Minister Daniël Coens opende mobiel didaktisch centrum mechanika Jobclub helpt je binnen de kortste tijd een geschikt werk te vinden Aalsterse Reuzen wel in Amsterdam doch niet in Aalsterse Kavalkade elotten tijdens de alsterse zwemweek oor twaalfde maal arnavalkwistornooi n Aalst HRITO Aalst pilootschool inderatelier in het Ifredeshuis te Aalst De Voorpost - 27.11.1987 - 3 stelle Onderwijsminister Daniël Coens, de man die de lat gelijk legt en die van het lecial rijksonderwijs reeds zovele verwijten moest inkasseren, kreeg in het Hoger Rijkstech- nisch Instituut (HRITO) aan de Welvaartstraat felicitaties te aanhoren van direkteur Ghysels voor de reeds geleverde inspanningen. Speciaal nu voor de komputerklas op an wj wieltjes, het «Mobiel Didaktische Centrum Mechanika»'. Een grote «kontainer» als klas met alles derop en deran, goed voor de leiding van een tiental studenten 6' jaar hoger technisch mechanika en elektro-mechanika en later ook voor anderen. Een ïlpvei mobiel centrum bedoeld om in de 48 in Vlaanderen daarvoor in aanmerking te komen 'n di scholen aan bod te komen. Een investering die kontainer, apparatuur en opleiding van me 2 gedetacheerde leerkrachten die voor de know-how zorgen bij hun kollega's, dmim inbegrepen goed voor 6 miljoen. Uiteraard noch te realiseren in 48 scholen en zelfs niet 'n- in 5 steunpunten, één per provincie. ;ftgsPe m'nister zaê z'ch dus TO te Aalst, want er rijzen naar de leerling gebracht lit inileP'aa.tst voor een dubbele nog moeilijkheden in ver- i.p.v. omgekeerd. De lit d uitdaging- Enerzijds de band met het betalen van tijdsbesparing die dit mee- ie snel vooruitschrijdende de onkosten van verplaat- brengt verlengt de oefen- indei !echnol°g,e en de waar- sing. Niet alleen zijn er de tijd voor de leerlingen. Ieelee?cf!uwe. v,nger v.an de kilometers te rijden door In tegenstelling tot de be- zijn industrie en anderzijds de een traktor doch alle kom- staande demonstratiecen- inciël SrHte fmanc,ële m°ge- puters en delikate appara- tra (de term «demonstra- ee lijkheden. Het moment tuur moeten worden losge- tie» spreekt voor zichzelf) om kreatief denken te sti- maakt en opgeborgen in kan hier, ingevolge de veel muieren. Er werd dan ook veilige verpakking. lagere werkingskosten de jeopteerd voor een ver- nadruk gelegd worden op ilaatsbare klas. Voorlopig Kijken naar... maar ook blijft de kontainer op de werken met speelplaats van het HRI- De infrastruktuur wordt de individuele werkzaam heden van de leerlingen, het opdoen van ervaring met metoden en technie ken (cfr. simulaties, bedie ningspanelen) die men in het latere arbeidsmilieu te rugvindt. De industriële realiteit en de grote diver siteit van machines kan onmogelijk in een school se omgeving aangeboden worden; dit is trouwens onbetaalbaar. Het is over duidelijk dat de konkrete bedri j fsomstandigheden alsnog een specifieke op- iknle costes ie du ts w goei :e om :raari \1 enkele maanden is er in dere materialen liggen Lfliet Vredehuis te Aalst een ter beschikking vanaf 6 tot inderatelier aktief. Er 12 jaar. verd onder meer een Op zaterdag 12 december spandoek gemaakt voor de om 14 u. is er een reuze redesbetoging van eind duifspel voorzien. Zater- iktober en in de maand dag 19 december dan is er lovember kwam Sint- een toneel en zang. - daarten even goeiedag Nieuwjaar wordt in het le,d,n8van de jonge werk- eggen aan de kinderen, kinderatelier gevierd op 9 "emers vereisen. Tweemaal per maand ko- januari en dan is er dans, ¥et 0Centrum», nen de kinderen in het feestelijke spelletjes en inklusief ca. 6 bedehuis aan de Esplana- nog veel r en op 23 m,1Joen kost, is ingericht lestraat 8, te Aalst bijeen, januari volgt dan de ver- voor een *0"ta' leerlingen )e volgende bijeenkom- kiezing van een echte vre- j" °™va* °-a- een C.N.C. >or d ten (telkens op zaterdag) deskindprins. n" XI dracl ijn voorzien voor 28 no- Jonge mensen die graag bewerkingscensuur, een ember, 12 en 19 decern- willen meehelpen aan het ro^ot» een CAD d er, 9 en 23 januari. kinderatelier van het Vre- Pakket, komputers, een si- oshei laterdag 28 november deshuis te Aalst, kunnen mulatiepakket Voor fre- ineeli lievoorbeeld is er van 14 zich steeds richten tot Jo- zen>-- Daarover straks limalot 17 u. gelegenheid om han Heirman, Landbou- rsooi ïee te werken aan een werstraat 64, te 9300 jn eroot vredeskkunstwerk in Aalst, tel. 053-21.64.44. ver d et Vredeshuis. Verf, pa- no ier, karton en allerlei an- indei il meer technische details. JM Heirman Frida Didaktisch Het gaat hier om een tien tal apparaten in de unit op verkleinde schaal waarbij een industrieel proces op mini-wijze kan worden meegemaakt en waardoor de machinerie minder kost en vooral ook minder ma teriaal en minder energie 6 di aar aanleiding van de strijd. De uitslag: 1. Jane verbruikt. Voor minister :k va wemweek werd in het ca- Vrijdags 4.500 pt., 2. Vic- Daniël Coens die bij de Plaat taria van de zwemkom tor D'Haese 4.445 pt., 3. 'Pjj* in kaartwedstrijd belot- Jozef Petit 4.410 pt., 4. paemin georganizeerd waar- Arthur Van Keymeulen il m 68 kaarters deelna- 4.402 pt., 5. Albert Van vrijli len. De beker van de stad Cauter 4.354 pt., 6. Henry angi ialst ging naar de winnaar Hoegeman 4.308 pt., 7. a v<x ine Vrijdags. Nicole Nicole Boelans 4.273 pt., hi oelens kreeg de trofee 8. Elza Schockaert 4.238 £en( an schepen Gilbert Bour- pt., 9. Georges Vervaecke öin en de uitbater van de 4.227 pt.,'en 10. Yvonne afétaria schonk een niet Spoens 4.224 pt. naanzienlijk geldbedrag lor deze spannende wed- JM- Heyman presentatie zijn tevreden heid uitdrukte over dit door Mecatec vervaardigd centrum, vormt dit nieuw gegeven een wissel op de toekomst waarbij wellicht kan worden voorkomen dat afgestudeerden wel een diploma op zak heb ben, doch ongevraagd, te gen heug en meug, het leger werkzoekenden moet gaan vervoegen. Bedoeling van het Mobiel Centrum Ondanks alle goede be doelingen had het heel wat voeten in de, aarde voorr aleer dit projekt kon wor den verwezenlijkt. Het be grip «mobiel» viel niet bij iedereen in de smaak zo dat het in de aanvangsfase op heel wat tegenstand stuitte. Gelukkig hield men op het kabinet van het Ministerie van Onder wijs het been stijf zodat midden 1986 de kommissie voor het eerst kon worden samengeroepen. Daarop werden, en dit met een oog naar de nijverheid ge richt en een ander op het budget van 6 miljoen, in grote trekken de eerste lij nen vastgelegd. Voor de geïnteresseerde firma's be tekende dit niet meer dan een leidraad waarbij ze ei gen ideeën mochten ver werken. Na een afvallings- wedstrijd en een spurt met twee werd de uitvoering van het projekt aan de firma Mecatec toegewezen die de kontainer begin april 1987 te Aalst aflever de. Dit geheel staat opge steld in vijf groepen waar bij tien leerlingen die el kaar om beurten afwisse len aan de slag kunnen. Met de twee leerkrachten erbij de maximale bezet ting. Voor wat het programma voor dit schooljaar betreft was het de bedoeling om alle scholen met een lange kwalificatie mechanika of elektro-mechanika van de provincie Oost-Vlaande- ren aan te doen en er per school 14 dagen te blijven. Wat het mobiel maken be treft is er nog een pro bleem zodat het voorlopig de leerlingen zijn die de verplaatsing maken. De bedoeling van het Mo biel Didactisch Centrum Mechanika is de leerlingen vertrouwd te maken met de manier waarop moder ne product-ontwikkelin gen tot stand komen. Drie blokken Het CNC-gedeelte: via een komputer en een di daktisch software-pakket worden de leerlingen op geleid in de basisbegrip pen van CNC-sturingen voor freesmachines en draaibanken en de manier waarop programma's voor deze machines geschreven worden. Daarna wordt overgestapt naar de machines (Cortini) zelf om het aangeleerde in de praktijk om te zetten. In een volgend stadium krijgen de leerlingen te maken met een didaktisch software-pakket met een industriële sturing (Hei- denhain) zoals die op veel geavanceerde machines voorkomt. Het C AD-C AM gedeelte: hier maken de leerlingen in een eerste fase kennis met het tekenen en het ontwerpen via een kompu ter. In een tweede fase wordt aangeleerd hoe een tekening omgezet wordt en klaar gemaakt wordt om naar de besturings- komputer van een werk tuigmachine gestuurd te worden. Het ROBOTICA-gedeel- te: in dit gedeelte worden de leerlingen vertrouwd gemaakt met het program meren en het kontroleren van een didaktische robot. Deze robot wijkt enkel af van bestaande industriële robots door zijn kleinere omvang, zijn kleinere nauwkeurigheid en een ge ringer draagbare last. Naast het besturen van de robot wordt ook aange leerd hoe een VISIE-sys- teem werkt en hoe dit vi sie-systeem gesynchroni seerd moet worden met de robot zodat beide een bij na onafhankelijk systeem vormen dat nog weinig menselijk ingrijpen vergt. LH Aalst. De winnaars van de play-back wedstrijd georganizeerd Joor AKV De Snottebellen a Een nieuw initiatief van de RVA in Aalst «Het doel van de jobclub is dat je in de kortst mogelyke tijd een geschikte job vindt. Je krijgt gedurende, twee weken een intensieve sollicitatietraining. Na deze trai ning zoek je in de jobclub aktief naar werk. De jobclub stelt hiervoor schrijfpapier, omslagen, postzegels, typ machines, kranten, enz... gratis ter beschikking». Dat is in het kort gezegd de tekst waarmee de Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening van Aalst z(jn Jobclub bekend maakte. In Aalst startte deze club uitwerking van het hele begin van de maand. Dat projekt werd overgelaten betekent dat er ondertus- aan de RVA. Zich baze- sen al twee weken zijn ver- rend op de resultaten die lopen en dat de eerste jobclubs in het buitenland deelnemers aan de Job- halen, moet ook in Vlaan- club hun intensieve trai- deren voor deze nieuwe ning achter de rug hebben, vorm van werkbemidde- Op 14 december start een ling ene kans op slagen volgende groep in de loka- weggelegd zijn. Evaluaties len gelegen aan de Steen- hebben aangetoond dat weg op Aalst 6, te Dender- goede jobclub-resultaten leeuw. Dan is er om de afhangen van de hoge akti- drie weken een nieuwe viteitsscores van de leden, sterf- De beste jobclubs lever- De idee om jobclubs op te den meer dan tweemaal richten stamt eigenlijk uit spontane sollicitaties op de Verenigde Staten waar dan die met de minste re in 1979 voor het eerst met sultaten. En wat opmerke- dergelijk initiatief werd lijk is: de resultaten zijn begonnen. De bedoeling niet afhankelijk van de ho- was en is mensen helpen ge of lage werkloosheid in om zichzelf te helpen bij de regio waar een jobclub het organizeren van een aktief is. efficiënte «banen jacht». Het sukses bleef in de Ver- Hoe werkt het? enigde Staten niet uit, Jobclubs leren hun leden want 60% van de cluble- de banenmarkt afspeuren den vond effektief ook op een efficiënte manier, werk. Nadien namen Ca- Daartoe zijn eerst en voor- nada, Nieuw-Zeeland en al een aantal vaardigheden Engeland het systeem over noodzakelijk en die wor- en ook in die landen werd den aangeleerd tijdens een het een sukses. Dit jaar intensieve training. Werk- werd op initiatief van de zoekenden kunnen op ver- Gemeenschapsminister schillende plaatsen sollici- voor Onderwijs en Vor- tatietechnieken leren, ming ook in Vlaanderen maar wat zo biezonder is een Jobclub gestart. De aan de aanpak van een jobclub is dat alle deelne mers de gelegenheid en de middelen krijgen om wat ze getraind hebben ook daadwerkelijk uit te pro beren. Alle jobclubs be schikken immers over een materiaalcel, die de leden toelaat de werkkansen op te sporen en ze daadwer kelijk op te volgen. De jobclub leert de mensen zichzelf te helpen. Dg deelnemers worden aange zet tot een speuraktie naar werk waarbij de jobclu- bleider instaat voor advies en begeleiding. Hij zoekt in geen geval zelf een baan voor zijn leden. Dat is een terrein waarop de leden zichzelf moeten waar maken. Per dag moeten de leerlin gen tien werkfasen in de jobclubs spreekt men van sporen - ontdekken en op volgen. Die sporen zijn dan weer te vinden in kranten en weekbladen, via de vacaturebank van Simona, door het zelf spontaan kontakteren van werkgevers. Een jobclub is minstens vier halve dagen in de week open voor de leden. Als lid van een jobclub krijgt men vrijstelling van stempelkontrole en wor den je reiskosten terugbe taald. Voor meer informatie ver wijzen wij je naar de RVA Aalst, Keizerlijk Plein 17B, te 9300 Aalst, tel. 053-21.26.91. oor de twaalfde maal organizeert de Dekenij van de ooistraat, dit keer in samenwerking met de karnaval- oep Schiefregt'oever een karnavalkwistornooi. Het ij mooi, dat in een nieuw kleedje werd gestoken, zal aatshebben op vrijdag 4 en zaterdag 5 december Ikens vanaf 20.00 uur in de zaal Sint-Anna, Roklijf te alst. Aalst. Enkele supporters van kandidaat prins karnaval Maurice op het fameuse campagnebal (a) jg; Cl ir: :ffln organizatoren houden t dit keer bij een echt eelse kwis, wat nog niet il zeggen dat men niets oet afweten van het Aal- frs karnaval. Integen- «1, de weetvragen blij- n een voornaam onder- «1 vormen. Maar het lu- •'ke element via allerlei rassingen en opdrach- zal er ook bij zijn. Het 'rdt een echt sensatione- kwis met geschenken, 'afpunten en zelfs aan- ,<|L 'edigingspremies. En er a';11 natuurlijk de kwis- |p ijzen. an deze kwis kunnen alle alsterse karnavalgroe- n deelnemen die voor 1 stoet van dit jaar in alst waren ingeschreven. '°k de nieuwe groepen a voor de stoet van vol- "d jaar hun kandidatuur jffbben ingediend, mogen Welnemen. Alle vragen ■N uitzondering van de ""jPalereeks zullen hande- over Aalst karnaval. ter* Ie finaleronde die door alle groepen zal kunnen gespeeld worden, zal han- cffclen over karnaval sedert 1923. Men mag allerlei do- kumentatie aanvoeren en alle leden van de groepen mogen meespelen. De klassering wordt visueel op een reusachtig score bord dat het uitzicht heeft van een ganzebord, aangebracht. Op het sco rebord zijn er maksimum 150 vakjes, al dan niet ge kleurd. Die kleuren heb ben hun belang voor ver rassingen en opdrachten. Op regelmatige tijdstippen zullen tijdens het verloop van de kwis tips worden gegeven die de deelnemers het zoeken naar een tref woord moeten verduidelij ken. Aan het einde van de vragenronde kunnen de ploegen hun trefwoord be kend maken. Er zijn ook praktische proeven voor zien. Kortom het wordt weer een belevenis om lang over na te praten. Aalst. Roeidsel in vergadering in het clublokaal. Worden er plannen gesmeed voor karnaval 1988? a Deze zomer waren de Aalsterse Reuzen op zondag 30 oogst wel present in de 10e Uitmarkt te Amsterdam doch in de Aalserse kavalkade gaven ze reeds tweemaal verstek. Het betrof een organisatie van «De Brakke Grond» in opdracht van het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap onder de auspiciën van gemeenschapsmi nister Dewacl. Aalst. Lot aan de kookpot. Heel wat karnavalisten kwamen even langs om van het lekkers te proeven (bvw) Iwein en Laurette worden in de programmabrochure geschetst als stammend uit 1447, vernieuwd in 1536 en present op de Blijde Inkomst van Keizer Karei V in 1540. Ze heetten toen nog Polydoor en Polydora en kindje Baba was er toen nog niet. In 1927 wer den ze opnieuw ontwor pen en hun huidige naam kregen ze pas in 1950. De ze huidige reuzen werden er gepresenteerd door de Aalsterse karnavalgroep «De Stopnoilekes». Danny Denayer, Roger D'Hondt, Gracienne Van Nieuwenborgh en Willy Van Mossevelde legden hieromtrent schepen voor feestelijkheden het vuur aan de schenen. Schepen Vinck zegt dat er een «nieuw» reuzenpaar is in piepschuim en polyester dat in de volgende kaval kade zal optrekken bege leid door 25 trommelaars in uniform. In het kon- trakt met de karnaval groep is vermeld dat bij eventuele kontraktbreuk de reuzen eigendom blij ven van het stadsbestuur. Er zou trouwens ieder jaar één reus bijkomen. «Maar geen kindje Baba» be treurde Gracienne. Er werd op wat rest van de bestaande reuzen polyes ter aangebracht en de groep kreeg daarvoor 30.000 fr., zegt Danny De nayer. En voor mee op stappen in de kavalkade krijjgt die 75.000 fr. of 3.000 fr. per man. Niet weinig. En voor elke reus die er wordt bijgemaakt zou 80.000 fr. per stuk voorzien zijn. In de toe komst kan dat Vosse Kilo worden, of Majoor Cans, of Dolf De Grommelaar. Dit jaar wordt hte een «Voil Jeannette». De nayer betreurt dat hierom trent geen advies werd ge vraagd aan een uitmun tend folklorist als bv. Re- naat Van Der Linden. Teruggevonden Roger D'Hondt stelde dat het reuzenpaar na vermist te zijn geweest terugge vonden werd in slechte staat. Zonder dat men er hier te Aalst veel weet van had, werden ze gerestau reerd en stapten op in Am sterdam. Heeft Aalst nog wel reuzen? Over de keuze «Voil Jean nette» rijst heel wat dis- kussie maar volgens Gra cienne is die optie verant woord want typerend voor de Ajuinenstad. Willy Van Mossevelde vindt het allemaal nogal vreemd. Het Feestkomitee schijnt beslissingen te ne men die door het college worden gehonoreerd en de gemeenteraadskommissie- leden hebben er niet de minste weet van. Repliek Volgens schepen Vinck zijn de sommen niet over dreven. Voor die 75.000 fr. moeten ook trommels en uniformen voor 25 per sonen worden aangekocht en verder wordt gesteld dat het met wat restte van de vroegere reuzen echt ni»t meer te doen was. Burgemeester De Kerpel zegt dat het Feestkomitee is samengesteld door vrij willigers die zich belang loos inzetten en hun advie zen worden, als er geen tegenindikatie is, door het stadsbestuur inderdaad normaliter goedgekeurd. LH

De Voorpost | 1987 | | pagina 3