Pater Waterschoot kweekte aardappels uit Vlaanderen op de Filippiinen Iets voor gemeente-politiekers in spé (deel 2) Arrondissementele PVV-studiedag in Sint-Niklaas TV-EKSPRES TV-EKSPRES De Voorpost Vrouw verongelukt in Sint-Niklai i Kruibekenaar verdronken 14 - 23.10.1987 - De Voorpost Jos werd te Scheut Montagnosa. priester gewijd op 2 au- De Filippijnen zijn gustus 1956 en een jaar een hoop parels die 7.100 later trok hij naar de Filip- eilanden die in de Stille Voor pater Jos Waterschoot, tweelingbroer van de patiënten die van heel ver bezorgen. Op die manier probeert hij mensen toch pastoor van Hamme Sint-Anna Herman Waterschoot, is komen en enkele dagen dient het gekregen geld aan te leren hoe ze zichzelf de aftelling al begonnen. Straks vertrekt hy opnieuw moeten behandeld wor- voor de verschillende an- kunnen behelpen. Met naar zyn missiepost in de Filippijnen waar hij al dertig den. Dat konden we, dank dere projekten in stand te meer middelen zouden we jaar verblyft. Een uitstekende gelegenheid om eens zij de hulp van "Broeder- houden. veel meer kunnen be nader kennis te maken met de man die in een ver land lijk Delen" uit Vlaan- Jos Waterschoot zou bij reiken, een zekere faam heeft verworven. deren. zijn confraters en bij de In de verschillende dor- Pater Waterschoot inlandse bevolking de bij- pen houden we nu ook een kreeg tien jaar de leiding naam verwerven van "Jos driedaags 'Bibleseminar' van het Social Action Se- Patat". Hij slaagde er in om de eenvoudige mensen cretariaat van de vier pro- met Vlaamse aardappelen te leren niet alleen wat de vincies in de bergen met een nieuw ras te ontwikke- bijbel is doch ook om hen zorg voor de boeren, voor- len dat daar bestand was te leren hoe de bijbel te al voor de aardappel- tegen de klimatologische lezen in hun eigen taal. kweek, fruitboomteelt, invloeden en het beter Spijtig hebben niet al te groentenverdeling. Als nu deed dan het inlandse ras. veel mensen de mogelijk- de Benguetstreek de twee- De bekende Herman heid om een bijbel of zelfs de groentenstreek is van Boon bezocht hem ginder een Nieuw Testament aan Vff men,' bananebomeT,"rijst- gans de Filippijnen dan is en deed naderhand het te schaffen. Doch deze se- pijnen, naar het bisdom Oceaan liggen over een lengte van 1.800 km. en een breedte van 1.100 km. verspreid liggen. Een tro pisch land, vaak over spoeld met moesson-re gens, wuivende kokospal men, bananebomen, rijst velden, uitgestrekte wou- dat niet omdat het team den en bergstreken met van pater Jos Waterschoot kostbare mineralen. het geld dat ze opgehaald Filippino's zijn mensen hebben door dagelijks tot van de tropen en houden laat in de nacht tiendui- van gokken en hanenge- zenden bedelbrieven te vechten, van sterk gerit- schrijven zo maar als aal- waar mensen die één iat^of meerde dansen en zang' moezen hebbe" uitgti" langer werkloos zijn. Lmen gastvrij en verdraagzaam, deeld, doch na een grondt- kunnen komen om samen levenslustig en emotio- ge studie hebben besteed werk te maken van werk neel. eerst en vooral aan de vol- Jos Waterschoot bouw- wassenenvorming. Wat la dat elgenll|k, jobclub? volgende verhaal: "Na zijn laatste verlof in Vlaande ren, hoofdzakelijk besteed aan verwerven van tuin en landbouwkennis, is Jef, Pater Jos Waterschoot, minaries kennen veel bij val bij de mensen en dit zullen we moeten her halen. In de laatste tien jaar is Jos Waterschoot werk- zoeken. Wat Is het doel -van een jobclub? Doel is dat ieder lid van een jobclub de BEST mogelijke job vindt binnen de KORTST mogelijke tijd. Wat stelt een jobklub ter beschikking van de leden? Iedere jobclub stelt telefoons, briefpapier, schrijfgerei, brief omslagen, postzegels gratis ter beschikking van de leden. Hoe werkt een jobclub? De jobclubleider traint de le den in efficiënte methodes om werkgevers te contacteren en de sofiicitatieprocedure te doorlopen. De leden verbinden er zich toe aan elke sessie, minstens vier halve dagen per week, deel te nemen. Je kan lid blijven tot je werk gevonden hebt. Hoe kom Ik meer aan de weet? Bij het plaatsingskantoor van de RVA vind je meer info. Daar kan je je ook laten in schrijven voor een jobclub. Adressen plaatsingskantoren RVA Dendermonde: Geldroplaan 1Dender monde. Lange Kouterstraat 14A, Wet- teren. Welkom in de jobklub LEES deze week in O van Louis Da Lentdecker Alles over brandwonden, over het ECC tennistornooi en over sterrenkrijg 72 blz. over wat radio en TV te bieden hebben. WIN deze week met I 50.000 frank cash of een waardebon t voor 10 dagen GRATIS Spanje met het vliegtuig terugge- zaam in Sayangan op 2.300 keerd naar Manila. In zijn meter hoogte gelegen. De toegelaten bagage niets hoogste missiepost in de anders dan twintig kilo- bergen met 18.000 mensen gram beste plantaardappe- is verspreid over een tien- len uit Vlaanderen. Plant- tal Barrio's. Meerdere Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 hl De Backer Redaktie Waasland. W Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21 40 60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1.040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekenii 442-8601481 ng- 1-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 de een nieuwe missiepost Het geld dat de pater aardappelen voor zijn Igo- kerkjes en een centrale Sinipsip en Abatan uit tot kreeg werd ondermeer roten m Abatan, basis- een volwaardig centrum besteed door aan de berg- plantsoen voor een betere met San Isidro High bronnen pompen te plaat- aardappeloogst voor al die School met 400 studenten sen die het water tijdens mensen. Door alle doea- en een Filippijnse boeren- het droge seizoen naar bo- "en gegl'Pt, blij van Mam- bond met afdelingen in al- ven pompen in vergaar- Ja met de. bus naaJ Baguio, le omliggende dorpen. bakken zodat ook tijdens direkt zijn vrachtwagentje Hij zegt daar zelf over: de zes maanden droogte de bergen op naar Aba- "Ik heb een formidabele de boeren voort kunnen tan> fier de mooie Vlaam- vriend naar Sinipsis gekre- groenten en aardappelen se aardappelen tonen<L gen, dokter Antonio E. kweken. Het aankopen Negentig kilometer stij- Pay Seng, vader van een van deze pompen is te pnd ,n de bergen, dee s groot gezin. Hij leidt hier duur voor één boer. Maar angs mooie banen, deels ons dispensarium, met be- de missie kon helpen zodat lanSs enkele nauwgemeten perkte middelen maar met men na vijf of tien jaar de bergwegen, cirkelend en een vakkennis en een ge- pomp kon afbetalen en het wikkelend omhoog, soms weldig hart. We hebben vrijgekomen geld dan weggezakt van de regen- hier een grote houten ba- weer kon dienen om ande- stromen en omgeleid en rak, ons hospitaalt je voor re boeren een pomp te maar toeterend om tegen- v liggende vrachtwagens met grote manden vol groene kolen niet de ravij nen in te duwen. Onder weg stoppen om uit te kij ken over de verre dalen met eindeloze rijstterras- sen en hier en daar een dorpje met hutten of hou ten huisjes met golfplaat daken, maar ook een be langrijke nieuwe stuw dam. Mijn gids en jeep- voerder, Jef Waterschoot, toont me onderweg in de missiepost de opslagplaats van de aardappelen. Jef kan er niet over zwijgen. En aan het einde van de trip: dag Jef! Tot weder- ziens! Jef Patat. Met diepe eerbied spreek ik, schrijf ik zijn naam 'Josephus Pa- tatorum doctor honoris ca- ritatis'! Volhouden, Jef!" Pater Waterschoot ver telt verder: "De Vlaamse vrijwilliger die ons in ja nuari kwam helpen met ons fruitboomkweekpro- jekt heeft nog drie andere dorpen bijgenomen en werkt er goed samen met de boerkens. Op dit ogen blik geeft hij een driedaags seminarie over zelf pom- Dendermonde. Getrokken door twee paarden nam deze pen maken, zeep maken, koetsier met zijn gevolg deel aan de opening van het staalhardening, enz. Met jachtseizoen (x) heel beperkte middelen kerk in Sayangan met een middelbare school uit de Sint Paul's Academy met 300 studenten. Zijn paro chie strekt zich uit over een berggebied zo groot als het hele Waasland. Deze bergprovincie is wellicht een van de mooi ste streken van de Filippij nen. Een betoverend ge bied waar men nooit op uitgekeken raakt. Een provincie waar de wegen eerlijke pogingen zijn om een weg te maken en ho pelijk eens een echte weg zullen worden. Waar aard appelen groeien en man go's, rijst en witte kolen. Waar men op geen uren na kan zeggen wanneer de autobus voorbij zal ko men. Waar elke bocht een nieuw vergezicht biedt. Waar de Igorotten-vrou- wen een staart dragen bo ven hun felgekleurde rok ken en waar mannen prak tisch alleen gekleed zijn met een mes. Een land waar de varkens langs de geen geld om zaad te ko- wegen trippelen en waar de missionarissen uren pen. De ingevoerde zaden moeten lopen om hun kris- zijn zeer duur omwille van tenen te bereiken. En toch de twee opeenvolgende is deze bergprovincie een devaluaties van 33 ton tot geweldig en prachtig land. 30 th. tegenover de dollar. De laatste maanden Dat er veel armoede is in hebben heel wat rampen de streek voelen we aan elkaar opgevolgd op de Fi- omdat heel veel studenten lippijnen. De ene grote ty- nog niets betaald hebben foon na de andere: ganse van hun schoolgeld. En we provincies verwoest door dus heel wat moeilijkhe- de sterke winden, soms den hebben om de leer- van 225 km. per uur, en de krachten te betalen, onophoudende regens. In En pater Jos Water de missie zelf is een heel schoot besluit zijn verhaal: groot deel van het sport- "Om al deze missieaktivi- veld samen met vele teiten verder te kunnen groenterassen 10 meter doen, rekenen we weer op dieper weg gezakt en het is de edelmoedigheid van nog onmogelijk de schade vrienden en weldoeners, te schatten of te beginnen En mogen we dan ook uw met herstellingswerken, gebed vragen voor Gods Alleen proberen te vrijwa- zegen over al het missie- ren dat de speelplaats nog werk? Want hoe hard we verder wegzakt. Onze ook werken en zaaien, het boerkens verloren dan ook is alleen Gods zegen die weer al wat ze geplant wasdom geeft, hadden en nu het naar het Het ga je goed Jos, droog seizoen gaat zouden straks op de Filippijnen! we weer planten moeten hebben. Doch ze hebben (h.v.c.) rugk ligole Vorige keer las u een, beperkt, overzicht van de sultaat te halen is dit be- verschillende taken die door een gemeentebestuur kun- leid op een lange termijn nen of moeten vervuld worden. Deze keer gaat het over doelgericht. Voor het op- de mensen die moeten instaan voor deze taken, de stellen ervan geeft de Ver rechten en plichten van de gemeenteraadsleden, schepe- eniging van Belgische Ste nen en burgemeester, over hoe men een beleid kan den en Gemeenten vier opbouwen en de bevolking hierby betrekken. stappen aan. Een eerste is het bestude- Het gemeentebestuur meentelijke zaken hande- ren van gemeente. Het Het bestuur van een ge- len, niet over die van alge- recente verleden, de be- meente ligt in handen van, meen belang, zoals bv. het volkingssamenstelling, de der berichten doorstuurt afhankelijk van de grootte archief van de burgerlijke gewoonten, de geografi- naar de bevolking. Bij een van de gemeentebevol- stand. Om het recht op sche en landschappelijke king, 7 tot 55 mensen die inzage te kunnen uitoefe- mogelijkheden, moeten voor 6 jaar door de inwo- nen, moet bv. de agenda gekend zjjn. Ze vormen de ners van die gemeente zijn van de gemeenteraad tij- t,asjs van j,et te voeren gekozen. Binnen deze ge- dig, dit is normaal 5 dagen beleid, kozenen worden 2 tot 10 vooraf, opgestuurd gij de tweede fase tekent schepenen (in de grote ste- worden. men ujt wat de gevolgen den tot 9) verkozen en een De schepenen vormen met kunnen ziin van een eeno- IIJ„ I/—~1 1.30 N De Ca isarE tere te 10 how l&rdbe My inwoners zelf suggesties kunnen doen over bepaal de zaken. Er is dus nood aan bepaalde vormen van kontakt tussen de beleid voerders en. de bevolking Die kontakten kunnen passief zijn, waarbij hei gemeentebestuur via pers, een informatieblad of -fol- burgemeester voorgedra- de burgemeester het Col- men beslissing, hoe de ge gen. De burgemeester lege van Burgemeester en meente er door zal evolue- wordt door de koning aan- Schepenen, het uitvoerend ren gv wat kan er veran- geduid, na een onderzoek orgaan op de gemeente. d3ren op het gebied van door de minister van bin- De beslissingen worden er tewerkstelling, en milieu nenlandse zaken. Uitzon- collegiaal genomen, dat door het aan'trekken van derlijk kan de koning een wil zeggen dat een schepen bedrijven, door het aan- gemeente-inwoner burge- alleen niet kan beslissen. ieggen van een betere ver meester benoemen die Wel is er een taakverde- bindingsweg naar een na- niet tot de gemeenteraad ling: er is een schepen die bijgelegen stad, wat is het meer aktieve vorm kan tweerichtingsverkeer ont staan en de bevolking wer kelijk betrokken worden. Het betreft hier inspraak avonden, het houden var enquêtes, het installers van adviesraden. Het pro Nieuw diosp 17.45 Paspcx 18.45 Nieuw 20.00 13.00 te-14 Uchi V]M behoort. Zowel de meenteraadsleden schepenen als de burge- sport, enz. en hierover ad- meester hebben enkele ei- vies verleent aan de ande gen rechten en plichten. ren. De taken van de sche- De gemeenteraadsleden penen hebben zowel be regelen alles wat van ge- trekking op het algemeen meentelijk belang is, dus belang (het houden van gen, het invoeren, wijzi- heer van de goederen, de gen of afschaffen van ge- leiding over de gemeen- meentelijke belastingen, tewerken,...). Zij staan in het nemen van beslissin- voor de bekendmaking en gen over het gemeentelijk de uitvoering van de be- patrimonium (gebouwen, slissingen van de gemeen- gemeentegrond,...), het teraad en met de uitvoe- opmaken van politieveror- ring van de wetten en be- deningen en alles in ver- sluiten van het algemeen band met het personeel, bestuur (provincie, staat), voor zover bv. het benoe- indien dit aan de schepe- mingsrecht niet overgedra- nen werd opgedragen, gen werd aan het college De burgemeester is eigen van burgemeester en sche- lijk de vertegenwoordiger penen. Voor sommige van van het centraal rijksbe de beslissingen is nog een stuur. Hij zit de gemeen goedkeuring of kontrole teraad en het college van door de Bestendige Depu- burgemeester en schepe- tatie vereist. Indien de nen voor. Verder is hij Vorig weekend ging te Sint-Niklaas een arrondissemen- de lokale afdelingen een ^nStb^oegdS tele PW-studiedag door, ,naanwezigheid d„../JLemfver" die doOT de "'voering van de getneen- ren Georges Antheunis en Octaaf Van den Broedt. ma, dat per gemeente ver- en)eur geschorst en lelijke politiereglementen. Twee thema's werden er besproken: het komend natio- der zal uitgewerkt worden, knnine of door de In noodeevallen bv op naai PVV-kongres te Brussel me, als onderwerp he, „aar gelang lokale toestan- L, kan M e^nmach.^ «Internationaal Liberaal Manifest» en de komende ge- den en plannen. tied worden. meenteraadsverkiezingen, waarvoor een arrondissemen- £)eze dubbele studiedag Raadsleden mogen niet bleem bij informatie en spraak is het taalgebni De wijze en algemene vp staanbaarheid waarin formatie wordt verstreltt 1 meestal bepalend voor 1 graad van medewerkii die de bevolking achteri verleent. Anderzijds is e - u u j —jo—o—het probleem dat beleids- Èons ge- zich vooral bezighoudt gevolg voor de huisvesting mensen niet altijd graag ii hun papieren laten kijkea om politiek-taktische re denen of andere. Zij stel len ook, terecht of niet vragen over de efficient* van al die inspraak. - o-Er zijn ook de praktisch eigen aan de gemeente, registers, het bewaren van gemaakt. problemen: wie mag o Dit houdt o.a. in het goed- de archieven,...) als op ge- in de derde fase wordt een moet in adviesraden zit keuren van de begroting meentelijk belang (het struktuurplan opgemaakt ten, wat is een goede for de gemeenterekenin- dagelijks beheer,^ het be- en beslissingen genomen mule om op beleidsge over het te volgen tijdsta- spreksavonden iederee bel en de nodige budget- aan bod te laten komen ten. Dit plan loopt over ook zij die 'het niet a meerdere jaren. goed kunnen uitleggen' De bevolking wordt inge- is het probleem van dl licht in de vierde fase. Met verantwoordelijkheid, een animatieprogramma Toch moet het gemeen verklaart men de bevol king waarom een bepaalde beslissing werd genomen en wat de gevolgen zullen zijn. Tevens wil men hier mee de bevolking er toe aanzetten mee te helpen de met financiën, met kuituur, en de veiligheid op de stra- i ten,... In deze fase kan een eerste overleg met de bevolking al nuttig zijn. Uitgaande van deze theo retische plannen wordt een ontwerpprogramma de realisatie ervan. Inspraak in het gemeentebeleid? Eenmaal gekozen, nemen de raadsleden, schepenen en burgemeester, gedu rende 6 jaar beslissingen die invloed hebben op het, zelfs dagelijkse, leven van de gemeentebewoners. tebestuur trachten hier iel aan te doen. Het zou kuc nen bijdragen tot h< scheppen van een mee open sfeer waarbij de be volking wellicht vlugge met problemen naar he gemeentehuis zal komt en misschien ook sugg« ties naar voor brengen, o bepaalde domeinen wel eens beter of goedko per kunnen zijn dan w door schepenen en burgt meester worden voorgt steld. De burgers zouda zich dan ook meer veran! politieverordeningen - vaardigen en rijkswacht en teel basisprogramma werd uitgewerkt. ging door onder het voor- Raadsleden mogen niet zejfs leger opvorderen. Hij Op het nationale PVV- het opstellen van een zitterschap van federaal aanwezig zijn als beslikt ajs ver^egenwoorcjiger kongres, dat op 24 en 25 realistisch en gedurfd toe- PW-voorzitter Edmond wordt over zaken waar ij van regerjng geen re_ oktober doorgaat te Brus- komstprogramma voor de Dierinck, zelf gemeen- ze zelf ot een moe v - jcenscjiap verschuldigd aan sel, zal het PVV-arrondis- Europese landbouw; teraadslid te Lokeren, die want (tot de vierde rangj, (je gemeenteraad, wel aan sement amendementen in- bevordering van de nogmaals benadrukte dat rechtstreeks en Persoo - g0uverneur yoor zo_ DW.W„„„ Itile hnlano hebben. Bn be- ver dit niet aan het college van burgemeester en sche- Het is dan ook niet meer woordelijk voelen dan normaal dat die bewo- wat in hun straat of wijl ners regelmatig geïnfor- gebeurt en aktiever mee meerd worden over hoe helpen. De gemeente ka die verkozenen dat beleid er enkel beter bij varen, zien, wat ze presteren. Een tweede stap is dat die dienen en verdedigen rond mensenrechten als be- de lokale PVV-besturen lijk belang hebben, ij e- deze thema's: standdeel van een ver- over de ruimste autonomie slissingen over personeels- het ekonomisch belang nieuwd Europees buiten- beschikken voor het op- leden is verwantschap tot van een sterk georgani- lands beleid. stellen der lijsten en het de tweede rang niet toege- seerd verenigd Europa in Bijzondere aandacht werd voeren van onderhande- laten. Zij mogen verder de toekomstige wereld- besteed aan de Europese lingen met mogelijke koa- voor de gemeente geen milieupolitiek. litiepartners. De Wase handelingen verrichten De voorbereiding van de PW is bereid, waarbij ze rechtstreeks of gemeenteraadsverkiezin- bestuursver- onrechtstreeks inkomsten gen 1988 werd definitief antwoordelijkheid te be- zouden verwerven. Dit gestart met het opstellen spreken en te nemen, en geldt bv. voor aanne- van een arrondissementeel zal daarvoor programma mingskontrakten, voor handel; het belang van de spoe dige realisatie van een ste vige interne Europese markt; de noodzaak van een sterke Europese munt; basisprogramma. de inspraak van de Eu- Hierbij komen alle onder- ropese gemeenschap in de werpen aan bod die van onderhandelingn over we- belang zijn voor het ge- reldvrede; meentebeleid. de uitwerking van een PW-mandatarissen uit gemeenschappelijke poli- het arrondissement Sint- tiek ten overstaan van de Niklaas bespraken samen kandidatenlijsten af- overeenkomsten voor het werken vóór eind 1987. leveren van goederen of De Wase liberalen hopen voor het verlenen van een ontwikkelingslanden; aldus hun stijgende sukses van de laatste jaren om te zetten in gemeenteraads zetels en deelneming aan het gemeentelijke en ste- met de bestuursleden van delijke bestuur. koncessie van een openba re dienst (afhalen van huisvuil, lijkenver- voer,...). Gemeenteraads leden hebben inzage in al le dossiers die over ge- penen is opgedragen, is hij belast met de uitvoering van wetten en besluiten van algemeen bestuur en van de besluiten en veror deningen van de provin cieraad en bestendige de putatie. De beleidsopbouw Wie aan het bestuur van een gemeente wil deelne men vertrekt best niet on voorbereid, dat is duide lijk. Het te voeren beleid wordt meestal Dinsdagnamiddag is in grepen door een vrachtvw j"J|J Sint-Niklaas aan het kruis- gen van een Brussels punt van de ring met de transportonderneming. Tagdt Antwerpsesteenweg de 68- Bij haar overbreng" jarige Anna Brijs uit de naar het ziekenhuis ove Vice Slagmolenstraat 34 in Sint- leed de zwaar gewond 1.05 n Niklaas dodelijk veronge- vrouw, lukt. De fietsster werd ge- In de Schelde te Kruibeke, nabij de Oude Veerstraat, bepaald vond men maandagnamid- binnen de fraktie waarmee dag het lichaam van de 47- men naar de verkiezingen jarige André Vercauteren, toe gaat. Om werkelijk re- die te Kruibeke in een te huis verbleef. Hij sinds 11 oktober vermis De man is door verdri king om het levtj gekomen. trie s- 19 00 hire - Nieuw 0.10 10.30 11.00 conne: ge -1; ges l Matt I vous 15.55 Trente Agenc 9.00 N flash spécia dl snglai knip - 19.40 10.00 10.40 18,1( 13.15 Mit de 11.00 Ei: La publik 14.00 1430 «piege 19 00 waldk Phöni Das ki

De Voorpost | 1987 | | pagina 14