Montesori toegelicht Wielewaal - Reservaat te Baasrode - Broek en Vlassenbroek breidt uit ëledienst Dendermonde speelt in op nood Bedrijf en milieu: het kan samen roskes Lukken Hattrick in K.S.R. Sportkwis te Wieze Buggenhout Computer info-weekend te Dendermonde i weg- perzi- 'rzorgt,. 1.45. 59304-VB i jonge stam- 054- 9l, VOl- 'issen, tr. 22, 053- Begin november werd te Buggenhout een informatieavond rond het Montesorri- onderwijssysteem georganiseerd. Initiatiefnemers waren een aantal ouders en de mderwijsploeg van de momenteel enige nederiandstalige Montesorri-school in ons and: «'t Schooltje van Oppem». De opkomst op deze avond was talrijker dan verwacht. Naast de geïnteresseerde ouders waren ook direkties en enkele leerkrachten van de plaatselijke scholen aanwezig. Hel nformatieaanbod was overigens van een vrij hoog niveau: voor velen innoverend, voor een aantal een tot leven brengen van reeds onder het stof bedolven theorieën uil je onderwijspedagogiek van de normaalschool. 'edagogische principes >ol Gillis, direkteur van ichooltje van Oppem», leel veel waardering, jvertuiging en enthousias- ne kleurden zijn betoog. de Montesorrischool. In rijheid en volgens eigen empo werken de kinderen olledig zelfstandig aan de ilfgekozen bezigheden. duitse waak- enweg 14. 30-RL-VS Jwerg- iwe en Ikleur, sman- <akari- boers- »n 500 i 5 kg. arkiet- .00 fr„ ie par- 30 fr„ lagna- e Zele i klod- e dag raeten Loke- stimuleren tot intensief en de middenbouw van 6 tot 9 gekoncentreerd bezig zijn. jaar en in de bovenbouw kreativiteit en vooral van 9 tot 12 jaar. In een chetste hét leven en het tot plezier in zijn bezighe- dergelijke groep doen zich rerk van grondlegster Dr. den. Zijn werk wordt steeds wisselende relaties laria Montesorri en be- geërbiedigd, wordt niet voor. Het kind zal nooit ichreef een aantal typische beoordeeld met cijfers en blijven de «slimste», de tedagogische principes, wordt niet voortdurend «domste», de «kleinste» of vergeleken met dat van «de oudste» zijn, wat een anderen. Omdat het kind belangrijke psychologi- zelfstandig werkt, weet het sche en sociale leererva- (Help mij het zelf te zelf precies hoever het ring vormt, loen», is de leidraad van staat en wat het kent. De iet pedagogisch gebeuren leerkracht beschikt over Beeld van een Montesorri- een systeem waarin de school vorderingen van het kind Over het werken met genoteerd worden. alombekende Montesorri- De ouders krijgen geen materiaal gaf Marcel Bos- cijferrapport maar vormen mans, huidige leerkracht zich een beeld over de ont- van de bovenbouw van 't it een rotsvast geloof en wikkeling van hun kind Schooltje van Oppem, een ertrouwen in de indivi- vanuit gesprekken met de uiteenzetting. Hij demon leerkracht. Het lijkt haast streerde het rekenmate- onwezenlijk, maar in een riaal «Rose Toren», Montesorri-school krijgen «bruine trap», het «gou- de ouders, naast maande- den materiaal» zijn geen lijkse besprekingen, dage- vreemde namen meer. lijks de kans om te praten Het Montesorri-ontwikke- met de leerkracht, om de lingsmateriaal vertoont vorderingen en werkjes een aantal essentiële ei- van hun kind te bekijken genschappen: het moet de en te bespreken. Nog een aandacht van het kind heel kenmerkend aspekt trekken en vasthouden, van het Montesorri-onder- het moet zelfkontrolerend wijs, door Pol Gillis her- en korrigerend zijn, het haaldelijk in de verf gezet, moet afleidende faktoren is de samenstelling van een zoveel mogelijk uitschake- klas. In een Montesorri- len, het moet verzorgd en school zitten kinderen van smaakvol zijn, het moet drie leeftijden samen: in kwa totale hoeveelheid de onderbouw zitten kin- per klasgroep (en per ma- deren van 3 tot 6 jaar, in teriaalsoort zelf) beperkt uele groeikansen van elk ind. Elk kind ontwikkelt ch van binnen uit, ten- linste wanneer de omge- ig op een dusdanige wij- geordend is dat zij sti- lulerend op het kind in- erkt. Zelf doen, zelf er- aren, zijn de beste wegen it het ontwikkelen van :lfstandigheid. Vandaar it hele gamma van het lontesorri-ontwikkelings- ateriaal dat afgestemd is de specifieke ontwikke- igsfasen, individuele be- aeften en interesses van :t kind. optimaal ingerichte eromgeving zal het kind hondje, oogje De Voorpost - 27.111987 - 11 Gratis hout voor kachel of open haard Op 27 oktober jl. kocht de Wielewaalafdeling 's Heeren bosch opnieuw twee percelen schorre te Baasrode-Broek en Vlassenbroek - in totaal 33 are - aan. Hierdoor is het reservaat nu meer dan 5 ha. groot. De aangekochte percelen bestaan zowel uit rietvegetatie als uit wilgenbosjes, beide percelen zijn buitendijks gelegen. De Wielewaal ontving tevens steun van de WWF Wereldnatuurfonds) voor aankoop van interes sante reservaatgebieden. zijn. Bij het toenemen van de werk- en leefsfeer in een Montesorri-school kregen de aanwezigen aan de hand van een video-opna me van verschillende Montesorri-scholen in Ne derland. Wat nog belang rijker is om weten: de Montesorri-school te Op pem volgt de voorgeschre ven leerprogramma's en is, zoals andere scholen, onderworpen aan regel matige inspekties. Zij ver schilt wel duidelijk met an dere scholen in haar peda gogische aanpak. Montesorri-scholen zijn bestemd voor jongens en meisjes uit alle «klassen» van de bevolking. Er ko men zowel heel slimme als iets minder begaafde leer lingen aan hun trekken, omdat iedereen leert vol gens eigen tempo, be gaafdheid en interesses. Uiteraard is de Montesor ri-school geen speciale school voor kinderen met bijzondere leer- of opvoe dingsmoeilijkheden. Van de leerkrachten in het Montesorri-onderwijs wordt, naast de bijzondere pedagogische aanpak en de individuele aandacht voor elk kind apart, heel wat voorbereiding en bij scholing gevergd. Ook vanuit het Nederlands Montesorri didaktisch en informatiecentrum is er begeleiding voor de Op- pemse Montesorri-leer- krachten. Voor meer informatie: Pol Gillis, tel. 052-21.58.42. Aalst. Heel wat entoesiaste toehoorders voor het jubileumkoncert van de Oude Garde Pierre Van Rossem 'n feestzaal van het stadhuis (a) In december starten op nieuw de beheerswerken in de Vlassenbroekse schorren. Op zaterdag 5 en zaterdag 19 december zal er hoofdzakelijk hout gekapt en geruimd wor den. Geïnteresseerde parti- kulieren kunnen steeds gratis hout hakken voor kachel of open haard. Er wordt gewerkt van 8u30 tot 17 u. Samenkomst bij de kerk van Baasrode-cen trum te 8 u. Wie geïnteres seerd is in het zagen of hakken van hout in het Wielewaalreservaat - wat ook kan buiten de voorop gestelde data - gelieve eerst kontakt op te nemen met één van de konserva- tors: Fons Moens of G. Van Gucht, tel. 052- 35.55.23 of 33.44.56. De Wielewaal heeft even eens een oproep tot deel name aan de beheerswer ken gericht aan een aantal scholen en jeugdbewegin gen. Belangstellenden hieromtrent kunnen steeds kontakt opnemen met de konservators. In januari 1988 wordt er riet en ruig te gemaaid. Een eerste werkdag is reeds gepland op zaterdag 9 januari. Deze beheerswerken ka deren in het vooropgestel de beheersplan dat jaar lijks wordt voorgelegd aan het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. Doelstelling is het behoud en eventueel herstel van reliktlandschappen zoals riet vegetaties, dotter bloemvegetaties enz. Deze unieke plantengroei vormt zeldzame biotopen, waar je dan o.a. vogels aantreft die je nergens anders kunt waarnemen. Vogelasiel De Wielewaalafdeling 's Heerenbosch zoekt nog steeds een vogelasielhou- der. Tot op heden werd nog geen geschikte kandi daat gevonden voor het door het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap er kende vogelasiel. In dit asiel worden zieke, ge kwetste en verkommerde vogels verzorgd, tot wan neer ze opnieuw in de na tuur kunnen worden vrij gelaten. De kandidaat dient in Buggenhout of in een aan palende gemeente te wo nen, over enige ruimte be schikken, en uiteraard ge ïnteresseerd zijn in inhcem- se vogels en hun verzor ging. De huidige asielhou der zal samen met een veearts instaan voor de op leiding van de nieuwe asielhouder. Kandidaten kunnen kontakt opnemen met de voorzitter van de Wielewaalafdeling, tel. 052-33.02.42 of schriftelijk via het adres: Eikendreef 99, 9360 Buggenhout. lachtofferhulp in Vlaanderen »ed georganiseerde en brutale misdrijven, ze gebeuren ook in Vlaanderen. Meer dan ,05 men wel kan vermoeden. De frekwentie van misdrijven, van vluchtmisdrijf lot moord al 031 -t alle tussenschakeringen, neemt onrustwekkend toe. Binnen het rechtssysteem dat j kennen ligt de nadruk op de dader. Die wordt veroordeeld. Het slachtoffer wordt J^igeroepen als aanklager en getuige, maar blijft verder in de kou staan. Hy of zij jft achter met vragen en problemen allerhande. De dader komt na het uitzitten van n straf vrij, het slachtoffer krijgt daarentegen levenslang. navolging van de Raad als doel de sociale weer- wordt ingeleid door Eu- n Europa heeft Vlaan- baarheid van die personen geen Van Kerckhoven, ren nu ook een aantal te bevorderen. Zo wordt voorzitter en- Ria Bas- itiatieven naar slachtof- deze hulpverlening wette- tiaensen, psychologe van *4/071-octoe genomen, waaron- lijk omschreven. het Centrum Slachtoffer- r, ont- r slachtofferhulp. Maar slachtofferhulp om- hulp Herentals. Zij kun- ant slachtofferhulp valt vat vele aspekten. Daar- nen vertellen vanuit hun en so-et 'n enke'e woorden sa- over organizeert Tele- ervaringen als hulpverle- 8.94, en te vatten. Slachtoffer- dienst Dendermonde on- ners aan slachtoffers van ■57-Ro-vsilp omvat morele, mate- der auspiciën van het stads- misdrijven, ooien 'e en Psych°-S°ciale bestuur van Dendermonde Samen met de sprekers /orden! jpverlening aan slacht- op dinsdag 1 december om wordt gezocht naar een 2, Den-fers van misdrijven en 20 uur in het stadhuis een antwoord op vele vragen. n familieleden en heeft gespreksavond. De avond Wat bievoorbeeld nadat de sensatie is opgedroogd? Waar kan men als slacht offer naar toe om hulp te krijgen? Kan men schade loosstelling krijgen? Moet men wel klacht indienen bij rijkswacht of politie? En dan is er de voortdu rende angst waarmee slachtoffers rondlopen. Zij durven nog nauwelijks buiten te komen in de avonduren. Ze hebben angst en vragen zich af wat er met hen gaande is. Ook voor de hedendaagse hulpverlener, voor de ju rist, voor de politie en voor de rijkswacht, roep slachtofferhulp heel wat vragen op. Bievoorbeeld de vraag hoe een slachtof fer moet en kan opgevan gen worden. Is dat wel de taak van politie of rijks wacht of is slachtofferhulp eerder de opdracht van an deren. Valt slachtoffer hulp onder forensisch wel zijnswerk. Vragen in overvloed en die kunnen allemaal tij dens deze boeiende ge spreksavond behandeld worden. Wie meer informatie wenst over deze avond kan steeds terecht bij Tele- dienst, Centrum voor Maatschappelijk Werk en Dienst voor Vrijwilligers- hulp, Onze Lieve Vrouw kerkplein 31 te 9330 Den dermonde (052/21.51.35). Dendermonde. Milieu en bedrijf. Hoe zit de wetgeving nu ook Piet Hermans) weer in elkaar? (foto S45-PC-N )n kop- Hou- VÓAior een bomvolle zaal 50357-vB 'n c,e Kuituur- en Sport- evacc.,ad te Wieze, vorige vrij- Hube'- g alweer uitpakken met n bijzonder geslaagde artkwis. De 25 toegela- i ploegen waren alle •^nwezig, de supporters j ren talrijk opgekomen de organisatie verliep, als steeds, weer ge geerd. De voorzitter van „e K.S.R.-Wieze sprak 4 welkomwoord en gaf 'teen een pluimpje aan D06-PO-W1 larein achter deze jaar- >ndfse kwis: Staf Moens. 'jury, met name de he ren Jos Abeel en Clement Michiels, wist samen met de spreker van dienst, Paul Moens, de kwis in goede banen te houden. Het vragenspel omvatte, net als vorige jaren, drie sportfeiten in de eerste helft van november. Een nieuwigheid bleek het in voeren van «de solo»: een extra puntenwinst indien een enkele ploeg het juiste antwoord kon geven. Van die «solo's» zijn er inder daad ook een drietal uitge deeld. Bijzonder geraffi neerd was de diamontage met o.m. een getruckeer- de foto van de gehele ploeg SC Anderlecht. Bij de pauze stonden de Pros- kes en de Molenstraat ex- aequo geklasseerd maar er diende nog een hele weg afgelegd tot het einde. De Proskes konden uiteinde lijk, en dit voor de derde opeenvolgende maal, defi nitief beslag leggen op de wisselbeker «Marcel Moortgat» terwijl de Ga- zettenlezers, als tweede, uit de handen van Dhr. Florijn, de schaal van de Sportraad van Lebbeke mochten in ontvangst nemen. De efficiëntie van de gehele organisatie verdient een bijzondere vermelding wanneer men nagaat dat alle vragen konden wor den gesteld en opgelost alsmede een eind rangschikking opgemaakt binnen een tijdspanne van drie uur. Een voorbeeld voor anderen wellicht en zeker een aansporing voor de inrichters om beslist verder te doen! De uitslag 1. De Proskes (133 pun ten), 2. De gazettelezers (129,5), 3. De Molenstraat (113), 4. De Meiboom (111), 5. Brolugius (98), 6. De Zeppo's (89,5), 7. 't Combo Kwist (87,5), 8. Oranje-Blauw (79,5); 9. O.L.B. (79); 10. De Ruk kers (78,5); 11. De Een- drachters (77,5); 12. Trio Sportivo (76,5); 13. De Post (75); 14. C.C. Lebbe ke en de P.V.V. Jongeren (elk 72,5); 16. De Leo's (59,5); 17. The Reserves (58); 18. The Champions (55),19. De Willy's (53), 20. De Kallewietereirs (44), 21. The Hooligans (42,5); 22. Cobra (41,5); 23. De Zandstuivers (40); 24. De generatricen (37) en 25. Ploeg «X» (29,5). J. Van Landuyt Van dinsdag 15 tot en met zondag 27 december is de Ho liday on Ice te gast in Vorst Nationaal. Het wordt een wervelend spektakel op het ijs met 240 schaatsers die de vijf produkties van Holiday on Ice verzorgen in de vijf wereldde len en jaarlijks voor 1.500 voorstellingen instaan. Bij de voorstellingen in Vorst-natio- naal zijn «de reis doorheen de melkweg», de «Schotse dans» en «Liefdesliedjes» de blik vangers. Plaatsbespreking bij Vorst Nationaal, Globelaan 36, te 1190 Brussel, tel. 02- 345.90.50. De Dendermondse Kamer voor Koophandel en Nij verheid besteedde uitge breid aandacht aan «Be drijf en Milieuwetgeving» op een druk bijgewoond seminarie in het Dender- monds stadhuis. Steeds meer bedrijfsmensen hou den immers rekening met de milieuproblematiek. Dat is een eerste vaststel ling. Een tweede is dat er ook een milieuwetgeving tot stand aan het komen is die men niet ongestraft naast zich kan neerleggen. Helaas heeft men niet al tijd een even duidelijke kijk op die wetgeving en zou een degelijke kennis ervan heel wat problemen en moeilijkheden kunnen oplossen. Een seminarie dat dus op zijn plaats was. Tijdens het seminarie werd uiteengezet hoe de milieuwetgeving in elkaar zit, wie er bevoegd is voor wat en dat in ons landje soms nogal moeilijk, welk beleid er wordt gevoerd en welke vergunningen men moet naleven. Dat men een vergunning moet hebben, wil men een bedrijf opstarten, dat weet iedereen. Maar welke ver gunningen moet men be zitten, waar moeten die aangevraagd worden, zijn er kontroles enz.? Mag men zomaar om het even waar en om het even welk bedrijf oprichten of zijn er bievoorbeeld voor hinder lijke bedrijven specifiek afgebakende terreinen voorzien. Zo ja waar zijn die gelegen? Een heleboel vragen die leven bij de bedrijfsleiders die zich vaak voor een berg aan onopgeloste problemen zien gesteld. Op het semi narie werd duidelijk dat aan elke aanvraag voor een vergunning een open baar onderzoek vooraf gaat, dat de aanvragen geadviseerd moeten wor den door gespecialiseerde milieuadministraties en dat men vervolgens de ver gunningsvoorwaarden zal bepalen. In de uitbatings- voorwaarden van een ex ploitatievergunning zitten doorgaans bepalingen die betrekking hebben op hy giëne, luchtverontreini ging, geluidshinder, enz... Dergelijke bepalingen zijn er ook voor het waterbe heer, het afvalbeheer. In vele gevallen is er zelfs een meldingsplicht en voor het opslaan van bievoorbeeld giftige afvalstoffen is er een vergunningsplicht in gevoerd. Een ander aspekt dat tijdens het seminarie aan bod kwam was het in- en uitvoeren of doorvoe ren van probleemafval waarvoor ook een wetge ving bestaat. Na een klare en over zichtelijke uiteenzetting kregen de talrijke aanwe zigen gelegenheid te over tot het stellen van vragen en werd hen na afloop van de bijeenkomst de gele genheid gegeven om met de deskundigen van ge dachten te wisselen tijdens een persoonlijke ontmoe ting op de receptie in de aula van het stadhuis. op. Een eigentijds mana- is van essentieel belang. wwïih„K0 is* r gement vraagt methode en Daarom organizeert de ,v?n mdraad. Op het programma stond een optreden .van organisatie, efficiëntie op Kamer voor Koophandel In'ÏÏ 8 ilekelbea- Bnkek «"nwezigé mochten een liedje zingen -foor de mikro (foto alle niveau's. en Nijverheid-arrondisse- rec Het aanbod van informati- ment Dendermonde dit Of je nu KMO of multi- ca systemen en apparaten computer-info-weekend. AT - Home computers national bent Zelfstand,- bhjkt voor velen een dool- Om de managers de moge- MSX - Telecommunicate Sf^t^Ve"1 ,nefó°ep f He> k,ezent. van een aikheid geven zich ter- met PC en Home Compm dritet zich in sneteïS 'nf?™ftlcaftstruk<<™ dege te informeren. Door- ter - Videobeeld digital,sa- fe..,.lüSi!.i0±!?ehür.d_Ware lopeml zullen er demon- tie - Desktop publishing - stratie's worden gegeven specifieke administratieve van alle mogelijke compu- software, tertoepassingen zoals: Waar: stadhuis - Grote Personal computers XT en Markt 1 - 9330 Dender monde Data: Vrijdag 4 december van 16 tot 19 uur Zaterdag 5 december van 10 tot 18 uur Zondag 6 december van 10 tot 18 uur. De toegang is gratis.

De Voorpost | 1987 | | pagina 11