1 Een speciale lijn voor Baslsedukatie te Aalst Groene Long van Aalst aan vernieuwing toe Betoelaging jeugdverenigingen verhit de gemoederen Mirakels enkel mogelijk op verzoek Onverlichte openbare wegen Fietsen liggen gewoon op het trottoir... Vluchtelingen in Aalst slecht gehuisvest L Drukke maand voor CMBV Aalst - 23.10.1987 - De Voorpost Het Aalstere stadsbestuur is positief ingegaan op het ber resulteerden in een 40- nenkomende lijn te laten stap zetten om te gaan bij- verzoek van de leden van de Stedelyke Overleggroep tal aanmeldingen. Voor de gebeuren. Niet zelden ge- leren in de basisedukatie Basis Edukatie Aalst (SOBEA) om een speciale telefoon- doelgroep - de laagge- beurt het dat men bij een en zich hiertoe telefonisch lün te voorzien voor aspirant-kursisten voor de Aalsterse schoolden - ligt het in vele onduidelijke formulering aanmelden, zouden «ver- basisedukatie. gevallen niet zo makkelijk van de vraag via de stads- loren» gaan werd er eind om de stap te zetten om telefooncentrale naar de september een apart tele- In het Aalsterse zijn ver- men met de ontwikkelin- zichzelf aan te melden als verkeerde dienst verwezen foontoestel geïnstalleerd, schillende organisaties ak- gen van de sektor basise- kursist- De oorzaak hier- wordt. Wanneer het om de Bij verhuis van een deel tief op het terrein van de dukatie in heel Vlaande- van is niet ver te zoeken, basisedukatie gaat is dit van de dienst Kuituur naar basisedukatie voor laagge- ren. Begin september was Wie §aat bij-leren in de risico des te groter aange- het Kultureel Centrum in schoolde volwassenen, er op de BRT - op radio en basisedukatie riskeert op- zien de doelgroep veelal de Molenstraat in Aalst zal Konkreet gaat het om het televisie - reeds een eerste merkingen omtrent zijn of via omwegen duidelijk zal deze telefoonfaciliteit ge- Alfabetiseringsprojekt sensibiliseringscampagne. haar verstandelijk peil. maken dat ze wensen bij te integreerd worden in de Aalst (lees- en schrijfgroe- Ook plaatselijk, in Aalst, Vandaar de realiteit dat 'eren- telefooncentrale van het pen), het Edukatief Sa- werd er een grote campag- deze mensen moeilijk de bekommernis van de Centrum. De ondersteu- menwerkingsverband (op- ne gevoerd. Net zoals in drempel overwinnen om SOBEA werd dan ook ning van de basisedukatie nieuw gaan leren, algeme- de meeste andere steden zich aan te melden om du,deliJk begrepen en ge ne vorming, taalwerk- in Vlaanderen opteerde kursussen te volgen. Voor- dee'd door het stadsbe- plaats), K.A.V.-verbond ook Aalst om een gemeen- al voor de analfabeten stuur. Teneinde te vermij Aalst (doe-mee-reeksen), schappelijke aanmeldings- stelt dit probleem de Gastarbeiderswerking plaats op te zetten. Deze scherp. (taallessen voor migran- valt, o.w.v. de objektivi- ten) en Auxilia (individue- teit van de doorverwijzing, Het is dan ook begrijpelijk le kursussen voor zieken, samen met de dienst kul- dat de leden van de SO- gehandicapten en (ex-)ge- tuur van waaruit de BEA erop aandrongen om detineerden enz.). koördinatie van de Stede- de telefonische aanmeldin- De werking van deze orga- lijke overleggroep gen op de gemeenschappe- nisaties staat volop in de gebeurt. lijke aanmeldingsplaats aktualiteit. Dit hangt sa- De campagne in septem- via een rechtstreeks bin den dat er mensen die de maakt immers deel uit van de edukatieve opdracht van alle Kulturele Centra. LH Aalst. Ondanks de slechte weersomstandigheden was er nog heel wat interesse voo men prondelmarkt op de Grote Markt (a) Naarmate de bevolking van de stad dichter werd ver hoogde de vraag naar «een park». Romain Moyersoen, vader van Ludovic, deed reeds in 1911 aanwerving van terreinen uit het Osbroek. De idee tot eigenlijke rea- naam vereeuwigd is in een lisatie van een Park ont- straatnaam gaf de eerste stond tijens wereldoorlog I stoot aan de realisatie, toen welgestelde burgers Een deel van het Osbroek regelmatig samenkwamen werd immers omgetoverd in de herberg «De Groene in een ware lusttuin van 15 Poort» aan de toenmalige ha. met erin een waterop- Het was J. Breydel die het Zoutstraatpoort. Schepen pervlak van 1 ha. De sche- plan voor het stadspark Vern>euwing Désiré De Wolf, wiens pen wilde immers de men- ontworpen had. Dezelfde Ondertussen is het Aal gepr ief O] n hel :rk, je bi uilen, ggen agen grijp1 unge nuitr de E®n .vvande,mg doorheen het Aalsters Stadspark gold als sen werk verschaffen en ze man trouwens die later het sterse stadspark aan otliciele opening van de milieumaand. Te Aalst is dat aldus onttrekken aan de Astridpark zou ontwerpen nieuwing toe. Het staif^ oktober. Het stadspark ontstond uit het natuurgebied greep van de Duitse bezet- en te Brussel de Kruid- stuur plant dan ookf sbroek». ter ^let 35 werklieden tuin. Ruim 200 verschil- vroegere uitzicht van werd gestart op 24 juli lende boomsoorten wer- park te doen herk 1915. Maar dat aantal den er geplant. Ook bo- Deze vernieuwings; steeg gauw tot 100 waar- men van de Duitse stads- nen werden ter plekki Lg. van 15 toezichters. Eén kommandant, een kas- de wandeling verk onder hen werd «de grote teelheer, die uitzonderlij- zondag toegelicht. Op ploegbaas», Edmond Wel- ke bomen uit zijn eigen dag 30 oktober volgt lekens. Niet minder dan domein naar Aalst liet in de stadsfeestzaal bi 20.000 m grond werd ver- overbrengen. De plechtige sluitingsceremonie vac voerd bij dit "omvangrijk opening van het park had Jaar van het Leef werk. plaats op 1 juni 1916. een film- en diami over de geplande bekj^ werken. Aalst. Een nokvolle feestzaal voor de niet onbelangrijke voordracht over de eenpersoonsvennootschap met beperkte aansprakelijheid (a) J. Haustraete: «De éénpersoonsvennootschap» «Het feit dat voor de uit eenzetting van de heer Jo sé Haustraete in de BBL- Aalst gisteren donderdag 677 deelnemers zich meld den toont dat er een reële behoefte bestaat aan dege lijke informatie en des kundige raad in verband met «de eenpersoonsven nootschap» of E.V.B.A. Aldus direkteur Elmar Baert bij de opening van de toespraak die om prak tische redenen aan ont dubbeling toe was. Van een zelfstandige wordt veel gevraagd. Direkteur Baert vertaalt dat met te stellen dat «voor een zelf standige moeilijk elemen tair is, dat onmogelijk ook gaat en dat mirakels reali seerbaar zijn doch enkel op verzoek». Blijven bestaan kan voor de zelfstandige niet zonder beroepskennis, doorzet tingsvermogen. verant woordelijkheidsbesef, kreativiteit en familiale so lidariteit. In het Vlaamse land zijn er 350.000 BTW-plichtigen. Met de vrije beroepen er bij wordt dat wel 400.000 waarvan vele duizenden in onze regio. Voor zelfstandigen en beoefenaars van vrije be roepen is het oprichten van een éénmansvennoot- schap belangrijk. Iets wat finaal na 30 jaar studie en 10 jaar parlementaire ar beid wet werd. De Belgi sche wetgeving volgt daar mede in het spoor van de meeste van onze buur landen. Alhoewel de E.V.B.A. een variante is op de reeds lang bestaande B.V. zijn er duidelijke verschil punten. Nieuw feit is o.a. het doel van een eenpersoonsven nootschap burgerlijk kan zijn en aldus tegemoet komt aan de reeds jaren bestaande vraag van de beoefenaars van vrije be roepen. Daarenboven laat de een persoonsvennootschap toe een duidelijke scheiding te maken tussen enerzijds het privé of familiaal ver mogen en anderzijds dat deel van zijn patrimonium dat toegewezen wordt aan de beroepsaktiviteiten. Spreker was José Haus traete, een autoriteit in de materie. Na een licentie bedrijfsekonomische we tenschappen te hebben be haald aan de RUG specia liseerde deze Michelbeke- naar zich in accountancy en fiskaal recht. Hij do ceerde trouwens fiskaal recht aan de RUG, publi ceerde reeds heel wat in gespecialiseerde bladen en is zeer aktief in tal van beroepsverenigingen. Als bedrijfsrevisor en te vens als bedrijfsleider van een belangrijk fiskaal kan toor te Wetteren wordt hij dagelijks met de neus op de realiteit gedrukt. In de BBL kan u trouwens voor alle mogelijke infor matie hieromtrent terecht via 053-76.23.32. De gemeenteraad keurde een half miljoen goed voor betoelaging van jeugdver enigingen. Uit werkbezoe ken aan jeugdverenigin gen en volgens het jongste advies van de stedelijke Jeugdraad zou daartoe best een nieuwe nomina- tieve lijst worden opge maakt. De goedkeuring kwam er pas na harde dis- kussies waarbij zowel de minderheid als de meer derheid hard van de toren blies en woord en weder woord schering en inslag waren. Namens de SP kwam er harde kritiek van gewezen schepen voor de jeugd Eddie Monsieur en van Patrick De Smedt en ook van het nu als onaf hankelijk zetelend socia listisch blijvend raadslid, Dolores Baita. De meerderheid van haar kant pakte uit met het net werk van koepels en een quasi onontwarbaar klu wen van vzw's. Niet meer gesubsidieerd Schepen Gilbert Bourlon deelde mede dat uit de gedane bezoeken en kon takten duidelijk is geble ken dat een aantal jeugd verenigingen qua aktivitei- ten en prestaties uitermate zwak staan. Er waren er zelfs die volledig gestopt waren. En andere wiens werkterrein buiten Groot- Aalst lag. Die werden dan ook van de nominatieve lijst voor betoelaging geschrapt. Liever gezamenlijke beste ding Dolores kant zich tegen een (nieuwe) nominatieve lijst. Ze opteert voor geza menlijke besteding van de toelagen die volgens haar «doelmatig is gebleken ge durende tien jaar». Het opstellen van een no minatieve lijst zou volgens haar een gemakkelijk heidsoplossing zijn die el ke pedagogische dimensie mist. Om het bedrag van de toelagen te bepalen kunnen in het vervolg noch de omvang van de werking, noch de noden, noch de behoeften enige rol spelen. Dolores voelt zich alles zins niet voldaan omdat door haar eerder gewraak te jeugdverenigingen nu van de lijst voor subsidië ring werden geschrapt. «Zogenaamde jeugdbe- zoeken en zogenaamde adviezen waren voor mij niet nodig geweest, 't is allemaal showvertoon» zegt Baita. «Hoe komt U met vier stemgerechtigde leden ertoe een advies van een 100 leden tellende jeugdraad voor te stellen wanneer die raad zich zelfs in algemene vergadering daarover niet heeft uitge sproken?», vraagt inter- pellante. Ze zal tegen stemmen omdat ze het principieel oneens is met de gevolgde jeugdpolitiek. Ze zal daarenboven diver se konkrete voorstellen over deze problematiek doen, ook in de gemeen teraad, o.m. om de in spraak van de betrokke nen te herstellen. «Samen met hen zal ik u tonen dat het anders kan. En beter», besluit ze. Lak aan koepels Voor Herman Goossens duidt absenteïsme erop dat goed werkende vereni gingen lak hebben aan «koepels» en liefst zelf met de eigen subsidies werken. «Die koepels waren een vergissing van het vorig bestuur», zegt Lambert Van de Sijpe, doch dat neemt Eddie Monsieur niet. «Vóór de fusie be stond er qua jeugdbeleid weinig in Aalst-Stad en in de deelgemeenten bijna niets», zegt Monsieur. «Vorig bestuur stampte een Jeugdraad met breed ormir :p> bej snd: 1 op 1 krai :ggen ikom lieer i chrijf 51,9: 8.15.C Ihiro, in je on Op me Sen in 15.000 w jonger* raakvlak uit de waarbij alle strel vertegenwoordigd en dat goed werkte, politisering van de ju !T''h raad - 10 op de 20 Af zijn afgevaardigden politieke partijen - le echter naar het failliet Niet 4 maar 8! Schepen Bourlon woordde enkel dat 4, doch gewoonlijk de 20 leden present de vergaderingen van kidstci wissele zijn, teefUjc vaniï VanaS tleSf tot 12 zijlakker ,an 2 jaai Jeugdraad en raadslid D|PPer: riek zette zich princi| af tegen elk systeem betoelaging. «Jeugdv jaar jde nigingen moeten zelf realiseren en zichzelf a eer druipen» besloot ze. Fietsen is gezond. En mi lieuvriendelijk. Fietsers zijn dan ook vaak enigermate groene jongens. Minder milieuvriendelijk worden ze echter ervaren als hun fiets gebruikt wordt quasi als een weg werpartikel. In de Majoor Glazerstraat zijn staaltjes daarvan da gelijks te beleven. Mensen die met het spoor naar hun werk rijden van uit Aalst, kunnen hun fiets deponeren in een zeer lang fietsenrek in de Majoor Glazerstraat. Als dat fiet senrek echter geen plaats meer biedt worden fietsen dan maar gewoon neerge gooid op het trottoir. Al heel wat minder milieu vriendelijk vanzelfspre kend. Niet alleen het zicht is beneden alles, maar voor voetgangers stelt het heel wat problemen en houdt risico's in voor wie verplicht wordt op de rij weg te stappen. Personeel van het station Aalst wil er nochtans wat aan doen. Het stelt niet alleen waarschuwings- en verbodsborden op, het zorgt vooral ook voor plaatsingskansen elders. In de Nijverheidstraat staat een rek waarin dage lijks een vijftigtal plaatsen, onbenut blijven. Dat ge bruiken houdt inderdaad wel in dat men enkele tien tallen meter te voet aflegt en dat schijnt te veel. Ook al is stappen uiterst milieu vriendelijk. En gezond. Andere kansen biedt de NMBS op de pendelpar king voor lijn 7 waar even eens een rek staat opge steld. Maar ook dat impli ceert een aantal passen te voet. Nu, na heel wat waarschu wingen duidelijk geen ef- fekt hebben en de fietsen op de stoepen blijven lig gen, wordt kontakt opge nomen met de politie. Men zou de fietsen ge woon meenemen en de ei genaars ervan een boete opleggen. Maar misschien wordt dat niet noodzakelijk en vol staan deze en andere waarschuwingen om fiet sers en Aalst milieuvrien delijker te maken. LH De Christelijke Midden standsvrouwen hebben de ze maand een druk pro gramma. Op dinsdag 20 oktober start de ontspan- ningskursus. De kursus wordt gegeven op 4 opeen volgende dinsdagen en dit telkens van 14 tot 16 uur. Lesgever is Stefaan De Wever, een ontspannings therapeut. Op woensdag 28 okto ber om 19.45 uur is er een voordracht met als titel "Rucanor Tristar". Dat is de naam van de Vlaamse zeilboot die onder leiding van Staf Versluys deelnam aan de 8 maand durende Whitbread Round the World-Race. Een van de bemanningsleden, Edward Maertens, komt aan de hand van dia's zijn weder varen vertellen. Deze avond heeft plaats in de Borse van Amsterdam. De alleenstaanden-wer king van CMBV Aalst or- ganizeert op maandag 19 oktober om 14 uur in de Benediktijnerabdij te Af- fligem een bezinning met als thema "De mens als verlangen". Gastspreker is Jan Rollier. JM Heymaiv De Kalfstraat is één van de weinige openbare straten die het moet stellen zon der openbare verlichting. Alhoewel in de loop der tijden langs één zijde afge sloten blijft het een open bare weg met heel wat meer verkeer dan u zou vermoeden. Bewoners hebben er een rechtstreekse uitgang in of hebben er hun garage. Kinderen spelen en fietsen er. En er is het verkeer naar de Brouwerij Den- dria, naar de Keizershal- len, naar de polikliniek. Zelf ziet men er regelma tig wandelaars genieten van de relatieve rust en van het groen der tuinen van aangelanden. Maar van enige openbare verlichting is er geen sprake. Onlangs kwam er echter wél heldere straatverlich ting voor artiesten die kwamen optreden ter gele genheid van de Jaarbeurs. Wellicht ook als nooduit gang van de Keizershallen. Gevraagd wordt dan ook dat, wat mogelijk is voor enkele artiesten, het ook zou zijn voor de hele be volking: een permanente verlichting. A.E. Bogaert vroeg dit aan het stadsbestuur dat van zijn vraag akte nam. Hij durft hopen dat het daarbij niet zal blijven. Een soortgelijk probleem stelt zich, maar dan in veel ruimere mate nog, in de doorgang van het Keizer lijk Plein naar de parking. Wel wetende dat aan het oude gedeelte van de Kei zershallen met EFRO- gelden zal worden gewerkt wordt toch verhoopt dat aan de huidige situatie ten spoedigste zou verholpen worden. Normaliter is het in de doorgang potduister en vaak trapt men er van de ene plas in de andere. Stellages om de muur te gen invallen te behoeden belemmeren dan nog de doorgang en zijn in de duisternis een reëele hin dernis. Als dan bovendien lemen elke zc ur (ti 4 tot en) ei tot 17 an d iloors' zoals we verleden woe e ker dag meemaakten tegen en le reglementering in a e dan middenin een person; iamid< wagen bevindt waarin jo pelen gelui die met hun kopla en. tc pen flikkerden in de ot muse: van verblinde voetgang deer wordt het een poespas akteei jewelste. Dames alle iamm voelen er zich wellicht 1 el. 05: nig op hun gemak. HMeu_ komt ons voor dat, alse reg 9 voorlopige pastieke dekking niet haalbaar zijn, minstens toch vo ^KAB degelijke openbare Toorai lichting zou kunnen AKAI den gezorgd. weging Vóór het Festivalkono lie tol in de Keizershallen zee gratieg ten veel niet-Aalstenai enlijk op 7 oktober hun weg do Aalst de zwarte duisternis. bvel het Festival brandde mders wel één lamp bij de u ernstig gang doch een uurtje lat liden), als festivalgangers ten gen c hun auto zochten was ge zier licht meer speuren. jaar trels 1 In Aalst in de De Gheeststraat zfjn een zestal Ghanese politieke vluchtelingen ondergebracht. In hetzelfde ge bouw verblijven nog een viertal Iranezen en een Zuid- Afrikaan, allemaal politieke vluchtelingen. Wie zou veronderstellen dat deze mensen het er bijzonder goed hebben, komt bedrogen uit: de politieke vluchtelingen hebben heel wat klachten over de w(jze waarop ze behandeld worden. De behuizing laat er in de eerste plaats echt bitter weinig komfort over. De Ghanese vluchtelingen le ven twee per twee in een kleine ruimte waarin men eenpersoons bedden heeft geplaatst. Zij betalen daarvoor een huurgeld van 4.500 fr. per maand en per persoon. Niet veel zal je zeggen, maar dan moet je weten dat het geld dat ze ontvangen nog veel min der is. Volgens bepaalde bronnen wordt er aan de vluchtelingen een maand geld van 5.900 fr. uitbe taald. Een van de Ghane- zen toont een fiche van de maand oktober waarop een bedrag staat van 1.400 fr. uitgekeerd op 7 okto ber. Op 14 oktober nog eens hetzelfde bedrag en 21 oktober nog eens 1.600 fr. ontvangen Samen dus 5.798 fr. of heel wat min der dan voorzien. Zij stel len zich vragen over wat er met het geld gebeurt dat ze niet ontvangen. Twee van de Ghanezen volgen in Gent een kursus Nederlands. Hun trein abonnement kost 1.400 fr. per maand. Het OCMW zorgde dat het kursusgeld (4.000 fr.) betaald geraak te, maar de Ghanezen be talen aan het OCMW nog eens 500 fr. terug. Het komt zeker tot uiting dat deze situatie niet verder kan. De Ghanezen willen dan ook zoeken naar een komfortabel appartement waar ze per persoon geen huurgeld van 4.500 fr. hoeven te betalen. Ook wat de dokterskosten betreft is het voor de Gha nese vluchtelingen eem zichtloze situatie. E doktersrekening mini dan 1.000 fr. moeten zelf betalen. Alles ziet er dus uit 1 Aalst niet zo veel inzit t zijn Ghanese vluchtej gen. In de gemeenteii werd overigens al over deze materie geïnlj pelleerd. Maar toen md ten de Iraanse vluchter gen het voorwerp van* debat uit. Een verbeten is er evenwel nog niet. JM Heyw

De Voorpost | 1987 | | pagina 6