I Wouter Bolangier uit Erpe nu Laureaat van de Jonge Glazenier «Het geschenk uit vreemde landen» in Kultureel Centrum Affligem A. Devogelaere: «Van gaslicht tot gloeilamp» Cantate Domino naar Taiwan Jean Gabriel in Palet te Dendermonde Kerstkoncert te Mere Kunstboek over Aalsterse kunstenaars Monografie en bibliografie over Walter Sehelfhout De Voorpost - 11.12.1987 - 13 Het zekerheid kan men nu al zeggen dat Erpe- Here met Wouter Bolangier uit Erpe binnen ifzienbare tijd een talentvol kusntenaar meer telt jnder zijn ingezetenen. Reeds vorig jaar behaalde ie 33-jarige Erpenaar een belangrijke onder- icheiding toen hem de Marnixprijs Felix De 3oeck» toegekend werd in de discipline van de flazenierskunst. [hans is hij opnieuw gelauwerd met een gedeelde ierste plaats voor de Prijs van de Jonge Glazenier 1987». [n feite komt W. Bolangier bij de toekenning van deze prijs de grootste eer toe omdat hij toch minder er varing heeft dan de zes aar oudere M.P. Grusen- mayer die met hem ex-ae- quo geplaatst werd en ook nog de prijs van het pu bliek wegkaapte. Dit ge tuigt o.a. ook van de kwali- maar tevens de 42 in- sendingen dat de belang- itelling voor deze wed strijd meer dan bevredi gend is. ?rijs van de Jonge Glazenier Dit is een wedstrijd die uit geschreven wordt door de kommissie voor de Belgi sche Glazenierskunst, voorbehouden aan jonge kunstenaars beneden de 35 jaar. De ingezonden ontwerpen worden door sen gespecialiseerde jury beoordeeld en slechts vier ervan worden weerhouden om aanspraak te maken op een prijs. Het bekroonde ontwerp blijft trouwens ei gendom van de Staat om dat het geheel gepatro neerd wordt door het Mi nisterie van de Midden stand. Het ontwerp voor de wed strijd was een opgelegd stuk, een glasraam om de gevel van de Muntschouw burg in Brussel te sieren, dat echter niet in realiteit dient uitgevoerd te worden en bijgevolg alle mogelijk heden bood voor een vrije interpretatie. Juist dit laatste is een element dat een echte kunstenaar het meest aanspreekt omdat het in zekere zin «onbe perkte» horizonten biedt. Het is alleszins een lovend initiatief van de Kommis sie voor de Belgische Gla zenierkunst, gegroeid uit de in 1964 gestichte «Kom missie voor de Kunstam bachten». Maar deze Kommssie doet nog meer want zij was vertegen woordigd op de prestigieu ze tentoonstelling van het «Internationaal Centrum van het Glasraam» te Char- tres. Ook hiervoor had men op W. Bolangier beroep ge daan en prijkte zijn «Getij» uit 1983 tussen de zeer ge waardeerde werken van kunstenaars uit alle wind streken. Kunstagenda 1988 Als jongste van een 25-tal kunstenaars uit het land van Aalst en Dendermonde heeft W. Bolangier thans ook een plaats verworven in de pas verschenen Kunstagenda 1988 die door Dialoog uitgegeven wordt. Ook hier wordt bij zondere aandacht besteed aan zijn twee bekroonde werken. De opname tussen de reeds «gevestigde waar den» betekent immers dat zijn werk nu al heel wat aandacht opeist in de kun stenaarswereld. De interr esse en waardering voor zijn jong talent wordt er op eenvoudige wijze in ver klaard: «Op grond van zijn talent en zijn toekomstmo gelijkheden verdient hij het reeds in de kijker te worden geplaatst». Niet alleen met de twee «bekroonde werkstukken» heeft W. Bolangier deze waardering verdiend maar met verschillende andere glasuitvoeringen tracht hij zich een weg te banen in een kunst waarbij am bacht en kreativiteit een sterke kombinatie vormen, en vakkennis vereisen, ei genschappen waarover de ze jonge kunstenaar over vloedig blijkt te beschik ken en alles in reeële vor men en gewrochten kan omzetten. Deze vakkennis tracht hij nu nog altijd te vervolma ken aan het Hoger Insti tuut te Antwerpen waar hij nu zijn hoger diploma wil afwerken. Veelbeteke nend hierbij is het feit dat hij onmiddellijk aanvaard is want de toegang tot deze driejarige kursus is niet voor iedereen weggelegd waarbij als eis gesteld wordt een knap stuk werk af te leveren om toegelaten te worden. Zonder degelijke geloofs brieven is het een moeilijke opgave maar voor W. Bo langier blijkt dit voortaan geen hinderpaal te zijn. Met deze cyclus hoopt hij alvast de nodige ervaring op te doen om de techniek van de glazenierskunst op timaal te beheersen. Dit moet trouwens ten goede komen aan zijn toekomsti ge projecten die hij alle verfraaiing wil meegeven. Tentoonstellingen Na verloop van tijd is elke kunstenaar geneigd om zijn «afgewerkte produk- ten» te exposeren. Ook Wouter Bolangier heeft de bedoeling om zijn schep pingen aan een ruim pu bhek te tonen maar voor alsnog zit de mogelijkheid er niet in. Een tentoonstelling kan wel al georganiseerd wor den maar dan met werken die nu in privaatbezit zijn, nl. vroeger uitgevoerde op drachten. Om met allemaal «nieuw werk te komen dat verkoopbaar is, is het nog wat te vroeg». Toch zijn tentoonstellin gen het geschikte medium om naar buiten te treden, om bekendheid te verwer ven in een ander midden en op die manier te inte greren in de kunstwereld evenals bij het gewone volk... de koper, de kunst minnaar. Studie gaat echter wel vóór maar toch zou deze jonge kunstenaar, als on derdeel bij een groepsten toonstelling, de glaze nierskunst en zichzelf de nodige bekendheid kun nen verspreiden JV Erpe-Mere. De uivoering van het ontyerp voor de Muntschouwburg te Brussel waar mee W. Bolangier mede-laureaat werd (jv) Reeds vanaf 20 november, nog tot en met donder- iag 31 december 1987 loopt in het Kultureel Centrum Affligem de verkoopstentoonstelling «Het gesohenk uit vreemde landen», op zaterdag ran 14.30 u. tot 20 u., op zondag van 11 u. tot 13 en van 14.30-u. tot 20 u., op weekdagen van 20 tot 21 u. en op aanvraag. Deze eindej aarstentoonstelling omvat allerlei ge- tchenken uit dertig verschillende landen en wordt ingericht ten voordele van drie projekten: Caritas Basilica Brussel, Bestrijding Polio in Kas- lai en Noodplan Haïti. Voor de derde maal zal het Cultureel Centrum zich bij eindejaarsverkoop- entoonstelhng «Het ge- ichenk uit vreemde 1 an ioninspannen om het werk te steunen van Cari tas Basilica te Brussel. On- ier deze titel zijn een veel- leid van caritatieve wer ken gegroepeerd, geves tigd in de kelderverdiepin gen van de basiliek van Koekelberg, die zich bezig houden met de noodlijden den, de «vierde wereld» van de grootstad. Zo worden ouden van da gen bezocht, zieken en ge vangenen, aan- gehandi- kapten wordt steun ver leend, vreemdelingen op gevangen, mensen uit een volslagen vereenzaming verlost, daklozen worden ondergebracht in te huizen. Z.E.H. Frans Hellinckx, voormalig onderpastoor van de Sint-Michaelsparo- chie van Hekelgem, thans pastoor van de Vlaamse kerkgemeente van Koekel berg, besteedt alle beschi kbare tijd aan het pro bleem van al die mensen die leven aan de rand van de maatschappij, en ani meert zomaar meer dan 200 edelmoedige leken. Sinds enkele jaren hebben Vlaamse artsen, in een ge lijkaardig initiatief als «Artsen zonder Grenzen» de taak op zich genomen de polioziekte in Kassai te bestrijden. Deze ziekte woedt nog schrikbarend in Centraal-Afrika. Het eerste doel van de hulporganisatie was tij dens het verlof samen te komen in Kassai en daar de ergste gevallen van po lio chirurgisch te verzor gen, en dat gratis! Maar er is nog meer. Thans bestaat er een projekt en een wer king, om de bevolking van Kassai te vrijwaren voor de besmetting van polio door inenting. Onder deze artsen is ons vooral be kend: Dr. Jan Rombaut, als chirurg thans werk zaam in het O.L. Vrouw- Ziekenhuis te Aalst. Sinds 1974 is Luk Lannoo, pater Salesiaan, werkzaam in de krottenwijk «Cité So- leil» van Haiti's hoofdstad Port-au-Prince, een van de ellendigste sloppenwijken van de wereld. Hij verwoordt het zo: «Mijn dagdagelijkse leven speelt zich voor 90% af tussen de 250.000 armen van Cité Soleil. Hoe moeilijk en ho peloos het ook is, toch pro beer ik elke dag opnieuw op alle mogelijke gebieden de levens- en overlevings kansen van deze mensen te vergroten. Hoe? Meewerk en aan al wat alfabetisatie is en alle schoolaktivitei- ten bevorderen. Elke maand méér dan 1.350 heel arme families laten voelen dat wij hen niet in de steek laten door hen elk 500 BF te geven die van 1.350 Vlaamse fa milies komen. Dat is 120 dollar per jaar, alleen met dit bedrag geraken ze bij na aan de absolute armoe degrens van de Wereld bank. De geschenkenbeurs «Het geschenk uit vreemde lan den» wordt thans gehou den ten voordele van deze drie projekten. Men kan er een keuze maken uit aller lei geschenken uit een der tigtal verschillende lan den: o.a. Australië, China, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Indië, Italië, Hong-Kong, Japan, Ko rea, Mexico, Noorwegen, Oost-Duitsland, Oosten rijk, Pakistan, Philippij- nen, Polen, Portugal, Spanje, Taiwan, Thailand, Tsjecho-Slovakijke, Tur kije, U.S.A., West-Duits- land, Zaïre, Zweden, Ne derland, België. Je kan er nog terecht tot en met 31 december '87, op zaterdag en zondag, ook op weekdagen (van 20 tot 21 uur en op aanvraag). D.BV. Met een grootse tentoonstelling verleden jaar te Gent, de publikatie van zijn treerd boek gespendeerd, boek «Van gaslamp tot gloeilicht» dat verleden maand van de pers liep en een huidige tentoonstelling in EBES te Langerbrugge komt de Aalsterse leraar Antoon Devogelaere, gewild of niet, alleszins in het licht van de schijnwerpers. Hij is immers de bezitter van een voor ons land unieke verzameling lampen. Lampen met gas en met elektriciteit. In de hogere technische vrije school te Aalst is hij leraar verlichtingstech niek. Als zoon van een stations- zeldzame exemplaren op doch liefst van al zag hij chef voelt Antoon Devoge- de kop wist te tikken. laer zich zowat overal Tentoonstellingen het ondergebracht in een museum. In Duitsland thuis Hij volgde humanio- voor het allereerst stelde wordt jacht gemaakt op ra in Limburg en werd in- Devogelaere tentoon in dergelijk materiaal. Heel genieur elektromka aan de 1970 bij Technotec in het Europa wordt er zelfs voor RUG en was er twee jaar VTI waar hij vooral lam- afgeschuimd doch in ons assistent natuurkunde. pgn de periode van pal vaderland heeft men daar J™!*? oprichting van de voor wo I tentoonstelde, duidelijk minder interesse HHOdoceert hu te Gent van de nalaten- voor. verlichtingstechniek en te schap van een elektricien. Van gaslamp tot gloeilicht W ZltaTobbvSdan Vorig jaar stelde hij dan te °h£ft Devo- ook onmiddellijk in het muM^mTen didSE m*" verlengde van cijn eigen- ™Ua?te ^o wa£rÏÏ te,tend m°°' lijk werk. ook eigentijdse verlichting Verlichtingstechniek aan bod kwam en die een Toen hij de kursus startte 10.000-tal belangstellen- meende hij de materie on- den lokte. «Kunst-Licht» der de knie te hebben. Hoe werd zelfs een maand ver meer hij er echter in door- lengd op velerlei vraag, drong, hoe meer hij inder- EBES was dermate en- daad «ontdekte», hoe die- thousiast dat een gedeelte per zijn besef was dat er ervan momenteel te Lan- nog veel geheimen in deze gerbrugge wordt geëxpo- donkere materie schuil- seerd in een museum waar den. Twintig jaar werkte getracht wordt het indus- hij zonder aan de buiten- trieel erfgoed in verband wereld er iets van mede te met elektriciteit zoveel i Het bevat de historiek de lichttechniek van 1880 tot 1940. Hij stoelt zich daartoe op authentieke do- kumenten uit eigen land. De strijd tussen gas- en elektriciteitsverlichting neemt hij daarbij op de korrel. Volgens de auteur zou verlichting met gas niet alleen beter zijn qua kwaliteit maar bovendien ook minder duur uitval len. Gas wordt nog steeds gebruikt voor koken ep verwarmen. Voor verlich ting komt het schier niet' meer in aanmerking tenzij soms nog eens op een ker miskraam. Het boek is in de boekhandel te koop voor 990 fr. LH Zijn landschappen zijn misschien. Maar dat alles sterk gevarieerd. Schelde, wordt opgeslorpt en gebo- Durme, Leie, Dender, den tot een zeer eigen stijl Vlaamse Ardennen, Kem- van allerlei echte -ismen pische hoevetjes, marines, wars. zomer, herfst, winter met delen. Hij bouwde een ver- gelijk te bewaren voor het en zonder sneeuw. Ook de Men kan zijn werk zien zameling op die, het Soien- nageslacht. Een komplete bomen zijn een geliefkoosd van 11 december tot en met ce-Museum te Londen niet elektrische centrale is er onderwerp. 7 januari in Galerij Palet, Aalst. Walter Schelfhout in beeld Gezelschap van de Schone Schijn presenteert De Schola Cantorum Can tate Domino reist met de kerstvakantie naar het verre Taiwan, het vroegere Formosa. Ze verblijven er in het La Salie Brothers College te Bangkok. Ze worden er op het vliegveld verwacht op maandag 21 december te 9.40 u en de ambassade zorgt voor transport. Na de lunch wordt het Groot Paleis bezocht als ook de Tempels van de Smaragden en de Liggen de Bouddha's, waarna re ceptie in de ambassade in aanwezigheid i van leden van de Belgische en Neder landse Club van Thailand. Op dinsdag 22 december bezoek aan de «Oude Stad», het Thais «Bokrijk» en in de namiddag een koncert in het college zelf, een rondrit door het ver lichte Bangkok. Op woens dag 23 december te 10.30 u vertrek naar Taipe en na een koncertreis terug naar huis met vertrek op woensdag 30 december te 20.30 u en aankomst te Amsterdam op donderdag 31 december te 9.25 u. Aankomst te Aalst rond 13 u. Toen de ambassadeur van Australië vernam dat Can tate Domino reeds in alle werelddelen was geweest behalve Oceanië, heeft hij stante pede het koor van E.H. Michaël Ghijs uitge nodigd voor een bezoek met koncertreis dat vol gende zomer zal plaats hebben. In afwachting verzorgt de Schola Cantorum een kerstkoncert in de Sint-Jo- zefskerk te Aalst op don derdag 17 december te 20 u met werk van Haendel, Schütz, De Fesch, Fiocco en Britten. De opbrengst ervan komt ten goede aan de verfraaiing van de ka pel van het college. LH Het wordt een traditie dat men in Mere een Kerstkoncert organiseert waarbij men steeds kan rekenen op een befaamde groep. Talrijke bekend heden kwamen jaarlijks dit koncert opluisteren en ook nu weer heeft men een formatie gekon- trakteerd die een fijne verzorgde avond zal waar borgen. Op zaterdag 19 december a.s. om 20 u. in de kloos terkapel treedt het vocaal ensemble Endymion op, samen met fluitiste Kris De Meuer en gitarist E. Peremans. Dit vokaal ensemble is slechts aktief sedert 1984 en brengt muziek uit de renaissance en de vroeg- barok, dit zowel van be kende als onbekende kom- ponisten. Toch hebben zij zich aan de omstandighe den aangepast en durven zich ook gewagen aan een 16de eeuwse madrigaalko medie evenals aan populai re muziek uit musical, film en zelfs hits. In ieder geval wordt eens te meer een ver zorgde en aangename mu zikale avond met M. Van Den Broeck, M. Van Bel lingen, A. Van De Winkel, K. Uvin en F. Meireson. Alle uitvoerders zijn pro- dukten van een of ander conservatorium en sommi gen hebben zelfs al een ver- volmakingskursus achter de rug. Het worden bijge volg uitvoeringen op hoog niveau en ook deze avond zal niet voor de vorige moeten onderdoen. Als toemaatje is er trouwens poëzie van G. Klinck. Kaarten voor dit enig kon cert zijn nu reeds te ver krijgen bij de bestuursle den van de VTB-Mere te gen 150 fr., na het koncert is er een receptie in het Hoi ten Dale. Het koncert gaat door in samenwerking met het Davidsfonds en het Vlaams Centrum. Beleggingsclub Enkele dagen geleden had er een voorlichtingsverga dering plaats om een be leggingsclub op te richten. Aangezien de ruime be langstelling ziet men de noodzaak om definitief met deze nieuwe organisa tie te starten en meteen is een volgende bijeenkomst, op dinsdag 15 december, vastgelegd om tot de defi nitieve stichting over te gaan. Nog andere ge'interes seerden kunnen op die da tum terecht in het Hof ten Dale om 20 u. JV In de lente van 1988 ver schijnt een kunstboek over Aalsterse kunstenaars uitge geven door Dialoog onder de naam Fuga. De Aalsterse kunstenaars Etienne Bauwens, René Boe- laert, Karl Heeremans, Fons Macharis, Wilhelm Mech- ning, Walter Schelfhout, Fir- min Van der Poorten en Her wig Van Holsbeeck geven een impressie over het tema «lief de en dood». Hun verschillen de benaderingswijzen geven een indringend beeld van de ze universele temata en vor men terzelfdertijd een kleur rijke staalkaart van het bloei end hedendaagse kunstleven in Aalst. Elke kunstenaar wordt voor gesteld met een profielschets en een zelfportret. De inte kenprijs tot 12 februari 1988 bedraagt 750 fr. te storten op rekeningnummer 292- 0212672-06 met vermelding Fuga. JM Heyman te na gesproken, uniek is opgesteld en een stoomma- in onze buurlanden. Stuk ohine uit 1922 staat er vol voor stuk bouwde hij zijn ledig bedrijfsklaar, verzameling op wat ui ter- Waar hij daarna met al zijn aard gepaard ging met stukken heen moet blijft heel wat zoekwerk. Van- nog een open vraag. Voor- zelfsprekend kwam er ook heen stond het allemaal in heel wat geruil bij te pas zijn privéwoning te Aalst waarmede hij wel eens aan de Capucijnenlaan, Zijn koloriet is ook zeer Franz Courtensstraat verscheiden en zijn tech- Dendermonde tijdens de niek verrassend rijp. Hij weekdagen van 10.00 tot werkt zeer natuurgetrouw 12.00 en van 13.30 tot met een bijna fotografi- 18.00 uur en op de zonda- sche nauwkeurigheid, gen van 14.30 tot 18.00 Welücht zijn er invoeden uur. merkbaar: impressionis me, romantisme, realisme In de Nieuwe Madeion aan de Grote Markt te Aalst presenteert het Gezelschap van de Schone Schijn «De Ghelderode? Connais pas». De opvoeringen hebben plaats op 21, 22 en 23 de cember telkens om 20 j. Maandag 21 december zal dat gebeuren in samen werking met de Steiner- school Michaëli, dinsdag 22 december kan men re kenen op de medewerking van Dialoog en woensdag 23 december is Yoga Ve- danta Aalst vzw de mede werker. Ter gelegenheid van de tentoonstelling «Walter Schelfhout en de reform- galerij, een terugblik van 1959 tot vandaag» in het Oud Hospitaal te Aalst, stelt Dialoog, vereniging voor kunst, letteren en ge schiedenis, een monogra fie en een bibliofiele map voor over deze Aalsterse kunstenaar. De tentoon stelling zelf kan men gaan bekijken van 15 januari tot 7 februari. De monografie over Walter Schelfhout werd samenge steld door Hendrik Strij- pen. Ze geeft een uitvoeri ge en gedegen profiel schets van Walter Schelf hout die in 1942 te Aalst werd geboren en bekend heid kreeg als schilder en designer. Hij is ook gale rijhouder van de Reform Galerij te Aalst. De bibliofiele map kreeg als titel «Vlinders vangen met Walter» bevat tien se- lekte werden van de kunte- naar waaronder acht lino sneden uit de jaren 1960- 62 waarvoor er twee door Walter Schelfhout werden gerestaureerd. Verder ook twee zeefdrukken die teke nend zijn voor zijn heden daags werk. De werken werden door de kunste naar eigenhandig genum merd en gesigneerd. Fir- min Van Der Poorten, vriend van de kunstenaar, schreef voor deze gelegen heid tien lyrische abstracte gedichten die een knipoog brengen aan de schilder en zijn werk. Deze verzamelmap ver schijnt in zeer beperkte op lage en op slechts 50 eksemplaren. De prijs voor de monografie bedraagt 500 fr.voor de bibliografi sche map wordt 650 fr. gevraagd. Er kan worden ingetekend door over schrijving van het gewen ste bedrag op rekening nummer 293-0212672-06 van Dialoog. JM Heyman

De Voorpost | 1987 | | pagina 13