Reeds afgeslankt OCMW-ziekenhufs open gesteld najaar? it de Aalsterse gemeenteraad Bedrijf sluiten gekompliceerd Bedrijfskultuur basis voor een goed management Baita Dolores: «Aalst moet imago vuile stad kwijtraken» De Voorpost - 23.10.1987 - 3 Op de Grote Markt worden de zomerse terrasjes afgebroken. Zou de herfst dan bc/i in aantocht zijn? (a) >elmi leen betoelaging gevraagd n kultureel centrum De Verf zijn lokalen voorzien oor de stedelijke biblio- ïek. Daarvoor moet voor ,7 miljoen biblioteekma- :riaal worden aange- ocht. Op de gemeen- 10- -raad werd de vraag ge- anjt teld waarom op deze dan och belangrijke som geen j0% subsidiëring werd £r angevraagd. Gesteld i hw verd dat men duidelijk zo- rat 6 miljoen niet aan- iraagt omdat subsidiëring leeds veel tijd vraagt en daardoor de gestelde ope ningsdatum van De Werf in het gedrang zou kunnen komen. lenlang zou interpelleren over een voorstel tot be lastingverlaging dat ze ie der jaar wil herhalen, vroeg de burgemeester di plomatisch of het raadslid gezien het reeds gevorderd uur niet liever van haar interpallatie afzag. Ze stel de een «moedig beleid» voor een «wil tot saneren» en een initiatief om de be lastingdruk terug te schroeven. Ze wil de aan- Dat de verbodsborden werden aangebracht ter vervanging van de borden die beurtelings parkeren aangaven is een reden te meer om onopgemerkt te worden voorbijgereden. Vooral omdat pas op 6 augustus voor de eerste maal melding werd ge maakt in de stadsberichten van deze wijziging. De automobilisten worden slachtoffer van het feit dat vullende personenbelas- deze operatie duidelijk on- ting van 7 naar 6% terug brengen en de onroerende voorheffing beperken tot 1650. «Dat is niet meer ernstig» riep PW-fraktie- leider Oscar Redant uit. derschat werd. Bij de in voering van de nieuwe ver keersregeling in de Korte Nieuwstraat bleef een agent 14 dagen in de buurt om niets vermoedende au- In de Koolstraat is het voorlopig wat aanmodderen. De kolektorwerken leggen uasi alle bedrijvigheid stil (a) »ene ^°°r sc^ePen De Maght is «Ge weet noch van toeten cr geen enkel verband tus- noch van blazen en vertelt - n sen deze aankoop zonder dergelijke dingen waarvan 1st. ri naa betoelaging en ge zelfs geen weet hebt», de openingsdatum van De zegde hij er bij. ^erf. Dat er in de biblio- Aanpassen openbare "Tekkommissie een écht verlichting ikkoord bereikt werd De openbare verlichting irordt wel door Gracienne aan Hovenierspleintje en »an Nieuwenborgh (SP) Hoveniersstraat wordt Jetwist doch volgens kul- aangepast zonder aan- Öurschepen Chris Borms vraag van betoelaging om tos er alleszins geen spra- het tempo te versnellen, te van enige negatieve in- Voor de investeringsdos- SSteldheid. sjers stadsherwaardering touwlagen tellen «Aanleg van het Hove- Panny Denayer vroeg op nierspleintje» wordt mo- fèlke reglementen het menteel de vaste belofte ladsbestuur zich beroept van staatstoelage afge- |m aan de Parklaan naast wacht op basis van de toe- jet Oud Huis Piron een wijzing door het college na febouw te laten optrekken openbare aanbesteding, net meer dan twee verdie- Voor de «bouw van het 'ingen. Het Biezonder polyvalent gebouw op het rlan van Aanleg van het Hovenierspleintje» wordt Mspark laat een gelijk- een openbare heraanbe- poers en vier bouwlagen steding uitgeschreven op pe maar niet vijf bouwla- 10 november 1987, nadat jen zoals de bouwvergun- een eerste aanbesteding 'ing dat wél toelaat. De- geen toewijzing mogelijk uksesWet vraagt zich af hoe maakte. men dat te samen kan Parkeerverbod jimen- Roger D'Hondt stelde dat ■Jat er sprake zou zijn van tientallen automobilisten enige onwettelijkheid tijdens de vakantieperiode 'n a Suent sch^Pen De verrast werden door het en p Haght ten stelligste. «Al- plotseling ingevoerd par- ;n eiiies gebeurde volgens het keerverbod in de School-, me Jiezonder Plan van Aan- Nester de Tière- en Meu- e eg Stadspark» dat vooral leschettestraat naar aanlei- •epaalt dat de hoogte ding van het dubbel rich- naximaal 16 m mag be- tingsverkeer in verband ,a8en met de werken in de Dirk wanneer Edgard Martensstraat. tomobilisten van de wijzi ging op de hoogte te stellen. De politie beschikt over een formulier «preventie ve maatregel» waarbij ge wezen kan worden op fou tief parkeergedrag met no teren van de nummerplaat van de wagen. Pas bij een volgende overtreding wordt dan proces-verbaal opgesteld. Burgemeester De Kerpel stelde dat er wél degelijk een omzendbrief bij de omwonenden werd be zorgd in verband met de wijzigingen aan het ver keer. En naar de politie- brigades werd een schrij ven gericht met een aanbe veling tot begrip voor de gewijzigde verkeerssitua tie. «Enkel de flagrante overtredingen werden ge verbaliseerd» zegde de burgemeester. Wanneer Patrick De Smedt vraagt het parkeer verbod op te heffen nu de Schoolstraat tot bij het einde toch afgesloten is, zegt de burgemeester dat deze kwestie zal onder zocht worden door het ko- mitee dat elke woensdag voormiddag zich met soortgelijke kwesties be zighoudt. LH het feit dat in het nieuw stedelijk ziekenhuis aan de Merestraat b(j de Siesegemlaan de prématurenafdeling op de zevende verdieping reeds nu gesloten is een voorafbeelding van de afslanking die het OCMW-zie- kenhuis moet ondergaan nog vóór zyn totstandkoming? Dat zou alleszins blijken uit de rondgang die er verleden zaterdag werd gemaakt onder leiding van OCMW raadslid Eddy Dierickx en direkteur Humbert Barrez. Knelpunten Huidige situatie Dat is trouwens niet het Tussen de eerste steenleg- énige knelpunt. Wegens ging en vandaag werd de nieuwe normen waar- reeds circa 900 miljoen aan deze instelling niet frank uitgegeven, nl. ruw- meer voldoet zou het aan- bouw (332 miljoen) - bin- vankelijk beoogd bedden- nenmetselwerk (37 mil- aantal van 380 noodge- joen) - hoogpsanningska- dwongen moeten worden bine (3,7 miljoen) - aanleg afgezwakt tot 355. Een parking voor 350 wagens, aantal diensten zouden toegangswegen en groen- daarenboven worden ge- voorzieningen (35 mil- schrapt nog vóór ze de joen) - de aansluiting op kans kregen operationeel het waterbedelingsnet en te worden. de aanleg van de brandlijn (1,6 miljoen) - aansluiting Verder zou het kompleks op het elektriciteit en TV- over geen lozingsvergun- FM distributienet (10,6 ning beschikken en even- miljoen) - aansluiting gas- min akkomodatie voor het en stoomnet (10,5 mil- lozen zelf. joen) - plaatsen stoomlei- Met de 40% van de kost- ding (5,5 miljoen) - liften prijs zowat 600 miljoen (33,7 miljoen) - elektrici- van het totaal anderhalf- teitsinstallaties (94,7 mil- miljard, heeft het stadsbe- joen) - centrale verwar- stuur een zware finanncië- ming, verluchting en kli- le dobber die weliswaar maatregeling (112 mil- over 30 jaar kan worden joen) - medische gassen gespreid. (12,5 miljoen) - leveren en Een lanee wee plaatsen binnendeuren (56 8 8"' miljoen) - telefoonuitrus- Ter vervanging van het ou- ting (17 miljoen) - pleis- de «hospitaal» of «gas- terwerken (26 miljoen) - thuis» was er te Aalst chappe en zachte vloeren reeds vóór wereldoorlog (linoleum) (34,3 miljoen)- II sprake van bouwen van harde vloeren en betege- een nieuw ziekenhuis. In ijng (49,4 miljoen). 1951 nam de toenmalige Al deze werken zijn ofwel C.O.O. Commissie Open- volledig afgewerkt of be- bare Onderstand, voorlo- vinden zich in de eindfase per van het O.C.M.W., de Van afwerking, beslissing voor het bouwen De aannemer voor het uit- van een nieuw stedelijk voeren van werken voor ziekenhuis. Drie jaar later het aanbrengen van sani- werd een architekt aange- tair (34,8 miljoen) en het steld die echter na vier installeren van de verbran- jaar van zijn opdracht ont- dingsoven (6,2 miljoen) is I last werd.. failliet, maar dit probleem I In de 60-er jaren werd ge- za] eerstdaags opgelost I stoeid met de idee van het worden. 1 oprichten van een interge- meentelijk ziekenhuis Wat nog komt I doch er kon met de andere Binnenkort moeten ook 5 gemeenten geen overeen- de werken voor het instal- komst bereikt worden. leren van de keukenuitrus- In 1965 werd het Gemeen- ting-kooktoestellen be tekrediet van België inge- ginnen, een werk dat werd schakeld om een vooront- aanbesteed voor 3,3 mil- werp te maken en drie jaar joen. Ook nog dit jaar later kwam er de principië- wordt de angiografiezaal le belofte van toelage, technisch ingericht. Het voor het optrekken van aanbestedingsbedrag is een nieuw gebouw. Het 22,7 miljoen frank groot, onteigeningsbesluit liet Alsmede de uitrusting van echter tot 1976 op zich de operatieafdeling (29 wachten. miljoen) van de keuken Op 10 april 1979 legden (22 miljoen), de venster ministers Mare Galle en banken en gordijnkasten Roger De Wulf de eerste (14,2 miljoen) en de valse steen van het gebouw naar plafonds (23,6 miljoen) een projekt opgesteld worden aanbesteed, door architekt Albert De Wachten op goedkeuring Winter. van de minister, installatie tooghuys finaal vraagt of Raadslid D'Hondt is van IIIGFnu 4 of 5 bouwlagen zijn oordeel dat dergelijke blijft men alleszins nog in maatregel tijdig ter kennis on iet ongewisse van de bevolking moet rcn0' -en alleszins verwarrende worden gebracht opdat de va listorie. Burgemeester De automobilist voor dergelij- Kerpel hakt het verbaal ke verrassingen niet zou 'taI* hiel tussen Denayer en komen te staan en een keerpe Magh( door met te proces-verbaal oplopen Op dinsdag 27 oktober realiteit van zijn bedrijf, wordt in de biblioteekzaal het bedrijf klaarmaken van het VTI in de Vak- voor de aanpassingen op- schoolstraat 41 te Aalst gelegd door interne en ex- uiteengezet hoe een be- terne druk, de slagvaardig- drijfskultuur aan de basis heid zo aanscherpen dat kan en moet liggen voor men de konkurrenten oor een goed management. is, de lange-termijn voor- Het Verbond van Kriste- delen onderzoeken en de lijke Werkgevers en Ka- ondernemingsdoelen reali- derleden organizeert deze zeren, het zijn maar enke- info-avond die aanvangt le voorbeelden van de om 20.00 uur en waarop stappen die men kan en uiteraard alle bedrijfsver- moet ondernemen, antwoordelijken van harte Spreker op deze ongetwij- welkom zijn. feld boeiende avond is de Ondernemingen, groot en heer Willem Duron, staff klein, die suksesvol zijn in consultant human resour- deze tijd, wijten dat sukses ce management en organi- aan de bedrijfskultuur. zatie bij Bekaert Stanwick Rekening houden met de nv. Hij is doctor in de organizatie-psychologie aan de KU Leuven en Sint-maarten OP bezoek volgde verschillende post- graduaat programma's in binnen- en buitenland. Zoals elk jaar organizeert (053/77.43.11); Walter De Voor meer informatie: KWB Sint-Martinus Aalst Beul, Eikstraat 19 (053/ VKW, F. Laurentplein 15 U9000 Gen! (091/ ton gedeelde verantwoor- q lelijkheid» zal zijn. ven? klastingverlaging? voorfoen het reeds merkelijk etsen 'a ,middernacht was en w_rl.pn ond< aadsüd Baita Dolores el- In deze straten wordt reeds 15 jaar lang gepar keerd en daaraan werd nu gesleuteld, «tijdelijk» en «voorlopig» in verband met de aan gang zijnde een bezoek van Sint-Maar- 21.07.63); Benno De- ten. De brave man komt clerck, Sint Jansstraat 22 dan bij de KWB leden met (053/77.69.19); Francois kleine kinderen aan huis. Phillips, A. Van der Noot- Wie graag heeft dat Sint- straat 24 (053/78.41.75); Maarten eens langs komt, Francois Van den Abeele. kan nog tot 25 oktober Diepestraat 34 (053/ kontakt opnemen met een 70.11.90); Robert Praet, van volgende personen: Parklaan 67 (053/21.07.03) Pierre Van Assche, Aca- of e.h. Phillips, Sint-Maar- ciastraat 8 (053/70.05.95); tenplein 8 (053/21.62.91), 25.42.50). Aalst. Op uitnodiging van CSC De Rank werd een rondgang gemaakt door de bouw van het nieuw stedelijk ziekenhuis (a) noodgreep, centrale stuur- mascintillatiecamera (ra ming 9,8 miljoen), inrich ting physioterapie en reva lidatie (raming 8,2 mil joen), technische uitrus ting melkkeuken (2 mil joen), vaste bemeubeling (35,9 miljoen), inrichting radiologiezalen (63,6 mil joen). Er dient ook nog werk gemaakt te worden van volgende dossiers: meta len schrijnwerkerij, tech- kontrole-eenheid, de lichte wanden en de schil derwerken, alles samen geraamd op 43,5 miljoen frank. Nog aan te besteden Van de diverse overheden moet het OCMW nog de toelating bekomen om in aanbesteding te gaan voor de bedwandarmaturen (ra ming 3,5 miljoen), gam- nische inrichting autop sieafdeling, technische la bo-uitrusting, medico- technische inrichting funk- tieonderzoek, vaste medi- co-technische uitrusting polykliniek en de medico- technische uitrusting in tensieve zorgen. Hopelijk wordt het OCMW-Ziekenhuis geopend in volgend najaar. Het nu onafhankelijk zetelend gewezen SP-raadslid Dolores Baita pleitte in de gemeenteraad voor een meer direkte aanpak van milieuhinderende bedrijven te Aalst en stelde dat het te Aalst vooral gezien wordt in de informatieve en rekreatieve sfeer. Schepen André Doorns noemde Aalst echter een koploper in de sektor milieuzorg en burgemeester De Kerpel deed de ingewikkelde procedure met de eraan verbonden verantwoordelijkheden en konsekwenties die de sluiting van een bedrijf inhoudt. Het blijft uiteraard steeds een compromis. «Jouw leefmilieu, doe er gemeen, met kop en het Europees Jaar van het wat aan» beperkt zich voor schouders uitsteekt boven Leefmilieu, namelijk het de meeste andere steden en gemeenten. Aalst is een Baita Dolores tot info- avonden, voordrachten, een benefietavond, een van de weinige steden en sensibiliseringskampagne, gemeenten waar alle ver wat op zichzelf wel goed gunningsaanvragen en mi- doch onvoldoende is. lieuklachten door de eigen Volgens interpellante kan diensten grondig en des- er inderdaad méér. Ze zegt dat de geloofwaar digheid van het stadsbe stuur er zou bij winnen wanneer ruimer gebruik zou worden gemaakt van de bevoegdheden om mi- kundig worden onderzocht en geadviseerd. Die advie zen zijn meestal zo on weerlegbaar dat ze zowat in alle gevallen door het college van burgemeester en schepenen worden ge- lieuhinderende bedrijven volgd. Regelmatig wordt ontmoedigen. Ham vraag is wat het stadsbe stuur en inzonderheid de burgemeester moet doen als milieuhinderende be drijven hun bedrijf exploi teren zonder te beschik ken over de noodzakelijke vergunningen. Is het voldoende dat het stadsbestuur wijst op de onwettelijkheid van de toestand en de bedrijven aanmaant de vergunnin gen aan te vragen. Niet optreden kan leiden er beroep ingesteld bij de Bestendige Deputatie, waaruit blijkt dat de wet telijke middelen worden uitgeput. Het beste voorbeeld is Amylum. Ingevolge de tal rijke klachten van de buurtbewoners, naar aan leiding van de vergun ningsaanvraag voor het ex ploiteren van een stoom ketel met Biogas, heeft de stad al het mogelijke ge daan om het bedrijf te overtuigen en aan te ma naar jarenlange procedu- nen om uiteindelijk alle res. Zo o.m. de kolenop- slagplaats te Erembode- gem dat voor stof- en la waaihinder zorgde en rij kelijk laat door de waarne mende burgemeester werd gesloten. De zegels wer den ondertussen verbro- illegale toestanden in de onderneming te regulari seren. Met sukses trou wens. Een dossier werd in grote lijnen al toegelicht in de adviesraad leefmilieu, door deskundig bedrijfs- verantwoordelijken van ken en er resteerde enkel Amylum. Ook de leden een simbolische verzege- van de Amylumkommissie ling. Baita Dolores citeerde verder het Herdersems be drijf Lambrecht. Reeds lang is er milieuhinder, vooral stank en stof. Inter pellante vraagt dat de bur gemeester zou optreden en stelt dat «als de bedrij ven ervan overtuigd gera ken dat het de stad ernst is wat betreft het beteugelen van milieuhinder, heel wat zal kunnen voorkomen en vermeden worden». «Daardoor zou Aalst van zijn imago van vuile, stin kende stad kunnen afgera ken» zegt ze. Doorns: «Vragen naar water in een overstroomde Wilfried Sergant, Valerius De Saedeleerstraat 18 Voor de veertiende maal wordt in Knokke-Heist de «Freedom» Mars gehouden. Deze mars is het symbool voor de slag om de Schelde en wordt georganizeerd op 31 oktober in aanwezigheid van tal van veteranen van de be trokken reglementen van de 9* Canadese Brigade. Schepen André Doorns zegt dat de vraag naar een meer aktieve politiek in verband met het leefmilieu voorkomt als het vragen naar water in een over stroomde plaats. «Het is geen overdrijving te beweren dat Aalst inza ke milieuhygiëne in het al en andere buurtbewoners waren er aanwezig en heb ben ruim de gelegenheid gehad om nu al hun be zwaren kenbaar te maken en om vragen te stellen. Nog belangrijker is dat men Amylum heeft kun nen overtuigen om, of schoon het daar wettelijk niet toe verplicht is, een Milieu-Effect-Rapport te laten opstellen door het Studiecentrum voor Kern energie van Mol. Lambrecht te Herdersem Een tweede voorbeeld is de zaak Lambrecht in Her dersem, waaraan op aan dringen van de stad een hoorzitting gewijd werd in het Provinciaal Bestuur. De omwonenden hebben daar ten overstaan van alle advieslenende instellingen hun klachten kunnen voordragen. De milieu- maand heeft daar niets mee te maken. Met de milieumaand wil men zon der meer inspelen op een van de doelstellingen van sensibiliseren van de inwo ners. Daar is de dienst leefmilieu al jaren mee be zig in de vorm van publi- katies, standen, tentoon stellingen, allerlei activi teiten, natuureducatie en noem maar. Ook op dat gebied is Aalst de onbe twiste koploper. De diepgaande bezinning van WWf, de kennisma king met de milieubewe ging van de 2' generatie die ons wellicht maar het vuur aan de schenen zal leggen, en het feit dat ok tober hoe dan ook zal gon zen van bedrijvigheid is niet te veronachtzamen. Voeg daarbij de stadsakti- viteiten en misschien meer bepaald het bezoek aan het zuiveringsstation dat - iemand zal het toch eens moeten zeggen! - binnen afzienbare tijd een van de hinderlijkste inrichtingen van Aalst zal worden, waarvoor geen affiches «Het Stinkkot nooit» zul len opgehangen worden. We worden met onze neus in ons vuil gedrukt. Dat weten ook de containerbe- drijven van Aalst. En dat is maar een van de talloze problemen die maatrege len vragen die niet aan vaardbaar zijn, tenzij ie dereen ertoe gesensibili seerd wordt. De verenigin gen die daar hoe dan ook aan meegewerkt hebben, kan ik enkel maar dank zeggen.» Voor milieuschepen Doorns mist de vraag van Baita Dolores een stevige grondslag. «Een bedrijf sluiten is een ingewikkelde zaak» zegt de burgemeester. «We moeten een evenwicht zoeken tussen de rechten van de bevolking en die van de bedrijven». Daar enboven is het sluiten van een bedrijf een uiterst in gewikkelde materie. «Als burgemeester moet ik in elk geval de voor- en nade len van egn eventuele slui ting tegen mekaar afwe gen. Als ik niet voorzichtig ben sluit ik elke dag wel een bedrijf» voegt hij eraan toe. Voor Van Mossevelde is sluiten van een bedrijf de allerlaatste maatregel. Hij pleit voor bespoedigen van het onderzoek om niet écht tot sluiting te moeten overgaan.

De Voorpost | 1987 | | pagina 3