N.C.M.W. VERKOOPSALON WIEZE Worden Copal-tanks eerlang verzegeld? Vleeshouwers met eetfestijn voor gehandicapte kinderen Lawaai aan banden leggen Plasmaferesecentrum beantwoordt aan de verwachtingen In Erpe-Mere ""jftnaar recordbonus... 40' JAARGAN 30 OKTOBER 1087 vaste handelswaarde in de regio Salon '87 Na deze algemene be schouwingen namen we het salon, dat tot en met zondag 8 november loopt, even onder de loupe. Niet minder dan 200 eks- posanten. grotendeels uit de eigen regio, nemen deel en circa 55.000 bezoekers worden verwacht in de hallen A en B en het ver bindingspaviljoen, dat we gens de onbeschikbaar- heid van de halle C, tot een feesttent van 4.000 m: vergroot werd. Het aldus ontstane verlies aan par king werd evenwel gerecu pereerd door het huren van weivelden in de on middellijke nabijheid. Voor de rest verloopt alles volgens het vertrouwde scenario, met een kenne lijke klemtoon op woonin richting, verwarming, ver lichting, beveiliging, voe ding, kleding, ontspanning enz. Om het spektakel nog te verlevendigen werden er enkele standwerkers, en ook degustatie- en eet-en- drink hoekjes toegevoegd. Wie nog geen toegangs kaartje op de kop kon tik ken kan binnen voor am per 50 fr. en om wegwijs te geraken krijgt elke bezoe ker bij de ingang een dui delijke exposantenlijst. Toegang Het salon is open op zon dag en op 2 november van 14.30 tot 22 u., de zaterda gen van 17.30 tot 22 u. en in de week van 18.30 tot 22 u. De officiële opening heeft plaats op zaterdag 31 oktober om 16.30 uur in de halle, met als gastspre ker de h. Paul Cooreman, arr. voorzitter van de NCMV, Jongeren. J. Van Landuyt De interpellatie van Roger D'Hondt (SP) over de gevaar lijke olie-opslagplaats Copal die reeds jaren voor milieu last zorgt voor de omwonenden lokte heel wat diskussie uit op de jongste gemeenteraadszitting verleden dinsdag. Analyseresultaten en een arrest van de Openbare Vlaamse Afvalmaatschappij bevestigen dat Copal inder daad giftig afval heeft opgeslagen. heeft. Vanaf 15 november zullen die stoffen die zich reeds drie jaar in de tanks bevin- Ook het studiecentrum voor kernenergie Mol be den, worden verwijderd sluit dat uit grondmonsters door een door OVAM genomen bij aangelanden aangesteld vervoerder en dit op kosten van de ge meenschap. Het moet alle maal naar het verwijde ringscentrum in Rot terdam. Gevaarlijk Het opslaan en uiteraard evenzeer het vervoer houdt tal van gevaren in. Uit een rapport van een provinciale overlegverga dering blijkt dat eigenaar Coppens zelf op spoedige verwijdering aandringt. «Zijn verzekering is im mers sinds 1 januari 1985 geschorst en de tank zou drie zwakke plekken ver tonen». Gemeenschapsminister Jan Lenssens verklaarde op een parlementaire vraag van Mare Galle dat «het grote gevaar zal ont staan wanneer deze vloei stof wordt verwijderd». Risico tot ontbranding of ontploffing is dan niet denkbeeldig, wordt een must bij hoge tempera tuur. op 80 cm diepte ernstige verontreiniging wordt vastgesteld. «Verwijdering naar een stortplaats klasse 1 is noodzakelijk». Prof. Beeckman van de V.U.B. zegt dat «het bo demstaai bestanddelen be vat die kankerverwekkend zijn met een effekt dat pas jaren later blijkt». 31 bezwaarschriften 31 aangelanden dienden een bezwaarschrift in te gen deze permanente mi lieuschendingen. Interpel- lant verzocht dan ook de burgemeester passende maatregelen te treffen in zonderheid bij de verwij dering van het afval. Vergunningen? Volgens interpellant lapt de eigenaar alle reglemen ten over vergunningen aan zijn laars. Volgens D'Hondt gaat daarbij de overheid niet volledig Inderdaad, een zware zaak Schepen De Maght noemt het «inderdaad een zware zaak». Ze debiteerde een lange paternoster weige ringen van gunstige advie zen; in beroep gaan tegen Natspuiten beslissingen van alle mo- permanente gelijke instanties, proces sen-verbaal bij de vleet al lemaal zonder definitief uitsluitsel. Leefmilieu geschonden Schepen André Doorns memoreerde eveneens het illegaal opslaan van giftig afval, het ontbreken van de nodige vergunningen vrijuit. Het dossier hangt en vroeg de burgemeester aan elkaar met overtredin- de Copal-installaties te gen en onwettelijkheden verzegelen. Ook raadsle- vastgesteld in menig pro- den Galle, Baita en uiter- ces-verbaal. «Bij een eventuele ramp zouden dan ook koppen kunnen rollen». Grondonderzoek Uit een grondonderzoek door een firma uit Eindho ven bleek reeds in 1983 dat pas op anderhalve meter diepte de verontreiniging «aanvaardbare normen» aard D'Hondt dringen aan op onmiddellijke verzege ling. «Verzegelen is een zware zaak. Ik wil nog eerst nagaan in hoeverre verzegeling in deze fase van de procedure oppor tuun is», besloot burge meester De Kerpel. - 40 F let wisselend sukses vooral door de wcersomstandighe- m organiseerde het syndikaat der Verenigde Vleeshou- ers van Aalst een barbecue in het stadspark. Rekord ttto-opbrengst daarbij werd het jaar met een bonus si» 172.000 fr. erleden jaar werd om het slechte weer te ontgaan topteerd voor de Keizershallen doch het werd geen ecvaller. toar Lokeren er in 10 jaar in slaagde de som van 1,3 'iljoen te kunnen spenderen voor humanitaire doelein- tn haalt Aalst in zes jaar amper een half miljoen, let ligt dan ook in de bedoeling van de organisatoren nu hl rekord-winst te kunnen boeken, k netto-opbrengst gaat inderdaad integraal naar an- trs-validen van RIBSO Aalst, RLS Erpe-Mere, Le- tnsvreugde, Schoonderhage en Don Bosco BLO en t'SO. «festijn 'it jaar wordt afgezien van de formule «barbecue» en 1 'ergeschakeld naar een reëel eetfestijn aan werkelijk .il mokratische prijzen ten bate van gehandicapte kin- 'ren uit de streek. Ook voor de Beschuttende Werk- aatsen. geniet er niet alleen van verzorgde gastronomie aan tnnge prijs doch stelt er tegelijkertijd een edele daad tor gehandicapte medeburgers. In een aanpalende al kan u bovendien bloed geven bij de diensten van Rode Kruis. Aalst blijft op dat vlak ver ten achter, 'aar het nationaal gemiddelde donors 8% bedraagt Drnt Aalst amper aan 2%. Dr. Lust doet dan ook een arme oproep tot het geven van bloed. In de regio trden 18.000 bloedgiften ontvangen doch er waren er 000 dus 5000 meer nodig. Ook erevoorzitter dr. bekman en schepen André Doorns doen alles wat an om bloedgevers aan te moedigen en in hun giften te stendigen. U kan terecht op zaterdag 7 november 'naf 19 u. en op zondag 8 november vanaf 12 u. voor en steak op diverse wijzen voor 300 fr. aperitief Poem n toast Pam voor 80 fr., boerenhesp met meloen of garneerde boerenpastei voor 130 fr. of pannekoeken let koffie voor 80 fr. Aalst. De vijftigers van Herdersem vierden samen feest (a) i mmmm i Ook al werd het plasmaferesecentrum van Erpe-Mere in oktober geïnstalleerd dan is het pas goed in november op volle toeren beginnen te draaien. Toen was het de betrachting van Dr. Lust, belast met het runnen van het centrum, om in Erpe-Mere jaarlijks 5 a 6.000 plasma-afnames te realiseren. Toch stelde hij de eisen niet zo hoog en hoopte alleszins op jaarlijks 4.000 giften, dit om uit de kosten te komen. Dit laatste cyfer werd in een jaar tyd ruim overschreden want samen gaven de donors 4.176 keren plasma. Erpe-Mere staat bij het Rode Kruis goed aange schreven waar het om bloed geven gaat. De meeste vertegenwoordi gers komen uit onze ge meente en het was dus niet te verwonderen dat, na Gent, hier het tweede plasmaferesecentrum zou opgericht worden. In feite gaat het hier nog gedeelte lijk om een experiment in de streek en als dusdanig mag het als geslaagd ge noemd worden ook al ver wacht men in de toekomst zo een duizendtal meer giften. Met de tegenwoor dige gang van zaken zit het er dik in en mag men voor de volgende twaalf maan den op 5.000 giften rekenen. Het geven van plasma is misschien tijdrovend maar het is heel wat effeciënter dan «vol bloed» geven. Er gaat een bondig medisch onderzoek aan vooraf en men wordt één enkele keer «geprikt», waarbij men tweemaal 450 milili- ter bloed geeft wat men in twee beurten terug krijgt onder vorm van rode bloedcellen. De donor verliest er dus heel weinig bij: op een jaar tijd kon men er trouwens 368 note ren die dus samen goed waren voor ruim 4.000 plasmagiften. Het streef cijfer ligt bijgevolg in het bereik want nu nog komen elke maand tien tot twintig donors zich aanmelden en in maart bereikte men het rekord met 427 giften dat bijna gebroken werd in september. Het ziet er dus niet naar uit dat het nog lang zal stand houden, vooral met het steeds stij gend aantal donors. Ook al is er meer nood aan plasma- (derivaten) toch is men geluk"kig dat de plas magevers ook nog bloed gevers blijven want ook hier kan het aanbod het vereiste aantal zakjes bloed niet leveren. Vervolg op blz. 4 31 oktober opent het 29ste herfstsalon poorten in het oktoberkompleks te Wieze. een initiatief van de Dendermondse heeft in de loop der jaren een reputatie verworven. Ze wil een ruggesteun voor de deelnemers, als ideale gelegenheid om derei n waren voor te stellen en aan de man te n jaa engen. Er worden echter alleen ernstige hande- toegelaten, die enkel kwaliteitsartikelen aan- Het begrip «Verkoopsalon van Wieze» we nog kunnen bijkleuren met de tinten: f 15^rstandhouding tussen de deelnemers, een gezon- verkoper-klant relatie en een aantrekkelijke Wel begrijpelijk dat iemand het salon bestempelde als een uitdrukkingsmiddel van bestaanswil van de K.M.O.'s, de ekonomische van het land... Een van de laatste aktiviteiten in dit Europees Milieu jaar te Aalst is het aan banden leggen van lawaai geproduceerd door motor- en bromfietsen. Wie gedacht had dat men dan het geluidsniveau zou meten bij door het stadscentrum schurende brommers of motorfietsen aan hoge snelheid, heeft het mis voor. Het betreft hier geen beteugelende doch wel een voorkomen de, een informatieve maatregel. Het resultaat van de me- wachten, terwijl het ne ting van verleden zaterdag is echter bedroevend. Het aantal gegadigden dat zich men van de nodige uit voeringsbesluiten kenne lijk niet van een leien dak- aanbood was inderdaad op je loopt, de vingers van twee han- Daarom rekent het stads- den te tellen. De plaats van het gebeuren was al leszins minder gelukkig gekozen. Aan de stads werkhuizen aan de Al- brechtlaan, ver van het stadscentrum verwijderd. De twee gespecialiseer- den, één lid van de dienst Leefmilieu en één van de stedelijke politie, kregen dan ook weinig werk. Het waren nochtans valabele krachten, die beiden een speciale opleiding op het vlak van geluidsniveaume ting hadden gekregen. bestuur het tot zijn taak de burgers, ook zonder alle nodige wettelijke beschik kingen, te wijzen op het gevaar van lawaai voor de gezondheid en aan te spo ren de lawaaigrens bij al hun activiteiten te eerbie- sen gelden nog altijd de voorschriften van het Ko ninklijk Besluit van 10 ok tober 1984, vervolledigd door het Koninklijk Be sluit van 27 april 1976, dat de nieuwe klasse A brom fietsen invoerde. Die wet geving maakt onderscheid tussen geluidsniveaus voor nieuwe en in dienst zijnde voertuigen, evenals voor voertuigen waarvoor de aanvraag om goedkeuring werd ingediend vanaf 1 ja nuari 1983. Omdat men tijdens de pre ventieve aktie enkel te ma ken heeft met in gebruik zijnde voertuigen, kan men die wetgeving herlei den tot de normen geldig met of zonder zijspanwa- gen. en waarvan de cilin derinhoud meer dan 50 cm' bedraagt zonder 125 cm5 te overschrijden; 99 dB(A) voor motor fietsen op twee wielen, met of zonder zijspanwa- gen, en waarvan de cilin derinhoud meer dan 125 cm' bedraagt zonder 500 cm' te overschrijden; 101 dB(A) voor motor fietsen op twee wielen, met of zonder zijspanwa- gen, en waarvan de cilin derinhoud 500 cm' over schrijdt; 99 dB(A) voor motor fietsen op drie wielen. Voor alle gevallen is een tolerantie van 3 dB(A) De voorschriften voor voertuigen, goedgekeurd na 31 december 1982, be palen, ten einde de kon- trole op een stilstaande bromfiets te vergemakke lijken, dat het maximale meetresultaat bij een be paald motortoerental wordt geregistreerd in een keuringsrapport. Die gegevens, evenals het type van geluidsdemper en het aantal ontstekingsim pulsen, worden door de konstrukteur op het voer tuig aangebracht, onder de vorm van een plaatje vast gehecht aan het raam. LH Lawaai aan banden leggen Lawaai is een van de meest ergerlijke milieu problemen en is jammer genoeg niet meer uit onze samenleving weg te den ken. Veel meer dan lucht en waterverontreiniging wordt het als een heel di- rekte vorm van hinder aangevoeld. Iedereen ervaart lawaai weliswaar anders. Zowel psychisch als lichamelijk wordt er erg persoonlijk op gereageerd. Daarom kan het slechts gedefi nieerd worden als het ge luid dat mensen indivi dueel niet wensen te ho ren. Maar hoe dan ook overtreft het dikwijls ie ders grenzen en is het hard nodig het te bestrijden met alle middelen. Die middelen liggen ech ter niet voor het rapen. Een pasklaar antwoord voor elk geval is in de wet niet te vinden. Het pro bleem was vrijwel onbe kend toen onze wetboeken werden opgesteld. Een specifieke wet op de be strijding van geluidshinder liet daarom lang op zich digen. Het is de bedoeling jezelf en je buurt zoveel mogelijk rust te verzeke ren, door te waken over het naleven van geluids normen. Op die wijze dra gen jij en het stadsbestuur bij tot het verbeteren van ons leefmilieu. Dat alles verklaart waar om het stadsbestuur in het kader van de milieumaand besloten heeft een preven tieve aktie ter bestrijding van het lawaai te organi seren. Normen in België voor motor- en bromfietsen: Voor motor- en bromfiet- voor voertuigen die vóór en vanaf 1 januari 1983 werden goedgekeurd. De voertuigen van de ou dere types mogen de vol gende niveaus in welbe paalde omstandigheden niet overschrijden: 85 dB(A) voor de brom fietsen klasse A; 96 dB(A) voor de brom fietsen klasse B; 95 dB(A) voor de mo torfietsen op twee wielen, met of zonder zijspanwa- gen, en waarvan de cilin derinhoud 50 cm' niet overschrijdt; 0 97 dB(A) voor de mo torfietsen op twee wielen,

De Voorpost | 1987 | | pagina 1