rezen bloemenveiling Flora in aktie Slaven naar sporen van Merovingisch klooster leMoorsel... Opgravingen aan Gudulakapel Moorsel Aalsterse rijkswachters voetballen tegen wielervedetten TAK contra mijnheer «H» De Voorpost - 23.10.1987 - 5 regels onder ogen krijgt, is er bij bloemenvei- als een feniks uit de as herrezen, reeds heel beurd. Voor Flora gaat de tijd inderdaad snel. len vrijdag had in aanwezigheid van stadsbestuur, en onderaannemers, afgevaardigden van personeelsleden en persjongens de avant- plaats. Verleden zondag konden producenten terecht om wegwijs te worden gemaakt in de infrastruktuur en zoals afgesproken werd vanaf i de vroege morgend de aanvoer van bloemen en te zes uur stipt kon de verkoop van start werd hard de 170' dag ramp van 2 mei is terug operationeel. mirakel, dat enkel mogelijk met trekpaarden als van de raad van Jos Uvin en direk- de veiling Hekel- Gustaaf Evene- Uiteraard met de op optimale eigen per- dat ook 's nachts en present was en door de akkurate koördi- natie waarbij elk onder aannemer op het precieze moment deed wat hem precies werd gevraagd. Iets waarvoor aannemer Pieters-De Gelder uit Wetteren samen met de per vliegtuig in no time uit vakantie teruggekeerde architekt. Twee typische Aalstenaars gaven daarenboven meer dan het volle pond. Pro- jektleider Jef Buys en werfleider Jurgen De Co- Aalst. De grote klokken beheersen de ruime verkoopzaal (a) alsl. Vrijdagavond in de vernieuwde en uit de as herrezen Flora bloemenveiling aan pelling geen gebrek (a) ckere die zelfs op zijn hu welijksdag tot na de mid dag op de werf paraat was. Een wonder dat niet uit de hemel viel, doch dat door mensen die elkaar begre pen waar werd gemaakt. Voor aannemers Pieters- De Gelder werden «boe man Jos Uvin» en «koele kikker Gustaaf Evene poel» twee fijne mensen die het enthousiasme dat hen bezielde, wisten over te dragen op de hele ploeg. «Ónmogelijk» stond duidelijk niet in hun woordenboek. Einde eerste fase Momenteel is Flora dus operationeel, ook al is het allemaal nog ver van defi nitief. Er is de aanvoer- ruimte van later die nu gebruikt wordt voor de to taliteit. In de verkoopzaal zelf staan 208 zetels voor klanten in een voorlopige tribune opgesteld en er zijn twee gloednieuwe elektronische klokken aangebracht, die nog meer informatie dan vroeger ge ven. Ieder koper beschikt daarenboven over een par- lofoon voor nadere infor matie. De bureauruimte en het cafetaria zijn nog opgesteld in de hall, doch meer biezonder beiden on der een tentenpaviljoen. In de tweede fase komt er een definitieve administra tieve afdeling en cafetaria in een middengebouw dat naast funktionaliteit ook een meer esthetisch uit zicht krijgt. Deze realisa tie is gepland voor 15 maart. Hieraan wil men echter geen uitdaging kno pen, want men houdt re kening met oponthoud door een eventuele stren ge winter. Deze fase moet echter alleszins zijn afge werkt voor de periode vóór Moederkesdag. In de laatste fase - maar die is nog toekomstmuziek want de grond behoort nog steeds aan de stad - wordt het kompleks uitge breid tot ruim anderhalve hectare en komen er drie nóg meer gesofisticeerde klokken en een verkoop ruimte met 400 zetels. Ie dere klant heeft daarenbo ven een eigen computer scherm voor zich en kan op ieder moment een overzicht krijgen van de operaties die hij de dag zelf heeft uitgevoerd. En de faktuur is daarbij dade lijk klaar. Bovenop het ge bouw komt dan nog een parking voor een 100-tal wagens. Een gelukkige burge meester Burgemeester De Kerpel kreeg de eer de allereerste koop te plegen. Goed voor een bos rozen voor Malvina. Hij noemde zich een ge lukkig man om diverse redenen. Niet in het minst om het feit dat de bloemenveiling na heel wat alternatieve voorstellen uiteindelijk te Aalst, en dan nog wel op dezelfde plaats is geble ven. Aalst wil inderdaad zijn reputatie als bloemen stad handhaven. Hij prijst zich verder gelukkig dat het stadsbestuur - meer bepaald dan in de persoon van waarnemend burge meester De Maght - alle mogelijke hulp bood en last but not least om het schoolvoorbeeld van ploegwerk dat bij het op trekken van dit gebouw met alles derin en deran door Aalst werd gegeven. Eresaluut Een zeer biezonder eresa luut bracht voorzitter Jos Uvin aan de heer Mus- sche, direkteur van de Wetterse veiling Produco. Die maakte het mogelijk dat waar de brand op za terdagnamiddag nog in volle hevigheid woedde, amper 41 uur later in zijn instelling kon worden ge veild, zodat de konti- nuïteit van de transakties niet werd verstoord. Eresaluut ook aan de vele leden telers en de vele klanten, die de veiling Flo ra, ook te Wetteren, trouw bleven. Dat de verkoop in deze tussenperiode niette genstaande de slechte zo mer slechts met 2,1% te rugliep. is een duidelijk bewijs van de trouw die zowel kleuters als klanten, ook uit Wallonië, aan Flo ra bindt. LH Aalst. De eerste bloemenruiker die geveild werd ging naar Fons Van der Borght uit Moorsel (a) ikie-^t roots van de parochie Moorsel die later behoorde tot het bisdom Kamery, in 1559 het aartsbisdom Mechelen en vanaf 1573 tot het bisdom Gent, zouden teruggrijpen rde zevende eeuw. Reeds toen zou er een kerk gestaan hebben, gewijd aan Sint- ator. J. Verbesselt oppert de mening dat deze benaming komt van een ovingisch heer. Het voorname geslacht waartoe de H. Gudula behoorde lag LI rschijnlijk aan de basis van de kerstening van de streek. Alles schijnt erop te ten dat het een «gemeenschapskerk» was in tegenstelling met een «villa- of kerk». Waarschijnlijk lag aan de oorsprong van deze kerk een «cella», een gerekend naar resten Gudulakapel en Sint-Mar- loog liever in het midden, sporen van dit «kloos- tinuskerk. Later kwam er Wellicht waren ze een af- samen nu te Moorsel een opsplitsing en werd bakening. En nu op het vlak van de hypothesen, misschien van «het klooster». centrum is men aan opgra vingen doende. In zoek. Waarmede dan een gedeelte ervan j geschiedenis van deze transformeerd in wonin- rochie verder in de loop gen. Een gedeelte ervan eeuwen zou teruggrij- werd verleden dinsdag ge il met meer preciese ge- sloopt, tens. Omdat het pand centraal i gelegen was, werd door ipgravingen Marnix Pieters, archeo- V «ds enkele weken is dc loog van Moorsel verbon- 1 itionale Dienst voor Op- den aan de Nationale Jlvingen in samenwer- Dienst. gedacht dat hier dra?ht va7dê"Direk;'ie CL ig met het stadsbestuur mogelijk sporen van het voor mankracht zorg- Merovingisch klooster doende aan opgravin- zouden kunnen worden n in het Moorsels dorps- gevonden. De parochie- iitrum uitgerekend op kerk zou immers uit derge- plaats bij de Gudulaka- lijk klooster kunnen zijn 1 waar zich vroeger ontstaan, ouwerij «De Roos» be nd, Daar wordt momen- Bemoedigend el koortsachtig gewerkt. Na een maand graafwerk 5gen het uurwerk ver- stootte men reeds op twee Zeer spektakulair kan het gestoten op een in zand- gevondene - een middel- steen uitgewerkte wa- eeuws schouwput, een terput. Duitse bierpot, geglazuur- 1° een klein greppeltje dat de potjes en heel wat de twee koncentrische scherven - tot hiertoe nog grachten dwarst werd een niet geacht worden. Wel- en ander gevonden dat da- licht kan er echter meer teert van vóór het mille- worden blootgelegd om de nium. Of finaal enig dui- vroegere historiek van delijk spoor van het vroe- Moorsel te achterhalen. ëer Merovingisch klooster Men vond ook reeds brok- za] worden gevonden, stukken van een soort ven- blijft voorlopig nog een tilatiekoepel die men open vraag, hoopt te kunnen rekon- LH strueren. En tevens werd é,- .r over het verleden van B op hel pand dat nu grachten in de tuin met Moorsel. Een aantai w0. perzocht wordt een fi- een breedte van 1 tot 2 aal van een bankinstel- meter. Heel wat scherven- »g zal worden opgetrok- materiaal uit de 10' tot 12' V Vóór Wereldoorlog eeuw werd eruit opge vulde het complex «De haald. Welke funktie bei- °os» op het dorpsplein de grachten vroeger heb- hele ruimte tussen Sint- ben gehad, laat de archeo- Pal in het Moorsels dorps- den. Over deze en hope- kunnen meemaken met Aalst. Geen plaats bleef onbezet op de veilingbaken (a) lijk nog meer vondsten zal wat uit Moorselse grond op- een studie worden ge- van vele eeuwen terug maakt en eens opgetrok- werd opgehaald. LH de Nationale Dienst voor ken, zal U in het gebouw Opgravingen zijn Dirk zelf een tentoonstelling Callebaut en Moorselaar Marnix Pieters inderdaad waar eens Brouwerij De Roos stond een eerstdaags een bankfiliaal wordt op getrokken aan het Moor sels dorpsplein doende om nog wat meer te vernemen Dc parlementairen van het arrondissement en bui tenbeentje Toon van Overstraeten kregen op de yooravond van de opening van het parlementair jaar, leden van het Taalaktiekomitee op bezoek. Volksvertegenwoordiger Jan Caudron, Herman De Loor, Marc Galle, Willy van Renterghem, Ghisleen 7 Willems en Hubert Van Wambeke en senatoren Paula D'Hondt-Van Opdenbosch, Maurice De Ker- Pd, André Geens en Louis Waltniel kregen een affiche, een zwarte vlag en een tekst gepresenteerd Avonden die eventueel in hun bus. De tekst memoreerde de esbattementen en de verschillende fasen van de H-carrousel en wees de verkozenen van het volk op hun heilige plicht te stemmen volgens de inzichten van wie hen naar het Parlement stuurden en niet te zwichten voor «chan tage». Dp de affiche de geen twijfel latende tekst «MOR GEN STEMT U. OVERMORGEN STEMMEN WIJ». ningen bij de Gudulakapel wordt inderdaad gesloopt p>e Vriendenkring van het zanger Jerry Blondel. Ook voor optrekken van een Rjjkswachtdistrikt Aalst de jonge streekrenners gebouw voor het Gemeen- organiseert op zaterdag 14 Stany D'Hondt, Serge Ba tekrediet. Duidelijk een november vanaf 13 u. op geut. Peter De Frenne en bevoorrechte gelegenheid het voetbalveld van Olym- Kurt Eeckhout. voor archeologisch onder- pjc Erondegem, Gentse- i- a steenweg, een groots spek- Parachutisten takel. Te 14 u. demonstratie val- schermspringen door para- Honden commando's van het Bel- riaal uit 11', 12' en latere Te 13 u. is er een demon- gisch leger uit Schaffen eeuwen bovengehaald en stratie met aanvals- en ver- met landing van helikopter gehoopt wordt op nog dedigingshonden door de op het terrein te 14.45 en meer spektakulaire vond- politie en rijkswacht van te 16 u. Voetbal «Wielervedetten - Wielervedetten Rijkswacht» Te 13.30 u. worden een De wedstrijd tussen ver- Welke de juiste funktie aantal eminente wielerve- melde wielervedetten en van deze grachten is ge- detten voorgesteld met rijkswachters start te 14 u. weest zal worden «bloot- o.m. Lucien Van Impe, en de tweede helft te 15.30 gelegd». Leidt een grep- Eddy Merckx, Claude Cri- u. Ze kunnen dus wat lan- peltje de moedige gravers quillion, Erik Vanderaer- ger uitblazen dan normaal een oud Moorsels den, Ludo Peeters, Flup het geval is. Vanden Brande, Mare Sint-Maarten komt per her Sergeant, Paul Haeghe- likopter en reikt snoep- dooren, Frank Hoste, Ru- goed uit aan de aanwezige dy Pevenage, Peter Van kinderen, een oude schouwpot en Impe, Franky Van Oyen, Besloten wordt met een stukken van een engelen- Roger Ilegems, Paul Ver- receptie - warm buffet schuere, Eddy Vanhae- vanaf 17.30 u. rens, Patrick Onnonckx, LH Philippe Christiaens en zoek vlak in het dorpscen trum. Uit een gegraven kuil werd reeds heel wat mate- sten. In een grote kuil ziet men duidelijk twee grote spo ren van vroegere grachten. naar klooster? Alleszins werden reeds heel wat scherven maar ook potjes, paalkoppen Aalst. Vinger op knop, zo zegt direkteur Evenepoel van de veiling tot burgemeester De Kerpel wiens aandacht ondertussen naar de klok uitgaat (a) kopje opgehaald. Er werd tevens in zandsteen uitge werkte waterpunt gevon- Aalst. Vrijdagavond werd de Flora bloemenveilig weer officieel in gebruik gesteld (a)

De Voorpost | 1987 | | pagina 5