Een valabele koncessionaris? Peelers, Van Steenberghen, Verhavert? Frank Derie in 't Hof te Puttens te Lede Herinneringen uit 1905" Uit de Gemeenteraad Rederijkerskamer Sint-Barbara met «Hocus Pocus» «Rust a la Russe» met K.W.B. Trejater Terjoden Direkteur van «De Werf»? De Voorpost - 4.12.1987 - 13 De koninklijke Aloude Rederijkerskamer Sint- Barbara start haar toneelseizoen op 18, 19, 20 en 21 december eerstkomende met de opvoering van «Hocus Pocus» een comedie van Jack Popple well in twee bedrijven, in een regie van Mare De Cock. Simon Ross, dominee, en Peter Ross, zijn tweelings broers. Beiden verkeren in moeilijkheden; de eerste voor het verder afbetalen van schulden die hun oor sprong vinden in gedane herstellingen aan het dak van de kerk, de ander om dat zijn oneerlijke praktij- de aandeelhouders van zijn zaak woedend maakten. Als je dan weet dat beide broers uitstekend op el kaar gelijken, en op de koop toe eikaars plaats in nemen, kan je al raden dat deze persoonsverwisseling zeker tal bijdragen tot een opeenvolging van gekke situaties. In de rolverdeling vinden Beny Vermeulen, Rita Malfroy, Monique Buys, uxor, m de tot idere (053/ i 1 en man t O.i wsky 'haal man /ordt over- Emiel Herman, Leen Van Lil, Mieke Van den Steen, Paul Seghers, Julien Tas en Hilde Seghers. De auteur, Jack Popple- well (°22 maart 1911) deed aanvankelijk de boerestiel, werd nadien opsteller en lyrisch schrijver. Voor 1940 schreef Popple- well een aantal romans en novellen, tot hij in dat jaar als komponist en Librettist van een schlager bekend werdl nl. «If I should fall in love again», die ook in de States populair was. Se dertdien schreef hij vooral komposities voor het «Pal ladium» en voor het «Hip podrome» te Londen. En dan schakelde Popplewell plots over naar het gespro ken toneel. Zijn eerst stuk «Blind Alley» ontstond in 1953; het werd kort erna verfilmd met Diana Dors in de hoofdrol. Zijn volgende sukses, «Dear Delinquent», is bij bij ons beter gekend onder de titel «Een meisje om te stelen». Jack Popplewell is bij uit stek de auteur van stuk ken in het lichtere genre, die hun populariteit te danken hebben aan een «probleemloze» tematiek en een prettige dialoog. Acht van zijn toneelstuk ken kregen een T.V. be werking en vier werden er verfilmd. De vertoningen hebben plaats in de Stadsschouw burg, Vredeplein te Aalst en dit telkens te 20 uur. De inkomprijs bedraagt 140 fr. Voor reservaties of ab onnementen kan U terecht bij Van der Eist, Veld- straat 9, Aalst; Van Impe, Astridpark 23, Aalst. LH Restaurant, buffet en vestiaire van «De Werf» Tijdens de jongste gemeenteraadszitting lagen de voor waarden tot verpachting van het recht van uitbating van restaurant, buffet en vestiaire ter tafel voor goedkeuring De koncessionaris zal hoge investeringskosten te dragen hebben, moet open zyn van 10 tot 24 u. en krijgt een voorlopig kontrakt van twee jaar desgevallend tot 9 jaar te verleggen. Aalst. Met Hocus Pocus van Popplewell mikte de Kon. Aloude Rederijkerskamer Sint-Barbare hoog K.W.B.-toneelvoorstellingen in Erembodegem- Terjoden zijn een jaarlijkse traditie geworden. U gelooft het misschien of niet, maar Trejater, de toneelgroep van KW.B.-Terjoden is momenteel aan zijn vijfde toneelvoorstelling toe. Dit voor een met de jaren steeds groeiend publiek. Ook nu hebben elf akteurs twee bedrijven van V. Ka- maandenlang hard ge- tajef. Als hun dat gelukt is werkt om een nieuwe pro- dat voornamelijk te dan- duktie «Rust la Russe» ken aan Mieke Comand, tot een goed einde te bren- die de regie voor haar re gen. Het is een blijspel in kening heeft genomen. Mieke Comand op het pro grammablaadje: «Het is niet zo simpel om als toe gewijd Russisch ambte naar aan een paar potten verf te geraken, en zeker niet als je, op zondag, de handtekening nodig hebt van het hoofd van het Staats-Inkoop-Bureau, die zich op dat moment in een rusthuis bevindt... Maar U zult zien... onze ambtenaar is zeer vindingrijk... met alle gevolgen vandien... u. in het Terjodense Paro- «We hopen dat al onze in- chiehuis aan de Geraards- spanningen niet tever- bergsesteenweg. zijn geweest en dat u zult glimlachen of schater lachen met deze voorstel ling!!!» Reeds twee opvoeringen liepen op vrijdag 27 en za terdag 28 november. «Rust la Russe» is nog te bekijken op vrijdag 4, za terdag 5 en zondag 6 de cember telkens om 19.30 De toegangsprijs bedraagt 100 frank. D.B. Vanaf 4 december en dat tot 24 januari expozeert Frank Derie zijn werken in galerij 't Hof te Puttens te Lede. De vooropening van deze ten toonstelling heeft plaats op vrijdag 4 december om 20 uur. Joris De Smedt zal de kunstenaar inleiden. •Yank Derie is 42 jaar en ichilderde in een eerste pe- itjriode lyrisch abstrakt. Hij zou snel evolueren naar een meer steviger figura tieve vormgeving. Het ko oriet dat hem kenmerkt doet denken aan het fau- visme. Die sterke menge- ing van kleuren gaat ge paard met een feilloos ex- iressieve kompositie die aan zijn schilderijen een heel aparte zeggings kracht geeft. Deries werk ademt een liefde voor het leven uit. Zijn schilderijen bekleden een eigen plaats in de nieüwe figuratie. Deze nog jonge kunste naar heeft al heel wat ten toonstellingen achter de rug. Hij expozeerde voor de eerste maal in 1968 in Gent. Later was zijn werk te bewonderen in Brugge, Antwerpen, Sint-Ni klaas, LatemTiegemB russel Amsterdam, Aken, Tours, Kluisbergen, Luxemburg, Nantes, Bordeaux, Ara- chon, Veurne, Sable d'O- lonne, enz. De tentoonstelling valt sa men met een expo van Jos Bikkems en is toeganke lijk van 19.00 tot 22.00 uur op vrijdag. Zaterdag, zon- en feestdagen van 14.00 tot 22.00 uur. Op de andere dagen kan je er bin nen na afspraak (053/ 80.51.30). Op 1 en 2 fe bruari is de tentoonstel ling gesloten. Kunstkring nodigt uit De Kunstkring Hof te Put tens begint een nieuw werkjaar. Op zondag 6 de cember wordt dat ingezet met een geleid bezoek aan de tentoonstelling Gustav Klimt en Fernand Khnoff in het Museum voor Scho- Het stadsbestuur heeft zich streng maar voorzich tig opgesteld, zegde sche pen Dooms. De konces sionaris zal aktief betrok ken worden bij al wat in De Werf gebeurt dat hem belang kan inboezemen. Aldus het voorstel van het stadsbestuur uitgedokterd door de dienst Grondbe leid en resultaat van heel wat besprekingen in kom missievergaderingen en adviesraden. Vermits deze koncessie begin maart '88 begint te lopen kan er niet langer met konkrete afspraken worden getalmd. Danny Denayer evalueert het reglement als te streng. Verenigingen die de kans krijgen in een af gehuurd lokaal zelf o.m. recepties te organiseren zonder tussenkomst van de koncessionaris zullen de vraagprijs van de stad afzwakken. Bovendien zijn er hoge investerings kosten mede gemoeid voor allerlei buffet- en keukenapparatuur zodat een hoge vraagprijs hypo- tetisch wordt. Denaeyer keert zich ook tegen het serveren van sterke drank wat in De Werf zou kun nen leiden tot misbruiken. Zal er tot middernacht overal in De Werf kontro- le zijn? Baita Dolores vindt het spijtig dat van de in kom missievergaderingen ge maakte opmerkingen geen resultaat te vinden is in de voorliggende tekst. Er werd evenmin rekening gehouden met de negatie ve ervaringen opgedaan in de cafétaria van het stede lijk zwembad. Ze heeft dan ook alvast drie amendementen die ze ter stemming wil laten leggen. Primo moet volgens haar de koncessionaris de al leenverkoop hebben van spijs en drank in De Werf. Ten tweede moet de stad de mogelijkheid hebben om in te grijpen waar no dig maar dan na gefun deerd advies van de Raad van Bestuur. En tertio zou de koncessionaris niet moeten doorbetalen wan ner het cafétaria buiten zijn wil om gesloten blijft, ook wanneer het minder dan één maand betreft. Eddie Monsieur vraagt brouwerijen te weren uit de mogelijke kandidaten. Die zouden de andere kleinere gegadigden inder daad geen enkele kans la ten en achteraf zelf door- verpachten. Maar schepen Doorns zegt dat nog nooit iemand werd geweerd en dat iedereen loyaal zijn kans moet kunnen gaan. Dat er kans tot ongere geldheden zou zijn betwij felt Doorns. De cafétaria is inderdaad van bmtenuit te bereiken zonder andere lokalen van De Werf te moeten betreden. Van de amendementen zijn er die duidelijk in de smaak van de gemeen teraadsleden vallen. Anny Dierick- vindt ze absoluut onontbeerlijk en Jan Cau- dron ziet er eveneens wat in. Maar Danny Denayer dringt aan op verdaging van het punt voor verdere bespreking en eventuele aanpassing. Er werd nu reeds zo lang getalmd. Op een paar weken verder zal het nu evenmin nog aan komen. Stemmen Liefst zes keer werd ach tereenvolgens gestemd. Met het alleenrecht van de koncessionaris voor ver koop van spijs en drank verklaart de hele raad zich akkoord uitgezonderd de SP en de beide vrouwelij ke schepenen die zich ont houden. Verenigingen zul len dus zonder de konces sionaris geen receptie of iets dergelijks kunnen ver sieren. Een punt dat Baita scoort maar wat de vereni gingen daarover denken blijft een open vraag. Ook haar tweede amende ment schiet duidelijk in de roos want de raad gaat er unaniem mee akkoord. Dat is echter niet het geval met het derde in verband met het stoppen van beta- lan wanneer De Werf bui ten de wil om van de kon cessionaris. Dat wordt in derdaad meerderheid te gen minderheid afge wezen. Algemeen Nederlands? Voor Jan Caudron be taamt het dat de konces sionaris en zijn medewer kers Algemeen Neder lands zouden spreken. Ze ker in een kultuurpaleis als De Werf met weidse uit straling. Dat wordt echter alleen door de VU hard gemaakt. De andere par tijen zijn die mqning niet toegedaan. «Het spijt me dat ik de hoofdelijke stem ming niet heb gevraagd» zegt Jan Caudron. «Dan hadden we ook het stand punt gekend van filoloog dr. Marc Galle die «haar liever geen geweld aan doet». Dat die zelfde medewer kers een moraliteitsattest zouden moeten hebben zoals door Denayer ge wenst wordt evenmin hard gemaakt als strijdig met de arbeidswetgeving. Finaal onthouden zich de minderheidspartijen en de individuele «fracties» en keurt de meerderheid de voorwaarden tot verpach- tig goed. Uiteraard met de wijzigingen erin van de goedgekeurde amende menten. LH De muziekkapel van de Rijkswacht zorgde in de feestzaal van de Generale op uitnodiging van het Willemsfonds voor een schitterend Galakoncert (a) iüb'V ne Kunsten te Brussel. Men vertrekt aan Galerij Hof te Putten in de Wichel- se straat te Lede. Inschrij ven voor deze uitstap kan op nummer 053/80.51.30. Op 20 en 27 december, 10, 17 en 24 januari is er een demonstratie door kunst smid Jos Bikkems, telkens om 15.00 uur in 't Hof te Puttens. Hij toont hoe men diamant slijpt en hoe juwe len worden gesmeed. Zondag 7 februari is er een geleid bezoek aan de ten toonstelling «De Azteken, kunstschatten uit het oude Mexico». Deze tentoonstel ling loopt in het Konink lijk Museum voor Kunst en Geschiedenis te Brus sel. Vertrek aan 't Hof te Puttens om 8.50 uur. Wegens het optreden van een der solisten kan het geplande kerstkoncert niet doorgaan. In de plaats daarvan wordt er op 16 april een lentekoncert voorzien. Als u deze regels leest is de teerling reeds geworpen. De kulturele animator - zeg maar de direkteur van het kultureel centrum «De Werf» aan de Molenstraat - is iemand van de volgende drie: Hugo Van Steenberghe, momenteel artistiek direkteur, sinds 1971 in stadsdienst te Aalst, Ivan Verhavert, bureauchef, in stadsdienst sinds 1983 of Ivo Peeters, een Dilbeeks gemeenteraadslid, kultureel animator van Trefcentrum Etterbeek aan de Oudergemselaan 90. Een kultureel centrum van kategorie D sinds 1983 gepromoveerd tot kategorie C sinds 1984. Verzameld werk van Aalstenaar Philip De Paepe Zopas verscheen een nieuw boek over Aalst, meer bepaald over Aalsterse mensen en dingen uit het jaar 1905. Het is de trouwe weergave van was de rasechte Aalstenaar Philip De Paepe zich herin nerde uit zijn jeugd. Zeer nauwkeurig vertelt hij over zijn kinderwereld, de stadsgenoten en de straatjongens van toen. 't Land van Riem bracht een Meisje om te stelen (a) Het tweede gedeelte van het boek, dat als het verza meld werk van Philip De Paepe wordt aangeboden, is een herwerkte uitgave van het kleinere boek dat in 1975 door het stadsbe stuur werd uitgegeven, en gratis uitgedeeld aan een beperkt aantal bevoorrech ten. Het draagt de onderti tel "volkstypen en vaartka poenen" en brengt ons een schat aan wetenswaardig heden uit de eerste helft van deze eeuw. Niet min der dan honderd volkse Aalstenaars worden er in raak getypeerde beschrij vingen door een scherp observerende auteur aan de lezer voorgesteld. Om tegemoet te komen aan de blijvende vraag van "echte" Aalstenaars naar deze sedert lang uitgeput te uitgave van "Volkstypen en Vaartkapoenen" heeft de zoon van de inmiddels overleden auteur besloten het werkje thans ter be schikking te stellen van een groter publiek, samen met voordien nooit ver schenen teksten. Daartoe werd hij trouwens aange pord tijdens de nationale herdenking van zijn vader door de Oud-Brandweerof ficieren van België, die in de lente van dit jaar te Aalst doorging. Het verzameld werk van Philip De Paepe beslaat 102 bladzijden. De illustra ties zijn minder geslaagd maar het kaftblad vertoont een prachtige nog onbe kende gravure van de Aal sterse Grote Markt in de 19de eeuw, door Herwig Van der Borght toevallig ontdekt in Duitsland. Dit nieuw Aalsters boek wordt door Pol De Paepe uitgege ven in samenwerking met de Vereniging voor Aal sters Kultuurschoon en is vanaf heden tegen 220 fr. te verkrijgen in de boek handel. (L.H.) De lange weg Reeds lang wordt aange drongen op het spoedig in dienst nemen van een kul tureel animator opdat de aktiviteiten in De Werf enige kans op vlot verloop zouden kunnen krijgen. Na lang talmen werd maanden terug een exa men uitgeschreven waarbij echter géén enkele kandi daat slaagde. Het moest dus een tweede sessie worden. Vooraleer men zo ver kwam was er nog een ander examen; dat voor artistiek direk teur over een met het eer ste examen vergelijkbare materie. Eigenaardig ge noeg slaagde Hugo Van Steenberghe die net als al le anderen niet lukte in het eerste examen, nu glans rijk. Verleden week kwam het dan tot het ultiem exa men. Een driedaags tref fen met een jury bestaan de uit schepenen Borms en Stockman, uit de stadsse- kretaris, de hoofden van de dienst kuituur van de provincie en van Gent en Aalst, de direkteurs van de kulturele centra van Dilbeek en Turnhout en die van de Federatie voor erkende kulturele centra. Voor dit examen meldden zich 11 kandidaten doch op de eerste examendag daagden er slechts 7 op. De eerste dag werd een schriftelijke proef met o.m. een referaat over een ingewikkelde materie in verband met kuituur en kultuurbeleid volgens Jo zef De Leu. Plus daarbij wetgeving, komptabiliteit en het opzetten van een kulturele manifestatie met alles derop en deran van voorbereiding over sensi bilisering naar uitvoering en nazorg. Donderdag en vrijdag werden besteed aan eva luatie, interviews, groeps gesprekken en nogmaals een schriftelijke proef. Wie van de drie er uitein delijk uit de bus komt blijft op dit moment nog een vraagteken. Vandaag donderdag stelt de Raad van Bestuur een kandidaat voor en dan volgt de uiteindelijke be- Van Hugo Van Steenber ghe vernemen we dat hij graduaat toerisme heeft, postgraduaat vrijetijdspe- dagogiek, ecologie, wetge ving, kulturele centra en overheidszorg en dat hij een studie maakte over kulturele centra. Van Ivan Verhavert ver nemen we dat hij licentiaat pers- en kommunikatiewe- tenschappen haalde en van Ivo Peeters zijn er de akti viteiten in vzw Trefcen trum Etterbeek. Wie van de drie? LH - Iedereen ging akkoord met de aankoop van een registratietoestel «inkomende gesprekken» voor de stedelijke politie. Bij een 5-tal gespecialiseerde firma's zal prijs worden gevraagd. Deze prijs wordt geraamd op 596.700 fr. - Ook twee fietsen van elk 7.950 fr. worden voor de politiediensten aangekocht.. Ze moeten wel voor zien zijn van «een gemakkelijk zadel voor langdurig gebruik over slechte wegen». - Zonder enige vorm van bespreking werden ver volgens unaniem in de vlucht goedgekeurd de aankoop van 2 containers te ramen op 250.000 fr., aankoop van materialen voor uitvoeren van bestra- tingswerken en voor het aanvullen van stocks te ramen op H9.000 fr., de aankoop van signalisatie materialen geraamd op 51.000 fr., het kopen van een werfwagen om materialen ter plaatse te bren gen, er in op te bergen en om te dienen om te schuilen bij ongunstige weersomstandigheden. Het zou een soort «volle bak» op 2 wielen zijn die op 99.000 fr. wordt geraamd.

De Voorpost | 1987 | | pagina 13