■emkundige Kring Erpe-Mere llicht Hosselaer- Kapel van Erpe nt-Maarten populaire heilige KBG Heilig Hart stelt jaarprogramma voor Sint-Maarten aan het werk Terug bomen op Baardegems Dorpsplein Sint-Maarten meert aan te Aalst Dekenij Aalst: broederlijk delen met Kigali in Rwanda Sint-Maarten bij Federatie Vlaamse Vrouwen in Aalst KAV centrum nodigt nieuwe leden uit De Voorpost - 30.10.1987 - 3 jsde plechtigheid op 5 juli werd de gerestaureerde f Hosselaer te Erpe door pastoor De MLoor inge- I Dit gebeurde op initiatief van de heemkundige I die eveneens zorgde voor een nieuw en modern Ébeeld om deze eeuwenoude kapel in haar volle te herstellen. In het huidig numer van de edelingen van de Heemkundige van Erpe-Mere» ■t bijna uitsluitend over deze historische kapel luteld. een waardevol artikel dat aantoont welk belang een dergelijk initiatief inhoudt. irslid Johan De tevens bezieler van slaagd projekt, heeft at opzoekingswerk it om de ware histo- in de kapel van O.L- van Altijddurende id te achterhalen. hitst het granieten monu- thans in ere her- s. kan gerust aan zijn en vakkennis toege- ren worden. deze verwezenlij- geniet het «Kapelle- losselaer». zoals het volksmond genoemd eriejt. opnieuw een onge- c belangstelling in de en velen beseffen pas oe rijk het patrimo- kan zijn. Met de res- t staj tie van deze kapel is zozeer het devotio- lerda karakter ervan geste- sjsmaar hel heeft alvast iitief resultaat dat er niet meer achte- rtg", aan voorbijgaat. e jj ,t zijn inzet voor dit an hi m projekt, heeft J. Punt daarnaast heel wat tijd besteed om het monumentje te situeren en te beschrijven. Zijn groot ste probleem hierbij was het ontcijferen van het verkoopakte liet opne men: «Het kapelleken met de rondstaande bomen (nu nog één linde) staande op lot 1 van koop 2 wordt niet mede verkocht en zal eeu wigdurend moeten blijven staan op zijn tegenwoordi ge plaats zodat de kopers het geenszins zullen mo gen verplaatsen ofwel eni ge wijziging zullen mogen teweeg brengen». In zijn uitgebreid artikel wijdt de auteur een ge- steenkappersmerk dat pas ^ee'te aan stamboomon- na de restauratie ontdekt werd. Uiteindelijk leidde zijn weg naar de steenhou wersfamilie De Pret uit Soignies waar zij in de om geving een steengroeve uitbaatte. Om identificatie te komen heeft hij zich geen moeite gespaard en deed op dit gebied nog meer vondsten dankzij een uitgebreid veldonderzoek. Van de kapel zelf geeft bij een kort historisch over- derzoek van de familie Hosselaer dat begint met Egidius Osselaer in de 17de eeuw. Verder be spreekt hij uitvoerig de restauratie en eindigt met de bespreking van een be devaartvaantje dat hijzelf voor die gelegenheid ont worpen heeft. Het tijdschrift, met vier bladzijden extra, wordt verder gevuld met een kort verslag van archeo loog Walter De Swaef over bewoningssporen uit de Romeinse tijd in Mere, de herinneringsfoto ont breekt niet met een plaatje uit 1931 waarop het vierde leerjaar van de gemeen teschool van Mere po seert, met hun «meester Bontinck» en schoolhoofd H. De Knibber, vermel denswaardig zijn uiteraard de dialektwoorden van D. Lievens, wat trouwens een vaste rubriek in het blad gekregen heeft, en een lied over Aaigem van de zanger Jan De Wilde. JV De Kristelijke Bond voor traditioneel een kerstfeest tingen gegeven. In de een Gepensioneerden van de plaats. In januari komt maand mei gaat men op Heilig Hartparochie van een diamontage over het bedevaart naar Edegem. Aalst heeft een druk jaar- voorbije werkjaar op het Brussel komt aan de beurt programma opgesteld, programma voor. Als akti- in de maand juni en in de Naast een gewestvergade- viteit voor de maand fe- maand augustus reist men ring die de voorbije maand bruari plande men een uit- naar Damme en Brugge, heeft plaats gehad, werd stap naar de Wiener Eisre- Verder is er elke tweede er ook een verbondsraad vue en een karnavalfeest. dinsdag van de maand een samengeroepen om een Een bedrijfsbezoek, het bestuursvergadering en el- zicht sinds 1750 en kan gesprek op te zetten over paasfeest en een bezinning ke tweede donderdag van Haarhii H,. w» de «b» van KBG. zijn voorzien voor de de maand «voetverzor- In de maand november is maand maart, en in de ging» in de Kring, er een voordracht voor- loop van april wordt een daarbij bewijzen dat de grond en de kapel steeds aan dezefde familie Hosse laer toebehoord hebben. Dat het kapelleken er nu nog staat, na verkaveling theek. van de hofstede en andere maand verkopen, is te danken aan Julius Hosselaer die een bijzondere bepaling in de zien over gezonde voe ding, hygiëne, huisapo- Tijdens deze zal KBG Heilig Hart ook meewerken aan de seniorenweek. In de maand december heeft voordracht over de belas- Mlchaelischool In leest JM Hcvman lartinus is niet enkel de patroon van de kerken van en van Moorsel, hij is tevens de patroon van de Aalst zelf. Het verhaal van de bedelaar die naakt de poorten van de Noordfransc stad Amiens van irtinus de helft van zyn mantel krijgt, is voldoen- i pkend. meer weet men meestal van deze volksheilige niet. ijwerd in 316 in Honga- Candes bij Tours in 397 ijt dicht bij de Oosten- overleed. Hij werd er be- WBt|rcns geboren, waar graven op 11 november en |tijw»ber leven leidde, die datum werd zijn Manuselijk soldaat in de feestdag. nWP legioenen, werd Hij werd, God weet hoe, bier tot duivelbe- razend populair en zijn R fraer gewijd. Een van ster verbleekte geenszins uliei agSte wijdingen in de jn de loop der eeuwen. Hij iige kerk. Maar hij blijft een levende figuur t het verder tot bis- Wel is het religieuse in van Tours. Toch hem eerder afgezwakt en hij als bisschop zijn kreeg het wereldse de bo- rlind ludig monnikenleven venhand. se.Sfon verder tot hij te Zijn vrijgevigheid is steeds Net op de grensscheiding enwas en pedagogisch ver- tussen Oost-Vlaanderen antwoorde kinderboeken en Brabant, tussen Erem- aan het publiek voorge- bodegem en Hekelgem, steld. ligt de Vrije Rudolf Stei- In het kleuterklasje kan nerschool Michaeli aan de men terecht voor een ve- Brusselsesteenweg 300. getarische schotel, of een blijven voortleven en zo Daar was het vorig week- tas koffie of thee en zelfs werd hij de grote kinder- end feesten geblazen. Op voor zelfgebakken taart, vriend. Op-11 november het binnenplein kan men In het vergaderzaaltje worden kinderen dan ook terecht voor een groenten- konden de ouderen een met snoep- en speelgoed stand met zelf gekweekte boekenstand bekijken, overstelpt. Hij drong zelfs groenten. Op de school- vooral aandacht voor de door tot in quasi alle zolder werden allerlei pop- antroposifische en filosofi- grootwarenhuizen, al zet- pen, gebreide kabouters, sche werken, ten de kleinsten nog steeds kerstversiering, houten op de vooravond van zijn speelgoed, kaarsen in bij feestdag de schoen met wortel en raap. Niet alleen Aalst viert in de plaats van Sinterklaas de eigen Sint- Maarten. Ook het Waas land en Genk doen dat. Of de kinderhand nu nog even rap gevuld is als vroe ger blijft wel een open vraag. LH JM Heyman Onder impuls van voorzitter Lowie Alfons van de Aalsterse Vlaaiengilde komen Sint-Maarten en Zwarte Piet zien hoe zijn aardse medewerkers aan het werk zijn om tegen 11 november alle zoetighe den klaar te krijgen. Op zaterdag 31 oktober wordt iedereen uitgenodigd om een kijkje te komen nemen bij de opendeurdag bij Bakkerij Lowie in de Bolleweg 49, te Aalst. Rond 15 u. zal de Sint en Zwarte Piet er de kinderen verwelkomen. Men kan er zien hoe onder meer speculoos wordt gemaakt, hoe men marsepein kleurt en hoe chocoladefiguurtjes worden gegoten. Sint-Maarten beloofde alvast dat hij voor alle kinderen die echt braaf zijn geweest, ook lekkers zal meebrengen. JM Heyman Te Baardegem sneuvelden op het Dorpsplein bomen om plaats te maken voor een auto-scooter die dan achteraf zijn kat stuurde. Zopas heeft het stadsbe stuur beslist dat er nog dit najaar bomen zullen wor den geplant, overeen komstig de onderrichtin gen van het Bestuur voor Het oplossen van de vragen leverde geen probleem op. Boeken In overvloed Groen"" Watlr, JPïw' 1<""Mkki»S M sen) Dat houdt oSgr meer in dat de bomen zul len beschermd worden met steunpalen zodat ze niet rechtstreeks kunnen aangereden worden. Ver der zullen de plantvlakken verhoogd en beplant wor den met stevige heesters i.p.v. gras. Dit om bodem- kompaktatie door het rij den van auto's te voor komen. Schepen De Maght voelt zich met deze collegebe slissing gelukkig vermits ze de bevestiging inhoudt van haar reeds vroeger ingeno men standpunt dat bomen op het Dorpsplein te Baar degem zeker op hun plaats zijn. Een plein kan immers slechts sfeervol zijn als er ook laag- en hoogstammig groen aanwezig is. Een plein zonder bomen be schouwde ze dan ook steeds als on-af. LH Uit het verre Spanje meert Sint-Maarten op de Den der te Aalst aan ter hoogte van De Werf, Sint-Anna- brug, op zaterdag 7 no vember. Te 15 u. stappen Sint- Maarten en Zwarte Piet aan wal waarna begeleid door een Zwarte Pieten band een optocht wordt gehouden door de winkel straten van het stadscen trum. Op de binnenplaats van het stadhuis wordt er ge zorgd vanaf 15.15 u. voor animatie voor kinderen met Clown Whitty en van af 16 u. zijn alle kinderen welkom bij Sint-Maarten die er snoepgoed zal uit delen. Het Sint-Maartenfeest wordt georganiseerd door het stadsbestuur en het Stedelijk Feestkomitee. LH Een zicht in de jeugdbiblioteek in de Kaltest raat (a) Voor de aktie Broederlijk Delen van de vasten van volgend jaar koos de deke nij van Aalst voor een pro jekt in Rwanda. Meer be paald voor een centrum voor beroepsopleiding voor kansarme jeugd in Kigali. Kigali is de hoofd stad van Rwanda. In 1962 was dat nog een stadje met 15.000 inwoners. Nu zijn er dat meer dan 150.000. voornamelijk jongeren. Het zijn deze jongeren die bij gebrek aan bestaans mogelijkheden zijn afge zakt naar de stad om er werk te zoeken. In het centrum leren de jongeren een beroep aan. Schrijn werker bijvoorbeeld. Maar ook boekhouder en mechanicien kan men er worden. Het centrum is in de loop der jaren veel te klein geworden. Daarom werd begonnen met de bouw van een tweede cen trum, op een zestal kilo meter van Kigali. Met de opbrengst van Broederlijk Delen hoopt men er ver schillende ateliers te kun nen bouwen en in te richten. Verder informatie over het projekt is verkrijgbaar bij Herman Blendeman. Meuleschettestraat 16, te Aalst. Heyman Woensdag 11 november men inschrijven tot woens- Waverstraat 63, te Moor- komen Sint-Maarten en dag 4 november op vol- sel, tel. 053-78.96.44, Si- zijn knechten om 15 u. gende adressen: Lutgarde monne Van Cauter, Res- naar zaal De Korenbloem Behiels, Molenstraat 36, terstraat 65 te Nieuwer- in de Nieuwstraat te Aalst te Meldert, tel. 053- kerken, Geertrui Vander- op uitnodiging van de Fe- 66.31.01, Marcella Troch- beke, A. De Cockstraat deratie van Vlaamse De Ganck, Pontstraat 27, 53, te Herdersem en Mie- Vrouwen. Alle kinderen te Aalst, tel. 053-21.14.97, ke Blommaert, Dender- tot en met 12 jaar zullen Marie-José Seminck, Fon- mondsesteenweg 49 te van de Sint een geschenkje teinbos 22, te Erembode- Gijzegem, tel 053- krijgen. Er is een poppen- gem, tel. 053-21.23.96, 21.87.00. kast en een koffietafel met Maria Van Rossem, Kerk- lekkere koeken voorzien, veldweg 21, te Nieuwer- Heyman Voor 100 fr. per kind kan kerken, Maria Peirlinck, De KAV afdeling van Aalst Centrum Sint-Marti- nus voorziet voor de ko mende maanden heel wat aan aktiviteiten. Maandag 9 november is dat om 19u30 in de Sint-Martinus- kring een info-avond over orgaan- en weefseltrans plantatie. Op vrijdag 18 december volgt voor alle leden een Kerstfeest. Wie met KAV wenst kennis te maken of lid wil worden kan terecht bij Hilda Goos, Watertorenstraat 31, Mevrouw De Beul, Eikstraat 19, Mevrouw Francois, Geraardsbergse- straat 12, bus 10, Me vrouw Krugelman, Os- broekstraat 10, Mevrouw Praet, Parklaan 67, bus 1, Mevrouw Schollaert, Kor te Sint-Jansstraat 13, Me vrouw Schouppe, Eik straat 175, Mevrouw Ser- gant, Valerius De Saede- leerstraat 18, Mevrouw Swaelens, Begijnhof 4, Mevrouw Van Den Abee- le, Geraardsbergsestraat 28, bus 28, en Mevrouw Vijverman, Hugo Lefèvre- straat 23. JM Heyman CMBV Aalst in de maand november Het CMBV samen met het NCMV organizeren op 14 november in de salons Carlton in de Zonnestraat te Aalst een Dinner-Dans- avond. Op woensdag 18 november wordt apothe ker-bioloog Blomme ver wacht in de Borse van Amsterdam. Hij zal spre ken over aids. Elke eerste dinsdag van de maand is er handwerkclub voor de leden bij mevrouw L. Speelman in de Veras- tenstraat 12 te Aalst. Op dinsdag 17 november spreekt professor A. Mar- coen in de Borse van Am sterdam over «de leeftijd» Professor Marcoen zal aantonen hoe elke leeftijd aan de mens kansen biedt voor een blijvende vitali teit en een toenemende humaniteit. JM Heyman Wie graag eens als machinist met een stoomlokomotief zou rijden, ziet zijn droom werke lijkheid worden. Bij het Mu seum Stoomtrein der Twee Bruggen m Vilvoorde kan men vanaf 16 jaar een kursus daartoe volgen. Voor meer informatie: 02/252.03.19 en vragen naar de heer Duvivier. Ook dit jaar wordt een Advo- katcnsalon gehouden. Het heeft onder de titel «Juri '87» plaats van 19 tot en met 22 november in het Anspachcen- trum te Brussel waar men de 5C en 6C verdieping heeft gere serveerd. Aalst. Ruime belangstelling voor de voordracht over chemische wapens in het Vredeshuis, waar oud-burgemeester Marcel de Bisschop de gastspreker was (a) Aalst. Oud-burgemeester De Bisschop sprak in het Vredeshuis over chemische wapens (a)

De Voorpost | 1987 | | pagina 3