met «Industriële Trefdagen Bouwbedrijven herdenken "Vier Gecroonden" Oppositie niet akkoord met «Jaarverslag» Tewerkstellingsdienst R.V.A. Aalst ook op Tref Vereremerkten Gi m Syndikale Kamer bouwnijverheid ïerdacht "Vier Gecroonden" Il IE Met goede buren kom je verder... af 4 - 27.11 .i 38/ - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Symposia Tegelijkertijd lopen twee symposia georganiseerd door de Jonge Kamer en meer in het biezonder door kommissiedirekteur Carl Huylebroeck. Op za terdag 4 december te 9 u over «Integrale kwaliteits zorg» door ir. F. Strobbe en ir. I. Trangeze en te 13.30 u over de relatie naar de industrie door G. Dolphen van Philips In dustries Dendermonde en Van Hove van Samsonite Oudenaarde waarna vraagstelling. Bijwonen van de sympo sia, syllabus en toegang kost 1150 fr. Het alphabet rond Een beeld van wat u er mag verwachten krijgt u als ik van elke letter van het alfabet één branche noem ook al zijn er vaak per letter tot een tiental of zelfs meer. Aandrijvingen, banking, computers, design, elektri citeit, fiduciaire, garage, houtbewerking, immobi- liën, kantoorbenodigdhe den, laboratorium, machi nebouw, onderhoudspro- dukten, personeel, reini gingsmachines, schake laars, technologietrans- fert, veiligheidsartikelen, warmterekuperatie, za kenreizen en vele andere meer. Programma Op donderdag 3 december te 11 u plechtige opening met toespraken door Eric Huylebroeck, Hubert Meert, burgemeester De Kerpel en gemeen schapsminister Waltniel. Opening voor het publiek te 14 u. Sluiting te 19 u. Op vrijdag 4 december open van 14 tot 19 u en te 19.30 u minister Herman Decroo als gastspreker. LH Recruteren van potentiële (Tekstverwerking, Talen, kandidaten PC, e.a.) tot de mogelijk- Dit kan eenvoudig zijn als heden behoren. u ?e"s™ van binnen het Tydelijke arbeid bedrijf heeft of als u over spontane sollicitanten be- De R.V.A.-S.T.D. wil via schikt die voor de job in T-Interim Vlaanderen in- Vervolg van blz. 1 te vergeten - de positie van de onderaannemer als schuldeiser. Hoe politici, vlak voor de verkiezingen, hierop gaan reageren blijft uiter aard een open vraag. De Confederatie wil er alles zins op aandringen dat ze dus goed. De aannemers welke regelmatig opdrach ten voor de stad uitvoeren, weten dat, buiten onze wil er vaak heelwat tijd Bouw op derde plaats in arrondissement In de Aalsterse regio heeft de bouwsektor steeds een belangrijke als in het arrondissement. Naast een aantal grotere bouwbedrijven bestaat de sektor vooral uit een hele boel kleinere ondernemin- - SICCUS CC11 UUOIItllini. verloren gaat tussen het piaats ingenomen. Uit een gen, al dan met onder ven plannen van bepaalde wer- recente studie van de eko- nootschapsvoim. Voor de ken, de aanbesteding en nomische dienst van de de uiteindelijke uitvoering stad bjijkt dat de bouwsek- ervan. Dit tijdverlies tor zowej Wat betreft om- wordt veroorzaakt door de zetcjjfer als wat betreft te- bedrijven welke nog geen vennootschapsvorm aan genomen hebben wil ik hier terloops wijzen op de administratieve romp- werkstelling de derde be- mogelijkheid tot het op- schim uic vuui uc juu 1.. -- 7 slomp welke de door de langrijke sektor in ons ar- nchten van een eenper- aanmerking komen. Vaak spelen op de groeiende zouden kleur bekennen en staat betoelaagde werken rondissement is en in Aalst soonsvennootschap welke is dit niet het geval en dan vraag van het bedrijfsle- kan R.V.A.-S.T.D. u hel- ven naar tijdelijk perso pen via het Simona-infor- neel en op die manier bij- maticasysteem (waarin dragen tot, waar noodza- o.a. naast verplicht inge- kelijk, personeelsflexibili- schreven ook vrijwillig in- teit. geschreven werkzoeken- T.I.V. is het grootste uit- den uit gans Vlaanderen zendbureau voor Vlaande- opgenomen zijn). De ar- ren en staat dus borg voor beidsbemiddelaar van de snel, betrouwbaar en effi- S.T.D. is hier uw aange- ciënt werk. wezen partner. Verder Voor regio Aalst staat het heeft de R.V.A.-S.T.D. agentschap Gent (T.I.V., voor rekrutering de radio Pensmarkt 2, 9000 Gent, j-je Maght heeft gesteld («R.V.A. meldt ons vol- telefoon: 091/24.69.20) jg beurscrash wellicht gende openstaande be- paraat, trekkingen»), advertentie en Job-Service ter zijner Beroepsop-en 1 vervolmaking voor beschikking. werknemers Pre-selektie en selektie De R.V.A.-S.T.D. oplei- dat men in de bouw weet wat mag verwacht worden. Aan voorzitters van be- leidspartijen werden twaalf nauwkeurige vra gen gesteld. Ofwel zal U de antwoorden erop kun nen lezen ofwel zal U ge woon moeten vaststellen dat antwoorden uitblijven. De bouw te Aalst Nadat schepen van Openbare Werken Anny de mensen heeft doen in zien dat aandelen risiko- dragend kapitaal vormen dat wellicht nu meer de belangstelling zou kunnen gaan naar beleggingen in kenmerken. Bewust van deze moei lijkheden werd getracht hier een oplossing voor te vinden. Dit resulteerde uiteindelijk in de oprich ting van het investerings fonds bij dekreet van 24 januari 1985. Het in vesteringsfonds zal nu in werking treden vanaf 1 ja nuari 1988. Dit fonds is van toepassing op de fi nanciering van werken, le veringen en diensten tot een bedrag van 10 miljoen frank, excl. BTW voor de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. De aanvraag om trek- zelfs de belangrijkste qua tewerkstelling. Wat eveneens opvalt is dat de sektor het grootst aantal ondernemingen schapsvonn mteressanl groepeert, zowel in Aalst z,Jn- sinds 1 september kracht is. Vooral voor de kleinere aannemersbedrij ven kan deze vennoot- gaan llddi ucicggiii£cu in - o Dikwijls is er juist geen dingen zijn er met alleen onroerende goederen wat kingsrechten te gebruiken lronrllrlntan VCinr Wf-ft7DPkf»flflfiTl 11_.' 1 11..J* De groeiende autonomie van de Subregionale Tewerk stellingsdienst (S.T.D.) binnen de R.V.A.-structuur, naast de Werkloosheidsdienst, wordt ook voor de bui tenwereld meer en meer duidelijk. In het kader van z'n profilering naar werkgevers toe kiest S.T.D. voor een aktief naar buiten treden. De aanwezigheid op de TREF- dagen voor Industrie, Groothandel en Dienstensektor uit de regio is een aktie in dit kader. De diensten van R.V.A.-S.T.D. behelzen één van de belangrijkste middelen die het bedrijfsleven ter beschik king heeft om de door het management vooropgezette objektieven te bereiken: namelijk het (nog te veel onderschatte) menselijk potentieel! De R.V.A.-S.T.D. heeft ruime ervaring met dit middel en ervaart dagelijks hoe moeilijk het is om vraag en aanbod op mekaar af te stemmen, om de juiste man op de juiste plaats te krijgen. tekort aan kandidaten voor werkzoekenden, maar zijn er te veel. De Minder gekend maar daar- R.V.A.-bemiddelaar kan om niet minder interessant u op basis van zijn erva- is het aanbod voor werk- ring met de arbeidsmarkt nemers. Dit is zeer geva- en door gebruik te maken rieerd naar inhoud en van het Simona-systeem niveau, heel wat tijd en geld be- S.T.D. Aalst zelf bijvoor sparen. De Psychologische beeld biedt winteroplei- Dienst Vlaanderen (PDV) dingen voor de bouwsec- van S.T.D. Aalst kan u tor aan naast de nieuwste voor moeilijker opdrach- technologieën i.v.m. infor- ten bijstaan door op een matica bouw (opleidings- objektieve, wetenschappe- centrum Denderleeuw). In lijke en onafhankelijke andere centra kan men bij manier te adviseren in de voorbeeld voor burotica, fase van de pre-selektie. robotica, initiatie ïnforma- Voor de eigenlijke selektie tica, spreadsheets e.a. is de Psychologische terecht. Dienst Vlaanderen het Informatie omtrent het best uitgerust. Zowel voor uitgebreide dienstenpak- het selekteren van arbei- ket en Simona kan u beko- ders, bedienden en kader men op de Trefdagen 3 en iuwi u beschikken ze over een 4 december (stand 17) of een eyen grQte toename modern instrumentarium loop eens binnen bij de hgt aantai aanEevatte en ruime referenties. R.V.A.-S.T.D. Aalst, De PDV biedt maat-werk Keizerlijk Plein 17 bis, te in die zin dat ook Adver- Aalst (telefoon: 053/ tering, Pre-Selektie, Inter- 21.26.91. Een telefonische ne Promotie, Mutatie-on- afspraak is niet noodzake- derzoek en bijkomende lijk maar kan praktisch Technische Evaluatie zijn). de bouw alleen maar kan ten goede komen, werd vastgesteld dat er een gunstige kentering is waar te nemen in de bouwevo- lutie. De positieve trend zet zich inderdaad door. In de eerste vier. maan den van dit jaar steeg het aantal afgeleverde bouw vergunningen met ruim 27% t.o.v. dezelfde perio de van 1986. Ook verbouwingen van woningen, een stijging van 10% en de bouw of ver bouwing van niet-woonge- bouwen (respektievelijk 11,7% en 12,9%) noteer den forse stijgingen. De stijging van het aan tal bouwvergunningen heeft nog niet geleid tot bouwwerken, maar toch was er voor de eerste vier maanden van dit jaar een verhoging met 9,4% van het aantal aangevatte wo ningen en een toename met 4,7% van het volume van de aangevatte niet- woongebouwen. De vooruitzichten zijn gebeurt bij besluit van het College van Burgemeester en Schepenen en wordt sa men met het gunningsbe- sluit van de opdracht aan de provinciegouverneur toegezonden. Deze is ge machtigd in naam en voor rekening van het Vlaamse Gewest verbintenissen aan te gaan. Daarnaast zal ook de subsidiëringsprocedure voor werken, leveringen en diensten, waarvoor de Vlaamse Exekutieve of het Vlaamse Gewest toela gen verleent op basis van het K.B. van 23 juli 1981 worden gewijzigd met als doel de procedure te ver soepelen en in te korten. De principiële belofte wordt afgeschaft, waar mogelijk worden termij nen vastgesteld en de pro cedure wordt voor alle toelagen uniform ge maakt. Wij zullen in de toekomst dus gemakkelij ker en vooral vlugger kun nen werken wat zowel voor de aannemers als voor de stad een goede zaak is. Vervolg van blz. 1 Voor het overige wordt een stap achteruit gezet. Geen bondige synthese, analyse of toelichting van het gevoerde beleid; doch uitsluitend cijfermateriaal waarnaar een oppervlakki ge lezer opkijkt en van onder de indruk komt, doch bij nadere bestude ring ontgoocheld is: een overvloed aan soms niets zeggende en soms onver gelijkbare cijfers. Uit het jaarverslag kan men evenwel geen argu menten putten om bepaal de filialen van de Stedelij ke bibliotheek te fusione ren en centraliseren, in tegendeel. De privatisering van be paalde diensten zoals de reinigingsdienst zou vol gens de bevoegde Schepen een mogelijke optie zijn waarnaar tijdens de vorige dienstjaren het beleid werd gericht... doch ner gens in het verslag vindt men enig argument hier voor. Laat ons even een paar in het oog vallende zaken aanstippen. Waarom niet bij de op somming van de Gemeen teraadskommissies de sa menstelling ervan vermel den en tussen haakjes het aantal aanwezigheden van de leden ervan. Waarom worden de richtlijnen inzake de ru briek «gemeenteperso- neel» niet opgevolgd? Een bondige algemene toelich ting ontbreekt. Er is geen opsplitsing per dienst; am per 3 regels over benoe mingen en bevorderingen (blz. 28) doch in welke wijs voor gehandicapten functie en voor welke moet men gaan zoeken on dienst?; niets over verge- der de rubriek Sociale lijkende examens, aantal dienstverstrekkingen geslaagden en aanwervin- (doch enkel adressen en gen, niets over gepresteer- telefoonnummers), de overuren (aantal uren Inzake werklozen- per dienst, gespreid over werking (blz. 115 e.v.): hoeveel rechthebbenden), een zinloze opsomming niets over het aantal afwe- van aantallen deelnemers zigheidsdagen (per dienst; en lesgevers zonder meer. de uitgevoerde kontroles). hetzelfde kan gezegd wor- Wat betreft de Juridi- den van het cijfermateriaal sche dienst wordt wel het onder de rubriek Kunst en aantal gerechtelijke proce- Cultuur (blz. 122): welke dures vermeld, maar ie dereen kan gissen naar de afloop (blz. 59); Inzake politie en justi tie (blz. 84) is het interes santer de verslagen na te trekken die verschijnen in de jaarlijkse brochure naar aanleiding van de po litiekorpsdag. Geen woord over de oplei kunstenaars kwamen aan Over de genomen energiemaatregelen ont breekt enig cijfermate riaal; alsook over het on roerend patrimonium van de Stad. De redaktie van deze bro chure in casu de dienst organisatie en informatie heeft zich beperkt tot het louter aanpassen van de cijfers van de tabellen. Het is betreurenswaardig dat het «In memoriam Burgemeester Raymond Uyttersprot» een loutere Ge- Kroonorde raardsbergen Gouden medaille Dubols Francois Werknemers raardsbergen In dienst van de firma Her- Tweede klasse regodts Julien te Geraards- Werknemers bergen: In dienst van de pvba Hu- Herregodts Gerard, Pa- bert De Backer en Zonen rike-Brakel te Hillegem In dienst van de N\' Reso- Braeckman Eli, Sint-Lie- cub te Erembodegem vens-Houtem Baetens Antoinette, De Sipet j0ëi, Sint-Lie- Erembodegem-Ter joden vens-Houtem In dienst van de firma Van- In dienst van de firma De derstockt Francois te Ge- (je/a5 André te Aspelare- Ge- bod? Welke initiatieven overdruk is van de tekst in de info-brochure. Geen woord over de stijlvolle en werden genomen? Geen woord over de initia- tieven en werking van het ontroerende rouwhulde- Daensmuseum, tenzij een zitting van de Gemeen- povere statistiek over het teraad dd. 31 maart 1987, aantal bezoekers per waarop door alle fraktie- maandi leiders, de Stadssekretans, De gegevens over de Be Voorzitter van het vuilnisophalingen zijn be- O.C.M.W. en de Voorzit- ding van- en patrouilles perkt tot het werkrooster 'er van Be persbond aan de met honden. Geen woord en het systeem van opha- en ,mens over de opleiding van- en ling (blz. 135). Ray™nd hu'- patrouilles met honden. In het verslag over 1986 Be werd gebracht. Geen woord over de me- worden gegevens vermeld Er zit geen originaliteit in dewerking aan projecten inzake papieropha.ing; de °Peb™ zoals de strijd tegen informalire over het,eerste J^/^f^eid nTaf schoolspijbelen, drugs en semester van 198/ ver- dergelijke. meldt dezelfde cijfers on- voor- Over verkeer wat der glas-inzameling! Geen |jteratuur volgens de richtlijnen Geen evolutieve gegevens burgemeester De nochtans een verplicht ru- evenwel over de omvang Ker8e| heef8nu amwoor briek is geen woord. (tonnage) van het huisvuil, F détailoDm,rkinEen - In de rubriek handel de kostprijs per vraehtwa- pjn uiterPaard Jjen nijverheid en middenstand gen. het personeelsbe- s misslagen her- (blz. 95 e.v.) worden de stand? het wagenpark, het S^^e buï|é- - ...„1 nnrnnnenhiW pnnlainpmark meester getoogt echter dat bedrijven wel gerangschikt containerpark, per industriezone en vol- Over de evolutie van gens groepen van perso- de werken aan het Kultu- neelsbezetting. reel Centrum als zodanig Nergens zijn gegevens ver- ook niets, alhoewel velen meld over de wekelijkse een samenvattende tabel marktdag. hieromtrent zouden waar- Inzake onderwijs vindt deren, men uitsluitend gegevens Men kan wel becijferen met betrekking tot één dat in 1986 het kultureel het Jaarverslag wél is op gesteld in de zin die de minister eraan wil geven. Overtollige literatuur is daarin allerminst op zijn plaats. Het is overbodig in het jaarverslag nog eens op te nemen dat wat uit de begrotingsdokumenten schooljaar en geen verge- Centrum (op basis van de d jd |jjk lijking met vorige jaren. toewijzingen) 46.474.269 1 Gegevens over het onder- fr. opslorpte. LH raardsbergen Frangois Dubois, raardsbergen Zilveren medaille Patroons Cooreman Marcel, Hofstade Van den Bossche Louis, Hofstade Zilveren palmen Patroons Porta Willy, Aalst Eretekens van de Arbeid Eerste klasse Patroons Boriau Amedé, Bever Caudron Eli, Vlierzele De Meerleer Marcel, Haaltert De Pelseneer Johnny, Herzele De Vuyst Freddy, Erpe- Mere Hooghuys Fernand, Schendelbeke Houtman Benoit, Dender leeuw Kiekens Remi, Dender- houtem Mergan René, Affligem Neuten Maurice, Vlierzele Nevens Georges, Dender leeuw Saey Paul, Burst Van den Branden Denis, Ninove Watté Freddy, Appel- terre-Eichem Werknemer In dienst van de firma Van- derstockt Francois te Ge- Appel Ninove De Gelas Jaak, terre-Eichem In dienst van de firma Her- regodts Julien te Geraards- bergen De Moyer Oscar, Ge- raardsbergen In dienst van de p.v.b.a. Jacobs te Denderwindeke- Ninove De Smet Roger, Dender- windeke-Ninove Jacobs Roger, Denderwin- deke-Ninove In dienst van de firma Leus Marcel te Sint-Lievens- Houtem De Cock Kamiel, Herzele Bijzonder ereteken van de beroepsvereniging Eerste klasse Patroons Rombaut Emile, Aalst Van Caekenberghe Ka miel, Hofstade Wijnant Henri, Dender leeuw Tweede klasse Patroons De Jonghe Gilbert, Aalst De Schrijder Roger, Erpe- Mere Peynsaert Kamiel, Aalst Van den Bossche Louis. Hofstade Van Hoefs Kamiel, Erem bodegem Van Hoefs Willy, Erem bodegem (l.h. Bij d bleek van 1 begn deelg bij d Uit leert sugg< ware ten van Sche wel doch van mom haalt enbo lijk i volkt waar aan uitbc in de huize staar Dat door Dem als i rings bepa verw Cc ei Hel D'H Keul als 1 T» De bouwvakkers van de regio Aalst herdachten verleden zaterdag hun patroons, de vier gecroonden. Buiten het feit dat wij in ons arrondissement eenmaal per jaar de "Vier Gekroonden" vieren, weten zeer weinigen iets meer over de betekenis en de ware toedracht der benaming "Vier Gekroonden Sinds de middeleeuwen had elke gilde haar eigen patroon, gewoonlijk een heilige die in nauw verband had gestaan tijdens zijn leven, met de beroepsaktivi- teit der gilde, of beter nog, het beroep of ambacht zelf had uitgeoefend. Onze heilige patroons konden moeilijk beter uitge kozen worden. Hun geschiedenis is zeer oud en begon in het oude Keizerlijke Rome tussen 280 en 305. Diocletianus, keizer uitgeroepen door zijn eigen soldaten, muntte uit door zijn haat en wreedheid tegenover de christenen. Kende zijn godsdiensthaat geen grenzen, dan moet toch worden erkend dat Diocletianus zorgde voor de verfraaiing van Rome, door het oprichten van talrijke gebouwen. Toen leefden en arbeidden te Rome vier Gebroe ders: Severus, Severianys, Victorinus en Corpopho- jnus. Ze stonden bekend als de vaardigste marmerbe- werkersDe oudste, Severus, werd aanzien als het hoofd der onderneming en stond aangeschreven als de beste toenmalige bouwheer. Zij kregen talrijke zeer belangrijke opdrachten van Keizer Diocletianus uit te voeren, hun vermaardheid groeide zodanig dat ze tot in Klein-Azië werken uitvoerden. Tijdens deze reis naar Klein-Azië kwamen de Vier Gebroeders in betrekking met de geloofsverkondi gers, zij bekeerden zich tot het kristendom en keerden als gedoopten naar de Eeuwige Stad terug. Daar wachtte hen, vanwege Diocletianus een grootse opdracht: de bouw van de tempel der Keizer- verering en het beeldhouwen der bijhorende afgods beelden. Zij weigerden eenparig dergelijk werk uit te voerren. Voor de Keizer gebracht herhaalden ze hun weigering en verklaarden geen beelden te zullen maken die als afgoden moesten aanbeden worden. Met zijn gekende wreedheid greep de Keizer in: de "afvalligen" werden gruwelijk gemarteld en met loden ballen doodgegeseld. Hun lichamen werden voor de honden geworpen, doch deze lieten ze onaangeroerd liggen, 's Avonds namen .le christenen y' de lijken der Vier Martelaars weg en begroeven ze in alle stilte in de catacomben. De kristen gemeente kende echter niet de namen der martelaren en zo werden ze eenvoudigweg genoemd "De Vier Ge kroonden". Later werden hun namen door een goddelijke aisj openbaring bekendgemaakt als Severus, Severianus, ebr Victorinus en Carpophonus Hun nagedachtenis werd te Rome vereeuwigd door op hun graven een kerk te bouwen die gelegen is op de Via Lavicane en nog steeds de naam van de "Kerk der Vier Gekroon den" draagt. Toen rond 1889-1900 de noodzakelijkheid werd aangevoeld onder de aannemers om zich te verenigen en het Syndikaat der Verenigde Aannemers werd opgericht, kozen de stichters de Vier Gekroonde Martelaren als hun schutsheiligen. Jaarlijks werd op de lste zondag na 4 november het Feest der Vier Gekroonden gevierd, traditie die wij nu nog met fierheid in ere houden. In het stadsmuseum te Brussel berust de triptiek j,ra der Vier Gekroonden, efn anoniem schilderwerk, waarschijnlijk sierde het het altaar in de Sint-Kathari- nakerk. Men bemerkt er de vier legendarische helden omringd door metselaars, leidekkers, steenhouwers en beeldmakers. Op het voorplan knielen de dekens der betrokken ambachten als waarschijnlijke schen kers. Op het sekretariaat van onze Syndikale Kamer hangt een kleine reproduktie van het kunstwerk. Bij het ontwerpen der eerste vlag kon de sekretaris, wijlen Mr. Robert Meganck, een afbeelding vinden der Vier Gekroonden en deze werd op genoemde vlag geborduurd. Spijtig genoeg, tijdens het bombardement der stad in mei 1940, werd de eerste vlag vernield en op onze huidige vlag konden de afbeeldingen der Vier Ge kroonden niet meer worden aangebracht, daar ze niet meer in ons bezit waren. Vele aannemers uit andere gewesten weten niets af van de viering der Vier Gekroonden, slechts Meche- ges, len en Aalst kunnen zich verheugen en ook beroe-^m men op het in ere houden der vroegere geplogend- heid. Zoals het eertijds zeker in de bedoeling lag de aannemers tijdens deze dag broederlijk samen te brengen blijven wij die schone traditie trouw: verste- gjnj viging der vriendschapsbanden tussen alle aanne mers uit het bouwbedrijf. (l.h.) »ge egie tide Ogt •gei 0\ et inta else o w Igsl teu ijl .ids R nis» :uk srd erd

De Voorpost | 1987 | | pagina 4