Oost vlaams kultureel jaarboek aan veertigste editie toe Tentoonstelling van Albert Van Hecke te Hamme Lebbeekse toneelgezelschappen op de lichtere toer Nieuwste dichtbundel van Gerda Berckmoes toont eenvoud van het woord Gela Mertens-Crabbe in Belfortzaal te Aalst In raadzaal van gemeentehuis van Zele voorgesteld «man 1de H JBens c ter «De derbelle Paprot. Voo [Seizoensprod' °e de kamer Anton Van Wilderode, geroemd en gelauwerd, zorgde er vrijdagavond voor dat het hart en de geest van elke aanwezige in de mooie raadzaal van het gemeentehuis van Zele meer ging openstaan voor de poëzie. Van Wilderode leidde dan de allernieuwste diohtbundel «Valstrikken» van de Zeelse diohteres Gerda Berokmoes in, en zei zonder meer, dat de poëzie van deze vrouw uitmunt door een ontwapende eenvoud en sohoonheid. Uitspraak die hij in heel wat poëtisoher taal aan een aandachtig luisterend publiek kracht bijzette, door uit een aantal gediohten ook passages te lezen. Van Wilderode liet het deklameren van een selektie uit dit werk over aan Johan Van Cauwenberge die zioh van deze opdracht uitstekend wist te kwijten. «Valstrikken» is een dicht bundel die past in de reeks publikaties van Point, een jonge uitgeverij die zich tot doel heeft gesteld poë zie uit te geven, zowel van mensen van eigen bodem als in vertaling. Maar Point gaat veel verder dan alleen maar het op de markt brengen van dicht bundels. Point wil de poë zie konfronteren met de beeldende kunst. Voor elke nieuwe bundel wordt een itaand kunste naar aangezocht om voor de nodige verluchting te zorgen. In «Valstrikken» komt Raf Coorevits aan de beurt. Veel aandacht schenkt Point ook aan het uitzicht van de dichtbun dels. Een mooie omslag, gedrukt in een steeds an dere kleur, vormen de bun dels na verloop van tijd een onschatbaar geheel aan wat Vlaanderen aan voor aanstaande dichters heeft. Tegenstellingen Met zijn wat hese stem be handelde Anton Van Wil derode de inhoud van de dichtbundel «Valstrik ken». Hij onderscheidde daarin meerdere tema's. Onder meer de strijd tus sen de macht en onmacht van het woord. De hele bundel wordt in feite door die tweespalt beheerst zo zei hij en hij oiteerde enke le frasen die meer specifiek over deze macht en on macht handelden. Een tweede tema dat sterk naar voor komt is dit van het Zele. Gerda Berckmoes en haar echtgenoot, aandacht luisterend naar Anton Van Wilderode Het is meteen een uitnodi ging om «Valstrikken» dagelijks leven, van het ei gen huis en de onmiddellij ke omgeving, het huis waar de liefde heerst, dat beschutting biedt maar dat ook een bedreiging in houdt. Wie «Valstrikken» leest, zal het duidelijk zijn dat de echte liefde zeer be langrijk is. De dichteres wijdt daar vijf gedichten aan. Uit de bundel blijkt ook de eenvoudige taal die Gerda Berckmoes ge bruikt. Geen ingewikkelde beeldspraak, geen gezoch te kryptische dekoratieve omschrijvingen, maar een klare duidelijke taal. Bo vendien maakt ze voor zichtig gebruik van het rijm. Dat siert haar en dat maakt dat haar poëzie ook toegankelijk is voor velen. lezen en te herlezen, te la ten doordringen in de ve zels van je eigen zijn. Een Europalia-bundel Naast de dichtbundel van Gerda Berckmoes, bracht Point ook een Europalia- bundel op de markt die on der de titel «de schreden van de nacht in het gras» helemaal gewijd is aan Oostenrijkse dichters. Pro fessor Vyncke stelde die bundel voor en wees erop dat men er dichters van alle leeftijden in aantreft die schrijven vanuit hun Oostenrijkse eigenheid. Professor Vyncke maakte er trouwens een lange ge schiedkundige inleiding van om aan te tonen dat Oostenrijk niet zo nauw keurig kan omschreven worden en dat dus ook de Oostenrijkse literatuur en poëzie niet in een paar woorden te vatten is. In de bundel werden 18 dichters opgenomen en samen zor gen ze voor 40 gedichten. De meerderheid van deze dichters werd geboren in de twintiger jaren. Een van de belangrijkste fïgu- nog de literatuurprijs Eu- ropalia mocht in ont vangst nemen. De temata die bij haar aan bod komen zijn onder meer het lang zaam wegebben van de geestelijke individualiteit in een wereld van techno logische vervlakking. De bundel die op de avond van de voorstelling, nog niet klaar was, maakt deel uit van de Point-reeks. De schitterende avond werd muzikaal opgeluis terd door Louis Pas aan de piano, die zijn grote vir tuositeit demonstreerde met enkele schitterende werken. De dichtbundel «Valstrik ken» kost 195 fr. en is verkrijgbaar op het adres Point vzw Uitgeverij, Ger main Droogenbroodt, Brusselsesteenweg 356 te 9402 Meerbeke-N inove Men kan ook een abonne ment nemen voor 5 bun dels en dan kan men 950 fr. overmaken op reke- ren erin is ongetwijfeld 11- ningnummer 421- se Eichinger die deze week 6086181-96. Zele. Gerda Berckmoes een en al aandacht bvw Met de jaargang 1986 is het kultureel jaarboek voor de provincie Oost- Vlaanderen aan zijn veer tigste editie toe. De eerste jaargang, over het jaar 1947, werd in december 1948 uitgegeven door de kommissie voor kulturele aangelegenheden, in een kleurige omslag van de hand van Herman Verbae- re. Zowat een jaar na de publikatie van het eerste kultureel jaarboek werd bij beslissing van de Pro vincieraad van 19 oktober 1949 een provinciale dienst voor kulturele en sociale aangelegenheden opgericht, die later (in 1972) werd gesplitst in een dienst voor kulturele aan gelegenheden en een dienst voor sociale aange legenheden. Sedert 1952 is de dienst voor kulturele aangelegenheden gehuis vest in het gebouw aan het Bisdomplein te Gent, waar hij o.m. al jaren instaat voor de redaktie van het kultureel Jaarboek. De veertigste jaargang van het kultureel jaarboek ver schilt niet fundamenteel van de vorige: weer bevat hij de traditionele dertien hoofdstukken, waarin ver slag wordt uitgebracht over een jaar kultureel le ven in de provincie, met de nadruk uiteraard op de ei gen provinciale initia tieven. De dertien hoofdstukken worden dit keer echter voorafgegaan door een overzicht van de diverse manifestaties die door het provinciebestuur werden georganizeerd n.a.v. de 150ste verjaardag van de goedkeuring van de pro vinciewet door de Kamer op 30 april 1836: de akade- Albert Van Heeke is in Hamme wellicht de meest bekende kunstschilder. Momenteel loopt in de feestzaal van het Hamse gemeentehuis zijn vijfen veertigste tentoonstelling: een buitengewoon overzioht van zijn versohillende werken. Hamme. Veel volk bij de opening van de 45e tentoonstelling van de Hamse kunstenaar Albert Van Hecke (vh) Dit weekend wordt te Lebbeke het amateurtoneelseizoen 1987-'88 ingezet. 8peciaal aan dit nieuwe seizoen is het feit dat het aantal kringen (voorlo pig?) herleid werd tot vijf. Afwezig op de grootlebbeekse sien is immers toneelkring «Ommekaar», althans wat zijn eerste produktie betreft. De onenigheid in het Ommekaar-huishouden blijkt uit te groeien tot niet te lijmen meningsverschillen. Toneelkring «Wij", dit jaar aan zijn twintigste bestaansjaar toe, bijt traditioneel de spits af. De kring van voorzitter Renaat Moeyersoon doet dit met de produktie van «Verlengd Weekendeen komedie in acht taferelen van de Vlaamse auteur Lode Pools. Centraal in deze produktie staat Annie Bosman, twintig jaar op de planken bij «Wij». Roger De Wilde voert de Al zeer vroeg is Albert Van Hecke beginnen tekenen en schilderen. Als hij veer tien jaar was kwamen zijn eerste werkjes tot stand. Het was vooral door eigen studie dat hij zich trachtte te volmaken. In 1929 orga niseerde hij zijn eerste ten toonstelling in het zaaltje van de toenmalige Casino in de Kerkstraat te Ham me. Dat stimuleerde hem om verder te gaan. Het be gon met een groepsten toonstelling met kunst kring Pogen te Hamme en te Dendermonde bij kunst kring Heropbloei in de zaal Ravets. Het ging steeds verder in de koninklijke academie eveneens in Den dermonde. Zijn werken waren ook nog te zien in De Kroon te Zele en te Aalst in Het Belfort. Dit waren meestal groepsten toonstellingen. Het zou duren tot in 1937 voordat hij opnieuw uit pakte met een individuele tentoonstelling in Hamme. Dit zou de start worden van zijn jaarlijkse tentoon stellingen te Hamme. Vooral vanaf 1943 werd dit ieder jaar bestendig en elk jaar kreeg het Hamse gemeentehuis Albert Van Hecke op bezoek. Maar Albert Van Hecke ekposeerde niet alleen in Hamme. Zijn schilderijen gingen vlot van de hand en zijn verspreid in vele ge meenten en steden van ons land. De nu 78-jarige en nog steeds flinke Albert Van Hecke hoopt dat hij zijn vijftigste tentoonstelling in Hamme nog zou mogen beleven. Hij heeft daar- rond al heel wat plannen gemaakt. Hij zou dan wil len teruggrijpen naar zijn allereerste werkjes uit de jaren 1929 tot 1937. De huidige tentoonstelling is tot volgende week te be zichtigen in de feestzaal van het gemeentehuis elke dag van 15 tot 19 uur en op zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 15 tot 19 uur. Albert Van Hecke was we ver van beroep en is als kunstschilder een autodi- dakt. Hij gunde zijn ogen de kost bij de toenmalige schilders uit Hamme zoals Jef De Boeck, Jozef Goet- hals, Maurice Tilley en ve le anderen. In het begin ging zijn aandacht meestal naar de oude gebouwen in de Hamse omgeving. Maar na verloop van tijd zou de «Van Hecke» geboren wor den zoals hij algemeen be kend is: de man van de Durme en Scheldezichten. De laatste jaren schilderde hij alleen maar dergelijke vergezichten. Steeds weer met hun wisselende wol kenvelden afhangend van het seizoen, de tijd, het jaar. HVC («Verlengd Weekend» opgevoerd op 24, 6 en 30 oktober en op november. Naast Annie verschijnen ook Huyghens en Jan op de bühne. 14 november brengt de Rederij kers- Iverlingen» uit de première «Kom doe eens wat», komedie van de beken- Neil Simon. Raf Rey- (NTG) voert de regie, overige voorstellingen door op 20. 21, 22 en november. In de bezet vinden we Hilde Van (ex-Ommekaar), An- Meert, Rita Engelaer nan mannelijke kant Philips, Etienne Van Meeren en Ward Uyt- Voor haar tweede opteer- voor het wel- j^kende «Tramlijn Begeer- van Tenessee Williams, een produktie waarmee zij zich voor de provinciale ju ry presenteert. De Koninklijke Rederij kerskamer «De Constmin- nende Jonokheyt» (Toneel kring Vrede) opteerde voor de komedie «De Huwelijks reis» van Jacques Deval. An Petersen voert de regie. Deze produktie wordt op gevoerd op 28 en 29 no vember en op 6 en 7 de cember. Verschijnen voor het voet licht: Rik De Pauw, Michel Bauwens. Herman Bos- teels, Bart Van Ransbeeck (debutant), Patrick Mer- tens (debutant), Marleen Van Ransbeeck, Ria Ver meulen, Katia Joly (debu tante) en Hilde Vermeir. De Koninklijke Rederij kerskamer «HH. Salvator» (St.-Jori8gilde) uit Wieze koestert reisplannen. De kamer presenteert immers als eerste seizoensprod uk - tie «We gaan naar Beni- dorm», een kluchtig blij spel van Vlaming Eddy As- selbergs. Roger De Wilde kreeg de regie toegewezen, Gespeeld wordt op 28 en 29 november en op 4, 5, 11 en 12 december. Voor de bezetting deed de kamer een beroep op Paul Moetis, Paula De Ridder, Hendrik Wynendaele, Reddy Van der Borght, Julienne Van Hove en op de debutanten Kurt Guns en Ilse Van den Steen. Opvallend in het overzicht van deze eerste speelronde is de vaststelling dat de vier kringen opteerden voor een stuk van het lich tere genre en regisseur Roger De Wilde blijkbaar vaste voet gekregen heeft in het groot Lebbeekse to neelleven. mische zitting van 7 no vember, de tentoonstelling met de toepasselijke titel «Open Provinciehuis» van 8 tot 11 november met een aantal kulturele nevenak- tiviteiten, alsook de feest- koncerten door I Fiam- minghi te Gent, Oudenaar de en Sint-Niklaas. Hoofdstuk I is de adminis tratief gedeelte. Het twee de hoofdstuk is gewijd aan de taal- en letterkunde en omvat o.m. de tekst van het nieuwe reglement be treffende de erkenning en subsidiëring van de vereni gingen ter bevordering van ae taal- en letterkun de, een verslag over de in terprovinciale en provin ciale prijzen voor letter kunde 1986 en de lijst met publikaties van Oost- vlaam8e auteurs in 1986. Daarna komen de hoofd stukken over bibliotheek wezen (met o.m. de tabel der openbare biblioteken), over toneel (met o.m. de tekst van het nieuwe regle ment betreffende de erken ning en subsidiëring van instellingen voor toneel kunst en van teaterprojek- ten en voor de negende opeenvolgende keer het overzicht van het toneelle ven te Gent in het voorbije seizoen door dr. J. De Vos), over muziek (valt zoals steeds uiteen in twee delen, respektievelijk ge wijd aan de instrumentale en vokale muziek), over geschiedenis (met o.m. aandacht voor de provin ciale prijzen geschiedenis, volkskunde en familiekun- de), over plastische kun sten (in 1986 werden voor de provinciale kunstkol- lektie niet minder dan 73 kunstwerken aange kocht), over fotografie en film, over musea (waarin o.m. een tekst over het heemmuseum in kasteel Blauwendael te Waas munster van de hand van André Roels, voorzitter van heemkring Het Si- reentje, en de bijgewerkte inventarislijst van de Oost- vlaamse musea), over so- ciaal-kulturele werking en over de kulturele uitwisse ling tussen de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. In 1986 werden in de pro vincie Oost-Vlaanderen 53 monumenten en 28 stads en dorpsgezichten be schermd. Van elk van die monumenten en gezichten wordt in het hoofdstuk kuituurpatrimonium een korte beschrijving gege ven. Van dit hoofdstuk is een aparte overdruk ver krijgbaar. Ook deze jaargang eindigt met de hoofdstukken «Ook dat gebeurde in Oost- Vlaanderen» en «In memo- riam» (gewijd aan de nage dachtenis van in de loop van 1986 overleden Oost vlamingen die een belang rijke rol hebben gespeeld in het kulturele leven). Door het geboden over zicht van alle provinciale wedstrijden en prijzen, tentoonstellingen, herden kingen en andere initiatie ven of manifestaties vormt het jaarboek 1986 eens te meer een rijke bron van informatie, zodat het (nu en later) beslist als waarde vol naslagwerk blijft fun geren, niet het minst van wege de talrijke adreslijs ten van o.m. Oostvlaamse openbare bibliotheken, to neelverenigingen, harmo nieën, fanfares en brass bands, koren, muziekscho len. gaschied- en heem kundige kringen, musea en foto- en diakringen, waardoor tegelijk een waardevol stuk kulturele werking op het lokale vlak wordt geinventarizeerd. Jo Bracke, tekenaar bij de dienst voor kulturele aan gelegenheden, zorgde voor het originele kaftontwerp van dit rijk geïllustreerde kultureel jaarboek, dat 335 blz. telt. De prijs ervan werd vast gelegd op 400 fr. Het kan besteld worden bij de pro vinciale kultuurdienst door storting op p.r. 091- 0059890-70 van de Provin cie Oost-Vlaanderen, Kul turele Publikaties en Akti- viteiten. Bisdomplein 3, 9000 Gent (De overdruk «Beschermde monumen ten, landschappen, stads gezichten en dorpsgezich ten 1986» kost 90 fr ./ex.). Aan leden van Oostvlaam se kulturele en toeristische verenigingen wordt een reduktie van 25% staan. Pierre Van Rossem Hamme. De Hamse kunstschilder Albert Van Hecke stelt voor de 45e maal zijn werken tentoon in het gemeentehuis (vh) Nog tot 26 oktober loopt in de Belfortzaal te Aalst een tentoonstelling met werk van Gela Mertens- Crabbe. Het zijn vooral olieverfschilderijen en pas tels die men kan zien. Gela Mertens-Crabbe studeerde aan de akade- mies van Aalst en Sint-Ni- klaas, maar het was pas aan de Rijkshogere School voor Beeldende Kunsten te Anderlecht dat zij tot volle dige ontplooiing kwam. Een van haar leermeesters was Frans Minnaert. Het is voor de tweede maal dat haar werk te zien is in Aalst. Ze telt immers vele vrienden in de ke.zer- lijke stede. Het werk van mevrouw Mertens-Crabbe brengt een eigen visie op mensen en dingen. Haar voorkeur gaat uit naar figuren, bloe men en landschappen, een voudig zoals ze in wezen ook zijn. Maar tevens tast ze naar de ziel der dingen. Vooral bloemen en planten hebben haar hart weten te veroveren. De tentoonstelling is open voor het publiek op de weekdagen van 14 uur tot 16.30 uur en tijdens het weekend van 10 tot 18.30 uur. JM Heyman Op 17 november speelt KNS te Brussel «Trijntje Cornelis» van Constantijn Huygens. Het stuk verhaalt de avontu ren van Trijn, een «prontig wijf» dat prat gaat op haar onafhankelijkheid. Reserva tie: 02/217.69.37. De Voorpost - 23.10.1987- 13

De Voorpost | 1987 | | pagina 13