lomputerklas in SMI uniek Weekblad tan Banier - Seheidestreek 65 laar B.G.J.G. Gewest Aalst: stijlvolle viering Hofstaads zuiveringsstation op een derde van kapaciteit ihisleen Willems rerlaat de politiek niet De computer ten dienste van het onderwijs Voor wie iets beter zoekt WD LimB£Ragn Volksunie Mist atarissen Zuiveringsstation: «Ge zijt allemaal grote vervuilers...» lag) De Voorpost DUMB 23 OKTOBER 1887 JAARSANB NR. - 40 F Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie CENTRALE [■■T jKea^raoU Ijgm De Partijraad van de Volksunie, 10 oktober 1987, ontnam het lidmaatschap aan de heren Ghislain Henderickx, Albert Van Hove en Toon Mertens, wegens de blijvende tegenstellingen en moeilijkhe den die het algemeen partijbelang schaden en het programma van de Volksunie in diskrediet brengen. De heren Henderickx en Mertens hadden respectie velijk het mandaat van OCMW-voorzitter en schepen. Ondanks deze niet onbelangrijke mandaten is de partijraad van de Volksunie van oordeel dat een zinvolle en propere politiek zwaarder weegt. Onder leiding en verantwoordelijkheid van het V.U.-arrondissementeel bestuur Aalst zal een nieuw V.U.-bestuur te Lede worden verkozen en zullen de V.U.-leden van Lede op de hoogte worden gebracht van procedure en verdere werking. nsisschool van het Sint-Maarteninstituut, Sint-Jozefstraat, pakt uit met een guratie van 12 aan elkaar gekoppelde computers die kan worden «in-gepast» in oderwijs als hulpmiddel. Uiteraard niet alleenzaligmakend, begon in '84 met één computer aangeboden voor spaarverrekeningen en gogische en administratieve toepassingen. «Schoolgereedschap» bracht daarbij atieve toepassingen en van inspektie en universiteit kwamen edukatieve software itgewerkte lessen. Gedemonstreerd werd een les over «breuken» volgens het n «geprogrammeerde instruktie», waarbij ieder werkt op eigen tempo en elke iing noopt tot hernemen van noodzakelijke voorkennis. Wat verstrekte attrakti- aandacht en interesse wekt. Drie toestellen waren echter onvoldoende voor vidualisatie. Een dozijn toestellen zou een enorm aantal diskettes impliceren, lal bracht het aan elkaar schakelen van 12 computers met midden de ronde, «dc Idpad», die alles van het scherm horizontaal neerpent, een valabele oplossing. tmet de computer op nen zijn: gelijk kansen bieden in de lol? - de computer moet in- ontwikkeling van het tota len de computer voelt gepast worden in het be- le kind», massa zich machteloos, staand leerplan, eventueel machteloosheid uit- mits aan-passing en te zien idend in angst en in een breder geheel; essie. moet de school - fragmentarisch werken ibuigen naar konstruk- is weinig zinvol; .naarmee-bouwen. - de computer moet wor- ichtlijnen daarbij kun- den gezien in «zoveel mo- rieerde oefenkansen bie den; de leerkracht kan in dividualisatie en differen tiatie optimaliseren; de leerkracht kan elk kind evalueren, de evolutie van elk kind volgen en passend remediëren; de leerkracht kan met de hele klas, met individuele kinderen of met kleine groepen allerlei gesprekken voeren m.a.w. leer- en onderwijsgesprek- ken kunnen veelvuldiger aan bod komen en hij kan, mag en moet teruggrijpen naar omgaan met of mani puleren van allerlei kon- krete zaken indien nood zakelijk. Uniek De computerklas die in het Sint-Maartenintituut te Aalst is opgesteld is uniek, omdat het systeem volledig voor onderwijs kundige toepassing werd ontwikkeld. Deze ontwik keling vond plaats op drie Wat kunnen daarbij de kinderen? De kinderen kunnen een computer leren hanteren; de kinderen kunnen indi vidueel, met een partner of in kleine groepen zelf standig oefenen; de kinde ren kunnen diskussiëren, overleggen om tot een korrekte oplossing te ko men; ze kunnen hun op- lossingsmetodes aan el- vlakken: apparatuur, ba- kaar voorstellen; de kinde- sisprogrammatuur en di- ren kunnen voortdurend daktiek, en door intensie- zichzelf evalueren; het is ve samenwerking tussen voor de kinderen onmoge- drie groepen deskundigen: Aalst. De jubelviering van 65 jaar Bond van Grote en Jonge Gezinnen in de Keizershallen. Zo te zien kwam er heel wat volk op af (a) lijk fouten in te oefenen: de kinderen kunnen in ei gen tempo het programma doormaken en de kinde ren krijgen de kans steeds opnieuw te proberen. Wat kan de leerkracht? De leerkracht kan de kin deren veelvuldige en geva- computertechnici, pro grammeurs en pedagogen. Op het terrein van de ap paratuur werd een uniek netwerk van computers uitgebouw op basis van de MCll-computer. Dit ap paraat, in oorsprong een Gemeenschapsminister Rika Steyaert die wegens haar opdracht heel wat meemaakt, noemde wat ze te Aalst verleden zaterdag beleefde by de Bond Grote en Jonge Gezinnen een stylvolle viering. En dat was ze inderdaad. Een eucharistieviering in de dekanale Sint-Martinuskerk waar Deken De Smet ondanks de stok die hy na een heelkundige ingreep voorlopig nog moet hanteren er aan gehouden had voor «de Bond» samen met medepastoor K. Philips voor te gaan «in dank verenigd», organist Kristiaan Van Ingelgem die het orgel wondermooi bespeelde en het mannenkoor «Cantata» dat o.m. een denderend «Alleluia» van Mozart uitvoerde als waardig slot van de mis. In de homilie noemde de Deken de leden van B.G.J.G. het zout der aarde en het licht van de mensheid. In opticht ging het dan groeiend Bloeiend» naar Twee pioniers op de praat- Vervolg op blz. 4 achter de Harmonie «Al het stadhuis voor een aka- demische zitting waarvoor de nochtans ruime feest zaal meer dan eivol liep. u. De leerlingen kunnen opperbest overweg met de fuiers (l) let gonsde de jongste dagen van geruchten als zou ihisleen Willems volksvertegenwoordiger sinds bij- ia 20 jaar met na Leo Tindemans de grootste nciënniteit in de Kamer, gemeenteraadslid en inds enkele maanden waarnemend schepen van rmanciën, Ekonomische Zaken en Middenstand in «rvanging van Robert De Pauw de politiek zou erlaten. «nichten geboren uit de kandidaatstelling van ihisleen Willems voor het ambt van administrateur an de Rijksuniversiteit Gent. De hoogste positie 'ij de RUG na die van rektor. De administrateur is nderdaad bevoegd voor elke materie die niet van plagogische aard is. ir zijn negen kandidaten en het ambt komt in "/«reenstemming met een politiek akkoord toe aan :n CVP-er. Ghisleen Willems zou hierbij de voor- ur hebben weggedragen. Hij was inderdaad de ige kandidaat die er in slaagde in 1981 een tweede ^P-zetel in het arrondissement Aalst in de wacht slepen. Iets wat in geen enkel ander Oostvlaams rondissement mogelijk bleek. Het bekleden van ;t ambt van administrateur zou meteen zijn af- :id van de politiek inhouden want degelijk ambt niet gekumuleerd worden met een politiek laat. iar. Er is een wettekst van maart 1931 die zegt dat £en bezoldigd staatsambt niet kan bekleed worden Gr een gewezen parlementair tenzij hij minstens n jaar niet meer in de Kamer van Volksvertegen- tordigers zetelt. let kan dus niet en Ghisleen Willems blijft verder 'erkeö aan zijn politieke loopbaan. LH «Het waterzuiveringsstation leert ons vooral dat we allemaal grote vervuilers zyn en dat we met z'n allen beslist meer milieubewust moeten gaan leven.» Aldus schepen André Dooms by het bezoek in het kader van de Milieumaand aan het Hofstaads zuiveringsstation, verleden zaterdagnamiddag. Aan het Industrieterrein aan de Hekkestraat te Hofstade is momenteel de eerste fase van het Waterzuiveringsstation in uitvoering. In de toekomst zal het afvalwater van de fusiegemeente Aalst - het gedeelte van Erembodegem ten zuiden van de autosnelweg is nog hangende - samen met water van de vroegere gemeenten Erpe, Mere, Wieze en gedeelten van Erondegem, Ottergem, Aaigem, Lede, Asse en Schoonaarde te Hofstade gezuiverd worden. In een eerste fase zal dit ontreinigingsvracht per De installatie is opgevat station afvalwater kunnen persoon, en per etmaal. volgens het klassieke type verwerken van 80.000 in- Ongeveer 30% van de van aktief-slib-procédé wonersequivalent, wat fi- aangevoerde vuillast komt met slibgisting. De slibgis- naal zal uitmonden in van de industrie maar ver- ting wordt echter nu nog 140.000 i.e. Inwonersequi- uit de grootste vervuiler is valent staat voor de ver- de landbouw. Vervolg op blz. 4 stoel Cyriel Van Landuyt, ge wezen leraar Nederlands aan het VTI-Aalst, stam mend uit Haaltert en ere voorzitter BGJG-Gewest Aalst en Alfons Van Ros sen, gewezen kantonnaal rijksinspekteur, stammend strijd, 65 jaar vreugde en uit Denderhoutem en af- niin maar alleszins 65 iaar gevaardlgd- bestuurder Akademische zitting Presentatrice Anna Wil- lems-De Brauwer noemde de voorbije periode 65 jaar bekommernis van BGJG werden aan de pijn maar alleszins 65 jaar geloof en hoop gedreven door de liefde voor het ,and °nder gezin, de cel van de maat- voorzitter Enk De Pooler, schappij. Gewestvoorzitter Staf Scheerlinck had de eer de Van Landuyt: Enkele maanden na de oprichting nationaal verscheen reeds in het blad van «Den Bel- opgekomen te verwelko- men. Onder hen minister »schen Bond van T?'"Jke Gezinnen» de opnehting van de afdeling Aalst. De Herman Decroo, gemeen schapsminister Rika suiauhiiiiiiidiLri iMha T Steyaert, burgemeester ™nk was dus duidelijk da- J-. liflulr- nvprirps aoen nrnti De Kerpel, volksvertegen woordigers Ghisleen Wil lems, Jan Caudron en Hu- bert Van Wambeke, sche pen Anny De Maght en heel wat prominenten van de BGJG. Het Gewest telt immers 16.000 leden waar van een duizendtal kader leden zodat het noodzake lijk werd noodgedwongen een schfiting te maken. De Gewestvoorzitter ver- delijk overgeslagen naar de Dirk Martensstad. Ge dreven door armoede, el lende, moeilijke levens omstandigheden schoot de Bond vlug wortel in de regio die er vaak trooste loos bij lag op vele gebie den. Inspekteur Leo Van Cleemput was één van de voortrekkers van het eer ste uur. Het hoeft dan ook niet ver verwonderen dat heugde er zieh over dat de f°wa< 85% van de Plaa,se" BGJG steeds meer klank k!ke vertegenwoordigers en inhoud en bij het beleid d,e toen sekretanssen een steeds stijgende inpakt heetten, mensen mt het heeft verwoeien. In natio- °ada™Ja waren. Andere naai voorzitter professor trekpaarden uit de regio Frans Van Meehelen heeft waren de heren Palster- de BGJG een boegbeeld, manl Yan Accoleyen en een schoolvoorbeeld voor me.' ln het minst de nu 9l' werking, bezieling en en- )an8e maar ,'°chk steeds thousiasme. aanwezig Paul Robeys die De 21e eeuw vormt ook op applaus werd onthaald Van Rossen: De vonk voor de BGJG een reële uitdaging om mee te wer ken aan de verbetering van de kwaliteit van het leven stoelend op de tradi tionele Europese kuituur- waarden. sloeg over omdat vele mensen in de Bond de spiegel zagen waarin ze zichzelf duidelijk meenden te herkennen. Dat te Den- derhoutem op één zondag- Aalst. Het zuiveringsstation en het kollektorennet. De BGJG moet klaar voormiddag destijds liefst staan met de blijheid van gezinnen 10 fr. neertel de kinderen, de hoop van de" als lidmaatschapsgeld de jongeren, de verdraag- 15 dan 00k veelbetekend. zaamheid van de vrouwen en de vastberadenheid van eerste aktiviteiten de mannen in haar strijd Van Landuyt: Aanvanke- voor het gezin. lijk legde de Bond zich vooral toe op materiële verbeteringen. Zo o.m. prijsvermindering in win kels, vermindering van be lastingen voor «talrijke ge zinnen», verbetering van de huisvesting en uiteraard kontakt met de beleids mensen die het finaal voor het zeggen hebben. En dat op elk echelon. Van Rossen: Voor de afge vaardigd-bestuurder was de taak quasi vanzelfspre kend. Wel moest hij vast stellen dat de verminde ring in winkels vaak stoel de op enig medelijden met die grote gezinnen. Een aktie die uiteraard evo lueerde naar de huidige vorm van promotie. De explosie Met nationaal voorzitter Frans Van Meehelen kreeg de Bond een nieuw gelaat. Van Landuyt: Tot 1956 was het impakt van de Bond miniem. Met Frans Van Meehelen, die volks vertegenwoordiger en mi nister werd, kwam daar heel wat verandering in. Die drong inderdaad aan op een aantal principiële wijzigingen: verjonging, vervrouwelijking en meer pluralistische ingesteld heid. In alle afdelingen wilde hij van de Bond een «stenen getuige» en verder opteerde hij voor een aan wezigheidspolitiek in opti male zin. Van Rossen: Via de vele vzw's kreeg de Bond in derdaad een ander gelaat. Een gelaat trouwens met vele facetten. VZW's wa ren vooral struktureel be langrijk opdat alle deelge bieden beter aan bod zou den komen. Dat het on dertussen een geboden kans was om her en der een subsidietje meer mee te pikken was meegeno men doch zeker niet fun damenteel. In deza periode werd de Bond zich geleidelijk meer bewust van zijn macht. «Goedaardige Revolutio nairen» Van Landuyt: Deze term waarmede het Gewest te Brussel betiteld werd, kwam vooral door de op stelling van de Aalsterse Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1987 | | pagina 1