Achtste boekenbeurs in Netwerk uniek in Vlaanderen Weihnachtsoratorium te Dendermonde Tweede Muziekkoncert Koninklijke Fanfare «Niets zonder Arbeid - Trouw en Eendracht Erembodegem» domineert jaarprogramma Onuitgegeven kinderboeken Kerstkoncert in parochiekerk van Wieze Kerstkoncert te Dendermonde 14 - 18.12.1987 - De Voorpost De achtste boekenbeurs in Netwerk georgani seerd door het Samenwerkingsverbond Boeken beurs is uniek in Vlaanderen. Niet door de omvang en de omzet. «Antwerpen» en «Het andere boek» zijn inderdaad groter. Wel licht te groot zodat men door het bos de bomen niet meer ziet. Uniek Wat de Aalsterse boeken beurs die loopt in de De Ridderstraat van vrijdag 18 tot en met maandag 21 december enig maakt is dat van de 2000 titels er naast een basisbibliotheek ook tal van nieuwe boeken ïn tevens goedkope uitga- zen ter beschikking zijn. Dok boeken uit Nederland. Enig is dat de boeken wor den aangeboden volgens hema zodat het geheel al- eszins heel wat over zichtelijker wordt. Dat dan ii tegenstelling met boe senbeurzen waar de boe- sen gerangschikt zijn per oitgever. i/erder zijn er in de marge zan deze boekenbeurs ont- noetingen met auteurs in iet foyer. Vette oogst 1987 In het aanloopprogramma (waarover verder meer - werden op zaterdag 12 (twaalf) ontmoetingen ge pland te 20 u. Uit de oogst van Vlaamse romans blijven ons dit jaar 2 werken bij: Pol Hostes (Vrouwelijk Enkelvoud» en Kristien Hemmerechts «Een zuil van zout». Het lag dan ook in onze bedoeling beide auteurs en hun werk met elkaar te konfronteren. Deze week echter het Pol Hoste het afweten (wat is de zin van gesprekken met auteurs? Mensen moeten mijn werk maar lezen) zodat Kristien Hemmerechts als enige de konfrontatie met het pu bhek zal aangaan. Kristien Hemmerechts Als aanloop naar de 8e boekenbeurs kon u in Netwerk terecht voor een door Netwerk in samen werking met PROKA-Gent georganiseerde tentoon stelling «Onuitgegeven kinderboeken». Ook de ste delijke jeugdbibhotheek werd erbij betrokken. Ini tiatiefnemer ervan was René Van Gijsegem. Wat nu precies een «toegepaste kunstenaar» is en welke verschillen er tussen «toegepaste en vrije kunstenaars» werd in november-1986 te Gent in de afdeling Toegepaste Kunsten van de Koninklijke Akademie bediskussieerd. Uit die diskussies groeide het experiment elk één kinderboek te maken. Na plundering van bibhoteken en archieven, na raadplegingen van personeel, opvoeders en deskun digen rond de vraag «wat is een kinderboek» kwam men slechts tot één besluit: er zijn geen criteria want er zijn net zoveel gehanteerde criteria als er deskun digen, ingewijden, kinderen zijn. Begin januari '87 werden 90 brieven met een vraag om teksten naar bekende auteurs gestuurd. En schrijvend Vlaanderen werd via de kranten en BRT opgeroepen. BRT 2 met service telefoon. Twintig dagen lang arriveerden elke morgen een 10-tal brieven met telkens minstens één, vaak meer ma- nuskripten erin. Het werd dan ook voor de studeren de lezen, praten en diskussiëren. En de reeksen illustraties groeiden evenredig met de stapel omsla gen. Eind februari hadden 150 mensen een keuze gemaakt en ingeschreven, waarna de auteurs inge licht werden over de keuze van de illustrators. Er kwamen 280 antwoorden. 150 werden wél, 350 niet weerhouden. Alle aandacht richtte zich dan op woord en teken ventjes, beestjes, vormpjes schud den onwennig de letters van het hjf en gingen aarzelend zelf leven. LH 1955) debuteerde in het Engels met kortverhalen. Dit jaar verscheen haar Nederlandstalig debuut «Een zuil van zout». In de bundel «Knap woud, voor al de bomen» (1987) werd het verhaal «Sneeuw» op genomen, in Nieuw We reld Tijdschrift (nr. 5, 1987), «Bloembakken». Haar roman werd door de recensenten met gemeng de gevoelens onthaald: van «een wonderlijk ingehou den boek» (Leeuwarder Courant) «een klein monu ment van grote sprake loosheid» (Knack) en «so ber en gevoelig, maar ook een rijk intelligent ge schreven roman» (N R C Handelsblad) tot «Een zuil van zout mist de rijke waarneming die ook het bitterste boek nodig heeft» (De Standaard). Paul Coppens Op 18 december 1987, te 20 u. in Centrum Netwerk te Aalst wordt ter gelegen heid van de Boekenbeurs de thriller-novelle «De Hut» voorgesteld, van de hand van Paul Coppens. Paul Coppens is de auteur van een groot aantal to neelstukken die behalve in het amateurtheater ook werden opgevoerd door o.a. de Koninklijke Vlaam se Schouwburg («Hora Est», «De Tuinman») en het Fakkeltheater te Ant werpen. Paul Coppens schreef, regisseerde of ak- teerde eveneens voor heel wat Aalsterse gezel schappen. «De Hut» is gebaseerd op een van zijn minder beken de stukken en vormt te vens zijn proza-debuut: «In een afgelegen hut woont een gehandicapt meisje sa men met haar tirannieke vader. Him relatie is ge spannen, haar leven üjkt uitzichtloos... tot een vreemde jongeman ver schijnt. Zal zij erin slagen de hut achter zich te laten? Deze vraag maakt De Hut tot zo'n spannende, psy chologische thriller! Deze novelle zal ingeleid worden door de Erembode- gemse auteur en uitgever Patrick Bernauw, waarna Paul Coppens zelf een pas sage zal voorlezen. De avond wordt besloten met een ludieke act door leden van het literair jongeren tijdschrift «Initiatief». De boekenbeurs is toegan kelijk op vrijdag 18 decem ber van 20 tot 24 u., op zaterdag 19 van 10 tot 22 u., zoals trouwens ook op zondag 20 en op maandag 21 van 10 tot 17 u. De boekenbeurs is dus een dag langer open dan verle den jaar en komt een week later, dus korter bij de feestdagen. In de galerij kan u onder tussen terecht voor een tentoonstelling van werk van Kum-Nam Baik, een Koreaans professor geïnte resseerd in strukturele en konceptuele kunst. Een symfonie van tekens waar bij het pikturale elememt het symbolische heeft ver drongen. Samenwerkingsverband Aan de organisatie nemen een aantal verenigingen deel die elk vanuit hun ei gen invalshoek aan de op bouw van deze boeken beurs meewerkten. Het zijn Oxfam Wereldwinkel Raldes, Clumzy, Edukat of Samenwerkingsverband HAK, CGSO, VAKA, De Weide, Iris vzw en Cen trum Netwerk. Aalst. Roland trad op in de Mikisklub (a) Maandag 21 december heeft in de abdijkerk' van Dendermonde een uitvoe ring plaats van het Weih nachtsoratorium van Jo hannes Sebastian Bach. De uitvoerders zijn het Ge mengd Koor Fiori Musica- li, het Lokers Kamerorkest en Jose Somerlinck als re petitor. De vokale solisten zijn Chris Pee (alt), Diane Verdoodt (sopraan), Lud- wig Van Gijsegem (tenor) en John Dur (bas) en de instrumentale solisten Jenny Van Eetvelde-Stoop (orgel), Hilde Matthys-Pas (viool), Paul Van Egghen (cello), Stefaan Verdegem (hobo d'amore), Dirk De Caluwe (fluit) en Andre Spitaels (trompet). Het ge heel wordt begeleid door 9.30 N Jo Van Eetvelde. Ivoork Marnixring Dendermonde Poe Ros Beiaard staat in vo<- 16.4 de organizatie Leeuw het so De toegang voor dit kol Ferdy - 20.2 eert dat aanvangt oi8J 20.00 uur stipt bedraa) L? 250 fr. (voor CJP-ers en fl Medl£ plussers 200 fr). 13.0( kane Nieu Ruime belangstelling voor het avondvullend muziekkoncert, dat de Ko- werking voor harmonie en ninklijke Fanfare «Niets zonder Arbeid - Trouw en Eendracht», zaterdag 12 fanfare van F. Rogister, december, onder leiding van dirigent Freddy Van Laer, verzorgd heeft in de j™""™ er|™retteme5£ O.-L.-Vrouw Hemelvaartkerk te Erembodegem. van E. Colman) en Cornet Naast een achttal koncertstukken, uitgevoerd door de fanfare, speelden carillon van Roland Binge muzikanten van het houtblazerskwartet (ontstaan in de rand van deze (een soiowerk voor 3 cor- fanfare) onder leiding van Pierre Eemans werken van W.A. Mozart en L.V. netten of 3 trompetten) dat Beethoven. vooral toegespitst is op rit- Luc De Mot (zang) en Peter Thomas (orgel) voerden aria's uit «The Messiah» mische vaardigheid, Hon- van G.F. Handel en de «Mattheuspassion» van J.S. Bach, dit naast zangstuk- gaarse Dansen nr. 5 van T ken van J. Massenet en G. Bohm. Dat het publiek deze prestaties, dit schitterend gebracht koncert, wist te waarderen, kon men afleiden uit het langdurig applaus dat alle muzikanten te beurt viel. Brahms en Moment for Morricone van Ennio Mor- ricone (arr. Johan de Meij), een film-pareltje waarbij het orkest in al zijn klank kleuren. ruim op de voor grond trad en de sfeer van Bij heel wat vormen van opstellen van het jaarpro- ste statuten. ons verenigingsleven gramma, meer leiden door zk, ook bij de 153-jarige Typische western-muziek zeker bij de maatschap- de in praktijk gegroeide Koninklijke Fanfare toch goed werd behouden, pijen die zich wijden aan gewoonten en gebruiken, „Niets zonder Arbeid - Meteen een afwisseling de amateuristische beoefe- dan door de stelregels van Trouw en Eendracht» uit tussen sterk ritmische mu- ning van de muziekkunst de vaak verdwenen of al- Erembodegem. Meerdere ziek en gevoelige, poëti- laat men zich bij het leszins niet meer toegepa- aktiviteiten hebben alvast sche delen. Erg in de kij- een vaste plaats verworven ker stond daarbij de diri- binnen een moeilijk te wij- gent, Freddy Van Laer. We zigen stramien: verbroede- noteerden: «Freddy Van ringsfestivals te Hekel- Laer, geboren te Aalst 6 gem, Hofstade, Erembode- oktober 1945, studeerde gem, Meldert, Moorsel, aan de Stedelijke Muziek- mm v JL W v wandelkoncerten naar en akademie van Aalst en aan I-I £ÜT H 111 C 1TQ T*1 lm/I Q ¥*Q op meerdere wijken van het Kon. Muziekkonserva- AJLIAX0 V IVAHiA W" Erembodegem waar er torium te Gent en te Brus- T-. r. j kermis wordt gevierd, de sel. Hij begon als klarinet- «Dialoog», vereniging voor kunst, letteren en min Van Der Poorten, een vers dreven hem er echter ceciliaviering in eigen tist bij de Muziekkapel van 1,1 Ir. V.„r,—non nocmnknnrlnl Tian TPir- Ifinn Uit ("IP Tl»-DOT-! ntTRfi Dfi- tnO >71111 Vfl CTOT1H O IXrOflrOtl Een Aalsters gezin na wereldoorlog I riode van 14-18, beleefde uit te geven in eigen be- het meestal allemaal zelf. heer. Wat nu ook met «Het spanningen gaat naar Oostende en is sedert 1973 koncerten. Meteen een be- solist bij het Groot-Harmo- NU ,de, ^risis kop Huis van Mara" bet ^eval langrijke bijdrage tot de nieorkest van de Gidsen opsteekt zijn de belevenis- is. geschiedenis, brengt een poëziebundel van Fir- kind uit de na-oorlogse pe- toe zijn volgende werken rangen... 70% van de in- de Belgische Zeemacht te min Van Der Poorten (1921) tot 15 december te r,nHp uan 14"1R Ko- koop voor 500 fr. bij «Dialoog», Hendrik Stry- pens, Gentsesteenweg 213, te 9300 Aalst. «Het Huis van Mara» is een verhalend - lyrische genades te aktueler en gedichtencyclus van een stadsgenoot die in 42 «nieuwe armoede» is dan herinneringsgedichten een beeld brengt van een ook tastbaar Aalsters gezin, tijdens de eerste wereldoorlog. Van d,, PoOTten Een bitterboek met een jaren nog werkloos wordt De dichter is eerder een geen blij moedigheid uit- ook in de periode dat de bescheiden man! Student stralende Mara naar haar sociale zekerheid nauwe- aan het Sint-Maarteninsti- homoniem uit het bijbels lijks in haar kinderschoe- tuut waar voetballen bij boek van Ruth Mara nen raakte, bracht haar jeugd door in een weeshuis en de een- Dokument humain zaamheid die ze daar heeft «Het Huis van Mara» meegemaakt blijft haar het hangt een schrijnend beeld de toneelwereld en publi- leven lang eigen. op van een sociale toestand ceerde reeds pennevruch- In haar schaduw staat de die velen - in Aalst maar ten tijdens de tweede we- vaderfiguur, een zachtaar- uiteraard ook elders - na reldoorlog. dige man, die als vrijwilli- de eerste wereldoorlog In zijn arbeidskring in de ger zich onder de wapens hebben meegemaakt. Een hoofdstad maakte hij ken- meldde doch als invalide heus «dokument humain». nis met Raymond" Herre- Eendracht Aalst en stude ren aan het SMI destijds niet verenigbaar was, werd reeds vroeg aktief in uit de wereldbrand terug Het boek is voor een groot man. Piet Van Aken en thuis belandt waar hij dag deel autobiografisch. Kon- Maurits Roelants en reeds in dag uit de naweeën van takt met de rauwe werke- in 1949 liep zijn eersteling de oorlog aan den lijve er- lijkheid drijft de dochter «het Rijk van het Hart» vaart. En bovendien in de en verbeelding komt er van de pers. kri8isperiode der dertiger nauwelijks aan te pas. Fir- De bemoeizucht van uitge- - Dialoog» stimuleerde hem tot een come-back na dat in een eerdere kunsta genda gedichten van hem werden opgenomen. «Dia loog» publiceerde trou wens twee jaar terug reeds zijn gedichtenbundel «Tussen gisteren en van daag» en ook voor «Het Huis van Mara» stelt «Dia loog» zich borg. Drie beeldende kunste naars schetsten de sfeer voor «Het Huis van Ma- rah»: Monika Lens sens van Dendermonde, Mau rits Van Saene uit Ninove en Paul Van Den Abeele uit Aalst. Er is tevens een radiomon tage voor de BRT door An ton Cogen die deze herin neringspoëzie daarenbo ven bewerkte voor toneel. De eerste opvoering ervan gaat door te Aalst in het stadhuis op vrijdag 22 ja nuari te 20 u. door het «Gezelschap van De Scho ne Schijn». De bundel zelf op formaat 24 bij 34 cm., bevat naast de 42 herinne ringsgedichten ook 22 il lustraties en is gedrukt op houtvrij offsetpapier van 120 gr. en heeft een om slag in kleur. LH ontwikkeling van een ei- Brussel. Hij was leraar aan gentijds gemeenschapsle- diverse muziekakademies ven!... vo.a. Aalst), van 1979 tot De K.F. «Niets zonder Ar- '82 direkteur van de Gem. beid - Trouw en Een- Muziekakademie te Jette dracht» kent de laatste ja- en laureaat Prov Prijs ren blijkbaar een steile op- voor Instrumentale Kom- mars inzake muzikanten positie van de Prov. Oost en streven naar kwaliteit Vlaanderen 1985. Hij diri- in de amateuristische geert sedert 1985 de K.F. blaasmuziek. Hiervan ge- «Niets zonder Arbeid - tuigen trouwens ook de Erembodegem» en de K.F. wekelijkse repetities, elke «Kunst en Vermaak» te donderdag van 1930 utot Aalst. ninkl. Vlaams Muziekkon- servatorium te Antwerpen en aan de Muziekakademie te Asse en koncerteert re gelmatig met verschillen de ensembles. Van op het hoogzaal verklankten ze met brio «Das Volk, das da wandelt im dunkel» uit de Messiah van G.F. Handel, «Mache dich, mein Herze rein» uit de Matthëuspas- sie van J.S. Bach, de we reldwijd bekende «Elegie» van Jules Massenet (1848- 1912) en «Still wie die Nacht», een oud Duits lief deslied van Georg Bohm (1661-1733). Daarna was het weerom de beurt aan de fanfare. Vooreerst met een mooie solo voor 2 trompetten begeleid door een sonoor klinkende band: Give us Peace van Henk van Lijnschooten. Een aansprekend stuk met mooie effekten! Erg in de smaak viel daarna «Theme d'Orgue», een machtige, gedragen kompositie van Jef Penders. In het daarop volgend «Divertimento nr. 3» leerden de twee klari netten, fluit en fagot van het houtblazerskwartet ons zeker de echte Mozart kennen in een erg ont spannen sfeer. En tot slot van hun optreden wisten ze iedereen te boeien en te verrassen met enkele va riaties op het tema «La ci darem la mano» uit Mo zart's «Don Giovanni». Achter dit schitterend mu ziekkoncert werd dan met tintelende klank van slag werk en klokkenspel een orgelpunt gezet door de fanfare met «Air for Winds» van And ré Waig- nein (die de laatste jaren Ag 21 uur in zaal Gerstenhof Als intermezzo bliezen drie alvast een verdiende plaats heeft verworven tussen de favoriet-komponisten van te Erembodegem. leden van het houtblazers- Het goed gevulde en naar kwartet (ontstaan in de behoren afgewerkt jaar- rand van de K.F. «Niets programma 1987 werd za- zonder Arbeid» te Erembo- terdag jl. erg kunstvol af- degem) Marleen Cop- gerond met een muziek- pens en Veronique Van koncert in de ruime O.-L.- Mol op klarinet en Pierre Vrouw Hemelvaartkerk te Eemans op fagot de O - Erembodegem. De presen- L.-Vrouw Hemelvaartkerk tatie werd verzorgd door vol muziek van W.A. Mo- Hilde Droessaert, oud-leer- zart. Ze brachten Cano- linge van de bijafdeling nisch Adagio in de oor- Erembodegem van de Ste- spronkelijke toonzetting delijke Akademie voor Mu- (origineel trio voor twee ziek. Ballet, Toneel, klas- bassethoorns en fagot) sen dictie en voordracht, waarbij de bassethoorn- Ze behaalde reeds enkele partijen werden gespeeld prijzen voor voordracht- op de sib klarinet, en Di- wedstrijden georganizeerd vertimento nr 4 in sib door de Rederijkerskamer groot. Van dit laatste werk St. Barbara en werd ook kregen we ach tereen vol- reeds finaliste van het wel- gens het Allegro, het Me- sprekendheidstornooi Jay- nuetto in 3/4 maat en het onze Vlaamal muziekkorpsen!) en dl overbekende «TritscH| nos Tratsch-Polka» van d I «Walsenkoning» Johaj I Strauss Jr. (1825-1899). 'I Dit (tweede) muziekkon I cert van de Erembodegem I se fanfare is zeker in d smaak gevallen i honderden aanwezigeil waaronder burgemeeste De Kerpel en verscheiden! schepenen en g teraadsleden var strekkingen. Na ieder oj} I treden werd luid geapplaii I diseerd. Het uitbouwen en perfek I tioneren van dergelijk) koncerten is voor het be stuur, de dirigent muzikanten een van de s lerbelangrijkste aktivitej ten. Zij beklemtonen: «F goede vertegenwoordig van jonge mensen geel! vertrouwen voor de tc komst. Daarom stellen ons graag ten dienste vi de jongeren om hen b( muzikale aktiviteiten stimuleren, hun steentje ti laten bijdragen tot de maj teriële instandhouding van onze vereniging hen vertrouwd te make! met het totale beleid 1 onze maatschappij willen, om de continuïteit te verzekeren, de jeugd eigen kans en gelaat geveij in de schoot van onze fai fare!». Wellicht was de ruime t langstelling voor dit twe« de muziekkoncert een 1 loning voor hun inzet eij schept dit een band vertrouwen om in de t komst steeds crescendo, iij «Trouw en Eendracht», die richting verder gaan. (De Bruyn] Op zondag 20 december Van Landeghem, een pr< e.k., om 19.30 u., in de gramma van kerstliedere parochiekerk van Wieze, organizeert de V.W.B.- Wieze, i.s.m. de K.S.R.- Wieze, het Gemeentekre diet en de Dienst Volks ontwikkeling v.h. Minis terie v.d. Vlaamse Ge meenschap, voor de 8" maal een Kerstkoncert. Dit jaar brengt het kna penkoor «In dulci jubilo» uit Sint-Niklaas, o.l.v. Jan uit de gregoriaanse, Vlaamse en de Engels muzikale rijkdom. Bedoel koor is geklasseerd in d groep uitmuntendheid Raf Vandermeulen speelt het orgel en brengt ook een paar solt nummers. De toegangsprijs bed raag 100 fr. 3 pas 70 fr.) -Aalst. Fanfare-voorzitter, Sche pen Van Vaerenbergh, had het genoegen er een talrijk gehoor te mogen verwel komen. Al in het eerste gedeelte vrolijke, melodieuze Ron do-Allegretto waarbij de twee klarinetten sterk kontrasteerden en de fagot een overwegend onder steunende rol vervulde. Na de pauze konden Aalst. In jeugdclub de Klup werd een spaghetti avond georganizeerd door volksdans groep Uilenspiegel (a) De Belgische en internatio nale koniunktuur vertoonden van bet koncert gooide het met alle aandacht luiste- tijdens de afgelopen maanden hele fanfare-gezelschap ren naar bas-bariton Luc tekenen van beterschap In ee° veertigtal muzikanten, De Mot die op het orgel Belgic herleefden de ge- geleid door Freddy Van begeleid werd door Peter zinsbestedingen en bleef de Laer, met dwarsfluit, kla- Thomas. Luc De Mot kon- uitvoer sterk expansief, rinet, sax, cornet, bugel, certeert reeds geruime tijd Weekberichten van Krediet- trompet, hoorn, alto, bari- in binnen- en buitenland bank licht deze konjunktuur- ton. trombone, tuba, cim- en was vroeger vast ver groei toe Verkrijgbaar door balen, batterie, grote trom, bonden aan de Koninkl. te telefoneren naar het num- pauke». clarion.. hoge Opera van Gent. Aalste- mer 02/427.27.00 toestel n°ten met nummers als La naar Peter Thomas geeft •?07f, Comptesse Maritza (een be- momenteel les aan het Ko- Op vrijdag 18 december om 20.00 uur heeft in de Onze Lieve Vrouw van Zwijvekeparochie in de Boon wijk een kerstkon cert plaats dat door het en semble Gymel wordt geor ganizeerd. Naast het Gymel ensemble dat onder leiding van vaste dirigent Dirk Vermeir een zeer gevarieerd program ma zal brengen bestaande uit kersliederen uit bin nen- en buitenland, profa ne en religieuze 1 iedere treedt ook het gastkcx «Laat Blijde Weergalmen uit Aalst op. Dit ko< wordt gedirigeerd do< Karei Van Daele. Kaarten voor dit kerstkoi eert zijn te bekomen bij d familie Vermeir, Robei Ramlotstraat 53 te 933 Dendermonde (052 21.62.24), familie Pieten Meert, Paardentrapstraa 10 te 9330 Dendermond (052-21.01.05).

De Voorpost | 1987 | | pagina 14