.Cultureel Centrum «De Werf» onder de loupe Een greep uit de voorlopige programmatie mm lugust Muurschepen Chris Borms gaf in «De Bathyscaaf», Meuleschettestraat, het lokaal van PACT, Progressief Collectief Aalsters Toneel voor een hoor met meestal mensen uit het theatermilieu haar visie op het insci» iltureel Centrum De Werf. Stede iportuun was deze voordraoht gevolgd door diskussie alleszins. Als u O5 ee regelen onder ogen krijgt is inderdaad net het eksamen voor de taak iltuuranimator achter de rug. Een driedaagse race in de vorm van een tallingswedstrijd. Anderzijds naderen de verkiezingen en moet voor euwjaar alles in De Werf klaar zijn, met uitzondering van meubilair en I irdt over drie maanden, om precies te zijn op zaterdag 5 maart '88, De erf plechtig geopend. Voldoende redenen dus om eens uiteen te zetten wat n Kultureel Centrum moet zijn en wat er al dan niet haalbaar van is. Aalst. i de koploperB term «kultureel cen- un» dateert uit de zesti- r jaren. Vastgesteld 'rd toen immers dat er voldoende akkomodatie ht Aal itond om de kulturele Uviteiten een valabele as te bieden. En vermits rtdboi tde Golden sixties betrof rd meteen geopteerd kuituurpaleizen erpelt beet hierbij de Cord ts af in Vlaanderen ge- leptur ?d door Aalst, Hasselt Turnhout. Samen ston- deze drie model voor vele kulturele centra irvan minister Renaat ,u ,.J Elslande er liefst een Joggi iderdtal in Vlaanderen de oprichten. Bij de af- Ai 'hing viel Aalst als mo- echter uit de boot want &r beide andere reeds ja- K.W 1 operationeel zijn be- fde Aalst een zeer lange Wi8weg die nu over en- 8 maanden echter ten de loopt. or Van Elslande moet kalstfli1 kultureel centrum, r Dag n bestendig trefpunt - I voor de verschillende 0 ken en uitingsvormen >.367 'het kultureel werk». H jaar enlijk begint de ge- dedenis van De Werf in een halve eeuw te- «rHfld Toen werd immers be- ten de bouwvallige buwburg Hopmarkt te ov 'Pon. Die was gevestigd kot voormalig Karmelie tenklooster. Op dezelfde plaats zou men een gloed nieuwe schouwburg op trekken, Die is er echter niet gekomen. Niet in het minst door Wereldoorlog n. Historiek In 1953 wist schepen Gus- taaf De Stobbeleir een pand te verwerven in de Molen straat. Het betrof het vroe gere «Vlaamsch Huis». Dat werd na de bevrijding door de kommunistpu bezet en in een vlaag van overmoed of in een onbezonnen mo ment verhuurde hij dat ge bouw - dat noch van hem noch van de stad was - aan deze bezetters. De eigenaars roerden zioh weinig doch toen de re pressie geleidelijk taande kwamen hun tongen meer los. De Stobbeleir wist het stadsbestuur te bewegen het pand aan te kopen om uit een vervelende situatie verlost te geraken. Daar door staat «De Werf» nu inderdaad aan de Molen straat op de Werf. Toen werden er wel andere plaatsen genoemd: de Pontstraat, de Esplanade en het stadspark. Later zouden veel mensen dit grandioos gebouw liever in een groene omgeving aan de rand van de stad hebben gezien met daarbij een zee van parkeermoge- lijkheid. Maar de teerling was door De Stobbeleir ge worpen of hoe een dubbelt je wel eens rollen kan. Ontwerpen Walter Van Herreweghe en Stanislas De Neef maak ten liefst acht verschillen de ontwerpen en op 8 fe bruari 1956 opteerde de gemeenteraad voor een schouwburgkompleks aan de Molenstraat. Dan begint een lange lij densweg met «de kulturele put» over wisselende stadsbesturen en minis ters heen. Enquête In juli 1959 hield de «Ka tholieke Persclub» een schouwburgenquête waar bij voor de eerste keer niet meer uitsluitend werd ge sproken over een schouw burg doch ook over film voorstellingen, tentoon- stelllingsruimten, verga derlokalen en een gelag zaal. In 1960 kwam daar een feestzaal, een sportzaal en een archief bij. En on der impuls van schepen Van Hoorick ook de biblio- teek. Het allereerste ontwerp be vatte ook op het gelijk vloers een winkelcentrum en een aantal appartemen ten. Dit ontwerp sneuvelde o.m. omdat de hoogbouw het zicht op de Sint-Marti- nuskerk belette. Colloquium Op 14 november 1964 volgde dan het colloquium over kulturele centra en werd de basis gelegd voor een subsidiëringspolitiek. Eindelijk kon minister Van Elslande in 1964 de eerste steen van «De Werf» leggen doch de lijdensweg die het projekt verder nog heeft moeten afleggen ligt Opening: akademische zitting, Vlaams Kameror kest, salonorkest Belle Epoque, jeugdprogramma, optocht. Aalsterse Avond, Expo Van den Abeele, De Kleine Prins, Midzomernachtsdroom, Kon. Ballet van Vlaanderen, Belforthappening, Cantate Domino, USA-Band Europe, Iwein van Aalst, danskoncert. Nog in planning: Lionel Hampton en Mikis Theodo- rakis. Verder: CSC-De Rank, PMS-centra, Stanzachers, Liberale Jong Mutualisten, Jeugd Muziek, Taal en Vrijheid, Etienne Lecompte, Vereniging Familie- kunde, Vredeshuis, SVV, Willemsfonds, BRT-or- kest, Basisedukatie, Mechels Stadspoppentheater, enz. nog bijna vers in het f heugen van velen. Werking Schepen Borms zegt dat de werking van een kultureel centrum volgens de dekre ten moet steunen op plura lisme, polyvalentie, ont moeting en integratie. Met deze sleutelwoorden staat of valt de werking van een kultureel centrum. Werkvlakken zijn: 1. ter beschikking stellen van de nodige infrastruk- tuur 2. een trefpunt zijn van diverse uitingen van kul tureel werk 3. het ondersteunen van socio-kultureel werk 4. ontmoeting en samen werking tussen alle bevol kingsgroepen bevorderen. Bekommernissen 1Het verenigingsleven heeft niet alleen behoefte aan materiële ondersteu ning doch ook aan inhou delijke, animerende en sti mulerende bijstand. En met de eigen autonome programmatie mag zeker de dynamiek uit het vere nigingsleven niet worden weggezogen. 2. Naast een algemeen moest er ook een specifiek aanbod zijn, naar o.m. werklozen, anders-aktie- ven, jongeren, senioren, migranten. 3. Een kultureel centrum mag niet «in de plaats tre den van». Zich konkurren- tieel opstellen is uit den boze. 4. Een kultureel centrum moet een open karakter hebben en moet tevens oog hebben voor verruimde, vernieuwende of eksperi- mentele projekten. Diskussie Na de uiteenzetting van de schepen volgde een dis kussie waaruit we voor u wat volgt distilleren: - Het eerste jaar is een budget voor kulturele pro grammatie voor «De Werf» voorzien van 20 miljoen. Gehoopt wordt dat via sponsoring of beter nog via mecenaat 8 miljoen te rug zal kunnen vloeien naar de stadskas. Perso neels- en onderhoudskos ten zijn in deze som niet begrepen. - Aalst heeft momenteel wat betreft de bestaande infrastruktuur gespreid over een tiental vestigin gen type C wat recht geeft op de wedde van slechts één persoon en dan nog naargelang zijn diploma. Dat Aalst zo laag gekwo- teerd werd ligt aan de erg slechte toestand waarin de stadsschouwburg aan het Vredeplein zich bevindt. - De eksamenjury die de elf kandidaten door «Brus sel» selekteerd o.m. op ba sis van hun ervaring be stond uit direkteurs van kulturele centra, de fede ratie voor kulturele centra en van de kultuurdienst van Oost-Vlaanderen van Gent. - Hoe een toneelvereni ging gebruik zal maken van «De Werf» moet nog worden beslist zowel wat betreft een geldelijke tus senkomst als wat aangaat akkomodatie en man kracht. Na de gemeen teraad van 15 december weten we er meer van. - Welke toneelgroepen in «De Werf»fczullen willen en kunnen optreden blijft nog een open vraag. Volgens de schepen zal optreden van groepen vilt deelge meenten slechts spora disch het geval zijn. To neelgroepen van de Rech teroever hebben een eigen feestzaal en op de Linker oever zijn er toch o.m. Net werk en de Bathyscaaf. LH A.A.-groep «Om Mekaar» Groepsvergadering, woensdag 2 december te 20 uur in de Crypte. Meldert 10 jaar scouts Om de kosten van hun zomerkamp in Martel), Italië af te slanken organiseren de Meldertse Hopduveltjes een panne- «C NaMU'vrienden organiseerde een mic-mac avond met enkele mooie Aalst. In het Groen Kruis werd een nieuwe belottersclub opgericht. De winnaars van SS?vanaf"19"30TÊl'S' m,eekSen eerste wedstrijd en enkele bestuursleden hadden tijd vooreen foto (a) bank le bul. ladeion Van Opdenbosch. Ook toespraken door hoofd emancipatiebu- zaal Madeion, Grote Markt, op zaterdag 5 december «One reau Veerle De Winter en door schepen voor gezinszorg Chris lace», Mexican Jazz met Luis Matquez. Borms waarna bezoek aan het kindertehuis en receptie. aasavond van Teledlenst andaag vrijdag 27 november In het Sint-Jozefscollege, ontstraat 7, kaasavond vanaf 20 u. in «[liet is een unieke gelegenheid om met alle vrijwilligers en ympathisanten van Teledienst gezellig samen te zijn. e toegangsprijs bedraagt net zoals de vorige jaren 200 fr. per ersoon. We vragen je wel om liefst vooraf In te schrijven, ontaktadressen: Withuisstraat 3 te Aalst (tel. 053/77.61.61) Botermelkstraat 177 te Aalst (tel. 053/78.35.35). GJG-aktle de BGJG-Aalst loopt tot 10 januari een afstempelaktie. odege|?ast hun normals gezinszegels krijgen kopers bij hun Term inkeliers per aankoop van 100 fr. een stempel op hun le figu 'zinskaart. Op één deelnemingskaart moeten alleszins ten- odegeinste 2es verschillende stempels voorkomen. Op een twee- i of verder volgende kaart mogen die zelfde firmastempels sl terug voorkomen. i volledig zijn van één kaart wordt die vervangen door een anco kaart. U kan voor deze aankopen en formaliteiten zulk echt biJ al,e winkeliers die gezinszegels geven. le volgestempelde kaarten komen op 29 januari in aanmer- u ng voor een tombola waaraan 10.000 fr. prijzen als waarde- rdag innen z'in gehecht. aul Ghysels in Vredeshuis zaterdag 5 december in Vredeshuis, Esplanadestraat 8, ptrifiJ?a,postero over "Oest-West en al de rest» door Paul lysels van «Van Pool tot Evenaar» op de buis. De dialoog ^oornc ut.yyest en Noord-Zuid is er aan de orde. met 6 bron In december stes» itadhi u I. 5/12: 18.30 u. Begijnhofkerk: Liturgie voor en met de deren. Daarna is het huis open voor ontmoeting mber 'vikunirii ran K. Daarna is het huis open voor ontmoeting en ontaan gesprek. n. 6/12: van 10 tot 12 uopen trekkersgroep. 18/12: Vormingsavond binnen de reeks 'Sakramenten: en of traditie?', ma: Biecht: Ballast of bevrijding? om 20 u. Spreker: Peter n Gooi, n, 20/12: van 15.30 u. tot 18 u.: koffiebabbel vanuit de jrmingsavond rond de biecht, the 21/12: 19.30 u.: Redaktieraad i.v.m. info-Jebron van luari. je. 23/12: 20 u. Werkgroep liturgie. 24/12: 18.30 u. Begijnhofkerk Kerstliturgie. 26/12: 18.30 u. Begijnhofkerk: liturgie. 61 ga i. 28/12: vanaf 16 u.: Pannekoeken bij de vleet. Keizei t. 2/118.30 u. Begijnhofkerk: Liturgie van, voor en met de n. Vomeren. 3/1: van 10 tot 18 u.: halfjaarlijkse evaluatiedag. -Kindertehuis :aterd ening van het beloofd Kindertehuis van RTT-personeel op ami Vandag 7 december in Capucienenlaan 10. «Ringeling» a v»Kuvioiiouiaoii iu. -I ïiiiyciiiiy" uomi rdt plechtig geopend door staatssekretaris Paula D'Hondt- Baacdegem Mariavereerders Eerste samenkomst te 20 u. op vrijdag 11 december in het Cultureel Centrum Affligem van «Vrienden van Maria». De kans wordt er geboden getuigenis af te leggen van eigen ervaringen en gevoelens van liefde en vrede door alle Maria vereerders door samenspraak, uitwisselingen van lektuur en informatie, voordrachten en zelfwerkzaamheid in de program matie. ACV-CM-Avond Op zaterdag 12 december te 19.30 u, in de parochiale zaal ACV-CM-Avond. Te 18,30 u. eucharistieviering voor afgestor ven leden van ACV en CM. Inschrijven bij een bestuurslid, 200 fr. Toespraak door gewest- sekretaris Benny Boeykens, eetmaal, gezellig samenzijn en tombola. Kaas- en wijnavond De vrije basisschool organiseert op zaterdag 3 december een kaas- en wijnavond vanaf 18 u. in de Parochiezaal, ledereen welkom. Bezinning Bezinningsnamiddag op woensdag 2 december met Dom Idesbald Verkest o.s.b. in de parochiezaal, «Waarom geloven wij in deze tijd?». Koffie en korte gebedsstonde in de kerk zijn voorzien. Begin 15 u. Einde 17 u. Mijn lieve pony Op zondag'6 december te 14 u, in de Parochiezaal tekenfilm «Mijn lieve pony». Toegang kost 40 fr. Kindernamiddag bij Davidsfonds Op woensdag 9 december 1987 om 14.30 u, in het Parochiaal Centrum, Grote Baan te Herdersem, speelt het pop-en-theater Repelsteel «De computer lekt». Dit meespeelpoppentheater bouwt voort op 'De computer lekt' het boek van Gregie De Maeyer. Toegang: 50 fr. Einde 16.00 u. Deze namiddag is een organisatie van het Davidsfonds in samenwerking met de Generale Bank, Kontaktadres: Hugo Bogaert, Hardingstraat 40, Herdersem, tel. 77.83.95. 3. Ossetong in madeirasaus met puree (of brood). Parochiecentrum Voor ieder van deze drie keuzemogelijkheden bedraagt de 0ntvan9®n U dit weekend: Willy en Hilda VeFmoesen. prjjs per volwassene 250 fr., kinderen -12 jaar betalen halve e,Qlltale prijs, behale voor de halve kip, waar geen prijsvermindering °,euieis KW,Jl kan toegestaan worden. Op 5.11 werden sleutels gevonden na de begrafenis. Een Vooraf inschrijven bij penningmeester R. Coolen, Eikenlaan 7 autosleutel Renault, een bosje met 4 sleutels. Terug te Erembodegem, tel. 053/21.45.73. bekomen in de pastorie 052/35.55.80. Reuze-eetfestijn DBC-Erembodegem Zondag 29 november van 11 tot 16 uur in het Parochiehuis. Speelsters en bestuur van Dames Basketbalclub Erembode gem heten U van harte welkom! Computer-lnitiatlekursus Davidsfonds Terjoden Op 1, 3, 8 en 10 december '87 organizeert Davidsfonds- mm Terjoden een initiatiekursus voor computeranalfabeten. Mini- IVIOOrSBl mumleeftijd 14 jaar. Maximum 12 deelnemers. Indien er voldoende geïnteresseerden zijn kan een vervolgkursus of een tweede of derde reeks voor beginners ingericht worden. Prijs 250 fr. voor de vier avonden, syllabus inbegrepen. Er zijn 4 computers beschikbaar. Inschrijven bij Willy De Troyer (voor zitter DF-Terjoden), Eikenlaan 8, Erembodegem, tel. 053/ 21.77.95. Gezinsvriendelijke vakanties Naar de Camarque van 17 tot 25/7 en van 25/7 tot 2/8. Vol pension 8.600 fr. met eigon wagen. Met bus 2.400 fr. Vermindering voor kinderen. Inschrijven: Fauconnier, Flamingostraat 56, 091/23.31.45. In Memoriam Morgen zaterdag 28 november te 19 u. vanwege de Konink lijke Harmonie Sint-Cecilia in Memoriam-mis in de kerk te 19 u. Te 20 u. in de zaal Katholieke Kring «In Memoriam-koncert» door de Kon. Harmonie Sint-Cecilia o.l.v. Nina Van der Vorst. Erembodegem Ledenfeest Postzegelkring «Dendria» Zaterdag 28 november om 19.30 u. in het Parochiehuis. Op de spijskaart: 1. Mosselen brood: het traditioneel menu (voor de 21ste keer!) 2. Halve kip in archidücsaus met puree (of brood: K.S.A. St.-Amandusbond Bostocht voor knapen op zondag 29 november. Vergadering te 14 uur in het Heem, Bredestraat. N.W.K. Raadpleging, maandag 30 november te 14 uur in de Crypte. St.-Elooifeest Landelijke Gilde Dinsdag 1 december 1987, Programma: 9 uur: Eucharistieviering in de O.L.Vrouw Hemelvaartkerk. 13.30 uur: feestmaal in het Gerstenhof met garnaalcocktail, tomatensoep, varkensgebraad met groentenkrans, gebak, koffie en tombola. 20 uur: pensenkermis voor iedereen. Kaarten: 125 fr. per persoon. Kaarten en inschrijven: Frans De Wit, Welleweg 54, Erembo degem, tel. 21.18.07. Al-Anon Als iemand bij jou thuis drankzuchtig is, weet je wat de drankzucht van hem maakt. Maar weet je ook wat zijn drankzucht van jou maakt? Inlichtingen en hulp: Al-Anon, Postbus 44, 9440 Erembode gem. Vergaderingen in het Parochiehuis, elke 1" en 3" dinsdag van de maand, dus ook op dinsdag 1 december te 20 uur. K.V.L.V. 60+ Dinsdag 1 december te 14 uur in de Crypte: «Voeding: feestelijk en toch gezond!» Weefkursus Nog op 2, 9, 16 december, telkens van 19.30 u. tot 22 uur, in «Den Coninck van Spagnien», Grote Markt Aalst: kursus primitief weven. Kookles in het KLJ-heem op maandag 7 december: bereider van een feestmenu. Tuinfeesten Bloembollen en/of reukerwten met bons gewonnen t.g.v. d« tuinfeesten kunnen afgehaald worden bij Xaveer Uyttersprot Kaalberg 3, 053/21.83.84. Chiro Chiro Sint-Stefaan: 6.12: geen Chiro. 13.12: geen Chiro voor Toppers, Kerels en Aspiranten. 27.12: Kerstfeest voor allen. 9.01Driekoningenfeest voor allen. Nieuwerkerken Bondskwis BGJG Op zaterdag 28 november 1987 organiseert de Bond van Grote en van Jonge Gezinnen andermaal een kwisavond. ledereen in de zaal aanwezig kan meespelen want de vragen zijn niet bestemd voor specialisten maar richten zich tot een breed publiek. Er wordt gespeeld per tafel van min. 3 personen tot max. 6 personen. De drie beste tafels vaardigen twee personen af die de eindronde spelen waaraan grote geldprijzen verbonden zijn. Alle andere deelnemers maken kans op een naturaprijs. De vragen worden op een vlotte wijze gesteld en aan mekaar gepraat door Dirk Van Schuylenbergh. Dit alles gaat door in de zaal Volkskring, Dorp te Nieuwerker ken om 20 uur. De toegang bedraagt 50 fr. per persoon ouder dan 14 jaar. De Voorpost - 27.11.1987 - 13 Organizatié: V.T.B.-V.A.B. Erembodegem en Aalst. Informatie: A. De Smet-D'Hondt, Wilgstraat 25A, Erembode gem, tel. 77.44.97. Herhalingen St.-Amanduskoor Als voorbereiding op Kerstmis zijn nog volgende koorherhalin gen voorzien, telkens te 19 uur in de St.-Amanduskerk: vrijdaq 27 november, 4 en 18 december. K.A.V. en automechaniek Vrijdag 27 november te 20 uur in het Parochiehuis program meert K.A.V.-Erembodegem een avond rond automechaniek voor dames. Hoe kleine herstellingen uitvoeren? Hoe zuinig rijden? Hoe de auto onderhouden?

De Voorpost | 1987 | | pagina 13