het probleem van rela- tie(s). Egra: een stimulans om naar buiten te komen Scheiding kan leiden naar «verdoken» leven. Ge- scheidenen worden vaak door buren en kennissen aan hun lot overgelaten. Verwerken van een scheiding gaat gepaard met pijn. Gezocht wordt dan naar een nieuwe «thuishaven» voor wie niet dadelijk in een nieuwe relatie te rechtkomt. Egra: uitdaging aan ver eenzaming Wie in problemen onder gedompeld zit voelt zich vaak vereenzaamd. Hij voelt zich vaak niet meer gemotiveerd om zichzelf te verzorgen op elk gebied. Dat maakt het probleem nog zwaarder. De eerste stap om uit de vereenzaming te komen moet uitgaan van de ge- scheidene zelf. Egra is geen werk van spe cialisten, ook al wordt er zo iemand wel eens uitge nodigd, maar is vooral het werk van mensen die de harmonie met zichzelf al wat teruggevonden heb ben. het probleem al dui delijk geplaatst hebben en zonder pretentie van 'ik ben er al' iets van dat ge vondene weten mee te de len en anderen er in te laten delen. Maar 't kan best dat men sen inpikken op wat er aangeboden wordt, dan een tijd wegblijven (als 't ware een 'experience time' nemen) en plots weer eens meedoen. liet algemeen principe telt: niemand is hier ver antwoordelijk, men is sa men verantwoordelijk. Sa men wordt bekeken wat kan en niet kan. Zonder dat iemand zich verplicht weet, is het bemoedigend hoe je ziet dat mensen spontaan 't geheel willen dragen en zich vrijwillig als vaste kracht aanbie den, bewust van de kans die Egra is voor velen. Nadere informatie in Je- bron, centrum voor jeugd- en volwassenenpastoraal. Meer speciaal in het Servi cecentrum voor levensver dieping, Begijnhof 1 le 9300 Aalst. Tel. 053- 77.51.16. LH en was allerminst een doorgeefluik voor alle juiste en minder juiste nieuwtjes. De oorlog Gemobiliseerd in 1939 bij het 39' Linieregiment, een ontdubbeling van het 9' piot, was Constant met een aantal dorpsgenoten als Albert Jacobs en Ro bert Van Keer gekazer neerd in Hamme - Mille en belandde na de vijandelijkheden die hem naar West-Vlaanderen brachten naar Duitsland. Niet zonder hindernissen want Constant zat op één van de drie boten waarvan de één verging bij Wil- lemsstad wat veel slachtof fers maakte. Onderweg gekregen chocolade hield hem en zijn maats in leven tijdens de lange tocht. In Fallingbostel in de Lüne- bruger Heide werd hij uit besteed bij een schrijn werker waar hij als vol leerd vakman kind aan huis was en niets, maar dan ook niets te kort had. Als een der laatsten gede mobiliseerd werd hij ech ter door de bezetter op geëist om als schrijnwer ker te gaan «arbeiten» op het nieuw aangelegd mili tair vliegveld van Chièvres tussen Ath en Mons waar hij onder meer een toren van 36 m verhoogde tot 45 m. Een man van alle getijden Een halve eeuw lang speelde Constant toneel. Niet alleen in het dagelijks leven want hij was een geboren akteur maar ook op de scène. Zowel in blijspelen als in drama's en operettes was hij een ge vierd amateur-artiest met glansrollen o.m. in «Hoger Op», «Tips en Tops», «De Goudboer» en noem maar op. In de fanfare was hij een gedroomd batterist met doorgedreven aangeboren gevoel voor maat en ritme. Dat zat er reeds in als kleine jongen als hij met de trom de wipschieters ging oproepen 'voor de jaarlijkse koningsschie- ting. Nadat hij de «klas noten- leer» te Meldert met suk ses had doorgemaakt en breeknoten voor hem geen geheimen meer hadden werd hij in de fanfare eerst bugel en daarna tromme laar om tenslotte de grote trom te beroeren met ge voel en ritme. Hij was trouwens een grossecais- sespeler die hier en daar op vraag zijn medewer king verleende en waar mede men nooit op de sukkel zou geraken. Ook het Meiderts paro chiaal zangkoor was een van zijn vele aktieterrei- nen. Zijn verdiensten wa ren dermate dat hij er voorzitter van werd. Wipschieten zat hem in het bloed. Zijn vader was keizer geweest van de aloude Wipschuttersmaat- schappij «Saint-Joseph», zeg maar «de Jefkes» en ook Constant werd ko ning. Zoon Willy is niet alleen koning en keizer doch schoot zich onlangs met zijn gesofisticeerde boog tot «keizer der kei zers» uitgerekend in de Keizershallen te Aalst. Als sportman was en is Constant nog steeds voor zitter van wielerklub «'t Gouden Wiel» en voorzit ter van de «Meldertse Stratenloop». Reizen was verder een van zijn meest geliefde bezig heden en wie eens met één van de 40 Pinksterreizen is meegeweest naar Duits land heeft hem leren waar deren als een aangeboren humorist, zanger en enter tainer. Duivenmelken is nog dagelijks ziin voornaamste bezigheid elke voormid dag en feestvieren doet hij zoveel mogelijk met o.m. de Confrérie van de H. Rochus en de Oudstrij- dersvereniging. Schepen Zijn hoofdaktiviteit naast zijn vak schrijnwerker waarbij hij veel hulp ge noot eerst van broer Au gust en later van zoon Wil ly en zijn waardschap van het lokaal op de Kat dat hij meestal toevertrouwde aan echtgenote Clothilde Aalst. De jubilarissen met de eeuwige glimlach (Ih) die het met de glimlach deed was echter de poli tiek. Niet zozeer de natio nale, wel de dorpspolitiek. Zes gemeentelijke verkie zingen na mekaar stelde hij zich kandidaat en van de tweede keer was hij gemeenteraadslid. Als lo kaalhouder moest hij ech ter vaak water in zijn wijn doen en zich op het achter plan houden als het er op aan kwam schepen te wor den niettegenstaande zijn groot aantal naamstem- men. Dat hij uiteindelijk dan toch schepen werd en dan nog van openbare werken wat hem duidelijk lag was de bekroning van ruim 40 jaar aktivitei- ten in de dorpspolitiek. Sinds enkele jaren zijn Clothilde en Constant gaan wonen in hun nieuw bouw aan de Stevensveld- straat. Constant heeft er nog steeds een werkhuis en... een duiventil. Nog steeds heeft hij quasi geen tijd. Hij helpt zijn kinde ren bij allerlei klusjes en is in de geburen de repara teur voor alles en nog wat. Dat beiden nog steeds in goede gezondheid verke ren blijft een wissel voor de toekomst. LH Verleden zondag vierde het Verbond Aalsterse Dekenijen, een kwarteeuw geleden opgericht, zjjn 25-jarig bestaan. In de eucharistieviering opgedragen voor afgestorven leden werden verdienstelijke bestuursleden gehuldigd. Het waren voor de Zoutstraten Robert Praet, voor Molendries-Varkensmarkt- Hovenierstraat Gilbert De Moor, Paul De Wolf en Paul Vinck, voor de Kattestraat Jozef Van Den Steen en Eugeen Appelmans, voor de Nieuwstraat Lutgart Mally en Paul Eeckhaut, voor de Moorselbaan Emiel Moens, Tony De Geyter en Herman Verdoodt, voor Hoge Weg Erembodegem Herman Verdoodt en Emiel Verbeiren en voor Dorp Hofstade Camiel Van Caeckenberghe. En last but not least Luc Van Dorpe, Pol De Paepe en Rimbaut. Aalst. Op tien jaar verloor de stad 8000 inwoners... - Moet Aalst een stad blij ven zonder papierbakken en zonder openbare toilet ten? Voorzitter Schollaert hoopt eerstdaags met zijn staf te zullen worden ont vangen door het stadsbe stuur om deze zaken eens gemoedelijk te bespreken en uit te kijken wat haal baar is. Op de agenda van de jong ste gemeenteraad stond een punt dat er toe strekte het verkeer komend uit de Arbeidstraat verplicht rechts te doen afdraaien en dus het Kiezerlijk Plein op te rijden en niet langer het snijdend verkeer naar links toe te laten. De proefperiode zou voldoe ning hebben gegeven. Daarmee ging raadslid Pa trick De Smedt (SP) aller minst akkoord. Hij zegde het verkeer te hebben geobserveerd en gezien te hebben dat de verplichte rijrichting quasi niet werd opgevolgd. Hij argumenteerde verder dat wie de verplichte rijrich ting wél volgt op het einde van het Keizerlijk Plein gekonfronteerd wordt met een gevaarlijke draai. Vele fietsers o.m. van de Handelsschool, staan nu voor de keuze. Ofwel te voet oversteken ofwel rond het Keizerlijk Plein rijden. Volgens De Smedt maakt de nieuwe regeling het verkeer allerminst vlotter en blijft het snij dend effekt bestaan. Bo vendien wordt het principe van tweerichtingsverkeer op de Wallering erdoor ontkracht. Tenslotte voegt hij er aan toe dat de bewo ners van de Arbeidstraat bij het tot stand komen van deze wijziging niet werden betrokken. Hij vraagt dan ook dat het punt zou worden verdaagd voor verder onderzoek. Iets waarmee op voorstel van burgemeester De Ker- pel werd aanvaard. Na verder onderzoek zal dit punt dan later terug op de dagorde verschijnen. LH 1 UT. r WVG Aalst vierde zijn derde lustrum met een diner (a) Het stadsbestuur stelde in de gemeenteraad voor de nieuwe straat tussen Hek- kestraat en Industrieweg «Bosselingen» te noemen waarbij wordt teruggegre pen naar een toponiem of te plaatsnaam. Deze topo niem wijst op een bebost perceel dat naderhand een meers is geworden. Edgard Hooghuys vraagt waarom een onbegrijpba re naam aan een straat wordt gegeven. «Of is het een verwijzing naar «biosselere», bulten slaan?». Waarom niet lie ver via een straatnaam personen of verenigingen vereeuwigen die iets de den om ons patrimonium in ere te houden? Waarbij hij, gewoon als voorbeeld. een volksmen citeert. Frans Breckpot, alias «Vosse Kilo» die zich ver dienstelijk maakte voor de bevolking door zijn dui zend bloedgiften. Wanneer gediskussieerd wordt over «Bosselingen» of «Bosselingenstraat» zegt Hofstadenaar Marcel Lorie dat beide vermeldin gen voorkomen. Schepen Borms zegt dat de gemeenteraadskommis sie unaniem met «Bosse lingen» akkoord ging doch Patrick De Smedt zegt dat er heel wat diskussie aan voorafging. Finaal wordt het dan voor ons en voor het nageslacht gewoon «Bosselingen». LH Akademische zitting In de trouwzaal van het stadhuis mocht Verbonds voorzitter Albert Schol laert schepenen De Maght, Borms, Willems en Bourlon verwelkomen, samen met afgevaardigden van de 14 Dekenijen en van de Middenstandsraad en tal van sympatisanten. Luc Van Dorpe schetste de historiek van het Ver bond. Het Verbond van Dekenijen vond zijn oor sprong in het niet honore ren door het stadsbestuur van 25 jaar terug van zijn beloften om ter gelegen heid van braderijen de straat in kwestie verkeers vrij te maken. In de Mo lenstraat spande men ei gengereid de straat af tij dens de braderij en de vol gende dag wist Pol De Paepe alle dekenijen tot «één Verbond te vereni gen» wat de slagkracht uiteraard ten goede zou komen. Groei Luc Van Dorpe schetste de verdere evolutie en groei van het Verbond De kenijen Aalst. Nadat de eerste stoten werden gege ven door een bestuur met voorzitter Frans Steen- haut, ondervoorzitter Pol De Paepe en sekretaris Paul Vinck groeide het Verbond met de 5 deke nijen Molenstraat, Zout straten, Kattestraat, Nieuwstraat en Molen- dries-Varkensmarkt en Hovenierstraat, kwamen er nog Koolstraat, Hoog straat, Vlaanderen- en Gentsestraat en Moorsel baan bij. Met de fusie kwamen er ook twee deke nijen uit de deelgemeen ten: Dorp en Hogeweg Erembodegem en Dorp Hofstade. Ook nog de De kenij Nieuwkerken en re cent Hopmarkt en aanpa lende stiaten. De meest verstedelijkte deelge meenten maken dus ook deel uit van het Verbond Dekenijen Aalst. Hun aktiviteiten richten zich vooral naar verkeers problemen, parkeermoge- lijkheden, stadsrenovatie, verbetering van trottoirs en eveneens naar folklori stische gebeurtenissen met o.m. de Aalsterse vlaaien en de Topdag. Uit de aktiviteiten van het Verbond groeide het Co mité voor huidige Midden standsraad met voorzitter Pierre De Poorter. De strijd werd aangebonden tegen wildgroei bij de in planting van grootwaren huizen en samen met de zes Aalsterse volksverte genwoordigers tegen on eerlijke handelspraktijken wat zelfs resulteerde in een «Aalsterse Wet». Rekwisitorium Gelijk Ons Heer is ook voorzitter Albert Schol laert. Hij slaat niet of hij zalft. Hij begon echter eerst met te zalven. In de Dirk Martensstraat werd inderdaad aangetoond dat het in Openbare Werken ook goed en vlugger kan gebeuren. Maar wat zal er gebeuren in de Koolstraat en op de Moorselbaan. Aalst is het werktempo in de Dendermondsesteen- weg nog niet vergeten. - Wat is er geworden van de realisatie van de in het struktuurplan beloofde 21 nieuwe parkings. Aalst heeft er twee maar nog voor hoelang zullen die in de Pontstraat en in de Kat testraat kunnen gebruikt worden. Hopelijk gaat men niet wachten om in vervanging te voorzien tot het moment dat deze bei de parkeergelegenheden effektief zijn uitgeran geerd. - Wat baten bloembakken en nauwelijks begaanbare voetpaden? - Waarvoor is tweerich tingsverkeer goed als men per fiets van van de ene put in de andere valt? - Wanneer gaat men zoals in vele steden reeds het «12 minuten gratis parke ren» invoeren wat enorme mogelijkheden biedt? Aalst wil een propere, leefbare en klantvriende lijke stad zijn. - Als te Brussel de Noord- Zuidverbinding wordt ge realiseerd wordt te Aalst eerder geopteerd voor het verlaten van de oost-west verbinding waarbij de Grote Markt dan een ver laten plaats wordt, voor velen moeilijk bereikbaar. Wanneer gaat men lang zaam verkeer op de Grote Markt toelaten tijdens pe riodes dat er niets spe ciaals op de Markt gebeurt? - Wanneer en hoe gaat men een halt toeroepen aan de ontvolking van Olie op de golven Schepen voor midden stand Ghisleen Willems giet olie op de golven. «Het is niet omdat ge niet zoveel ziet bougeren dat er niets zou gebeuren. Er be staan plannen te over doch voorlopig onbreken nog de financiële middelen» zegt de beleidsman die ui teraard met de problemen van de middenstand fel be gaan is. Aalst moet een winkelstad blijven voor een achter land van zowat een kwart miljoen inwoners van de Denderstreek. De mid denstand is daarbij een be langrijk element. Hun in ventiviteit en kreativiteit kan wonderen verrichten. Het Verbond met de 14 Dekenijen en de Midden standsraad moeten daar aan samen met het stads bestuur hun beste zorgen besteden. Ook al wordt het «verlanglijstje» van het Verbond nu een «ei senpakket» toch zal dia loog en willige samenwer king een noodzaak blijven om tot valabele resultaten te geraken. Enquête Uit een enquête door de ekonomische dienst blijkt dat Aalst 2249 handelsza ken telt waarvan 1192 win kels, 592 dienstverlenende bedrijven en 465 horeca bedrijven. Aalst biedt de klanten een rijk en gedi versifieerd aanbod van ar tikelen en dit in frisse, ei gentijdse panden. Het stadsbestuur wil daar enboven een ambachtelij ke zone op de Lion d'Or- terreinen inrichten voor KMO'ers.

De Voorpost | 1987 | | pagina 3