Raymond van het Groenewoud: Buitenland houdt meer van Belgisch Witloof dan van Klonen... ferbruikerskrediet, nuttig maar gevaarlijk The Fake Band in voorprogramma Van het Groenewoud te Lebbeke e gast te Lebbeke De Voorpost - 18.12.1987 - 11 )p vrijdag 18 december a.s. organiseert de ge- neentelijke Jeugdraad van Lebbeke, in zaal 'Ons ffuis' een optreden van Raymond van het Groene woud en zijn Vlaamse Mustafa's. Het voorpro gramma wordt verzorgd door de Buggenhoutse rythm'n bluesformatie The Fake Band' (Vat volgt is de neerslag van een vraaggesprek (net van het Groenewoud, naar aanleiding van dit pptreden. laymond, jij bent vrijwel Ie enige die het streefdoel ran zowat elke rockgroep in -artiest heeft kunnen «reiken. Waarmee we dan «doelen: wekelijkse optre- lens voor volle zalen, een jaar kanjers van hits, in- erviews op radio en televi- iie, ruime aandacht in de jeschreven pers, een op treden op Tomhout-Werc- hter, doorbraak en be kendheid in Nederland, met als kroon op het werk naar ons gevoel althans een live-koncert in Vero nica's countdown. Hoe is het leven aan de top? Loont het de möeite? 'Raymond (enigszins spra keloos, na deze lofrede): Voor mezelf vind ik van wel. Niet omdat het aan de top zou zijn, maar wel om dat ik me maatschappelijk nogal vrij voel. Om die re den zou ik, in andere om standigheden mocht ik geen zanger geworden zijn ook nogal aktief zijn. Ha de rustperiode in 1981- '82, die samenviel met de breuk met de Centimeters, moest je als het ware op nieuw beginnen, zelfs 'in tweede divisie' als we het zo mogen uitdrukken. Jouw kwaliteit was er geenszins op achteruit ge gaan, maar de belangstel ling zowel van de pers als van het publiek was toch in sterke mate afgenomen. Hoe heb je deze overgang aangevoeld? Raymond: Als logisch ei genlijk. Ik heb daar een nuchtere kijk op. Het was dus weer werken en repe teren tot er vanzelf meer volk opdaagde. Zo vanzelf ging dat echter ook weer niet. Maar 't is wel plezant om vast te stellen dat het de laatste tijd weer stuk ken beter gaat, zelfs zon der opzienbare steun van de media. Vind ik toch. Heb je heimwee naar de periode van «Meisjes» en «Je veux de ramour'? Raymond: o neen. Ik heb jzeker geen heimwee. Optredens met Raymond van het Groenewoud groei en altijd uit tot een waar lijk feestelijke gebeurte nis. We denken onwille keurig terug aan je optre den tijdens de Lokerse feesten. Het publiek kreeg er niet genoeg van en jij blijkbaar ook niet. Voor het optreden onlangs in Appels-Dendermonde was je blijkbaar minder gemo tiveerd. Welke elementen beïnvloeden jouw werklust tijdens een optreden? Raymond (duidelijk in zijn lek geschoten): Ik zou 'el eens willen weten wie itelt dat ik voor mijn op reden in Appels minder ■emotiveerd was. Wij hoorden verschillende reakties in die zin... Raymond: Zij weten niet waarover zij spreken. Zij kunnen toch niet in mijn vel kruipen? Het houdt al lemaal verband met het ge zegde dat de beste stuurlui aan wal staan. Ik weet in elk geval dat ik voor dat optreden wel gemotiveerd was. Wat er aan de hand was en wat niemand schijnt te be grijpen, is dat een optre den altijd een wisselwer king vormt tussen de ar- geval, dan ga ik echter niet bij de pakken zitten. Daar voor speel ik nu toch al te lang. Feit is dat een goed publiek enorm meehelpt een optre den op te bouwen. Maar dat kan een publiek moei lijk beseffen, omdat het be staat uit honderden eenhe den. Elk optreden is dan ook anders, niet alleen door wat ik doe, maar ook als gevolg van de samen stelling van het publiek. Wat was er dan aan de hand met het publiek in Appels? Raymond: Het is bij de start dat de beslissing meestal valt. In Appels be stond er eigenlijk geen af wijzende houding, maar ik kreeg al spoedig de indruk dat de mensen niet goed wisten hoe zich te uiten. Ik had dat niet nodig, maar achteraf waren er een paar toeschouwers daar op de idiootste momenten om verzoeken. Vroeger klapte ik daar van dicht, maar intussen heb ik wel ge leerd dat ik daarvoor niet kwaad hoef te zijn op al die anderen. Ik speel ze dan ook nog wel. Die nummers zijn ech ter voor mij min of meer dood; van de originele ver sie schiet praktisch niets over, ze zijn kompleet leeg gebloed. Maar ik kan toch moeilijk gaan uitleggen van: 'Dames en heren. Ik speel dat niet meer, want dat is totaal dood'. Dus we spelen het wel en maken er iets van op het moment zelf. Wij zijn nu wel over de periode heen dat daar uitgebreid op ge- reklameerd wordt. Ik heb ook al bereikt dat mijn pu bliek het er makkelijk bij neemt dat ik elke keer een soort verkrachte vorm van Lebbeke. Hij moet niet meer worden voorgesteld. De enige, echte Raymond Van Het Groenewoud (foto G. Breckx) tiest en het publiek. En wanneer je voelt dat het publiek soepel is, of duide lijk meegaat met wat je doet, dan kan je heel ver gaan. Heb je daarentegen het gevoel dat je tegen een muur aan zit te spelen, dan kan je niet veel meer doen dan met zoveel mogelijk inzet spelen wat al vastge legd is door repetities en door routine. Maar dat be tekent nog niet dat de mo tivering weg is. Maar wordt een bepaald deel van het publiek hoe dan ook niet het slachtof fer van het gedrag van een kleine minderheid? Ik had het nu echt niet over tegenwerking, hoor. Soms is het wel zo dat het vervelend wordt, omdat er een paar lomperiken bezig zijn. Daar heb ik het niet over. Het gaat hem over de uit straling van het publiek. Een pubhek kan je bvb. oppeppen. Is dat niet het mensen die zich uitsloof den met een uitleg als: 'De mensen komen niet moei lijk los', of zij nemen hier altijd een afwachtende houding aan'. Ik wou daar echter niet op terugvallen, ik zocht geen ekskuses. Ik vond het overigens ook geen slecht optreden, maar ik weet wel waar het over gaat als men over het verschil tussen optredens praat. Maar 't is wel iets te ge makkelijk om te zeggen dat ik niet zou gemoti veerd zijn. Dat is larie! Wat ons al een paar keer is opgevallen is dat je blijk baar met tegenzin je hits speelt, terwijl toch heel wat mensen naar je optre dens komen om 'Je veux de l'amour' en 'Meisjes' te horen? Raymond: Het fameuze probleem bij mij is dat ik een drietal nummers heb die bekender zijn dan mijn andere en dat sommige 'Je veux de ramour' breng. Ik heb wel meer kontakt met de mensen die dat ple zant vinden dan met hen die achteraf komen zeggen dat het niet was zoals op de plaat. Bent u, zoals vele anderen van menig dat het met de popmuziek vandaag de dag vrij slecht gesteld is en dat er meer te beleven viel aan de muziek die tien twintig jaar geleden ge maakt werd? Raymond: Wat de aktieve muziekbeleving betreft, heb ik in mijn karrière iets voor, waardoor ik het uit oefenen van mijn beroep interessanter vind dan een tiental jaar geleden. Als fuisteraar word ik enigszins verwend door het feit dat ik in het beroep zit. Wat ik veel herken is de nostalgie naar de tijd waarin men openbloeide met en voor de muziek, wat gebeurt tussen de tien de en je zestiende levens- Het Aalsters Coördinatie comité voor Welzij nsbe- |leid dat gemeente-, OCMW- en ASO-leden igroepeert (ASO staat voor Aalsters Sociaal Overleg) richtte een werkgroep '«verbruikerskrediet» op {bestaande uit diverse bud- jgetbegeleiders uit het ar rondissement. Naast be vordering van de deskun digheid en het uitwisselen Ivan ervaringen kregen ze {ook als opdracht een «pre ventiecampagne» op te jzetten. Weerwerk tegen {vaak agressieve technie- iken om je een lening of jnog een koop op krediet te {meer te laten aansmeren. De meeste OCMW's van pet hele arrondissement (verleenden er hun mede werking aan wetende dat jheel wat financiële mise- |rie had kunnen vermeden worden. [Vouwfolders, affiches en Spot voor lokale radio zijn jnog steeds te bekomen. Gratis. Maar er is ook meer: er is edukatief werkmaterieel waar jongeren en ook vol wassenen er hun voordeel kunnen bij doen, een les brief en een budgetspel. Lesbrief: verbruikerskre diet, nuttig maar gevaar lijk Vanuit een reële nieuwe armoedesituatie wordt verder gedacht aan voor- en nadelen van verbrui kerskrediet. Lesbrief Op het «verhaal» en de klassikale bespreking er van volgen teoretische in formatie (minimum-leer stof en supplementaire leerstof), zelf zoeken naar toepassingen en konklu- sies. De lesbrief is zo opgevat dat hij bruikbaar is voor leerlingengroepen van 15 tot 18 jaar, en goed aan te passen is aan de beschi kbare tijd of leerprogram ma van de betrokken klas. Hij past dan ook in mee rdere «vakken». Voor het didaktische as- pekt kon gerekend worden op de medewerking vap een pedagoge, inhoudelijk is de kennis en praktijker varing van de diverse bud getbegeleiders erin ver werkt. Voor de scholen een hulp in hun streven naar werke- lijkheidsgericht onderwijs zo hopen we voor ons een middel om méér burgers te redden van «verbruikersverdriet» Zelfs al komt er ooit een betere rechtsbescherming van de konsument, dan blijft een goed ontwikkeld verbruikers-bewustzijn een noodzaak. 20 fr per exemplaar. Budget-spel Naast de lesbrief is ook een informatief spel ont wikkeld (al spelend le ren...) rond budgetbeheer (dus algemener dan enkel kredietaspekt). Spelelement: het lot be slist of je dopper bent of werker, met navenant in komen. Je tracht rond te komen met je inkomen, maar... allerlei onver wachte uitgaven maken dat niet simpel. De verlei dingen van onze koopgra ge samenleving zijn maar moeilijk te weerstaan. Le ningen kunnen, maar zijn duur. En het chance-ele ment is nooit afwezig... Ideaal: 4 duo's, 1 bankier, 1 spelbegeleider. Zo men dit wenst en als het prak tisch kan, kan men voor dit laatste iemand van de werkgroep verbruikers krediet bekomen (ook mo gelijk bij volwassenen- groepen). 200 fr als men het spel koopt, maar gratis ontle nen kan ook. Rekening 001-1659546-49 van W.G. Verbruikerskre diet, Dirk Martensstraat 13, 9300 Aalst. Inlichtingen: Werkgroep Verbruikerskrediet, Dirk Martensstraat 13. 9300 Aalst, tel. 053-78.30.52. LH jaar, in 'de moeilijke jaren' dus. Zoals ik eigenlijk ont waakt ben met de Beatles, zo heeft iedereen wel wat voorgehad. De gevoelens die de muziek in die le vensfase opwekt, kun je la ter nooit meer opnieuw er varen. Wat niet ligt aan de muziek die later gemaakt wordt, maar wel aan die periode in je leven. In je jeugdjaren heb je meestal tijd en goesting om een verschrikkelijk romanti sche band te hebben met de muziek. Later wordt die oppervlakkiger beleefd, omdat je dan minder tijd voor de muziek maakt en omdat je dan ook met an dere dingen bezig bent. Omdat ik niet wil thuisho ren in de kategorie van de opa's die vinden dat het vroeger altijd zo ver schrikkelijk veel beter was, heb ik nooit zin om te zeggen dat het vroeger be ter was. Maar ik zal wel altijd gehecht blijven aan de helden die ik had toen ik jong was. Popmuziek is nogal sterk onderhevig aan modever schijnselen. In hoeverre spelen zij een rol in uw werk? Raymond: Niet geweldig veel, prijs ik me gelukkig. Anderzijds is het wel zo dat ik me probeer een beet je in te passen in de tijds- sfeer. Toen ik "Meisjes' maakte bvb. wist ik bij voorbaat dat ik niet moest gaan proberen een porse leinen ballade te kompone- ren, in de hoop dat die een sukses zou worden. In Vlaanderen is het wel zo dat wanneer je er op een podium stevig tegenaan gaat, er niet velen bezwa ren zullen opperen. Ik be doel in het circuit van jeugdklubs en dergelijke. Voor de rest is het mij een doom in het oog dat pop muziek zo aan modever schijnselen is onderwor pen. Ik heb nl. altijd ge loofd in persoonlijkheid. Dat redegedoe schaadt de karrière van mensen die iets te bieden hebben en aan de ander kant tilt het soms de karrière omhoog van mensen die niet zo veel te bieden hebben, maar die op dat moment met de juis te klanken, de juiste haar snit en het juiste kos tuum bezig zijn. Om een of andere reden blijken Belgische groepen er nooit echt in te slagen om het buitenland te over tuigen van hun kapacitei- ten. Is dit een louter zake lijke aangelegenheid, een gevolg van de kortzichti ge, konservatieve, geld- hongerige politiek van de grote platenfirma's. Of schort er daarnaast ook iets aan het geboden mate rieel? Raymond: Wie zijn ücht opsteekt in de milieus van de platenfirma's verneemt al gauw dat de Belgische groepen een gebrek aan ei genheid hebben. Nu, mocht dat het enige be zwaar zijn, dan kan je ver volgens gaan diskussiëren over het feit dat de zwarte Amerikanen eigenlijk alle muziek maken en de blan ke Amerikanen alleen maar kopiëren. Dus zou je de blanke Amerikanen ook al een gebrek aan eigen heid kunnen aanwrijven, maar dat kan of mag niet zijn want het. zijn zij die de meeste firma's in handen hebben. Bij ons wordt er dan nog eens gekopieerd van blan ke Amerikanen. En als ik hoor op welke manier hier Engels wordt gezongen, dat verwondert het mij niet dat het zelden lukt. 't Zijn vaak klonen van wat er echt is gemaakt, 't Is nu eenmaal zo dat mensen als Willem Ver- mandere en Wannes van de Velde, om wie sommi gen zo graag lachen, wel eigenheid bezitten. En een Amerikaan die wat geïnter esseerd is in de kunsttak zal meer geven om iets wat echt van deze bodem is. Zoals witloof bijvoorbeeld. Reeds enkele jaren gaan er stemmen op voor een eigen sociaal statuut voor de mu zikant in Vlaanderen. De grootste onduidelijkheid hieromtrent brengt met zich dat het hard knokken is voor iedere muzikant die zich wil handhaven. Ziet u een uitweg? Wat Lebbeke. The Fake Band (foto G. Breckx) Op vrijdag 18 december a.s. zit Raymond Van het Groenewoud in Lebbeke - zaal Ons Huis - met in het voorprogramma The Fake Band. Laatstge noemde groep is lang geen onbekende meer,- dankzij de talrijke optredens hier in de regio en elders te lande: van Moerbeke tot Hoegaarden. het podium staan en het pubhek ervaart enerzijds de energie en anderzijds de lol die we eraan beleven, dan is ons optreden al voor de helft geslaagd." "We zijn vorig jaar zo snel mogelijk met optre dens begonnen, na slechts enkele weken repeteren. In de repetitieruimte wordt de muziek geboren, maar zij sterft daar ook wanneer men er te lang blijft zitten. Er is namelijk niets zo ver moeiend als overgerepe- teerde muziek te moeten spelen", aldus Eric, de so logitarist. Voegt Michel daar aan toe: "In The Fake Band zitten niet 's werelds beste muzikanten, maar dat speelt ook geen rol. Ik bedoel: je moet eerst als groep sterk staan, én over tuigen." Nu, overtuigen doen ze, getuige him vele optre dens alleen of in het voor programma van o.a. de LPS-Band, Kris De Bruy- ne, Romeo Spinelli, Ray mond van het Groene woud, Rockin' Roberto e.a. "We trachten zoveel mo gelijk te spelen", zegt Pa trick, de drummer. "Het is niet altijd even gemakke lijk, want met z'n achten geraak je niet overal bin nen, maar het is hoe dan ook belangrijk want dat maakt de groep beter en Even voorstellen: "We zijn eind vorig jaar gestart met dezelfde mensen van vandaag, wat voor ons een goed teken is: acht mensen samenhouden, in goede en kwade dagen, kan enkel omdat iedereen voor hon derd procent achter de mu ziek staat en de sfeer bin nen de groep bovendien optimaal is. Het een is trouwens nauw met het andere verbonden. Aldus Michel, eerste zanger en gitarist bij de groep. De formule was voor ons van meet af aan overigens dui delijk: zonder veel blabla de avond vullen met een aantal toffe, swingende nummers. In eerste in stantie speelden wij covers om voor onszelf uit te ma ken wat we waard waren in groep. Een en ander blijkt nogal mee te vallen en nu zitten we ook gereed met eigen werk." Het soort muziek dat The Fake Band brengt is in essentie geënt op de zwarte muziek van de jaren vijftig en zestig: soul, rhythm blues, rock 'n roll en blues. "Er zit ongelooflijk veel energie in die muziek, ver telt Mare, de saxofonist, en die proberen we ook over te brengen. Het blijft ten an dere voor ons heel plezant en dat is ook niet onbe langrijk, want als we op beter. Van één optreden steken we meer op dan van een drietal repetities." Toekomstplannen? Luc, tweede zanger en percus sionist: "We schikken deel te nemen aan Rock Rally je weet maar nooit - en misschien zit er voor vol gend jaar ook wel een plaat in. We zijn momenteel links en rechts een beetje aan het polsen om te zien of dat haalbaar is. Als er iets van komt dient alles wel volledig op punt te staan, want het heeft wei nig zin van duizend exemplaren er honderd weg te geven en de negen honderd andere ergens in een kartonnen doos op zol der te zien verdwijnen. In de eerste plaats blijven we natuurlijk spelen, als het even kan.'' The Fake Band - Michel (zang, gitaar), Erik (gi taar, zang), Patrick (drums, zang), Luc (zang, percussie), Piet (klavieren, zang), Franky (bas, zang), Jan (trompet, zang) en Mare (saxofoon, zang) beschikt over een eigen, goede klankinstallatie. Voor 8.000 fr. haal je de groep in huis zonder en voor 15.000 fr. met klank installatie. Enige telefoon nummers: 052/33.61.29 (Michel), 02/452.80.21 (Eric) of 052/22,38,67 (vra gen naar Piet). Kennisma ken kan ook op 18 decem ber, in zaal Ons Huis te Lebbeke. Raymond Van het Groenewoud en De Vlaamse Mustafa's zijn dan heerlijk meegenomen. moet en kan er in deze kontekst gebeuren? Raymond: Dat de situatie momenteel zo somber is, zou kunnen liggen aan een gebrek aan motivering bij de muzikanten om daar georganiseerd in op te treden. Daarnaast is het voor poli tici ook weinig interessant het voor de muzikanten- groep op te nemen, omdat deze te klein is om er eer mee te halen. In Nederland staat men op dat vlak veel verder. Hoe zij daartoe ge komen zijn, weet ik eigen lijk niet. Het vervelende is dat de meeste muzikanten onder wie ik zodanig onaangepast zijn aan het maatschappelijk systeem dat ze zelden, of nooit de motivering opbrengen om daarvoor de handen uit de mouwen te steken. Wat vind je zelf je beste single, nummer en LP? Raymond: moeilijke vraag. Mijn favoriet LP's zijn de eerste, meer om sentimentele redenen ei genlijk en dus niet zozeer omwille van wat er op de plaat te horen is. Ik heb het over 'Je moest eens weten hoe gelukkig ik was'. Ver volgens 'Nooit meer drin ken' en 'Ontevreden'. Mijn favoriet nummer daarentegen hangt van de omstandigheden en van mijn stemming af. Bv. nu, in deze herfstige sfeer, is dat 'Bij elkaar' (op 'Nooit meer drinken'). Wat nog niet wil zeggen dat ik dat het beste nummer vind. Je hebt ook een tijdje in Lebbeke gewoond. Leuke herinneringen aan die periode? Raymond: Van Lebbeke herinner ik me vooral de banden die ik had met handbalploeg Avanti Leb beke, die helaas niet meer aantreedt in de Lebbeekse sporthal, maar verhuisd is naar Buggenhout. En het bijhorend caféleven, na tuurlijk. Niet dat dit zo uitgebreid was, maar 't zit toch in mijn herinnering. Wat mogen wij verwach ten van het optreden op 18 december te Lebbeke? Vlieg je erin? Raymond: Reken maar! Tenzij ik net ervoor een klop met een zware hamer op mijn hoofd heb ge kregen... Raymond van het Groene woud en zijn Vlaamse Mustafa's zijn op vrijdag 18 december te gast in zaal 'Ons Huis' te Lebbeke. Het voorprogramma wordt verzorgd door 'The Fake Band'. De toegang be draagt 200 fr., kaarten in voorverkoop 150 fr. Deu ren: 20 u. Aanvang 20.30 Pier'e Van Rossem Aalst. De sfeer van de prinsenverkiezing is reeds merk baar bij de deelnemers aan deze Miss World verkiezing (a)

De Voorpost | 1987 | | pagina 11