1 SINTERKLAAS EN FERENC MESZAROS WILFRIED VAN MOER KRIJGT NOG VEEL WERK «IK HERKEN DIT BEVEREN NIET...» (VAN MOER) KRYSTOVPAWLAK: KLASRIJK DEBUUT LOKEREN-BEVEREN DERBY MET SPANKRACHT Vivian Bogaert ue Voorpost - 11.12.1987- 17 De Voorpost SPORT Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Oendermonde. Tel. 052/21.40.60 Lokeren - Winter slag 6-0. Erwin Palmers was voor de jonge Berchemnaar kreeg het zwaar te verduren (ds) eerste maal aan de aftrap. De Lokeren - Winterslag 6-0. Johan Schoofs stimulerende overwinning (ds) droeg meer dan zijn steentje bij tot de Het debuut van de 29-jarige Poolse internationaal Krystov Pawlak is op Daknam niet ongemerkt voorbijgegaan. De nieuwe Lokerse aanwinst gaf de verdediging niet alleen meer gestalte, hij bracht vooral meer persoonlijkheid en de broodnodige rust. Bovendien scoorde de Pool en dat bewijst dat hij ook aanvallend wat kan bijbrengen in het Lokerse geheel. Pawlak is een polyvalente speler. Hij kan zowel als voorstopper, flankverdediger en als libero wor den ingezet. Het schept meteen de mogelijkheid om niet alleen een stevige verdediging op poten te zetten maar men kan nu ook meer kracht en routine in het middenveld stoppen. Lokeren was al een tijdje op de sukkeltoer en vooral in de defensie rezen problemen. De toestand was, vooral de laatste weken, een beetje benard geworden en een noodoplossing drong zich op. Er moest dringend wat gebeuren wilde men niet in een uitzichtloze situatie terechtkomen. Met de komst van Pawlak ziet het er nu allemaal wat rooskleuriger uit en de riante overwinning tegen Winterslag opent meteen nieuwe perspektieven. De zeer snelle overkomst van Pawlak heeft Sporting Lokeren te danken aan de inbreng van Wlodek Lubanski. Om in Polen een reisvisum los te weken moet men over degelijke papieren beschik ken. En die heeft Lubanski zonder twijfel. Pawlak wilde sowieso al in het buitenland voetballen, waar hij terechtkwam had voor hem geen belang. Het werd dus Lokeren. Kontakten met het Belgisch voetbal bleven voor de Pool slechts beperkt tot een drietal konfrontaties met zijn nationale team tegen de Rode Duivels. Lokeren kende hij alleen maar van naam, omdat Wlodek Lubanski er ooit voetbalde. Laatstgenoem de was troüwens de tolk van zijn landgenoot na de ontmoeting Lokeren-Winterslag. "Die wedstrijd heeft mijn verwachtingen wat het Belgisch voetbal betreft, bevestigd. Hier zijn kracht en loopvermogen van belang, in Polen gaat het veeleer om techniek. De toekomst zal moeten uitwijzen welk spelsysteem ik hier in Lokeren kan toepassen", stelde Pawlak en vertaalde Lubanski. Met de komst van buur Beveren nu zondag en de verplaatsing de week nadien naar Anderlecht, krijgt de nieuwe Lokerse aanwinst zijn vuurdoop allicht sneller dan verwacht. (v.b.) LOKEREN -WINTERSLAG 6-0 goalie. Een doelpunt uit het boekje! (3-0). De score zou vóór de rust niet meer wijzigen. Doelman De Bruyne stopte immers een strafschop van Patrick Van Veirdeghem na een foutieve ingreep van Edwin Somers op Meszaros. Nijskens zou even later een voorzet van Palmers tegen de staak schuiven. In de herneming ging Loke- De inbreng van de Poolse passing met daarbovenop nog de eer nadat hij knap werd ren allerniiilst °P ziin touwe- mternationaal deed Wim Jan- een doelpunt, lieten een vrijgespeeld door Angelo ren rusten- Dat resulteerde al sen weer opteren voor vier grootse indruk na in het ijzig Nijskens (1-0). Twaalf minu- zeer vlug in nummer vier- Na verdedigers. De problemen in koude Daknamstadion. ten later tekende Patrick Ver- een schltterend dribbelnum- de Lokerse defensie zijn al Winterslag voetbalde on- savel voor de tweede Lokerse mertJe van "'^linker Mesza- een paar weken oud en een noemlijk zwak. Van een échte treffer nadat hij een dieptepas ros werkehJk in een super oplossing was broodnodig. wedstrijd kon men nauwelijks van Ronny Somers feilloos dag zorgde An8e,° Nijskens Vóór de aftrap van de wedstrijd Lokeren-Winterslag was Sinterklaas op Daknam druk doende met het uitdelen van versnaperingen aan de verkleumde kijkers. Tijdens de match zou Ferenc Meszaros voor Sinterklaas spelen. Met drie schitterende doelpunten had hij een ruim aandeel in de 6-0 monsterscore tegen de Vieze Mannen en de vaardige Hongaar kreeg na afloop terecht een staande ovatie van een dankbaar publiek. De thuisploeg trad aan zonder de gekwetsten Timoumi en Laroy en de geschorsten Didier M'Buyu en Patrick Naudts. Nieuwkomer Pawlak, pas vrijdagnamiddag gearriveerd op Daknam, was van by de aftrap van de party. De Lokerse oefenmeester spreken. Zelfs tegen een fel voorbij De Bruyne schoof ®rvoor dat de Wase aanhang was .mede door de lange on- vertimmerde thuisploeg kon- De Winterslag-doelman was 1 eVftnt,M beschikbaarheid van Walter den de bezoekers nooit een volkomen kansloos en Loke- De Greef en de recente me- vuist maken. Enkel in de eer- ren zat al vroeg op rozen. niscus-operatie van Ronny ste minuut hadden zij heel Laroy, verplicht over te stap- even de indruk gewekt dat zij pen naar een driemans-ach- een taaie tegenstander zou- terhoede, bij gebrek aan de den worden, maar de vlam nodige pionnen. Met de was vlug gedoofd. Een schot komst van Pawlak werd on- van Gijbeis ketste tegen de middellijk overgeschakeld paal en over de negentig mi- naar vier vaste verdedigers. nuten zou deze poging de eer- De Pool maakte zijn entrée ste en tekens de laatste be- langs de grote poort. Hij ma- dreiging vormen voor doel- nifesteerde zich zonder al te man Hoogenboom. veel kapsones als de rustbren- Lokeren, verrast door die ger in de Lokerse groep en vroege bezoekende waarschu- o.uu.uv J dat was duidelijk te merken wing, trok meteen alle regis- weg op rechts en de toege- aan de prestaties van de ters open en dat resulteerde in snelde Meszaros schoof de Waaslanders, Zijn kalm op- de zevend! minuut in de ope- strakke voorzet van de Lim- bouwend werk en zijn sterke ningstreffer. Meszaros kreeg burger voorbij de bezoekende dankbare Sporting-aanhang veerde recht, geen wonder. De bezoekers lieten na de ze opdoffer duidelijk het hoofd hangen en toen ook de verdediging met de regelmaat van een klok in de fout ging was het duidelijk dat het niet bij die twee doelpunten zou blijven. Een klein halfuur ver in de eerste helft kreeg een moedeloos Winterslag voor de derde maal de kous over de kop. De debuterende Paw lak stuurde Johan Schoofs heel eventjes de bijtende vrieskou kon vergeten (4-0). Een forfait-score hing in de lucht en Pawlak rondde zijn eerste Belgische kompetitie wedstrijd af met de Lokerse nummer vijf. Een afgeweerde corner van Palmers belandde op het hoofd van Johan Schoofs die vaardig doorknik te naar de vrijstaande Pool (5- Het mooiste doelpunt van de dag kwam echter van de voet van Ferenc Meszaros. Na knap aangeven van Nijskens vanop het verlengde van de doellijn, mikte de Hongaar nog in de verste kruising. De KV MECHELEN SK BEVEREN 1-0 Trainer Wilfried Van Moer weet van zaterdagavond dat hy bij SK Beveren nog veel werk heeft om de ploeg echt ook weer als ploeg te laten spelen. Van Moer was trouwens zichtbaar ontgoocheld over het werk van geel en blauw op het veld van KV Mechelen. Nadat Beveren vroeg in de wedstryd op achterstand was gekomen bleek er by de Wase voetballers helemaal geen inzet, initiatief of vertrouwen. tief onderuit getrapt. Doel man Preud'homme dacht ook wat te moeten werken voor de toen al zekere winstpremie maar het harde schot van Mi chel spatte tegen de staak. Het bleef dus bij rust 1-0 maar niemand zag in hoe Beveren met zo'n ingesteldheid ook maar een vingertje in de pap kon krijgen. Van Moer liep diepgebogen naar de kleedka mer. Hij begreep dat de eer ste opdracht nu zeker het be houd in eerste klasse wordt. Ook na rust, met Peeraer i.p.v. Francois, beterde het niet met Beveren. Geel en Blauw kwam trouwens in de hele wedstrijd nooit in het doelgebied van Preud'homme en dan is het uiteraard al moeilijk om een doelpunt te scoren. Ook Mechelen zag het nut van doorgedreven voetbalwerk niet meer in al schudde Emmers nog de leuk ste aktie van de wedstrijd uit de schoenen. Rosez kreeg ook al geen werk meer op te knappen. De punten waren voor KV Mechelen en dat was voor de felle thuissuporters blijkbaar al genoeg. Hoe lang was het al geleden dat men op Daknam nog dat frisse, inventieve voetbal ge zien had? In het andere kamp was de ontgoocheling groot. Na 180 minuten voetbal had doelman De Bruyne 12 doel punten moeten inkasseren. Net als vorig weekend tegen Club Brugge gingen de Lim- burgers nu op Daknam voor er nog veel werk aan de ge- de bijl met dezelfde 6-0 dj- zondmaking van het bedrijf fers... Hugo Aerts Vivian Bogaert Zondag 13 december, 15 u. De derbies tussen dè twee Wase eersteklassers, Loke ren en Beveren, spraken destijds tot eenieders verbeel ding. De gezonde rivaliteit tussen beide teams lokte in het verleden de grote massa naar de respektievelijke stadions. Inde laatste vijfjaar was het vooral Beveren dat Sporting Lokeren een ietsje overklaste. Vooral op eigen Freethiel bleven de geelblauwen heer en mees terBij de aanvang van het huidige seizoen echter ging het team van Wim Jansen nu eens niet de boot in tegen de zo gevreesde buren... In de eerste wedstrijd van de terugronde is Lokerens tegenstander datzelfde Beveren, puntenarm en aan de staart van de klassering bengelend. Het kan verkeren. Beveren was in negen seizoenen twee keer Belgisch kampioen, haalde vier keer de bekerfinale waarvan het twee keer won en twee van zijn spelers haalden Gouden Schoenen: Jean Janssens en Jean-Marie Pfaff. Dan spreken we nog niet over de onvergetelijke halve finale in de Europacup voor Bekerwinnaars het seizoen 78-79. De laatste jaren zag men, zoals dat ook bij Lokeren het geval was, een paar stevige basispionnen vertrekken. Aan het eind van vorig seizoen lieten ook Filip De Wilde, Patrick Gorez en Paul Theunis het afweten. Een fameuze aderlating die, zoals we nu merken, duidelijke invloed heeft op de huidige kompetitie. Beveren geraakt maar niet uit de staart van de rangschikking weg en als gevolg daarvan werd trainer Ladislav Novak de laan uitgestuurd en vervangen door zijn assistent, Eddy Roelandt. In de loop van de eerste veertien speeldagen had Beveren nog maar vijftien keer gescoord. Zelfs Guy Franqois, binnengehaald met de grote trom, kon de in hem gestelde verwachtingen totnogtoe niet inlossen. Franqois was nochtans ooit een grote belofte. Op zijn zeventiende speelde hij al voor PSV, van daaruit trok hij naar Beringen en FC Luik kocht hem daar vijfjaar geleden weg. Hij was de smaakmaker van Rocourt, de goalgetter, een vedette. De tijden zijn veranderd en vooral de laatste weken was Guy F ranqois in het geel- blauwe geheel zelfs niet meer zeker van zijn plaats. Vorig jaar tweede in de nationale topscorerslijst lijkt hij nu maar niet door zijn aanpassingsperiode heen te komen. Hij werd bijgevolg door trainer Novak niet aanvaard, iets wat hij vooral leerde uit de uitlatingen van de Tsjechoslowaak die zwart op wit in de kranten kolommen werden afgedrukt. Een man die wél indruk maakt is Dirk Rosez uit Sint- Gillis-Dendermonde. Ook al moest Beveren na veer tien speeldagen een twintigtal doelpunten toestaan, toch was het zeker niet zijn schuld dat Beveren tegen het Portugese Guimaraes in de Uefa-beker werd uitgeschakeld. Rosez was jarenlang invaller, schaduw van Filip De Wilde en toen deze De Wilde naar Anderlecht trok kreeg de groot-Dendermondenaar zijn kans. Intussen kreeg de trainersbank voor de tweede maal dit seizoen een ander gezicht. Eddy Roelandt moest ondanks de behaalde drie op zes (zonder nederlaag) de plaats ruimen voor oud-gediende Wilfried Van Moer. De ex-Beverenvedette staat nu tot eind dit seizoen als nieuwe oefenmeester op de loonlijst. Van Moer is nuchter genoeg om te beseffen dat hij voor een zeer moeilijke opdracht staat. De match van zondag zou wel eens voor verrassingen kunnen zorgen. Beveren moet winnen om zijn minder gelukkige eerste kompetitiehelft goed te maken en uit de degradatiezone weg te komen, Lokeren van zijn kant mag zich evenmin puntenverlies veroorloven... Het wordt spannend op Daknam. Zonder Lemoine, Schmed- ding en Maes startte SK Beve ren met een te grote handicap tegen het thuis toch erg goed spelende KV Mechelen. Noodgedwongen moesten de jongeren Van der Heyden, Van Britsom en Voclkerick samen in de Wase ploeg en het was dus maar logisch dat Mechelen onmiddellijk het la ken naar zich toe trok. Na zeven minuten wat steriele druk kon Koeman een hoek schop keurig op het hoofd van de alleenstaande Emmers plaatsen. Ongehinderd stuur de hij de bal voorbij doelman Rosez. Beveren had niets in huis om te reageren en alhoewel Me chelen de zaken eerst even wou bekijken kwamen de Waaslanders nauwelijks over de middenlijn. Beveren orga niseerde de verdedigingslijn en Mechelen ging werken om die gordel te slopen. Koeman trapte in de handen van Ro- De Mesmaeker miste tweemaal een enige doelkans. En Beveren werkte zonder ook maar wat inventiviteit of doorzetting. Koeman speelde een voortreffelijk derde kwar tier en toen hij dicht bij het doel van Rosez wou besluiten werd hij door Volkerick fou- Beveren toonde aan zijn nieu we trainer hoe het momenteel draait. Van Moer weet nu dat Het vernachte psychologische effekt bij de trainerswissel is er bij SK Beveren zeker niet gekomen. De njeuwe eersteklassetrainer Wilfried Van Moer zag op KV Meche len een totaal uitgeblust en moedeloos elftal dat nooit een vuist kon (wou) maken. Een uiterst ontgoochelde Van Moer wist niet onmiddellijk hoe hij daarop moest rea geren. «Onbegrijpelijk. Geen kamplust, een gebrek aan inzet. Zelfs in tweede klasse zou dit Beveren geen voet aan de grond krijgen. Of is het eersteklassevoetbal zo week geworden?». Zondag moet Beveren naar Lokeren en woensdag is er de terugwedstrijd om de achtste finale van de Belgische voetbalbeker thuis tegen Club Luik. Na de wanprestatie tegen KV Mechelen klinken in het Beverse kamp weinig optimistische klanken. «Er is inderdaad een vertrouwenskrisis. Iedereen steekt zich weg en schuwt het initiatief. Vandaag stond hier geen ploeg maar wel een aantal individuele voetballers. Ik herken dit Beveren niet... Vroeger waren de wedstrijden op Lokeren steevast harde duels. Vaak in het kader van een Europees voetbalticket. Dit jaar wordt het op Dak nam wat anders. Lokeren kan zich wat duidelijker uit de gevarenzone werken en Beveren moet kost wat kost met het betere voetbal aanknopen. Het is nu echt wel tien voor twaalf.» Trainer Van Moer vroeg nog eens wat aandacht voor de spelersproblemen bij Beveren. «Op Mechelen moeten we ons niet komen redden natuurlijk maar toch hadden we tegenslag met het ontbreken van Lemoine, Schmedding en Maes. Beveren heeft dringend versterking nodig. Het is goed een stevige jeugdwerking te hebben, maar wanneer men drie jonge spelers moet inpassen op voor hen dan nog niet gepaste plaatsen dan kan het niet echt goed draaien. Ik hoop dat SK Beveren snel een middenvelder op de kop kan tikken.» Voetbal. Wilfried Van Moer en voorzitter Van Ussel van UK Beveren zijn nog niet uit de zorgen (Iv)

De Voorpost | 1987 | | pagina 17